Orca Slicer - en to tr translation catalogue (4230 entries)

en: 
    
    Orca has detected that your user presets synchronization function is not enabled, which may result in unsuccessful Filament settings on the Device page. 
    Click "Sync user presets" to enable the synchronization function.
tr: 
    
    Studio, kullanıcı ön ayarları senkronizasyon işlevinizin etkin olmadığını tespit etti; bu durum, Cihaz sayfasında Filament ayarlarının başarısız olmasına neden olabilir.
    Senkronizasyon işlevini etkinleştirmek için “Kullanıcı ön ayarlarını senkronize et” seçeneğini tıklayın.

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
tr: 
    
    Derecelendirme için web sayfasına yönlendirmek ister misiniz?

en: 
    Do you want to rewrite it?
tr: 
    Yeniden yazmak ister misin?

en: 
    Hint: Make sure you have added the corresponding printer before importing the configs.
tr: 
    İpucu: Yapılandırmaları içe aktarmadan önce ilgili yazıcıyı eklediğinizden emin olun.

en: 
    You can discard the preset values you have modified, or choose to transfer the modified values to the new project
tr: 
    Değiştirdiğiniz ön ayar değerlerini atabilir veya değiştirilen değerleri yeni projeye aktarmayı seçebilirsiniz.

en: 
    You can save or discard the preset values you have modified, or choose to transfer the values you have modified to the new preset.
tr: 
    Değiştirdiğiniz ön ayar değerlerini kaydedebilir veya atabilirsiniz ya da değiştirdiğiniz değerleri yeni ön ayara aktarmayı seçebilirsiniz.

en: 
    You can save or discard the preset values you have modified.
tr: 
    Değiştirdiğiniz ön ayar değerlerini kaydedebilir veya silebilirsiniz.

en:  (Fixed)
tr: (Sabit)

en:  (Moving)
tr: (Hareketli)

en:  (Repair)
tr:  (Onar)

en:  But machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
tr:  Ancak I3 yapısına sahip yazıcılar timelapse videolar oluşturmayacaktır.

en:  Click here to install it.
tr:  Yüklemek için tıklayın.

en:  No corresponding storage bucket
tr:  Uygun depolama alanı yok

en:  can not be opened
tr:  açılamaz

en:  invalid brim ears
tr:  geçersi̇z kenarlı kulaklar

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
tr:  dışlama alanına çok yakın ve çarpışmalara neden olacak.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
tr:  Hariç tutma alanına çok yakın olduğundan yazdırma sırasında çarpışmalar meydana gelebilir.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
tr:  başkalarına çok yakın olduğundan çarpışmalara neden olabilir.

en:  is too close to others, there may be collisions when printing.
tr:  başkalarına çok yakınsa, yazdırma sırasında çarpışmalar meydana gelebilir.

en:  not in range
tr:  aralıkta değil

en:  plate %1%:
tr:  plaka %1%:

en:  updated to
tr:  güncellendi

en:  upload config prase failed
tr:  yapılandırma ön yüklemesi başarısız oldu

en:  upload failed
tr:  yükleme başarısız

en: "Bambu" or "Generic" can not be used as a Vendor for custom filaments.
tr: "Bambu" veya "Genel" özel filamentler için Satıcı olarak kullanılamaz.

en: "Fix Model" feature is currently only on Windows. Please repair the model on Orca Slicer(windows) or CAD softwares.
tr: "Modeli Onar" özelliği şu anda yalnızca Windows'ta bulunmaktadır. Lütfen modeli Orca Slicer (windows) veya CAD yazılımlarında onarın.

en: "G92 E0" was found in before_layer_gcode, which is incompatible with absolute extruder addressing.
tr: Before_layer_gcode'da "G92 E0" bulundu ve bu, mutlak ekstruder adreslemeyle uyumsuzdu.

en: "G92 E0" was found in layer_gcode, which is incompatible with absolute extruder addressing.
tr: Layer_gcode'da mutlak ekstruder adreslemeyle uyumlu olmayan "G92 E0" bulundu.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
tr[0]: %1$d Nesnenin renkli resmi var.
tr[1]: %1$d Nesnelerin renkli boyaması var.

en: %1$d Object has custom supports. | %1$d Objects have custom supports.
tr[0]: %1$d Nesnenin özel destekleri var.
tr[1]: %1$d Nesnelerin özel destekleri var.

en: %1$d connector is out of cut contour | %1$d connectors are out of cut contour
tr[0]: %1$d bağlayıcı kesim konturunun dışında
tr[1]: %1$d bağlayıcı kesim konturunun dışında

en: %1$d connector is out of object | %1$d connectors are out of object
tr[0]: %1$d bağlayıcı nesnenin dışında
tr[1]: %1$d bağlayıcı nesnenin dışında

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
tr[0]: %1$d hata onarıldı
tr[1]: %1$d hata onarıldı

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
tr[0]: %1$d manifold olmayan kenar
tr[1]: %1$d manifold olmayan kenar

en: %1$d object was loaded as a part of cut object. | %1$d objects were loaded as parts of cut object
tr[0]: %1$d nesne, kesme nesnesinin bir parçası olarak yüklendi.
tr[1]: %1$d nesne, kesme nesnesinin parçaları olarak yüklendi

en: %1% : no free space
tr: %1% : boş alan yok

en: %1% : read only
tr: %1% : sadece okuma

en: %1% Preset
tr: %1% Ön Ayar

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
tr: %1%, hariç tutma alanına çok yakın; yazdırma sırasında çarpışmalar meydana gelebilir.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
tr: %1% diğerlerine çok yakın ve çarpışmalara neden olabilir.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
tr: %1% çok uzun ve çarpışmalara neden olacak.

en: %1% was replaced with %2%
tr: %1%, %2% ile değiştirildi

en: %d Filament Preset and %d Process Preset is attached to this printer. Those presets would be deleted if the printer is deleted.
tr: %d Filament Ön Ayarı ve %d İşlem Ön Ayarı bu yazıcıya eklenmiştir.Yazıcı silinirse bu ön ayarlar silinir.

en: %d triangles
tr: %d üçgen

en: %s
    Do you want to continue?
tr: %s
    Devam etmek istiyor musun?

en: %s Update
tr: %s Güncelleme

en: %s can't be percentage
tr: %s yüzde olamaz

en: %s does not support %s
tr: %s, %s'yi desteklemiyor

en: %s error
tr: %s hata

en: %s has a warning
tr: %s'de uyarı var

en: %s has encountered an error
tr: %s bir hatayla karşılaştı

en: %s info
tr: %s bilgi

en: %s information
tr: %s bilgisi

en: %s is not compatible with %s
tr: %s, %s ile uyumlu değil

en: %s warning
tr: %s uyarı

en: &About %s
tr: &Hakkında %s

en: &File
tr: &Dosya

en: &Help
tr: &Yardım

en: &Open G-code
tr: &G kodunu aç

en: &Quit
tr: &Çıkış

en: &View
tr: &Görünüm

en: (The model has already been rated. Your rating will overwrite the previous rating.)
tr: (Model zaten derecelendirilmiştir. Derecelendirmeniz önceki derecelendirmenin üzerine yazılacaktır)

en: (Undefined)
tr: (Tanımsız)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
tr: ) takım kafasının konumunu bulmak için. Bu, cihazın yazdırılabilir sınırın dışına çıkmasını ve ekipmanın aşınmasına neden olmasını önler.

en: *Printing %s material with %s may cause nozzle damage
tr: %s malzemesini %s ile yazdırmak püskürtme ucu hasarına neden olabilir

en: *We recommend you to add brand, materia, type, and even humidity level in the Name
tr: *İsme marka, malzeme, tür ve hatta nem seviyesini eklemenizi öneririz

en: + Add Preset
tr: + Ön Ayar Ekle

en: 0 (Simple connect)
tr: 0 (Basit bağlantı)

en: 0 (no open anchors)
tr: 0 (açık bağlantı yok)

en: 0 means auto spacing.
tr: 0 otomatik aralık anlamına gelir.

en: 1000 (unlimited)
tr: 1000 (sınırsız)

en: 2D Lattice
tr: 2D Kafes

en: 3D Honeycomb
tr: 3D petek

en: 3D Mouse disconnected.
tr: 3D Fare bağlantısı kesildi.

en: 3Dconnexion settings
tr: 3D bağlantı ayarları

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
tr: Bir G kodu yolu plakanın sınırlarının ötesine geçer.

en: A G-code path goes beyond the max print height.
tr: Bir G kodu yolu maksimum baskı yüksekliğinin ötesine geçer.

en: A boolean expression using the configuration values of an active print profile. If this expression evaluates to true, this profile is considered compatible with the active print profile.
tr: Etkin yazdırma profilinin yapılandırma değerlerini kullanan bir boole ifadesi. Bu ifade doğru olarak değerlendirilirse bu profilin etkin yazdırma profiliyle uyumlu olduğu kabul edilir.

en: A boolean expression using the configuration values of an active printer profile. If this expression evaluates to true, this profile is considered compatible with the active printer profile.
tr: Etkin bir yazıcı profilinin yapılandırma değerlerini kullanan bir boole ifadesi. Bu ifade doğru olarak değerlendirilirse bu profilin etkin yazıcı profiliyle uyumlu olduğu kabul edilir.

en: A copy of the current system preset will be created, which will be detached from the system preset.
tr: Mevcut sistem ön ayarının, sistem ön ayarından ayrılacak bir kopyası oluşturulacaktır.

en: A draft shield is useful to protect an ABS or ASA print from warping and detaching from print bed due to wind draft. It is usually needed only with open frame printers, i.e. without an enclosure. 
    
    Enabled = skirt is as tall as the highest printed object. Otherwise 'Skirt height' is used.
    Note: With the draft shield active, the skirt will be printed at skirt distance from the object. Therefore, if brims are active it may intersect with them. To avoid this, increase the skirt distance value.
tr: Rüzgar taslağı nedeniyle ABS veya ASA baskının eğrilmesine ve baskı yatağından ayrılmasına karşı koruma sağlamak için bir rüzgarlık kullanışlıdır. Genellikle yalnızca açık çerçeveli, yani muhafazasız yazıcılarda gereklidir. 
    
    Etkin = etek, yazdırılan en yüksek nesne kadar uzun. Aksi takdirde ‘Etek yüksekliği’ kullanılır.
    Not: Rüzgarlık etkinken etek, nesneden etek mesafesinde yazdırılacaktır. Bu nedenle eğer kenarlar aktifse onlarla kesişebilir. Bunu önlemek için etek mesafesi değerini artırın.

en: A error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
tr: Bir hata oluştu. Belki sistemin hafızası yeterli değildir veya programın bir hatasıdır

en: A fatal error occurred: "%1%"
tr: Ölümcül bir hata oluştu: “%1%”

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
tr: En içteki kenar çizgisi ile nesne arasındaki boşluk, kenarlığın daha kolay çıkarılmasını sağlayabilir

en: A lower value results in smoother extrusion rate transitions. However, this results in a significantly larger gcode file and more instructions for the printer to process. 
    
    Default value of 3 works well for most cases. If your printer is stuttering, increase this value to reduce the number of adjustments made
    
    Allowed values: 0.5-5
tr: Daha düşük bir değer, daha düzgün ekstrüzyon hızı geçişleriyle sonuçlanır. Ancak bu, önemli ölçüde daha büyük bir gcode dosyasına ve yazıcının işlemesi için daha fazla talimata neden olur. 
    
    Varsayılan 3 değeri çoğu durumda işe yarar. Yazıcınız tutukluk yapıyorsa, yapılan ayarlama sayısını azaltmak için bu değeri artırın
    
    İzin verilen değerler: 0,5-5

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
tr: Yeni bir Ağ eklentisi(%s) mevcut, Yüklemek istiyor musunuz?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
tr: Yeni bir konfigürasyon paketi mevcut. Kurmak istiyor musunuz?

en: A new version is available
tr: Yeni bir sürüm mevcut

en: A problem occurred during calibration. Click to view the solution.
tr: Kalibrasyon sırasında bir sorun oluştu. Çözümü görüntülemek için tıklayın.

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
tr: Test modeli yazdırılacaktır. Kalibrasyondan önce lütfen baskı plakasını temizleyin ve yatağa geri koyun.

en: AMS Materials Setting
tr: AMS Malzeme Ayarı

en: AMS Settings
tr: AMS Ayarları

en: AMS Slots
tr: AMS Yuvaları

en: AMS filament backup
tr: AMS filament yedeklemesi

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
tr: AMS filament yedekleme özelliği etkin değil, lütfen AMS ayarlarından etkinleştirin.

en: AMS filaments
tr: AMS filamentler

en: AMS not connected
tr: AMS bağlı değil

en: AMS slot used for this filament
tr: Bu filament için kullanılan AMS yuvası

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
tr: AMS, mevcut filament bittiğinde otomatik olarak aynı özelliklere sahip başka bir makaraya devam edecektir

en: API Key / Password
tr: API Anahtarı / Şifre

en: API key
tr: API anahtarı

en: Ability to change text, font, size, ...
tr: Metni, yazı tipini, boyutunu değiştirme yeteneği ...

en: Abnormal print file data. Please slice again
tr: Anormal yazdırma dosyası verileri. Lütfen tekrar dilimleyin

en: Abnormal print file data. Please slice again.
tr: Anormal yazdırma dosyası verileri. Lütfen tekrar dilimleyin.

en: About %s
tr: Hakkında %s

en: About this calibration
tr: Bu kalibrasyon hakkında

en: Absolute E position
tr: Mutlak E konumu

en: Acceleration
tr: Hızlanma

en: Acceleration limitation
tr: Hızlanma Sınırlaması

en: Acceleration of bridges. If the value is expressed as a percentage (e.g. 50%), it will be calculated based on the outer wall acceleration.
tr: Köprülerin hızlandırılması. Değer yüzde olarak ifade edilirse (örn. %50), dış duvar ivmesine göre hesaplanacaktır.

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhesive
tr: Başlangıç katmanının hızlandırılması. Daha düşük bir değerin kullanılması baskı plakası yapışkanlığını iyileştirebilir

en: Acceleration of inner walls
tr: İç duvarların hızlandırılması

en: Acceleration of internal solid infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
tr: İç katı dolgunun hızlandırılması. Değer yüzde olarak ifade edilirse (örn. %100), varsayılan ivmeye göre hesaplanacaktır.

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
tr: Dış duvarın hızlanması. Daha düşük bir değer kullanmak kaliteyi artırabilir

en: Acceleration of outer walls
tr: Dış duvarların hızlandırılması

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
tr: Seyrek dolgunun hızlandırılması. Değer yüzde olarak ifade edilirse (örn. %100), varsayılan ivmeye göre hesaplanacaktır.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
tr: Üst yüzey dolgusunun hızlandırılması. Daha düşük bir değerin kullanılması üst yüzey kalitesini iyileştirebilir

en: Acceleration of travel moves
tr: Seyahat hareketlerinin hızlandırılması

en: Accelerations:
tr: İvmeler:

en: Accept
tr: Kabul et

en: Access Code
tr: Giriş kodu

en: Access violation
tr: Erişim ihlali

en: Accessory
tr: Aksesuar

en: Action
tr: İşlem

en: Actions
tr: İşlemler

en: Activate air filtration
tr: Hava filtrelemesini etkinleştirin

en: Activate for better air filtration. G-code command: M106 P3 S(0-255)
tr: Daha iyi hava filtrasyonu için etkinleştirin. G-kodu komutu: M106 P3 S(0-255)

en: Activate temperature control
tr: Sıcaklık kontrolünü etkinleştirin

en: Adaptive
tr: Uyarlanabilir

en: Adaptive Cubic
tr: Uyarlanabilir kübik

en: Adaptive bed mesh
tr: Uyarlanabilir Yatak Ağı

en: Adaptive layer height
tr: Uyarlanabilir katman yüksekliği

en: Adaptive pressure advance measurements (beta)
tr: Uyarlanabilir basınç ilerleme ölçümleri (beta)

en: Add
tr: Ekle

en: Add Custom G-code
tr: Özel G Kodu Ekle

en: Add Custom Template
tr: Özel Şablon Ekle

en: Add Filament Preset under this filament
tr: Bu filamentin altına Filament Ön Ayarını ekleyin

en: Add File
tr: Dosya Ekle

en: Add Handy models
tr: Pratik model ekle

en: Add Models
tr: Model ekle

en: Add Modifier
tr: Değiştirici Ekle

en: Add Pause
tr: Duraklatma Ekle

en: Add Photo
tr: Resim Ekle

en: Add Preset
tr: Ön Ayar Ekle

en: Add Primitive
tr: Şekil ekle

en: Add SVG modifier
tr: SVG değiştirici ekle

en: Add SVG part
tr: SVG parça ekle

en: Add a brim ear
tr: Destek kulağı ekle

en: Add connector
tr: Bağlayıcı ekle

en: Add connector to selection
tr: Seçime bağlayıcı ekle

en: Add connectors
tr: Bağlayıcı ekle

en: Add consumable extruder after existing extruders.
tr: Mevcut ekstrüderlerden sonra yeni sarf malzemesi ekstrüderi ekleyin.

en: Add detail
tr: Ayrıntı ekle

en: Add height range
tr: Yükseklik aralığı ekle

en: Add line number
tr: Satır numarası ekle

en: Add modifier
tr: Değiştirici ekle

en: Add negative SVG
tr: Negatif SVG ekle

en: Add negative part
tr: Negatif parça ekle

en: Add negative text
tr: Negatif metin ekle

en: Add one filament
tr: Bir filament ekle

en: Add part
tr: Parça ekle

en: Add plate
tr: Plaka ekle

en: Add preset for new printer
tr: Yeni yazıcı için ön ayar ekleyin

en: Add selected placeholder to G-code
tr: Seçili yer tutucuyu G koduna ekle

en: Add sets of pressure advance (PA) values, the volumetric flow speeds and accelerations they were measured at, separated by a comma. One set of values per line. For example
    0.04,3.96,3000
    0.033,3.96,10000
    0.029,7.91,3000
    0.026,7.91,10000
    
    How to calibrate:
    1. Run the pressure advance test for at least 3 speeds per acceleration value. It is recommended that the test is run for at least the speed of the external perimeters, the speed of the internal perimeters and the fastest feature print speed in your profile (usually its the sparse or solid infill). Then run them for the same speeds for the slowest and fastest print accelerations,and no faster than the recommended maximum acceleration as given by the Klipper input shaper.
    2. Take note of the optimal PA value for each volumetric flow speed and acceleration. You can find the flow number by selecting flow from the color scheme drop down and move the horizontal slider over the PA pattern lines. The number should be visible at the bottom of the page. The ideal PA value should be decreasing the higher the volumetric flow is. If it is not, confirm that your extruder is functioning correctly.The slower and with less acceleration you print, the larger the range of acceptable PA values. If no difference is visible, use the PA value from the faster test.3. Enter the triplets of PA values, Flow and Accelerations in the text box here and save your filament profile
tr: Basınç ilerlemesi (basınç) değerlerinin setlerini, hacimsel akış hızlarını ve ölçüldükleri ivmeleri virgülle ayırarak ekleyin. Satır başına bir değer kümesi. Örneğin
    0.04,3.96,3000
    0,033,3,96,10000
    0.029,7.91,3000
    0.026,7.91,10000
    
    Nasıl kalibre edilir:
    1. Hızlanma değeri başına en az 3 hız için basınç ilerleme testini çalıştırın. Testin en azından dış çevrelerin hızı, iç çevrelerin hızı ve profilinizdeki en hızlı özellik yazdırma hızı (genellikle seyrek veya katı dolgudur) için çalıştırılması önerilir. Daha sonra bunları, en yavaş ve en hızlı yazdırma hızlanmaları için aynı hızlarda çalıştırın ve klipper giriş şekillendirici tarafından verilen önerilen maksimum hızlanmadan daha hızlı değil.
    2. Her hacimsel akış hızı ve ivme için en uygun PA değerini not edin. Renk şeması açılır menüsünden akışı seçerek ve yatay kaydırıcıyı PA desen çizgileri üzerinde hareket ettirerek akış numarasını bulabilirsiniz. Numara sayfanın altında görünmelidir. İdeal PA değeri hacimsel akış ne kadar yüksek olursa o kadar azalmalıdır. Değilse, ekstruderinizin doğru şekilde çalıştığını doğrulayın. Ne kadar yavaş ve daha az ivmeyle yazdırırsanız, kabul edilebilir PA değerleri aralığı o kadar geniş olur. Hiçbir fark görünmüyorsa, daha hızlı olan testteki PA değerini kullanın.3. Buradaki metin kutusuna PA değerleri, Akış ve Hızlanma üçlüsünü girin ve filament profilinizi kaydedin

en: Add settings
tr: Ayar ekle

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
    None: No solid infill will be added anywhere. Caution: Use this option carefully if your model has sloped surfaces
    Critical Only: Avoid adding solid infill for walls
    Moderate: Add solid infill for heavily sloping surfaces only
    All: Add solid infill for all suitable sloping surfaces
    Default value is All.
tr: Dikey kabuk kalınlığını garanti etmek için eğimli yüzeylerin yakınına katı dolgu ekleyin (üst + alt katı katmanlar)
    Yok: Hiçbir yere katı dolgu eklenmez. Dikkat: Modelinizin eğimli yüzeyleri varsa bu seçeneği dikkatli kullanın.
    Yalnızca kritik: Duvarlar için katı dolgu eklemekten kaçının
    Orta: Yalnızca çok eğimli yüzeyler için katı dolgu ekleyin
    Hepsi: Tüm uygun eğimli yüzeyler için katı dolgu ekleyin
    Varsayılan değer Tümü'dür.

en: Add style to my list.
tr: Stilimi listeme ekle.

en: Add support blocker
tr: Destek engelleyici ekle

en: Add support enforcer
tr: Destek uygulayıcısı ekle

en: Add text
tr: Yazı ekle

en: Add text modifier
tr: Metin değiştirici ekle

en: Add/Remove filaments
tr: Filament Ekle/Kaldır

en: Add/Remove materials
tr: Materyal Ekle/Kaldır

en: Add/Remove presets
tr: Ön ayarları ekle/kaldır

en: Additional information:
tr: Ek Bilgiler:

en: Additional process preset
tr: Ek işlem ön ayarı

en: Address
tr: Adres

en: Adjust
tr: Ayarla

en: Adjust section view
tr: Kesit görünümünü ayarla

en: Adjust this value to prevent short, unclosed walls from being printed, which could increase print time. Higher values remove more and longer walls.
    
    NOTE: Bottom and top surfaces will not be affected by this value to prevent visual gaps on the outside of the model. Adjust 'One wall threshold' in the Advanced settings below to adjust the sensitivity of what is considered a top-surface. 'One wall threshold' is only visible if this setting is set above the default value of 0.5, or if single-wall top surfaces is enabled.
tr: Yazdırma süresini artırabilecek kısa, kapatılmamış duvarların yazdırılmasını önlemek için bu değeri ayarlayın. Daha yüksek değerler daha fazla ve daha uzun duvarları kaldırır.
    
    NOT: Modelin dış kısmında görsel boşluk kalmaması için alt ve üst yüzeyler bu değerden etkilenmeyecektir. Üst yüzey olarak kabul edilen şeyin hassasiyetini ayarlamak için aşağıdaki Gelişmiş ayarlarda 'Tek duvar eşiği'ni ayarlayın. 'Tek duvar eşiği' yalnızca bu ayar varsayılan değer olan 0,5'in üzerine ayarlandığında veya tek duvarlı üst yüzeyler etkinleştirildiğinde görünür.

en: Adjust to the set range automatically?
tr: Ayarlanan aralığa otomatik olarak ayarlansın mı?

en: Adjusts the density of the support structure used to generate the tips of the branches. A higher value results in better overhangs but the supports are harder to remove, thus it is recommended to enable top support interfaces instead of a high branch density value if dense interfaces are needed.
tr: Dalların uçlarını oluşturmak için kullanılan destek yapısının yoğunluğunu ayarlar. Daha yüksek bir değer daha iyi çıkıntılarla sonuçlanır, ancak desteklerin çıkarılması daha zordur, bu nedenle yoğun arayüzler gerekiyorsa yüksek bir dal yoğunluğu değeri yerine üst destek arayüzlerinin etkinleştirilmesi önerilir.

en: Advance
tr: Gelişmiş

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced options cannot be changed for the selected font.
    Select another font.
tr: Seçilen yazı tipi için gelişmiş seçenekler değiştirilemez.
    Başka bir yazı tipi seçin.

en: After a tool change, the exact position of the newly loaded filament inside the nozzle may not be known, and the filament pressure is likely not yet stable. Before purging the print head into an infill or a sacrificial object, Orca Slicer will always prime this amount of material into the wipe tower to produce successive infill or sacrificial object extrusions reliably.
tr: Bir takım değişiminden sonra, yeni yüklenen filamentin nozul içindeki kesin konumu bilinmeyebilir ve filament basıncı muhtemelen henüz stabil değildir. Yazdırma kafasını bir dolguya veya kurban nesneye boşaltmadan önce Orca Slicer, ardışık dolgu veya kurban nesne ekstrüzyonlarını güvenilir bir şekilde üretmek için her zaman bu miktardaki malzemeyi silme kulesine hazırlayacaktır.

en: After cut
tr: Kesildikten sonra

en: After using Flow Dynamics Calibration, there might still be some extrusion issues, such as:
    1. Over-Extrusion: Excess material on your printed object, forming blobs or zits, or the layers seem thicker than expected and not uniform.
    2. Under-Extrusion: Very thin layers, weak infill strength, or gaps in the top layer of the model, even when printing slowly.
    3. Poor Surface Quality: The surface of your prints seems rough or uneven.
    4. Weak Structural Integrity: Prints break easily or don't seem as sturdy as they should be.
tr: Akış Dinamiği Kalibrasyonunu kullandıktan sonra hâlâ aşağıdaki gibi bazı ekstrüzyon sorunları olabilir:
    1. Aşırı Ekstrüzyon: Basılı nesnenizdeki fazla malzeme, kabarcıklar veya sivilceler oluşturuyor veya katmanlar beklenenden daha kalın görünüyor ve tekdüze değil.
    2. Eksik Ekstrüzyon: Yavaş yazdırırken bile çok ince katmanlar, zayıf dolgu mukavemeti veya modelin üst katmanındaki boşluklar.
    3. Kötü Yüzey Kalitesi: Baskılarınızın yüzeyi pürüzlü veya düzensiz görünüyor.
    4. Zayıf Yapısal Bütünlük: Baskılar kolayca kırılıyor veya olması gerektiği kadar sağlam görünmüyor.

en: Air Printing Detection
tr: Hava Baskısı Algılama

en: Air filtration/Exhaust Fan
    Did you know that OrcaSlicer can support Air filtration/Exhaust Fan?
tr: Hava filtreleme/Egzoz Fanı
    OrcaSlicer'ın Hava filtreleme/Egzoz Fanını destekleyebileceğini biliyor muydunuz?

en: Align to Y axis
tr: Y eksenine hizala

en: Aligned
tr: Hizalı

en: Aligned Rectilinear
tr: Hizalanmış doğrusal

en: Alignment
tr: Hizalama

[ctx: Alignment]
en: Bottom
tr: Alt

[ctx: Alignment]
en: Center
tr: Merkez

[ctx: Alignment]
en: Left
tr: Sol

[ctx: Alignment]
en: Middle
tr: Orta

[ctx: Alignment]
en: Right
tr: Sağ

[ctx: Alignment]
en: Top
tr: Üst

en: All
tr: Tümü

en: All Files
tr: Tüm dosyalar

en: All Surfaces
tr: Tüm Yüzeyler

en: All changes will be discarded.
tr: Tüm değişiklikler iptal edilecek.

en: All changes will not be saved
tr: Tüm değişiklikler kaydedilmeyecek

en: All inputs in the custom printer vendor or model are spaces. Please re-enter.
tr: Özel yazıcı satıcısı veya modelindeki tüm girişler boşluklardan oluşuyor. Lütfen tekrar girin.

en: All inputs in the custom vendor or serial are spaces. Please re-enter.
tr: Özel satıcı veya seri numarasındaki tüm girişler boşluklardan oluşuyor. Lütfen tekrar girin.

en: All objects will be removed, continue?
tr: Tüm nesneler kaldırılacak, devam edilsin mi?

en: All solid layer
tr: Tamamı katı katman

en: All the filament presets belong to this filament would be deleted. 
    If you are using this filament on your printer, please reset the filament information for that slot.
tr: Bu filamente ait tüm filaman ön ayarları silinecektir. 
    Yazıcınızda bu filamenti kullanıyorsanız lütfen o yuvanın filament bilgisini sıfırlayın.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
tr: Seçilen tüm nesneler kilitli plaka üzerindedir,
    Bu nesneler üzerinde otomatik düzenleme yapamıyoruz.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
tr: Seçilen tüm nesneler kilitli plaka üzerindedir,
    Bu nesneler üzerinde otomatik yönlendirme yapamıyoruz.

en: All walls
tr: Tüm duvarlar

en: Allow 3mf with newer version to be sliced
tr: Daha yeni sürüme sahip 3mf’nin dilimlenmesine izin ver

en: Allow Prompt Sound
tr: Uyarı Sesine İzin Ver

en: Allow controlling BambuLab's printer through 3rd party print hosts
tr: BambuLab yazıcısının 3. taraf yazdırma ana bilgisayarları aracılığıyla kontrol edilmesine izin ver

en: Allow multiple color on one plate
tr: Bir plaka üzerinde birden fazla renge izin verin

en: Allow multiple materials on same plate
tr: Aynı plaka üzerinde birden fazla malzemeye izin ver

en: Allow only one OrcaSlicer instance
tr: Yalnızca bir OrcaSlicer örneğine izin ver

en: Allow rotatations when arrange
tr: Düzenlerken rotasyonlara izin ver

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
tr: Yalnızca şu kişi tarafından seçilen yüzeylerde boyamaya izin verir: "%1%"

en: Along X axis
tr: X ekseni boyunca

en: Along Y axis
tr: Y ekseni boyunca

en: Along Z axis
tr: Z ekseni boyunca

en: Already did a synchronization, do you want to sync only changes or resync all?
tr: Zaten bir senkronizasyon yaptınız. Yalnızca değişiklikleri senkronize etmek mi yoksa tümünü yeniden senkronize etmek mi istiyorsunuz?

en: Alt + Mouse wheel
tr: Alt + Fare tekerleği

en: Alt+Left mouse button
tr: Alt+Sol fare düğmesi

en: Alt+Mouse wheel
tr: Alt+Fare tekerleği

en: Alternate extra wall
tr: Alternatif ekstra duvar

en: Alternate extra wall does't work well when ensure vertical shell thickness is set to All.
tr: Alternatif ekstra duvar, dikey kabuk kalınlığının Tümü olarak ayarlandığından emin olunduğunda iyi çalışmaz.

en: Always Ask
tr: Her Zaman Sor

en: Ams Status
tr: Ams Durumu

en: An SD card needs to be inserted before printing via LAN.
tr: LAN yoluyla yazdırmadan önce bir SD kartın takılması gerekir.

en: An SD card needs to be inserted before printing.
tr: Yazdırmadan önce bir SD kartın takılması gerekir.

en: An SD card needs to be inserted before send to printer SD card.
tr: Yazıcı SD kartına gönderilmeden önce bir SD kartın takılması gerekir.

en: An SD card needs to be inserted before sending to printer.
tr: Yazıcıya göndermeden önce bir SD kartın takılması gerekir.

en: An SD card needs to be inserted to record timelapse.
tr: Hızlandırılmış çekim kaydetmek için bir SD kartın takılması gerekir.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
tr: Önemli bir güncelleme algılandı ve yazdırmanın devam edebilmesi için çalıştırılması gerekiyor. Şimdi güncellemek istiyor musunuz? Daha sonra 'Firmware'i yükselt' seçeneğinden de güncelleme yapabilirsiniz.

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
tr: Plaka sınırının üzerine bir nesne döşenir veya yükseklik sınırını aşar.
    Lütfen sorunu tamamen plakanın üzerine veya dışına hareket ettirerek ve yüksekliğin yapım hacmi dahilinde olduğunu doğrulayarak çözün.

en: An object is layed over the boundary of plate.
tr: Plakanın sınırına bir nesne serilir.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
tr: Bir nesnenin XY boyutu telafisi , aynı zamanda renkli boyalı olduğundan kullanılmayacaktır.
    XY Boyut telafisi  renkli boyamayla birleştirilemez.

en: Angle
tr: Açı

en: Angle at the apex of the cone that is used to stabilize the wipe tower. Larger angle means wider base.
tr: Silme kulesini stabilize etmek için kullanılan koninin tepe noktasındaki açı. Daha büyük açı daha geniş taban anlamına gelir.

en: Angle for solid infill pattern, which controls the start or main direction of line
tr: Hattın başlangıcını veya ana yönünü kontrol eden katı dolgu deseni açısı

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
tr: Hattın başlangıcını veya ana yönünü kontrol eden seyrek dolgu deseni açısı

en: Angle from the object center to skirt start point. Zero is the most right position, counter clockwise is positive angle.
tr: Nesnenin merkezinden etek başlangıç ​​noktasına kadar olan açı. Sıfır en doğru konumdur, saat yönünün tersine ise pozitif açıdır.

en: Another export job is running.
tr: Başka bir ihracat işi yürütülüyor.

en: Another virtual camera is running.
    Orca Slicer supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
tr: Başka bir sanal kamera çalışıyor.
    Orca Slicer yalnızca tek bir sanal kamerayı destekler.
    Bu sanal kamerayı durdurmak istiyor musunuz?

en: Any modifications should be saved as a new preset inherited from this one.
tr: Herhangi bir değişiklik, bundan devralınan yeni bir ön ayar olarak kaydedilmelidir.

en: Append
tr: Ekle

en: Application is closing
tr: Uygulama kapanıyor

en: Applies extrusion rate smoothing only on external perimeters and overhangs. This can help reduce artefacts due to sharp speed transitions on externally visible overhangs without impacting the print speed of features that will not be visible to the user.
tr: Ekstrüzyon hızı yumuşatmayı yalnızca dış çevre ve çıkıntılara uygular. Bu, kullanıcı tarafından görülmeyecek özelliklerin yazdırma hızını etkilemeden, dışarıdan görülebilen çıkıntılarda keskin hız geçişlerinden kaynaklanan bozulmaların azaltılmasına yardımcı olabilir.

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply fuzzy skin to first layer
tr: Bulanık cildi ilk katmana uygulayın

en: Apply gap fill
tr: Boşluk doldurmayı uygula

en: Apply only on external features
tr: Yalnızca harici özelliklere uygula

en: Apply scarf joints only to smooth perimeters where traditional seams do not conceal the seams at sharp corners effectively.
tr: Atkı bağlantılarını yalnızca geleneksel dikişlerin keskin köşelerdeki dikişleri etkili bir şekilde gizleyemediği düzgün kenarlara uygulayın.

en: Apply the reverse perimeters logic only on internal perimeters. 
    
    This setting greatly reduces part stresses as they are now distributed in alternating directions. This should reduce part warping while also maintaining external wall quality. This feature can be very useful for warp prone material, like ABS/ASA, and also for elastic filaments, like TPU and Silk PLA. It can also help reduce warping on floating regions over supports.
    
    For this setting to be the most effective, it is recommended to set the Reverse Threshold to 0 so that all internal walls print in alternating directions on even layers irrespective of their overhang degree.
tr: Ters çevre mantığını yalnızca iç çevrelere uygulayın. 
    
    Bu ayar, parçalar artık farklı yönlerde dağıtıldığından parça gerilimlerini büyük ölçüde azaltır. Bu, dış duvar kalitesini korurken parçanın bükülmesini de azaltacaktır. Bu özellik, ABS/ASA gibi eğrilmeye yatkın malzemeler ve ayrıca TPU ve İpek PLA gibi elastik filamentler için çok faydalı olabilir. Ayrıca destekler üzerindeki yüzen bölgelerdeki bükülmenin azaltılmasına da yardımcı olabilir.
    
    Bu ayarın en etkili olması için, Ters Eşiğin 0’a ayarlanması önerilir; böylece tüm iç duvarlar, çıkıntı derecelerine bakılmaksızın eşit katmanlara alternatif yönlerde yazdırılır.

en: Apply to all
tr: Hepsine uygula

en: Approximate color matching.
tr: Yaklaşık renk eşleşmesi.

en: Arc fitting
tr: Ark

en: Archimedean Chords
tr: Arşimet akorları

en: Are the extra multi-material priming regions used in this print?
tr: Bu baskıda ekstra çok malzemeli astarlama bölgeleri kullanılıyor mu?

en: Are you sure to %1% the selected preset?
tr: Seçilen ön ayarı %1% yaptığınızdan emin misiniz?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
tr: Mevcut kalibrasyonu iptal edip ana sayfaya dönmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure to delete the selected preset?
tr: Seçilen ön ayarı sildiğinizden emin misiniz?

en: Are you sure to delete the selected preset? 
    If the preset corresponds to a filament currently in use on your printer, please reset the filament information for that slot.
tr: Seçilen ön ayarı silmek istediğinizden emin misiniz? 
    Eğer ön ayar, şu anda yazıcınızda kullanılan bir filamente karşılık geliyorsa, lütfen o slot için filament bilgilerini sıfırlayın.

en: Are you sure to log out?
tr: Çıkış yaptığınızdan emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel this print?
tr: Bu yazdırmayı iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to clear the filament information?
tr: Filament bilgisini temizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to enable this option?
tr: Bu seçeneği etkinleştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently remove the "%1%" style?
tr: "%1%" stilini kalıcı olarak kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to store original SVGs with their local paths into the 3MF file?
    If you hit 'NO', all SVGs in the project will not be editable any more.
tr: Orijinal SVG'leri yerel yollarıyla birlikte 3MF dosyasına depolamak istediğinizden emin misiniz?
    'HAYIR' tuşuna basarsanız projedeki tüm SVG'ler artık düzenlenemez.

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
tr: Güncellemek istediğinizden emin misiniz? Bu yaklaşık 10 dakika sürecektir. Yazıcı güncellenirken gücü kapatmayın.

en: Arrange
tr: Hizala

en: Arrange Options
tr: Hizalama Seçenekleri

en: Arrange all objects
tr: Tüm nesneleri hizala

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
tr: Hizalama başarısız oldu. Nesne geometrilerini işlerken bazı istisnalar bulundu.

en: Arrange objects on current plate
tr: Mevcut plakada nesneleri düzenle

en: Arrange objects on selected plates
tr: Seçilen plakalardaki nesneleri hizala

en: Arrange options
tr: Hizalama seçenekleri

en: Arrange options: 0-disable, 1-enable, others-auto
tr: Hizalama seçenekleri: 0-devre dışı bırak, 1-etkinleştir, diğer-otomatik

en: Arrange the supplied models in a plate and merge them in a single model in order to perform actions once.
tr: Tedarik edilen modelleri bir plaka içinde düzenleyin ve bir kez işlem yapmak için bunları tek bir modelde birleştirin.

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
tr: Hizalama tek plakaya sığmayan aşağıdaki nesneler göz ardı edildi:
    %s

en: Arranging
tr: Hizalanıyor

en: Arranging canceled.
tr: Hizalama iptal edildi.

en: Arranging done.
tr: Hizalama tamamlandı.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
tr: Hizalama yapıldı ancak paketlenmemiş ürünler var. Aralığı azaltın ve tekrar deneyin.

en: Arranging...
tr: Hizalanıyor...

en: Arrow Down
tr: Aşağı ok

en: Arrow Left
tr: Sol Yön Tuşu

en: Arrow Right
tr: Sağ Yön Tuşu

en: Arrow Up
tr: Yukarı ok

en: As object list
tr: Nesne listesi olarak

en: Asia-Pacific
tr: Asya Pasifik

en: Ask When Relevant
tr: İlgili Olduğunda Sor

en: Assemble
tr: Birleştir

en: Assemble Control
tr: Montaj Kontrolü

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
tr: Seçilen nesneleri birden çok parçalı bir nesneyle birleştirin

en: Assemble the selected objects to an object with single part
tr: Seçilen nesneleri tek parçalı bir nesneye birleştirin

en: Assembly
tr: Birleştir

en: Assembly Guide
tr: Montaj Kılavuzu

en: Assembly Info
tr: Montaj Bilgisi

en: Assembly Return
tr: Montaj İptali

en: Assembly View
tr: Montaj görünümü

en: Associate
tr: Ortak

en: Associate .3mf files to OrcaSlicer
tr: .3mf dosyalarını OrcaSlicer ile ilişkilendirin

en: Associate .step/.stp files to OrcaSlicer
tr: .step/.stp dosyalarını OrcaSlicer ile ilişkilendirin

en: Associate .stl files to OrcaSlicer
tr: .stl dosyalarını OrcaSlicer ile ilişkilendirin

en: Associate URLs to OrcaSlicer
tr: URL’leri OrcaSlicer ile ilişkilendirin

en: Associate files to OrcaSlicer
tr: Dosyaları OrcaSlicer ile ilişkilendirin

en: Associate web links to OrcaSlicer
tr: Web bağlantılarını OrcaSlicer ile ilişkilendirin

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
tr: Bu baskı profiline olumlu bir puan vermek için (4 veya 5 yıldız) en az bir başarılı baskı kaydı gereklidir.

en: Attention!
tr: Dikkat!

en: Author
tr: Yazar

en: Authorization Type
tr: Yetki Türü

en: Auto
tr: Otomatik

en: Auto Brim
tr: Otomatik Kenar

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes Bambu Lab's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
tr: Otomatik Akış Hızı Kalibrasyonu, Bambu Lab'ın Mikro-Lidar teknolojisini kullanarak kalibrasyon modellerini doğrudan ölçer. Ancak, bu yöntemin etkinliğinin ve doğruluğunun belirli malzeme türleriyle tehlikeye girebileceğini lütfen unutmayın. Özellikle şeffaf veya yarı şeffaf, parlak parçacıklı veya yüksek yansıtıcı yüzeye sahip filamentler bu kalibrasyon için uygun olmayabilir ve arzu edilenden daha az sonuçlar üretebilir.
    
    Kalibrasyon sonuçları her kalibrasyon veya filament arasında farklılık gösterebilir. Zaman içinde ürün yazılımı güncellemeleriyle bu kalibrasyonun doğruluğunu ve uyumluluğunu geliştirmeye devam ediyoruz.
    
    Dikkat: Akış Hızı Kalibrasyonu, yalnızca amacını ve sonuçlarını tam olarak anlayan kişiler tarafından denenmesi gereken gelişmiş bir işlemdir. Yanlış kullanım, ortalamanın altında baskılara veya yazıcının zarar görmesine neden olabilir. Lütfen işlemi yapmadan önce işlemi dikkatlice okuyup anladığınızdan emin olun.

en: Auto Orientation options
tr: Otomatik Yönlendirme seçenekleri

en: Auto Perspective
tr: Otomatik Perspektif

en: Auto Refill
tr: Otomatik Doldurma

en: Auto Rotate
tr: Otomatik döndürme

en: Auto arrange plate after cloning
tr: Klonlamadan sonra plakayı otomatik düzenle

en: Auto arrange plate after object cloning
tr: Nesne klonlamadan sonra plakayı otomatik düzenleme

en: Auto bed leveling
tr: Otomatik yatak tesviyesi

en: Auto brim width
tr: Otomatik kenar genişliği

en: Auto orient
tr: Otomatik yönlendir

en: Auto orient objects on current plate
tr: Mevcut plakada nesneleri otomatik olarak oryante et

en: Auto orient the object to improve print quality.
tr: Baskı kalitesini artırmak için nesneyi otomatik olarak yönlendirin.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
tr: Seçilen nesneleri veya tüm nesneleri otomatik olarak yönlendirir. Seçilen nesneler varsa, yalnızca seçilenleri yönlendirir. Aksi takdirde, geçerli diskteki tüm nesneleri yönlendirir.

en: Auto orientation
tr: Otomatik yönlendirme

en: Auto rotate for arrangement
tr: Düzenleme için otomatik döndür

en: Auto support threshold angle:
tr: Otomatik destek eşik açısı:

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
tr: Kullanıcı ön ayarları otomatik senkronizasyon (Yazıcı/Filament/İşlem)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
tr: Otomatik Düzenleme
    Projenizdeki tüm nesneleri otomatik olarak düzenleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Auto-Backup
tr: Otomatik yedekleme

en: Auto-Calc
tr: Otomatik Hesaplama

en: Auto-Calibration
tr: Otomatik Kalibrasyon

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
tr: Otomatik Yönlendirme
    Basit bir tıklamayla nesneleri yazdırma için en uygun yöne döndürebileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Auto-generate points
tr: Noktaları otomatik olarak üret

en: Auto-record Monitoring
tr: Otomatik Kayıt İzleme

en: Auto-recovery from step loss
tr: Adım kaybından otomatik kurtarma

en: Autodesk FDM Test
tr: Autodesk FDM Testi

en: Automatic flow calibration using Micro Lidar
tr: Mikro Lidar kullanarak otomatik akış kalibrasyonu

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
tr: Zamanı azaltmak amacıyla birden fazla katmanın seyrek dolgusunu otomatik olarak birleştirerek birlikte yazdırın. Duvar hala orijinal katman yüksekliğinde basılmaktadır.

en: Automatically orient stls on the Z-axis upon initial import
tr: İlk içe aktarma sonrasında stl'leri Z ekseninde otomatik olarak yönlendirin

en: Automatically switch between orthographic and perspective when changing from top/bottom/side views
tr: Üst/Alt/Yan görünümler arasında geçiş yaparken ortografik ve perspektif arasında otomatik olarak geçiş yapın

en: Aux
tr: Yardımcı

en: Auxiliary fan
    Did you know that OrcaSlicer supports Auxiliary part cooling fan?
tr: Yardımcı fan
    OrcaSlicer'ın Yardımcı parça soğutma fanını desteklediğini biliyor muydunuz?

en: Auxiliary part cooling fan
tr: Yardımcı parça soğutma fanı

en: Avoid crossing wall
tr: Duvar geçişinden kaçın

en: Avoid crossing wall - Max detour length
tr: Duvarı geçmekten kaçının - maksimum servis yolu uzunluğu

en: Avoid extrusion calibrate region when doing arrange
tr: Düzenleme yaparken ekstrüzyon kalibrasyon bölgesinden kaçının

en: Avoid extrusion calibration region
tr: Ekstrüzyon kalibrasyon bölgesinden kaçın

en: Avoid interface filament for base
tr: Taban için arayüz filamentini azaltın

en: Avoid using support interface filament to print support base if possible.
tr: Destek tabanını yazdırmak için destek arayüzü filamentini kullanmaktan kaçının

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
tr: Eğilmeyi önleyin
    ABS gibi bükülmeye yatkın malzemelere baskı yaparken, ısıtma yatağı sıcaklığının uygun şekilde arttırılmasının bükülme olasılığını azaltabileceğini biliyor muydunuz?

en: Back
tr: Arka

en: Back Page 1
tr: Arka Sayfa 1

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
tr: Ara sıra meydana gelen çökmelerden sonra geri yüklemek için projenizi düzenli aralıklarla yedekleyin.

en: Bake
tr: Düzenlenemez

en: Bake into model as uneditable part
tr: Düzenlenemez parça olarak modele dönüştürün

en: Bambu Network plug-in not detected.
tr: Bambu Ağı eklentisi algılanmadı.

en: Bambu PET-CF/PA6-CF is not supported by AMS.
tr: Bambu PET-CF/PA6-CF, AMS tarafından desteklenNozulktedir.

en: BambuSource has not correctly been registered for media playing! Press Yes to re-register it. You will be promoted twice
tr: BambuSource medya oynatımı için doğru şekilde kaydedilmemiş! Yeniden kaydetmek için Evet’e basın.

en: BambuStudio is originally based on PrusaSlicer by PrusaResearch.
tr: BambuStudio orijinal olarak PrusaResearch'ün PrusaSlicer'ını temel almaktadır.

en: Base pattern
tr: Destek deseni

en: Base pattern spacing
tr: Destek desen aralığı

en: Basic Info
tr: Temel bilgi

en: Basic Information
tr: Temel Bilgiler

en: Basic information
tr: Temel Bilgiler

en: Batch manage files.
tr: Dosyaları toplu olarak yönet.

en: Bed
tr: Yatak

en: Bed Leveling
tr: Yatak Tesviyesi

en: Bed Shape
tr: Yatak Şekli

en: Bed Temperature
tr: Yatak Sıcaklığı

en: Bed Type
tr: Yatak Tipi

en: Bed adhesion
tr: Etek

en: Bed custom model
tr: Özel plaka modeli

en: Bed custom texture
tr: Özel plaka dokusu

en: Bed exclude area
tr: Yatak hariç alan

en: Bed filling canceled.
tr: Yatak dolumu iptal edildi.

en: Bed filling done.
tr: Yatak doldurma işlemi tamamlandı.

en: Bed leveling
tr: Yatak Seviyeleme

en: Bed mesh max
tr: Maksimum yatak ağı

en: Bed mesh min
tr: Minimum yatak ağı

en: Bed temperature
tr: Yatak Sıcaklığı

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
tr: İlk katman dışındaki katmanlar için yatak sıcaklığı. 0 değeri, filamentin Cool Plate üzerine yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
tr: İlk katman dışındaki katmanlar için yatak sıcaklığı. Değer 0, filamentin Mühendislik Plakasına yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
tr: İlk katman dışındaki katmanlar için yatak sıcaklığı. 0 değeri, filamentin Yüksek Sıcaklık Plakasına yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured Cool Plate
tr: İlk katman dışındaki katmanlar için yatak sıcaklığı. 0 Değeri, filamentin Dokulu Soğuk Plaka üzerine yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
tr: İlk katman dışındaki katmanlar için yatak sıcaklığı. 0 Değeri, filamentin Dokulu PEI Plaka üzerine yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
tr: İlk katmanın yatak sıcaklığı. 0 değeri, filamentin Cool Plate üzerine yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate SuperTack
tr: İlk katmanın yatak sıcaklığı. 0 değeri, filamentin Soğuk Plaka SuperTack üzerine yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
tr: İlk katmanın yatak sıcaklığı. Değer 0, filamentin Mühendislik Plakasına yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
tr: İlk katmanın yatak sıcaklığı. 0 değeri, filamentin Yüksek Sıcaklık Plakasına yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured Cool Plate
tr: İlk katmanın yatak sıcaklığı. 0 Değeri, filamentin Dokulu Soğuk Plaka üzerine yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
tr: İlk katmanın yatak sıcaklığı. 0 Değeri, filamentin Dokulu PEI Plaka üzerine yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature when Smooth PEI Plate/High temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Smooth PEI Plate/High Temp Plate
tr: Smooth PEI Plate / High Temp Plate takılığın da yatak sıcaklığı. 0 Değeri, filamentin Smooth PEI Plate / High Temp Plate üzerine baskı yapmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
tr: Textured PEI Plate takıldığın da yatak sıcaklığı. 0 Değeri, filamentin Textured PEI Plate üzerine yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
tr: Cool Plate takıldığında yatak sıcaklığı. 0 değeri, filamentin Cool Plate üzerine yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate SuperTack
tr: Cool Plate takıldığında yatak sıcaklığı. 0 değeri, filamentin Cool Plate SuperTack üzerine yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured Cool Plate
tr: Cool Plate takıldığında yatak sıcaklığı. 0 Değeri, filamentin Textured Cool Plate üzerine yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
tr: Engineering Plate takıldığında yatak sıcaklığı. Değer 0, filamentin Engineering Plate yazdırmayı desteklemediği anlamına gelir

en: Bed type
tr: Yatak türü

en: Bed types supported by the printer
tr: Yazıcının desteklediği yatak türleri

en: Before layer change G-code
tr: Katman Değişimi Öncesi G-kod

en: Best auto arranging position in range [0,1] w.r.t. bed shape.
tr: Yatak şekline göre [0,1] aralığında en iyi otomatik düzenleme konumu.

en: Best object position
tr: En iyi nesne konumu

en: Beta version
tr: Beta sürüm

en: Between Object Gcode
tr: Nesne Arası Gcode

en: Bill of Materials
tr: Malzeme Listesi

en: Bind with Access Code
tr: Erişim Kodu ile Bağla

en: Bind with Pin Code
tr: Pin Koduyla Bağla

en: Binding...
tr: Bağlanıyor…

en: Block seam
tr: Blok dikişi

en: Block supports
tr: Blok destekleri

en: Boldness
tr: Kalınlık

en: Bottom
tr: Alt

en: Bottom Minimum Shell Thickness
tr: Alt Minimum Kabuk Kalınlığı

en: Bottom Only
tr: Sadece alt

en: Bottom Solid Layers
tr: Alt Katı Katmanlar

en: Bottom View
tr: Alttan görünüm

en: Bottom Z distance
tr: Alt Z mesafesi

en: Bottom interface layers
tr: Alt arayüz katmanları

en: Bottom interface spacing
tr: Alt arayüz aralığı

en: Bottom shell layers
tr: Alt katmanlar

en: Bottom shell thickness
tr: Alt katman kalınlığı

en: Bottom surface
tr: Alt yüzey

en: Bottom surface flow ratio
tr: Alt katı dolgu akış oranı

en: Bottom surface pattern
tr: Alt yüzey deseni

en: Bottom-left corner of first layer bounding box
tr: İlk katman sınırlayıcı kutusunun sol alt köşesi

en: Bottom-left corner of print bed bounding box
tr: Baskı yatağı sınırlama kutusunun sol alt köşesi

en: Branch Density
tr: Dal Yoğunluğu

en: Branch Diameter Angle
tr: Dal Çapı Açısı

en: Branch tip diameter for organic supports.
tr: Organik destekler için dal ucu çapı.

en: Brass
tr: Pirinç

en: Bridge
tr: Köprü

en: Bridge counterbore holes
tr: Köprü havşa delikleri

en: Bridge flow ratio
tr: Köprülerde akış oranı

en: Bridging
tr: Köprüleme

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
tr: Köprüleme açısı geçersiz kılma. Sıfıra bırakılırsa köprüleme açısı otomatik olarak hesaplanacaktır. Aksi halde dış köprüler için sağlanan açı kullanılacaktır. Sıfır açı için 180°'yi kullanın.

en: Brim
tr: Kenar

en: Brim Ears
tr: Kenar  kulakları

en: Brim ear detection radius
tr: Kenar kulak algılama yarıçapı

en: Brim ear max angle
tr: Kenar kulak maksimum açısı

en: Brim ears
tr: Kenar  kulakları

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
tr: Daha iyi yapışma için kenar
    Baskı modellerinde baskı yüzeyi ile küçük bir temas arayüzü bulunduğunda siperlik kullanılması tavsiye edildiğini biliyor muydunuz?

en: Brim type
tr: Kenar tipi

en: Brim width
tr: Kenar genişliği

en: Brim-object gap
tr: Kenar-nesne boşluğu

en: Browse
tr: Aç

en: Browsing file in SD card is not supported in LAN Only Mode.
tr: SD karttaki dosyaya göz atmak Yalnızca LAN Modunda desteklenmez.

en: Browsing file in SD card is not supported in current firmware. Please update the printer firmware.
tr: SD karttaki dosyaya göz atmak mevcut donanım yazılımında desteklenmiyor. Lütfen yazıcının ürün yazılımını güncelleyin.

en: Brush
tr: Fırça

en: Brush shape
tr: Fırça şekli

en: Brush size
tr: Fırça boyutu

en: Bucket fill
tr: Kova boya aracı

en: Build Volume
tr: Birim oluştur

en: Built-in placeholders (Double click item to add to G-code)
tr: Yerleşik yer tutucular (G koduna eklemek için öğeye çift tıklayın)

en: Bulge
tr: Çıkıntı

en: Bulge proportion related to radius
tr: Yarıçapla ilgili çıkıntı oranı

en: Busy
tr: Meşgul

en: By Layer
tr: Katmana göre

en: By Object
tr: Nesneye göre

en: By layer
tr: Katmana göre

en: By object
tr: Nesneye göre

en: CANCELED
tr: İPTAL EDİLDİ

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
tr: CF/GF filamentleri sert ve kırılgandır. AMS'de kırılması veya sıkışması kolaydır, lütfen dikkatli kullanın.

en: COMPLETED
tr: TAMAMLANDI

en: CRC check failed
tr: CRC kontrolü başarısız oldu

en: Calibrate
tr: Kalibre et

en: Calibrate again
tr: Tekrar kalibre edin

en: Calibrating
tr: Kalibre ediliyor

en: Calibrating AMS...
tr: AMS kalibre ediliyor...

en: Calibrating Micro Lidar
tr: Mikro Lidar'ın Kalibre Ediliyor

en: Calibrating extrusion
tr: Ekstrüzyon kalibre ediliyor

en: Calibrating extrusion flow
tr: Ekstrüzyon akışını kalibre et

en: Calibrating the micro lida
tr: Mikro Lida'nın kalibre edilmesi

en: Calibrating... %d%%
tr: Kalibre ediliyor... %d%%

en: Calibration
tr: Kalibrasyon

en: Calibration
    Did you know that calibrating your printer can do wonders? Check out our beloved calibration solution in OrcaSlicer.
tr: Kalibrasyon
    Yazıcınızı kalibre etmenin harikalar yaratabileceğini biliyor muydunuz? OrcaSlicer'daki sevilen kalibrasyon çözümümüze göz atın.

en: Calibration Flow
tr: Kalibrasyon Akışı

en: Calibration Type
tr: Kalibrasyon Türü

en: Calibration completed
tr: Kalibrasyon tamamlandı

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
tr: Kalibrasyon tamamlandı. Lütfen sıcak yatağınızdaki en düzgün ekstrüzyon hattını aşağıdaki resimdeki gibi bulun ve sol tarafındaki değeri K faktörü giriş kutusuna girin.

en: Calibration error
tr: Kalibrasyon hatası

en: Calibration help
tr: Kalibrasyon yardımı

en: Calibration not supported
tr: Kalibrasyon desteklenmiyor

en: Calibration program
tr: Kalibrasyon programı

en: Calibration step selection
tr: Kalibrasyon adımı seçimi

en: Calibration1
tr: Kalibrasyon1

en: Calibration2
tr: Kalibrasyon2

en: Camera
tr: Kamera

en: Camera Angle - Left side
tr: Kamera Açısı - Sol

en: Camera Angle - Right side
tr: Kamera Açısı - Sağ

en: Camera Setting
tr: Kamera Ayarı

en: Camera style
tr: Kamera stili

en: Camera view - Behind
tr: Kamera görünümü - Arka

en: Camera view - Bottom
tr: Kamera görünümü - Alt

en: Camera view - Default
tr: Kamera görünümü - Varsayılan

en: Camera view - Front
tr: Kamera görünümü - Ön

en: Camera view - Top
tr: Kamera görünümü - Üst

en: Can not add models when in preview mode!
tr: Önizleme modundayken model eklenemiyor!

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
tr: Birlikte büyük sıcaklık farkına sahip birden fazla filament basılamaz. Aksi takdirde baskı sırasında ekstruder ve nozul tıkanabilir veya hasar görebilir

en: Can't apply when process preview.
tr: İşlem önizlemesi sırasında uygulanamaz.

en: Can't delete "%1%". It is last style.
tr: "%1%" silinemiyor. Son stildir.

en: Can't delete temporary style "%1%".
tr: "%1%" geçici stili silinemiyor.

en: Can't find Pin Code?
tr: Pin Kodunu bulamıyor musunuz?

en: Can't find my devices?
tr: Cihazlarımı bulamıyor musunuz?

en: Can't find my printer model
tr: Yazıcı modelimi bulamıyorum

en: Can't find vendor I want
tr: İstediğim satıcıyı bulamıyorum

en: Can't load exactly same font("%1%"). Application selected a similar one("%2%"). You have to specify font for enable edit text.
tr: Tam olarak aynı yazı tipi yüklenemiyor("%1%"). Uygulama benzer bir uygulama seçti("%2%"). Metni düzenlemeyi etkinleştirmek için yazı tipini belirtmeniz gerekir.

en: Can't remove the last existing style.
tr: Mevcut son stil kaldırılamıyor.

en: Can't rename temporary style.
tr: Geçici stil yeniden adlandırılamıyor.

en: Can't start this without SD card.
tr: SD kart olmadan başlatılamıyor.

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel a feature until exit
tr: İptal et

en: Cancel calibration
tr: Kalibrasyonu iptal et

en: Cancel print
tr: Yazdırmayı iptal et

en: Cancel selected
tr: Seçileni iptal et

en: Cancel upload
tr: Yüklemeyi iptal et

en: Canceled
tr: İptal edildi

en: Cancelled
tr: İptal edildi

en: Cancelling
tr: İptal Ediliyor

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
tr: Filament bilgisi okunamıyor: Filament alet kafasına yüklenmiştir, lütfen filamenti boşaltın ve tekrar deneyin.

en: Cannot send the print job for empty plate
tr: Boş kalıp için yazdırma işi gönderilemiyor

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
tr: Yazdırma işi, ürün yazılımının güncellenmesi gereken bir yazıcıya gönderilemiyor.

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
tr: Yazıcı ürün yazılımını güncellerken yazdırma işi gönderilemiyor

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
tr: Yükseltme devam ederken yazdırma görevi gönderilemiyor

en: Capabilities
tr: Yetenekler

en: Caution to use! Flow calibration on Textured PEI Plate may fail due to the scattered surface.
tr: Kullanmaya dikkat edin! Dokulu PEI Plakasındaki akış kalibrasyonu, dağınık yüzey nedeniyle başarısız olabilir.

en: Center
tr: Merkez

en: Center coincidence
tr: Merkezi

en: Center of circle
tr: Çemberin merkezi

en: Center of edge
tr: Kenarın merkezi

en: Certificate files (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|All files|*.*
tr: Sertifika dosyaları (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|Tüm dosyalar|*.*

en: Cham
tr: Bölme

en: Chamber temperature
tr: Bölme sıcaklığı

en: Chamber temperature
    Did you know that OrcaSlicer supports chamber temperature?
tr: Oda sıcaklığı
    OrcaSlicer'ın hazne sıcaklığını desteklediğini biliyor muydunuz?

en: Change Filament
tr: Filamenti Değiştir

en: Change SVG Type
tr: SVG Türünü Değiştir

en: Change SVG source file, projection, size, ...
tr: SVG kaynak dosyasını, projeksiyonunu, boyutunu değiştirin ...

en: Change Text Type
tr: Metin Türünü Değiştir

en: Change cut mode
tr: Kesme modunu değiştir

en: Change extrusion role G-code
tr: Ekstrüzyon Rolü G-kodu Değiştirme

en: Change filament
tr: Filamenti değiştir

en: Change filament G-code
tr: Filament Değişimi G-kod

en: Change filament at the beginning of this layer.
tr: Bu katmanın başlangıcında filamenti değiştirin.

en: Change file
tr: Dosyayı değiştir

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change ensure vertical shell thickness to Moderate and enable alternate extra wall
    No  - Don't use alternate extra wall
tr: Bu ayarlar otomatik olarak değiştirilsin mi? 
    Evet - Dikey kabuk kalınlığını Orta olarak değiştirin ve alternatif ekstra duvarı etkinleştirin
    Hayır - Alternatif ekstra duvar kullanmayın

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
tr: Bu ayarlar otomatik olarak değiştirilsin mi?
    Evet - Bu ayarları değiştirin ve spiral modunu otomatik olarak etkinleştirin
    Hayır - Bu sefer spiral modunu kullanmaktan vazgeçin

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
tr: Bu ayarlar otomatik olarak değiştirilsin mi?
    Evet - Bu ayarları otomatik olarak değiştir
    Hayır - Bu ayarları benim için değiştirme

en: Change to another .svg file
tr: Başka bir .svg dosyasına geçin

en: Change type
tr: Türü değiştir

en: Changing application language
tr: Dil değiştiriliyor

en: Changing filament
tr: Filament Değişimi

en: Changing style to "%1%" will discard current style modification.
    
    Would you like to continue anyway?
tr: Stilin "%1%" olarak değiştirilmesi mevcut stil değişikliğini iptal edecektir.
    
    Yine de devam etmek ister misin?

en: Changing the region will log out your account.
tr: Bölgeyi değiştirmek hesabınızdan çıkış yapmanıza neden olacaktır.

en: Char gap
tr: Karakter boşluğu

en: Check Assistant
tr: Kontrol Asistanı

en: Check filament location
tr: Filament konumunu kontrol et

en: Check for Update
tr: Güncellemeleri kontrol et

en: Check for stable updates only
tr: Yalnızca kararlı güncellemeleri kontrol edin

en: Check if the nozzle is clumping by filament or other foreign objects.
tr: Nozulun filament veya diğer yabancı cisimler nedeniyle topaklanıp topaklanmadığını kontrol edin.

en: Check the current status of the bambu server by clicking on the link above.
tr: Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak bambu sunucusunun mevcut durumunu kontrol edin.

en: Check the normative items.
tr: Normatif maddeleri kontrol edin.

en: Check the reason
tr: Sebebini kontrol edin

en: Check the status of current system services
tr: Mevcut sistem hizmetlerinin durumunu kontrol edin

en: Checking extruder temperature
tr: Ekstruder sıcaklığının kontrol edilmesi

en: Checking support necessity
tr: Destek gerekliliğinin kontrol edilmesi

en: China
tr: Çin

en: Choose Download Directory
tr: İndirme Dizini seçin

en: Choose SVG file for emboss:
tr: Kabartma için SVG dosyasını seçin:

en: Choose ZIP file
tr: ZIP dosyasını seçin:

en: Choose a directory
tr: Dizin seç

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
tr: Yatak dokusunu içe aktarmak için bir dosya seçin (PNG/SVG):

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filaments.
tr: Bir AMS yuvası seçin ve filamentleri otomatik olarak yüklemek veya boşaltmak için “Yükle” veya “Boşalt” düğmesine basın.

en: Choose an STL file to import bed model from:
tr: Yatak modelini içe aktarmak için bir STL dosyası seçin:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
tr: Yatak şeklini içe aktarmak için bir STL dosyası seçin:

en: Choose filament
tr: Filament seçin

en: Choose files
tr: Dosyaları seç

en: Choose one file (3mf):
tr: Dosya seçin (3mf):

en: Choose one file (gcode/3mf):
tr: Bir dosya seçin (gcode/3mf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
tr: Bir veya daha fazla dosya seçin (3mf/step/stl/svg/obj/amf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):
tr: Bir veya daha fazla dosya seçin (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):

en: Choose part type
tr: Parça tipini seçin

en: Circle
tr: Daire

en: Circular
tr: Dairesel

en: Classic
tr: Klasik

en: Classic mode
tr: Klasik mod

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
tr: Klasik duvar oluşturucu sabit ekstrüzyon genişliğine sahip duvarlar üretir ve çok ince alanlar için boşluk doldurma kullanılır. Arachne motoru değişken ekstrüzyon genişliğine sahip duvarlar üretir

en: Cleaning nozzle tip
tr: Nozul temizleme ipucu

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear my choice on the unsaved presets.
tr: Kaydedilmemiş ön ayarlardaki seçimimi temizle.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
tr: Kaydedilmemiş projelerdeki seçimimi temizle.

en: Clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
tr: Ekstruder etrafındaki boşluk yarıçapı. Nesneye göre yazdırmada çarpışmayı önlemek için kullanılır.

en: Click OK to update the Network plug-in when Orca Slicer launches next time.
tr: Orca Slicer bir sonraki sefer başlatıldığında Ağ eklentisini güncellemek için Tamam'a tıklayın.

en: Click here if you can't connect to the printer
tr: Yazıcıya bağlanamıyorsanız burayı tıklayın

en: Click here to download it.
tr: İndirmek için buraya tıklayın.

en: Click the icon to edit color painting of the object
tr: Nesnenin renk resmini düzenlemek için simgeye tıklayın

en: Click the icon to edit support painting of the object
tr: Nesnenin destek resmini düzenlemek için simgeye tıklayın

en: Click the icon to reset all settings of the object
tr: Nesnenin tüm ayarlarını sıfırlamak için simgeye tıklayın

en: Click the icon to shift this object to the bed
tr: Bu nesneyi yatağa taşımak için simgeye tıklayın

en: Click the icon to toggle printable property of the object
tr: Nesnenin yazdırılabilir özelliğini değiştirmek için simgeyi tıklayın

en: Click the right mouse button to display the full text.
tr: Tam metni görüntülemek için farenin sağ tuşuna tıklayın.

en: Click to change part type into modifier.
tr: Parça tipini değiştiriciye değiştirmek için tıklayın.

en: Click to change part type into negative volume.
tr: Parça tipini negatif hacme değiştirmek için tıklayın.

en: Click to change text into object part.
tr: Metni nesne kısmına değiştirmek için tıklayın.

en: Click to download new version in default browser: %s
tr: Yeni sürümü varsayılan tarayıcıda indirmek için tıklayın: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
tr: Geçerli değişikliği bırakmak ve kaydedilen değere sıfırlamak için tıklayın.

en: Click to edit preset
tr: Ön ayarı düzenlemek için tıklayın

en: Click to flip the cut plane
    Drag to move the cut plane
tr: Kesim düzlemini çevirmek için tıklayın
    Kesim düzlemini taşımak için sürükleyin

en: Click to flip the cut plane
    Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
tr: Kesim düzlemini çevirmek için tıklayın
    Kesim düzlemini taşımak için sürükleyin
    Bir parçayı diğer tarafa atamak için sağ tıklayın

en: Click to pick filament color
tr: Filament rengini seçmek için tıklayın

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
tr: Tüm ayarları en son kaydedilen ön ayara sıfırlamak için tıklayın.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
tr: Geçerli değeri sıfırlamak ve genel değere eklemek için tıklayın.

en: Click to select AMS slot manually
tr: AMS yuvasını manuel olarak seçmek için tıklayın

en: Clockwise
tr: Saat yönünde

en: Clone
tr: Klon oluştur

en: Clone Objects
tr: Nesneleri Klonla

en: Clone copies of selections
tr: Seçimlerin kopyalarını kopyala

en: Clone objects in the load list
tr: Yükleme listesindeki nesneleri klonlama

en: Clone selected
tr: Seçili olanı klonla

en: Close
tr: Kapat

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
tr: İlk belirli katmanlar için tüm soğutma fanını kapatın. Daha iyi baskı plakası yapışması sağlamak için ilk katmanın soğutma fanı kapatılırdı

en: Close holes
tr: Delikleri kapat

en: Closing Application while some presets are modified.
tr: Bazı ön ayarlar değiştirilirken Uygulama kapatılıyor.

en: Cloud Slicing...
tr: Bulut Dilimleme...

en: Cloud service connection failed. Please try again.
tr: Bulut hizmeti bağlantısı başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Cluster colors
tr: Küme renkleri

en: Collapse
tr: Daralt

en: Collapse sidebar
tr: Kenar çubuğunu daralt

en: Collapse/Expand the sidebar
tr: Kenar çubuğunu daralt/genişlet

en: Collection
tr: Koleksiyon

en: Color
tr: Renk

en: Color Painting
tr: Renkli Boyama

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: Color change
tr: Renk değişimi

en: Color gradient (%1%)
tr: Renk gradyanı (%1%)

en: Color match
tr: Renk uyumu

en: Color painting
tr: Renkli boyama

en: Colour
tr: Renk

en: Combined
tr: Birleşik

en: Combined - single skirt for all objects, Per object - individual object skirt.
tr: Birleşik - tüm nesneler için tek etek, Nesneye göre - ayrı nesne eteği.

en: Comma-separated list of printing accelerations
tr: Yazdırma ivmelerinin virgülle ayrılmış listesi

en: Comma-separated list of printing speeds
tr: Yazdırma hızlarının virgülle ayrılmış listesi

en: Comment
tr: Yorum

en: Common
tr: Yaygın

en: Compare presets
tr: Ön ayarları karşılaştır

en: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in minimal layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
tr: Varsayılan 0,2 mm püskürtme ucu profiliyle karşılaştırıldığında, daha küçük katman yüksekliğine sahiptir ve minimum katman çizgileri ve daha yüksek baskı kalitesi sağlar, ancak daha kısa yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in slightly visible layer lines, but shorter printing time.
tr: 0,2 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha büyük bir katman yüksekliğine sahiptir ve katman çizgilerinin hafifçe görülebilmesine karşın yazdırma süresinin daha kısa olmasına neden olur.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height, and results in almost negligible layer lines, and slightly shorter printing time.
tr: 0,2 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, biraz daha büyük katman yüksekliğine sahiptir ve neredeyse ihmal edilebilir düzeyde katman çizgileri ve biraz daha kısa yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost invisible layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
tr: 0,2 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, katman yüksekliği daha küçüktür ve neredeyse görünmez katman çizgileri ve daha yüksek baskı kalitesi, ancak daha kısa yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost invisible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
tr: 0,2 mm’lik nozulun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha küçük katman çizgilerine, daha düşük hızlara ve ivmeye sahiptir ve seyrek dolgu deseni Gyroid’dir. Böylece neredeyse görünmez katman çizgileri ve çok daha yüksek baskı kalitesi elde edilir, ancak çok daha uzun baskı süresi elde edilir.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in minimal layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
tr: 0,2 mm’lik nozulun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha küçük katman çizgilerine, daha düşük hızlara ve ivmeye sahiptir ve seyrek dolgu deseni Gyroid’dir. Böylece minimum katman çizgileri ve çok daha yüksek baskı kalitesi elde edilir, ancak çok daha uzun baskı süresi elde edilir.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in much higher printing quality, but a much longer printing time.
tr: 0,2 mm’lik nozülün varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında daha düşük hız ve ivmeye sahiptir ve seyrek dolgu deseni Gyroid’dir. Böylece çok daha yüksek baskı kalitesi elde edilir, ancak çok daha uzun baskı süresi elde edilir.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time.
tr: 0,4 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha büyük bir katman yüksekliğine sahiptir ve daha belirgin katman çizgileri ve daha düşük baskı kalitesi sağlar, ancak daha kısa yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but slightly shorter printing time.
tr: 0,4 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha büyük bir katman yüksekliğine sahiptir ve daha belirgin katman çizgileri ve daha düşük baskı kalitesi sağlar, ancak biraz daha kısa yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
tr: 0,4 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, katman yüksekliği daha küçüktür ve neredeyse göz ardı edilebilir katman çizgileri ve daha yüksek baskı kalitesi sağlar, ancak daha uzun yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and longer printing time.
tr: 0,4 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, katman yüksekliği daha küçüktür ve neredeyse göz ardı edilebilecek düzeyde katman çizgileri ve daha uzun yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
tr: 0,4 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha küçük bir katman yüksekliğine sahiptir ve daha az görünür katman çizgileri ve daha yüksek baskı kalitesi sağlar, ancak daha uzun yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost negligible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
tr: 0,4 mm’lik nozülün varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında daha küçük katman yüksekliğine, daha düşük hızlara ve ivmeye sahiptir ve seyrek dolgu deseni Gyroid’dir. Böylece, neredeyse göz ardı edilebilecek düzeyde katman çizgileri ve çok daha yüksek baskı kalitesi elde edilirken, çok daha uzun baskı süresi elde edilir.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in less apparent layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
tr: 0,4 mm’lik nozülün varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında daha küçük katman yüksekliğine, daha düşük hızlara ve ivmeye sahiptir ve seyrek dolgu deseni Gyroid’dir. Böylece daha az belirgin katman çizgileri ve çok daha yüksek baskı kalitesi elde edilir, ancak çok daha uzun yazdırma süresi elde edilir.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
tr: 0,4 mm’lik nozulun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha fazla duvar döngüsüne ve daha yüksek seyrek dolgu yoğunluğuna sahiptir. Bu, baskıların daha güçlü olmasına, ancak daha fazla filaman tüketimine ve daha uzun baskı süresine neden olur.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
tr: 0,6 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha büyük bir katman yüksekliğine sahiptir ve daha belirgin katman çizgileri ve daha düşük baskı kalitesi sağlar, ancak bazı yazdırma durumlarında daha kısa yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in much more apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
tr: 0,6 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha büyük bir katman yüksekliğine sahiptir ve çok daha belirgin katman çizgileri ve çok daha düşük baskı kalitesi sağlar, ancak bazı yazdırma durumlarında daha kısa yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
tr: 0,6 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha küçük bir katman yüksekliğine sahiptir ve daha az görünür katman çizgileri ve daha yüksek baskı kalitesi sağlar, ancak daha uzun yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and slight higher printing quality, but longer printing time.
tr: 0,6 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha küçük bir katman yüksekliğine sahiptir ve katman çizgilerinin daha az belirgin olmasına ve biraz daha yüksek baskı kalitesine, ancak daha uzun yazdırma süresine neden olur.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
tr: 0,6 mm’lik nozulun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha fazla duvar döngüsüne ve daha yüksek seyrek dolgu yoğunluğuna sahiptir. Bu, baskıların daha güçlü olmasına, ancak daha fazla filaman tüketimine ve daha uzun baskı süresine neden olur.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in very apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
tr: 0,8 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha büyük bir katman yüksekliğine sahiptir ve çok belirgin katman çizgileri ve çok daha düşük baskı kalitesiyle sonuçlanır, ancak bazı yazdırma durumlarında daha kısa yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height, and results in extremely apparent layer lines and much lower printing quality, but much shorter printing time in some printing cases.
tr: 0,8 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, çok daha büyük bir katman yüksekliğine sahiptir ve son derece belirgin katman çizgileri ve çok daha düşük baskı kalitesiyle sonuçlanır, ancak bazı yazdırma durumlarında çok daha kısa yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height, and results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
tr: 0,8 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, biraz daha küçük bir katman yüksekliğine sahiptir ve biraz daha az ama yine de görünür katman çizgileri ve biraz daha yüksek baskı kalitesi sağlar, ancak bazı yazdırma durumlarında daha uzun yazdırma süresi sağlar.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
tr: 0,8 mm’lik püskürtme ucunun varsayılan profiliyle karşılaştırıldığında, daha küçük bir katman yüksekliğine sahiptir ve daha az ama yine de görünür katman çizgileri ve biraz daha yüksek baskı kalitesi sağlar, ancak bazı yazdırma durumlarında daha uzun yazdırma süresi sağlar.

en: Compatible machine
tr: Uyumlu makine

en: Compatible machine condition
tr: Uyumlu makine durumu

en: Compatible process profiles
tr: Uyumlu süreç profilleri

en: Compatible process profiles condition
tr: Uyumlu süreç profillerinin durumu

en: Complete Calibration
tr: Kalibrasyonu Tamamla

en: Complete print
tr: Tam baskı

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Concentric
tr: Konsantrik

en: Conditional angle threshold
tr: Koşullu açı eşiği

en: Conditional overhang threshold
tr: Koşullu çıkıntı eşiği

en: Conditional scarf joint
tr: Koşullu atkı birleşimi

en: Cone
tr: Koni

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
tr: Yazdırma işinde kullanılan filament için hangi AMS yuvasının kullanılması gerektiğini yapılandırma

en: Configuration can update now.
tr: Yapılandırma şimdi güncellenebilir.

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
tr: "%1%" yapılandırma dosyası yüklendi ancak bazı değerler tanınamadı.

en: Configuration incompatible
tr: Yapılandırma uyumsuz

en: Configuration notes
tr: Yapılandırma notları

en: Configuration package changed
tr: Yapılandırma paketi değiştirildi

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
tr: Yapılandırma paketi yüklendi ancak bazı değerler tanınamadı.

en: Configuration package:
tr: Yapılandırma paketi:

en: Configuration update
tr: Yapılandırma güncellemesi

en: Configuration updates
tr: Yapılandırma güncellemeleri

en: Confirm
tr: Onayla

en: Confirm Save As
tr: Farklı Kaydetmeyi Onayla

en: Confirm and Update Nozzle
tr: Nozulu Onaylayın ve Güncelleyin

en: Confirm connectors
tr: Bağlayıcıları onayla

en: Confirm extruded
tr: Filamentin ekstrude edildiğini onayla

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d, z = %.2lf mm. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
tr: %d katmanında gcode yollarında çakışmalar bulundu, z = %.2lf mm. Lütfen çakışan nesneleri daha uzağa ayırın (%s <-> %s).

en: Connect
tr: Bağlan

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
tr: %s bağlantısı başarısız oldu! [SN:%s, kod=%s]

en: Connect an infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over infill extrusion width. Orca Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. 
    Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
tr: Bir dolgu hattını, ek bir çevrenin kısa bir bölümü ile bir iç çevreye bağlayın. Yüzde olarak ifade edilirse (örnek: %15) dolgu ekstrüzyon genişliği üzerinden hesaplanır. Orca Slicer iki yakın dolgu hattını kısa bir çevre segmentine bağlamaya çalışıyor. infill_anchor_max'tan daha kısa böyle bir çevre segmenti bulunamazsa, dolgu hattı yalnızca bir taraftaki bir çevre segmentine bağlanır ve alınan çevre segmentinin uzunluğu bu parametreyle sınırlıdır, ancak çapa_uzunluk_max'tan uzun olamaz.
    Tek bir dolgu hattına bağlı sabitleme çevrelerini devre dışı bırakmak için bu parametreyi sıfıra ayarlayın.

en: Connect an infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over infill extrusion width. Orca Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. 
    If set to 0, the old algorithm for infill connection will be used, it should create the same result as with 1000 & 0.
tr: Bir dolgu hattını, ek bir çevrenin kısa bir bölümü ile bir iç çevreye bağlayın. Yüzde olarak ifade edilirse (örnek: %15) dolgu ekstrüzyon genişliği üzerinden hesaplanır. Orca Slicer iki yakın dolgu hattını kısa bir çevre segmentine bağlamaya çalışıyor. Bu parametreden daha kısa bir çevre segmenti bulunamazsa, dolgu hattı sadece bir kenardaki bir çevre segmentine bağlanır ve alınan çevre segmentinin uzunluğu infill_anchor ile sınırlıdır ancak bu parametreden daha uzun olamaz.
    0'a ayarlanırsa dolgu bağlantısı için eski algoritma kullanılacaktır; 1000 ve 0 ile aynı sonucu oluşturmalıdır.

en: Connect the printer using IP and access code
tr: IP ve erişim kodunu kullanarak yazıcıyı bağlayın

en: Connected to Obico successfully!
tr: Obico'ya başarıyla bağlanıldı!

en: Connected to SimplyPrint successfully!
tr: SimplyPrint'e başarıyla bağlanıldı!

en: Connecting to printer
tr: Yazıcıya bağlanılıyor

en: Connecting to printer...
tr: Yazıcıya bağlanılıyor...

en: Connecting to printer... The dialog will close later
tr: Yazıcıya bağlanılıyor… İletişim kutusu daha sonra kapanacaktır

en: Connecting to server
tr: Sunucuya baglanıyor

en: Connecting to the printer. Unable to cancel during the connection process.
tr: Yazıcıya bağlanılıyor. Bağlantı işlemi sırasında iptal edilemiyor.

en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

en: Connection
tr: Bağlantı

en: Connection Failed. Please check the network and try again
tr: Bağlantı Başarısız. Lütfen ağı kontrol edip tekrar deneyin

en: Connection failed! If your IP and Access Code is correct, 
    please move to step 3 for troubleshooting network issues
tr: Bağlantı başarısız oldu! IP'niz ve Erişim Kodunuz doğruysa 
    ağ sorunlarını gidermek için lütfen 3. adıma geçin

en: Connection failed, please double check IP and Access Code
tr: Bağlantı başarısız oldu, lütfen IP'yi ve Erişim Kodunu tekrar kontrol edin

en: Connection to AstroBox works correctly.
tr: AstroBox'a bağlantı düzgün çalışıyor.

en: Connection to Duet works correctly.
tr: Duet'e bağlantı düzgün çalışıyor.

en: Connection to FlashAir works correctly and upload is enabled.
tr: FlashAir bağlantısı düzgün çalışıyor ve yükleme etkin.

en: Connection to Flashforge works correctly.
tr: Flashforge bağlantısı düzgün çalışıyor.

en: Connection to MKS works correctly.
tr: MKS'ye bağlantı düzgün çalışıyor.

en: Connection to OctoPrint works correctly.
tr: OctoPrint'e bağlantı düzgün çalışıyor.

en: Connection to Prusa Connect works correctly.
tr: Prusa Connect'e bağlantı düzgün çalışıyor.

en: Connection to Prusa SL1 / SL1S works correctly.
tr: Prusa SL1 / SL1S bağlantısı düzgün çalışıyor.

en: Connection to PrusaLink works correctly.
tr: PrusaLink'e bağlantı düzgün çalışıyor.

en: Connection to Repetier works correctly.
tr: Repetier'e bağlantı düzgün çalışıyor.

en: Connection to printer failed
tr: Yazıcıya bağlantı başarısız oldu

en: Connection to printers connected via the print host failed.
tr: Yazdırma ana bilgisayarı aracılığıyla bağlanan yazıcılara bağlantı başarısız oldu.

en: Connector
tr: Bağlayıcı

en: Connectors
tr: Konektörler

en: Contains a string with the information about what scaling was applied to the individual objects. Indexing of the objects is zero-based (first object has index 0).
    Example: 'x:100% y:50% z:100'.
tr: Bireysel nesnelere hangi ölçeklendirmenin uygulandığına ilişkin bilgileri içeren bir dize içerir. Nesnelerin indekslenmesi sıfır tabanlıdır (ilk nesnenin indeksi 0'dır).
    Örnek: 'x:100% y:50% z:100'.

en: Contains z-hop present at the beginning of the custom G-code block.
tr: Özel G kodu bloğunun başında bulunan z-hop'u içerir.

en: Contour
tr: Kontur

en: Contour and hole
tr: Kontur ve delik

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
tr: Nesnenin konturu XY düzleminde yapılandırılan değer kadar büyütülür veya küçültülür. Pozitif değer konturu büyütür. Negatif değer konturu küçültür. Bu fonksiyon, nesnenin montaj sorunu olduğunda boyutu hafifçe ayarlamak için kullanılır

en: Control
tr: Kontrol

en: Controls the density (spacing) of external bridge lines. 100% means solid bridge. Default is 100%.
    
    Lower density external bridges can help improve reliability as there is more space for air to circulate around the extruded bridge, improving its cooling speed.
tr: Dış köprü çizgilerinin yoğunluğunu (aralığını) kontrol eder. 100 katı köprü anlamına gelir. Varsayılan değer %100’dür.
    
    Daha düşük yoğunluklu dış köprüler güvenilirliği artırmaya yardımcı olabilir, çünkü havanın ekstrüde köprünün etrafında dolaşması için daha fazla alan vardır ve soğutma hızını artırır.

en: Controls the density (spacing) of internal bridge lines. 100% means solid bridge. Default is 100%.
    
     Lower density internal bridges can help reduce top surface pillowing and improve internal bridge reliability as there is more space for air to circulate around the extruded bridge, improving its cooling speed. 
    
    This option works particularly well when combined with the second internal bridge over infill option, further improving internal bridging structure before solid infill is extruded.
tr: İç köprü çizgilerinin yoğunluğunu (aralığını) kontrol eder. 100 katı köprü anlamına gelir. Varsayılan değer %100’dür.
    
     Daha düşük yoğunluklu iç köprüler, üst yüzeydeki yastıklanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve ekstrüde köprünün etrafında havanın dolaşması için daha fazla alan olduğundan iç köprü güvenilirliğini artırarak soğutma hızını artırır. 
    
    Bu seçenek, dolgu üzerine ikinci iç köprü seçeneği ile birleştirildiğinde özellikle iyi çalışır ve katı dolgu ekstrüde edilmeden önce iç köprüleme yapısını daha da iyileştirir.

en: Convert Unit
tr: Birimi Dönüştür

en: Convert from inch
tr: İnçten dönüştür

en: Convert from meter
tr: Metreden dönüştür

en: Convert holes to polyholes
tr: Delikleri çokgen deliklere dönüştür

en: Convert the units of model
tr: Modelin birimlerini dönüştür

en: Cooling
tr: Soğutma

en: Cooling Fan
tr: Soğutucu Fan

en: Cooling chamber
tr: Soğutma haznesi

en: Cooling for specific layer
tr: Belirli Katman İçin Soğutma

en: Cooling moves are gradually accelerating beginning at this speed.
tr: Soğutma hareketleri bu hızdan başlayarak kademeli olarak hızlanır.

en: Cooling moves are gradually accelerating towards this speed.
tr: Soğutma hareketleri bu hıza doğru giderek hızlanır.

en: Cooling tube length
tr: Soğutma borusu uzunluğu

en: Cooling tube position
tr: Soğutma borusu konumu

en: Copies of the selected object
tr: Seçilen nesnenin kopyaları

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy Current Filament Preset
tr: Geçerli Filament Ön Ayarını Kopyala

en: Copy preset from filament
tr: Ön ayarı filamentten kopyala

en: Copy selection to clipboard
tr: Seçimi panoya kopyala

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
tr: %1% dosyasının %2% dosyasına kopyalanması başarısız oldu: %3%

en: Copying of the temporary G-code has finished but the exported code couldn't be opened during copy check. The output G-code is at %1%.tmp.
tr: Geçici G kodunun kopyalanması tamamlandı ancak kopya kontrolü sırasında dışa aktarılan kod açılamadı. Çıkış G kodu %1%.tmp konumundadır.

en: Copying of the temporary G-code has finished but the original code at %1% couldn't be opened during copy check. The output G-code is at %2%.tmp.
tr: Geçici G kodunun kopyalanması tamamlandı ancak %1% konumundaki orijinal kod kopyalama kontrolü sırasında açılamadı. Çıkış G kodu %2%.tmp konumundadır.

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
tr: Geçici G kodunun çıkış G koduna kopyalanması başarısız oldu

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed. Maybe the SD card is write locked?
    Error message: %1%
tr: Geçici G kodunun çıkış G koduna kopyalanması başarısız oldu. Belki SD kart yazma kilitlidir.
    Hata mesajı: %1%

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed. There might be problem with target device, please try exporting again or using different device. The corrupted output G-code is at %1%.tmp.
tr: Geçici G kodunun çıkış G koduna kopyalanması başarısız oldu. Hedef cihazda sorun olabilir, lütfen tekrar dışa aktarmayı veya farklı bir cihaz kullanmayı deneyin. Bozuk çıktı G kodu %1%.tmp konumunda.

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Cost
tr: Maliyet

en: Could not connect to AstroBox
tr: AstroBox'a bağlanılamadı

en: Could not connect to Duet
tr: Duet'e bağlanılamadı

en: Could not connect to FlashAir
tr: FlashAir'e bağlanılamadı

en: Could not connect to Flashforge
tr: Flashforge'a bağlanılamadı

en: Could not connect to MKS
tr: MKS'ye bağlanılamadı

en: Could not connect to Obico
tr: Obico'ya bağlanılamadı

en: Could not connect to OctoPrint
tr: OctoPrint'e bağlanılamadı

en: Could not connect to Prusa Connect
tr: Prusa Connect'e bağlanılamadı

en: Could not connect to Prusa SLA
tr: Prusa SLA'ya bağlanılamadı

en: Could not connect to PrusaLink
tr: PrusaLink'e bağlanılamadı

en: Could not connect to Repetier
tr: Repetier'a bağlanılamadı

en: Could not connect to SimplyPrint
tr: SimplyPrint'e bağlanılamadı

en: Could not get a valid Printer Host reference
tr: Geçerli bir Yazıcı Ana Bilgisayarı referansı alınamadı

en: Could not get resources to create a new connection
tr: Yeni bir bağlantı oluşturmak için kaynaklar alınamadı

en: Could not start URL download. Destination folder is not set. Please choose destination folder in Configuration Wizard.
tr: URL indirme işlemi başlatılamadı. Hedef klasör ayarlanmamış. Lütfen Yapılandırma Sihirbazı’nda hedef klasörü seçin.

en: Counter clockwise
tr: Saat yönünün tersine

en: Cover
tr: Kapak

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
tr: Desteklerin üst temas katmanını ilmeklerle örtün. Varsayılan olarak devre dışıdır.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
tr: Üçgen mesh dilimleme sırasında 2x boşluk kapatma yarıçapından küçük çatlaklar doldurulmaktadır. Boşluk kapatma işlemi son yazdırma çözünürlüğünü düşürebilir, bu nedenle değerin oldukça düşük tutulması tavsiye edilir.

en: Create
tr: Oluştur

en: Create Based on Current Filament
tr: Mevcut Filamente Göre Oluşturun

en: Create Based on Current Printer
tr: Mevcut Yazıcıya Göre Oluşturun

en: Create Filament
tr: Filament Oluştur

en: Create Filament Successful
tr: Filament Oluşturma Başarılı

en: Create Nozzle for Existing Printer
tr: Mevcut Yazıcı için Nozul Oluştur

en: Create Printer
tr: Yazıcı Oluştur

en: Create Printer Successful
tr: Yazıcı Oluşturma Başarılı

en: Create Printer/Nozzle
tr: Yazıcı/Nozul Oluştur

en: Create Type
tr: Tür Oluştur

en: Create additional perimeter paths over steep overhangs and areas where bridges cannot be anchored.
tr: Dik çıkıntılar ve köprülerin sabitlenemediği alanlar üzerinde ek çevre yolları (perimeter) oluşturun.

en: Create filament presets failed. As follows:
tr: Filament ön ayarları oluşturulamadı. Şu şekilde:

en: Create from Template
tr: Şablondan oluştur

en: Create printer
tr: Yazıcı oluştur

en: Create process presets failed. As follows:
tr: İşlem ön ayarları oluşturulamadı. Şu şekilde:

en: Creating a new project
tr: Yeni bir proje oluşturma

en: Critical Only
tr: Yalnızca kritik

en: Critical error
tr: Kritik hata

en: Cross Hatch
tr: Çapraz çizgi

en: Ctrl + Mouse wheel
tr: Ctrl + Fare tekerleği

en: Ctrl+Any arrow
tr: Ctrl+Herhangi bir yön tuşu

en: Ctrl+Left mouse button
tr: Ctrl+Sol fare düğmesi

en: Ctrl+Mouse wheel
tr: Ctrl+Fare tekerleği

en: Cube
tr: Küp

en: Cubic
tr: Kübik

en: Current AMS humidity
tr: Mevcut AMS nemi

en: Current Association:
tr: Mevcut Ortak:

en: Current Instance
tr: Mevcut Örnek

en: Current Instance Path:
tr: Mevcut Örnek Yolu:

en: Current Version:
tr: Şimdiki versiyonu:

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
tr: Mevcut hazne sıcaklığı malzemenin güvenli sıcaklığından yüksektir, malzemenin yumuşamasına ve tıkanmasına neden olabilir Malzeme için maksimum güvenli sıcaklık %d'dir

en: Current extruder
tr: Mevcut ekstruder

en: Current filament colors:
tr: Mevcut filament renkleri:

en: Current flowrate cali param is invalid
tr: Geçerli akış hızı cali parametresi geçersiz

en: Current object index
tr: Geçerli nesne dizini

en: Current position of the extruder axis. Only used with absolute extruder addressing.
tr: Ekstruder ekseninin mevcut konumu. Yalnızca mutlak ekstruder adreslemeyle kullanılır.

en: Current preset is inherited from
tr: Geçerli ön ayar şu kaynaktan devralındı:

en: Current preset is inherited from the default preset.
tr: Geçerli ön ayar, varsayılan ön ayardan devralınır.

en: Current style is "%1%"
tr: Şu anki stil "%1%"

en: Current vendor has no models, please reselect.
tr: Mevcut satıcının modeli yok, lütfen yeniden seçin.

en: Current z-hop
tr: Mevcut z-hop

en: Currently planned extra extruder priming after de-retraction.
tr: Şu anda, geri çekilmeden sonra ekstra ekstruder hazırlaması planlanıyor.

en: Custom
tr: Özel

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
tr: HTTPS OctoPrint bağlantıları için crt/pem formatında özel CA sertifika dosyası belirtilebilir. Boş bırakılırsa varsayılan OS CA sertifika deposu kullanılır.

en: Custom Color
tr: Özel renk

en: Custom G-code
tr: Özel G kodu

en: Custom G-code:
tr: Özel G kodu:

en: Custom Template:
tr: Özel Şablon:

en: Custom camera source
tr: Özel kamera kaynağı

en: Custom g-code
tr: Özel g-code

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
tr: Tamir edilmeden önce özel destekler ve renkli boyalar kaldırıldı.

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
tr: Özel satıcı girişi yapılmaz, lütfen özel satıcıyı girin.

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Customize current plate
tr: Mevcut plakayı özelleştir

en: Customized Preset
tr: Özel Ayar

en: Cut
tr: Kes

en: Cut Connectors information
tr: Kesim Konnektörleri bilgileri

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
tr: Kesme Aleti
    Kesici aletle bir modeli istediğiniz açıda ve konumda kesebileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Cut by Plane
tr: Düzlemsel Kes

en: Cut by line
tr: Satıra göre kes

en: Cut connectors
tr: Konektörleri kes

en: Cut filament
tr: Filamenti kes

en: Cut plane is placed out of object
tr: Kesilen düzlem nesnenin dışına yerleştirilir

en: Cut plane with groove is invalid
tr: Oluklu kesme düzlemi geçersiz

en: Cut position
tr: Kesim konumu

en: Cut selection to clipboard
tr: Seçimi panoya kes

en: Cut to parts
tr: Parçalara ayır

en: Cutter error pause
tr: Kesici hatası duraklatılıyor

en: Cylinder
tr: Silindir

en: DEBUG settings have saved successfully!
tr: DEBUG ayarları başarıyla kaydedildi!

en: DEV host: api-dev.bambu-lab.com/v1
tr: DEV ana bilgisayarı: api-dev.bambu-lab.com/v1

en: DNS Server:
tr: Dns sunucusu:

en: DRY
tr: KURU

en: Daily Tips
tr: Günlük İpuçları

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
tr: Nemli PVA esnekleşecek ve AMS'nin içine sıkışacaktır, lütfen kullanmadan önce kurutmaya dikkat edin.

en: Dark Mode
tr: Karanlık Mod

en: Data directory
tr: Veri dizini

en: De-retraction Speed
tr: İleri itme hızı

en: Deadzone:
tr: Ölü bölge:

en: Debug Info
tr: Hata Ayıklama Bilgisi

en: Debug level
tr: Hata ayıklama düzeyi

en: Decimate ratio
tr: Oranı azalt

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag. 
    
    The actual bridge flow used is calculated by multiplying this value with the filament flow ratio, and if set, the object's flow ratio.
tr: Köprü için malzeme miktarını azaltmak ve sarkmayı iyileştirmek amacıyla bu değeri biraz azaltın (örneğin 0,9). 
    
    Kullanılan gerçek köprü akışı, bu değerin filament akış oranıyla ve ayarlandıysa nesnenin akış oranıyla çarpılmasıyla hesaplanır.

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default (Grid/Organic)
tr: Varsayılan (Izgara/Organik)

en: Default Page
tr: Varsayılan Sayfa

en: Default View
tr: Varsayılan görünüm

en: Default color
tr: Varsayılan renk

en: Default filament color
tr: Varsayılan filament rengi

en: Default filament profile
tr: Varsayılan filament profili

en: Default filament profile when switch to this machine profile
tr: Bu yazıcıprofiline geçildiğinde varsayılan filament profili

en: Default font
tr: Varsayılan yazı tipi

en: Default line width if other line widths are set to 0. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
tr: Diğer çizgi genişlikleri 0'a ayarlanmışsa varsayılan çizgi genişliği. % olarak ifade edilirse nozul çapı üzerinden hesaplanacaktır.

en: Default process profile
tr: Varsayılan süreç profili

en: Default process profile when switch to this machine profile
tr: Bu yazıcıprofiline geçildiğinde varsayılan işlem profili

en: Del
tr: Sil

en: Delay after unloading
tr: Boşaltma işleminden sonra gecikme

en: Delete
tr: Sil

en: Delete "%1%" style.
tr: "%1%" stilini silin.

en: Delete All
tr: Hepsini sil

en: Delete Custom G-code
tr: Özel G Kodunu Sil

en: Delete Custom Template
tr: Özel Şablonu Sil

en: Delete Filament
tr: Filamenti Sil

en: Delete Filament Change
tr: Filament Değişikliğini Sil

en: Delete Pause
tr: Duraklatmayı Sil

en: Delete Photo
tr: Resmi Sil

en: Delete Plate
tr: Plakayı sil

en: Delete Preset
tr: Ön Ayarı Sil

en: Delete a brim ear
tr: Destek kulağı sil

en: Delete all
tr: Hepsini sil

en: Delete all connectors
tr: Tüm bağlayıcıları sil

en: Delete connector
tr: Bağlayıcıyı sil

en: Delete connector from object which is a part of cut
tr: Kesilen parçanın parçası olan nesneden bağlayıcıyı sil

en: Delete filament
tr: Filamenti sil

en: Delete file
tr: Dosyayı sil

en: Delete files
tr: Dosyaları sil

en: Delete input
tr: Girişi sil

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
tr: Kesimin bir parçası olan nesneden negatif hacmi silin

en: Delete object which is a part of cut object
tr: Kesilen nesnenin bir parçası olan nesneyi silin

en: Delete objects, parts, modifiers
tr: Nesneleri, parçaları, değiştiricileri silin

en: Delete preset
tr: Ön ayarı sil

en: Delete selected
tr: Seçileni sil

en: Delete selected files from printer.
tr: Seçilen dosyaları yazıcıdan silin.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
tr: Kesimin bir parçası olan nesneden katı parçayı silin

en: Delete the selected object
tr: Seçilen nesneyi sil

en: Delete this preset
tr: Bu ön ayarı sil

en: Deletes all objects
tr: Tüm nesneleri sil

en: Deletes the current selection
tr: Geçerli seçimi sil

en: Deleting the last solid part is not allowed.
tr: Son katı kısmın silinmesine izin verilmez.

en: Density
tr: Yoğunluk

en: Density of internal sparse infill, 100% turns all sparse infill into solid infill and internal solid infill pattern will be used
tr: İç seyrek dolgunun yoğunluğu, %100 tüm seyrek dolguyu katı dolguya dönüştürür ve iç katı dolgu modeli kullanılacaktır

en: Density of the first raft or support layer
tr: İlk sal veya destek katmanının yoğunluğu

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: Depth
tr: Derinlik

en: Describe how long the nozzle will move along the last path when retracting. 
    
    Depending on how long the wipe operation lasts, how fast and long the extruder/filament retraction settings are, a retraction move may be needed to retract the remaining filament. 
    
    Setting a value in the retract amount before wipe setting below will perform any excess retraction before the wipe, else it will be performed after.
tr: Geri çekilirken nozulun son yol boyunca ne kadar süre hareket edeceğini  açıklayın. 
    
    Silme işleminin ne kadar sürdüğüne, ekstruder/filament geri çekme ayarlarının ne kadar hızlı ve uzun olduğuna bağlı olarak, kalan filamanı geri çekmek için bir geri çekme hareketine ihtiyaç duyulabilir. 
    
    Aşağıdaki silme ayarından önce geri çekme miktarına bir değer ayarlamak, silme işleminden önce aşırı geri çekme işlemini gerçekleştirecektir, aksi takdirde silme işleminden sonra gerçekleştirilecektir.

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Deselect All
tr: Hiçbirini seçme

en: Deselect all
tr: Hiçbirini seçme

en: Deselects all objects
tr: Tüm nesnelerin seçimini kaldırır

en: Detach preset
tr: Ön ayarı ayır

en: Detached
tr: Söküldü

en: Detail level
tr: Detay seviyesi

en: Detail.
tr: Detay.

en: Details
tr: Detaylar

en: Detect narrow internal solid infill
tr: Dar iç katı dolguyu tespit et

en: Detect overhang wall
tr: Çıkıntılı duvarı algıla

en: Detect overhangs for auto-lift
tr: Otomatik kaldırma için çıkıntıları tespit edin

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100%% overhang, bridge speed is used.
tr: Çizgi genişliğine göre çıkıntı yüzdesini tespit edin ve yazdırmak için farklı hızlar kullanın. %%100 çıkıntı için köprü hızı kullanılır.

en: Detect thin wall
tr: İnce duvarı algıla

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
tr: İki çizgi genişliğini içeremeyen ince duvarı tespit edin. Ve yazdırmak için tek satır kullanın. Kapalı döngü olmadığından pek iyi basılmamış olabilir

en: Detection radius
tr: Algılama yarıçapı

en: Detects clogging and filament grinding, halting printing immediately to conserve time and filament.
tr: Tıkanmayı ve filament taşmasını algılar, zamandan ve filamentten tasarruf etmek için yazdırmayı anında durdurur.

en: Detour and avoid to travel across wall which may cause blob on surface
tr: Yüzeyde lekelenmeye neden olabilecek duvar boyunca ilerlemekten kaçın

en: Develop mode
tr: Geliştirici Modu

en: Device
tr: Cihaz

en: Device Name
tr: Cihaz Adı

en: Device Status
tr: Cihaz Durumu

en: Device UI
tr: Cihaz kullanıcı arayüzü

en: Diameter
tr: Çap

en: Diameter of nozzle
tr: Nozul çapı

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
tr: Baskı yatağının çapı. Orjinin (0,0) merkezde olduğu varsayılmaktadır.

en: Difference
tr: Fark

en: Different nozzle diameters and different filament diameters may not work well when the prime tower is enabled. It's very experimental, so please proceed with caution.
tr: Farklı püskürtme ucu çapları ve farklı filaman çapları, ana kule etkinleştirildiğinde iyi çalışmayabilir. Oldukça deneysel olduğundan lütfen dikkatli ilerleyin.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
tr: Farklı destek türleri
    Birden fazla destek türü arasından seçim yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Ağaç destekleri organik modeller için harika çalışır, filamentten tasarruf sağlar ve baskı hızını artırır. Onlara bir göz atın!

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Direct distance
tr: Doğrudan mesafe

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Disable AMS
tr: AMS'yi devre dışı bırak

en: Disable generating of the M73: Set remaining print time in the final gcode
tr: M73'ün oluşturulmasını devre dışı bırakın: Son gcode'da kalan yazdırma süresini ayarlayın

en: Disable set remaining print time
tr: Kalan yazdırma süresini ayarlamayı devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Devredışı

en: Disc
tr: Disk

en: Discard
tr: Çıkart

en: Display
tr: Ekran

en: Distance
tr: Mesafe

en: Distance XYZ
tr: Uzaklık XYZ

en: Distance between characters
tr: Karakterler arasındaki mesafe

en: Distance between lines
tr: Çizgiler arası mesafe

en: Distance from model to the outermost brim line
tr: Modelden en dış kenar çizgisine kadar olan mesafe

en: Distance from skirt to brim or object
tr: Etekten kenara veya nesneye olan mesafe

en: Distance from tree branch to the outermost brim line
tr: Ağaç dalından en dış kenar çizgisine kadar olan mesafe

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
tr: 0,0 G kodu koordinatının dikdörtgenin sol ön köşesinden uzaklığı.

en: Distance of the center of the SVG to the model surface.
tr: SVG merkezinin model yüzeyine uzaklığı.

en: Distance of the center of the text to the model surface.
tr: Metnin merkezinin model yüzeyine uzaklığı.

en: Distance of the center-point of the cooling tube from the extruder tip.
tr: Soğutma borusunun merkez noktasının ekstruder ucundan uzaklığı.

en: Distance of the extruder tip from the position where the filament is parked when unloaded. This should match the value in printer firmware.
tr: Ekstruder ucunun, boşaltıldığında filamentin park edildiği konumdan uzaklığı. Bu ayar yazıcı ürün yazılımındaki değerle eşleşmelidir.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
tr: Nozul ucunun kapağa olan mesafesi. Nesneye göre yazdırmada çarpışmayı önlemek için kullanılır.

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
tr: Nozul ucunun alt çubuğa olan mesafesi. Nesneye göre yazdırmada çarpışmayı önlemek için kullanılır.

en: Divide by zero
tr: Devide By Zero Hatası

en: Do NOT save local path to 3MF file.
    Also disables 'reload from disk' option.
tr: Yerel yolu 3MF dosyasına kaydetmeyin.
    Ayrıca 'diskten yeniden yükle' seçeneğini de devre dışı bırakır.

en: Do not Enable AMS
tr: AMS'yi Etkinleştirme

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
tr: Gcode yol çakışmaları kontrolü gibi herhangi bir geçerlilik kontrolü çalıştırmayın.

en: Do you want to continue?
tr: Devam etmek istiyor musun?

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
tr: '%s' dosyasını yazıcıdan silmek istiyor musunuz?

en: Do you want to replace it
tr: Değiştirmek istiyor musun

en: Do you want to save changes to "%1%"?
tr: "%1%" dosyasındaki değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: Do you want to synchronize your personal data from Bambu Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
tr: Kişisel verilerinizi Bambu Cloud'dan senkronize etmek ister misiniz?
    Aşağıdaki bilgileri içerir:
    1. Süreç ön ayarları
    2. Filament ön ayarları
    3. Yazıcı ön ayarları

en: Don't create support on model surface, only on build plate
tr: Model yüzeyinde destek oluşturmayın, yalnızca baskı plakasında

en: Don't print gap fill with a length is smaller than the threshold specified (in mm). This setting applies to top, bottom and solid infill and, if using the classic perimeter generator, to wall gap fill.
tr: Belirtilen eşikten (mm cinsinden) daha küçük bir uzunluğa sahip boşluk dolgusunu yazdırmayın. Bu ayar üst, alt ve katı dolgu için ve klasik çevre oluşturucu kullanılıyorsa duvar boşluğu dolgusu için geçerlidir.

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
tr: Hareket kesinlikle dolgu alanına girdiğinde geri çekilmeyin. Bu, sızıntının görülemeyeceği anlamına gelir. Bu, karmaşık model için geri çekme sürelerini azaltabilir ve yazdırma süresinden tasarruf sağlayabilir, ancak dilimlemeyi ve G kodu oluşturmayı yavaşlatır

en: Don't save
tr: Kaydetme

en: Don't show again
tr: Bir daha gösterme

en: Don't show this dialog again
tr: Bu iletişim kutusunu bir daha gösterme

en: Don't slow down outer walls
tr: Dış duvarları yavaşlatma

en: Don't support bridges
tr: Köprülerde destek olmasın

en: Don't support the whole bridge area which make support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
tr: Desteği çok büyük yapan tüm köprü alanını desteklemeyin. Bridge genellikle çok uzun olmasa da destek olmadan doğrudan yazdırılabilir

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Dovetail
tr: Kırlangıç kuyruğu

en: Dowel
tr: Dübel

en: Download
tr: İndir

en: Download Beta Version
tr: Beta Sürümünü İndirin

en: Download Models
tr: Modelleri İndir

en: Download failed
tr: Yükleme başarısız

en: Download failed, File size exception.
tr: İndirme başarısız oldu, Dosya boyutu sorunlu.

en: Download failed, unknown file format.
tr: İndirme başarısız oldu, dosya türü bilinmiyor.

en: Download finished
tr: İndirme tamamlandı

en: Download selected files from printer.
tr: Seçilen dosyaları yazıcıdan indirin.

en: Download waiting...
tr: İndirme bekleniyor...

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Downloading %d%%...
tr: %d%% indiriliyor...

en: Downloading Bambu Network Plug-in
tr: Bambu Ağ Eklentisini İndirme

en: Downloading Virtual Camera Tools
tr: Sanal Kamera Araçlarını İndirme

en: Downloading failed.
tr: İndirme başarısız oldu.

en: Downloading...
tr: İndiriliyor...

en: Downloads
tr: İndirilenler

en: Draft shield
tr: Rüzgarlık

en: Drag
tr: Sürükle

en: Draw cut line
tr: Kesim çizgisi çiz

en: Drop
tr: Düşür

en: Drop project file
tr: Proje dosyasını sürükle

en: Duplicate Current Plate
tr: Geçerli plakayı çoğalt

en: Duplicate the current plate
tr: Geçerli plakayı çoğalt

en: During print
tr: Baskı boyunca

en: Dynamic flow Calibration
tr: Dinamik akış kalibrasyonu

en: Dynamic flow calibration
tr: Dinamik akış kalibrasyonu

en: ERROR
tr: HATA

en: Edge
tr: Kenar

en: Edge detection
tr: Kenar algılama

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Custom G-code
tr: Özel G Kodunu Düzenle

en: Edit Custom G-code (%1%)
tr: Özel G Kodunu Düzenle (%1%)

en: Edit Filament
tr: Filamenti Düzenle

en: Edit Flow Dynamics Calibration
tr: Akış Dinamiği Kalibrasyonunu Düzenle

en: Edit Plate Name
tr: Plaka adını düzenle

en: Edit Preset
tr: Ön Ayarı Düzenle

en: Edit Printers
tr: Yazıcıları Düzenle

en: Edit Process Settings
tr: İşlem ayarlarını düzenle

en: Edit SVG
tr: SVG'yi düzenle

en: Edit connectors
tr: Bağlayıcıları düzenle

en: Edit current plate name
tr: Mevcut plaka adını düzenle

en: Edit in Parameter Table
tr: Parametre tablosunda düzenle

en: Edit multiple printers
tr: Birden fazla yazıcıyı düzenleme

en: Edit preset
tr: Ön ayarı düzenle

en: Edit print parameters for a single object
tr: Tek bir nesne için yazdırma parametrelerini düzenleme

en: Edit text
tr: Metni düzenle

en: Edit to scale
tr: Ölçeğe göre düzenleyin

en: Edited
tr: Düzenlendi

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
tr: %s(%s) aygıtının çıkarılması başarısız oldu.

en: Elephant foot compensation
tr: Fil ayağı telafi oranı

en: Elephant foot compensation layers
tr: Fil ayağı etkisini telafi katmanları

en: Embedded
    depth
tr: Gömülü
    derinlik

en: Emboss
tr: Kabartma

[ctx: EmbossOperation]
en: Cut
tr: Kes

en: Embossed text
tr: Kabartmalı metin

en: Embossed text cannot contain only white spaces.
tr: Kabartmalı metin yalnızca beyaz boşluklardan oluşamaz.

en: Embossing actions
tr: Kabartma eylemleri

en: Emit a max fan speed command for this amount of seconds before reducing to target speed to kick-start the cooling fan.
    This is useful for fans where a low PWM/power may be insufficient to get the fan started spinning from a stop, or to get the fan up to speed faster.
    Set to 0 to deactivate.
tr: Soğutma fanını başlatmak için hedef hıza düşmeden önce bu süre boyunca maksimum fan hızı komutunu verin.
    Bu, düşük PWM/gücün fanın durma noktasından dönmeye başlaması veya fanın daha hızlı hızlanması için yetersiz olabileceği fanlar için kullanışlıdır.
    Devre dışı bırakmak için 0'a ayarlayın.

en: Emit limits to G-code
tr: G-kod sınırları

en: Empty
tr: Boş

en: Enable
tr: Aktif et

en: Enable AI monitoring of printing
tr: Yazdırmanın AI izlemesini etkinleştirin

en: Enable AMS
tr: AMS'yi etkinleştir

en: Enable Dark mode
tr: Karanlık modu etkinleştir

en: Enable SSL(FTP)
tr: SSL'yi (FTP) etkinleştir

en: Enable SSL(MQTT)
tr: SSL'yi etkinleştir(MQTT)

en: Enable accel_to_decel
tr: Accel_to_decel'i etkinleştir

en: Enable adaptive PA for overhangs as well as when flow changes within the same feature. This is an experimental option, as if the PA profile is not set accurately, it will cause uniformity issues on the external surfaces before and after overhangs.
tr: Aynı özellik içinde akış değiştiğinde ve çıkıntılar için uyarlanabilir PA’yı etkinleştirin. Bu deneysel bir seçenektir, sanki basınç profili doğru ayarlanmazsa, çıkma öncesi ve sonrası dış yüzeylerde yeknesaklık sorunlarına neden olacaktır.

en: Enable adaptive pressure advance (beta)
tr: Uyarlanabilir basınç ilerlemesini etkinleştir (beta)

en: Enable adaptive pressure advance for overhangs (beta)
tr: Çıkıntılar için uyarlanabilir basınç ilerlemesini etkinleştirin (beta)

en: Enable detection of build plate position
tr: Yapı plakası konumunun algılanmasını etkinleştir

en: Enable filament ramming
tr: Filament sıkıştırmayı etkinleştir

en: Enable flow compensation for small infill areas
tr: Küçük dolgu alanları için akış telafisini etkinleştirin

en: Enable network plugin
tr: Ağ eklentisini etkinleştir

en: Enable pressure advance
tr: Basınç Avansı (PA)

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwritten once enabled.
tr: Basınç avansını etkinleştirin; etkinleştirildiğinde otomatik kalibrasyon sonucunun üzerine yazılacaktır.

en: Enable ramming for multi-tool setups
tr: Çoklu araç kurulumları için sıkıştırmayı etkinleştirin

en: Enable rotation
tr: Döndürmeyi etkinleştir

en: Enable support
tr: Desteği etkinleştir

en: Enable support generation.
tr: Destek oluşturmayı etkinleştir.

en: Enable this if printer support air filtration
    G-code command: M106 P3 S(0-255)
tr: Yazıcı hava filtrelemeyi destekliyorsa bunu etkinleştirin
    G-code komut: M106 P3 S(0-255)

en: Enable this option for automated chamber temperature control. This option activates the emitting of an M191 command before the "machine_start_gcode"
     which sets the chamber temperature and waits until it is reached. In addition, it emits an M141 command at the end of the print to turn off the chamber heater, if present. 
    
    This option relies on the firmware supporting the M191 and M141 commands either via macros or natively and is usually used when an active chamber heater is installed.
tr: Otomatik hazne sıcaklığı kontrolü için bu seçeneği etkinleştirin. Bu seçenek, “yazıcı başlangıç kodu”ndan önce bir M191 komutunun yayınlanmasını etkinleştirir
     oda sıcaklığını ayarlar ve bu sıcaklığa ulaşılıncaya kadar bekler. Ayrıca baskı sonunda M141 komutu vererek varsa hazne ısıtıcısının kapatılmasını sağlar. 
    
    Bu seçenek, M191 ve M141 komutlarını makrolar aracılığıyla veya yerel olarak destekleyen bellenime dayanır ve genellikle aktif bir oda ısıtıcısı kurulduğunda kullanılır.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan. G-code command: M106 P2 S(0-255).
tr: Makinede yardımcı parça soğutma fanı varsa bu seçeneği etkinleştirin. G-code komut: M106 P2 S(0-255).

en: Enable this option if you want to use multiple bed types
tr: Birden fazla plaka tipi kullanmak istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable this option if your printer uses pellets instead of filaments
tr: Yazıcınız filament yerine pellet kullanıyorsa bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code
tr: G koduna EXCLUDE OBJECT komutunu eklemek için bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable this option to allow adjustment of the part cooling fan speed for specifically for overhangs, internal and external bridges. Setting the fan speed specifically for these features can improve overall print quality and reduce warping.
tr: Özellikle çıkıntılar, iç ve dış köprüler için parça soğutma fanı hızının ayarlanmasına izin vermek için bu seçeneği etkinleştirin. Fan hızını bu özellikler için özel ayarlamak, genel baskı kalitesini artırabilir ve eğrilmeyi azaltabilir.

en: Enable this option to omit the custom Change filament G-code only at the beginning of the print. The tool change command (e.g., T0) will be skipped throughout the entire print. This is useful for manual multi-material printing, where we use M600/PAUSE to trigger the manual filament change action.
tr: Sadece baskının başında özel Filament Değiştirme G-kodu'nu atlamak için bu seçeneği etkinleştirin. Aracı değiştirme komutu (örneğin, T0), baskının tamamı boyunca atlanacaktır. Bu, manuel çoklu malzeme baskısı için kullanışlıdır, burada manuel filament değişim eylemini tetiklemek için M600/PAUSE kullanırız.

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
tr: Farklı sarkma derecelerinde yazdırmayı yavaşlatmak için bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
tr: Son katman süresinin "Maksimum fan hızı eşiği"ndeki katman süresi eşiğinden kısa olmamasını sağlamak amacıyla yazdırma hızını yavaşlatmak için bu seçeneği etkinleştirin, böylece katman daha uzun süre soğutulabilir. Bu, iğne ve küçük detaylar için soğutma kalitesini artırabilir

en: Enable this option to use classic mode
tr: Klasik modu kullanmak için bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable this to add comments into the G-Code labeling print moves with what object they belong to, which is useful for the Octoprint CancelObject plugin. This settings is NOT compatible with Single Extruder Multi Material setup and Wipe into Object / Wipe into Infill.
tr: G-Code etiketleme yazdırma hareketlerine ait oldukları nesneyle ilgili yorumlar eklemek için bunu etkinleştirin; bu, Octoprint CancelObject eklentisi için kullanışlıdır. Bu ayarlar Tek Ekstruder Çoklu Malzeme kurulumu ve Nesneye Temizleme / Dolguya Temizleme ile uyumlu DEĞİLDİR.

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
tr: Her G Kodu satırının başına satır numarası (Nx) eklemek için bunu etkinleştirin

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
tr: Yazıcıdaki kameranın ilk katmanın kalitesini kontrol etmesini sağlamak için bunu etkinleştirin

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. The fitting tolerance is same as the resolution. 
    
    Note: For Klipper machines, this option is recommended to be disabled. Klipper does not benefit from arc commands as these are split again into line segments by the firmware. This results in a reduction in surface quality as line segments are converted to arcs by the slicer and then back to line segments by the firmware.
tr: G2 ve G3 hareketlerine sahip bir G kodu dosyası elde etmek için bunu etkinleştirin. Montaj toleransı çözünürlükle aynıdır. 
    
    Not: Klipper makineler için bu seçeneğin devre dışı bırakılması önerilir. Klipper, yazılım tarafından tekrar çizgi bölümlerine bölündüğü için yay komutlarından faydalanmaz. Bu, çizgi bölümlerinin dilimleyici tarafından yaylara dönüştürülmesi ve ardından donanım yazılımı tarafından tekrar çizgi bölümlerine dönüştürülmesi nedeniyle yüzey kalitesinde bir azalmaya neden olur.

en: Enable this to get a commented G-code file, with each line explained by a descriptive text. If you print from SD card, the additional weight of the file could make your firmware slow down.
tr: Her satırın açıklayıcı bir metinle açıklandığı, yorumlu bir G kodu dosyası almak için bunu etkinleştirin. SD karttan yazdırırsanız dosyanın ilave ağırlığı ürün yazılımınızın yavaşlamasına neden olabilir.

en: Enable this to get precise z height of object after slicing. It will get the precise object height by fine-tuning the layer heights of the last few layers. Note that this is an experimental parameter.
tr: Dilimlemeden sonra nesnenin kesin z yüksekliğini elde etmek için bunu etkinleştirin. Son birkaç katmanın katman yüksekliklerine ince ayar yaparak kesin nesne yüksekliğini elde edecektir. Bunun deneysel bir parametre olduğunu unutmayın.

en: Enable timelapse for print
tr: Yazdırma için hızlandırılmış çekimi etkinleştir

en: Enabled
tr: Etkin

en: Enables gap fill for the selected solid surfaces. The minimum gap length that will be filled can be controlled from the filter out tiny gaps option below.
    
    Options:
    1. Everywhere: Applies gap fill to top, bottom and internal solid surfaces for maximum strength
    2. Top and Bottom surfaces: Applies gap fill to top and bottom surfaces only, balancing print speed, reducing potential over extrusion in the solid infill and making sure the top and bottom surfaces have no pin hole gaps
    3. Nowhere: Disables gap fill for all solid infill areas. 
    
    Note that if using the classic perimeter generator, gap fill may also be generated between perimeters, if a full width line cannot fit between them. That perimeter gap fill is not controlled by this setting. 
    
    If you would like all gap fill, including the classic perimeter generated one, removed, set the filter out tiny gaps value to a large number, like 999999. 
    
    However this is not advised, as gap fill between perimeters is contributing to the model's strength. For models where excessive gap fill is generated between perimeters, a better option would be to switch to the arachne wall generator and use this option to control whether the cosmetic top and bottom surface gap fill is generated
tr: Seçilen katı yüzeyler için boşluk doldurmayı etkinleştirir. Doldurulacak minimum boşluk uzunluğu aşağıdaki küçük boşlukları filtrele seçeneğinden kontrol edilebilir.
    
    Seçenekler:
    1. Her Yerde: Maksimum dayanıklılık için üst, alt ve iç katı yüzeylere boşluk dolgusu uygular
    2. Üst ve Alt yüzeyler: Boşluk dolgusunu yalnızca üst ve alt yüzeylere uygulayarak baskı hızını dengeler, katı dolgudaki aşırı ekstrüzyon potansiyelini azaltır ve üst ve alt yüzeylerde iğne deliği boşluğu kalmamasını sağlar
    3. Hiçbir Yer: Tüm katı dolgu alanları için boşluk doldurmayı devre dışı bırakır. 
    
    Klasik çevre oluşturucu kullanılıyorsa, aralarına tam genişlikte bir çizgi sığmazsa, çevreler arasında boşluk doldurmanın da oluşturulabileceğini unutmayın. Bu çevre boşluğu dolgusu bu ayarla kontrol edilmez. 
    
    Oluşturulan klasik çevre de dahil olmak üzere tüm boşluk doldurmanın kaldırılmasını istiyorsanız, filtreyi küçük boşluklar dışında değerini 999999 gibi büyük bir sayıya ayarlayın. 
    
    Ancak çevreler arasındaki boşluğun doldurulması modelin gücüne katkıda bulunduğundan bu önerilmez. Çevreler arasında aşırı boşluk dolgusunun oluşturulduğu modeller için, arakne duvar oluşturucuya geçmek ve bu seçeneği kozmetik üst ve alt yüzey boşluk dolgusunun oluşturulup oluşturulmayacağını kontrol etmek için kullanmak daha iyi bir seçenek olacaktır.

en: Enabling this option means the height of  tree support layer except the first will be automatically calculated
tr: Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, ilki hariç ağaç destek katmanının yüksekliğinin otomatik olarak hesaplanacağı anlamına gelir

en: Enabling this option means the width of the brim for tree support will be automatically calculated
tr: Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, ağaç desteğinin kenar genişliğinin otomatik olarak hesaplanacağı anlamına gelir

en: Enabling this option will modify the model's shape. If your print requires precise dimensions or is part of an assembly, it's important to double-check whether this change in geometry impacts the functionality of your print.
tr: Bu seçeneğin etkinleştirilmesi modelin şeklini değiştirecektir. Baskınız kesin boyutlar gerektiriyorsa veya bir montajın parçasıysa geometrideki bu değişikliğin baskınızın işlevselliğini etkileyip etkilemediğini bir kez daha kontrol etmeniz önemlidir.

en: Enabling traditional timelapse photography may cause surface imperfections. It is recommended to change to smooth mode.
tr: Geleneksel timelapse etkinleştirilmesi yüzey kusurlarına neden olabilir. Yumuşak moda geçilmesi önerilir.

en: End
tr: Son

en: End G-code
tr: Bitiş G kodu

en: End G-code when finish the printing of this filament
tr: Bu filament ile baskı bittiğinde çalışacak G kodu

en: End G-code when finish the whole printing
tr: Tüm yazdırmayı tamamladığında çalışacak olan G Kodu

en: End PA:
tr: PA bitişi:

en: End retraction length:
tr: Geri çekme uzunluğu bitişi:

en: End speed:
tr: Bitiş hızı:

en: End temp:
tr: Bitiş:

en: End volumetric speed:
tr: Hacimsel hız bitişi:

en: Enforce Z Hop behavior. This setting is impacted by the above settings (Only lift Z above/below).
tr: Z Hop davranışını zorunlu kılın. Bu ayar yukarıdaki ayarlardan etkilenir (Z'yi yalnızca yukarıya/aşağıya kaldırın).

en: Enforce seam
tr: Dikişi uygula

en: Enforce supports
tr: Destekleri zorunlu kılın

en: Engineering plate
tr: Engineering Plate

en: Enqueued
tr: Sıraya alındı

en: Ensure on bed
tr: Baskı yatağında olduğundan emin olun

en: Ensure vertical shell thickness
tr: Dikey kabuk kalınlığını onayla

en: Enter Custom G-code used on current layer:
tr: Geçerli katmanda kullanılan Özel G kodunu girin:

en: Enter SVG gizmo
tr: SVG aletine girin

en: Enter emboss gizmo
tr: Kabartma aletine girin

en: Enter new name
tr: Yeni adı girin

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in Z to compensate.
tr: Filamentin soğuduktan sonra alacağı çekme yüzdesini girin (100 mm yerine 94 mm ölçerseniz %94). Telafi etmek için parça Z olarak ölçeklendirilecektir.

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in xy to compensate. Only the filament used for the perimeter is taken into account.
    Be sure to allow enough space between objects, as this compensation is done after the checks.
tr: Filamentin soğuduktan sonra alacağı büzülme yüzdesini girin (100 mm yerine 94 mm ölçerseniz 94%). Parça, telafi etmek için xy'de ölçeklendirilecektir. Yalnızca çevre için kullanılan filament dikkate alınır.
    Bu telafi kontrollerden sonra yapıldığından, nesneler arasında yeterli boşluk bıraktığınızdan emin olun.

en: Entering Seam painting
tr: Dikiş boyamaya girişi

en: Enumeration of host printers failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
tr: Ana yazıcıların numaralandırılması başarısız oldu.
    Mesaj gövdesi: "%1%"
    Hata: "%2%"

en: Erase
tr: Sil

en: Erase all painting
tr: Tüm boyamayı sil

en: Error
tr: Hata

en: Error code
tr: Hata kodu

en: Error code: %d
tr: Hata kodu: %d

en: Error desc
tr: Hata açıklaması

en: Error during reload
tr: Yeniden yükleme sırasında hata oluştu

en: Error during replace
tr: Değiştirme sırasında hata

en: Error in zip archive
tr: Zip arşivinde hata

en: Error loading shaders
tr: Gölgelendiriciler yüklenirken hata oluştu

en: Error occurs while loading G-code file
tr: G kodu dosyası yüklenirken hata oluşuyor

en: Error uploading to print host
tr: Yazdırma ana bilgisayarına yükleme hatası

en: Error!
tr: Hata!

en: Error! Invalid model
tr: Hata! Geçersiz model

en: Error:
tr: Hata:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
tr[0]: Hata: %1$d manifold olmayan kenar.
tr[1]: Hata: %1$d manifold olmayan kenar.

en: Error: Please close all toolbar menus first
tr: Hata: Lütfen önce tüm araç çubuğu menülerini kapatın

en: Errors
tr: Hatalar

en: Estimated time
tr: Tahmini süresi

en: Europe
tr: Avrupa

en: Even-odd
tr: Tek çift

en: Everywhere
tr: Her yerde

en: Example
tr: Örnek

en: Exception in obtaining file size, please import again.
tr: Dosya boyutunun elde edilmesinde istisna, lütfen tekrar içe aktarın.

en: Exclude objects
tr: Nesneleri hariç tut

en: Exhaust fan
tr: Egzos Fanı

en: Exit %s
tr: %s'den çık

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
tr: Normal desteğin yatay açıklığını genişletin (+) veya daraltın (-)

en: Expand all raft layers in XY plane
tr: XY düzlemindeki tüm sal katmanlarını genişlet

en: Expand sidebar
tr: Kenar çubuğunu genişlet

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
tr: Yatak plakası yapışmasını iyileştirmek için ilk raft veya destek katmanını genişletin

en: Experimental feature.Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.
tr: Deneysel özellik. Tasfiyeyi en aza indirmek için değişiklikler sırasında filamentin daha uzun bir mesafeden geri çekilmesi ve kesilmesi. Bu, yıkamayı önemli ölçüde azaltırken, aynı zamanda nozul tıkanması veya diğer yazdırma sorunları riskini de artırabilir.

en: Experimental feature.Retraction length before cutting off during filament change
tr: Deneysel özellik.Filament değişimi sırasında kesilmeden önce geri çekilme uzunluğu

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.
tr: Deneysel özellik: Filament değişiklikleri sırasında, floşu en aza indirmek için filamanı daha büyük bir mesafeden geri çekmek ve kesmek. Flush’u önemli ölçüde azaltabilmesine rağmen, aynı zamanda nozül tıkanmaları veya diğer yazdırma komplikasyonları riskini de artırabilir.

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.Please use with the latest printer firmware.
tr: Deneysel özellik: Filament değişiklikleri sırasında, filamanın en aza indirilmesi için filamanın daha büyük bir mesafeden geri çekilmesi ve kesilmesi. Akmayı önemli ölçüde azaltabilmesine rağmen, aynı zamanda püskürtme uçları tıkanması veya diğer yazdırma komplikasyonları riskini de artırabilir. Lütfen en son yazıcı ürün yazılımını kullanın.

en: Explosion Ratio
tr: Patlama Oranı

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Export &Toolpaths as OBJ
tr: &Takımyollarını OBJ olarak dışa aktar

en: Export 3MF
tr: 3MF'yi dışa aktar

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
tr: 3mf dosyasını bazı 3mf uzantılarını kullanmadan dışa aktarın

en: Export AMF file:
tr: AMF dosyasını dışa aktar:

en: Export G-code
tr: G-kodunu dışa aktar

en: Export G-code file
tr: G-kod dosyasını dışa aktar

en: Export Generic 3MF
tr: Genel 3MF olarak dışa aktar

en: Export Log
tr: Logu Dışa Aktar

en: Export OBJ file:
tr: OBJ dosyasını dışa aktar:

en: Export Preset Bundle
tr: Ön Ayar Paketini Dışa Aktar

en: Export STL
tr: STL'yi dışa aktar

en: Export STL file:
tr: STL dosyasını dışa aktar:

en: Export Settings
tr: Dışa Aktarma Ayarları

en: Export all objects as STLs
tr: Tüm nesneleri STLs olarak dışa aktarın

en: Export all objects as one STL
tr: Tüm nesneleri STL olarak dışa aktarın

en: Export all plate sliced file
tr: Dilimlenmiş tüm plaka dosyalarını dışa aktar

en: Export all sliced file
tr: Tüm dilimlenmiş dosyayı dışa aktar

en: Export as STLs
tr: STLs olarak dışa aktar

en: Export as one STL
tr: STL olarak dışa aktar

en: Export current configuration to files
tr: Geçerli yapılandırmayı dosyalara aktar

en: Export current plate as G-code
tr: Geçerli plakayı G kodu olarak dışa aktar

en: Export current sliced file
tr: Geçerli dilimlenmiş dosyayı dışa aktar

en: Export multiple STLs
tr: Birden çok STL’yi dışa aktar

en: Export plate sliced file
tr: Dilimlenmiş plaka dosyasını dışa aktar

en: Export project as 3MF.
tr: Projeyi 3MF olarak dışa aktarın.

en: Export result
tr: Sonucu dışa aktar

en: Export settings to a file.
tr: Ayarları bir dosyaya aktarın.

en: Export slicing data
tr: Dilimleme verilerini dışa aktar

en: Export slicing data to a folder.
tr: Dilimleme verilerini bir klasöre aktarın.

en: Export successful
tr: Dışa aktarma başarılı

en: Export successfully.
tr: Başarıyla dışarı aktarıldı.

en: Export the objects as multiple STLs to directory
tr: Nesneleri birden fazla STL olarak dizine aktarın

en: Export the objects as single STL.
tr: Nesneleri tek STL olarak dışa aktarın.

en: Export toolpaths as OBJ
tr: Takımyollarını OBJ olarak dışa aktar

en: Exporting 3mf file failed
tr: 3mf dosyasını dışa aktarma işlemi başarısız oldu

en: Exporting G-code
tr: G kodu dışa aktarılıyor

en: Exporting objects
tr: Nesneleri dışa aktarma

en: Exporting.
tr: Dışa Aktarılıyor.

en: Ext Spool
tr: Harici Makara

en: Extension Board
tr: Uzatma Kartı

en: External
tr: Harici

en: External Spool
tr: Harici Makara

en: External bridge density
tr: Dış köprü yoğunluğu

en: External bridge infill direction
tr: Dış köprü dolgu yönü

en: External bridge only
tr: Yalnızca dış köprü

en: Extra bridge layers (beta)
tr: Ekstra köprü katmanları (beta)

en: Extra de-retraction
tr: Ekstra deretraksiyon

en: Extra flow for purging
tr: Temizleme için ekstra akış

en: Extra flow used for the purging lines on the wipe tower. This makes the purging lines thicker or narrower than they normally would be. The spacing is adjusted automatically.
tr: Silme kulesindeki temizleme hatları için ekstra akış kullanılır. Bu, temizleme hatlarının normalde olduğundan daha kalın veya daha dar olmasına neden olur. Aralık otomatik olarak ayarlanır.

en: Extra high
tr: Ekstra yüksek

en: Extra info
tr: Fazladan bilgi

en: Extra length on restart
tr: Yeniden başlatma sırasında ekstra uzunluk

en: Extra loading distance
tr: Ekstra yükleme mesafesi

en: Extra low
tr: Ekstra düşük

en: Extra perimeters on overhangs
tr: Çıkıntılarda ekstra çevre (perimeter)

en: Extrude perimeters that have a part over an overhang in the reverse direction on even layers. This alternating pattern can drastically improve steep overhangs.
    
    This setting can also help reduce part warping due to the reduction of stresses in the part walls.
tr: Eşit katmanlarda ters yönde bir çıkıntının üzerinde bir kısmı bulunan çevreleri ekstrüde edin. Bu alternatif desen, dik çıkıntıları büyük ölçüde iyileştirebilir.
    
    Bu ayar aynı zamanda parça duvarlarındaki gerilimin azalması nedeniyle parçanın bükülmesinin azaltılmasına da yardımcı olabilir.

en: Extruder
tr: Ekstruder

en: Extruder Clearance
tr: Ekstruder Boşluğu

en: Extruder Color
tr: Ekstruder rengi

en: Extruder offset
tr: Ekstruder konum

en: Extruder type
tr: Ekstruder tipi

en: Extruders
tr: Ekstruderler

en: Extruders count
tr: Ekstruder sayısı

en: Extrusion Width
tr: Ekstrüzyon Genişliği

en: Extrusion rate smoothing
tr: Ekstrüzyon hızını yumuşatma

en: Face
tr: Yüzey

en: Face recognition
tr: Yüz tanıma

en: Face the camera
tr: Kameraya bak

en: Factor K
tr: Faktör K

en: Factor N
tr: Faktör N

en: Factors of Flow Dynamics Calibration
tr: Akış Dinamiği Kalibrasyonunun Faktörleri

en: Failed
tr: Başarısız

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
tr: "%1%" dosyası yüklenemedi. Geçersiz bir yapılandırma bulundu.

en: Failed loading objects.
tr: Nesneler yüklenemedi.

en: Failed processing of the filename_format template.
tr: Dosyaadı_format şablonunun işlenmesi başarısız oldu.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
tr: %1% çizgi genişliği hesaplanamadı. "%2%" değeri alınamıyor

en: Failed to connect socket
tr: Soket bağlanamadı

en: Failed to connect to cloud service
tr: Bulut hizmetine bağlanılamadı

en: Failed to connect to printer.
tr: Yazıcıya bağlanılamadı.

en: Failed to connect to the printer
tr: Yazıcıya bağlanılamadı

en: Failed to connect to the server
tr: Sunucuya bağlanırken hata oluştu

en: Failed to create socket
tr: Soket oluşturulamadı

en: Failed to create temporary folder, please try Export Configs again.
tr: Geçici klasör oluşturulamadı. Lütfen Yapılandırmaları Dışa Aktarmayı tekrar deneyin.

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
tr: Eklenti indirilemedi. Lütfen güvenlik duvarı ayarlarınızı ve vpn yazılımınızı kontrol edin, kontrol edip yeniden deneyin.

en: Failed to fetch model information from printer.
tr: Model bilgileri yazıcıdan alınamadı.

en: Failed to find unzipped file at %1%. Unzipping of file has failed.
tr: %1%'de sıkıştırılmamış dosya bulunamadı. Dosyanın sıkıştırmadan çıkartılması başarısız oldu.

en: Failed to generate cali gcode
tr: Cali G-code oluşturma başarısız oldu

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
tr: Geçersiz özel G kodu için gcode oluşturulamadı.

en: Failed to get the model data in the current file.
tr: Geçerli dosyadaki model verileri alınamadı.

en: Failed to initialize the WinRT library.
tr: WinRT kitaplığı başlatılamadı.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
tr: Eklenti yüklenemedi. Lütfen anti-virüs yazılımı tarafından engellenip engellenmediğini veya silinip silinmediğini kontrol edin.

en: Failed to log out.
tr: Oturum kapatılamadı.

en: Failed to parse login report reason
tr: Giriş raporu nedeni ayrıştırılamadı

en: Failed to parse model information.
tr: Model bilgileri ayrıştırılamadı.

en: Failed to post ticket to server
tr: Sunucuya bilet gönderilemedi

en: Failed to publish login request
tr: Giriş isteği yayınlanamadı

en: Failed to publish login request.
tr: Oturum açma isteği yayınlanamadı.

en: Failed to repair following model object | Failed to repair following model objects
tr[0]: Aşağıdaki model nesnesi onarılamadı
tr[1]: Aşağıdaki model nesneleri onarılamadı

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
tr: Gcode dosyası kaydedilemedi.
    Hata mesajı: %1%.
    Kaynak dosya %2%.

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file.
tr: Proje kaydedilemedi.
    Lütfen klasörün çevrimiçi olup olmadığını veya proje dosyasını başka programların açıp açmadığını kontrol edin.

en: Failed to send the print job. Please try again.
tr: Yazdırma işi gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Failed to start printing job
tr: Yazdırma işi başlatılamadı

en: Failed to unzip file to %1%: %2%
tr: Dosya %1% konumuna açılamadı: %2%

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
tr: Dosya ftp'ye yüklenemedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
tr: Yazdırma dosyası FTP'ye yüklenemedi. Lütfen ağ durumunu kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Fan Speed
tr: Fan hızı

en: Fan Speed (%)
tr: Fan hızı (%)

en: Fan kick-start time
tr: Fan başlatma süresi

en: Fan speed
tr: Fan hızı

en: Fan speed will be ramped up linearly from zero at layer "close_fan_the_first_x_layers" to maximum at layer "full_fan_speed_layer". "full_fan_speed_layer" will be ignored if lower than "close_fan_the_first_x_layers", in which case the fan will be running at maximum allowed speed at layer "close_fan_the_first_x_layers" + 1.
tr: Fan hızı, "close_fan_the_first_x_layers" katmanında sıfırdan "ful_fan_speed_layer" katmanında maksimuma doğrusal olarak artırılacaktır. "full_fan_speed_layer", "close_fan_the_first_x_layers" değerinden düşükse göz ardı edilecektir; bu durumda fan, "close_fan_the_first_x_layers" + 1 katmanında izin verilen maksimum hızda çalışacaktır.

en: Fan speed-up time
tr: Fan hızlanma süresi

en: Fatal
tr: Kritik

en: Fatal error
tr: Kritik hata

en: Fatal error, exception caught: %1%
tr: Önemli hata, istisna yakalandı: %1%

en: Featue 1
tr: Özellik 1

en: Feature 1 has been reset, 
    feature 2 has been feature 1
tr: Özellik 1 sıfırlandı, 
    özellik 2, özellik 1 oldu

en: Feed Filament
tr: Filament Ekstrude

en: Fetching model information...
tr: Model bilgileri alınıyor...

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
tr: %s filamenti, %s AMS yuvasındaki filamentle eşleşmiyor. AMS yuvası atamasını desteklemek için lütfen yazıcının ürün yazılımını güncelleyin.

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
tr: %s filamenti AMS yuvası sayısını aşıyor. AMS yuvası atamasını desteklemek için lütfen yazıcının ürün yazılımını güncelleyin.

en: Filament Changes
tr: Filament Değişiklikleri

en: Filament Created
tr: Filament Oluşturuldu

en: Filament Extruded, Continue
tr: Filament Ekstrüde Edildi, Devam Et

en: Filament For Calibration
tr: Kalibrasyon İçin Filament

en: Filament Loaded, Resume
tr: Filament Yüklendi, Devam Et

en: Filament Preset
tr: Filament Ön Ayarı

en: Filament Preset Template
tr: Filament Ön Ayar Şablonu

en: Filament Settings
tr: Filament Ayarları

en: Filament Tangle Detect
tr: Filament Dolaşma Tespiti

en: Filament bundle(.orca_filament)
tr: Filament demeti(.orca_filament)

en: Filament change times
tr: Filament değişim süreleri

en: Filament changes
tr: Filament değişiklikleri

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
tr: Filament sayısı, boyama aracının desteklediği maksimum sayıyı aşıyor. Boyama aracında yalnızca ilk %1% filament mevcut olacaktır.

en: Filament density. For statistics only
tr: Filament yoğunluğu. Yalnızca istatistikler için

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
tr: Filament çapı, gcode'da ekstrüzyonu hesaplamak için kullanılır; bu nedenle önemlidir ve doğru olmalıdır

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
tr: Filament, AMS yuvasındaki filamentle eşleşmiyor. AMS yuvası atamasını desteklemek için lütfen yazıcının ürün yazılımını güncelleyin.

en: Filament end G-code
tr: Filament Bitiş G Kodu

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
tr: Filament, AMS yuvalarının sayısını aşıyor. AMS yuvası atamasını desteklemek için lütfen yazıcının ürün yazılımını güncelleyin.

en: Filament extruder ID
tr: Filament ekstruder kimliği

en: Filament for Features
tr: Filament Kullanım Alanları

en: Filament is cooled by being moved back and forth in the cooling tubes. Specify desired number of these moves.
tr: Filament, soğutma tüpleri içinde ileri geri hareket ettirilerek soğutulur. Bu sayısını belirtin.

en: Filament load time
tr: Filament yükleme süresi

en: Filament loading
tr: Filament yükleme

en: Filament notes
tr: Filament Notları

en: Filament parking position
tr: Filament park konumu

en: Filament preset name
tr: Filament ön ayar adı

en: Filament presets under this filament
tr: Bu filamentin altındaki filament ön ayarları

en: Filament presets(.zip)
tr: Filament ön ayarları (.zip)

en: Filament price. For statistics only
tr: Filament fiyatı. Yalnızca istatistikler için

en: Filament serial is not entered, please enter serial.
tr: Filamentin serisi girilmedi, lütfen seri numarasını girin.

en: Filament settings
tr: Filament Ayarları

en: Filament shrinkage will not be used because filament shrinkage for the used filaments differs significantly.
tr: Filament büzülmesi kullanılmayacaktır çünkü kullanılan filamentlerin filament büzülmesi önemli ölçüde farklılık göstermektedir.

en: Filament start G-code
tr: Filament Başlangıç G Kodu

en: Filament to print internal sparse infill.
tr: İç seyrek dolguyu yazdırmak için filament.

en: Filament to print solid infill
tr: Katı dolguyu yazdırmak için filament

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
tr: Destek tabanını ve salı yazdırmak için filament. "Varsayılan", destek için belirli bir filamentin olmadığı ve mevcut filamentin kullanıldığı anlamına gelir

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
tr: Filament baskı desteği arayüzü. "Varsayılan", destek arayüzü için özel bir filamentin olmadığı ve mevcut filamentin kullanıldığı anlamına gelir

en: Filament to print walls
tr: Duvarları yazdırmak için filament

en: Filament type
tr: Filament türü

en: Filament type is not selected, please reselect type.
tr: Filament türü seçilmedi, lütfen türünü seçin.

en: Filament unload time
tr: Filament boşaltma süresi

en: Filament unloading
tr: Filament boşaltma

en: Filament used in this print job
tr: Bu yazdırma işinde kullanılan filament

en: Filaments
tr: Filamentler

en: Filaments to AMS slots mappings have been established. You can click a filament above to change its mapping AMS slot
tr: AMS slot eşlemelerine yönelik filament oluşturulmuştur. Eşleme AMS yuvasını değiştirmek için yukarıdaki filamentlerden birine tıklayabilirsiniz

en: File
tr: Dosya

en: File '%s' was lost! Please download it again.
tr: '%s' dosyası kayboldu! Lütfen tekrar indirin.

en: File checksum error. Please retry.
tr: Dosya kontrol hatası. Lütfen tekrar deneyin.

en: File does NOT exist (%1%).
tr: Dosya mevcut DEĞİL (%1%).

en: File does not exist.
tr: Dosya bulunmuyor.

en: File for the replace wasn't selected
tr: Değiştirme dosyası seçilmedi

en: File is missing
tr: Dosya eksik

en: File: %s
    Title: %s
tr: Dosyalar: %s
    Başlık: %s

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Filename format
tr: Dosya adı formatı

en: Filename has to end with ".svg" but you selected %1%
tr: Dosya adının ".svg" ile bitmesi gerekiyor ancak siz %1%'i seçtiniz

en: Fill
tr: Doldur

en: Fill bed with copies
tr: Yatağı kopyalarla doldurun

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
tr: En pürüzsüz üst yüzeye sahip bloğun üzerindeki değeri doldurun

en: Fill of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
tr: Şeklin dolgusu (%1%) desteklenmeyenleri içeriyor: %2%.

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
tr: Yatağın kalan alanını seçilen nesnenin kopyalarıyla doldurun

en: Filling
tr: Dolduruluyor

en: Filter
tr: Filtreli

en: Filter out small internal bridges
tr: Küçük iç köprüleri filtreleyin

en: Filter out tiny gaps
tr: Küçük boşlukları filtrele

en: Final shape contains self-intersection or multiple points with same coordinate.
tr: Son şekil, kendi kesişimini veya aynı koordinata sahip birden fazla noktayı içerir.

en: Fine Calibration based on flow ratio
tr: Akış oranına dayalı İnce Kalibrasyon

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
tr: Akış hızı için ince ayar
    Baskıların daha da iyi görünmesi için akış hızına ince ayar yapılabileceğini biliyor muydunuz? Malzemeye bağlı olarak, bazı ince ayarlar yaparak yazdırılan modelin genel yüzeyini iyileştirebilirsiniz.

en: Finish
tr: Bitir

en: Finished
tr: Bitti

en: Finished, Continue
tr: Bitti, Devam Et

en: Firmware Retraction
tr: Yazılımsal Geri Çekme

en: First Add style to list.
tr: İlk önce listeye stil ekleyin.

en: First Layer Inspection
tr: Birinci Katman Denetimi

en: First font
tr: İlk yazı tipi

en: First layer convex hull
tr: İlk katman dışbükey gövde

en: First layer error pause
tr: İlk katman hatası duraklatılıyor

en: First layer filament sequence
tr: İlk katman filament dizisi

en: First layer minimum wall width
tr: İlk katman minimum duvar genişliği

en: First layer print sequence
tr: İlk katman yazdırma sırası

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems on the Windows system?
tr: Modeli Düzelt
    Windows sisteminde birçok dilimleme sorununu önlemek için bozuk bir 3D modeli düzeltebileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Fix model
tr: Modeli düzelt

en: Flap Angle
tr: Kanat açısı

en: Flip
tr: Çevir

en: Flip by Face 2
tr: Yüzey 2’ye Göre Çevir

en: Flip cut plane
tr: Kesim düzlemini çevir

en: Flip upside down
tr: Baş aşağı çevir

en: Flow
tr: Akış

en: Flow Compensation Model
tr: Akış telafisi modeli

en: Flow Compensation Model, used to adjust the flow for small infill areas. The model is expressed as a comma separated pair of values for extrusion length and flow correction factors, one per line, in the following format: "1.234,5.678"
tr: Akış Telafisi Modeli, küçük dolgu alanları için akışı ayarlamak için kullanılır. Model, ekstrüzyon uzunluğu ve akış düzeltme faktörleri için virgülle ayrılmış değer çifti olarak, her satıra bir tane olmak üzere aşağıdaki formatta ifade edilir: "1.234,5.678"

en: Flow Dynamic Calibration
tr: Akış Dinamik Kalibrasyonu

en: Flow Dynamics
tr: Akış Dinamiği

en: Flow Dynamics Calibration
tr: Akış Dinamiği Kalibrasyonu

en: Flow Dynamics Calibration Result
tr: Akış Dinamiği Kalibrasyon Sonucu

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
tr: Akış Dinamiği Kalibrasyonu sonucu yazıcıya kaydedildi

en: Flow Rate
tr: Akış hızı

en: Flow Rate Calibration
tr: Akış Hızı Kalibrasyonu

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in Bambu Lab printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
tr: Akış Hızı Kalibrasyonu, beklenen ekstrüzyon hacimlerinin gerçek ekstrüzyon hacimlerine oranını ölçer. Varsayılan ayar, önceden kalibre edilmiş ve ince ayar yapılmış olduğundan Bambu Lab yazıcılarında ve resmi filamentlerde iyi çalışır. Normal bir filament için, diğer kalibrasyonları yaptıktan sonra listelenen kusurları hâlâ göremediğiniz sürece genellikle Akış Hızı Kalibrasyonu yapmanıza gerek kalmaz. Daha fazla ayrıntı için lütfen wiki makalesine göz atın.

en: Flow Ratio
tr: Akış Oranı

en: Flow rate
tr: Akış hızı

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
tr: Akış hızı kalibrasyon sonucu ön ayara kaydedildi

en: Flow rate test - Pass 1
tr: Akış hızı testi - Başarılı 1

en: Flow rate test - Pass 2
tr: Akış hızı testi - Geçiş 2

en: Flow ratio
tr: Akış oranı

en: Flow ratio and Pressure Advance
tr: Akış Oranı Ve Basınç İlerlemesi

en: Flow used for ramming the filament before the toolchange.
tr: Araç değişiminden önce filamenti sıkıştırmak için kullanılan akış.

en: Flow:
tr: Akış:

en: Flush Options
tr: Akıtma Seçenekleri

en: Flush into objects' infill
tr: Nesnelerin dolgusuna akıtın

en: Flush into objects' support
tr: Nesnelerin desteğine akıt

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
tr: Desteğe/nesnelere/dolguya hizalayın
    Filament değişimi sırasında, boşa harcanan filamenti desteğe/nesnelere/dolguya yıkayarak kurtarabileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Flush into this object
tr: Bu nesneye akıt

en: Flush multiplier
tr: Temizleme çarpanı

en: Flush options
tr: Filament Temizleme

en: Flushed
tr: Temizlenmiş

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
tr: Her filament çifti için yıkama hacmi (mm³).

en: Flushing volumes
tr: Yıkama hacimleri

en: Flushing volumes for filament change
tr: Filament değişimi için temizleme hacmi

en: Flushing volumes: Auto-calculate every time the color changed.
tr: Hacimleri temizleme: Renk her değiştiğinde otomatik olarak hesapla.

en: Flushing volumes: Auto-calculate every time when the filament is changed.
tr: Yıkama hacimleri: Filament her değiştirildiğinde otomatik olarak hesaplanır.

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
tr[0]: Aşağıdaki %s satırı ayrılmış anahtar kelimeler içeriyor.
    Lütfen onu kaldırın, aksi takdirde G kodu görselleştirmesini ve yazdırma süresi tahminini geçeceksiniz.
tr[1]: Aşağıdaki satırlar %s ayrılmış anahtar sözcükler içeriyor.
    Lütfen bunları kaldırın, aksi takdirde G kodu görselleştirmesini ve yazdırma süresi tahminini geçeceksiniz.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
tr[0]: Aşağıdaki model nesnesi onarıldı
tr[1]: Aşağıdaki model objeler onarıldı

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
tr[0]: Aşağıdaki ön ayar da silinecektir.
tr[1]: Aşağıdaki ön ayarlar da silinecektir.

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Font "%1%" can't be selected.
tr: "%1%" yazı tipi seçilemiyor.

en: Font "%1%" can't be used. Please select another.
tr: “%1%” yazı tipi kullanılamıyor. Lütfen başka birini seçin.

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
tr: "%1%" için "%2%"yi yeni ön ayar olarak ekleyin

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
tr: "%1%" için "%2%"yi "%3%" olarak değiştirin

en: For high-temperature materials like ABS, ASA, PC, and PA, a higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength. However, at the same time, a higher chamber temperature will reduce the efficiency of air filtration for ABS and ASA. 
    
    For PLA, PETG, TPU, PVA, and other low-temperature materials, this option should be disabled (set to 0) as the chamber temperature should be low to avoid extruder clogging caused by material softening at the heat break.
    
    If enabled, this parameter also sets a gcode variable named chamber_temperature, which can be used to pass the desired chamber temperature to your print start macro, or a heat soak macro like this: PRINT_START (other variables) CHAMBER_TEMP=[chamber_temperature]. This may be useful if your printer does not support M141/M191 commands, or if you desire to handle heat soaking in the print start macro if no active chamber heater is installed.
tr: ABS, ASA, PC ve PA gibi yüksek sıcaklıktaki malzemeler için daha yüksek bir oda sıcaklığı, bükülmenin bastırılmasına veya azaltılmasına yardımcı olabilir ve potansiyel olarak daha yüksek katmanlar arası bağlanma mukavemetine yol açabilir. Ancak aynı zamanda daha yüksek oda sıcaklığı, ABS ve ASA için hava filtreleme verimliliğini azaltacaktır. 
    
    PLA, PETG, TPU, PVA ve diğer düşük sıcaklıktaki malzemeler için, ısı kırılmasında malzemenin yumuşamasından kaynaklanan ekstrüderin tıkanmasını önlemek için oda sıcaklığının düşük olması gerektiğinden bu seçenek devre dışı bırakılmalıdır (0’a ayarlanmalıdır).
    
    Etkinleştirilirse, bu parametre aynı zamanda istenen oda sıcaklığını yazdırma başlatma makronuza veya şuna benzer bir ısı emme makrosuna iletmek için kullanılabilecek Chamber_temperature adlı bir gcode değişkenini de ayarlar: PRINT_START (diğer değişkenler) CHAMBER_TEMP=[chamber_temperature]. Yazıcınız M141/M191 komutlarını desteklemiyorsa veya aktif oda ısıtıcısı takılı değilse yazdırma başlatma makrosunda ısı bekletme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız bu yararlı olabilir.

en: For more information, please check out Wiki
tr: Daha fazla bilgi için lütfen Wiki'ye göz atın

en: Force a retraction on top layer. Disabling could prevent clog on very slow patterns with small movements, like Hilbert curve
tr: Üst katmanda geri çekilmeye zorlayın. Devre dışı bırakmak, Hilbert eğrisi gibi küçük hareketlerin olduğu çok yavaş modellerde tıkanmayı önleyebilir

en: Force a retraction when changes layer
tr: Katmanı değiştirdiğinde geri çekilmeyi zorla

en: Force cooling for overhangs and bridges
tr: Çıkıntılar ve köprüler için soğutma gücü

en: Force the generation of solid shells between adjacent materials/volumes. Useful for multi-extruder prints with translucent materials or manual soluble support material
tr: Bitişik malzemeler/hacimler arasında katı kabuk oluşumunu zorlayın. Yarı saydam malzemelerle veya elle çözülebilen destek malzemesiyle çoklu ekstruder baskıları için kullanışlıdır

en: Forget the file path
tr: Dosya yolunu unut

en: Format of G-code thumbnails
tr: G kodu küçük resimlerinin formatı

en: Format of G-code thumbnails: PNG for best quality, JPG for smallest size, QOI for low memory firmware
tr: G kodu küçük resimlerinin formatı: En iyi kalite için PNG, en küçük boyut için JPG, düşük bellekli donanım yazılımı için QOI

en: Frequent
tr: Sıklıkla

en: From
tr: İtibaren

en: From Volumetric Speed
tr: Hacimsel Hızdan

en: From k Value
tr: K değerinden

en: From surface
tr: Yüzeyden

en: Front
tr: Ön

en: Front View
tr: Önden görünüm

en: Frustum
tr: Kesik

en: Full fan speed at layer
tr: Maksimum fan hızı

en: Fuzzy Skin
tr: Bulanık kaplama

en: Fuzzy Skin Noise Octaves
tr: Bulanık Cilt Gürültüsü Oktavları

en: Fuzzy skin feature size
tr: Bulanık cilt özelliği boyutu

en: Fuzzy skin noise persistence
tr: Bulanık cilt gürültüsü kalıcılığı

en: Fuzzy skin noise type
tr: Bulanık cilt gürültü türü

en: Fuzzy skin point distance
tr: Bulanık kaplama noktası mesafesi

en: Fuzzy skin thickness
tr: Bulanık kaplama kalınlığı

en: G-code file exported to %1%
tr: G kodu dosyası %1%’e aktarıldı

en: G-code files can not be loaded with models together!
tr: G kodu dosyaları modellerle birlikte yüklenemez!

en: G-code flavor
tr: G-Kod Uyumu

en: G-code flavor is switched
tr: G-kod çeşidi değiştirildi

en: G-code loading
tr: G-kod yükleniyor

en: G-code output
tr: G Kodu Çıktısı

en: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too much points and gcode lines in gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
tr: Gcode dosyasında çok fazla nokta ve gcode çizgisinin olmaması için modelin konturu basitleştirildikten sonra G-code yolu oluşturulur. Daha küçük değer, daha yüksek çözünürlük ve dilimleme için daha fazla zaman anlamına gelir

en: G-code thumbnails
tr: G-kodu küçük resimleri

en: G-code window
    You can turn on/off the G-code window by pressing the <b>C</b> key.
tr: G-kodu penceresi
    <b>C</b> tuşuna basarak G*kodu penceresini açabilir/kapatabilirsiniz.

en: GNU Affero General Public License, version 3
tr: GNU Affero Genel Kamu Lisansı, sürüm 3

en: Gap Fill
tr: Boşluk doldurma

en: Gap area
tr: Boşluk alanı

en: Gap fill
tr: Boşluk doldurma

en: Gap infill
tr: Boşluk doldurma

en: Gcode path overlap
tr: Gcode yolu çakışması

en: General
tr: Genel

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Generate interlocking beam structure at the locations where different filaments touch. This improves the adhesion between filaments, especially models printed in different materials.
tr: Farklı filamentlerin temas ettiği yerlerde birbirine kenetlenen ışın yapısı oluşturun. Bu, özellikle farklı malzemelerle basılan modeller olmak üzere filamentler arasındaki yapışmayı artırır.

en: Generating G-code
tr: G kodu oluşturuluyor

en: Generating G-code: layer %1%
tr: G kodu oluşturuluyor: katman %1%

en: Generating geometry index data
tr: Geometri indeksi verileri oluşturuluyor

en: Generating geometry vertex data
tr: Geometri köşe verileri oluşturma

en: Generating infill regions
tr: Dolgu bölgeleri oluşturma

en: Generating infill toolpath
tr: Dolgu takım yolu oluşturma

en: Generating skirt & brim
tr: Etek ve kenar oluşturma

en: Generating support
tr: Destek oluşturma

en: Generating walls
tr: Duvar oluşturma

en: Generic
tr: Genel

en: Get oss config failed.
tr: Oss yapılandırması başarısız.

en: Get ticket from device timeout
tr: Cihaz zaman aşımından bilet al

en: Get ticket from server timeout
tr: Sunucu zaman aşımından bilet al

en: Gizmo FDM paint-on seam
tr: Gizmo FDM boyalı dikiş

en: Gizmo Place face on bed
tr: Gizmo Yüzünüzü yatağa yerleştirin

en: Gizmo SLA support points
tr: Gizmo SLA destek noktaları

en: Gizmo Text emboss / engrave
tr: Gizmo Metin kabartma / kazıma

en: Gizmo cut
tr: Gizmo kesim

en: Gizmo move
tr: Gizmo hareket

en: Gizmo rotate
tr: Gizmo döndürme

en: Gizmo scale
tr: Gizmo ölçek

en: Gizmo-Move
tr: Gizmo-Taşı

en: Gizmo-Place on Face
tr: Gizmo-Yüzeye yerleştir

en: Gizmo-Rotate
tr: Gizmo-Döndür

en: Gizmo-Scale
tr: Gizmo-Ölçeklendir

en: Global
tr: Genel

en: Global shortcuts
tr: Genel kısayollar

en: Go Home
tr: Anasayfaya Git

en: Go Live
tr: Canlı Yayına Geçin

en: Goto download page.
tr: İndirme sayfasına gidin.

en: Grab new filament
tr: Yeni filament al

en: Grid
tr: Kafes

en: Groove
tr: Oluk

en: Groove Angle
tr: Oluk açısı

en: Groove change
tr: Oluk değişimi

en: Group
tr: Grup

en: Group Operations
tr: Grup Operasyonları

en: Group files by month, recent first.
tr: Dosyaları aya göre gruplandırın, en yenisi önce olsun.

en: Group files by year, recent first.
tr: Dosyaları yıllara göre gruplandırın, en yenisi önce olsun.

en: Group manipulation
tr: Grup manipülasyonu

en: Guide
tr: Rehber

en: Gyroid
tr: Jiroid

en: HRC
tr: sıcak rulo

en: HTTP digest
tr: HTTP özeti

en: HTTP status: %1%
    Message body: "%2%"
tr: HTTP durumu: %1%
    Mesaj gövdesi: "%2%"

en: HTTPS CA File
tr: HTTPS CA Dosyası

en: HTTPS CA file is optional. It is only needed if you use HTTPS with a self-signed certificate.
tr: HTTPS CA dosyası isteğe bağlıdır. Yalnızca HTTPS'yi kendinden imzalı bir sertifikayla kullanıyorsanız gereklidir.

en: Hardened Steel
tr: Güçlendirilmiş çelik

en: Hardened steel
tr: Güçlendirilmiş çelik

en: Has single extruder MM priming
tr: Tek ekstruder MM astarına sahiptir

en: Has wipe tower
tr: Silme kulesi var

en: Head diameter
tr: Kafa çapı

en: Heat the nozzle
tr: Nozulu ısıtın

en: Heatbed preheating
tr: Isıtma yatağı ön ısıtması

en: Heated Bed Leveling
tr: Isıtmalı Yatak Seviyeleme

en: Heating hotend
tr: Hotend ısıtılıyor

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height Range
tr: Yükseklik Aralığı

en: Height of SVG.
tr: SVG'nin yüksekliği.

en: Height of initial layer. Making initial layer height to be thick slightly can improve build plate adhesion
tr: İlk katmanın yüksekliği. İlk katman yüksekliğini biraz kalın yapmak, baskı plakasının yapışmasını iyileştirebilir

en: Height of the current layer above the print bed, measured to the top of the layer.
tr: Geçerli katmanın baskı yatağı üzerindeki yüksekliği, katmanın tepesine kadar ölçülür.

en: Height of the last layer above the print bed.
tr: Baskı yatağının üzerindeki son katmanın yüksekliği.

en: Height range
tr: Yükseklik aralığı

en: Height range Modifier
tr: Yükseklik aralığı değiştirici

en: Height ranges
tr: Yükseklik aralıkları

en: Height to lid
tr: Kapağa kadar olan yükseklik

en: Height to rod
tr: Çubuğa kadar olan yükseklik

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: Help
tr: Yardım

en: Hexagon
tr: Altıgen

en: Hide
tr: Gizle

en: High
tr: Yüksek

en: High extruder current on filament swap
tr: Filament değişiminde yüksek ekstruder akımı

en: High temperature Plate
tr: High Temperature Plate

en: Highlight faces according to overhang angle.
tr: Yüzleri çıkıntı açısına göre vurgulayın.

en: Highlight overhang areas
tr: Çıkıntı alanlarını vurgulayın

en: Hilbert Curve
tr: Hilbert eğrisi

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
tr: Nesnenin delikleri XY düzleminde yapılandırılan değer kadar büyütülür veya küçültülür. Pozitif değer delikleri büyütür. Negatif değer delikleri küçültür. Bu fonksiyon, nesnenin montaj sorunu olduğunda boyutu hafifçe ayarlamak için kullanılır

en: Hollow
tr: Oyuk

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Home page and daily tips
tr: Ana sayfa ve günlük ipuçları

en: Homing toolhead
tr: Baskı Kafası Home Pozisyonuna Getiriliyor

en: Honeycomb
tr: Bal peteği

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
tr: Yatay kaydırıcı - Etkin başparmağı sola taşı

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
tr: Yatay kaydırıcı - Etkin başparmağı sağa taşı

en: Horizontal slider - Move to last position
tr: Yatay kaydırıcı - Son konuma git

en: Horizontal slider - Move to start position
tr: Yatay kaydırıcı - Başlangıç ​​konumuna taşıyın

en: Horizontal text
tr: Yatay metin

en: Host Setting
tr: Yazıcı Ayarı

en: Host Type
tr: Bağlantı Türü

en: Hostname
tr: Ana yazıcıadı

en: Hostname or IP
tr: Ana bilgisayar adı veya IP

en: Hostname, IP or URL
tr: Ana bilgisayar adı, IP veya URL

en: Hot Bed STL
tr: Sıcak Yatak STL

en: Hot Bed SVG
tr: Sıcak Yatak SVG

en: Hour
tr: Saat

en: How do you like this printing file?
tr: Bu baskı dosyasını nasıl buldunuz?

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
tr: Etek katman sayısı. Genellikle tek katman

en: How to use LAN only mode
tr: Yalnızca LAN modu nasıl kullanılır?

en: How to use calibration result?
tr: Kalibrasyon sonucu nasıl kullanılır?

en: How to use keyboard shortcuts
    Did you know that Orca Slicer offers a wide range of keyboard shortcuts and 3D scene operations.
tr: Klavye kısayolları nasıl kullanılır?
    Orca Slicer'ın çok çeşitli klavye kısayolları ve 3B sahne işlemleri sunduğunu biliyor muydunuz?

en: ID
tr: İD

en: INFO:
tr: BİLGİ:

en: ITALIC
tr: YATIK

en: Identifying build plate type
tr: Yapı plakası türünü belirleme

en: Idle
tr: Boşta

en: Idle temperature
tr: Boşta sıcaklık

en: Idling...
tr: Rölantide Çalışıyor...

en: If a top surface has to be printed and it's partially covered by another layer, it won't be considered at a top layer where its width is below this value. This can be useful to not let the 'one perimeter on top' trigger on surface that should be covered only by perimeters. This value can be a mm or a % of the perimeter extrusion width.
    Warning: If enabled, artifacts can be created if you have some thin features on the next layer, like letters. Set this setting to 0 to remove these artifacts.
tr: Eğer bir üst yüzey basılacaksa ve kısmen başka bir katman tarafından kaplıysa layer genişliği bu değerin altında olan bir üst katman olarak değerlendirilmeyecek. Yalnızca çevrelerle kaplanması gereken yüzeyde 'bir çevre üstte' tetiklemesine izin vermemek yararlı olabilir. Bu değer mm veya a % çevre ekstrüzyon genişliğinin bir yüzdesi olabilir.
    Uyarı: Etkinleştirilirse bir sonraki katmanda harfler gibi bazı ince özelliklerin olması durumunda yapay yapılar oluşturulabilir. Bu yapıları kaldırmak için bu ayarı 0 olarak ayarlayın.

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stopped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping
tr: Bu ayarı etkinleştirirseniz, parça soğutma fanı hiçbir zaman durdurulmayacak ve başlatma ve durdurma sıklığını azaltmak için en azından minimum hızda çalışacaktır

en: If enabled, Orca will remember and switch filament/process configuration for each printer automatically.
tr: Etkinleştirilirse, Orca her yazıcı için filament/işlem yapılandırmasını hatırlayacak ve otomatik olarak değiştirecektir.

en: If enabled, all printing extruders will be primed at the front edge of the print bed at the start of the print.
tr: Etkinleştirilirse, tüm baskı ekstruderleri baskının başlangıcında baskı yatağının ön kenarında temizlenecektir.

en: If enabled, auto-calculate every time the color changed.
tr: Etkinleştirilirse, renk her değiştiğinde otomatik hesapla.

en: If enabled, auto-calculate every time when filament is changed
tr: Etkinleştirilirse filaman her değiştirildiğinde otomatik hesaplama

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
tr: Etkinleştirilirse köprüler daha güvenilir olur, daha uzun mesafeler arasında köprü kurabilir ancak daha kötü görünebilir. Devre dışı bırakıldığında köprüler daha iyi görünür ancak yalnızca daha kısa köprü mesafeleri için güvenilirdir.

en: If enabled, reverses the direction of zoom with mouse wheel.
tr: Etkinleştirilirse, mouse tekerleğiyle yakınlaştırmanın yönü tersine çevrilir.

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .3mf files
tr: Etkinleştirilirse, OrcaSlicer'ı .3mf dosyalarını açacak varsayılan uygulama olarak ayarlar

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .step files
tr: Etkinleştirilirse, OrcaSlicer'ı .step dosyalarını açmak için varsayılan uygulama olarak ayarlar

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .stl files
tr: Etkinleştirilirse OrcaSlicer'ı .stl dosyalarını açmak için varsayılan uygulama olarak ayarlar

en: If enabled, the arrange will allow multiple color on one plate
tr: Etkinleştirilirse, düzenleme bir plaka üzerinde birden fazla renge izin verecektir

en: If enabled, the arrange will allow rotations when place object
tr: Etkinleştirilirse düzenleme, nesne yerleştirildiğinde dönüşlere izin verir

en: If enabled, the arrange will avoid extrusion calibrate region when place object
tr: Etkinleştirilirse, nesne yerleştirildiğinde düzenleme ekstrüzyon kalibrasyon bölgesini önleyecektir

en: If enabled, the machine limits will be emitted to G-code file.
    This option will be ignored if the g-code flavor is set to Klipper.
tr: Etkinleştirilirse, makine sınırları G kodu dosyasına aktarılacaktır.
    G kodu tadı Klipper olarak ayarlandığında bu seçenek göz ardı edilecektir.

en: If enabled, the wipe tower will not be printed on layers with no toolchanges. On layers with a toolchange, extruder will travel downward to print the wipe tower. User is responsible for ensuring there is no collision with the print.
tr: Etkinleştirilirse, silme kulesi araç değişimi olmayan katmanlarda yazdırılmayacaktır. Araç değişimi olan katmanlarda, ekstruder silme kulesini yazdırmak için aşağı doğru hareket edecektir. Baskı ile çarpışma olmamasını sağlamak kullanıcının sorumluluğundadır.

en: If enabled, thick internal bridges will be used. It's usually recommended to have this feature turned on. However, consider turning it off if you are using large nozzles.
tr: Etkinleştirilirse kalın iç köprüler kullanılacaktır. Genellikle bu özelliğin açık olması önerilir. Ancak büyük nozul uçları kullanıyorsanız kapatmayı düşünün.

en: If enabled, this dialog can be used for transfer selected values from left to right preset.
tr: Etkinleştirilirse, bu iletişim kutusu seçilen değerleri soldan sağa ön ayara aktarmak için kullanılabilir.

en: If enabled, this setting will ensure external perimeters are not slowed down to meet the minimum layer time. This is particularly helpful in the below scenarios:
    
     1. To avoid changes in shine when printing glossy filaments 
    2. To avoid changes in external wall speed which may create slight wall artifacts that appear like z banding 
    3. To avoid printing at speeds which cause VFAs (fine artifacts) on the external walls
tr: Bu ayar etkinleştirildiğinde, dış çevrelerin minimum katman süresine uyması için yavaşlatılmamasını sağlar. Bu, özellikle aşağıdaki durumlarda yardımcı olur:
    
    1. Parlak filamentler yazdırırken parlaklıktaki değişikliklerden kaçınmak için
    2. Z bantlanması gibi görünen hafif duvar kusurları yaratabilecek dış duvar hızındaki değişikliklerden kaçınmak için
    3. Dış duvarlarda VFAs (ince kusurlar) oluşturan hızlarda yazdırmaktan kaçınmak için

en: If enabled, this slicing will be considered using timelapse
tr: Etkinleştirilirse, bu dilimleme hızlandırılmış çekim kullanılarak değerlendirilecektir

en: If enabled, use free camera. If not enabled, use constrained camera.
tr: Etkinleştirilirse serbest kamerayı kullanın. Etkin değilse kısıtlı kamerayı kullanın.

en: If enabled, useful hints are displayed at startup.
tr: Etkinleştirilirse başlangıçta faydalı ipuçları görüntülenir.

en: If first selected item is a part, the second one should be part in the same object.
tr: İlk seçilen öğe bir parça ise ikincisi aynı nesnenin parçası olmalıdır.

en: If first selected item is an object, the second one should also be object.
tr: İlk seçilen öğe bir nesne ise ikincisi de nesne olmalıdır.

en: If set to nonzero value, filament is moved toward the nozzle between the individual cooling moves ("stamping"). This option configures how long this movement should be before the filament is retracted again.
tr: Sıfırdan farklı bir değere ayarlanırsa filaman bireysel soğutma hareketleri arasında (“damgalama”) nüzule doğru hareket ettirilir. Bu seçenek, filamanın tekrar geri çekilmesinden önce bu hareketin ne kadar sürmesi gerektiğini yapılandırır.

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
tr: Düzgün veya geleneksel mod seçilirse her baskı için bir hızlandırılmış video oluşturulacaktır. Her katman basıldıktan sonra oda kamerasıyla anlık görüntü alınır. Bu anlık görüntülerin tümü, yazdırma tamamlandığında hızlandırılmış bir video halinde birleştirilir. Düzgün modu seçilirse, her katman yazdırıldıktan sonra araç kafası fazla kanala hareket edecek ve ardından bir anlık görüntü alacaktır. Anlık görüntü alma işlemi sırasında eriyen filament nozulden sızabileceğinden, nozulu silmek için düzgün modun kullanılması için prime tower gereklidir.

en: If the server is in a fault state, you can temporarily use offline printing or local network printing.
tr: Sunucu arıza durumundaysa, geçici olarak çevrimdışı yazdırmayı veya yerel ağdan yazdırmayı kullanabilirsiniz.

en: If there are two identical filaments in AMS, AMS filament backup will be enabled. 
    (Currently supporting automatic supply of consumables with the same brand, material type, and color)
tr: Eğer AMS'de iki aynı filament bulunursa, AMS filament yedekleme özelliği etkinleştirilecektir. 
    (Şu anda aynı markaya ait sarf malzemelerinin otomatik temini desteklenmektedir, malzeme türü ve rengi)

en: If this is enabled, when starting OrcaSlicer and another instance of the same OrcaSlicer is already running, that instance will be reactivated instead.
tr: Bu etkinleştirilirse, OrcaSlicer başlatıldığında ve aynı OrcaSlicer’ın başka bir örneği zaten çalışıyorken, bunun yerine bu örnek yeniden etkinleştirilecektir.

en: If this value is positive, Z hop will only come into effect when Z is above the parameter: "Z hop lower boundary" and is below this value
tr: Bu değer pozitifse, Z sıçraması yalnızca Z parametresinin üzerinde olduğunda etkinleşir: "Z sıçrama alt sınırı" parametresinin üzerinde ve bu değerin altında olduğunda

en: If threshold angle is zero, support will be generated for overhangs whose overlap is below the threshold. The smaller this value is, the steeper the overhang that can be printed without support.
tr: Eşik açısı sıfır ise örtüşmesi eşiğin altında olan çıkıntılar için destek oluşturulacaktır. Bu değer ne kadar küçük olursa, desteksiz yazdırılabilecek çıkıntı da o kadar dik olur.

en: If you set this to a positive value, Z lift will only take place above the specified absolute Z.
tr: Bunu pozitif bir değere ayarlarsanız Z kaldırması yalnızca belirtilen mutlak Z'nin üzerinde gerçekleşecektir.

en: If you set this to a positive value, Z lift will only take place below the specified absolute Z.
tr: Bunu pozitif bir değere ayarlarsanız, Z kaldırma işlemi yalnızca belirtilen mutlak Z değerinin altında gerçekleşir.

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and they can access the Orca Slicer config settings by reading environment variables.
tr: Çıktı G-kodunu özel komut dosyaları aracılığıyla işlemek istiyorsanız, mutlak yollarını burada listeleyin. Birden fazla betiği noktalı virgülle ayırın. Betiklere ilk argüman olarak G-code dosyasının mutlak yolu aktarılır ve ortam değişkenlerini okuyarak Orca Slicer yapılandırma ayarlarına erişebilirler.

en: If you would like to try Orca Slicer Beta, you may click to
tr: Orca Slicer Beta’yı denemek isterseniz tıklayabilirsiniz.

en: Ignore
tr: Atla

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
tr: HTTPS sertifikası iptal kontrollerini yoksay

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
tr: Eksik veya çevrimdışı dağıtım noktaları olması durumunda HTTPS sertifikası iptal kontrollerini göz ardı edin. Bağlantı başarısız olursa, kendinden imzalı sertifikalar için bu seçeneğin etkinleştirilmesi istenebilir.

en: Illegal instruction
tr: Yasa dışı talimat

en: Import
tr: İçe aktar

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
tr: 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF'yi içe aktar

en: Import 3mf file failed
tr: 3mf dosyasını içe aktarma başarısız oldu

en: Import Configs
tr: Yapılandırmaları İçe Aktar

en: Import File
tr: Dosya İçe Aktar

en: Import Preset
tr: Ön Ayarı İçe Aktar

en: Import SLA archive
tr: SLA arşivini içe aktar

en: Import Zip Archive
tr: Zip Arşivini İçe Aktar

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
tr: STL/STEP/3MF/OBJ/AMF dosyalarından geometri verilerini içe aktarın

en: Import geometry only
tr: Yalnızca geometriyi içe aktar

en: Import result
tr: Sonucu içe aktar

en: Importing Model
tr: Model İçe aktarılıyor

en: Importing SLA archive
tr: SLA arşivi içe aktarılıyor

en: Importing canceled.
tr: İçe aktarma iptal edildi.

en: Importing done.
tr: İçe aktarma tamamlandı.

en: Importing to Orca Slicer failed. Please download the file and manually import it.
tr: Orca Slicer'ya aktarma başarısız oldu. Lütfen dosyayı indirin ve manuel olarak İçe aktarın.

en: Improve shell precision by adjusting outer wall spacing. This also improves layer consistency.
tr: Dış duvar aralığını ayarlayarak kabuk hassasiyetini artırın. Bu aynı zamanda katman tutarlılığını da artırır.

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
tr: Gücü artırın
    Modelin gücünü artırmak için daha fazla duvar halkası ve daha yüksek seyrek dolgu yoğunluğu kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
tr: Bulut Dilimleme Sırasında önünüzde %s görev var.

en: In addition, Flow Rate Calibration is crucial for foaming materials like LW-PLA used in RC planes. These materials expand greatly when heated, and calibration provides a useful reference flow rate.
tr: Ayrıca RC uçaklarında kullanılan LW-PLA gibi köpürtücü malzemeler için Akış Hızı Kalibrasyonu çok önemlidir. Bu malzemeler ısıtıldığında büyük oranda genleşir ve kalibrasyon yararlı bir referans akış hızı sağlar.

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount can be specified in millimeters or as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 10%.
tr: Kapalı döngü ekstrüzyonda dikişin görünürlüğünü azaltmak için döngü kesintiye uğrar ve belirli bir miktarda kısaltılır.
    Bu miktar milimetre cinsinden veya mevcut ekstruder çapının yüzdesi olarak belirtilebilir. Bu parametrenin varsayılan değeri %10'dur.

en: In queue
tr: Sırada

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
tr: 3D Baskı topluluğunda, kendi dilimleme parametrelerimizi ve ayarlarımızı düzenlerken birbirimizin başarılarından ve başarısızlıklarından öğreniyoruz. %s aynı prensibi takip ediyor ve kullanıcılarımızın yaptığı çok sayıda baskının başarı ve başarısızlıklarından performansını artırmak için yazıcıöğrenimini kullanıyor. %s'yi gerçek dünya verileriyle besleyerek daha akıllı olmaları için eğitiyoruz. İsterseniz bu hizmet, hata günlüklerinizden ve kullanım günlüklerinizden, Gizlilik Politikasında açıklanan bilgileri de içerebilecek bilgilere erişecektir. İsimler, adresler, ödeme bilgileri veya telefon numaraları dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, bir bireyin doğrudan veya dolaylı olarak tanımlanmasını sağlayacak hiçbir Kişisel Veri toplamayacağız. Bu hizmeti etkinleştirerek bu şartları ve Gizlilik Politikasına ilişkin beyanı kabul etmiş olursunuz.

en: InFo
tr: Bilgi

en: Incompatible
tr: Uyumsuz

en: Incompatible presets
tr: Uyumsuz ön ayarlar

en: Incorrect password
tr: Yanlış parola

en: Increase/decrease edit area
tr: Düzenleme alanını artır/azalt

en: Independent support layer height
tr: Bağımsız destek katmanı yüksekliği

en: Index of the current layer. One-based (i.e. first layer is number 1).
tr: Geçerli katmanın dizini. Tek tabanlı (yani ilk katman 1 numaradır).

en: Infill
tr: Dolgu

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill. Set this value to ~10-15% to minimize potential over extrusion and accumulation of material resulting in rough top surfaces.
tr: Daha iyi yapışma için dolgu alanı duvarla örtüşecek şekilde hafifçe genişletilir. Yüzde değeri seyrek dolgunun çizgi genişliğine göredir. Aşırı ekstrüzyon ve pürüzlü üst yüzeylere neden olan malzeme birikmesi potansiyelini en aza indirmek için bu değeri ~%10-15’e ayarlayın.

en: Infill combination
tr: Dolgu kombinasyonu

en: Infill combination - Max layer height
tr: Dolgu kombinasyonu - Maksimum katman yüksekliği

en: Infill density(%)
tr: Dolgu yoğunluğu (%)

en: Infill/Wall overlap
tr: Dolgu/Duvar örtüşmesi

en: Info
tr: Bilgi

en: Information
tr: Bilgi

en: Inherits profile
tr: Miras profil

en: Initial extruder
tr: İlk ekstruder

en: Initial layer
tr: Başlangıç katmanı

en: Initial layer bed temperature
tr: İlk katman yatak sıcaklığı

en: Initial layer density
tr: Başlangıç katman yoğunluğu

en: Initial layer expansion
tr: İlk katman genişletme

en: Initial layer height
tr: Başlangıç katman yüksekliği

en: Initial layer infill
tr: Başlangıç katman dolgusu

en: Initial layer nozzle temperature
tr: İlk katman nozul sıcaklığı

en: Initial layer speed
tr: Başlangıç Katmanı

en: Initial layer travel speed
tr: İlk katman seyahat hızı

en: Initial tool
tr: Başlangıç ​​aracı

en: Initializing...
tr: Başlatılıyor...

en: Inner brim only
tr: Yalnızca iç kenar

en: Inner wall
tr: İç duvar

en: Inner/Outer
tr: İç/Dış

en: Inner/Outer/Inner
tr: İç/Dış/İç

en: Input Custom Model
tr: Özel Model Girin

en: Input Custom Vendor
tr: Özel Satıcı Girin

en: Input Value
tr: Girdi değeri

en: Input access code
tr: Erişim kodunu girin

en: Input filename without extension
tr: Uzantı olmadan dosya adını girin

en: Input text
tr: Giriş metni

en: Input value is out of range
tr: Girilen değer limit dışı

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
tr: Nesnelerin arasına Gcode ekleyin. Bu parametre yalnızca modellerinizi nesne nesne yazdırdığınızda etkili olacaktır

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
tr: Bu katmanın başına bir duraklatma komutu ekleyin.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
tr: Bu katmanın başına özel G kodunu ekleyin.

en: Insert multiple preheat commands(e.g. M104.1). Only useful for Prusa XL. For other printers, please set it to 1.
tr: Birden fazla ön ısıtma komutu ekleyin (örn. M104.1). Yalnızca Prusa XL için kullanışlıdır. Diğer yazıcılar için lütfen 1’e ayarlayın.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
tr: Bu katmanın başlangıcına şablon özel G kodunu ekleyin.

en: Insertion update
tr: Ekleme güncellemesi

en: Inspecting first layer
tr: İlk katmanın incelenmesi

en: Install failed
tr: Yükleme başarısız

en: Install successfully.
tr: Yükleme başarılı.

en: Installing
tr: Yükleniyor

en: Instance manipulation
tr: Örnek manipülasyonu

en: Integration failed.
tr: Entegrasyon başarısız oldu.

en: Integration was successful.
tr: Entegrasyon başarılı oldu.

en: Interface pattern
tr: Arayüz deseni

en: Interface shells
tr: Arayüz kabukları

en: Interface use loop pattern
tr: Arayüz kullanım döngüsü modeli

en: Interlocking beam layers
tr: Birbirine kenetlenen kiriş katmanları

en: Interlocking beam width
tr: Kilitli ışın genişliği

en: Interlocking boundary avoidance
tr: Birbirine kenetlenen sınırdan kaçınma

en: Interlocking depth
tr: Kilitleme derinliği

en: Interlocking depth of a segmented region
tr: Bölümlere ayrılmış bir bölgenin birbirine kenetlenen derinliği

en: Interlocking depth of a segmented region. It will be ignored if "mmu_segmented_region_max_width" is zero or if "mmu_segmented_region_interlocking_depth"is bigger then "mmu_segmented_region_max_width". Zero disables this feature.
tr: Bölümlere ayrılmış bir bölgenin birbirine kenetlenen derinliği. “mmu_segmented_region_max_width” sıfırsa veya “mmu_segmented_region_interlocking_length”, “mmu_segmented_region_max_width” değerinden büyükse göz ardı edilecektir. Sıfır bu özelliği devre dışı bırakır.

en: Interlocking direction
tr: Kilitleme yönü

en: Internal
tr: Dahili

en: Internal Bridge
tr: İç Köprü

en: Internal Error
tr: İç hata

en: Internal bridge density
tr: İç köprü yoğunluğu

en: Internal bridge flow ratio
tr: İç köprü akış oranı

en: Internal bridge infill direction
tr: İç köprü dolgu yönü

en: Internal bridge only
tr: Yalnızca iç köprü

en: Internal bridges fan speed
tr: İç köprü fan hızı

en: Internal bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for internal bridges. Use 180°for zero angle.
    
    It is recommended to leave it at 0 unless there is a specific model need not to.
tr: İç köprüleme açısı geçersiz kılma. Sıfır olarak bırakılırsa, köprüleme açısı otomatik olarak hesaplanacaktır. Aksi takdirde sağlanan açı iç köprüler için kullanılacaktır. Sıfır açı için 180° kullanın.
    
    Belirli bir model ihtiyacı olmadığı sürece 0’da bırakılması önerilir.

en: Internal developer mode
tr: Dahili geliştirici modu

en: Internal error
tr: İç hata

en: Internal solid infill
tr: İç katı dolgu

en: Internal solid infill pattern
tr: İç dolgu deseni

en: Intersection
tr: Kesişim

en: Intra-layer order
tr: Katman içi sipariş

en: Invalid connectors detected
tr: Geçersiz bağlayıcılar algılandı

en: Invalid data
tr: Geçersiz veri

en: Invalid file format.
tr: Geçersiz dosya formatı.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
tr: Geçersiz format. Beklenen vektör formatı: "%1%"

en: Invalid input format. Expected vector of dimensions in the following format: "%1%"
tr: Geçersiz giriş biçimi. Beklenen boyut vektörü biçimi: "%1%"

en: Invalid input.
tr: Geçersiz Giriş.

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
tr: Geçersiz ad, aşağıdaki karakterlere izin verilmiyor:

en: Invalid number
tr: Geçersiz numara

en: Invalid numeric.
tr: Geçersiz sayı.

en: Invalid spacing supplied to Flow::with_spacing(), check your layer height and extrusion width
tr: Flow::with_spacing()'e sağlanan geçersiz boşluk, kat yüksekliğinizi ve ekstrüzyon genişliğinizi kontrol edin

en: Invalid value provided for parameter %1%: %2%
tr: %1% parametresi için geçersiz değer sağlandı: %2%

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
tr: Spiral vazo modu etkinleştirildiğinde geçersiz değer:

en: Invalid values found in the 3mf:
tr: 3mf'de geçersiz değerler bulundu:

en: Invalidate cut info
tr: Kesim bilgisini geçersiz kıl

en: Invert Pitch axis
tr: Pitch eksenini ters çevir

en: Invert Roll axis
tr: Silindir eksenini ters çevir

en: Invert X axis
tr: X eksenini ters çevir

en: Invert Y axis
tr: Y eksenini ters çevir

en: Invert Yaw axis
tr: Sapma eksenini ters çevir

en: Invert Z axis
tr: Z eksenini ters çevir

en: Ironing
tr: Ütüleme

en: Ironing Pattern
tr: Ütüleme Deseni

en: Ironing Type
tr: Ütüleme tipi

en: Ironing angle
tr: Ütüleme açısı

en: Ironing flow
tr: Ütüleme akışı

en: Ironing inset
tr: Ütüleme boşluğu

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
tr: Ütüleme, düz yüzeyi daha pürüzsüz hale getirmek için aynı yükseklikteki yüzeye tekrar baskı yapmak için küçük akış kullanmaktır. Bu ayar hangi katmanın ütüleneceğini kontrol eder

en: Ironing line spacing
tr: Ütüleme çizgi aralığı

en: Ironing speed
tr: Ütüleme hızı

en: Is extruder used?
tr: Ekstruder kullanılıyor mu?

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
tr: %s%% mi yoksa %s %s mi?
    %s%% için EVET,
    %s %s için HAYIR.

en: Is the printer ready? Is the print sheet in place, empty and clean?
tr: Yazıcı hazır mı? Baskı plakası takılı, boş ve temiz mi?

en: It can't be deleted or modified.
tr: Silinemez veya değiştirilemez.

en: It has a big layer height, and results in apparent layer lines and ordinary printing quality and printing time.
tr: Büyük bir katman yüksekliğine sahiptir ve belirgin katman çizgileri ile sıradan baskı kalitesi ve baskı süresi sağlar.

en: It has a general layer height, and results in general layer lines and printing quality. It is suitable for most general printing cases.
tr: Genel bir katman yüksekliğine sahiptir ve genel katman çizgileri ve baskı kalitesiyle sonuçlanır. Çoğu genel yazdırma durumu için uygundur.

en: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high printing quality. It is suitable for most general printing cases.
tr: Küçük bir katman yüksekliğine sahiptir ve neredeyse ihmal edilebilir katman çizgileri ve yüksek baskı kalitesi sağlar. Çoğu genel yazdırma durumu için uygundur.

en: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low printing quality and general printing time.
tr: Çok büyük bir katman yüksekliğine sahiptir ve çok belirgin katman çizgilerine, düşük baskı kalitesine ve genel yazdırma süresine neden olur.

en: It may be beneficial to increase the extruder motor current during the filament exchange sequence to allow for rapid ramming feed rates and to overcome resistance when loading a filament with an ugly shaped tip.
tr: Hızlı sıkıştırma hızlarına izin vermek ve kötü kesilmiş bir filament yüklerken direncin üstesinden gelmek için filament değişim sırası sırasında ekstruder motor akımını artırmak faydalı olabilir.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
tr: Görünüşe göre %s nesnesinde %s var. Lütfen nesneyi yeniden yönlendirin veya destek oluşturmayı etkinleştirin.

en: Italic strength ratio
tr: Yataylık güç oranı

en: Jerk for infill
tr: Dolgu için JERK değeri

en: Jerk for initial layer
tr: İlk katman için JERK değeri

en: Jerk for top surface
tr: Üst yüzey için JERK değeri

en: Jerk for travel
tr: Seyahat için JERK değeri

en: Jerk limitation
tr: Sarsıntı Sınırlaması

en: Jerk of inner walls
tr: İç duvarlar JERK değeri

en: Jerk of outer walls
tr: Dış duvar JERK değeri

en: Jerk(XY)
tr: Sarsıntı(XY)

en: Join
tr: Ekle

en: Jump to
tr: Git

en: Jump to Layer
tr: Katmana Atla

en: Jump to model publish web page
tr: Model yayınlama web sayfasına git

en: Jump to webpage
tr: Web sayfasına atla

en: Keep
tr: Sakla

en: Keep fan always on
tr: Fanı her zaman açık tut

en: Keep min
tr: Min. tut

en: Keep orientation
tr: Oryantasyonu koru

en: Keep the selected options.
tr: Seçilen seçenekleri sakla.

en: Keep up
tr: Sürdür

en: Key 1~9
tr: Tuş 1~9

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye kısayolları

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
tr: Klipper'ın max_accel_to_decel'i otomatik olarak ayarlanacak

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted to this %% of acceleration
tr: Klipper'ın max_accel_to_decel değeri ivmenin bu %%'sine göre ayarlanacak

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
tr: LAN Bağlantısı Başarısız Oldu (Canlı izleme başlatılamadı)

en: LAN Connection Failed (Failed to view sdcard)
tr: LAN Bağlantısı Başarısız (SD kart görüntülenemedi)

en: LAN Only Liveview is off. Please turn on the liveview on printer screen.
tr: Yalnızca LAN Canlı İzleme kapalı. Lütfen yazıcı ekranındaki canlı görüntülemeyi açın.

en: Label objects
tr: Nesneleri etiketle

en: Lamp
tr: Lamba

en: Language
tr: Dil

en: Language selection
tr: Dil seçimi

en: Last Step
tr: Son adım

en: Latest Version:
tr: En son sürüm:

en: Latest version
tr: Son sürüm

en: Lattice angle 1
tr: Kafes açısı 1

en: Lattice angle 2
tr: Kafes açısı 2

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
tr: Yüzüstü yatır
    Bir modeli, yüzlerinden biri baskı yatağına oturacak şekilde hızla yönlendirebileceğinizi biliyor muydunuz? "Yüze yerleştir" işlevini seçin veya <b>F</b> tuşuna basın.

en: Lay on face
tr: Yüzüstü yatır

en: Layer
tr: Katman

en: Layer Height
tr: Katman Yüksekliği

en: Layer Height (mm)
tr: Katman Yüksekliği (mm)

en: Layer Time
tr: Katman Süresi

en: Layer Time (log)
tr: Katman Süresi (günlük)

en: Layer Time:
tr: Katman Süresi:

en: Layer change G-code
tr: Katman Değişimi G-kod

en: Layer height
tr: Katman Yüksekliği

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
tr: Katman yüksekliği nozul çapını aşamaz

en: Layer height exceeds the limit in Printer Settings -> Extruder -> Layer height limits ,this may cause printing quality issues.
tr: Katman yüksekliği, Yazıcı Ayarları -> Ekstruder -> Katman yüksekliği sınırları bölümündeki sınırı aşıyor bu durum baskı kalitesi sorunlarına neden olabilir.

en: Layer height is too small.
    It will set to min_layer_height
tr: Katman yüksekliği çok küçük.
    min_layer_height olarak ayarlanacak

en: Layer height limits
tr: Katman Yüksekliği Sınırları

en: Layer number
tr: Katman numarası

en: Layer range Settings to modify
tr: Katman aralığı Değiştirilecek ayarlar

en: Layer time
tr: Katman süresi

en: Layer z
tr: Z katmanı

en: Layer: %d/%d
tr: Katman: %d/%d

en: Layer: %s
tr: Katman: %s

en: Layer: N/A
tr: Katman: Yok

en: Layers
tr: Katmanlar

[ctx: Layers]
en: Bottom
tr: Alt

[ctx: Layers]
en: Top
tr: Üst

en: Layers and Perimeters
tr: Katmanlar ve Çevreler

en: Leave SVG gizmo
tr: SVG aletinden ayrıl

en: Leave emboss gizmo
tr: Kabartma aletini bırak

en: Leaving Seam painting
tr: Dikiş boyamasından çık

en: Left
tr: Sol

en: Left View
tr: Soldan Görünüm

en: Left click
tr: Sol tık

en: Left mouse button
tr: Sol fare tuşu

en: Left mouse button:
tr: Sol fare tuşu:

en: Length
tr: Uzunluk

en: Length of the cooling tube to limit space for cooling moves inside it.
tr: İçindeki soğutma hareketleri alanını sınırlamak üzere soğutma tüpünün uzunluğu.

en: Length of the scarf. Setting this parameter to zero effectively disables the scarf.
tr: Atkının uzunluğu. Bu parametrenin 0 a ayarlanması atkıyı dolaylı yoldan devre dışı bırakır.

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: License
tr: Lisans

en: Lift the object above the bed when it is partially below. Disabled by default
tr: Kısmen aşağıda olduğunda nesneyi yatağın üzerine kaldırın. Varsayılan olarak devre dışı

en: Lightning
tr: Yıldırım

en: Limited filtering
tr: Sınırlı filtreli

en: Limits the draft shield loops to one wall after the first layer. This is useful, on occasion, to conserve filament but may cause the draft shield to warp / crack.
tr: İlk katmandan sonra draft kalkanı döngülerini tek bir duvarla sınırlar. Bu, bazen filament tasarrufu sağlamak için faydalı olabilir, ancak draft kalkanının bükülmesine veya çatlamasına neden olabilir.

en: Line
tr: Çizgi

en: Line Type
tr: Çizgi Tipi

en: Line Width
tr: Katman Genişliği

en: Line Width (mm)
tr: Çizgi Genişliği (mm)

en: Line gap
tr: Satır boşluğu

en: Line pattern for internal sparse infill
tr: İç dolgu deseni

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
tr: Köprü dolgusu değil, alt yüzey dolgusunun çizgi deseni

en: Line pattern of internal solid infill. if the detect narrow internal solid infill be enabled, the concentric pattern will be used for the small area.
tr: İç katı dolgunun çizgi deseni. doğal iç katı dolguyu tespit etme etkinleştirilirse, küçük alan için eşmerkezli desen kullanılacaktır.

en: Line pattern of support
tr: Desteğin çizgi deseni

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
tr: Destek arayüzünün çizgi deseni. Çözünmeyen destek arayüzü için varsayılan model Doğrusaldır, çözünebilir destek arayüzü için varsayılan model ise eşmerkezlidir

en: Line pattern of top surface infill
tr: Üst yüzey dolgusunun çizgi deseni

en: Line width
tr: Katman Genişliği

en: Line width for top surfaces. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
tr: Üst yüzeyler için çizgi genişliği. % olarak ifade edilirse Nozul çapı üzerinden hesaplanacaktır.

en: Line width of initial layer. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
tr: İlk katmanın çizgi genişliği. % olarak ifade edilirse Nozul çapı üzerinden hesaplanacaktır.

en: Line width of inner wall. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
tr: İç duvarın çizgi genişliği. % olarak ifade edilirse Nozul çapı üzerinden hesaplanacaktır.

en: Line width of internal solid infill. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
tr: İç katı dolgunun çizgi genişliği. % olarak ifade edilirse Nozul çapı üzerinden hesaplanacaktır.

en: Line width of internal sparse infill. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
tr: İç seyrek dolgunun çizgi genişliği. % olarak ifade edilirse Nozul çapı üzerinden hesaplanacaktır.

en: Line width of outer wall. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
tr: Dış duvarın çizgi genişliği. % olarak ifade edilirse Nozul çapı üzerinden hesaplanacaktır.

en: Line width of support. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
tr: Desteğin çizgi genişliği. % olarak ifade edilirse Nozul çapı üzerinden hesaplanacaktır.

en: Linear gradient
tr: Doğrusal degrade

en: Liveview Retry
tr: Canlı Görüntüleme Yeniden Deneme

en: Load
tr: Yükle

en: Load 3mf
tr: 3mf yükle

en: Load All
tr: Tümünü Yükle

en: Load Behaviour
tr: Yükleme Davranışı

en: Load Filament
tr: Filament Yükle

en: Load Filament Settings
tr: Filament Ayarlarını Yükle

en: Load General Settings
tr: Genel Ayarları Yükle

en: Load Geometry Only
tr: Yalnızca Geometriyi Yükle

en: Load a model
tr: Model yükle

en: Load and store settings at the given directory. This is useful for maintaining different profiles or including configurations from a network storage.
tr: Ayarları verilen dizine yükleyin ve saklayın. Bu, farklı profilleri korumak veya bir ağ depolama birimindeki yapılandırmaları dahil etmek için kullanışlıdır.

en: Load assemble list
tr: Montaj listesini yükle

en: Load assemble object list from config file
tr: Montaj nesne listesini yapılandırma dosyasından yükle

en: Load cached slicing data from directory
tr: Önbelleğe alınmış dilimleme verilerini dizinden yükle

en: Load configs
tr: Yapılandırmaları yükle

en: Load custom gcode
tr: Özel gcode yükle

en: Load custom gcode from json
tr: Json'dan özel gcode yükleyin

en: Load default filaments
tr: Varsayılan filamentleri yükle

en: Load failed
tr: Yükleme başarısız

en: Load filament ids
tr: Filament kimliklerini yükle

en: Load filament ids for each object
tr: Her nesne için filaman kimliklerini yükleyin

en: Load filament settings from the specified file list
tr: Filament ayarlarını belirtilen dosya listesinden yükleyin

en: Load first filament as default for those not loaded
tr: Yüklenmeyenler için ilk filamenti varsayılan olarak yükleyin

en: Load models contained within a zip archive
tr: Zip arşivindeki modelleri yükle

en: Load process/machine settings from the specified file
tr: Belirtilen dosyadan proses/yazıcıayarlarını yükleyin

en: Load project
tr: Projeyi Aç

en: Load shape from STL...
tr: Şekli STL'den yükle...

en: Load slicing data
tr: Dilimleme verilerini yükle

en: Load stl
tr: Stl'i yükle

en: Load svg
tr: Svg'yi yükle

en: Load these files as a single object with multiple parts?
tr: Bu dosyalar birden fazla parçadan oluşan tek bir nesne olarak mı yüklensin?

en: Load...
tr: Yükle...

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Loading G-codes
tr: G kodları yükleniyor

en: Loading a mode view
tr: Mod görünümü yükleniyor

en: Loading configuration
tr: Yapılandırma yükleniyor

en: Loading current presets
tr: Mevcut ön ayarlar yükleniyor

en: Loading file
tr: Dosya yükleniyor

en: Loading file list...
tr: Dosya listesi yükleniyor...

en: Loading file: %s
tr: Dosya yükleniyor: %s

en: Loading of a ZIP archive on path %1% has failed.
tr: ZIP arşivinin %1% yoluna yüklenmesi başarısız oldu.

en: Loading of a model file failed.
tr: Model dosyasının yüklenmesi başarısız oldu.

en: Loading repaired objects
tr: Onarılan nesnelerin yüklenmesi

en: Loading speed
tr: Yükleme hızı

en: Loading speed at the start
tr: Başlangıçtaki yükleme hızı

en: Loading user preset
tr: Kullanıcı ön ayarı yükleniyor

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Lock
tr: Kilitle

en: Lock current plate
tr: Mevcut plakayı kilitle

en: Lock the text's rotation when moving text along the object's surface.
tr: Metni nesnenin yüzeyi boyunca taşırken metnin dönüşünü kilitleyin.

en: Lock/unlock rotation angle when dragging above the surface.
tr: Yüzeyin üzerinde sürüklerken dönüş açısını kilitleyin/kilidini açın.

en: Lock/unlock the aspect ratio of the SVG.
tr: SVG'nin en boy oranını kilitleyin/kilidini açın.

en: Log Info
tr: Günlük Bilgisi

en: Log Level
tr: Günlük Düzeyi

en: Log Out
tr: Çıkış

en: Log in failed. Please check the Pin Code.
tr: Giriş başarısız oldu. Lütfen Pin Kodunu kontrol edin.

en: Log in printer
tr: Yazıcıda oturum aç

en: Log in successful.
tr: Giriş başarılı.

en: Log out printer
tr: Yazıcıdan çıkış yap

en: Log out successful.
tr: Çıkış Başarılı.

en: Logging
tr: Günlük kaydı

en: Logging in
tr: Giriş Yapılıyor

en: Login
tr: Giriş yap

en: Login Region
tr: Giriş Bölgesi

en: Login failed
tr: Giriş başarısız oldu

en: Login information expired. Please login again.
tr: Giriş bilgilerinin süresi doldu. Lütfen tekrar giriş yapın.

en: Login/Test
tr: Giriş/Test

en: Long retraction when cut(beta)
tr: Kesildiğinde uzun geri çekilme (deneysel)

en: Low
tr: Düşük

en: Low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder.In order to avoid extruder clogging,it is not allowed to set the chamber temperature above 45℃.
tr: Ekstrudere düşük sıcaklıkta filament (PLA / PETG / TPU) yüklendi. Ekstruder tıkanmasını önlemek için hazne sıcaklığının 45 ° C'nin üzerine ayarlanmasına izin verilmez.

en: Lower part
tr: Alt kısım

en: Ludicrous
tr: Gülünç

en: M400 pause
tr: M400 duraklatma

en: Machine
tr: Makine

en: Machine end G-code
tr: Yazıcı Bitiş G-kod

en: Machine gcode
tr: Yazıcı G-kod

en: Machine limits
tr: Yazıcı sınırları

en: Machine start G-code
tr: Yazıcı Başlangıç G-kod

en: Make overhangs printable
tr: Çıkıntılar yazdırılabilir

en: Make overhangs printable - Hole area
tr: Yazdırılabilir çıkıntı delik alanı oluşturun

en: Make overhangs printable - Maximum angle
tr: Maksimum yazdırılabilir açı

en: MakerLab name
tr: MakerLab adı

en: MakerLab name to generate this 3mf
tr: Bu 3mf’yi oluşturmak için MakerLab adı

en: MakerLab version to generate this 3mf
tr: Bu 3mf’yi oluşturmak için MakerLab sürümü

en: Manage Result
tr: Sonucu Yönet

en: Manual Calibration
tr: Manuel Kalibrasyon

en: Manual Filament Change
tr: Manuel filament değişimi

en: Manual Setup
tr: Manuel Kurulum

en: Map Filament
tr: Filamenti Eşle

en: Material settings
tr: Malzeme ayarları

en: Max
tr: Maksimum

en: Max Print Height
tr: Maksimum Baskı Yüksekliği

en: Max Volumetric Speed
tr: Maksimum Hacimsel Hız

en: Max Volumetric Speed Calibration
tr: Maksimum Hacimsel Hız Kalibrasyonu

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
tr: Aşağıdakilerle yazdırdığınızda Maksimum Hacimsel Hız kalibrasyonu önerilir:

en: Max XY Smoothing
tr: Maksimum xy yumuşatma

en: Max angle
tr: Maksimum açı

en: Max bridge length
tr: Maksimum köprü uzunluğu

en: Max fan speed threshold
tr: Maksimum fan hızı

en: Max flowrate
tr: Maksimum akış hızı

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
tr: Desteğe ihtiyaç duymayan maksimum köprü uzunluğu. Tüm köprülerin desteklenmesini istiyorsanız bunu 0'a, hiçbir köprünün desteklenmesini istemiyorsanız çok büyük bir değere ayarlayın.

en: Max volumetric speed
tr: Maksimum hacimsel hız

en: Max volumetric speed calibration result has been saved to preset
tr: Maksimum hacimsel hız kalibrasyon sonucu ön ayara kaydedildi

en: Max volumetric speed test
tr: Maksimum hacimsel hız testi

en: Maximal bridging distance
tr: Maksimum köprüleme mesafesi

en: Maximal distance between supports on sparse infill sections.
tr: Bu nesne, filamentten tasarruf etmek ve baskı süresini azaltmak için bir filament değişiminden sonra nozulu temizlemek için kullanılacaktır. Sonuç olarak nesnelerin renkleri karıştırılacaktır. Prime tower etkinleştirilmediği sürece etkili olmayacaktır.

en: Maximal layer z
tr: Maksimum katman z

en: Maximum E speed
tr: Maksimum E hızı

en: Maximum X speed
tr: Maksimum X hızı

en: Maximum Y speed
tr: Maksimum Y hızı

en: Maximum Z speed
tr: Maksimum Z hızı

en: Maximum acceleration E
tr: Maksimum hızlanma E

en: Maximum acceleration X
tr: Maksimum hızlanma X

en: Maximum acceleration Y
tr: Maksimum hızlanma Y

en: Maximum acceleration Z
tr: Maksimum hızlanma Z

en: Maximum acceleration for extruding
tr: Ekstrüzyon için maksimum hızlanma

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
tr: Ekstrüzyon için maksimum hızlanma (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
tr: Geri çekme için maksimum hızlanma

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
tr: Geri çekilme için maksimum hızlanma (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
tr: Seyahat için maksimum hızlanma

en: Maximum acceleration for travel (M204 T), it only applies to Marlin 2
tr: Seyahat için maksimum ivme (M204 T), yalnızca Marlin 2 için geçerlidir

en: Maximum acceleration of the E axis
tr: E ekseninin maksimum hızlanması

en: Maximum acceleration of the X axis
tr: X ekseninin maksimum hızlanması

en: Maximum acceleration of the Y axis
tr: Y ekseninin maksimum ivmesi

en: Maximum acceleration of the Z axis
tr: Z ekseninin maksimum hızlanması

en: Maximum angle of overhangs to allow after making more steep overhangs printable.90° will not change the model at all and allow any overhang, while 0 will replace all overhangs with conical material.
tr: Daha dik çıkıntıları yazdırılabilir hale getirdikten sonra izin verilen maksimum çıkıntı açısı. 90°, modeli hiçbir şekilde değiştirmez ve herhangi bir çıkıntıya izin vermez, 0 ise tüm çıkıntıları konik malzemeyle değiştirir.

en: Maximum angle to let a brim ear appear. 
    If set to 0, no brim will be created. 
    If set to ~180, brim will be created on everything but straight sections.
tr: Kenarlı bir kulağın görünmesine izin veren maksimum açı.
    0'a ayarlanırsa kenarlık oluşturulmaz.
    ~180'e ayarlanırsa, düz bölümler dışındaki her yerde kenar oluşturulacaktır.

en: Maximum area of a hole in the base of the model before it's filled by conical material.A value of 0 will fill all the holes in the model base.
tr: Modelin tabanındaki bir deliğin, konik malzemeyle doldurulmadan önce maksimum alanı. 0 değeri, model tabanındaki tüm delikleri dolduracaktır.

en: Maximum count of recent projects
tr: Maksimum yeni proje sayısı

en: Maximum defection of a point to the estimated radius of the circle.
    As cylinders are often exported as triangles of varying size, points may not be on the circle circumference. This setting allows you some leeway to broaden the detection.
    In mm or in % of the radius.
tr: Bir noktanın dairenin tahmini yarıçapına göre maksimum sapması.
    Silindirler genellikle farklı boyutlarda üçgenler olarak ihraç edildiğinden, noktalar daire çevresinde olmayabilir. Bu ayar, algılamayı genişletmeniz için size biraz alan sağlar.
    inc mm cinsinden veya yarıçapın %'si cinsinden.

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is large than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
tr: Duvarı geçmekten kaçınmak için maksimum sapma mesafesi. Yoldan sapma mesafesi bu değerden büyükse yoldan sapmayın. Yol uzunluğu, mutlak bir değer olarak veya doğrudan seyahat yolunun yüzdesi (örneğin %50) olarak belirtilebilir. Devre dışı bırakmak için sıfır

en: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiral. If expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter
tr: Düzgün bir spiral elde etmek için XY'deki noktaları hareket ettirmek için maksimum mesafe % olarak ifade edilirse nozül çapı üzerinden hesaplanacaktır.

en: Maximum jerk E
tr: Maksimum sarsıntı E

en: Maximum jerk X
tr: Maksimum sarsıntı X

en: Maximum jerk Y
tr: Maksimum sarsıntı Y

en: Maximum jerk Z
tr: Maksimum sarsıntı Z

en: Maximum jerk of the E axis
tr: E ekseninin maksimum sarsıntısı (Jerk)

en: Maximum jerk of the X axis
tr: X ekseninin maksimum sarsıntısı (Jerk)

en: Maximum jerk of the Y axis
tr: Y ekseninin maksimum sarsıntısı (Jerk)

en: Maximum jerk of the Z axis
tr: Z ekseninin maksimum sarsıntısı (Jerk)

en: Maximum layer height for the combined sparse infill. 
    
    Set it to 0 or 100% to use the nozzle diameter (for maximum reduction in print time) or a value of ~80% to maximize sparse infill strength.
    
    The number of layers over which infill is combined is derived by dividing this value with the layer height and rounded down to the nearest decimal.
    
    Use either absolute mm values (eg. 0.32mm for a 0.4mm nozzle) or % values (eg 80%). This value must not be larger than the nozzle diameter.
tr: Birleşik seyrek dolgu için maksimum katman yüksekliği. 
    
    Nozül çapını kullanmak için (baskı süresinde maksimum azalma için) %0 veya %100’e veya seyrek dolgu mukavemetini maksimuma çıkarmak için ~%80’lik bir değere ayarlayın.
    
    Dolgunun birleştirildiği katmanların sayısı, bu değerin katman yüksekliğine bölünmesiyle elde edilir ve en yakın ondalık sayıya yuvarlanır.
    
    Mutlak mm değerlerini (örn. 0,4 mm’lik nozul için 0,32 mm) veya % değerlerini (örn. %80) kullanın. Bu değer nozul çapından büyük olmamalıdır.

en: Maximum length of the infill anchor
tr: Dolgu maksimum uzunluk

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
tr: Yazıcının mekanizması tarafından sınırlanan maksimum yazdırılabilir yükseklik

en: Maximum recent projects
tr: Maksimum yeni proje

en: Maximum speed E
tr: Maksimum hız E

en: Maximum speed X
tr: Maksimum hız X

en: Maximum speed Y
tr: Maksimum hız Y

en: Maximum speed Z
tr: Maksimum hız Z

en: Maximum width of a segmented region
tr: Bölümlere ayrılmış bir bölgenin maksimum genişliği

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
tr: Bölümlere ayrılmış bir bölgenin maksimum genişliği. 0 bu özelliği devre dışı bırakır.

en: Maximum wipe tower print speed
tr: Maksimum silme kulesi yazdırma hızı

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
tr: Belki nesnenin bu yükseklikteki bazı kısımları çok incedir veya nesnenin ağı hatalı olabilir

en: Measure
tr: Ölçüm

en: Medium
tr: Orta

en: Mesh boolean
tr: Mesh bölme

en: Mesh boolean operations including union and subtraction
tr: Birleştirme ve çıkarma dahil mesh bölme işlemleri

en: Mesh margin
tr: Yatak ağı boşluğu

en: Mesh name
tr: Mesh adı

en: Message
tr: Mesaj

en: Method
tr: Yöntem

en: Metric
tr: Metrik

en: Micro lidar calibration
tr: Mikro lidar kalibrasyonu

en: Min
tr: Minimum

en: Min fan speed threshold
tr: Minimum fan hızı

en: Min print speed
tr: Minimum baskı hızı

en: Minimal purge on wipe tower
tr: Silme kulesi üzerinde minimum boşaltım

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
tr: Filamenti yazdırmak için gereken minimum HRC nozul. Sıfır, nozulun HRC'sinin kontrol edilmediği anlamına gelir.

en: Minimum feature size
tr: Minimum özellik boyutu

en: Minimum filament extrusion length in mm when printing the skirt. Zero means this feature is disabled.
    
    Using a non zero value is useful if the printer is set up to print without a prime line.
    Final number of loops is not taling into account whli arranging or validating objects distance. Increase loop number in such case.
tr: Etek yazdırılırken mm cinsinden minimum filaman ekstrüzyon uzunluğu. Sıfır, bu özelliğin devre dışı olduğu anlamına gelir.
    
    Yazıcı ana hat olmadan yazdırmak üzere ayarlanmışsa sıfır dışında bir değer kullanmak yararlı olur.
    Nihai döngü sayısı, nesnelerin mesafesini düzenlerken veya doğrularken dikkate alınmaz. Böyle bir durumda döngü sayısını artırın.

en: Minimum number of segments of each scarf.
tr: Her atkının minimum segment sayısı.

en: Minimum save
tr: Minimum tasarruf

en: Minimum sparse infill threshold
tr: Minimum seyrek dolgu

en: Minimum speed for extruding
tr: Ekstrüzyon için minimum hız

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
tr: Ekstrüzyon için minimum hız (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
tr: Parça soğutma fanı için minimum hız

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
tr: İnce özellikler için minimum kalınlık. Bu değerden daha ince olan model özellikleri yazdırılmayacak, Minimum özellik boyutundan daha kalın olan özellikler ise Minimum duvar genişliğine genişletilecektir. Nozul çapı üzerinden yüzde olarak ifade edilir

en: Minimum travel speed
tr: Minimum seyahat hızı

en: Minimum travel speed (M205 T)
tr: Minimum ilerleme hızı (M205 T)

en: Minimum wall length
tr: Minimum duvar uzunluğu

en: Minimum wall width
tr: Minimum duvar genişliği

en: Minute
tr: Dakika

en: Mirror
tr: Ayna

en: Mirror Object
tr: Nesneyi Aynala

en: Mirror along the X axis
tr: X ekseni boyunca aynalama

en: Mirror along the Y axis
tr: Y ekseni boyunca aynalama

en: Mirror along the Z axis
tr: Z ekseni boyunca aynalama

en: Mirror horizontally
tr: Yatay olarak yansıt

en: Mirror object
tr: Nesneyi aynala

en: Mirror vertically
tr: Dikey olarak yansıt

en: Mismatched type of print host: %s
tr: Eşleşmeyen yazdırma ana bilgisayarı türü: %s

en: Missing BambuSource component registered for media playing! Please re-install BambuStudio or seek after-sales help.
tr: Medya oynatma için kayıtlı BambuSource bileşeni eksik! Lütfen BambuStudio’yu yeniden yükleyin veya satış sonrası yardım isteyin.

en: Mode
tr: Mod

en: Model Filament
tr: Model filament

en: Model Name
tr: Model adı

en: Model file downloaded.
tr: Model dosyası indirildi.

en: Model printing time
tr: Model yazdırma süresi

en: Moderate
tr: Orta

en: Modifications to the current profile will be saved.
tr: Geçerli profilde yapılan değişiklikler kaydedilecektir.

en: Modified G-codes
tr: G-kodları Değişti

en: Modified style "%1%"
tr: Değiştirilen stil "%1%"

en: Modifier
tr: Değiştir

en: Modify the geometry to print overhangs without support material.
tr: Destek malzemesi olmadan çıkıntıları yazdırmak için geometriyi değiştirin.

en: Modifying the device name
tr: Cihaz adını değiştir

en: Monotonic line
tr: Monotonik çizgi

en: Month
tr: Ay

en: More
tr: Daha

en: More calibrations
tr: Daha fazla kalibrasyon

en: More...
tr: Daha fazla...

en: Motion ability
tr: Hareket

en: Motor noise calibration
tr: Motor ses kalibrasyonu

en: Motor noise cancellation
tr: Motor gürültüsü engelleme

en: Motor noise showoff
tr: Motor gürültü gösterimi

en: Mouse click
tr: Fare tıklaması

en: Mouse ear
tr: Fare Kulağı

en: Mouse wheel
tr: Fare tekerleği

en: Mouse wheel reverses when zooming
tr: Yakınlaştırma sırasında fare tekerleği ters dönüyor

en: Mouse wheel:
tr: Fare tekerleği:

en: Move
tr: Taşı

en: Move Object
tr: Nesneyi Taşı

en: Move connector
tr: Bağlayıcıyı taşı

en: Move cut plane
tr: Kesim düzlemini hareket ettir

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when print new part after travel
tr: Nozul üzerinde sızan malzemeyi temizlemek için geri çekerken Nozulu son ekstrüzyon yolu boyunca hareket ettirin. Bu işlem yeni parça yazdırırken damlamayı en aza indirebilir

en: Move of view
tr: Görüşün taşınması

en: Move plate to the front
tr: Plakayı öne doğru hareket ettirin

en: Move selection 10 mm in negative X direction
tr: Seçimi negatif X yönünde 10 mm taşı

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
tr: Seçimi negatif Y yönünde 10 mm taşı

en: Move selection 10 mm in positive X direction
tr: Seçimi pozitif X yönünde 10 mm taşı

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
tr: Seçimi pozitif Y yönünde 10 mm taşı

en: Move slider 5x faster
tr: Kaydırıcıyı 5 kat daha hızlı hareket ettirin

en: Move: press to snap by 1mm
tr: Hareket Ettir: 1 mm kadar yaslamak için basın

en: Movement in camera space
tr: Kamera alanında hareket

en: Movement step set to 1 mm
tr: Hareket adımı 1 mm'ye ayarlandı

en: Multi-device
tr: Çoklu cihaz

en: Multi-device Management(Take effect after restarting Orca).
tr: Çoklu Cihaz Yönetimi(Studio yeniden başlatıldıktan sonra geçerli olur).

en: Multi-part object detected
tr: Çok parçalı nesne algılandı

en: Multi-tool ramming flow
tr: Çoklu araç sıkıştırma akışı

en: Multi-tool ramming volume
tr: Çoklu araç sıkıştırma hacmi

en: Multicolor Print
tr: Çok Renkli Baskı

en: Multimaterial
tr: Çoklu Malzeme

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Multiple resolved IP addresses
tr: Birden fazla çözülmüş IP adresi

en: Multiplier
tr: Çarpan

en: My Device
tr: Cihazım

en: Name
tr: İsim

en: Name can't be empty.
tr: Ad boş olamaz.

en: Name has to be unique.
tr: Adın benzersiz olması gerekiyor.

en: Name is invalid;
tr: Geçersiz isim;

en: Name is unavailable.
tr: Ad kullanılamıyor.

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
tr: Adım dosyasındaki bileşenlerin adı UTF8 formatında değil!

en: Name of parent profile
tr: Ebeveyn profilinin adı

en: Name of the physical printer used for slicing.
tr: Dilimleme için kullanılan fiziksel yazıcının adı.

en: Name of the print preset used for slicing.
tr: Dilimleme için kullanılan yazdırma ön ayarının adı.

en: Name of the printer
tr: Yazıcı adı

en: Name of the printer preset used for slicing.
tr: Dilimleme için kullanılan yazıcı ön ayarının adı.

en: Names of presets related to the physical printer
tr: Fiziksel yazıcıyla ilgili ön ayarların adları

en: Names of the filament presets used for slicing. The variable is a vector containing one name for each extruder.
tr: Dilimleme için kullanılan filament ön ayarlarının adları. Değişken, her ekstruder için bir isim içeren bir vektördür.

en: Nano SVG parser can't load from file (%1%).
tr: Nano SVG ayrıştırıcı dosyadan (%1%) yüklenemiyor.

en: Nearest
tr: En yakın

en: Need select printer
tr: Yazıcı seçmeniz gerekiyor

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
tr: Yapılandırma güncellemelerinden önce kaydedilmemiş değişiklikleri kontrol etmeniz gerekir.

en: Negative Part
tr: Negatif Parça

en: Network
tr: Ağ

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
tr: Ağ Eklentisi algılanmadı. Ağla ilgili özellikler kullanılamıyor.

en: Network Test
tr: Ağ testi

en: Network lookup
tr: Ağ araması

en: Network plug-in update
tr: Ağ eklentisi güncellemesi

en: Network unreachable
tr: Ağa ulaşılamıyor

en: New
tr: Yeni

en: New Flow Dynamic Calibration
tr: Yeni Akış Dinamik Kalibrasyonu

en: New Folder
tr: Yeni Klasör

en: New Project
tr: Yeni proje

en: New Value
tr: Yeni değer

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: New name of style
tr: Stilin yeni adı

en: New network plug-in available.
tr: Yeni ağ eklentisi mevcut.

en: New printer config available.
tr: Yeni yazıcı yapılandırması mevcut.

en: New version of Orca Slicer
tr: Orca Slicer’ın yeni versiyonu

en: Newer 3mf version
tr: Daha yeni 3mf sürümü

en: Next
tr: Sonraki

en: No
tr: Hayır

en: No AMS
tr: AMS Yok

en: No AMS filaments. Please select a printer in 'Device' page to load AMS info.
tr: AMS filamentleri yok. AMS bilgilerini yüklemek için lütfen 'Cihaz' sayfasında bir yazıcı seçin.

en: No History Result
tr: Geçmiş Sonucu Yok

en: No Printer Connected!
tr: Yazıcı Bağlı Değil!

en: No SD Card
tr: SD Kart Yok

en: No accelerations provided for calibration. Use default acceleration value
tr: Kalibrasyon için ivme sağlanmadı. Varsayılan ivme değerini kullanın

en: No arrangeable objects are selected.
tr: Düzenlenebilir hiçbir nesne seçilmedi.

en: No auto support
tr: Otomatik destek yok

en: No changes to save.
tr: Kaydedilecek değişiklik yok.

en: No check
tr: Kontrol yok

en: No cooling for the first
tr: Soğutmayı devre dışı bırak

en: No extrusions under current settings.
tr: Mevcut ayarlarda ekstrüzyon yok.

en: No feature
tr: Özellik yok

en: No files
tr: Dosya yok

en: No filtering
tr: Filtresiz

en: No historical tasks!
tr: Tarihi görevler yok!

en: No ironing
tr: Ütüleme yok

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
tr: Hiçbir katman algılanmadı. STL dosyalarınızı onarmak veya boyutlarını veya kalınlıklarını kontrol edip yeniden denemek isteyebilirsiniz.

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
tr: Oturum açma hesabı yok, yalnızca LAN modundaki yazıcılar görüntüleniyor

en: No object can be printed. Maybe too small
tr: Hiçbir nesne yazdırılamaz. Belki çok küçük

en: No printer
tr: Yazıcı yok

en: No printers.
tr: Yazıcı yok.

en: No sparse layers (beta)
tr: Seyrek katman yok (beta)

en: No speeds provided for calibration. Use default optimal speed
tr: Kalibrasyon için hız sağlanmadı. Varsayılan optimum hızı kullanın

en: No step selected
tr: Adım seçilmedi

en: No symbol
tr: Sembol yok

en: No task
tr: Görev yok

en: No to All
tr: Tümüne hayır

en: No updates available.
tr: Güncelleme mevcut değil.

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
tr: Değiştirilmiş G-kodları içeren 3MF dosyalarını yüklerken uyarı verme

en: No-brim
tr: Kenarsız

en: Noise type to use for fuzzy skin generation.
    Classic: Classic uniform random noise.
    Perlin: Perlin noise, which gives a more consistent texture.
    Billow: Similar to perlin noise, but clumpier.
    Ridged Multifractal: Ridged noise with sharp, jagged features. Creates marble-like textures.
    Voronoi: Divides the surface into voronoi cells, and displaces each one by a random amount. Creates a patchwork texture.
tr: Tüylü cilt oluşumu için kullanılacak gürültü türü.
    Klasik: Klasik tek tip rastgele gürültü.
    Perlin: Daha tutarlı bir doku veren Perlin gürültüsü.
    Billow: Perlin gürültüsüne benzer, ancak daha topaklanır.
    Ridged Multifractal: Keskin, pürüzlü özelliklere sahip çıkıntılı gürültü. Mermer benzeri dokular oluşturur.
    Voronoi: Yüzeyi voronoi hücrelerine böler ve her birini rastgele miktarda yer değiştirir. Patchwork dokusu oluşturur.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Normal (auto)
tr: Normal (Otomatik)

en: Normal (auto) and Tree (auto) is used to generate support automatically. If Normal (manual) or Tree (manual) is selected, only support enforcers are generated
tr: Desteğin otomatik olarak oluşturulması için Normal (Otomatik) ve Ağaç (Otomatik) kullanılır. Normal (Manuel) veya Ağaç (Manuel) seçilirse yalnızca destek uygulayıcıları oluşturulur

en: Normal (manual)
tr: Normal (Manuel)

en: Normal Support expansion
tr: Normal destek genişletmesi

en: Normal mode
tr: Normal mod

en: Normal printing
tr: Normal baskı

en: Normative check
tr: Normatif kontrol

en: North America
tr: Kuzey Amerika

en: Not Extruded Yet, Retry
tr: Henüz Ekstrüde Edilmedi, Tekrar Deneyin

en: Not for now
tr: Şu an için değil

en: Not found:
tr: Bulunamadı:

en: Not supported on the current printer version.
tr: Geçerli yazıcı sürümünde desteklenmiyor.

en: Not valid style.
tr: Geçerli bir stil değil.

en: Note: AstroBox version at least 1.1.0 is required.
tr: Not: AstroBox sürümünün en az 1.1.0 olması gerekmektedir.

en: Note: FlashAir with firmware 2.00.02 or newer and activated upload function is required.
tr: Not: Firmware 2.00.02 veya daha yeni ve etkinleştirilmiş yükleme işlevine sahip FlashAir gereklidir.

en: Note: If the only preset under this filament is deleted, the filament will be deleted after exiting the dialog.
tr: Not: Bu filamentin altındaki tek ön ayar silinirse, diyalogdan çıkıldıktan sonra filament silinecektir.

en: Note: OctoPrint version at least 1.1.0 is required.
tr: Not: OctoPrint sürümü en az 1.1.0 gereklidir.

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
tr: Not: Yalnızca aynı malzeme türüne sahip AMS yuvaları seçilebilir.

en: Note: Repetier version at least 0.90.0 is required.
tr: Not: Repetier sürümü en az 0.90.0 gereklidir.

en: Note: The preparation may takes several minutes. Please be patient.
tr: Not: Hazırlık birkaç dakika sürebilir. Lütfen sabırlı olun.

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
tr: Not: Yazdırma sırasında yeni bir filaman takılırsa AMS, yazdırma tamamlanana kadar herhangi bir bilgiyi otomatik olarak okumayacaktır.

en: Note:The color has been selected, you can choose OK 
     to continue or manually adjust it.
tr: Not: Renk seçildi, devam etmek için Tamam'ı seçebilirsiniz
     veya manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

en: Notes
tr: Notlar

en: Notice
tr: Bildirim

en: Nowhere
tr: Hiçbir yerde

en: Nozzle
tr: Nozul

en: Nozzle
    Temperature
tr: Nozul
    Sıcaklık

en: Nozzle Clumping Detection
tr: Nozul Topaklanma Algılaması

en: Nozzle Diameter
tr: Nozul Çapı

en: Nozzle HRC
tr: Nozul HRC

en: Nozzle Type
tr: Nozul Tipi

en: Nozzle clog pause
tr: Nozul tıkanıklığı duraklatılıyor

en: Nozzle diameter
tr: Nozul çapı

en: Nozzle filament covered detected pause
tr: Nozul filament ile kaplı algılandı duraklatılıyor

en: Nozzle height
tr: Nozul yüksekliği

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please make sure whether to use the temperature to print.
tr: Sıcaklık önerilen aralığın dışında olduğunda nozul tıkanmış olabilir.
    Lütfen yazdırmak için sıcaklığı kullanıp kullanmayacağınızdan emin olun.

en: Nozzle temperature
tr: Nozzle sıcaklığı

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
tr: İlk katmandan sonraki katmanlar için nozul sıcaklığı

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
tr: Bu filamenti kullanırken ilk katmanı yazdırmak için nozul sıcaklığı

en: Nozzle temperature when printing
tr: Yazdırma sırasında nozul sıcaklığı

en: Nozzle temperature when the tool is currently not used in multi-tool setups.This is only used when 'Ooze prevention' is active in Print Settings. Set to 0 to disable.
tr: Alet şu anda çoklu alet kurulumlarında kullanılmadığında püskürtme ucu sıcaklığı. Bu yalnızca Yazdırma Ayarlarında ‘Sızıntı önleme’ etkin olduğunda kullanılır. Devre dışı bırakmak için 0’a ayarlayın.

en: Nozzle type
tr: Nozul tipi

en: Nozzle volume
tr: Nozul hacmi

en: Number of bottom interface layers
tr: Alt arayüz katmanlarının sayısı

en: Number of cooling moves
tr: Soğutma hareketi sayısı

en: Number of copies:
tr: Kopya sayısı:

en: Number of currently selected objects: %1%
tr: Şu anda seçili nesnelerin sayısı: %1%

en: Number of currently selected parts: %1%
tr: Şu anda seçili parça sayısı: %1%

en: Number of extruders
tr: Ekstruder sayısı

en: Number of extruders of the printer.
tr: Yazıcının ekstruder sayısı.

en: Number of images successfully uploaded
tr: Başarıyla yüklenen resim sayısı

en: Number of instances
tr: Örnek sayısı

en: Number of layers in the entire print.
tr: Baskının tamamındaki katman sayısı.

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
tr: Etek için ilmek sayısı. Sıfır, eteği devre dışı bırakmak anlamına gelir

en: Number of mm the overhang need to be for the reversal to be considered useful. Can be a % of the perimeter width.
    Value 0 enables reversal on every even layers regardless.
    When Detect overhang wall is not enabled, this option is ignored and reversal happens on every even layers regardless.
tr: Ters çevirmenin faydalı sayılması için çıkıntının mm sayısı olması gerekir. Çevre genişliğinin %’si olabilir.
    0 değeri ne olursa olsun her çift katmanda ters çevirmeyi mümkün kılar.
    Çıkıntı duvarını algıla etkinleştirilmediğinde, bu seçenek göz ardı edilir ve geri dönüş, her çift katmanda gerçekleşir.

en: Number of objects
tr: Nesne sayısı

en: Number of slow layers
tr: Yavaş katman sayısı

en: Number of toolchanges during the print.
tr: Yazdırma sırasındaki takım değişikliği sayısı.

en: Number of top interface layers
tr: Üst arayüz katmanlarının sayısı

en: Number of walls of every layer
tr: Her katmanın duvar sayısı

en: OK
tr: TAMAM

en: Obj file Import color
tr: Obj dosyası renkli olarak içe aktar

en: Object
tr: Nesne

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
tr: Nesne Listesi
    Tüm nesneleri/parçaları bir listede görüntüleyebileceğinizi ve her nesne/parça için ayarları değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Object Operations
tr: Nesne İşlemleri

en: Object Settings to modify
tr: Değiştirilecek Nesne Ayarları

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
tr: %1% ile %2% arasındaki boş katman için nesne yazdırılamıyor.

en: Object coordinates
tr: Nesne koordinatları

en: Object manipulation
tr: Nesne manipülasyonu

en: Object name: %1%
tr: Nesne adı: %1%

en: Object too large
tr: Nesne çok büyük

en: Object too small
tr: Nesne çok küçük

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid wrapping when print ABS
tr: Nesne bu sayıdaki destek katmanı tarafından yükseltilecektir. ABS yazdırırken sarmayı önlemek için bu işlevi kullanın

en: Object with multiple parts was detected
tr: Birden fazla parçaya sahip nesne algılandı

en: Object/Part Setting
tr: Nesne/Parça Ayarı

en: Object: %1%
tr: Nesne: %1%

en: Objects
tr: Nesneler

en: Objects Info
tr: Nesne Bilgisi

en: Objects List
tr: Nesne Listesi

en: Objects list
tr: Nesne listesi

en: Objects with zero volume removed
tr: Sıfır hacimli nesneler kaldırıldı

en: Octagram Spiral
tr: Sekizgen spiral

en: OctoPrint version
tr: OctoPrint sürümü

[ctx: OfFile]
en: Size
tr: Boyut

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Ok
tr: Tamam

en: Old Value
tr: Eski Değer

en: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this settings will allow only one instance.
tr: OSX’te her zaman varsayılan olarak çalışan tek bir uygulama örneği vardır. Ancak aynı uygulamanın birden fazla örneğinin komut satırından çalıştırılmasına izin verilir. Böyle bir durumda bu ayarlar yalnızca bir örneğe izin verecektir.

en: On build plate only
tr: Yalnızca baskı plakasında

en: On overhangs only
tr: Yalnızca çıkıntılarda

en: On surfaces
tr: Yüzeyler

en: On this system, %s uses HTTPS certificates from the system Certificate Store or Keychain.
tr: Bu sistemde %s, sistem Sertifika Deposu veya Anahtar Zincirinden alınan HTTPS sertifikalarını kullanıyor.

en: On/Off g-code window
tr: G-kodu penceresini aç/kapat

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
tr: Dikey kaydırıcının tek katman modunu açma/kapama

en: One object has empty initial layer and can't be printed. Please Cut the bottom or enable supports.
tr: Bir nesnenin başlangıç katmanı boş ve yazdırılamıyor. Lütfen alt kısmı kesin veya destekleri etkinleştirin.

en: One or more object were assigned an extruder that the printer does not have.
tr: Bir veya daha fazla nesneye yazıcının sahip olmadığı bir ekstruder atandı.

en: One wall threshold
tr: Tek duvar eşiği

en: Ongoing uploads
tr: Devam eden yüklemeler

en: Online
tr: Çevrimiçi

en: Only Windows 10 is supported.
tr: Yalnızca Windows 10 desteklenmektedir.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
tr: Yalnızca keskin kuyruk, konsol vb. gibi kritik bölgeler için destek oluşturun.

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
tr: Yazıcı adlarını yalnızca yazıcı, filament ve işlem ön ayarlarında yapılan değişikliklerle görüntüleyin.

en: Only display the filament names with changes to filament presets.
tr: Filament adlarını yalnızca filament ön ayarlarında yapılan değişikliklerle görüntüleyin.

en: Only draw brim over the sharp edges of the model.
tr: Kenarları yalnızca modelin keskin kenarlarına çizin.

en: Only lift Z above
tr: Z'yi sadece şu değerin üstündeki durumlarda kaldır

en: Only lift Z below
tr: Z'yi sadece şu değerin altındaki durumlarda kaldır

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
tr: Aynı anda yalnızca bir G kodu dosyası açılabilir.

en: Only one of the results with the same name will be saved. Are you sure you want to override the other results?
tr: Aynı ada sahip sonuçlardan yalnızca biri kaydedilecektir. Diğer sonuçları geçersiz kılmak istediğinizden emin misiniz?

en: Only one wall on first layer
tr: İlk katmanda yalnızca bir duvar

en: Only one wall on top surfaces
tr: Üst yüzeylerde yalnızca bir duvar

en: Only overhangs
tr: Yalnızca çıkıntılar

en: Only printer names with changed process presets will be displayed, 
    and all user process presets in each printer name you select will be exported as a zip.
tr: Yalnızca işlem ön ayarları değiştirilen yazıcı adları görüntülenecek 
    ve seçtiğiniz her yazıcı adındaki tüm kullanıcı işlem ön ayarları zip olarak dışa aktarılacaktır.

en: Only printer names with user printer presets will be displayed, and each preset you choose will be exported as a zip.
tr: Yalnızca kullanıcı yazıcı ön ayarlarına sahip yazıcı adları görüntülenecek ve seçtiğiniz her ön ayar zip olarak dışa aktarılacaktır.

en: Only the filament names with user filament presets will be displayed, 
    and all user filament presets in each filament name you select will be exported as a zip.
tr: Yalnızca kullanıcı filamenti ön ayarlarına sahip filament adları 
    görüntülenecek ve seçtiğiniz her filament adındaki tüm kullanıcı filamenti ön ayarları zip olarak dışa aktarılacaktır.

en: Only the object being edit is visible.
tr: Yalnızca düzenlenen nesne görünür.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
tr: Geri çekmeyi yalnızca hareket mesafesi bu eşikten daha uzun olduğunda tetikleyin

en: Only used as a visual help on UI
tr: Yalnızca kullanıcı arayüzünde görsel yardım olarak kullanılır

en: Only valid font can be added to style.
tr: Stile yalnızca geçerli yazı tipi eklenebilir.

en: Ooze prevention
tr: Sızıntı Önleme

en: Ooze prevention is only supported with the wipe tower when 'single_extruder_multi_material' is off.
tr: Sızıntı önleme yalnızca ‘tek ekstruder çoklu malzeme’ kapalıyken silme kulesiyle desteklenir.

en: Opacity (%1%)
tr: Opaklık (%1%)

en: Open
tr: Aç

en: Open &Slicer
tr: &Stüdyo'yu aç

en: Open CA certificate file
tr: CA sertifika dosyasını aç

en: Open Documentation in web browser.
tr: Belgeleri web tarayıcısında açın.

en: Open Folder
tr: Klasörü Aç

en: Open Folder.
tr: Klasörü Aç.

en: Open G-code file:
tr: G kodu dosyasını açın:

en: Open Network Test
tr: Ağ Testini Aç

en: Open Preferences.
tr: Tercihler'i açın.

en: Open Project
tr: Projeyi Aç

en: Open Slicer
tr: Stüdyoyu Aç

en: Open a G-code file
tr: G kodu dosyası aç

en: Open a new window
tr: Yeni pencere aç

en: Open a project file
tr: Proje dosyasını aç

en: Open as project
tr: Proje olarak aç

en: Open filled path
tr: Doldurulmuş yolu aç

en: Open next tip.
tr: Sonraki ipucunu açın.

en: Operation
tr: Operasyon

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
tr: İşlem zaten iptal ediliyor. Lütfen birkaç saniye bekleyin.

en: Optimize Rotation
tr: Rotasyonu Optimize Et

en: Optimize orientation
tr: Yönü optimize edin

en: Optimize support interface area
tr: Destek arayüzü alanını optimize edin

en: Optimizing toolpath
tr: Takım yolunu optimize etme

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: Orca Cube
tr: Orca Küpü

en: Orca Slicer GUI initialization failed
tr: Orca Dilimleyici GUI'si başlatılamadı

en: Orca Slicer can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
tr: Orca Slicer, G kodu dosyalarını bir yazıcı ana bilgisayarına yükleyebilir. Bu alan ana bilgisayarın türünü içermelidir.

en: Orca Slicer can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
tr: Orca Slicer, G kodu dosyalarını bir yazıcı ana bilgisayarına yükleyebilir. Bu alan, kimlik doğrulama için gereken API Anahtarını veya şifreyi içermelidir.

en: Orca Slicer can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
tr: Orca Slicer, G kodu dosyalarını bir yazıcı ana bilgisayarına yükleyebilir. Bu alan, yazıcı ana bilgisayar örneğinin ana bilgisayar adını, IP adresini veya URL'sini içermelidir. Temel kimlik doğrulamanın etkin olduğu HAProxy'nin arkasındaki yazdırma ana bilgisayarına, kullanıcı adı ve parolanın aşağıdaki biçimdeki URL'ye girilmesiyle erişilebilir: https://username:password@your-octopi-address/

en: Orca Slicer is based on PrusaSlicer and BambuStudio
tr: Orca Slicer, PrusaSlicer ve BambuStudio’yu temel alır

en: Orca Slicer is licensed under
tr: Orca Dilimleyici şu lisansa sahiptir:

en: Orca Slicer requires the Microsoft WebView2 Runtime to operate certain features.
    Click Yes to install it now.
tr: Orca Slicer, belirli özellikleri çalıştırmak için Microsoft WebView2 Runtime gerektirir.
    Şimdi yüklemek için Evet'e tıklayın.

en: Orca String Hell
tr: Orca Cehennemi

en: Orca Tolerance Test
tr: Orca tolerans testi

en: Orca YOLO flowrate calibration, 0.005 step
tr: Orca YOLO akış hızı kalibrasyonu, 0,005 adım

en: Orca YOLO flowrate calibration, 0.01 step
tr: Orca YOLO akış hızı kalibrasyonu, 0,01 adım

en: Orca would re-calculate your flushing volumes every time the filaments color changed. You could disable the auto-calculate in Orca Slicer > Preferences
tr: Orca, filamentlerin rengi her değiştiğinde yıkama hacimlerinizi yeniden hesaplar. Otomatik hesaplamayı Orca Slicer > Tercihler bölümünden devre dışı bırakabilirsiniz.

en: OrcaSlicer Version:
tr: OrcaSlicer Sürümü:

en: OrcaSlicer got an unhandled exception: %1%
tr: OrcaSlicer'da işlenmeyen bir istisna oluştu: %1%

en: OrcaSlicer is based on BambuStudio, PrusaSlicer, and SuperSlicer.
tr: OrcaSlicer, BambuStudio, PrusaSlicer ve SuperSlicer'ı temel alır.

en: OrcaSlicer will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
tr: OrcaSlicer bir yerelleştirme hatası nedeniyle sonlandırılacak. Bu sorunun gerçekleştiği spesifik senaryoyu bildirirseniz memnun oluruz.

en: OrcaSlicer will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
tr: OrcaSlicer hafızasının yetersiz olması nedeniyle sonlandırılacak. Bir hata olabilir. Sorunu ekibimize bildirirseniz seviniriz.

en: Order of wall/infill. When the tickbox is unchecked the walls are printed first, which works best in most cases.
    
    Printing infill first may help with extreme overhangs as the walls have the neighbouring infill to adhere to. However, the infill will slightly push out the printed walls where it is attached to them, resulting in a worse external surface finish. It can also cause the infill to shine through the external surfaces of the part.
tr: Duvar/dolgu sırası. Onay kutusu işaretlenmediğinde duvarlar önce yazdırılır, bu çoğu durumda en iyi şekilde çalışır.
    
    Dolgunun önce yazdırılması, aşırı sarkmalarda yardımcı olabilir, çünkü duvarlar komşu dolgulara yapışır. Ancak, dolgu duvarlara bağlı olduğu yerlerde onları biraz dışarı iterek daha kötü bir dış yüzey bitişine neden olabilir. Ayrıca, dolgunun parçanın dış yüzeylerinden parlamasına da sebep olabilir.

en: Organic
tr: Organik

en: Organic support branch diameter must not be smaller than 2x support material extrusion width.
tr: Organik destek dalı çapı, destek malzemesi ekstrüzyon genişliğinin 2 katından daha küçük olamaz.

en: Organic support branch diameter must not be smaller than support tree tip diameter.
tr: Organik destek dalı çapı, destek ağacı uç çapından küçük olamaz.

en: Organic support tree tip diameter must not be smaller than support material extrusion width.
tr: Organik destek ağacı uç çapı, destek malzemesi ekstrüzyon genişliğinden daha küçük olamaz.

en: Orient
tr: Yön

en: Orient Options
tr: Yönlendirme Seçenekleri

en: Orient options: 0-disable, 1-enable, others-auto
tr: Yönlendirme seçenekleri: 0-devre dışı bırak, 1-etkinleştir, diğerleri-otomatik

en: Orient the text towards the camera.
tr: Metni kameraya doğru yönlendirin.

en: Orientation found.
tr: Yön bulundu.

en: Orientation of interlock beams.
tr: Kilitleme kirişlerinin yönelimi.

en: Orientation search canceled.
tr: Yön araması iptal edildi.

en: Orienting
tr: Yönlendiriliyor

en: Orienting canceled.
tr: Yönlendirme iptal edildi.

en: Orienting...
tr: Yönlendiriliyor...

en: Origin
tr: Konum

en: Other
tr: Diğer

en: Other Color
tr: Diğer renk

en: Other Device
tr: Diğer Cihaz

en: Other layer filament sequence
tr: Diğer katman filament dizisi

en: Other layers
tr: Diğer katmanlar

en: Other layers filament sequence
tr: Diğer katmanlar filament dizisi

en: Other layers print sequence
tr: Diğer katmanların yazdırma sırası

en: Other layers speed
tr: Diğer Katmanlar

en: Others
tr: Diğer

en: Outer and inner brim
tr: Dış ve iç kenar

en: Outer brim only
tr: Yalnızca dış kenar

en: Outer wall
tr: Dış duvar

en: Outer wall speed
tr: Dış duvar hızı

en: Outer/Inner
tr: Dış/İç

en: Output Model Info
tr: Çıktı Model Bilgileri

en: Output directory
tr: Çıkış dizini

en: Output directory for the exported files.
tr: Dışa aktarılan dosyalar için çıkış dizini.

en: Output the model's information.
tr: Modelin bilgilerini çıktıla.

en: Outside
tr: Dış

en: Over-extrusion or under extrusion
tr: Aşırı ekstrüzyon veya düşük ekstrüzyon

en: Overflow
tr: Yüksek Akış

en: Overhang cooling activation threshold
tr: Çıkıntı soğutma etkinleştirme eşiği

en: Overhang reversal
tr: Çıkıntıyı tersine çevir

en: Overhang reversal threshold
tr: Çıkıntıyı tersine çevirme eşiği

en: Overhang speed
tr: Çıkıntı Hızı

en: Overhang wall
tr: Çıkıntı duvarı

en: Overhangs
tr: Çıkıntılar

en: Overhangs and external bridges fan speed
tr: Çıkıntılar ve dış köprüler fan hızı

en: Overwrite a system profile is not allowed
tr: Sistem profilinin üzerine yazmaya izin verilmiyor

en: Overwrite config
tr: Yapılandırmanın üzerine yaz

en: Overwrite file
tr: Dosyanın üzerine yaz

en: PA Calibration
tr: PA Kalibrasyonu

en: PA Line
tr: PA Çizgi

en: PA Pattern
tr: PA Deseni

en: PA Profile
tr: PA Profili

en: PA Tower
tr: PA Kulesi

en: PA step:
tr: PA adımı:

en: PLA Plate
tr: PLA Plaka

en: PRE host: api-pre.bambu-lab.com/v1
tr: ÖN ana bilgisayar: api-pre.bambu-lab.com/v1

en: Packing data to 3mf
tr: Verileri 3mf'ye paketle

en: Packing project data into 3mf file
tr: Proje verilerini 3mf dosyasına paketleme

en: Paint
tr: Boyama

en: Paint Toolbar
tr: Boyama Araç Çubuğu

en: Paint-on seam editing
tr: Boyalı dikiş düzenleme

en: Painted
tr: Boyalı

en: Painted using: Filament %1%
tr: Şunlar kullanılarak boyanmıştır: Filament %1%

en: Pan View
tr: Pan Görünümü

en: Parallel
tr: Paralel

en: Parallel distance:
tr: Paralel mesafe:

en: Parameter validation
tr: Parametre doğrulama

en: Parsing of host response failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
tr: Ana bilgisayar yanıtının ayrıştırılması başarısız oldu.
    Mesaj gövdesi: "%1%"
    Hata: "%2%"

en: Part
tr: Parça

en: Part 1
tr: Bölüm 1

en: Part 2
tr: Bölüm 2

en: Part Settings to modify
tr: Değiştirilecek Parça Ayarları

en: Part cooling fan
tr: Parça Soğutma Fanı

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
tr: Otomatik soğutma etkinleştirildiğinde parça soğutma fanı hızı artırılabilir. Bu, parça soğutma fanının maksimum hız sınırlamasıdır

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
tr: Tahmini katman süresi ayar değerinden kısa olduğunda parça soğutma fanı hızı maksimum olacaktır

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
tr: Tahmini katman süresi ayardaki katman süresinden uzun olmadığında parça soğutma fanı hızı minimum hızda çalışmaya başlayacaktır. Katman süresi eşikten kısa olduğunda fan hızı, katman yazdırma süresine göre minimum ve maksimum fan hızı arasında enterpole edilir

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
tr: Tahmini süresi bu değerden kısa olan katlarda parça soğutma fanı devreye girecektir. Fan hızı, katman yazdırma süresine göre minimum ve maksimum fan hızları arasında enterpole edilir

en: Part manipulation
tr: Parça manipülasyonu

en: Part name: %1%
tr: Parça adı: %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
tr: Kalibrasyonun bir kısmı başarısız oldu! Plakayı temizleyip tekrar deneyebilirsiniz. Başarısız olan test sonucu görmezden gelinir.

en: Partially bridged
tr: Kısmen köprülü

en: Pass 1
tr: Geçiş 1

en: Pass 2
tr: Geçiş 2

en: Password
tr: Şifre

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste clipboard
tr: Panoyu yapıştır

en: Paste from clipboard
tr: Panodan yapıştır

en: Path can't be healed from self-intersection and multiple points.
tr: Yol kendi kendine kesişmeden ve birden fazla noktadan iyileştirilemez.

en: Pattern
tr: Desen

en: Pattern angle
tr: Desen açısı

en: Pause
tr: Duraklat

en: Pause G-code
tr: Duraklatma G-Kod

en: Pause of front cover falling
tr: Ön kapağın düşmesinin duraklaması

en: Pause:
tr: Duraklat:

en: Paused by the Gcode inserted by user
tr: Kullanıcı tarafından eklenen Gcode tarafından duraklatıldı

en: Paused due to AMS lost
tr: AMS kaybı nedeniyle durduruldu

en: Paused due to chamber temperature control error
tr: Oda sıcaklığı kontrol hatası nedeniyle duraklatıldı

en: Paused due to filament runout
tr: Filament bittiği için duraklatıldı

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
tr: Isı yatağı sıcaklık arızası nedeniyle duraklatıldı

en: Paused due to low speed of the heat break fan
tr: Isı kesme fanının düşük hızı nedeniyle duraklatıldı

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
tr: Nozul sıcaklığı arızası nedeniyle duraklatıldı

en: Pellet Modded Printer
tr: Pelet modlu yazıcı

en: Pellet flow coefficient
tr: Pelet akış katsayısı

en: Pellet flow coefficient is empirically derived and allows for volume calculation for pellet printers.
    
    Internally it is converted to filament_diameter. All other volume calculations remain the same.
    
    filament_diameter = sqrt( (4 * pellet_flow_coefficient) / PI )
tr: Pelet akış katsayısı ampirik olarak türetilir ve pelet yazıcıları için hacim hesaplamasına olanak tanır.
    
    Dahili olarak filament_çapına dönüştürülür. Diğer tüm hacim hesaplamaları aynı kalır.
    
    filament_çapı = sqrt( (4 * pellet_akış_katsayısı) / PI )

en: Pellets
tr: Peletler

en: Pen shape
tr: Kalem şekli

en: Pen size
tr: Kalem boyutu

en: Pending
tr: Askıda

en: Per glyph
tr: Glif başına

en: Per object
tr: Nesneye göre

en: Percent
tr: Yüzde

en: Perform
tr: Uygula

en: Perform Recognition
tr: Tanıma Gerçekleştir

en: Perform cut
tr: Kesimi gerçekleştir

en: Perform ramming when using multi-tool printer (i.e. when the 'Single Extruder Multimaterial' in Printer Settings is unchecked). When checked, a small amount of filament is rapidly extruded on the wipe tower just before the toolchange. This option is only used when the wipe tower is enabled.
tr: Çok takımlı yazıcı kullanırken sıkıştırma gerçekleştirin (yani Yazıcı Ayarları'ndaki 'Tek Ekstruder Çoklu Malzeme' işaretli olmadığında). İşaretlendiğinde, takım değişiminden hemen önce silme kulesinde az miktarda filament hızla ekstrude edilir. Bu seçenek yalnızca silme kulesi etkinleştirildiğinde kullanılır.

en: Perpendicular distance
tr: Dikey mesafe

en: Physical Printer
tr: Fiziksel Yazıcı

en: Physical printer name
tr: Fiziksel yazıcı adı

en: Picture sizes to be stored into a .gcode and .sl1 / .sl1s files, in the following format: "XxY, XxY, ..."
tr: Resim boyutları aşağıdaki formatta bir .gcode ve .sl1 / .sl1s dosyalarında saklanacaktır: "XxY, XxY, ..."

en: Pictures
tr: Resimler

en: Pin Code
tr: Pin Kodu

en: Place on cut
tr: Kesime yerleştirin

en: Planar
tr: Düzlemsel

en: Plane
tr: Düzlem

en: Plate
tr: Plaka

en: Plate %d: %s does not support filament %s
tr: Plaka %d: %s, %s filamentini desteklemiyor

en: Plate %d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non-zero.
tr: Plaka %d: %s'nin %s(%s) filamentinı yazdırmak için kullanılması önerilmez. Eğer yine de bu baskıyı yapmak istiyorsanız, lütfen bu filamentin yatak sıcaklığını sıfır olmayan bir değere ayarlayın.

en: Plate Settings
tr: Plaka Ayarları

en: Plate Type
tr: Plaka Tipi

en: Plate name
tr: Plaka adı

en: Plater
tr: Plakacı

en: Play
tr: Oynat

en: Player is malfunctioning. Please reinstall the system player.
tr: Oynatıcı arızalı. Lütfen sistem oynatıcısını yeniden yükleyin.

en: Playing...
tr: Oynatılıyor...

en: Please Find the Pin Code in Account page on printer screen,
     and type in the Pin Code below.
tr: Lütfen yazıcı ekranındaki Hesap sayfasında Pin Kodunu bulun,
     ve aşağıya Pin Kodunu yazın.

en: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases : when the lid is open or the desiccant pack is changed. it take hours to absorb the moisture, low temperatures also slow down the process.
tr: Lütfen kurutucuyu çok ıslandığında değiştirin. Gösterge aşağıdaki durumlarda doğru temsil etmeyebilir: kapak açıkken veya nem çekici paketi değiştirildiğinde. nemin emilmesi saatler alır, düşük sıcaklıklar da süreci yavaşlatır.

en: Please check bed printable shape and origin input.
tr: Lütfen baskı yapılabilir şekil ve başlangıç ​​noktası girişini kontrol edin.

en: Please check if the SD card is inserted into the printer.
    If it still cannot be read, you can try formatting the SD card.
tr: Lütfen SD kartın yazıcıya takılı olup olmadığını kontrol edin.
    Hala okunamıyorsa SD kartı biçimlendirmeyi deneyebilirsiniz.

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
tr: Lütfen özel G kodunu kontrol edin veya varsayılan özel G kodunu kullanın.

en: Please check the following:
tr: Lütfen aşağıdakileri kontrol edin:

en: Please check the network and try again, You can restart or update the printer if the issue persists.
tr: Lütfen ağı kontrol edip tekrar deneyin. Sorun devam ederse yazıcıyı yeniden başlatabilir veya güncelleyebilirsiniz.

en: Please check the network connection of the printer and Orca.
tr: Lütfen yazıcının ve Studio'nun ağ bağlantısını kontrol edin.

en: Please check the printer network connection.
tr: Lütfen yazıcının ağ bağlantısını kontrol edin.

en: Please check your object list before preset changing.
tr: Lütfen ön ayarı değiştirmeden önce nesne listenizi kontrol edin.

en: Please check.
tr: Lütfen kontrol edin.

en: Please choose a block with smoothest top surface
tr: Lütfen üst yüzeyi en pürüzsüz olan bloğu seçin

en: Please choose a block with smoothest top surface.
tr: Lütfen üst yüzeyi en pürüzsüz olan bloğu seçin.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
tr: Lütfen kaydettikten sonra "%1%" ön ayarına sahip bir eylem seçin.

en: Please choose the filament colour
tr: Lütfen filament rengini seçin

en: Please click each filament above to specify its mapping AMS slot before sending the print job
tr: Yazdırma işini göndermeden önce eşleme AMS yuvasını belirtmek için lütfen yukarıdaki her filamente tıklayın

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
tr: Bulut hizmeti durumunu görüntülemek için lütfen yukarıdaki köprüye tıklayın

en: Please click on the star first.
tr: Lütfen önce yıldıza tıklayınız.

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
tr: Hala yazdırma işlemine devam etmek istiyorsanız lütfen onayla düğmesine tıklayın.

en: Please confirm explosion ratio = 1,and please select at least one object
tr: Lütfen patlama oranının = 1 olduğunu onaylayın ve lütfen en az bir nesne seçin

en: Please confirm if the printer is connected.
tr: Lütfen yazıcının bağlı olup olmadığını onaylayın.

en: Please confirm on the printer screen
tr: Lütfen yazıcı ekranında onaylayın

en: Please confirm that the G-codes within these presets are safe to prevent any damage to the machine!
tr: Lütfen bu ön ayarlar içindeki G-kodlarının makineye herhangi bir zararı önlemek için güvenli olduğunu onaylayın!

en: Please confirm that these modified G-codes are safe to prevent any damage to the machine!
tr: Lütfen bu değiştirilmiş G-kodlarının makineye herhangi bir zarar vermemesi için güvenli olduğunu onaylayın!

en: Please correct them in the param tabs
tr: Lütfen bunları parametre sekmelerinde düzeltin

en: Please enter the IP of printer to connect.
tr: Lütfen bağlanmak için yazıcının IP’sini girin.

en: Please enter the layer number
tr: Lütfen katman numarasını girin

en: Please enter the name of the preset you want to save.
tr: Lütfen kaydetmek istediğiniz ön ayarın adını girin.

en: Please enter the name you want to save to printer.
tr: Lütfen yazıcıya kaydetmek istediğiniz adı girin.

en: Please find the best line on your plate
tr: Lütfen plakadaki en iyi çizgiyi bulun

en: Please find the best object on your plate
tr: Lütfen plakadaki en iyi nesneyi bulun

en: Please find the corner with perfect degree of extrusion
tr: Lütfen mükemmel ekstrüzyon derecesine sahip köşeyi bulun

en: Please find the details of Flow Dynamics Calibration from our wiki.
    
    Usually the calibration is unnecessary. When you start a single color/material print, with the "flow dynamics calibration" option checked in the print start menu, the printer will follow the old way, calibrate the filament before the print; When you start a multi color/material print, the printer will use the default compensation parameter for the filament during every filament switch which will have a good result in most cases.
    
    Please note that there are a few cases that can make the calibration results unreliable, such as insufficient adhesion on the build plate. Improving adhesion can be achieved by washing the build plate or applying glue. For more information on this topic, please refer to our Wiki.
    
    The calibration results have about 10 percent jitter in our test, which may cause the result not exactly the same in each calibration. We are still investigating the root cause to do improvements with new updates.
tr: Akış Dinamiği Kalibrasyonu ile ilgili detayları Wiki'mizden bulabilirsiniz.
    
    Genellikle kalibrasyon gereksizdir. Baskı başlatma menüsünde "akış dinamikleri kalibrasyonu" seçeneği işaretliyken tek renkli/malzemeli bir baskı başlattığınızda, yazıcı eski yolu izleyecek, baskıdan önce filamenti kalibre edecektir; Çok renkli/malzemeli bir baskı başlattığınızda, yazıcı her filament değişimi sırasında filament için varsayılan telafi parametresini kullanacaktır ve bu da çoğu durumda iyi bir sonuç verecektir.
    
    Yapı plakası üzerinde yetersiz yapışma gibi kalibrasyon sonuçlarını güvenilmez hale getirebilecek birkaç durum olduğunu lütfen unutmayın. Yapıştırma plakası yıkanarak veya yapıştırıcı uygulanarak yapışmanın iyileştirilmesi sağlanabilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için lütfen Wiki sayfamıza bakın.
    
    Kalibrasyon sonuçları testimizde yaklaşık yüzde 10 titremeye sahiptir, bu da sonucun her kalibrasyonda tam olarak aynı olmamasına neden olabilir. Yeni güncellemelerle iyileştirmeler yapmak için hala temel nedeni araştırıyoruz.

en: Please fix the error above, otherwise printing cannot continue.
tr: Lütfen yukarıdaki hatayı düzeltin, aksi takdirde yazdırma devam edemez.

en: Please give the required permissions when authorizing this application.
tr: Lütfen bu uygulamaya yetki verirken gerekli izinleri verin.

en: Please go to filament setting to edit your presets if you need.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed has a significant impact on printing quality. Please set them carefully.
tr: İhtiyacınız olursa ön ayarlarınızı düzenlemek için lütfen filament ayarına gidin.
    Lütfen püskürtme ucu sıcaklığının, sıcak yatak sıcaklığının ve maksimum hacimsel hızın baskı kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu unutmayın. Lütfen bunları dikkatlice ayarlayın.

en: Please go to printer settings to edit your presets
tr: Ön ayarlarınızı düzenlemek için lütfen yazıcı ayarlarına gidin

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading or unloading filament.
tr: Filamenti yüklemeden veya boşaltmadan önce lütfen nozulu 170 derecenin üzerine ısıtın.

en: Please home all axes (click
tr: Lütfen tüm eksenleri hizalayın (tıklayın)

en: Please input a valid value (0 <= Max Volumetric Speed <= 60)
tr: Lütfen geçerli bir değer girin (0 <= Maksimum Hacimsel Hız <= 60)

en: Please input a valid value (0.0 < flow ratio < 2.0)
tr: Lütfen geçerli bir değer girin (0,0 < akış oranı < 2,0)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f)
tr: Lütfen geçerli bir değer girin (K %.1f~%.1f içinde)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f, N in %.1f~%.1f)
tr: Lütfen geçerli bir değer girin (K %.1f~%.1f içinde, N %.1f~%.1f içinde)

en: Please input layer value (>= 2).
tr: Lütfen katman değerini girin (>= 2).

en: Please input the printer access code:
tr: Lütfen yazıcı erişim kodunu girin:

en: Please input valid values:
    Start PA: >= 0.0
    End PA: > Start PA
    PA step: >= 0.001)
tr: Lütfen geçerli değerleri girin:
    PA'yı başlat: >= 0,0
    PA'yı sonlandır: > PA'yı başlat
    PA adımı: >= 0,001)

en: Please input valid values:
    Start temp: <= 350
    End temp: >= 170
    Start temp > End temp + 5)
tr: Lütfen geçerli değerleri girin:
    Başlangıç sıcaklığı: <= 350
    Bitiş sıcaklığı: >= 170
    Başlangıç sıcaklığı > Bitiş sıcaklığı + 5)

en: Please input valid values:
    Start value: >= %.1f
    End value: <= %.1f
    End value: > Start value
    Value step: >= %.3f)
tr: Lütfen geçerli değerleri girin:
    Başlangıç değeri: >= %.1f
    Bitiş değeri: <= %.1f
    Bitiş değeri: > Başlangıç değeri
    Değer adımı: >= %.3f)

en: Please input valid values:
    start > 0 
    step >= 0
    end > start + step)
tr: Lütfen geçerli değerleri girin:
    başlangıç > 0 
    adım >= 0
    bitiş > başlangıç + adım)

en: Please input valid values:
    start > 10 
    step >= 0
    end > start + step)
tr: Lütfen geçerli değerleri girin:
    başlangıç > 10 
    adım >= 0
    bitiş > başlangıç + adım)

en: Please log in first.
tr: Lütfen önce giriş yapın.

en: Please note that saving action will replace this preset
tr: Kaydetme eyleminin bu ön ayarın yerini alacağını lütfen unutmayın

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
tr: Lütfen dilimleme hatalarını giderip tekrar yayınlayın.

en: Please save project and restart the program.
tr: Lütfen projeyi kaydedin ve programı yeniden başlatın.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
tr: Birden fazla nesneyi spiral vazo modunda yazdırmak için lütfen "Nesneye göre" yazdırma sırasını seçin.

en: Please select a file
tr: Dosya seçin

en: Please select a type you want to export
tr: Lütfen dışa aktarmak istediğiniz türü seçin

en: Please select an AMS slot before calibration
tr: Lütfen kalibrasyondan önce bir AMS yuvası seçin

en: Please select an action
tr: İşlem seçin

en: Please select at least one filament for calibration
tr: Lütfen kalibrasyon için en az bir filament seçin

en: Please select at least one object.
tr: Lütfen en az bir nesne seçin.

en: Please select at least one printer or filament.
tr: Lütfen en az bir yazıcı veya filament seçin.

en: Please select filament to calibrate.
tr: Lütfen kalibre edilecek filamenti seçin.

en: Please select single object.
tr: Lütfen tek bir nesne seçin.

en: Please select the devices you would like to manage here (up to 6 devices)
tr: Lütfen buradan yönetmek istediğiniz cihazları seçin (en fazla 6 cihaz)

en: Please upgrade your graphics card driver.
tr: Lütfen grafik kartı sürücünüzü yükseltin.

en: Plug
tr: Tak

en: Point
tr: Nokta

en: Point on circle
tr: Çemberin noktası

en: Point on edge
tr: Kenarın noktası

en: Point on plane
tr: Düzlemin noktası

en: Polyhole detection margin
tr: Çokgen delik tespiti marjı

en: Polyhole twist
tr: Çokgen delik eğrisi

en: Portions copyright
tr: Bazı bölümlerin telif hakkı

en: Position
tr: Konum

en: Position of the extruder at the beginning of the custom G-code block. If the custom G-code travels somewhere else, it should write to this variable so OrcaSlicer knows where it travels from when it gets control back.
tr: Ekstruderin özel G kodu bloğunun başlangıcındaki konumu. Özel G kodu başka bir yere seyahat ederse, Slicer'ın kontrolü geri aldığında nereden seyahat ettiğini bilmesi için bu değişkene yazması gerekir.

en: Post-processing Scripts
tr: İşlem Sonrası Komut Dosyaları

en: Power on update
tr: Güncellemeyi aç

en: Precise Z height
tr: Hassas z yüksekliği

en: Precise wall
tr: Hassas duvar

en: Precise wall
    Did you know that turning on precise wall can improve precision and layer consistency?
tr: Hassas duvar
    Hassas duvarı açmanın hassasiyeti ve katman tutarlılığını artırabileceğini biliyor muydunuz?

en: Precision
tr: Hassasiyet

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Preferences sync
tr: Tercihler senkronizasyonu

en: Preferred Branch Angle
tr: Tercih Edilen Dal Açısı

en: Preferred orientation
tr: Tercih edilen yönlendirme

en: Preheat steps
tr: Ön ısıtma adımları

en: Preheat time
tr: Ön ısıtma süresi

en: Prepare
tr: Hazırlık

en: Prepare time
tr: Hazırlık süresi

en: Preparing print job
tr: Yazdırma için hazırlanıyor

en: Preset
tr: Ön ayar

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
tr: "%1%" ön ayarı zaten mevcut ve mevcut yazıcıyla uyumlu değil.

en: Preset "%1%" already exists.
tr: "%1%" ön ayarı zaten mevcut.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
tr: "%1%" ön ayarı aşağıdaki kaydedilmemiş değişiklikleri içeriyor:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
tr: Ön ayar "%1%", yeni yazıcı profiliyle uyumlu değil ve aşağıdaki kaydedilmemiş değişiklikleri içeriyor:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
tr: Ön ayar "%1%", yeni işlem profiliyle uyumlu değil ve aşağıdaki kaydedilmemiş değişiklikleri içeriyor:

en: Preset Inside Project
tr: Ön ayar içerisinde proje

en: Preset path is not find, please reselect vendor.
tr: Ön ayar yolu bulunamıyor, lütfen satıcıyı yeniden seçin.

en: Preset sync
tr: Ön ayar senkronizasyonu

[ctx: PresetName]
en: Copy
tr: Kopyala

en: Presets
tr: Ön ayarlar

en: Presets inherited by other presets can not be deleted
tr: Diğer ön ayarlar tarafından devralınan ön ayarlar silinemez

en: Presets inherited by other presets can not be deleted!
tr: Diğer ön ayarlar tarafından devralınan ön ayarlar silinemez!

en: Pressure advance
tr: Basınç avansı

en: Pressure advance for bridges
tr: Köprüler için basınç ilerlemesi

en: Pressure advance value for bridges. Set to 0 to disable. 
    
     A lower PA value when printing bridges helps reduce the appearance of slight under extrusion immediately after bridges. This is caused by the pressure drop in the nozzle when printing in the air and a lower PA helps counteract this.
tr: Köprüler için basınç ilerleme değeri. Devre dışı bırakmak için 0’a ayarlayın. 
    
     Köprüleri yazdırırken daha düşük bir basınç değeri, köprülerden hemen sonra hafif ekstrüzyon görünümünün azaltılmasına yardımcı olur. Bunun nedeni, havada yazdırma sırasında nozuldaki basınç düşüşüdür ve daha düşük bir basınç, bunu önlemeye yardımcı olur.

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin)
tr: Basınç avansı (Klipper) Doğrusal ilerleme faktörü (Marlin)

en: Prev
tr: Önceki

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
tr: Fazladan bir duvar ile bir eksik arasında ileri geri geçişi önleyin. Bu kenar boşluğu, [Minimum duvar genişliği - kenar boşluğu, 2 * Minimum duvar genişliği + kenar boşluğu] şeklinde takip eden ekstrüzyon genişlikleri aralığını genişletir. Bu marjın arttırılması geçiş sayısını azaltır, bu da ekstrüzyonun başlama/durma sayısını ve seyahat süresini azaltır. Bununla birlikte, büyük ekstrüzyon genişliği değişimi, yetersiz veya aşırı ekstrüzyon sorunlarına yol açabilir. Nozul çapına göre yüzde olarak ifade edilir

en: Preview
tr: Ön İzleme

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
tr: Yalnızca önizleme modu:
    Yüklenen dosya yalnızca gcode içeriyor, Hazırlama sayfasına girilemiyor

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
tr: Önceki kaydedilmemiş proje algılandı, geri yüklemek istiyor musunuz?

en: Price
tr: Fiyat

en: Prime Tower
tr: Başbakan Kulesi

en: Prime all printing extruders
tr: Tüm ekstruderleri temizle

en: Prime tower
tr: Prime Kulesi

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
tr: Uyarlanabilir Katman Yüksekliği açıkken Prime tower çalışmıyor.
    Hangisini saklamak istiyorsun?
    EVET - Prime Tower'ı Koruyun
    HAYIR - Uyarlanabilir Katman Yüksekliğini Koruyun

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
tr: Prime tower, Uyarlanabilir Katman Yüksekliği veya Bağımsız Destek Katmanı Yüksekliği açıkken çalışmaz.
    Hangisini saklamak istiyorsun?
    EVET - Prime Tower'ı Koruyun
    HAYIR - Uyarlanabilir Katman Yüksekliğini ve Bağımsız Destek Katmanı Yüksekliğini Koruyun

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
tr: Prime tower, Bağımsız Destek Katmanı Yüksekliği açıkken çalışmaz.
    Hangisini saklamak istiyorsun?
    EVET - Prime Tower'ı Koruyun
    HAYIR - Bağımsız Destek Katmanı Yüksekliğini Koruyun

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
tr: Sorunsuz timeplace için Prime Tower gereklidir. Prime tower olmayan modelde kusurlar olabilir. Prime tower'ı devre dışı bırakmak istediğinizden emin misiniz?

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
tr: Sorunsuz hızlandırılmış çekim için Prime Tower gereklidir. Prime tower olmayan modelde kusurlar olabilir. Prime tower'ı etkinleştirmek istiyor musunuz?

en: Prime volume
tr: Ana hacim

en: Print
tr: Yazdır

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
tr: Nesneye Göre Yazdır:
    Yazdırma sırasında çarpışmaları önlemek için otomatik düzenlemeyi kullanmanızı önerin.

en: Print Failed
tr: Yazdırma Başarısız

en: Print Host upload
tr: Yazıcı Bağlantı Ayarları

en: Print Options
tr: Yazdırma Seçenekleri

en: Print Statistics
tr: Yazdırma İstatistikleri

en: Print Success
tr: Yazdırma Başarılı

en: Print all
tr: Tümünü yazdır

en: Print chamber temperature
tr: Baskı Odası Sıcaklığı

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
tr: Yazdırma dosyası bulunamadı. Lütfen tekrar dilimleyip baskıya gönderin.

en: Print file not found. please slice again.
tr: Yazdırma dosyası bulunamadı. lütfen tekrar dilimleyin.

en: Print host upload queue
tr: Ana yazıcıyükleme kuyruğunu yazdır

en: Print infill first
tr: Önce dolguyu yazdır

en: Print numbers
tr: Sayıları yazdır

en: Print order within a single layer
tr: Tek bir katmanda yazdırma sırası

en: Print plate
tr: Plakayı Yazdır

en: Print preset name
tr: Ön ayar adını yazdır

en: Print sequence
tr: Yazdırma sırası

en: Print sequence of the internal (inner) and external (outer) walls. 
    
    Use Inner/Outer for best overhangs. This is because the overhanging walls can adhere to a neighbouring perimeter while printing. However, this option results in slightly reduced surface quality as the external perimeter is deformed by being squashed to the internal perimeter.
    
    Use Inner/Outer/Inner for the best external surface finish and dimensional accuracy as the external wall is printed undisturbed from an internal perimeter. However, overhang performance will reduce as there is no internal perimeter to print the external wall against. This option requires a minimum of 3 walls to be effective as it prints the internal walls from the 3rd perimeter onwards first, then the external perimeter and, finally, the first internal perimeter. This option is recommended against the Outer/Inner option in most cases. 
    
    Use Outer/Inner for the same external wall quality and dimensional accuracy benefits of Inner/Outer/Inner option. However, the z seams will appear less consistent as the first extrusion of a new layer starts on a visible surface.
tr: İç (iç) ve dış (dış) duvarların baskı sırası.
    
    En iyi çıkıntılar için İç/Dış seçeneğini kullanın. Bunun nedeni, sarkan duvarların baskı sırasında komşu çevreye yapışabilmesidir. Ancak bu seçenek, dış çevrenin iç çevreye sıkıştırılarak deforme olması nedeniyle yüzey kalitesinin biraz düşmesine neden olur.
    
    Dış duvar iç çevreden rahatsız edilmeden basıldığından, en iyi dış yüzey kalitesi ve boyutsal doğruluk için İç/Dış/İç seçeneğini kullanın. Ancak, dış duvarın üzerine baskı yapılacak bir iç çevre olmadığından sarkma performansı düşecektir. Bu seçenek, önce 3. çevreden itibaren iç duvarları, ardından dış çevreyi ve son olarak da birinci iç çevreyi yazdırdığından etkili olması için en az 3 duvar gerektirir. Bu seçenek çoğu durumda Dış/İç seçeneğine karşı önerilir. 
    
    İç/Dış/İç seçeneğinin aynı dış duvar kalitesi ve boyutsal doğruluk avantajları için Dış/İç seçeneğini kullanın. Bununla birlikte, yeni bir katmanın ilk ekstrüzyonu görünür bir yüzey üzerinde başladığından z dikişleri daha az tutarlı görünecektir.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
tr: Yazdırma sırası, katman katman veya nesne nesne

en: Print settings
tr: Yazdırma ayarları

en: Print speed of ironing lines
tr: Ütüleme çizgilerinin baskı hızı

en: Print task sending times out.
tr: Yazdırma görevi gönderimi zaman aşımına uğradı.

en: Print temperature
tr: Yazdırma Sıcaklığı

en: Print using materials mounted on the back of the case
tr: Kasanın arkasına monte edilen malzemeleri kullanarak yazdırma

en: Print with filaments in ams
tr: Ams içerisindeki filamentlerle yazdırma

en: Print with filaments in the AMS
tr: AMS'deki filamentlerle yazdırma

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
tr: Kasanın arkasına monte edilmiş filamentler ile yazdırma

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
tr: Şasinin arkasına monte edilmiş filamentle yazdırma

en: Printable
tr: Yazdırılabilir

en: Printable Space
tr: Yazdırılabilir Alan

en: Printable area
tr: Yazdırılabilir alan

en: Printable height
tr: Yazdırılabilir yükseklik

en: Printable space
tr: Plaka Ayarı

en: Printer
tr: Yazıcı

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
tr: "%1%" yazıcısı "%2%" ön ayarıyla seçildi

en: Printer Created
tr: Yazıcı Oluşturuldu

en: Printer Preset
tr: Yazıcı Ön Ayarı

en: Printer Setting
tr: Yazıcı Ayarı

en: Printer and all the filament&&process presets that belongs to the printer. 
    Can be shared with others.
tr: Yazıcı ve yazıcıya ait tüm filament ve işlem ön ayarları. 
    Başkalarıyla paylaşılabilir.

en: Printer camera is malfunctioning.
tr: Yazıcı kamerası arızalı.

en: Printer config bundle(.orca_printer)
tr: Yazıcı yapılandırma paketi(.orca_printer)

en: Printer is not connected yet.
tr: Yazıcı henüz bağlanmadı.

en: Printer model
tr: Yazıcı modeli

en: Printer name
tr: Yazıcı adı

en: Printer notes
tr: Yazıcı notları

en: Printer preset name
tr: Yazıcı ön ayar adı

en: Printer preset names
tr: Yazıcı ön ayar adları

en: Printer presets(.zip)
tr: Yazıcı ön ayarları (.zip)

en: Printer settings
tr: Yazıcı Ayarları

en: Printer structure
tr: Yazıcı yapısı

en: Printer technology
tr: Yazıcı teknolojisi

en: Printer type
tr: Yazıcı türü

en: Printer variant
tr: Yazıcı çeşidi

en: Printing
tr: Baskı

en: Printing Failed
tr: Yazdırma Başarısız

en: Printing Finish
tr: Yazdırma Bitti

en: Printing Options
tr: Yazdırma Seçenekleri

en: Printing Parameters
tr: Yazdırma Parametreleri

en: Printing Pause
tr: Yazdırma Duraklatıldı

en: Printing Progress
tr: Yazdırma İlerlemesi

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
tr: İpek Filament Baskı
    İpek filamentin başarılı bir şekilde basılabilmesi için özel dikkat gösterilmesi gerektiğini biliyor muydunuz? En iyi sonuçlar için her zaman daha yüksek sıcaklık ve daha düşük hız önerilir.

en: Printing by object G-code
tr: Nesneye Göre Yazdırma G-kod

en: Printing high temperature material(%s material) with %s may cause nozzle damage
tr: Yüksek sıcaklıktaki malzemeyi (%s malzeme) %s ile yazdırmak püskürtme ucu hasarına neden olabilir

en: Printing was paused by the user
tr: Yazdırma kullanıcı tarafından duraklatıldı

en: Printing with multiple extruders of differing nozzle diameters. If support is to be printed with the current filament (support_filament == 0 or support_interface_filament == 0), all nozzles have to be of the same diameter.
tr: Farklı nozul çaplarına sahip birden fazla ekstruderle baskı. Destek mevcut filamentle (support_filament == 0 veya support_interface_filament == 0) basılacaksa, tüm nozulların aynı çapta olması gerekir.

en: Prism
tr: Prizma

en: Privacy Policy
tr: Gizlilik Politikası

en: Privacy Policy Update
tr: Gizlilik Politikası Güncellemesi

en: Private protection
tr: Özel koruma

en: Probe point distance
tr: Prob noktası mesafesi

en: Problem occurred. Please update the printer firmware and try again.
tr: Sorun oluştu. Lütfen yazıcının ürün yazılımını güncelleyin ve tekrar deneyin.

en: Process
tr: İşlem

en: Process Preset Template
tr: İşleme Ön Ayarı Şablonu

en: Process Settings
tr: İşlem Ayarları

en: Process presets(.zip)
tr: İşlem ön ayarları (.zip)

en: Processing G-Code from Previous file...
tr: Önceki dosyadan G Kodu işleniyor...

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
tr: 1 milyondan fazla üçgen içeren '%1%' modelinin işlenmesi yavaş olabilir. Modelin basitleştirilmesi önemle tavsiye edilir.

en: Product host
tr: Ürün ana bilgisayarı

en: Profile dependencies
tr: Profil Bağımlılıkları

en: Progress
tr: İlerleme

en: Project
tr: Proje

en: Project downloaded %d%%
tr: Proje %d%% indirildiBambu Studio’ya içe aktarma başarısız oldu. Lütfen dosyayı indirin ve manuel olarak içe aktarın.

en: Project-inside presets
tr: Proje içi ön ayarlar

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
tr: PrusaSlicer orijinal olarak Alessandro Ranellucci'nin Slic3r'sine dayanmaktadır.

en: Publish
tr: Yayınla

en: Publish was cancelled
tr: Yayınlama iptal edildi

en: Pull back current filament
tr: Mevcut filamenti geri çekin

en: Purge in prime tower
tr: Prime tower'da temizlik

en: Purge old filament
tr: Eski filamenti temizleyin

en: Purge remaining filament into prime tower
tr: Kalan filamenti Prime Tower'da boşalt

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
tr: Filament değişiminden sonra temizleme, nesnelerin dolgularının içinde yapılacaktır. Bu, atık miktarını azaltabilir ve baskı süresini kısaltabilir. Duvarlar şeffaf filament ile basılmışsa, karışık renkli dolgu dışarıda görülecektir. Ana kule etkinleştirilmediği sürece etkili olmayacaktır.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
tr: Filament değişiminden sonra temizleme, nesnelerin desteğinin içinde yapılacaktır. Bu, atık miktarını azaltabilir ve baskı süresini kısaltabilir. Prime tower etkinleştirilmediği sürece etkili olmayacaktır.

en: Purging volumes
tr: Hacimlerin temizlenmesi

en: Purging volumes - load/unload volumes
tr: Hacimleri temizleme - hacimleri yükleme/boşaltma

en: Push new filament into extruder
tr: Yeni filamenti ekstrudere itin

en: QA  host: api-qa.bambu-lab.com/v1
tr: QA ana bilgisayarı: api-qa.bambu-lab.com/v1

en: Quality
tr: Kalite

en: Quality / Speed
tr: Kalite / Hız

en: Quarter Cubic
tr: Çeyrek Küp

en: Quick set:
tr: Hızlı ayar:

en: Quit
tr: Çıkış

en: Quit %s
tr: %s'den çık

en: Radial gradient
tr: Radyal degrade

en: Radius
tr: Yarıçap

en: Raft contact Z distance
tr: Raft kontak Z mesafesi

en: Raft expansion
tr: Raft genişletme

en: Raft layers
tr: Raft katmanları

en: Ramming customization
tr: Sıkıştırma özelleştirme

en: Ramming denotes the rapid extrusion just before a tool change in a single-extruder MM printer. Its purpose is to properly shape the end of the unloaded filament so it does not prevent insertion of the new filament and can itself be reinserted later. This phase is important and different materials can require different extrusion speeds to get the good shape. For this reason, the extrusion rates during ramming are adjustable.
    
    This is an expert-level setting, incorrect adjustment will likely lead to jams, extruder wheel grinding into filament etc.
tr: Sıkıştırma, tek ekstruderli bir MM yazıcıda takım değişiminden hemen önce yapılan hızlı ekstrüzyonu ifade eder. Amacı, yeni filamentin yerleştirilmesini engellememesi ve daha sonra yeniden yerleştirilebilmesi için boşaltılmış filamentin ucunu düzgün bir şekilde şekillendirmektir. Bu aşama önemlidir ve farklı malzemeler iyi bir şekil elde etmek için farklı ekstrüzyon hızları gerektirebilir. Bu nedenle, sıkıştırma sırasındaki ekstrüzyon hızları ayarlanabilir.
    
    Bu uzman düzeyinde bir ayardır, yanlış ayarlama muhtemelen sıkışmalara, ekstruder tekerleğinin filamente sürtünmesine vb. yol açacaktır.

en: Ramming line spacing
tr: Sıkıştırma hattı aralığı

en: Ramming line width
tr: Sıkıştırma hattı genişliği

en: Ramming parameters
tr: Sıkıştırma parametreleri

en: Ramming settings
tr: Sıkıştırma ayarları

en: Random
tr: Rastgele

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
tr: Duvara baskı yaparken rastgele titreme, böylece yüzeyin pürüzlü bir görünüme sahip olması. Bu ayar bulanık konumu kontrol eder

en: Range
tr: Aralık

en: Rate
tr: Derecelendir

en: Rate the Print Profile
tr: Baskı Profiline Puan Verin

en: Rate this print
tr: Bu baskıyı değerlendir

en: Re&load from Disk
tr: Diskten yeniden yükle

en: Re-calculate
tr: Tekrar Hesaplama

en: Read Only
tr: Sadece okunabilir

en: Read Write
tr: Okuma yazma

en: Read and accept
tr: Oku ve kabul et

en: Rear
tr: Arka

en: Rear View
tr: Arkadan Görünüm

en: Reason: "%1%" and another part have no intersection.
tr: Sebep: “%1%” ile başka bir parçanın kesişimi yok.

en: Reason: part "%1%" does not bound a volume.
tr: Sebep: “%1%” bölümü bir birimi sınırlamıyor.

en: Reason: part "%1%" has self intersection.
tr: Sebep: “%1%” kısmında kendi kendine kesişme var.

en: Reason: part "%1%" is empty.
tr: Sebep: “%1%” kısmı boş.

en: Rebuild
tr: Yeniden yükleniyor

en: Recalibration
tr: Yeniden kalibrasyon

en: Receive login report timeout
tr: Giriş raporu alma zaman aşımı

en: Recent projects
tr: Son Projeler

en: Recommended
tr: Tavsiye edilir

en: Recommended nozzle temperature
tr: Önerilen nozul sıcaklığı

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
tr: Bu filament tipinin tavsiye edilen Nozul sıcaklığı [%d, %d] derece santigrattır

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
tr: Bu filamentin önerilen Nozul sıcaklığı aralığı. 0 ayar yok anlamına gelir

en: Reconnecting the printer, the operation cannot be completed immediately, please try again later.
tr: Yazıcıyı yeniden bağladığınızda işlem hemen tamamlanamıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Record Factor
tr: Kayıt Faktörü

en: Rectangle
tr: Dikdörtgen

en: Rectangular
tr: Dikdörtgen

en: Rectilinear
tr: Doğrusal

en: Rectilinear Interlaced
tr: Doğrusal Taramalı

en: Rectilinear grid
tr: Doğrusal ızgara

en: Redo
tr: İleri Al

en: Reduce infill retraction
tr: Dolguda geri çekmeyi azalt

en: Refresh
tr: Yenile

en: Refresh Printers
tr: Yazıcıları Yenile

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
tr: Geçmiş Akış Dinamiği Kalibrasyon kayıtlarını yenileme

en: Region selection
tr: Bölge seçimi

en: Regular
tr: Düzenli

en: Relative extruder addressing requires resetting the extruder position at each layer to prevent loss of floating point accuracy. Add "G92 E0" to layer_gcode.
tr: Göreceli ekstruder adreslemesi, kayan nokta doğruluğunun kaybını önlemek için her katmandaki ekstruder konumunun sıfırlanmasını gerektirir. Layer_gcode'a "G92 E0" ekleyin.

en: Relative extrusion is recommended when using "label_objects" option.Some extruders work better with this option unchecked (absolute extrusion mode). Wipe tower is only compatible with relative mode. It is recommended on most printers. Default is checked
tr: "label_objects" seçeneği kullanılırken göreceli ekstrüzyon önerilir. Bazı ekstrüderler bu seçenek işaretlenmediğinde daha iyi çalışır (mutlak ekstrüzyon modu). Silme kulesi yalnızca göreceli modla uyumludur. Çoğu yazıcıda önerilir. Varsayılan işaretlendi.

en: Release Note
tr: Sürüm notu

en: Reload All
tr: Tümünü yeniden yükle

en: Reload SVG file from disk.
tr: SVG dosyasını diskten yeniden yükleyin.

en: Reload file list from printer.
tr: Dosya listesini yazıcıdan yeniden yükleyin.

en: Reload from disk
tr: Diskten yeniden yükle

en: Reload from:
tr: Yeniden yükle:

en: Reload the plater from disk
tr: Plakalayıcıyı diskten yeniden yükle

en: Reload the selected parts from disk
tr: Seçilen parçaları diskten yeniden yükle

en: Remaining errors
tr: Kalan hatalar

en: Remember my choice
tr: Seçimimi hatırla

en: Remember my choice.
tr: Seçimimi hatırla.

en: Remember printer configuration
tr: Yazıcı yapılandırmasını hatırla

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove all
tr: Hepsini kaldır

en: Remove connector
tr: Bağlayıcıyı kaldır

en: Remove connector from selection
tr: Bağlayıcıyı seçimden kaldır

en: Remove connectors
tr: Bağlayıcıları kaldır

en: Remove current plate (if not last one)
tr: Mevcut plakayı kaldırın (eğer sonuncusu değilse)

en: Remove detail
tr: Ayrıntıyı kaldır

en: Remove height range
tr: Yükseklik aralığını kaldır

en: Remove last filament
tr: Son filamenti kaldır

en: Remove painted color
tr: Boyalı rengi kaldır

en: Remove parameter
tr: Parametreyi kaldır

en: Remove selected points
tr: Seçili noktaları kaldır

en: Remove selection
tr: Seçimi kaldır

en: Remove small overhangs
tr: Küçük çıkıntıları kaldır

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
tr: Muhtemelen desteğe ihtiyaç duymayan küçük çıkıntıları kaldırın.

en: Remove style
tr: Stili kaldır

en: Remove the selected plate
tr: Seçilen plakayı kaldır

en: Removed
tr: Kaldırıldı

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Rename current style.
tr: Geçerli stili yeniden adlandırın.

en: Rename style
tr: Stili yeniden adlandır

en: Rename style(%1%) for embossing text
tr: Kabartma metni için stili yeniden adlandırın (%1%)

en: Renaming
tr: Yeniden adlandırma

en: Renaming of the G-code after copying to the selected destination folder has failed. Current path is %1%.tmp. Please try exporting again.
tr: Seçilen hedef klasöre kopyalandıktan sonra G kodunun yeniden adlandırılması başarısız oldu. Geçerli yol: %1%.tmp. Lütfen dışa aktarmayı tekrar deneyin.

en: Repair canceled
tr: Onarım iptal edildi

en: Repair failed.
tr: Onarım başarısız oldu.

en: Repair finished
tr: Onarım tamamlandı

en: Repaired 3mf file contains more than one object
tr: Onarılan 3mf dosyası birden fazla nesne içeriyor

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
tr: Onarılan 3mf dosyası birden fazla birim içeriyor

en: Repaired 3mf file does not contain any object
tr: Onarılan 3mf dosyası herhangi bir nesne içermiyor

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
tr: Onarılan 3mf dosyası herhangi bir birim içermiyor

en: Repairing model object
tr: Model nesnesini onarma

en: Repairing object by Windows service
tr: Nesneyi Windows hizmetiyle onarma

en: Repairing was canceled
tr: Onarım iptal edildi

en: Repetions count
tr: Tekrar sayısı

en: Repetions count of the whole model
tr: Tüm modelin tekrar sayısı

en: Replace from:
tr: Değiştirilecek olan:

en: Replace the BambuLab's device tab with print host webui
tr: BambuLab’ın aygıt sekmesini yazdırma ana bilgisayarı web arayüzüyle değiştirin

en: Replace the selected part with new STL
tr: Seçilen parçayı yeni STL ile değiştirin

en: Replace with STL
tr: STL ile değiştirin

en: Required nozzle HRC
tr: Gerekli nozul HRC

en: Reserved keywords found
tr: Ayrılmış anahtar kelimeler bulundu

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset Position
tr: Konumu Sıfırla

en: Reset Rotation
tr: Döndürmeyi Sıfırla

en: Reset Window Layout
tr: Pencere Düzenini Sıfırla

en: Reset cut
tr: Kesimi sıfırla

en: Reset cutting plane
tr: Kesme düzlemini sıfırla

en: Reset cutting plane and remove connectors
tr: Kesme düzlemini sıfırlayın ve bağlayıcıları çıkarın

en: Reset direction
tr: Yönü sıfırla

en: Reset distance
tr: Mesafeyi sıfırla

en: Reset mapped extruders.
tr: Eşlenmiş ekstrüderleri sıfırlayın.

en: Reset parameter
tr: Parametreyi sıfırla

en: Reset rotation
tr: Döndürmeyi sıfırla

en: Reset scale
tr: Ölçeği sıfırla

en: Reset to base
tr: Tabana sıfırla

en: Reset to default window layout
tr: Varsayılan pencere düzenine sıfırla

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Restart selection
tr: Seçimi sıfırla

en: Restore
tr: Geri Yükleme

en: Restore to inch
tr: İnçe geri çevir

en: Restore to meter
tr: Metreye geri çevir

en: Result can be read by human eyes.
tr: Sonuç insan gözüyle okunabilir.

en: Resume
tr: Sürdür

en: Resume Printing
tr: Yazdırmaya Devam Et

en: Resume Printing(defects acceptable)
tr: Yazdırmaya Devam Et (kusurlar kabul edilebilir)

en: Resume Printing(problem solved)
tr: Yazdırmaya Devam Et (sorun çözüldü)

en: Resync
tr: Yeniden eşitleme

en: Retract
tr: Geri çekme

en: Retract amount before wipe
tr: Temizleme işlemi öncesi geri çekme miktarı

en: Retract on top layer
tr: Üst katmanda geri çek

en: Retract when change layer
tr: Katman değişiminde geri çek

en: Retraction
tr: Geri Çekme

en: Retraction Length
tr: Geri Çekme Uzunluğu

en: Retraction Speed
tr: Geri çekme hızı

en: Retraction distance when cut
tr: Kesildiğinde geri çekilme mesafesi

en: Retraction state at the beginning of the custom G-code block. If the custom G-code moves the extruder axis, it should write to this variable so OrcaSlicer de-retracts correctly when it gets control back.
tr: Özel G kodu bloğunun başlangıcındaki geri çekilme durumu. Özel G kodu ekstruder eksenini hareket ettirirse, Slicer'ın kontrolü geri aldığında doğru şekilde geri çekme yapması için bu değişkene yazması gerekir.

en: Retraction test
tr: Geri çekme testi

en: Retraction when switching material
tr: Malzemeyi Değiştirirken Geri Çekme

en: Retry
tr: Yeniden dene

en: Reverse mouse zoom
tr: Mouse yakınlaştırmasını tersine çevir

en: Reverse on even
tr: Çiftleri ters çevirin

en: Reverse on odd
    Did you know that <b>Reverse on odd</b> feature can significantly improve the surface quality of your overhangs?
tr: Tersine çevir
    <b>Tersine çevir</b> özelliğinin çıkıntılarınızın yüzey kalitesini önemli ölçüde artırabileceğini biliyor muydunuz?

en: Reverse only internal perimeters
tr: Yalnızca iç çevreleri ters çevir

en: Reverse rotation
tr: Ters dönüş

en: Reverse threshold
tr: Ters eşik

en: Revert Transformation per glyph.
tr: Glif başına Dönüşümü Geri Al.

en: Revert alignment.
tr: Hizalamayı geri al.

en: Revert embossed depth.
tr: Kabartma derinliğini geri alın.

en: Revert font changes.
tr: Yazı tipi değişikliklerini geri alın.

en: Revert gap between characters
tr: Karakterler arasındaki boşluğu geri döndür

en: Revert gap between lines
tr: Satırlar arasındaki boşluğu geri döndür

en: Revert text size.
tr: Metin boyutunu geri döndür.

en: Revert using of model surface.
tr: Model yüzeyinin kullanımını geri alın.

en: Right
tr: Sağ

en: Right View
tr: Sağdan Görünüm

en: Right button click the icon to drop the object printable property
tr: Nesnenin yazdırılabilir özelliğini bırakmak için simgeye sağ tıklayın

en: Right button click the icon to drop the object settings
tr: Nesne ayarlarını bırakmak için simgeye sağ tıklayın

en: Right click
tr: Sağ tık

en: Right click the icon to fix model object
tr: Model nesnesini düzeltmek için simgeye sağ tıklayın

en: Right mouse button
tr: Sağ fare tuşu

en: Right mouse button:
tr: Sağ fare tuşu:

en: Role base wipe speed
tr: Otomatik temizleme hızı

en: Rotate
tr: Döndür

en: Rotate View
tr: Görüntüyü döndür

en: Rotate around Y
tr: Y etrafında döndür

en: Rotate around center:
tr: Merkezin etrafında döndürün:

en: Rotate cut plane
tr: Kesim düzlemini döndür

en: Rotate of view
tr: Görünümü döndür

en: Rotate solid infill direction
tr: Katı dolgu yönünü döndür

en: Rotate text
tr: Metni döndür

en: Rotate text Clock-wise.
tr: Metni Saat yönünde döndürün.

en: Rotate the polyhole every layer.
tr: Çokgeni her katmanda döndürün.

en: Rotate the solid infill direction by 90° for each layer.
tr: Katı dolgu yönünü her katman için 90° döndürün.

en: Rotation
tr: Döndürme

en: Rotation angle around the Y axis in degrees.
tr: Y ekseni etrafında derece cinsinden dönüş açısı.

en: Rotation angle around the Z axis in degrees.
tr: Z ekseni etrafında derece cinsinden dönüş açısı.

en: Running post-processing scripts
tr: İşlem sonrası komut dosyalarını çalıştırma

en: SD Card
tr: Hafıza kartı

en: SD Card Abnormal
tr: SD Kart Anormal

en: SLA Materials settings
tr: SLA Malzemeleri ayarları

en: SMALL
tr: KÜÇÜK

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    Orca Slicer supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
tr: ADIM
    STL yerine STEP dosyasını dilimleyerek baskı kalitenizi artırabileceğinizi biliyor muydunuz?
    Orca Slicer, STEP dosyalarını dilimlemeyi destekleyerek daha düşük çözünürlüklü bir STL'ye göre daha düzgün sonuçlar sağlar. Bir şans ver!

en: SVG actions
tr: SVG eylemleri

en: SVG file does NOT contain a single path to be embossed (%1%).
tr: SVG dosyası kabartma yapılacak tek bir yol İÇERMEZ (%1%).

en: SVG file path is "%1%"
tr: SVG dosya yolu "%1%"

en: SVG move
tr: SVG taşıma

en: SVG rotate
tr: SVG döndürme

en: Sacrificial layer
tr: Feda katmanı

en: Safely remove hardware.
tr: Donanımı Güvenle Kaldır.

en: Same as Global
tr: Küresel ile aynı

en: Same as Global Bed Type
tr: Global Yatak Tipi ile aynı

en: Same as Global Plate Type
tr: Global plaka tipi ile aynı

en: Same as Global Print Sequence
tr: Global Yazdırma Sırasıyla aynı

en: Same as top
tr: Üsttekiyle aynı

en: Sandwich mode
    Did you know that you can use sandwich mode (inner-outer-inner) to improve precision and layer consistency if your model doesn't have very steep overhangs?
tr: Sandviç modu
    Modelinizde çok dik çıkıntılar yoksa hassasiyeti ve katman tutarlılığını artırmak için sandviç modunu (iç-dış-iç) kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Save
tr: Kaydet

en: Save %1% style
tr: %1% stili kaydet

en: Save %s as
tr: %s'yi farklı kaydet

en: Save G-code file as:
tr: G-kod dosyasını şu şekilde kaydedin:

en: Save Project
tr: Projeyi Kaydet

en: Save Project as
tr: Projeyi farklı kaydet

en: Save SLA file as:
tr: SLA dosyasını farklı bir isimle kaydet:

en: Save SVG file
tr: SVG dosyasını kaydet

en: Save Sliced file as:
tr: Dilimlenmiş dosyayı şu şekilde kaydedin:

en: Save as
tr: Farklı kaydet

en: Save as '.svg' file
tr: '.svg' dosyası olarak kaydet

en: Save as new style
tr: Yeni stil olarak kaydet

en: Save as new style.
tr: Yeni stil olarak kaydet.

en: Save current %s
tr: Mevcut %s kaydet

en: Save current project as
tr: Mevcut projeyi farklı kaydet

en: Save current project to file
tr: Mevcut projeyi dosyaya kaydet

en: Save file as:
tr: Farklı kaydet:

en: Save preset
tr: Ön ayarı kaydet

en: Save project
tr: Projeyi kaydet

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
tr: Seçilen seçenekleri ön ayara kaydedin
    "%1%".

en: Save the selected options.
tr: Seçilen seçenekleri kaydedin.

en: Save to Filament Preset
tr: Filament Ön Ayarına Kaydet

en: Saving objects into the 3mf failed.
tr: Nesneleri 3mf'ye kaydetme işlemi başarısız oldu.

en: Scale
tr: Ölçeklendir

en: Scale also changes amount of curve samples (%1%)
tr: Ölçek ayrıca eğri örneklerinin miktarını da değiştirir (%1%)

en: Scale an object to fit the build volume
tr: Bir nesneyi yapı hacmine uyacak şekilde ölçeklendirin

en: Scale per object
tr: Nesne başına ölçeklendirme

en: Scale ratios
tr: Ölçek oranları

en: Scale the model by a float factor
tr: Modeli kayan nokta faktörüne göre ölçeklendirin

en: Scale to build volume
tr: Yapı hacmine göre ölçeklendir

en: Scan first layer
tr: İlk katmanı tara

en: Scanning bed surface
tr: Yatak yüzeyi taranıyor

en: Scarf around entire wall
tr: Tüm duvarın etrafına atkıla

en: Scarf joint flow ratio
tr: Atkı birleşimi akış oranı

en: Scarf joint for inner walls
tr: İç duvarlar için atkı birleşimi

en: Scarf joint seam (beta)
tr: Atkı birleşim dikişi (beta)

en: Scarf joint speed
tr: Atkı birleşim hızı

en: Scarf length
tr: Atkı uzunluğu

en: Scarf start height
tr: Atkı başlangıç ​​yüksekliği

en: Scarf steps
tr: Atkı kademesi

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
tr: "%1%" hedefine yükleme planlanıyor. Bkz. Pencere -> Ana Bilgisayar Yükleme Sırasını Yazdır

en: Seam
tr: Dikiş

en: Seam gap
tr: Dikiş boşluğu

en: Seam painting
tr: Dikiş boyama

en: Seam position
tr: Dikiş konumu

en: Seams
tr: Dikişler

en: Search
tr: Ara

en: Search Functionality
    Did you know that you use the Search tool to quickly find a specific Orca Slicer setting?
tr: Arama İşlevselliği
    Belirli bir Orca Dilimleyici ayarını hızla bulmak için Arama aracını kullandığınızı biliyor muydunuz?

en: Search for almost-circular holes that span more than one layer and convert the geometry to polyholes. Use the nozzle size and the (biggest) diameter to compute the polyhole.
    See http://hydraraptor.blogspot.com/2011/02/polyholes.html
tr: Birden fazla katmana yayılan neredeyse dairesel delikleri arayın ve geometriyi çoklu deliklere dönüştürün. Çoklu deliği hesaplamak için nozul boyutunu ve (en büyük) çapı kullanın.
    Bakın http://hydraraptor.blogspot.com/2011/02/polyholes.html

en: Search gcode placeholders
tr: Gcode yer tutucularını arayın

en: Search in preset
tr: Ön ayarda ara

en: Search plate, object and part.
tr: Arama plakası, nesne ve parça.

en: Searching for devices
tr: Cihazlar aranıyor

en: Searching for optimal orientation
tr: Optimum yönelimi arama

en: Second
tr: Saniye

en: Section View
tr: Bölüm Görünümü

en: Section view
tr: Bölüm görünümü

en: Select
tr: Seç

en: Select 2 faces on objects and 
     make objects assemble together.
tr: Nesnelerde 2 yüz seçin ve 
    nesnelerin bir araya gelmesini sağlayın.

en: Select 2 points or circles on objects and 
     specify distance between them.
tr: Nesnelerin üzerinde 2 nokta veya daire seçin ve 
    aralarındaki mesafeyi belirtin.

en: Select All
tr: Hepsini seç

en: Select Connected Printers (%d/6)
tr: Bağlı Yazıcıları Seçin (%d/6)

en: Select Filament Preset
tr: Filament Ön Ayarını Seçin

en: Select Model
tr: Model Seçin

en: Select Plate
tr: Plaka Seç

en: Select Printer
tr: Yazıcıyı Seçin

en: Select Printers
tr: Yazıcıları Seçin

en: Select Type
tr: Tür Seçin

en: Select Vendor
tr: Satıcıyı Seçin

en: Select a G-code file:
tr: G kodu dosyası seçin:

en: Select a new file
tr: Yeni dosya seç

en: Select a part
tr: Parça seçin

en: Select all
tr: Hepsini seç

en: Select all connectors
tr: Tüm bağlayıcıları seç

en: Select all objects
tr: Tüm nesneleri seç

en: Select at least one object to keep after cutting.
tr: Kesimden sonra saklanacak en az bir nesne seçin.

en: Select camera navigation style.
    Default: LMB+move for rotation, RMB/MMB+move for panning.
    Touchpad: Alt+move for rotation, Shift+move for panning.
tr: Kamera gezinme stilini seçin.
    Varsayılan: Döndürme için LMB+hareket, kaydırma için RMB/MMB+hareket.
    Dokunmatik yüzey: Döndürme için Alt+hareket, kaydırma için Shift+hareket.

en: Select connected printers (0/6)
tr: Bağlı yazıcıları seçin (0/6)

en: Select feature
tr: Özellik seçin

en: Select filament preset
tr: Filament ön ayarını seçin

en: Select from True Type Collection.
tr: True Type Koleksiyonundan seçim yapın.

en: Select multiple objects
tr: Birden fazla nesne seç

en: Select objects by rectangle
tr: Nesneleri dikdörtgene göre seç

en: Select placeholder
tr: Yer tutucuyu seçin

en: Select point
tr: Nokta seç

en: Select presets to compare
tr: Karşılaştırılacak ön ayarları seçin

en: Select profile to load:
tr: Yüklenecek profili seç:

en: Select settings
tr: Ayarları şeç

en: Select the language
tr: Dili seçin

en: Select the object/part and mouse click to change the name
tr: Nesneyi/parçayı seçin ve adını değiştirmek için fareye tıklayın

en: Select the object/part and press space to change the name
tr: Nesneyi/parçayı seçin ve adını değiştirmek için boşluk tuşuna basın

en: Select/Remove printers(system presets)
tr: Yazıcıları Seç/Kaldır (sistem ön ayarları)

en: Selected diameter and machine diameter do not match
tr: Seçilen çap ile makine çapı eşleşmiyor

en: Selection
tr: Seçim

en: Selection conflicts
tr: Seçim çakışmaları

en: Selects all objects
tr: Tüm nesneleri seç

en: Send
tr: Gönder

en: Send G-Code to printer host
tr: G Kodunu yazıcı ana bilgisayarına gönder

en: Send G-code
tr: G-kodu gönder

en: Send Options
tr: Gönderme Seçenekleri

en: Send all
tr: Hepsini gönder

en: Send print job to
tr: Yazdırma işini şuraya gönder

en: Send progress to pipe
tr: İlerlemeyi kanala gönder

en: Send progress to pipe.
tr: İlerlemeyi boruya gönder.

en: Send to
tr: Gönderildi

en: Send to Multi-device
tr: Çoklu cihaza gönder

en: Send to Printer SD card
tr: Yazıcı SD kartına gönder

en: Send to printer
tr: Yazıcıya gönder

en: Sending
tr: Gönderiliyor

en: Sending Cancel
tr: Gönderme İptal Oldu

en: Sending Failed
tr: Gönderim Başarısız

en: Sending Finish
tr: Gönderme Bitti

en: Sending gcode file over LAN
tr: LAN üzerinden gcode dosyası gönderiliyor

en: Sending gcode file to sdcard
tr: Gcode dosyası sdcard'a gönderiliyor

en: Sending print configuration
tr: Yazdırma yapılandırması gönderiliyor

en: Sending print job over LAN
tr: Yazdırma işi LAN üzerinden gönderiliyor

en: Sending print job through cloud service
tr: Yazdırma işini bulut hizmeti aracılığıyla gönderme

en: Sensitivity of pausing is
tr: Duraklatma hassasiyeti

en: Sent Time
tr: Gönderilen Zaman

en: Sequence
tr: Sekans

en: Serial
tr: Seri

en: Serial:
tr: Seri:

en: Serious
tr: Ciddi

en: Serious warning:
tr: Ciddi uyarı:

en: Server Exception
tr: Sunucu İstisnası

en: Service Unavailable
tr: Hizmet kullanılamıyor

en: Service name
tr: Hizmet adı

en: Set
tr: Ayarla

en: Set Filament for selected items
tr: Seçilen öğeler için Filamenti ayarla

en: Set Mirror
tr: Aynayı Ayarla

en: Set Orientation
tr: Yönü Ayarla

en: Set Position
tr: Pozisyonu ayarla

en: Set Scale
tr: Ölçeği Ayarla

en: Set as an individual object
tr: Ayrı bir nesne olarak ayarla

en: Set as cover
tr: Kapak olarak ayarla

en: Set as individual objects
tr: Bireysel nesneler olarak ayarla

en: Set bold
tr: Kalın

en: Set extruder number for the objects and parts
tr: Nesneler ve parçalar için ekstruder numarasını ayarlayın

en: Set filament for selected items
tr: Seçilen öğeler için filamenti ayarla

en: Set filaments to use
tr: Kullanılacak filamentleri ayarla

en: Set global orientation for whole text.
tr: Tüm metnin genel yönünü ayarlayın.

en: Set italic
tr: Yatık

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
tr: Birden çok nesne için parametreleri ayarlama
    Seçilen tüm nesneler için dilimleme parametrelerini aynı anda ayarlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Set position and orientation per glyph.
tr: Glif başına konum ve yönlendirmeyi ayarlayın.

en: Set speed for external and internal bridges
tr: Harici ve dahili köprüler için hızı ayarlayın

en: Set text to face camera
tr: Metni bana çevir

en: Set the brim type to "painted"
tr: Kenar tipini "boyalı" olarak ayarlayın

en: Set the page opened on startup.
tr: Açılışta açılacak sayfayı ayarlayın.

en: Sets debug logging level. 0:fatal, 1:error, 2:warning, 3:info, 4:debug, 5:trace
tr: Hata ayıklama günlüğü düzeyini ayarlar. 0:önemli, 1:hata, 2:uyarı, 3:bilgi, 4:hata ayıklama, 5:izleme

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
tr: Yazdırma sırasında AMS yuvası bilgilerinin ayarlanması desteklenmiyor

en: Setting Overrides
tr: Ayarların Üzerine Yazma

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
tr: Yazdırma desteklenmediğinde Sanal yuva bilgilerinin ayarlanması

en: Setting the jerk speed too low could lead to artifacts on curved surfaces
tr: Sarsıntı hızının çok düşük ayarlanması kavisli yüzeylerde bozulmalara neden olabilir

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings for height range
tr: Yükseklik aralığı ayarları

en: Setup Wizard
tr: Kurulum sihirbazı

en: Shape
tr: Şekil

en: Shape is marked as invisible (%1%).
tr: Şekil görünmez (%1%) olarak işaretlendi.

en: Shell
tr: Kabuk

en: Shift + Left mouse button
tr: Shift + Sol fare düğmesi

en: Shift + Left mouse button:
tr: Shift + Sol fare düğmesi:

en: Shift + Mouse move up or down
tr: Shift + Fare yukarı veya aşağı hareket ettirir

en: Shift + Right mouse button:
tr: Shift + Sağ fare düğmesi:

en: Shift+Any arrow
tr: Shift+Herhangi bir ok tuşu

en: Shift+Left mouse button
tr: Shift+Sol fare düğmesi

en: Shift+Mouse wheel
tr: Shift+Fare tekerleği

en: Shortcut Key
tr: Kısayol tuşu

en: Should printer/filament/process settings be loaded when opening a .3mf?
tr: Bir .3mf açılırken yazıcı/filament/işlem ayarları yüklenmeli mi?

en: Show
tr: Göster

en: Show "Live Video" guide page.
tr: "Canlı Video" kılavuz sayfasını gösterin.

en: Show "Tip of the day" notification after start
tr: Başlangıçtan sonra "Günün ipucu" bildirimini göster

en: Show &G-code Window
tr: &G-code Penceresini Göster

en: Show &Labels
tr: Etiketleri Göster

en: Show &Overhang
tr: Çıkıntıyı Göster

en: Show 3D Navigator
tr: 3D Gezgini Göster

en: Show 3D navigator in Prepare and Preview scene
tr: Hazırlama ve Önizleme sahnesinde 3D gezgini göster

en: Show Configuration Folder
tr: Yapılandırma Klasörünü Göster

en: Show Labels
tr: Etiketleri Göster

en: Show Selected Outline (beta)
tr: Seçilen Taslağı Göster (Deneysel)

en: Show Tip of the Day
tr: Günün İpucunu Göster

en: Show all files, recent first.
tr: Tüm dosyaları göster, en yenisi önce.

en: Show all presets (including incompatible)
tr: Tüm ön ayarları göster (uyumsuz olanlar dahil)

en: Show auto-calibration marks
tr: Otomatik kalibrasyon işaretlerini göster

en: Show command help.
tr: Komut yardımını göster.

en: Show error message
tr: Hata mesajını göster

en: Show g-code window in Preview scene
tr: Previce sahnesinde G-kodu penceresini göster

en: Show home page on startup
tr: Başlangıçta ana sayfayı göster

en: Show keyboard shortcuts list
tr: Klavye kısayolları listesini göster

en: Show object labels in 3D scene
tr: 3B sahnede nesne etiketlerini göster

en: Show object overhang highlight in 3D scene
tr: 3B sahnede nesne çıkıntısı vurgusunu göster

en: Show outline around selected object in 3D scene
tr: 3D sahnede seçilen nesnenin etrafındaki ana hatları göster

en: Show splash screen
tr: Açılış ekranını göster

en: Show the list of the keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayollarının listesini göster

en: Show the splash screen during startup.
tr: Açılış sırasında açılış ekranını göster.

en: Show wireframe
tr: Wireframe göster

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
tr: 3Dconnexion cihazları ayarları iletişim kutusunu Göster/Gizle

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
tr: Fil ayağı etkisini telafi etmek için baskı plakasındaki ilk katmanı küçültün

en: Shrinkage (XY)
tr: Büzülme (XY)

en: Shrinkage (Z)
tr: Büzülme (Z)

en: Silent
tr: Sessiz

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
tr: Sadeleştirmeye şu anda yalnızca tek bir parça seçildiğinde izin veriliyor

en: Simplify
tr: Sadeleştir

en: Simplify Model
tr: Modeli basitleştir

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model.
tr: Modeli Basitleştir
    Mesh basitleştirme özelliğini kullanarak bir ağdaki üçgen sayısını azaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Modele sağ tıklayın ve Modeli basitleştir'i seçin.

en: Simplify model
tr: Modeli sadeleştir

en: Simply switch to "%1%"
tr: Kolayca "%1%"e geçin

en: SimplyPrint account not linked. Go to Connect options to set it up.
tr: SimplyPrint hesabı bağlı değil. Ayarlamak için Bağlantı seçeneklerine gidin.

en: Single Extruder Multi Material
tr: Tek ekstruder çoklu malzeme

en: Single Extruder Multi Material is selected, 
    and all extruders must have the same diameter.
    Do you want to change the diameter for all extruders to first extruder nozzle diameter value?
tr: Tek Ekstruder Çoklu Malzeme seçilir, 
    ve tüm ekstrüderlerin aynı çapa sahip olması gerekir.
    Tüm ekstruderlerin çapını ilk ekstruder bozul çapı değerine değiştirmek ister misiniz?

en: Single extruder multi-material parameters
tr: Tek Ekstruder Çoklu Malzeme Parametreleri

en: Single extruder multi-material setup
tr: Tek Ekstruder Çoklu Malzeme Kurulumu

en: Single loop draft shield
tr: Tek döngülü draft kalkanı

en: Size
tr: Boyut

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
tr: Dikdörtgen plakanın X ve Y boyutları.

en: Size in emboss direction.
tr: Kabartma yönünde boyut.

en: Size of the first layer bounding box
tr: İlk katman sınırlayıcı kutusunun boyutu

en: Size of the print bed bounding box
tr: Baskı yatağı sınırlama kutusunun boyutu

en: Size:
tr: Boyut:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
tr: Boyut: %1% x %2% x %3%

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
tr: Boyut: %1% x %2% x %3% mm

en: Skew ratio
tr: Eğrilik oranı

en: Skip
tr: Atla

en: Skip AMS blacklist check
tr: AMS kara liste kontrolünü atla

en: Skip Calibration2
tr: Kalibrasyon2'yi atla

en: Skip Objects
tr: Nesneleri Atla

en: Skip modified gcodes in 3mf
tr: 3mf’de değiştirilmiş gcode’ları atla

en: Skip some objects in this print
tr: Bu baskıdaki bazı nesneleri atla

en: Skip step pause
tr: Adım duraklamasını atla

en: Skip the modified gcodes in 3mf from Printer or filament Presets
tr: Yazıcı veya filament Ön Ayarlarından 3mf’deki değiştirilmiş gcode’ları atlayın

en: Skip this Version
tr: Bu versiyonu atla

en: Skirt
tr: Etek

en: Skirt distance
tr: Etek mesafesi

en: Skirt height
tr: Etek yüksekliği

en: Skirt loops
tr: Etek sayısı

en: Skirt minimum extrusion length
tr: Etek minimum ekstrüzyon uzunluğu

en: Skirt speed
tr: Etek hızı

en: Skirt start point
tr: Etek başlangıç ​​noktası

en: Skirt type
tr: Etek tipi

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
tr: Slic3r, Alessandro Ranellucci tarafından diğer birçok katkıda bulunanların yardımıyla yaratıldı.

en: Slice
tr: Dilimle

en: Slice all
tr: Hepsini dilimle

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
tr: Zaman ve filament tahminini elde etmek için tüm plakayı dilimleyin

en: Slice gap closing radius
tr: Dilim aralığı kapanma yarıçapı

en: Slice ok.
tr: Dilimleme tamam.

en: Slice plate
tr: Plakayı dilimle

en: Slice the plates: 0-all plates, i-plate i, others-invalid
tr: Plakaları dilimleyin: 0-tüm plakalar, i-plaka i, diğerleri-geçersiz

en: Sliced Info
tr: Dilimleme bilgisi

en: Slicing
tr: Dilimleniyor

en: Slicing Canceled
tr: Dilimleme İptal Edildi

en: Slicing Mode
tr: Dilimleme modu

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
tr: Dilimleme Parametre Tablosu
    Bir tablodaki tüm nesneleri/parçaları görüntüleyebileceğinizi ve her nesne/parça için ayarları değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Slicing Plate %d
tr: Plaka %d dilimleniyor

en: Slicing Plate 1
tr: Dilimleme Plakası 1

en: Slicing State
tr: Dilimleme Durumu

en: Slicing complete
tr: Dilimleme tamamlandı

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
tr: Her katman için dilimleme yüksekliği. Daha küçük katman yüksekliği, daha doğru ve daha fazla baskı süresi anlamına gelir

en: Slicing mesh
tr: Mesh dilimleme

en: Slope
tr: Eğim

en: Slow down for curled perimeters
tr: Kıvrılmış çevre çizgilerinde yavaşlat

en: Slow down for overhang
tr: Çıkıntılarda yavaşla

en: Slow printing down for better layer cooling
tr: Daha iyi katman soğutması için baskıyı yavaşlat

en: Small area flow compensation (beta)
tr: Küçük alan akış telafisi (beta)

en: Small perimeters
tr: Küçük çevre (perimeter)

en: Small perimeters threshold
tr: Küçük çevre (perimeter) eşiği

en: Smart fill
tr: Akıllı boyama

en: Smart fill angle
tr: Akıllı doldurma açısı

en: Smooth
tr: Pürüzsüz

en: Smooth Build Plate (Side B)
tr: Smooth Build Plate (B Tarafı)

en: Smooth Spiral
tr: Pürüzsüz spiral

en: Smooth Spiral smooths out X and Y moves as well, resulting in no visible seam at all, even in the XY directions on walls that are not vertical
tr: Pürüzsüz Spiral, X ve Y hareketlerini de yumuşatır ve dikey olmayan duvarlarda XY yönlerinde bile hiçbir görünür ek yeri oluşmamasını sağlar.

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
tr: "Nesneye göre" dizisi etkinleştirildiğinde, hızlandırılmış çekimin yumuşak modu desteklenmez.

en: Smoothing
tr: Pürüzsüzleştirme

en: Smoothing segment length
tr: Segment uzunluğunu yumuşatma

en: Snap
tr: Çıt Çıt

en: Softening temperature
tr: Yumuşama sıcaklığı

en: Software has New version.
tr: Yazılımın Yeni sürümü var.

en: Solid infill
tr: Katı dolgu

en: Solid infill direction
tr: Katı dolgu yönü

en: Soluble material
tr: Çözünür malzeme

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
tr: Çözünür malzeme genellikle destek ve destek arayüzünü yazdırmak için kullanılır

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
tr: Uzun seyahat sırasında sızıntıyı önlemek için ekstruderdeki malzemenin bir kısmı geri çekilir. Geri çekmeyi devre dışı bırakmak için sıfır ayarlayın

en: Some connectors are overlapped
tr: Bazı konektörler üst üste binmiş

en: Some existing presets have failed to be created, as follows:
tr: Aşağıdaki gibi bazı mevcut ön ayarlar oluşturulamadı:

en: Some extension in the input is invalid
tr: Girilen bazı uzantılar geçersiz

en: Some of your images failed to upload. Would you like to redirect to the webpage for rating?
tr: Bazı resimleriniz yüklenemedi. Değerlendirme için web sayfasına yönlendirmek ister misiniz?

en: Some presets are modified.
tr: Bazı ön ayarlar değiştirildi.

en: Some values have been replaced. Please check them:
tr: Bazı değerler değiştirildi. Lütfen bunları kontrol edin:

en: Something unexpected happened when trying to log in, please try again.
tr: Giriş yapmaya çalışırken beklenmeyen bir şey oldu, lütfen tekrar deneyin.

en: Source Volume
tr: Kaynak Hacmi

en: Source filename of the first object, without extension.
tr: İlk nesnenin kaynak dosya adı, uzantısız.

en: Space
tr: Boşluk

en: Space proportion related to radius
tr: Yarıçapla ilgili alan oranı

en: Spacing
tr: Boşluk

en: Spacing between support lines
tr: Destek hatları arasındaki boşluk

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
tr: Alt arayüz çizgilerinin aralığı. Sıfır, sağlam arayüz anlamına gelir

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
tr: Arayüz çizgilerinin aralığı. Sıfır, sağlam arayüz anlamına gelir

en: Spacing of purge lines on the wipe tower.
tr: Silme kulesindeki boşaltma hatlarının aralığı.

en: Sparse infill
tr: Dolgu

en: Sparse infill anchor length
tr: Dolgu uzunluğu

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
tr: Eşik değerinden küçük olan seyrek dolgu alanı, yerini iç katı dolguya bırakmıştır

en: Sparse infill density
tr: Dolgu yoğunluğu

en: Sparse infill direction
tr: Seyrek dolgu yönü

en: Sparse infill pattern
tr: Dolgu deseni

en: Special mode
tr: Özel Mod

en: Specific for %1%
tr: %1%'e özel

en: Specific for sequential printing. Zero-based index of currently printed object.
tr: Sıralı yazdırmaya özel. Şu anda yazdırılan nesnenin sıfır tabanlı dizini.

en: Specify number of colors:
tr: Renk sayısını belirtin:

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
tr: Print_Host ile aynı değilse cihazınızın kullanıcı arayüzünün URL'sini belirtin

en: Speed
tr: Hız

en: Speed (mm/s)
tr: Hız (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means same speed with retraction
tr: Filamenti ekstrudere yeniden yükleme hızı. Sıfır, geri çekilmeyle aynı hız anlamına gelir

en: Speed limitation
tr: Hız Sınırlaması

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which is defined by no cooling layers.
    Please enable auxiliary_fan in printer settings to use this feature. G-code command: M106 P2 S(0-255)
tr: Yardımcı parça soğutma fanının hızı. Yardımcı fan, soğutma katmanlarının bulunmadığı ilk birkaç katman dışında, yazdırma sırasında bu hızda çalışacaktır.
    Lütfen bu özelliği kullanmak için yazıcı ayarlarında yardımcı_fan'ı etkinleştirin. G-code komut: M106 P2 S(0-255)

en: Speed of exhaust fan after printing completes
tr: Baskı tamamlandıktan sonra egzoz fanının hızı

en: Speed of exhaust fan during printing.This speed will overwrite the speed in filament custom gcode
tr: Baskı sırasında egzoz fanının hızı. Bu hız, filament özel gcode'undaki hızın üzerine yazılacaktır

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
tr: Boşluk doldurma hızı. Boşluk genellikle düzensiz çizgi genişliğine sahiptir ve daha yavaş yazdırılmalıdır

en: Speed of initial layer except the solid infill part
tr: Katı dolgu kısmı dışındaki ilk katmanın hızı

en: Speed of inner wall
tr: İç duvarın hızı

en: Speed of internal bridges. If the value is expressed as a percentage, it will be calculated based on the bridge_speed. Default value is 150%.
tr: İç köprülerin hızı. Değer yüzde olarak ifade edilirse köprü hızına göre hesaplanacaktır. Varsayılan değer %150’dir.

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
tr: Üst ve alt yüzeyin değil, iç katı dolgunun hızı

en: Speed of internal sparse infill
tr: İç seyrek dolgunun hızı

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
tr: En dışta görünen ve görünen dış duvarın hızı. Daha iyi kalite elde etmek için iç duvar hızından daha yavaş olması kullanılır.

en: Speed of retractions
tr: Geri çekme hızları

en: Speed of skirt, in mm/s. Zero means use default layer extrusion speed.
tr: Eteğin hızı, mm/s cinsinden. Sıfır, varsayılan katman ekstrüzyon hızının kullanılması anlamına gelir.

en: Speed of solid infill part of initial layer
tr: İlk katmanın katı dolgu kısmının hızı

en: Speed of support
tr: Destek hızı

en: Speed of support interface
tr: Destek arayüzünün hızı

en: Speed of the externally visible bridge extrusions. 
    
    In addition, if Slow down for curled perimeters is disabled or Classic overhang mode is enabled, it will be the print speed of overhang walls that are supported by less than 13%, whether they are part of a bridge or an overhang.
tr: Dışarıdan görülebilen köprü ekstrüzyonlarının hızı. 
    
    Ayrıca, kıvrılmış çevreler için yavaşlama devre dışı bırakılırsa veya Klasik çıkıntı modu etkinleştirilirse, ister bir köprünün ister bir çıkıntının parçası olsun, %13’ten daha az desteklenen çıkıntılı duvarların yazdırma hızı olacaktır.

en: Speed of the first cooling move
tr: İlk soğutma hareketi hızı

en: Speed of the last cooling move
tr: Son soğutma hareketi hızı

en: Speed of top surface infill which is solid
tr: Sağlam üst yüzey dolgusunun hızı

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
tr: Daha hızlı ve ekstrüzyonsuz seyahat hızı

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
tr: Uyarlanabilir Katman Yüksekliği ile baskınızı hızlandırın
    Uyarlanabilir Katman Yüksekliği seçeneğini kullanarak bir modeli daha da hızlı yazdırabileceğinizi biliyor muydunuz? Buna bir bak!

en: Speed used at the very beginning of loading phase.
tr: Yükleme aşamasının başında kullanılan hız.

en: Speed used for loading the filament on the wipe tower.
tr: Filamenti silme kulesine yüklemek için kullanılan hız.

en: Speed used for stamping.
tr: Damgalama için kullanılan hız.

en: Speed used for unloading the filament on the wipe tower (does not affect  initial part of unloading just after ramming).
tr: Filamenti silme kulesinde boşaltmak için kullanılan hız (sıkıştırmadan hemen sonra boşaltmanın ilk kısmını etkilemez).

en: Speed used for unloading the tip of the filament immediately after ramming.
tr: Sıkıştırmadan hemen sonra filamentin ucunu boşaltmak için kullanılan hız.

en: Speed:
tr: Hız:

en: Speed:
tr: Hız:

en: Sphere
tr: Küre

en: Spiral finishing flow ratio
tr: Spiral bitirme akış oranı

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0 and timelapse type is traditional.
tr: Spiral mod yalnızca duvar döngüleri 1 olduğunda, destek devre dışı bırakıldığında, üst kabuk katmanları 0 olduğunda, seyrek dolgu yoğunluğu 0 olduğunda ve timelapse türü geleneksel olduğunda çalışır.

en: Spiral starting flow ratio
tr: Spiral başlangıç ​​akış oranı

en: Spiral vase
tr: Spiral vazo

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
tr: Spiralleştirme, dış konturun z hareketlerini yumuşatır. Ve katı bir modeli, katı alt katmanlara sahip tek duvarlı bir baskıya dönüştürür. Oluşturulan son modelde dikiş yok.

en: Split
tr: Böl

en: Split the selected object
tr: Seçilen nesneyi böl

en: Split the selected object into multiple objects
tr: Seçilen nesneyi birden çok nesneye bölme

en: Split the selected object into multiple parts
tr: Seçilen nesneyi birden çok parçaya böl

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
tr: Nesnelere/Parçalara Böl
    Kolayca renklendirmek veya yazdırmak için büyük bir nesneyi küçük nesnelere bölebileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Split to objects
tr: Nesnelere böl

en: Split to parts
tr: Parçalara bölme

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
tr: Baskılarınızı plakalara ayırın
    Çok sayıda parçası olan bir modeli baskıya hazır ayrı kalıplara bölebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu, tüm parçaları takip etme sürecini basitleştirecektir.

en: Sport
tr: Spor

en: Square
tr: Kare

en: Stabilization cone apex angle
tr: Stabilizasyon konisi tepe açısı

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
tr: Nesneleri yığınla
    Nesneleri bir bütün olarak istifleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Staggered inner seams
tr: Kademeli iç dikişler

en: Stainless Steel
tr: Paslanmaz çelik

en: Stainless steel
tr: Paslanmaz çelik

en: Stamping distance measured from the center of the cooling tube
tr: Soğutma tüpünün merkezinden ölçülen damgalama mesafesi

en: Stamping loading speed
tr: Damgalama yükleme hızı

en: Standard
tr: Standart

en: Stanford Bunny
tr: Stanford Tavşanı

en: Start Calibration
tr: Kalibrasyonu Başlat

en: Start G-code
tr: Başlangıç G Kodu

en: Start G-code when start the printing of this filament
tr: Bu filament ile baskı başladığında çalıştırılacak G-Kod

en: Start G-code when start the whole printing
tr: Baskı başladığında çalışacak G Kodu

en: Start PA:
tr: PA başlangıcı:

en: Start Test Multi-Thread
tr: Çoklu İş Parçacığı Testini Başlat

en: Start Test Single-Thread
tr: Tek İş Parçacığı Testini Başlat

en: Start a new project
tr: Yeni bir proje başlat

en: Start a new window
tr: Yeni pencere

en: Start calibration
tr: Kalibrasyonu başlat

en: Start end points
tr: Başlangıç bitiş noktaları

en: Start height of the scarf.
    This amount can be specified in millimeters or as a percentage of the current layer height. The default value for this parameter is 0.
tr: Atkı başlangıç yüksekliği.
    Bu miktar milimetre cinsinden veya geçerli katman yüksekliğinin yüzdesi olarak belirtilebilir. Bu parametrenin varsayılan değeri 0'dır.

en: Start retraction length:
tr: Geri çekme uzunluğu başlangıcı:

en: Start speed:
tr: Başlangıç hızı:

en: Start temp:
tr: Başlangıç sıcaklığı:

en: Start the fan this number of seconds earlier than its target start time (you can use fractional seconds). It assumes infinite acceleration for this time estimation, and will only take into account G1 and G0 moves (arc fitting is unsupported).
    It won't move fan commands from custom gcodes (they act as a sort of 'barrier').
    It won't move fan commands into the start gcode if the 'only custom start gcode' is activated.
    Use 0 to deactivate.
tr: Fanı hedef başlangıç zamanından bu kadar saniye önce başlatın (kesirli saniyeleri kullanabilirsiniz). Bu süre tahmini için sonsuz ivme varsayar ve yalnızca G1 ve G0 hareketlerini hesaba katar (yay uydurma desteklenmez).
    Fan komutlarını özel kodlardan taşımaz (bir çeşit 'bariyer' görevi görürler).
    'Yalnızca özel başlangıç gcode'u etkinleştirilmişse, fan komutları başlangıç gcode'una taşınmayacaktır.
    Devre dışı bırakmak için 0'ı kullanın.

en: Start volumetric speed:
tr: Hacimsel hız başlangıcı:

en: Statement about User Experience Improvement Program
tr: Kullanıcı Deneyimini İyileştirme Programına İlişkin Açıklama

en: Statement on User Experience Improvement Plan
tr: Kullanıcı Deneyimi İyileştirme Planına İlişkin Açıklama

en: Statistics of All Plates
tr: Tüm Plakaların İstatistikleri

en: Status
tr: Durum

en: Stealth Mode
tr: Gizli mod

en: Step
tr: Adım

en: Step 1. Please confirm Orca Slicer and your printer are in the same LAN.
tr: 1. Adım: Lütfen Orca Slicer ve yazıcınızın aynı LAN’da olduğunu onaylayın.

en: Step 2. If the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
tr: 2. Adım: Aşağıdaki IP ve Erişim Kodu yazıcınızdaki gerçek değerlerden farklıysa, lütfen bunları düzeltin.

en: Step 3. Please obtain the device SN from the printer side; it is usually found in the device information on the printer screen.
tr: 3. Adım: Lütfen yazıcı tarafından cihaz SN’sini edinin; genellikle yazıcı ekranındaki cihaz bilgilerinde bulunur.

en: Step value
tr: Adım değeri

en: Still load
tr: Daha Fazla Yükle

en: Still print by object?
tr: Hala nesneye göre yazdırıyor musunuz?

en: Still unload
tr: Daha Fazla Boşalt

en: Stop
tr: Durdur

en: Stop Printing
tr: Yazdırmayı Durdur

en: Stop them and continue anyway?
tr: Onları durdurup yine de devam etmek mi istiyorsunuz?

en: Storage unavailable, insert SD card.
tr: Depolama alanı kullanılamıyor, SD kartı takın.

en: Storages found
tr: Depolar bulundu

en: Strength
tr: Dayanıklılık

en: String containing current time in yyyyMMdd-hhmmss format.
tr: Geçerli saati yyyyMMdd-hhmmss biçiminde içeren dize.

en: Stroke of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
tr: Şeklin konturu (%1%) desteklenmeyenleri içeriyor: %2%.

en: Stroke of shape (%1%) is too thin (minimal width is %2% mm).
tr: Şeklin konturu (%1%) çok ince (minimum genişlik %2% mm'dir).

en: Style
tr: Stil

en: Style "%1%" can't be used and will be removed from a list.
tr: "%1%" stili kullanılamaz ve listeden kaldırılacaktır.

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim and organic style will merge branches more aggressively and save a lot of material (default organic), while hybrid style will create similar structure to normal support under large flat overhangs.
tr: Destek stil ve şekli. Normal destek için, destekleri düzenli bir ızgara içine projelendirmek daha stabil destekler oluşturacaktır (varsayılan), aynı zamanda sıkı destek kuleleri malzeme tasarrufu sağlar ve nesne üzerindeki izleri azaltır.
    Ağaç destek için, ince ve organik tarz, dalları daha etkili bir şekilde birleştirir ve büyük düz çıkıntılarda normal destekle benzer bir yapı oluştururken birçok malzeme tasarrufu sağlar (varsayılan organik tarz). Hybrid stil, büyük düz çıkıntıların altında normal destekle benzer bir yapı oluşturacaktır.

en: Submit
tr: Gönder

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in Orca Slicer.
tr: Bir Parçayı Çıkar
    Negatif parça değiştiriciyi kullanarak bir ağı diğerinden çıkarabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu şekilde örneğin doğrudan Orca Slicer'da kolayca yeniden boyutlandırılabilen delikler oluşturabilirsiniz.

en: Subtract from
tr: Şundan çıkar

en: Subtract with
tr: Şununla çıkar

en: Success to get history result
tr: Geçmiş sonucunu alma başarısı

en: Success!
tr: Başarılı!

en: Successfully executed post-processing script
tr: İşlem sonrası komut dosyası başarıyla çalıştırıldı

en: Successfully sent. Close current page in %s s
tr: Başarıyla gönderildi. %s s'de mevcut sayfayı kapat

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
tr: Başarıyla gönderildi. %ss'de otomatik olarak cihaz sayfasına atlayacak

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
tr: Başarıyla gönderildi. %ss'de otomatik olarak bir sonraki sayfaya atlayacak

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
tr: Başarıyla kaldırıldı. %s(%s) aygıtı artık bilgisayardan güvenli bir şekilde kaldırılabilir.

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
tr: Öneri: Yıkama Hacmi [%d, %d] aralığında

en: Support
tr: Destek

en: Support Blocker
tr: Destek Engelleyici

en: Support Cubic
tr: Destek kübik

en: Support Enforcer
tr: Destek Uygulayıcısı

en: Support Generated
tr: Destek Oluşturuldu

en: Support air filtration
tr: Hava filtrasyonu desteği

en: Support control chamber temperature
tr: Destek kontrol ortam sıcaklığı

en: Support critical regions only
tr: Yalnızca kritik bölgeleri destekleyin

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
tr: Destek uygulayıcıları kullanılıyor ancak destek etkinleştirilmiyor. Lütfen desteği etkinleştirin.

en: Support filament
tr: Destek Filamenti

en: Support interface
tr: Destek arayüzü

en: Support interface fan speed
tr: Destekler için fan hızı

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
tr: Destek katmanı, nesne katmanından bağımsız olarak katman yüksekliğini kullanır. Bu, z aralığının özelleştirilmesine destek olmak ve yazdırma süresinden tasarruf etmek içindir. Prime tower etkinleştirildiğinde bu seçenek geçersiz olacaktır.

en: Support material
tr: Destek malzemesi

en: Support material is commonly used to print support and support interface
tr: Destek malzemesi yaygın olarak destek ve destek arayüzünü yazdırmak için kullanılır

en: Support multi bed types
tr: Çoklu plaka

en: Support painting
tr: Destek boyama

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
tr: Destek boyama
    Desteklerinizin yerini boyayabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu özellik, destek malzemesinin yalnızca modelin gerçekten ihtiyaç duyulan bölümlerine yerleştirilmesini kolaylaştırır.

en: Support transition
tr: Destek geçişi

en: Support wall loops
tr: Destek duvarı döngüleri

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
tr: Eğim açısı eşiğin altında olan çıkmalar için destek oluşturulacaktır.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
tr: Destek/Renkli Boyama: kalem yarıçapını ayarlayın

en: Support/Color Painting: adjust section position
tr: Destek/Renkli Boyama: bölüm konumunu ayarlayın

en: Support/object first layer gap
tr: Destek/nesne ilk katman boşluğu

en: Support/object xy distance
tr: Destek/nesne xy mesafesi

en: Support/raft base
tr: Destek/raft tabanı

en: Support/raft interface
tr: Destek/raft arayüzü

en: Support: generate contact points
tr: Destek: iletişim noktaları oluştur

en: Supports Painting
tr: Destek boyama

en: Supports silent mode
tr: Sessiz modu destekler

en: Surface
tr: Yüzey

en: Swap Y/Z axes
tr: Y/Z eksenlerini değiştirin

en: Sweeping XY mech mode
tr: Süpürme XY mekanik modu

en: Switch Camera View
tr: Kamera Görünümünü Değiştir

en: Switch between Prepare/Preview
tr: Hazırlama/Önizleme arasında geçiş yap

en: Switch cloud environment, Please login again!
tr: Bulut ortamını değiştirin, lütfen tekrar giriş yapın!

en: Switch table page
tr: Tablo sayfasını değiştir

en: Switch to 3mf model files.
tr: 3mf model dosyalarına geçin.

en: Switch to Device tab after upload.
tr: Yüklemeden sonra Cihaz sekmesine geçin.

en: Switch to normal mode
tr: Normal moda geç

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
tr: Değiştirici ayarlarını düzenlemek için nesne başına ayar moduna geçin.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
tr: Seçilen nesnelerin işlem ayarlarını düzenlemek için nesne başına ayar moduna geçin.

en: Switch to silent mode
tr: Sessiz moda geç

en: Switch to timelapse files.
tr: Timelapse dosyalarına geç.

en: Switch to video files.
tr: Video dosyalarına geç.

en: Switch workspaces
    You can switch between <b>Prepare</b> and <b>Preview</b> workspaces by pressing the <b>Tab</b> key.
tr: Çalışma alanlarını değiştir
    <b>Sekme</b> tuşuna basarak <b>Hazırlık</b> ve <b>Önizleme</b> çalışma alanları arasında geçiş yapabilirsiniz.

en: Switching application language
tr: Uygulama dilini değiştirme

en: Switching application language while some presets are modified.
tr: Bazı ön ayarlar değiştirilirken uygulama dilinin değiştirilmesi.

en: Switching the language requires application restart.
tr: Dili değiştirmek uygulamanın yeniden başlatılmasını gerektirir.

en: Sync
tr: Senkronizasyon

en: Sync filaments with AMS
tr: Filamentleri AMS ile senkronize et

en: Sync filaments with AMS will drop all current selected filament presets and colors. Do you want to continue?
tr: Filamentleri AMS ile senkronize etmek, seçili tüm mevcut filament ön ayarlarını ve renklerini kaldıracaktır. Devam etmek istiyor musun?

en: Sync settings
tr: Ayarları senkronize et

en: Sync user presets
tr: Kullanıcı ön ayarlarını senkronize edin

en: Synchronization
tr: Senkronizasyon

en: Synchronize filament list from AMS
tr: Filament listesini AMS'den senkronize edin

en: Synchronizing device information
tr: Cihaz bilgileri senkronize ediliyor

en: Synchronizing device information time out
tr: Cihaz bilgilerinin senkronize edilmesi zaman aşımı

en: Synchronizing the printing results. Please retry a few seconds later.
tr: Yazdırma sonuçları senkronize ediliyor. Lütfen birkaç saniye sonra tekrar deneyin.

en: System Sync
tr: Sistem Senkronizasyonu

en: System Version:
tr: Sistem Versiyonu:

en: System presets
tr: Sistem ön ayarları

en: TPU is not supported by AMS.
tr: TPU, AMS tarafından desteklenmez.

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
tr: Flow Dynamics Otomatik Kalibrasyonunda TPU desteklenmiyor.

en: Task Name
tr: Görev Adı

en: Task Sending
tr: Görev Gönderme

en: Task Sent
tr: Görev Gönderildi

en: Task Status
tr: Görev durumu

en: Task canceled
tr: Görev iptal edildi

en: Task canceled.
tr: Görev iptal edildi.

en: Temp step:
tr: Sıcaklık adımı:

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Temperature (°C)
tr: Sıcaklık (°C)

en: Temperature Calibration
tr: Sıcaklık Kalibrasyonu

en: Temperature calibration
tr: Sıcaklık kalibrasyonu

en: Temperature difference to be applied when an extruder is not active. The value is not used when 'idle_temperature' in filament settings is set to non zero value.
tr: Ekstruder aktif olmadığında uygulanacak sıcaklık farkı. Filament ayarlarında ‘rölanti sıcaklığı’ sıfır olmayan bir değere ayarlandığında bu değer kullanılmaz.

en: Temperature variation
tr: Sıcaklık değişimi

en: Temperature:
tr: Sıcaklık:

en: Temperatures
tr: Sıcaklıklar

en: Template
tr: Şablon

en: Template Custom G-code
tr: Şablon Özel G-kod

en: Terms and Conditions
tr: Şartlar ve koşullar

en: Test Bing.com
tr: Bing.com'u test edin

en: Test OrcaSlicer(GitHub)
tr: OrcaSlicer'ı (GitHub) test edin

en: Test OrcaSlicer(GitHub):
tr: OrcaSlicer'ı (GitHub) test edin:

en: Test bing.com:
tr: Bing.com'u test edin:

en: Text
tr: Metin

en: Text Gap
tr: Metin Boşluğu

en: Text contains character glyph (represented by '?') unknown by font.
tr: Metin, yazı tipi tarafından bilinmeyen karakter glifini ('?' ile temsil edilir) içeriyor.

en: Text doesn't show current horizontal alignment.
tr: Metin geçerli yatay hizalamayı göstermiyor.

en: Text input doesn't show font boldness.
tr: Metin girişi yazı tipi kalınlığını göstermiyor.

en: Text input doesn't show font skew.
tr: Metin girişi yazı tipi çarpıklığını göstermiyor.

en: Text input doesn't show gap between lines.
tr: Metin girişi satırlar arasındaki boşluğu göstermiyor.

en: Text move
tr: Metin taşıma

en: Text rotate
tr: Metin döndürme

en: Text shape
tr: Metin şekli

en: Texture
tr: Doku

en: Textured Build Plate (Side A)
tr: Textured Build Plate (A Tarafı)

en: Textured Cool plate
tr: Textured Cool Plate

en: Thank you for purchasing a Bambu Lab device.Before using your Bambu Lab device, please read the terms and conditions.By clicking to agree to use your Bambu Lab device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the Bambu Lab Privacy Policy, please do not use Bambu Lab equipment and services.
tr: Bir Bambu Lab cihazı satın aldığınız için teşekkür ederiz.Bambu Lab cihazınızı kullanmadan önce lütfen şartlar ve koşulları okuyun.Bambu Lab cihazınızı kullanmayı kabul etmek için tıklayarak, Gizlilik Politikasına ve Kullanım Koşullarına (topluca "Şartlar" olarak anılacaktır) uymayı kabul etmiş olursunuz. "). Bambu Lab Gizlilik Politikasına uymuyorsanız veya bu Politikayı kabul etmiyorsanız lütfen Bambu Lab ekipmanlarını ve hizmetlerini kullanmayın.

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
tr: '%s' klasörü mevcut dizinde zaten mevcut. Onu temizleyip yeniden oluşturmak mı istiyorsunuz?
    Değilse, bir zaman son eki eklenecektir ve oluşturulduktan sonra adı değiştirebilirsiniz.

en: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it with Orca Slicer and export a new .gcode.3mf file.
tr: .gcode.3mf dosyası hiçbir G kodu verisi içermiyor. Lütfen dosyayı Bambu Studio ile dilimleyin ve yeni bir .gcode.3mf dosyasını dışa aktarın.

en: The 3mf file version is in Beta and it is newer than the current OrcaSlicer  version.
tr: 3mf dosya sürümü Beta’dadır ve mevcut OrcaSlicer sürümünden daha yenidir.

en: The 3mf file version is newer than the current Orca Slicer version.
tr: 3mf dosya sürümü mevcut Orca Slicer sürümünden daha yenidir.

en: The 3mf has following customized filament or printer presets:
tr: 3mf dosyasında şu özel filament veya yazıcı ayarları bulunmaktadır:

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
tr: 3mf dosyasında filament veya yazıcı ön ayarlarında şu değiştirilmiş G-kodları bulunmaktadır:

en: The 3mf is not supported by OrcaSlicer, load geometry data only.
tr: OrcaSlicer, 3mf formatını desteklememektedir. Sadece geometri verilerini yükle.

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Found following keys unrecognized:
tr: 3mf'nin %s sürümü, %s'in %s sürümünden daha yeni, Aşağıdaki anahtarlar tanınmadan bulundu:

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Suggest to upgrade your software.
tr: 3mf'nin %s sürümü, %s'in %s sürümünden daha yeni, Yazılımınızı yükseltmenizi öneririz.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament. This takes about 20 seconds.
tr: AMS, yeni bir Bambu Lab filamenti takıldığında filament bilgilerini otomatik olarak okuyacaktır. Bu yaklaşık 20 saniye sürer.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
tr: AMS, başlangıçta takılan filamentin bilgilerini otomatik olarak okuyacaktır. Yaklaşık 1 dakika sürecektir. Okuma işlemi filament makaralarını saracaktır.

en: The AMS will estimate Bambu filament's remaining capacity after the filament info is updated. During printing, remaining capacity will be updated automatically.
tr: AMS, filament bilgisi güncellendikten sonra Bambu filamentin kalan kapasitesini tahmin edecek. Yazdırma sırasında kalan kapasite otomatik olarak güncellenecektir.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
tr: AMS, başlatma sırasında takılan filamentden bilgileri otomatik olarak okumaz ve son kapatmadan önce kaydedilen bilgileri kullanmaya devam eder.

en: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue creating, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?
tr: Oluşturduğunuz %s Filament adı zaten mevcut.
    Oluşturmaya devam ederseniz oluşturulan ön ayar tam adıyla görüntülenecektir. Devam etmek istiyor musun?

en: The Orca Slicer needs an upgrade
tr: Orca Dilimleyicinin yükseltilmesi gerekiyor

en: The OrcaSlicer configuration file may be corrupted and cannot be parsed.
    OrcaSlicer has attempted to recreate the configuration file.
    Please note, application settings will be lost, but printer profiles will not be affected.
tr: OrcaSlicer konfigürasyon dosyası bozulmuş olabilir ve ayrıştırılamayabilir.
    OrcaSlicer, konfigürasyon dosyasını yeniden oluşturmayı denedi.
    Lütfen dikkat edin, uygulama ayarları kaybolacak, ancak yazıcı profilleri etkilenmeyecek.

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
tr: SLA arşivi herhangi bir ön ayar içermez. Lütfen SLA arşivini içe aktarmadan önce bazı SLA yazıcı ön ayarlarını etkinleştirin.

en: The Wipe Tower is currently only supported with the relative extruder addressing (use_relative_e_distances=1).
tr: Temizleme Kulesi şu anda yalnızca ilgili ekstruder adreslemesiyle desteklenmektedir (use_relative_e_distances=1).

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
tr: Yazılımsal Geri Çekme modunu kullanırken Temizleme seçeneği kullanılamaz.
    
    Yazılımsal Geri Çekmeyi etkinleştirmek için bunu devre dışı bırakmalı mıyım?

en: The acceleration setting exceeds the printer's maximum acceleration (machine_max_acceleration_extruding).
    Orca will automatically cap the acceleration speed to ensure it doesn't surpass the printer's capabilities.
    You can adjust the machine_max_acceleration_extruding value in your printer's configuration to get higher speeds.
tr: Hızlanma ayarı yazıcının maksimum hızlanmasını aşıyor (machine_max_acceleration_extruding).
    Orca, yazıcının yeteneklerini aşmadığından emin olmak için hızlanma hızını otomatik olarak sınırlayacaktır.
    Daha yüksek hızlar elde etmek için yazıcınızın yapılandırmasındaki machine_max_acceleration_extruding değerini ayarlayabilirsiniz.

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
tr: Gerçek temizleme hacimleri, tablodaki temizleme hacimleri ile temizleme çarpanının çarpımına eşittir.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
tr: Ütüleme sırasında çıkacak malzeme miktarı. Normal katman yüksekliğindeki akışa göre. Çok yüksek değer yüzeyde aşırı ekstrüzyona neden olur

en: The angle ironing is done at. A negative number disables this function and uses the default method.
tr: Köşebent ütüleme işlemi yapılır. Negatif bir sayı bu işlevi devre dışı bırakır ve varsayılan yöntemi kullanır.

en: The angle of the branches' diameter as they gradually become thicker towards the bottom. An angle of 0 will cause the branches to have uniform thickness over their length. A bit of an angle can increase stability of the organic support.
tr: Aşağıya doğru giderek kalınlaşan dalların çapının açısı. Açının 0 olması, dalların uzunlukları boyunca eşit kalınlığa sahip olmasına neden olacaktır. Birazcık açı organik desteğin stabilitesini artırabilir.

en: The angle of the first set of 2D lattice elements in the Z direction. Zero is vertical.
tr: İlk 2 boyutlu kafes elemanları grubunun Z yönündeki açısı. Sıfır dikeydir.

en: The angle of the second set of 2D lattice elements in the Z direction. Zero is vertical.
tr: İkinci 2 boyutlu kafes elemanları grubunun Z yönündeki açısı. Sıfır dikeydir.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
tr: OpenGL sürümü 2.0'dan düşük olduğundan uygulama normal şekilde çalışamıyor.

en: The average distance between the random points introduced on each line segment
tr: Her çizgi parçasına eklenen rastgele noktalar arasındaki ortalama mesafe

en: The base size of the coherent noise features, in mm. Higher values will result in larger features.
tr: Tutarlı gürültü özelliklerinin mm cinsinden taban boyutu. Daha yüksek değerler daha büyük özelliklerle sonuçlanacaktır.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
tr: Kalibrasyon programı, sapmayı en aza indirmek için cihazınızın durumunu otomatik olarak algılar.
    Cihazın en iyi şekilde çalışmasını sağlar.

en: The color count should be in range [%d, %d].
tr: Renk sayısı aralıkta olmalıdır [%d, %d].

en: The configuration is up to date.
tr: Yapılandırma güncel.

en: The configuration may be generated by a newer version of OrcaSlicer.
tr: Yapılandırma, OrcaSlicer'ın daha yeni bir sürümü tarafından oluşturulabilir.

en: The configuration package is changed in previous Config Guide
tr: Yapılandırma paketi önceki Yapılandırma Kılavuzu'nda değiştirildi

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
tr: Yapılandırma paketi mevcut uygulamayla uyumlu değil.
    %s yapılandırma paketini güncelleyecek, Aksi halde başlatılamayacak

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
tr: Mevcut hazne sıcaklığı veya hedef hazne sıcaklığı 45 ° C'yi aşıyor Ekstruder tıkanmasını önlemek için düşük sıcaklıkta filament (PLA / PETG / TPU) yüklenmesine izin verilmez.

en: The current custom preset will be detached from the parent system preset.
tr: Geçerli özel ön ayar, ana sistem ön ayarından ayrılacaktır.

en: The current extruder ID. The same as current_extruder.
tr: Geçerli ekstruder kimliği. Mevcut ekstruder ile aynı.

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
tr: Yazıcının mevcut ürün yazılımı sürümü kalibrasyonu desteklemiyor.
    Lütfen yazıcının ürün yazılımını yükseltin.

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
tr: Mevcut sıcak yatak sıcaklığı oldukça yüksek. Bu filamenti kapalı bir muhafaza içinde bastırırken nozzle tıkanabilir. Lütfen ön kapağı açın ve/veya üst camı çıkarın.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
tr: Mevcut projede kaydedilmemiş değişiklikler var. Devam etmeden önce kaydedilsin mi?

en: The custom printer or model is not entered, please enter it.
tr: Özel yazıcı veya model girilmedi lütfen giriş yapın.

en: The decay rate for higher octaves of the coherent noise. Lower values will result in smoother noise.
tr: Tutarlı gürültünün daha yüksek oktavları için bozulma oranı. Daha düşük değerler daha yumuşak gürültüye neden olur.

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
tr: İlk katman dışında hem normal yazdırmanın hem de ilerlemenin varsayılan ivmesi

en: The device cannot handle more conversations. Please retry later.
tr: Cihaz daha fazla konuşmayı yönetemiyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: The direction which the wall loops are extruded when looking down from the top.
    
    By default all walls are extruded in counter-clockwise, unless Reverse on even is enabled. Set this to any option other than Auto will force the wall direction regardless of the Reverse on even.
    
    This option will be disabled if spiral vase mode is enabled.
tr: Yukarıdan aşağıya bakıldığında duvar döngülerinin ekstrüzyona uğradığı yön.
    
    Çift yönlü ters çevirme seçeneği etkinleştirilmediği sürece, varsayılan olarak tüm duvarlar saat yönünün tersine ekstrüde edilir. Bunu Otomatik dışında herhangi bir seçeneğe ayarlayın, Ters çevirmeden bağımsız olarak duvar yönünü eşit olarak zorlayacaktır.
    
    Spiral vazo modu etkinse bu seçenek devre dışı bırakılacaktır.

en: The distance between the lines of ironing
tr: Ütü çizgileri arasındaki mesafe

en: The distance from the boundary between filaments to generate interlocking structure, measured in cells. Too few cells will result in poor adhesion.
tr: Hücrelerde ölçülen, birbirine kenetlenen yapıyı oluşturmak için filamentler arasındaki sınırdan mesafe. Çok az hücre yapışmanın zayıf olmasına neden olur.

en: The distance from the outside of a model where interlocking structures will not be generated, measured in cells.
tr: Birbirine kenetlenen yapıların oluşturulmayacağı bir modelin dışına olan mesafe, hücrelerde ölçülür.

en: The distance to keep from the edges. A value of 0 sets this to half of the nozzle diameter
tr: Kenarlardan korunacak mesafe. 0 değeri bunu nozül çapının yarısına ayarlar

en: The extruder to use when printing perimeter of the wipe tower. Set to 0 to use the one that is available (non-soluble would be preferred).
tr: Silme kulesinin çevresini yazdırırken kullanılacak ekstruder. Mevcut olanı kullanmak için 0 olarak ayarlayın (çözünmeyen tercih edilir).

en: The failed test result has been dropped.
tr: Başarısız olan test sonucu düşürüldü.

en: The filament choice not find filament preset, please reselect it
tr: Filament seçimi filament ön ayarını bulamıyor, lütfen yeniden seçin

en: The filament must be selected.
tr: Filament seçilmelidir.

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
tr: %s dosyası zaten mevcut
    değiştirmek istiyor musun?

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
tr: %s dosyası yazıcının depolama alanına gönderildi ve yazıcıda görüntülenebiliyor.

en: The file contains invalid vertex index.
tr: Dosya geçersiz köşe dizini içeriyor.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
tr: Dosya 2'den az köşesi olan çokgenler içeriyor.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
tr: Dosya 4'ten fazla köşesi olan çokgenler içeriyor.

en: The file does not contain any geometry data.
tr: Dosya herhangi bir geometri verisi içermiyor.

en: The file exceeds %d MB, please import again.
tr: Dosya %d MB'yi aşıyor lütfen tekrar içe aktarın.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting Orca.
tr: Ürün yazılımı sürümü anormal. Yazdırmadan önce onarım ve güncelleme yapılması gerekir. Şimdi güncellemek istiyor musunuz? Ayrıca daha sonra yazıcıda güncelleyebilir veya stüdyoyu bir sonraki başlatışınızda güncelleyebilirsiniz.

en: The first few layers are printed slower than normal. The speed is gradually increased in a linear fashion over the specified number of layers.
tr: İlk birkaç katman normalden daha yavaş yazdırılır. Hız, belirtilen katman sayısı boyunca doğrusal bir şekilde kademeli olarak artırılır.

en: The following characters are not allowed by a FAT file system:
tr: FAT dosya sistemi tarafından izin verilmeyen karakterler:

en: The following issues occurred during the process of uploading images. Do you want to ignore them?
tr: Resim yükleme işlemi sırasında aşağıdaki sorunlar oluştu. Bunları görmezden gelmek ister misiniz?

en: The following presets inherit this preset. | The following preset inherits this preset.
tr[0]: Aşağıdaki ön ayarlar bu ön ayarı devralır.
tr[1]: Aşağıdaki ön ayar bu ön ayarı devralır.

en: The following presets inherits this preset. | The following preset inherits this preset.
tr[0]: Aşağıdaki ön ayarlar bu ön ayarı devralır.
tr[1]: Aşağıdaki ön ayar bu ön ayarı devralır.

en: The geometry will be decimated before detecting sharp angles. This parameter indicates the minimum length of the deviation for the decimation.
    0 to deactivate
tr: Keskin açılar tespit edilmeden önce geometrinin büyük bir kısmı yok edilecektir. Bu parametre, ondalık sapmanın minimum uzunluğunu gösterir.
    Devre dışı bırakmak için 0

en: The height of nozzle tip.
tr: Nozul ucunun yüksekliği.

en: The height of the beams of the interlocking structure, measured in number of layers. Less layers is stronger, but more prone to defects.
tr: Birbirine kenetlenen yapının kirişlerinin yüksekliği, katman sayısıyla ölçülür. Daha az katman daha güçlüdür ancak kusurlara daha yatkındır.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
tr: İçe aktarılan SLA arşivi herhangi bir ön ayar içermiyordu. Geçerli SLA ön ayarları geri dönüş olarak kullanıldı.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
tr: Giriş değeri %1%'den büyük ve %2%'den küçük olmalıdır

en: The input value size must be 3.
tr: Giriş değeri boyutu 3 olmalıdır.

en: The jerk setting exceeds the printer's maximum jerk (machine_max_jerk_x/machine_max_jerk_y).
    Orca will automatically cap the jerk speed to ensure it doesn't surpass the printer's capabilities.
    You can adjust the maximum jerk setting in your printer's configuration to get higher speeds.
tr: Sarsıntı ayarı yazıcının maksimum sarsıntısını aşıyor (machine_max_jerk_x/machine_max_jerk_y).
    Orca, yazıcının yeteneklerini aşmadığından emin olmak için sarsıntı hızını otomatik olarak sınırlayacaktır.
    Daha yüksek hızlar elde etmek için yazıcınızın yapılandırmasında maksimum sarsıntı ayarını yapabilirsiniz.

en: The largest printable layer height for extruder. Used tp limits the maximum layer hight when enable adaptive layer height
tr: Ekstruder için yazdırılabilir en büyük katman yüksekliği. Uyarlanabilir katman yüksekliği etkinleştirildiğinde maksimum katman yüksekliğini sınırlamak için kullanılır

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
tr: Geri çekme uzunluğuna göre, temizlemeden önce hızlı geri çekilmenin uzunluğu

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
tr: Baskı plakasının yerelleştirme etiketi algılanır ve etiket önceden tanımlanmış aralıkta değilse yazdırma duraklatılır.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used tp limits the minimum layer hight when enable adaptive layer height
tr: Ekstruder için yazdırılabilir en düşük katman yüksekliği. Kullanılan tp, uyarlanabilir katman yüksekliğini etkinleştirirken minimum katman yüksekliğini sınırlar

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
tr: Malzeme, erimiş hal ile kristal hal arasında geçiş yaptıktan sonra hacimsel değişime sahip olabilir. Bu ayar, bu filamentin gcode'daki tüm ekstrüzyon akışını orantılı olarak değiştirir. Önerilen değer aralığı 0,95 ile 1,05 arasındadır. Belki hafif taşma veya taşma olduğunda güzel düz bir yüzey elde etmek için bu değeri ayarlayabilirsiniz

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow. 
    
    The final object flow ratio is this value multiplied by the filament flow ratio.
tr: Malzeme, erimiş hal ile kristal hal arasında geçiş yaptıktan sonra hacimsel değişime sahip olabilir. Bu ayar, bu filamentin gcode’daki tüm ekstrüzyon akışını orantılı olarak değiştirir. Önerilen değer aralığı 0,95 ile 1,05 arasındadır. Belki hafif taşma veya taşma olduğunda güzel düz bir yüzey elde etmek için bu değeri ayarlayabilirsiniz. 
    
    Nihai nesne akış oranı, bu değerin filament akış oranıyla çarpılmasıyla elde edilir.

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid clogging.
tr: Filament bu sıcaklıkta yumuşar, bu nedenle yatak sıcaklığı bununla eşit veya daha yüksekse, tıkanmaları önlemek için ön kapağı açmanız ve/veya üst camı çıkarmanız şiddetle önerilir.

en: The material type of filament
tr: Filament malzeme türü

en: The maximum number of printers that can be selected is %d
tr: Seçilebilecek maksimum yazıcı sayısı %d'dır

en: The maximum print speed when purging in the wipe tower and printing the wipe tower sparse layers. When purging, if the sparse infill speed or calculated speed from the filament max volumetric speed is lower, the lowest will be used instead.
    
    When printing the sparse layers, if the internal perimeter speed or calculated speed from the filament max volumetric speed is lower, the lowest will be used instead.
    
    Increasing this speed may affect the tower's stability as well as increase the force with which the nozzle collides with any blobs that may have formed on the wipe tower.
    
    Before increasing this parameter beyond the default of 90mm/sec, make sure your printer can reliably bridge at the increased speeds and that ooze when tool changing is well controlled.
    
    For the wipe tower external perimeters the internal perimeter speed is used regardless of this setting.
tr: Silme kulesinde temizleme yaparken ve silme kulesi seyrek katmanlarını yazdırırken maksimum yazdırma hızı. Temizleme sırasında seyrek dolum hızı veya filamanın maksimum hacimsel hızından hesaplanan hız daha düşükse, bunun yerine en düşük olanı kullanılacaktır.
    
    Seyrek katmanları yazdırırken iç çevre hızı veya filamanın maksimum hacimsel hızından hesaplanan hız daha düşükse bunun yerine en düşük olanı kullanılacaktır.
    
    Bu hızın arttırılması kulenin stabilitesini etkileyebileceği gibi, nozülün silme kulesi üzerinde oluşmuş olabilecek damlacıklarla çarpışma kuvvetini de arttırabilir.
    
    Bu parametreyi varsayılan 90 mm/sn’nin üzerine çıkarmadan önce, yazıcınızın artan hızlarda güvenilir şekilde köprü kurabildiğinden ve takım değişimi iyi kontrol edildiğinde sızıntı yaptığından emin olun.
    
    Silme kulesi dış çevreleri için bu ayardan bağımsız olarak iç çevre hızı kullanılır.

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
tr: Nozulnin metalik malzemesi. Bu, nozulun aşınma direncini ve ne tür filamentin basılabileceğini belirler

en: The minimum print speed to which the printer slows down to maintain the minimum layer time defined above when the slowdown for better layer cooling is enabled.
tr: Daha iyi katman soğutması için yavaşlama etkinleştirildiğinde, yukarıda tanımlanan minimum katman süresini korumak için yazıcının yavaşladığı minimum yazdırma hızı.

en: The minimum wall width that should be used for the first layer is recommended to be set to the same size as the nozzle. This adjustment is expected to enhance adhesion.
tr: İlk katman için kullanılması gereken minimum duvar genişliğinin nozul ile aynı boyuta ayarlanması tavsiye edilir. Bu ayarlamanın yapışmayı artırması beklenmektedir.

en: The model is not found, please reselect vendor.
tr: Model bulunamadı, lütfen satıcıyı seçin.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
tr: Çarpan [%.2f, %.2f] aralığında olmalıdır.

en: The name "%1%" already exists.
tr: "%1%" adı zaten mevcut.

en: The name cannot be empty.
tr: Ad boş olamaz.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
tr: Ad, önceden ayarlanmış bir takma adla aynı olamaz.

en: The name cannot be the same as the system preset name.
tr: Ad, sistem ön ayarının adıyla aynı olamaz.

en: The name cannot exceed 40 characters.
tr: Ad 40 karakteri aşamaz.

en: The name is not allowed to be empty.
tr: Ad alanı boş bırakılamaz.

en: The name is not allowed to end with space character.
tr: Adın boşluk karakteriyle bitmesine izin verilmez.

en: The name is not allowed to start with space character.
tr: Adın boşluk karakteriyle başlamasına izin verilmez.

en: The name is the same as another existing preset name
tr: Ad, mevcut başka bir ön ayar adıyla aynı

en: The name length exceeds the limit.
tr: Ad uzunluğu sınırı aşıyor.

en: The name may show garbage characters!
tr: İsimde çöp karakterler görünebilir!

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
tr: Nozul çapı yazıcı ayarlarından senkronize edildi

en: The nozzle diameter is not found, please reselect.
tr: Nozul çapı bulunamadı, lütfen yeniden seçin.

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
tr: Filamentin gerektirdiği nozul sertliği, yazıcının varsayılan nozul sertliğinden daha yüksektir. Lütfen sertleşmiş nozulu veya filamenti değiştirin, aksi takdirde nozul aşınır veya hasar görür.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
tr: Nozul sıcaklığı ve maksimum hacimsel hız kalibrasyon sonuçlarını etkileyecektir. Lütfen gerçek yazdırmayla aynı değerleri girin. Bir filament ön ayarı seçilerek otomatik olarak doldurulabilirler.

en: The nozzle's hardness. Zero means no checking for nozzle's hardness during slicing.
tr: Nozul sertliği. Sıfır, dilimleme sırasında nozul sertliğinin kontrol edilmediği anlamına gelir.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determined by bottom shell layers
tr: Alt kabuk katmanları tarafından hesaplanan kalınlık bu değerden daha ince ise dilimleme sırasında alt katı katmanların sayısı arttırılır. Bu, katman yüksekliği küçük olduğunda kabuğun çok ince olmasını önleyebilir. 0, bu ayarın devre dışı olduğu ve alt kabuğun kalınlığının mutlaka alt kabuk katmanları tarafından belirlendiği anlamına gelir

en: The number of layers on which the elephant foot compensation will be active. The first layer will be shrunk by the elephant foot compensation value, then the next layers will be linearly shrunk less, up to the layer indicated by this value.
tr: Fil ayağı telafisinin etkin olacağı katman sayısı. İlk katman, fil ayak telafisi değeri tarafından küçültülecek, ardından sonraki katmanlar daha az lineer olarak küçültülecek, bu değer tarafından belirtilen katmana kadar.

en: The number of octaves of coherent noise to use. Higher values increase the detail of the noise, but also increase computation time.
tr: Kullanılacak tutarlı gürültünün oktav sayısı. Daha yüksek değerler gürültünün ayrıntısını artırır ancak aynı zamanda hesaplama süresini de artırır.

en: The number of other layers print sequence
tr: Diğer katmanların sayısı yazdırma sırası

en: The number of printers in use simultaneously cannot be equal to 0.
tr: Aynı anda kullanımda olan yazıcı sayısı 0'a eşit olamaz.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determined by top shell layers
tr: Üst kabuk katmanları tarafından hesaplanan kalınlık bu değerden daha ince ise dilimleme sırasında üst katı katmanların sayısı artırılır. Bu, katman yüksekliği küçük olduğunda kabuğun çok ince olmasını önleyebilir. 0, bu ayarın devre dışı olduğu ve üst kabuğun kalınlığının kesinlikle üst kabuk katmanları tarafından belirlendiği anlamına gelir

en: The number of user presets cached in the cloud has exceeded the upper limit, newly created user presets can only be used locally.
tr: Bulutta önbelleğe alınan kullanıcı ön ayarlarının sayısı üst sınırı aştı; yeni oluşturulan kullanıcı ön ayarları yalnızca yerel olarak kullanılabilir.

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
tr: Varyasyonun yayılması gereken, merkezden sayılan duvar sayısı. Daha düşük değerler, dış duvarların genişliğinin değişmediği anlamına gelir

en: The object %1% exceeds the maximum build volume height.
tr: %1% nesnesi maksimum yapı hacmi yüksekliğini aşıyor.

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
tr: %s dosyasındaki nesne çok küçük; metre veya inç cinsinden olabilir.
     Milimetreye ölçeklendirmek istiyor musunuz?

en: The part cooling fan speed used for all internal bridges. Set to -1 to use the overhang fan speed settings instead.
    
    Reducing the internal bridges fan speed, compared to your regular fan speed, can help reduce part warping due to excessive cooling applied over a large surface for a prolonged period of time.
tr: Tüm iç köprüler için kullanılan parça soğutma fanı hızı. Bunun yerine çıkıntılı fan hızı ayarlarını kullanmak için -1’e ayarlayın.
    
    Normal fan hızınızla karşılaştırıldığında iç köprü fan hızını azaltmak, geniş bir yüzeye uzun süre uygulanan aşırı soğutma nedeniyle parçanın bükülmesinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

en: The pattern that will be used when ironing
tr: Ütüleme işlemi sırasında kullanılacak desen

en: The period of backup in seconds.
tr: Saniye cinsinden yedekleme periyodu.

en: The physical arrangement and components of a printing device
tr: Yazıcının fiziksel düzenlemesi ve bileşenleri

en: The player is not loaded, please click "play" button to retry.
tr: Oynatıcı yüklü değil, lütfen yeniden denemek için “oynat” düğmesine tıklayın.

en: The preferred angle of the branches, when they do not have to avoid the model. Use a lower angle to make them more vertical and more stable. Use a higher angle for branches to merge faster.
tr: Modelden kaçınmak zorunda olmadıklarında dalların tercih edilen açısı. Daha dikey ve daha dengeli olmaları için daha düşük bir açı kullanın. Dalların daha hızlı birleşmesi için daha yüksek bir açı kullanın.

en: The prime tower is currently only supported for the Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware and Repetier G-code flavors.
tr: Prime tower şu anda yalnızca Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware ve Repetier G kodu türleri için desteklenmektedir.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
tr: Prime tower, "Nesneye göre" yazdırmada desteklenmez.

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
tr: Uyarlanabilir katman yüksekliği açıkken ana kule desteklenmez. Tüm nesnelerin aynı katman yüksekliğine sahip olmasını gerektirir.

en: The prime tower is only supported for multiple objects if they are printed with the same support_top_z_distance
tr: Prime kulesi yalnızca aynı destek üst z mesafesi ile yazdırılırlarsa birden fazla nesne için desteklenir

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
tr: Prime tower yalnızca tüm nesnelerin aynı değişken katman yüksekliğine sahip olması durumunda desteklenir

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
tr: Ana kule "destek boşluğunun" katman yüksekliğinin katı olmasını gerektirir

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
tr: Ana kule, tüm nesnelerin aynı sayıda sal katmanı üzerine yazdırılmasını gerektirir

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
tr: Prime tower, tüm nesnelerin aynı katman yüksekliğinde dilimlenmesini gerektirir.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
tr: Prime tower, tüm nesnelerin aynı katman yüksekliğine sahip olmasını gerektirir

en: The prime tower requires that support has the same layer height with object.
tr: Prime kulesi için, destek, nesne ile aynı katman yüksekliğine sahip olmalıdır.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
tr: Yazdırma dosyası izin verilen maksimum boyutu (1 GB) aşıyor. Lütfen modeli basitleştirin ve tekrar dilimleyin.

en: The printer cost per hour
tr: Yazıcı saat başına maliyeti

en: The printer does not currently support auto refill.
tr: Yazıcı şu anda otomatik yeniden doldurmayı desteklemiyor.

en: The printer does not support sending to printer SD card.
tr: Yazıcı, yazıcı SD kartına gönderimi desteklemiyor.

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
tr: Yazıcı ürün yazılımı yalnızca filament => AMS yuvasının sıralı eşlemesini destekler.

en: The printer has already been bound.
tr: Yazıcı önceden bağlanmış.

en: The printer has been logged out and cannot connect.
tr: Yazıcıda oturum kapatıldı ve bağlanamıyor.

en: The printer is busy on other print job
tr: Yazıcı başka bir yazdırma işiyle meşgul

en: The printer is currently busy downloading. Please try again after it finishes.
tr: Yazıcı şu anda indirmeyle meşgul. Lütfen bittikten sonra tekrar deneyin.

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
tr: Yazıcı talimatları yürütüyor. Lütfen bittikten sonra yazdırmayı yeniden başlatın

en: The printer is required to be in the same LAN as Orca Slicer.
tr: Yazıcının Orca Slicer ile aynı LAN'da olması gerekir.

en: The printer mode is incorrect, please switch to LAN Only.
tr: Yazıcı modu yanlış, lütfen Yalnızca LAN’a geçin.

en: The printer model was not found, please reselect.
tr: Yazıcı modeli bulunamadı, lütfen yeniden seçin.

en: The printer preset is not found, please reselect.
tr: Yazıcı ön ayarı bulunamadı, lütfen yeniden seçin.

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
tr: Oluşturduğunuz yazıcı ön ayarının zaten aynı ada sahip bir ön ayarı var. Üzerine yazmak istiyor musunuz?
    	Evet: Aynı adı taşıyan yazıcı ön ayarının üzerine yazın; aynı ön ayar adı taşıyan filaman ve proses ön ayarları yeniden oluşturulacak ve aynı ön ayar 
    adı olmayan filament ve işlem ön ayarları rezerve edilecektir.
    	İptal: Ön ayar oluşturmayın, oluşturma arayüzüne dönün.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
tr: G Kodu oluşturulurken seçilen yazıcı türü mevcut seçili yazıcıyla tutarlı değil. Dilimleme için aynı yazıcı tipini kullanmanız tavsiye edilir.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
tr: Tahmini katman süresi bu değerden kısa olduğunda, bu katmanlar için daha iyi soğutma sağlamak amacıyla, dışa aktarılan gcode'daki yazdırma hızı yavaşlatılacaktır

en: The project is no longer available.
tr: Proje artık mevcut değil.

en: The provided file name is not valid.
tr: Dosya adı geçerli değil.

en: The provided state is not correct.
tr: Sağlanan durum doğru değil.

en: The recommended minimum temperature cannot be higher than the recommended maximum temperature.
tr: Önerilen minimum sıcaklık, önerilen maksimum sıcaklıktan yüksek olamaz.

en: The recommended minimum temperature is less than 190 degree or the recommended maximum temperature is greater than 300 degree.
tr: Önerilen minimum sıcaklık 190 dereceden azdır veya önerilen maksimum sıcaklık 300 dereceden yüksektir.

en: The scarf extends to the entire length of the wall.
tr: Atkı duvarın tüm uzunluğu boyunca uzanır.

en: The selected bed type does not match the file. Please confirm before starting the print.
tr: Seçilen yatak tipi dosyayla eşleşmiyor. Lütfen yazdırmaya başlamadan önce onaylayın.

en: The selected file
tr: Seçili dosya

en: The selected file contains no geometry.
tr: Seçilen dosya geometri içermiyor.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
tr: Seçilen dosya birkaç ayrık alan içeriyor. Bu desteklenmiyor.

en: The selected object couldn't be split.
tr: Seçilen nesne bölünemedi.

en: The selected preset is null!
tr: Seçilen ön ayar boş!

en: The selected preset: %s is not found.
tr: Seçilen ön ayar: %s bulunamadı.

en: The selected printer (%s) is incompatible with the chosen printer profile in the slicer (%s).
tr: Seçilen yazıcı (%s), dilimleyicideki (%s) seçilen yazıcı profiliyle uyumlu değil.

en: The selected printer is incompatible with the chosen printer presets.
tr: Seçilen yazıcı, seçilen yazıcı ön ayarlarıyla uyumlu değil.

en: The server is unable to respond. Please click the link below to check the server status.
tr: Sunucu yanıt veremiyor. Sunucu durumunu kontrol etmek için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
tr: Yazdırma dosyasının boyutu çok büyük. Lütfen dosya boyutunu ayarlayıp tekrar deneyin.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
tr: Bir nesne birden fazla malzeme içerdiğinde spiral vazo modu çalışmaz.

en: The start and end points which is from cutter area to garbage can.
tr: Kesici bölgeden çöp kutusuna kadar olan başlangıç ve bitiş noktaları.

en: The start position to print each part of outer wall
tr: Dış duvarın her bir parçasını yazdırmak için başlangıç konumu

en: The start, end or step is not valid value.
tr: Başlangıç, bitiş veya adım geçerli bir değer değildir.

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
tr: Sağlanan dosya boş olduğundan okunamadı

en: The target object contains only one part and can not be split.
tr: Hedef nesne yalnızca bir parça içerir ve bölünemez.

en: The text cannot be written using the selected font. Please try choosing a different font.
tr: Metin seçilen yazı tipi kullanılarak yazılamıyor. Lütfen farklı bir yazı tipi seçmeyi deneyin.

en: The travel acceleration setting exceeds the printer's maximum travel acceleration (machine_max_acceleration_travel).
    Orca will automatically cap the travel acceleration speed to ensure it doesn't surpass the printer's capabilities.
    You can adjust the machine_max_acceleration_travel value in your printer's configuration to get higher speeds.
tr: Hareket ivmesi ayarı, yazıcının maksimum hareket ivmesini (machine_max_acceleration_travel) aşıyor.
    Orca, yazıcının yeteneklerini aşmadığından emin olmak için seyahat hızlanma hızını otomatik olarak sınırlayacaktır.
    Daha yüksek hızlar elde etmek için yazıcınızın yapılandırmasındaki machine_max_acceleration_travel değerini ayarlayabilirsiniz.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
tr: Son katı nesne parçasının tipi değiştirilNozullidir.

en: The uploads are still ongoing
tr: Yüklemeler halen devam ediyor

en: The vector has two elements: x and y coordinate of the point. Values in mm.
tr: Vektörün iki öğesi vardır: noktanın x ve y koordinatı. Değerler mm cinsindendir.

en: The vector has two elements: x and y dimension of the bounding box. Values in mm.
tr: Vektörün iki öğesi vardır: sınırlayıcı kutunun x ve y boyutu. Değerler mm cinsindendir.

en: The vendor can not be a number. Please re-enter.
tr: Üretici bir sayı olamaz. Lütfen tekrar girin.

en: The version of Orca Slicer is too low and needs to be updated to the latest version before it can be used normally
tr: Orca Slicer'ın sürümü çok düşük ve normal şekilde kullanılabilmesi için en son sürüme güncellenmesi gerekiyor

en: The volume of material to prime extruder on tower.
tr: Kule üzerindeki ana ekstruder malzeme hacmi.

en: The volume of the object is zero
tr: Cismin hacmi sıfır

en: The volume to be rammed before the toolchange.
tr: Takım değişiminden önce sıkıştırılacak hacim.

en: The width of the interlocking structure beams.
tr: Birbirine kenetlenen yapı kirişlerinin genişliği.

en: The width within which to jitter. It's advised to be below outer wall line width
tr: Titremenin gerçekleşeceği genişlik. Dış duvar çizgi genişliğinin altında olması sakıncalıdır

en: The wipe speed is determined by the speed of the current extrusion role.e.g. if a wipe action is executed immediately following an outer wall extrusion, the speed of the outer wall extrusion will be utilized for the wipe action.
tr: Temizleme hızı mevcut ekstrüzyon rolünün hızına göre belirlenir; bir dış duvar ekstrüzyonunun hemen ardından bir silme eylemi yürütülürse, silme eylemi için dış duvar ekstrüzyonunun hızı kullanılacaktır.

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
tr: Temizleme hızı, bu konfigürasyonda belirtilen hız ayarına göre belirlenir. Değer yüzde olarak ifade edilirse (örn. %80), yukarıdaki ilerleme hızı ayarına göre hesaplanır. Bu parametrenin varsayılan değeri %80'dir

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
tr: Temizleme kulesi, nesneleri yazdırırken görünüm kusurlarını önlemek amacıyla nozul üzerindeki kalıntıları temizlemek ve nozul içindeki oda basıncını dengelemek için kullanılabilir.

en: The z gap between the bottom support interface and object
tr: Alt destek arayüzü ile nesne arasındaki z boşluğu

en: The z gap between the top support interface and object
tr: Üst destek arayüzü ile nesne arasındaki z boşluğu

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
tr: Uyumlu filament yok ve senkronizasyon gerçekleştirilmiyor.

en: There are no tasks to be sent!
tr: Gönderilecek görev yok!

en: There are several IP addresses resolving to hostname %1%.
    Please select one that should be used.
tr: %1% ana bilgisayar adına çözümlenen birkaç IP adresi var.
    Hangisinin kullanılacağını seçin.

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
tr: AMS eşlemelerinde bazı bilinmeyen filamentler var. Lütfen bunların gerekli filamentler olup olmadığını kontrol edin. Sorun yoksa, yazdırmayı başlatmak için "Onayla"ya basın.

en: There are some unknown filaments mapped to generic preset. Please update Orca Slicer or restart Orca Slicer to check if there is an update to system presets.
tr: Genel ön ayara eşlenen bazı bilinmeyen filamentler var. Sistem ön ayarlarında bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için lütfen Orca Slicer'ı güncelleyin veya Orca Slicer'ı yeniden başlatın.

en: There are warnings after slicing models:
tr: Modellerin dilimlenmesinden sonra uyarılar vardır:

en: There is %d config exported. (Only non-system configs) | There are %d configs exported. (Only non-system configs)
tr[0]: Dışa aktarılan %d yapılandırma var. (Yalnızca sistem dışı yapılandırmalar)
tr[1]: Dışa aktarılan %d yapılandırma var. (Yalnızca sistem dışı yapılandırmalar)

en: There is %d config imported. (Only non-system and compatible configs) | There are %d configs imported. (Only non-system and compatible configs)
tr[0]: İçe aktarılan %d yapılandırma var. (Yalnızca sistem dışı ve uyumlu yapılandırmalar)
tr[1]: İçe aktarılan %d yapılandırma var. (Yalnızca sistem dışı ve uyumlu yapılandırmalar)

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to override the historical result?
tr: Aynı ada sahip geçmiş bir kalibrasyon sonucu zaten var: %s. Aynı ada sahip sonuçlardan yalnızca biri kaydedilir. Geçmiş sonucu geçersiz kılmak istediğinizden emin misiniz?

en: There is no device available to send printing.
tr: Baskı göndermek için kullanılabilir bir cihaz yok.

en: There may be escape characters in the custom printer vendor or model. Please delete and re-enter.
tr: Özel yazıcı satıcısında veya modelinde kaçış karakterleri olabilir. Lütfen silip tekrar giriniz.

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
tr: Filamentin satıcı veya seri numarası girişinde kaçış karakterleri olabilir. Lütfen silip tekrar giriniz.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
tr: Yazıcıya bağlanırken bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Thick external bridges
tr: Kalın dış köprüler

en: Thick internal bridges
tr: Kalın iç köprüler

en: Thickness
tr: Kalınlık

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
tr: Bu G kodu, z'yi kaldırmadan önce her katman değişikliğinde eklenir

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
tr: Bu G kodu duraklatma yazdırması için bir kod olarak kullanılacaktır. Kullanıcı gcode görüntüleyiciye duraklatma G kodunu ekleyebilir

en: This G-code will be used as a custom code
tr: Bu G kodu özel kod olarak kullanılacak

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
tr: Bu OBJ dosyası boş olduğundan okunamadı.

en: This action is not revertible.
    Do you want to proceed?
tr: Bu eylem geri alınamaz.
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate with solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.
tr: Bu eylem kesilmiş bir yazışmayı bozacaktır.
    Bundan sonra model tutarlılığı garanti edilemez.
    
    Katı parçalarla veya negatif hacimlerle işlem yapmak için öncelikle kesim bilgisini geçersiz kılmanız gerekir.

en: This calibration does not support the currently selected nozzle diameter
tr: Bu kalibrasyon, şu anda seçilen nozzle çapını desteklememektedir

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analyzed and calculated automatically.
tr: Bu, modellerin dış ve/veya iç kısmındaki Kenar oluşumunu kontrol eder. Otomatik, kenar genişliğinin otomatik olarak analiz edilip hesaplandığı anlamına gelir.

en: This experimental setting uses G10 and G11 commands to have the firmware handle the retraction. This is only supported in recent Marlin.
tr: Bu deneysel ayar, bellenimin geri çekme işlemini gerçekleştirmesini sağlamak için G10 ve G11 komutlarını kullanır. Bu yalnızca son Marlin'de desteklenmektedir.

en: This factor affects the amount of material for bottom solid infill. 
    
    The actual bottom solid infill flow used is calculated by multiplying this value with the filament flow ratio, and if set, the object's flow ratio.
tr: Bu faktör alt katı dolgu için malzeme miktarını etkiler. 
    
    Kullanılan gerçek alt katı dolgu akışı, bu değerin filament akış oranıyla ve ayarlandıysa nesnenin akış oranıyla çarpılmasıyla hesaplanır.

en: This factor affects the amount of material for scarf joints.
tr: Bu faktör atkı birleşimlerinde kullanılacak materyal miktarını değiştirir.

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish. 
    
    The actual top surface flow used is calculated by multiplying this value with the filament flow ratio, and if set, the object's flow ratio.
tr: Bu faktör üst katı dolgu için malzeme miktarını etkiler. Pürüzsüz bir yüzey elde etmek için bunu biraz azaltabilirsiniz. 
    
    Kullanılan gerçek üst yüzey akışı, bu değerin filament akış oranıyla ve ayarlandıysa nesnenin akış oranıyla çarpılmasıyla hesaplanır.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
tr: Bu dosya birden fazla yükseklikte konumlandırılmış birkaç nesne içerir.
    Bunları birden fazla nesne olarak düşünmek yerine,
    dosya birden fazla parçaya sahip tek bir nesne olarak mı yüklenecek?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
tr: Bu gcode, takım değişimini tetiklemek için T komutu da dahil olmak üzere filament değiştirildiğinde eklenir

en: This gcode is inserted when the extrusion role is changed
tr: Bu gcode, ekstrüzyon rolü değiştirildiğinde eklenir

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
tr: Bu gcode kısmı, z kaldırma işleminden sonra her katman değişikliğinde eklenir

en: This is a default preset.
tr: Bu varsayılan bir ön ayardır.

en: This is a single extruder multi-material printer, diameters of all extruders will be set to the new value. Do you want to proceed?
tr: Bu tek ekstruderli çok malzemeli bir yazıcıdır, tüm ekstruderlerin çapları yeni değere ayarlanacaktır. Devam etmek istiyor musunuz?

en: This is a system preset.
tr: Bu bir sistem ön ayarıdır.

en: This is the newest version.
tr: Bu en yeni versiyondur.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
tr: Bu, alt yüzey katmanı da dahil olmak üzere alt kabuğun katı katmanlarının sayısıdır. Bu değerle hesaplanan kalınlık alt kabuk kalınlığından ince olduğunda alt kabuk katmanları artırılacaktır

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
tr: Bu, üst yüzey katmanı da dahil olmak üzere üst kabuğun katı katmanlarının sayısıdır. Bu değerle hesaplanan kalınlık üst kabuk kalınlığından ince olduğunda üst kabuk katmanları artırılacaktır

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
tr: Bu, çeşitli sarkma dereceleri için hızdır. Çıkıntı dereceleri çizgi genişliğinin yüzdesi olarak ifade edilir. 0 hız, sarkma derecesi aralığı için yavaşlamanın olmadığı anlamına gelir ve duvar hızı kullanılır

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle.
tr: Bu makine türü püskürtme ucu başına yalnızca %d geçmiş sonucunu tutabilir.

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle. This result will not be saved.
tr: Bu makine türü püskürtme ucu başına yalnızca %d geçmiş sonucunu tutabilir. Bu sonuç kaydedilmeyecek.

en: This machine type can only hold 16 history results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?
tr: Bu makine tipi, püskürtme ucu başına yalnızca 16 geçmiş sonucu tutabilir. Mevcut geçmiş sonuçları silebilir ve ardından kalibrasyona başlayabilirsiniz. Veya kalibrasyona devam edebilirsiniz ancak yeni kalibrasyon geçmişi sonuçları oluşturamazsınız.
    Hala kalibrasyona devam etmek istiyor musunuz?

en: This model features text embossment on the top surface. For optimal results, it is advisable to set the 'One Wall Threshold(min_width_top_surface)' to 0 for the 'Only One Wall on Top Surfaces' to work best.
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
tr: Bu modelin üst yüzeyinde metin kabartması bulunmaktadır. En iyi sonuçları elde etmek amacıyla, 'Üst Yüzeylerde Yalnızca Bir Duvar'ın en iyi şekilde çalışması için 'Tek Duvar Eşiği(min_width_top_surface)' seçeneğini 0'a ayarlamanız önerilir.
    Evet - Bu ayarları otomatik olarak değiştir
    Hayır - Bu ayarları benim için değiştirme

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
tr: Bu nesne, filamentten tasarruf etmek ve baskı süresini azaltmak için filament değişiminden sonra nozulu temizlemek için kullanılacaktır. Sonuç olarak nesnelerin renkleri karıştırılacaktır. Prime tower etkinleştirilmediği sürece etkili olmayacaktır.

en: This only takes effect during printing
tr: Bu yalnızca yazdırma sırasında etkili olur

en: This option can be changed later in preferences, under 'Load Behaviour'.
tr: Bu seçenek daha sonra ‘Yükleme Davranışı’ altındaki tercihlerde değiştirilebilir.

en: This option can help reduce pillowing on top surfaces in heavily slanted or curved models.
    
    By default, small internal bridges are filtered out and the internal solid infill is printed directly over the sparse infill. This works well in most cases, speeding up printing without too much compromise on top surface quality. 
    
    However, in heavily slanted or curved models, especially where too low a sparse infill density is used, this may result in curling of the unsupported solid infill, causing pillowing.
    
    Enabling limited filtering or no filtering will print internal bridge layer over slightly unsupported internal solid infill. The options below control the sensitivity of the filtering, i.e. they control where internal bridges are created.
    
    1. Filter - enables this option. This is the default behavior and works well in most cases.
    
    2. Limited filtering - creates internal bridges on heavily slanted surfaces while avoiding unnecessary bridges. This works well for most difficult models.
    
    3. No filtering - creates internal bridges on every potential internal overhang. This option is useful for heavily slanted top surface models; however, in most cases, it creates too many unnecessary bridges.
tr: Bu seçenek, aşırı eğimli veya kavisli modellerde üst yüzeylerdeki yastıklamayı azaltmaya yardımcı olabilir.
    
    Varsayılan olarak küçük iç köprüler filtrelenir ve iç katı dolgu doğrudan seyrek dolgunun üzerine yazdırılır. Bu çoğu durumda işe yarar ve üstün yüzey kalitesinden çok fazla ödün vermeden yazdırmayı hızlandırır. 
    
    Bununla birlikte, çok eğimli veya kavisli modellerde, özellikle çok düşük seyrek dolgu yoğunluğunun kullanıldığı durumlarda bu, desteklenmeyen katı dolgunun kıvrılmasına ve yastıklanmaya neden olmasına neden olabilir.
    
    Sınırlı filtrelemenin etkinleştirilmesi veya hiç filtre uygulanmaması, dahili köprü katmanını hafif desteksiz iç katı dolgu üzerine yazdıracaktır. Aşağıdaki seçenekler filtrelemenin hassasiyetini kontrol eder, yani iç köprülerin nerede oluşturulduğunu kontrol ederler.
    
    1. Filtrele - bu seçeneği etkinleştirir. Bu varsayılan davranıştır ve çoğu durumda iyi çalışır.
    
    2. Sınırlı filtreleme - aşırı eğimli yüzeylerde iç köprüler oluştururken gereksiz köprülerden kaçınır. Bu, çoğu zor modelde işe yarar.
    
    3. Filtreleme yok - her potansiyel dahili çıkıntıda iç köprüler oluşturur. Bu seçenek aşırı eğimli üst yüzey modelleri için kullanışlıdır; ancak çoğu durumda çok fazla gereksiz köprü oluşturur.

en: This option causes the inner seams to be shifted backwards based on their depth, forming a zigzag pattern.
tr: Bu seçenek, iç dikişlerin derinliklerine göre geriye doğru kaydırılarak zikzak desen oluşturulmasına neden olur.

en: This option creates bridges for counterbore holes, allowing them to be printed without support. Available modes include:
    1. None: No bridge is created.
    2. Partially Bridged: Only a part of the unsupported area will be bridged.
    3. Sacrificial Layer: A full sacrificial bridge layer is created.
tr: Bu seçenek, havşa delikleri için köprüler oluşturarak bunların desteksiz yazdırılmasına olanak tanır. Mevcut modlar şunları içerir:
    1. Yok: Köprü oluşturulmaz.
    2. Kısmen Köprülendi: Desteklenmeyen alanın yalnızca bir kısmı köprülenecek.
    3. Feda Katman: Tam bir feda köprü katmanı oluşturulur.

en: This option determines the additional distance by which the adaptive bed mesh area should be expanded in the XY directions.
tr: Bu seçenek, uyarlanabilir yatak ağ alanının XY yönlerinde genişletilmesi gereken ek mesafeyi belirler.

en: This option determines the overhang threshold for the application of scarf joint seams. If the unsupported portion of the perimeter is less than this threshold, scarf joint seams will be applied. The default threshold is set at 40% of the external wall's width. Due to performance considerations, the degree of overhang is estimated.
tr: Bu seçenek, atkı bağlantı dikişlerinin uygulanması için sarkma eşiğini belirler. Çevrenin desteklenmeyen kısmı bu eşikten az ise atkı birleştirme dikişleri uygulanacaktır. Varsayılan eşik, dış duvar genişliğinin %40'ına ayarlanmıştır. Performans değerlendirmeleri nedeniyle çıkıntının derecesi tahmin edilir.

en: This option enables the generation of an extra bridge layer over internal and/or external bridges.
    
    Extra bridge layers help improve bridge appearance and reliability, as the solid infill is better supported. This is especially useful in fast printers, where the bridge and solid infill speeds vary greatly. The extra bridge layer results in reduced pillowing on top surfaces, as well as reduced separation of the external bridge layer from its surrounding perimeters.
    
    It is generally recommended to set this to at least 'External bridge only', unless specific issues with the sliced model are found.
    
    Options:
    1. Disabled - does not generate second bridge layers. This is the default and is set for compatibility purposes.
    2. External bridge only - generates second bridge layers for external-facing bridges only. Please note that small bridges that are shorter or narrower than the set number of perimeters will be skipped as they would not benefit from a second bridge layer. If generated, the second bridge layer will be extruded parallel to the first bridge layer to reinforce the bridge strength.
    3. Internal bridge only - generates second bridge layers for internal bridges over sparse infill only. Please note that the internal bridges count towards the top shell layer count of your model. The second internal bridge layer will be extruded as close to perpendicular to the first as possible. If multiple regions in the same island, with varying bridge angles are present, the last region of that island will be selected as the angle reference.
    4. Apply to all - generates second bridge layers for both internal and external-facing bridges
tr: Bu seçenek, iç ve/veya dış köprüler üzerinde ekstra bir köprü katmanının oluşturulmasına olanak sağlar.
    
    Ekstra köprü katmanları, katı dolgunun daha iyi desteklenmesi nedeniyle köprü görünümünün ve güvenilirliğinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu, özellikle köprü ve katı doldurma hızlarının büyük ölçüde değiştiği hızlı yazıcılarda kullanışlıdır. Ekstra köprü katmanı, üst yüzeylerde yastıklamanın azaltılmasının yanı sıra, dış köprü katmanının çevre çevrelerinden daha az ayrılmasıyla sonuçlanır.
    
    Dilimlenmiş modelde belirli sorunlar bulunmadığı sürece, genellikle bunun en azından ‘Yalnızca dış köprü’ olarak ayarlanması önerilir.
    
    Seçenekler:
    1. Devre Dışı - ikinci köprü katmanlarını oluşturmaz. Bu varsayılan değerdir ve uyumluluk amacıyla ayarlanmıştır.
    2. Yalnızca dış köprü - yalnızca dışa bakan köprüler için ikinci köprü katmanları oluşturur. Belirlenen çevre sayısından daha kısa veya daha dar olan küçük köprülerin, ikinci bir köprü katmanından faydalanamayacakları için atlanacağını lütfen unutmayın. Oluşturulursa ikinci köprü katmanı, köprü mukavemetini güçlendirmek için birinci köprü katmanına paralel olarak ekstrüzyona tabi tutulacaktır.
    3. Yalnızca iç köprü - yalnızca seyrek dolgu üzerindeki iç köprüler için ikinci köprü katmanları oluşturur. Lütfen iç köprülerin modelinizin üst kabuk katmanı sayımına dahil edildiğini unutmayın. İkinci iç köprü katmanı, birinciye mümkün olduğu kadar dik olacak şekilde ekstrüzyona tabi tutulacaktır. Aynı adada farklı köprü açılarına sahip birden fazla bölge mevcutsa açı referansı olarak o adanın son bölgesi seçilecektir.
    4. Tümüne uygula - hem iç hem de dış köprüler için ikinci köprü katmanları oluşturur

en: This option is enabled if machine support controlling chamber temperature
    G-code command: M141 S(0-255)
tr: Bu seçenek, hazne sıcaklığını kontrol eden makine desteği varsa etkinleştirilir
    G-code komut: M141 S(0-255)

en: This option sets the max point for the allowed bed mesh area. Due to the probe's XY offset, most printers are unable to probe the entire bed. To ensure the probe point does not go outside the bed area, the minimum and maximum points of the bed mesh should be set appropriately. OrcaSlicer ensures that adaptive_bed_mesh_min/adaptive_bed_mesh_max values do not exceed these min/max points. This information can usually be obtained from your printer manufacturer. The default setting is (99999, 99999), which means there are no limits, thus allowing probing across the entire bed.
tr: Bu seçenek, izin verilen yatak ağ alanı için maksimum noktayı ayarlar. Probun XY ofseti nedeniyle çoğu yazıcı yatağın tamamını tarayamaz. Prob noktasının yatak alanı dışına çıkmamasını sağlamak için yatak ağının minimum ve maksimum noktaları uygun şekilde ayarlanmalıdır. OrcaSlicer, adaptive_bed_mesh_min/adaptive_bed_mesh_max değerlerinin bu min/maks noktalarını aşmamasını sağlar. Bu bilgi genellikle yazıcınızın üreticisinden edinilebilir. Varsayılan ayar (99999, 99999) şeklindedir; bu, herhangi bir sınırın olmadığı anlamına gelir, dolayısıyla yatağın tamamında problamaya izin verilir.

en: This option sets the min point for the allowed bed mesh area. Due to the probe's XY offset, most printers are unable to probe the entire bed. To ensure the probe point does not go outside the bed area, the minimum and maximum points of the bed mesh should be set appropriately. OrcaSlicer ensures that adaptive_bed_mesh_min/adaptive_bed_mesh_max values do not exceed these min/max points. This information can usually be obtained from your printer manufacturer. The default setting is (-99999, -99999), which means there are no limits, thus allowing probing across the entire bed.
tr: Bu seçenek, izin verilen yatak ağ alanı için minimum noktayı ayarlar. Prob XY ofseti nedeniyle çoğu yazıcı yatağın tamamını tarayamaz. Prob noktasının yatak alanı dışına çıkmamasını sağlamak için yatak ağının minimum ve maksimum noktaları uygun şekilde ayarlanmalıdır. OrcaSlicer, adaptive_bed_mesh_min/adaptive_bed_mesh_max değerlerinin bu min/maks noktalarını aşmamasını sağlar. Bu bilgi genellikle yazıcınızın üreticisinden edinilebilir. Varsayılan ayar (-99999, -99999) şeklindedir; bu, herhangi bir sınırın olmadığı anlamına gelir, dolayısıyla yatağın tamamında problamaya izin verilir.

en: This option sets the preferred distance between probe points (grid size) for the X and Y directions, with the default being 50mm for both X and Y.
tr: Bu seçenek, X ve Y yönleri için prob noktaları arasındaki tercih edilen mesafeyi (ızgara boyutu) ayarlar; varsayılan değer hem X hem de Y için 50 mm'dir.

en: This option sets the printing speed for scarf joints. It is recommended to print scarf joints at a slow speed (less than 100 mm/s).  It's also advisable to enable 'Extrusion rate smoothing' if the set speed varies significantly from the speed of the outer or inner walls. If the speed specified here is higher than the speed of the outer or inner walls, the printer will default to the slower of the two speeds. When specified as a percentage (e.g., 80%), the speed is calculated based on the respective outer or inner wall speed. The default value is set to 100%.
tr: Bu seçenek, atkı bağlantılarının yazdırma hızını ayarlar. Atkı bağlantılarının yavaş bir hızda (100 mm/s'den az) yazdırılması tavsiye edilir. Ayarlanan hızın dış veya iç duvarların hızından önemli ölçüde farklı olması durumunda 'Ekstrüzyon hızı yumuşatma' seçeneğinin etkinleştirilmesi de tavsiye edilir. Burada belirtilen hız, dış veya iç duvarların hızından daha yüksekse, yazıcı varsayılan olarak iki hızdan daha yavaş olanı seçecektir. Yüzde olarak belirtildiğinde (örn. %80), hız, ilgili dış veya iç duvar hızına göre hesaplanır. Varsayılan değer %100 olarak ayarlanmıştır.

en: This option sets the threshold angle for applying a conditional scarf joint seam.
    If the maximum angle within the perimeter loop exceeds this value (indicating the absence of sharp corners), a scarf joint seam will be used. The default value is 155°.
tr: Bu seçenek, koşullu bir atkı eklem dikişi uygulamak için eşik açısını ayarlar.
    Çevre halkası içindeki maksimum açı bu değeri aşarsa (keskin köşelerin bulunmadığını gösterir), bir atkı birleştirme dikişi kullanılacaktır. Varsayılan değer 155°'dir.

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used by default.
tr: Bu seçenek dar dahili katı dolgu alanını otomatik olarak algılayacaktır. Etkinleştirilirse, yazdırmayı hızlandırmak amacıyla alanda eşmerkezli desen kullanılacaktır. Aksi takdirde varsayılan olarak doğrusal desen kullanılır.

en: This option will drop the temperature of the inactive extruders to prevent oozing.
tr: Bu seçenek sızıntıyı önlemek için aktif olmayan ekstrüderlerin sıcaklığını düşürecektir.

en: This parameter smooths out sudden extrusion rate changes that happen when the printer transitions from printing a high flow (high speed/larger width) extrusion to a lower flow (lower speed/smaller width) extrusion and vice versa.
    
    It defines the maximum rate by which the extruded volumetric flow in mm3/sec can change over time. Higher values mean higher extrusion rate changes are allowed, resulting in faster speed transitions.
    
    A value of 0 disables the feature. 
    
    For a high speed, high flow direct drive printer (like the Bambu lab or Voron) this value is usually not needed. However it can provide some marginal benefit in certain cases where feature speeds vary greatly. For example, when there are aggressive slowdowns due to overhangs. In these cases a high value of around 300-350mm3/s2 is recommended as this allows for just enough smoothing to assist pressure advance achieve a smoother flow transition.
    
    For slower printers without pressure advance, the value should be set much lower. A value of 10-15mm3/s2 is a good starting point for direct drive extruders and 5-10mm3/s2 for Bowden style. 
    
    This feature is known as Pressure Equalizer in Prusa slicer.
    
    Note: this parameter disables arc fitting.
tr: Bu parametre, yazıcı yüksek akışlı (yüksek hız/daha büyük genişlik) bir ekstrüzyondan daha düşük akışlı (daha düşük hız/küçük genişlik) bir ekstrüzyona geçtiğinde veya tam tersi olduğunda meydana gelen ani ekstrüzyon hızı değişikliklerini düzeltir.
    
    Ekstrude edilen hacimsel akışın mm3/sn cinsinden zaman içinde değişebileceği maksimum oranı tanımlar. Daha yüksek değerler, daha yüksek ekstrüzyon hızı değişikliklerine izin verildiği anlamına gelir ve daha hızlı hız geçişlerine neden olur.
    
    0 değeri özelliği devre dışı bırakır. 
    
    Yüksek hızlı, yüksek akışlı doğrudan tahrikli bir yazıcı için (Bambu lab veya Voron gibi) bu değer genellikle gerekli değildir. Ancak özellik hızlarının büyük ölçüde değiştiği bazı durumlarda marjinal bir fayda sağlayabilir. Örneğin, çıkıntılar nedeniyle agresif yavaşlamalar olduğunda. Bu durumlarda 300-350mm3/s2 civarında yüksek bir değer önerilir çünkü bu, basınç ilerlemesinin daha yumuşak bir akış geçişi elde etmesine yardımcı olmak için yeterli yumuşatmaya izin verir.
    
    Basınç avansı olmayan daha yavaş yazıcılar için değer çok daha düşük ayarlanmalıdır. Doğrudan tahrikli ekstruderler için 10-15mm3/s2 ve Bowden tarzı için 5-10mm3/s2 değeri iyi bir başlangıç noktasıdır. 
    
    Bu özellik Prusa slicer'da Basınç Dengeleyici olarak bilinir.
    
    Not: bu parametre ark montajını devre dışı bırakır.

en: This part cooling fan speed is applied when printing support interfaces. Setting this parameter to a higher than regular speed  reduces the layer binding strength between supports and the supported part, making them easier to separate.
    Set to -1 to disable it.
    This setting is overridden by disable_fan_first_layers.
tr: Bu kısım soğutma fanı hızı, destek arayüzlerini yazdırırken uygulanır. Bu parametrenin normal hızdan daha yüksek bir değere ayarlanması, destekler ile desteklenen parça arasındaki katman bağlama gücünü azaltarak bunların ayrılmasını kolaylaştırır.
    Devre dışı bırakmak için -1’e ayarlayın.
    Bu ayar, ilk katman fan hızı kapalı ayarı tarafından geçersiz kılınır.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
tr: Bu plaka kilitli.
    Bu plaka üzerinde otomatik düzenleme yapamıyoruz.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
tr: Bu plaka kilitli.
    Bu plaka üzerinde otomatik yönlendirme yapamıyoruz.

en: This printer does not support printing all plates
tr: Bu yazıcı tüm kalıpların yazdırılmasını desteklemiyor

en: This separate setting will affect the speed of perimeters having radius <= small_perimeter_threshold (usually holes). If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated on the outer wall speed setting above. Set to zero for auto.
tr: Bu ayrı ayar, yarıçapı <= küçük_çevre_eşiği olan çevrelerin (genellikle delikler) hızını etkileyecektir. Yüzde olarak ifade edilirse (örneğin: %80), yukarıdaki dış duvar hızı ayarına göre hesaplanacaktır. Otomatik için sıfıra ayarlayın.

en: This sets the threshold for small perimeter length. Default threshold is 0mm
tr: Bu, küçük çevre uzunluğu için eşiği belirler. Varsayılan eşik 0 mm'dir

en: This setting adds an extra wall to every other layer. This way the infill gets wedged vertically between the walls, resulting in stronger prints. 
    
    When this option is enabled, the ensure vertical shell thickness option needs to be disabled. 
    
    Using lightning infill together with this option is not recommended as there is limited infill to anchor the extra perimeters to.
tr: Bu ayar her iki katmana ekstra bir duvar ekler. Bu şekilde dolgu duvarlar arasında dikey olarak sıkışır ve daha güçlü baskılar elde edilir.
    
    Bu seçenek etkinleştirildiğinde dikey kabuk kalınlığını sağla seçeneğinin devre dışı bırakılması gerekir. 
    
    İlave çevrelerin sabitleneceği dolgu sınırlı olduğundan, bu seçenekle birlikte yıldırım dolgusunun kullanılması önerilmez.

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
tr: Bu ayar, komşu ağaç destek düğümleri arasındaki mesafeyi belirler.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
tr: Bu ayar, destek düğümlerinin başlangıç çapını belirler.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
tr: Bu ayar, ağaç desteğinin dallarının oluşmasına izin verilen maksimum çıkıntı açısını belirler. Açı artırılırsa, dallar daha yatay olarak basılabilir ve daha uzağa ulaşır.

en: This setting is only used for model size tunning with small value in some cases.
    For example, when model size has small error and hard to be assembled.
    For large size tuning, please use model scale function.
    
    The value will be reset to 0.
tr: Bu ayar yalnızca bazı durumlarda küçük değere sahip model boyutu ayarı için kullanılır.
    Örneğin, model boyutunda hata küçük olduğunda ve montajı zor olduğunda.
    Büyük boyutlu ayarlama için lütfen model ölçeği işlevini kullanın.
    
    Değer 0'a sıfırlanacaktır.

en: This setting specifies the count of support walls in the range of [0,2]. 0 means auto.
tr: Bu ayar [0,2] aralığındaki destek duvarlarının sayısını belirtir. 0 otomatik anlamına gelir.

en: This setting specifies whether to add infill inside large hollows of tree support
tr: Bu ayar, ağaç desteğinin büyük oyuklarının içine dolgu eklenip eklenmeyeceğini belirtir

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
tr: Bu ayar, saniyede ne kadar miktarda filamentin eritilip ekstrude edilebileceğini gösterir. Çok yüksek ve makul olmayan hız ayarı durumunda, yazdırma hızı maksimum hacimsel hız ile sınırlanır. Sıfır olamaz

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
tr: Bu yazılım, telif hakkı ve diğer mülkiyet hakları ilgili sahiplerine ait olan açık kaynaklı bileşenleri kullanır

en: This stops the transmission of data to Bambu's cloud services. Users who don't use BBL machines or use LAN mode only can safely turn on this function.
tr: Bu, Bambu’nun bulut hizmetlerine veri aktarımını durdurur. BBL makinelerini kullanmayan veya yalnızca LAN modunu kullanan kullanıcılar bu işlevi güvenle açabilir.

en: This string is edited by RammingDialog and contains ramming specific parameters.
tr: Bu dize RammingDialog tarafından düzenlenir ve ramming'e özgü parametreleri içerir.

en: This value governs the thickness of the internal bridge layer. This is the first layer over sparse infill. Decrease this value slightly (for example 0.9) to improve surface quality over sparse infill.
    
    The actual internal bridge flow used is calculated by multiplying this value with the bridge flow ratio, the filament flow ratio, and if set, the object's flow ratio.
tr: Bu değer iç köprü katmanının kalınlığını belirler. Bu, seyrek dolgunun üzerindeki ilk katmandır. Seyrek dolguya göre yüzey kalitesini iyileştirmek için bu değeri biraz azaltın (örneğin 0,9).
    
    Kullanılan gerçek iç köprü akışı, bu değerin köprü akış oranı, filament akış oranı ve ayarlandıysa nesnenin akış oranıyla çarpılmasıyla hesaplanır.

en: This value will be added (or subtracted) from all the Z coordinates in the output G-code. It is used to compensate for bad Z endstop position: for example, if your endstop zero actually leaves the nozzle 0.3mm far from the print bed, set this to -0.3 (or fix your endstop).
tr: Bu değer, çıkış G-kodu içindeki tüm Z koordinatlarına eklenir (veya çıkarılır).Bu, kötü Z endstop konumunu telafi etmek için kullanılır: örneğin, endstop sıfır noktanız aslında nozulu baskı plakasından 0.3mm uzakta bırakıyorsa, bu değeri -0.3 olarak ayarlayın (veya endstop'unuzu düzeltin).

en: This vector saves required volumes to change from/to each tool used on the wipe tower. These values are used to simplify creation of the full purging volumes below.
tr: Bu vektör, silme kulesinde kullanılan her bir araçtan/araca geçiş için gerekli hacimleri kaydeder. Bu değerler, aşağıdaki tam temizleme hacimlerinin oluşturulmasını basitleştirmek için kullanılır.

en: Threshold angle
tr: Destek açısı

en: Threshold overlap
tr: Eşik çakışması

en: Time
tr: Zaman

en: Time Estimation
tr: Zaman Tahmini

en: Time cost
tr: Zaman maliyeti

en: Time lapse G-code
tr: Time Lapse G-code

en: Time taken to switch tools. It's usually applicable for tool changers or multi-tool machines. For single-extruder multi-material machines, it's typically 0. For statistics only
tr: Araç değiştirmek için harcanan zaman. Genellikle araç değiştiriciler veya çok araçlı makineler için geçerlidir. Tek ekstruderli çok malzemeli makineler için bu değer genellikle 0’dır. Yalnızca istatistikler için.

en: Time to load new filament when switch filament. It's usually applicable for single-extruder multi-material machines. For tool changers or multi-tool machines, it's typically 0. For statistics only
tr: Filamenti değiştirdiğinizde yeni filament yükleme zamanı. Genellikle tek ekstruderli çok malzemeli makineler için geçerlidir. Araç değiştiriciler veya çok takımlı makineler için bu değer genellikle 0’dır. Yalnızca istatistikler için.

en: Time to unload old filament when switch filament. It's usually applicable for single-extruder multi-material machines. For tool changers or multi-tool machines, it's typically 0. For statistics only
tr: Filamenti değiştirdiğinizde eski filamenti boşaltma zamanı. Genellikle tek ekstruderli çok malzemeli makineler için geçerlidir. Araç değiştiriciler veya çok takımlı makineler için bu değer genellikle 0’dır. Yalnızca istatistikler için.

en: Time to wait after the filament is unloaded. May help to get reliable toolchanges with flexible materials that may need more time to shrink to original dimensions.
tr: Filament boşaltıldıktan sonra beklenmesi gereken süre. Orijinal boyutlara küçülmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyabilecek esnek malzemelerle güvenilir takım değişimleri elde etmeye yardımcı olabilir.

en: Time-lapse
tr: Hızlandırılmış

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
tr: Timelapse
    Her baskı sırasında timelapse video oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Timelapse is not supported because Print sequence is set to "By object".
tr: Timelapse desteklenmiyor çünkü Baskı sıralaması "Nesneye" göre olarak ayarlandı.

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Timestamps
tr: Zaman damgaları

en: Tiny / Wide glyphs
tr: Küçük / Geniş glifler

en: Tip Diameter
tr: Uç Çapı

en: Tips
tr: İpuçları

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = Bambu, Family = Basic, Matte)
tr: Kalibrasyon malzemesi için ipuçları:
    - Aynı baskı yatağı sıcaklığını paylaşabilen malzemeler
    - Farklı filament markası ve türü(Marka = Bambu, Tür = Basic, Matte)

en: Tips:
tr: İpuçları:

en: Title
tr: Başlık

en: To
tr: İle

en: To Volumetric Speed
tr: Hacimsel Hıza

en: To do that please specify a new name for the preset.
tr: Bunu yapmak için lütfen ön ayar için yeni bir ad belirtin.

en: To k Value
tr: K değerine

en: To minimize the visibility of the seam in a closed loop extrusion, a small inward movement is executed before the extruder leaves the loop.
tr: Kapalı döngü ekstrüzyonda dikişin görünürlüğünü en aza indirmek için, ekstruder döngüden ayrılmadan önce içeriye doğru küçük bir hareket gerçekleştirilir.

en: To minimize visibility of potential overextrusion at the start of an external perimeter when printing with Outer/Inner or Inner/Outer/Inner wall print order, the de-retraction is performed slightly on the inside from the start of the external perimeter. That way any potential over extrusion is hidden from the outside surface. 
    
    This is useful when printing with Outer/Inner or Inner/Outer/Inner wall print order as in these modes it is more likely an external perimeter is printed immediately after a de-retraction move.
tr: Dış/İç veya İç/Dış/İç duvar baskı sırası ile yazdırırken, dış çevrenin başlangıcında olası aşırı çıkıntının görünürlüğünü en aza indirmek için, kaldırma işlemi dış çevrenin başlangıcından itibaren biraz içeride gerçekleştirilir. Bu şekilde herhangi bir aşırı ekstrüzyon potansiyeli dış yüzeyden gizlenir. 
    
    Bu, Dış/İç veya İç/Dış/İç duvar yazdırma sırası ile yazdırırken kullanışlıdır, çünkü bu modlarda, bir geri çekilme hareketinin hemen ardından bir dış çevrenin yazdırılması daha olasıdır.

en: To objects
tr: Nesnelere

en: To parts
tr: Parçalara

en: To reduce the waiting time after tool change, Orca can preheat the next tool while the current tool is still in use. This setting specifies the time in seconds to preheat the next tool. Orca will insert a M104 command to preheat the tool in advance.
tr: Takım değişiminden sonra bekleme süresini azaltmak için Orca, mevcut takım hala kullanımdayken bir sonraki takıma ön ısıtma yapabilir. Bu ayar, bir sonraki takımın ön ısıtılması için gereken süreyi saniye cinsinden belirtir. Orca, aleti önceden ısıtmak için bir M104 komutu ekleyecektir.

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
tr: Kesilmiş yazışmaları kaydetmek için ilgili tüm nesnelerden tüm bağlayıcıları silebilirsiniz.

en: To use a custom CA file, please import your CA file into Certificate Store / Keychain.
tr: Özel bir CA dosyası kullanmak için lütfen CA dosyanızı Sertifika Deposuna/Anahtarlığa aktarın.

en: Toggle Wireframe
tr: Wireframe Göster/Gizle

en: Tolerance
tr: Tolerans

en: Too large elephant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
tr: Çok büyük fil ayağı telafisi mantıksızdır.
    Gerçekten fil ayağı etkisi ciddi ise lütfen diğer ayarları kontrol edin.
    Örneğin yatak sıcaklığının çok yüksek olup olmadığı.
    
    Değer 0'a sıfırlanacaktır.

en: Too large line width
tr: Çok büyük çizgi genişliği

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
tr: Çok küçük ütüleme aralığı.
    0,1'e sıfırla

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
tr: Katman yüksekliği çok küçük.
    0,2'ye sıfırla

en: Too small line width
tr: Çizgi genişliği çok küçük

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
tr: Maksimum hacimsel hız çok küçük.
    0,5'e sıfırla

en: Too small, enlarged font height inside text input.
tr: Metin girişinde çok küçük, büyütülmüş yazı tipi yüksekliği.

en: Too tall, diminished font height inside text input.
tr: Çok uzun, metin girişi içindeki yazı tipi yüksekliği azalmış.

en: Tool
tr: Araç

en: Tool Move
tr: Araç Taşıma

en: Tool Rotate
tr: Araç Döndürme

en: Tool Volume
tr: Araç Hacmi

en: Tool change time
tr: Takım değiştirme süresi

en: Tool type
tr: Araç türü

en: ToolChange
tr: Araç Değiştirme

en: Toolbar
tr: Araç Çubuğu

en: Toolchange parameters with multi extruder MM printers
tr: Çoklu Ekstruder MM Yazıcılarda Araç Değiştirme Parametreleri

en: Toolchange parameters with single extruder MM printers
tr: Tek Ekstruderli MM Yazıcılarda Araç Değiştirme Parametreleri

en: Top
tr: Üst

en: Top Minimum Shell Thickness
tr: Üst Minimum Kabuk Kalınlığı

en: Top Only
tr: Sadece üst

en: Top Solid Layers
tr: Üst Katı Katmanlar

en: Top View
tr: Üstten görünüm

en: Top Z distance
tr: Üst Z mesafesi

en: Top and Bottom
tr: Üst ve alt

en: Top and bottom surfaces
tr: Üst ve alt yüzeyler

en: Top interface layers
tr: Üst arayüz katmanları

en: Top interface spacing
tr: Üst arayüz aralığı

en: Top shell layers
tr: Üst katmanlar

en: Top shell thickness
tr: Üst katman kalınlığı

en: Top solid infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding and to minimize the appearance of pinholes where the top infill meets the walls. A value of 25-30% is a good starting point, minimizing the appearance of pinholes. The percentage value is relative to line width of sparse infill
tr: Üst katı dolgu alanı, daha iyi yapışma sağlamak ve üst dolgunun duvarlarla buluştuğu yerde küçük deliklerin görünümünü en aza indirmek için duvarla üst üste gelecek şekilde hafifçe genişletilir. %25-30’luk bir değer, iğne deliklerinin görünümünü en aza indiren iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Yüzde değeri seyrek dolgunun çizgi genişliğine göredir

en: Top solid layers
tr: Üst katı katmanlar

en: Top surface
tr: Üst yüzey

en: Top surface flow ratio
tr: Üst katı dolgu akış oranı

en: Top surface pattern
tr: Üst yüzey deseni

en: Top surfaces
tr: Üst yüzeyler

en: Top-right corner of first layer bounding box
tr: İlk katman sınırlayıcı kutusunun sağ üst köşesi

en: Top-right corner of print bed bounding box
tr: Baskı yatağı sınırlayıcı kutusunun sağ üst köşesi

en: Top/Bottom solid infill/wall overlap
tr: Üst/Alt katı dolgu/Duvar örtüşmesi

en: Top/bottom shells
tr: Alt / Üst Katmanlar

en: Topmost surface
tr: En üst yüzey

en: Torus
tr: Simit

en: Total
tr: Toplam

en: Total Estimation
tr: Toplam Tahmini

en: Total Filament
tr: Toplam filament

en: Total Volume:
tr: Toplam Hacim:

en: Total cost
tr: Toplam tutar

en: Total filament volume extruded per extruder during the entire print.
tr: Baskının tamamı boyunca ekstruder başına ekstrüzyona tabi tutulan toplam filament hacmi.

en: Total layer count
tr: Toplam katman sayısı

en: Total number of extruders, regardless of whether they are used in the current print.
tr: Geçerli baskıda kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın ekstrüderlerin toplam sayısı.

en: Total number of object instances in the print, summed over all objects.
tr: Tüm nesneler üzerinden toplanan, yazdırmadaki nesne örneklerinin toplam sayısı.

en: Total number of objects in the print.
tr: Baskıdaki toplam nesne sayısı.

en: Total rammed volume
tr: Toplam sıkıştırılmış hacim

en: Total ramming time
tr: Toplam sıkıştırma süresi

en: Total time
tr: Toplam süre

en: Total toolchanges
tr: Toplam takım değişiklikleri

en: Total volume
tr: Toplam hacim

en: Total volume of filament used during the entire print.
tr: Baskının tamamı boyunca kullanılan filamentin toplam hacmi.

en: Total weight
tr: Toplam ağırlık

en: Total weight of the print. Calculated from filament_density value in Filament Settings.
tr: Baskının toplam ağırlığı. Filament Ayarlarındaki filaman yoğunluğu değerinden hesaplanır.

en: Touchpad
tr: Dokunmatik yüzey

en: Tower
tr: Kule

en: Traditional
tr: Geleneksel

en: Transfer
tr: Aktar

en: Transfer or discard changes
tr: Değişiklikleri Çıkart veya Sakla

en: Transfer the selected options from left preset to the right.
    Note: New modified presets will be selected in settings tabs after close this dialog.
tr: Seçilen seçenekleri sol ön ayardan sağa aktarın.
    Not: Bu iletişim kutusunu kapattıktan sonra ayarlar sekmelerinde değiştirilen yeni ön ayarlar seçilecektir.

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
tr: Seçilen seçenekleri yeni seçilen ön ayara aktarın
    "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
tr: Seçilen seçenekleri yeni seçilen ön ayara aktarın.

en: Transfer values from left to right
tr: Değerleri soldan sağa aktarın

en: Translate
tr: Çeviri

en: Translation/Zoom
tr: Çeviri/Yakınlaştırma

en: Travel
tr: Seyahat

en: Travel distance threshold
tr: Seyahat mesafesi

en: Travel speed
tr: Seyahat Hızı

en: Travel speed of initial layer
tr: İlk katman seyahat hızı

en: Traveling angle
tr: Seyahat açısı

en: Traveling angle for Slope and Spiral Z hop type. Setting it to 90° results in Normal Lift
tr: Eğim ve Spiral Z atlama tipi için ilerleme açısı. 90°’ye ayarlamak normal kaldırmayla sonuçlanır

en: Tree (auto)
tr: Ağaç (Otomatik)

en: Tree (manual)
tr: Ağaç (Manuel)

en: Tree Hybrid
tr: Hibrit Ağaç

en: Tree Slim
tr: İnce Ağaç

en: Tree Strong
tr: Güçlü Ağaç

en: Tree support branch angle
tr: Ağaç desteği dal açısı

en: Tree support branch diameter
tr: Ağaç destek dalı çapı

en: Tree support branch distance
tr: Ağaç destek dal mesafesi

en: Tree support brim width
tr: Ağaç desteği kenar genişliği

en: Tree support with infill
tr: Dolgulu ağaç desteği

en: Tree supports
tr: Ağaç destekler

en: Tri-hexagon
tr: Üç altıgen

en: Triangle
tr: Üçgen

en: Triangles
tr: Üçgenler

en: Triangles: %1%
tr: Üçgenler: %1%

en: Tutorial
tr: Öğretici

en: Type
tr: Tür

en: Type of the printer
tr: Yazıcı türü

en: Type:
tr: Tip:

en: Unable to calibrate: maybe because the set calibration value range is too large, or the step is too small
tr: Kalibre edilemiyor: ayarlanan kalibrasyon değeri aralığı çok büyük veya adım çok küçük olduğu için olabilir

en: Unable to load shaders:
    %s
tr: Gölgelendiriciler yüklenemiyor:
    %s

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. Only positive parts will be exported.
tr: Model ağlarında boole işlemi gerçekleştirilemiyor. Yalnızca pozitif parçalar ihraç edilecektir.

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. Only positive parts will be kept. You may fix the meshes and try again.
tr: Model ağlarında boole işlemi gerçekleştirilemiyor. Yalnızca olumlu kısımlar tutulacaktır. Kafesleri düzeltip tekrar deneyebilirsiniz.

en: Unable to perform boolean operation on selected parts
tr: Seçilen parçalarda bölme işlemi gerçekleştirilemiyor

en: Unable to reload:
tr: Yeniden yüklenemiyor:

en: Unable to replace with more than one volume
tr: Birden fazla hacimle değiştirme yapılamıyor.

en: Undef
tr: Tanımsız

en: Undefine
tr: Tanımsız

en: Undefined
tr: Tanımsız

en: Undefined fill type
tr: Tanımsız dolgu türü

en: Undefined stroke type
tr: Tanımlanmamış vuruş türü

en: Underflow
tr: Düşük Akış

en: Undo
tr: Geri al

en: Undo boldness
tr: Geri al

en: Undo integration failed.
tr: Entegrasyon geri alınamadı.

en: Undo integration was successful.
tr: Entegrasyonun geri alınması başarılı oldu.

en: Undo letter's skew
tr: Harflerin eğrilmesini geri al

en: Undo rotation
tr: Döndürmeyi geri al

en: Undo translation
tr: Çeviriyi geri al

en: Units
tr: Birimler

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown Error.
tr: Bilinmeyen Hata.

en: Unknown Failure
tr: Bilinmeyen Arıza

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Unknown error occurred
tr: Bilinmeyen hata oluştu

en: Unknown error occurred during exporting G-code.
tr: G kodu dışa aktarılırken bilinmeyen bir hata oluştu.

en: Unknown error when export G-code.
tr: G kodunu dışa aktarırken bilinmeyen hata.

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
tr: Bilinmeyen dosya formatı. Giriş dosyası .3mf veya .zip.amf uzantılı olmalıdır.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
tr: Bilinmeyen dosya formatı. Giriş dosyası .stl, .obj, .amf(.xml) uzantılı olmalıdır.

en: Unknown filename
tr: Bilinmeyen dosya adı

en: Unload
tr: Boşalt

en: Unloading speed
tr: Boşaltma hızı

en: Unloading speed at the start
tr: Başlangıçta boşaltma hızı

en: Unlock
tr: Kilidi aç

en: Unlock current plate
tr: Mevcut plakanın kilidini aç

en: Unlock the text's rotation when moving text along the object's surface.
tr: Metni nesnenin yüzeyi boyunca hareket ettirirken metnin dönüşünün kilidini açın.

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
tr: XY düzleminde yazdırılamayan alan. Örneğin X1 Serisi yazıcılar, filament değişimi sırasında filamenti kesmek için sol ön köşeyi kullanır. Alan şu formatta noktalarla çokgen olarak ifade edilir: "XxY, XxY, ..."

en: Unretract
tr: İleri İtme

en: Unsaved Changes
tr: Kaydedilmemiş Değişiklikler

en: Unset bold
tr: Kalın ayarı kaldır

en: Unset italic
tr: Yatık ayarı kaldır

en: Unsupported OpenGL version
tr: Desteklenmeyen OpenGL sürümü

en: Untitled
tr: İsimsiz

en: UpToDate
tr: Güncel

en: Update
tr: Güncelle

en: Update built-in Presets automatically.
tr: Yerleşik Ön Ayarları otomatik olarak güncelleyin.

en: Update failed.
tr: Güncelleme başarısız.

en: Update firmware
tr: Ürün yazılımını güncelle

en: Update remaining capacity
tr: Kalan kapasiteyi güncelle

en: Update successful.
tr: Güncelleme başarılı.

en: Update the configs values of 3mf to latest.
tr: 3mf'nin yapılandırma değerlerini en son sürüme güncelleyin.

en: Update your Orca Slicer could enable all functionality in the 3mf file.
tr: Orca Dilimleyicinizi güncellemek, 3mf dosyasındaki tüm işlevleri etkinleştirebilir.

en: Updating
tr: Güncelleniyor

en: Updating failed
tr: Güncelleme başarısız oldu

en: Updating successful
tr: Güncelleme başarılı

en: Upgrading
tr: Yükseltiliyor

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload Models
tr: Modelleri Yükle

en: Upload Pictures
tr: Resim Yükle

en: Upload and Print
tr: Yükle ve Yazdır

en: Upload failed
tr: Yükleme başarısız

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
tr: Yüklenen dosya adı "%s" ile bitmiyor. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Upload has failed. There is no suitable storage found at %1%.
tr: Yükleme başarısız oldu. %1%'de uygun depolama alanı bulunamadı.

en: Upload not enabled on FlashAir card.
tr: FlashAir kartında yükleme etkin değil.

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
tr: Yükleme görevi zaman aşımına uğradı. Lütfen ağ durumunu kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Upload to Printer Host with the following filename:
tr: Yazıcıya aşağıdaki dosya adıyla yükleyin:

en: Upload to storage
tr: Depolama alanına yükle

en: Uploading
tr: Yükleniyor

en: Uploading 3mf
tr: 3mf yükleniyor

en: Upper part
tr: Üst parça

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
tr: 3DLabPrint uçak modelleri için "Çift-tek" seçeneğini kullanın. Modeldeki tüm delikleri kapatmak için "Delikleri kapat"ı kullanın.

en: Use 3rd-party print host
tr: 3. taraf yazdırma ana bilgisayarını kullanın

en: Use AMS
tr: AMS kullanın

en: Use External Spool
tr: Harici Makara Kullanın

en: Use Orthogonal View
tr: Ortogonal Görünüm

en: Use Perspective View
tr: Perspektif Görünüm

en: Use beam interlocking
tr: Işın kilitlemeyi kullanın

en: Use firmware retraction
tr: Yazılımsal geri çekme

en: Use forward slashes ( / ) as a directory separator if needed.
tr: Gerekirse dizin ayırıcısı olarak eğik çizgileri ( / ) kullanın.

en: Use free camera
tr: Serbest kamera kullan

en: Use only one wall on first layer, to give more space to the bottom infill pattern
tr: Alt dolgu desenine daha fazla yer açmak için ilk katmanda yalnızca bir duvar kullanın

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern
tr: Üst dolgu desenine daha fazla yer açmak için düz üst yüzeyde yalnızca bir duvar kullanın

en: Use relative E distances
tr: Göreceli (relative) E mesafelerini kullan

en: Use scarf joint for inner walls as well.
tr: İç duvarlar için de atkı birleşimini kullanın.

en: Use scarf joint to minimize seam visibility and increase seam strength.
tr: Dikiş görünürlüğünü en aza indirmek ve dikiş mukavemetini arttırmak için atkı birleşimini kullanın.

en: Use single nozzle to print multi filament
tr: Çoklu filament basmak için tek nozul kullan

en: Use surface
tr: Yüzeyi kullan

en: Use this part cooling fan speed when printing bridges or overhang walls with an overhang threshold that exceeds the value set in the 'Overhangs cooling threshold' parameter above. Increasing the cooling specifically for overhangs and bridges can improve the overall print quality of these features.
    
    Please note, this fan speed is clamped on the lower end by the minimum fan speed threshold set above. It is also adjusted upwards up to the maximum fan speed threshold when the minimum layer time threshold is not met.
tr: Yukarıdaki ‘Çıkıntılar soğutma eşiği’ parametresinde ayarlanan değeri aşan bir çıkıntı eşiğine sahip köprüleri veya çıkıntı duvarlarını yazdırırken bu parça soğutma fanı hızını kullanın. Özellikle çıkıntılar ve köprüler için soğutmanın artırılması, bu özelliklerin genel baskı kalitesini artırabilir.
    
    Lütfen bu fan hızının yukarıda ayarlanan minimum fan hızı eşiği tarafından alt uçta sıkıştırıldığını unutmayın. Ayrıca minimum katman süresi eşiği karşılanmadığında maksimum fan hızı eşiğine kadar yukarı doğru ayarlanır.

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
tr: Destek desenini yatay düzlemde döndürmek için bu ayarı kullanın.

en: Used Filament (g)
tr: Kullanılan Filament (g)

en: Used Filament (m)
tr: Kullanılan Filament (m)

en: Used Filament (mm³)
tr: Kullanılan Filament (mm³)

en: Used Materials
tr: Kullanılan Malzemeler

en: Used filament
tr: Kullanılan

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Preset
tr: Kullanıcı Ön Ayarı

en: User Sync
tr: Kullanıcı Senkronizasyonu

en: User can self-define the project file name when export
tr: Kullanıcı dışa aktarma sırasında proje dosyası adını kendisi tanımlayabilir

en: User cancelled.
tr: Kullanıcı iptal edildi.

en: User logged out
tr: Kullanıcı oturumu kapattı

en: User presets
tr: Kullanıcı ön ayarları

en: User sync
tr: Kullanıcı senkronizasyonu

en: User's filament preset set. 
    Can be shared with others.
tr: Kullanıcının filament ön ayarı. 
    Başkalarıyla paylaşılabilir.

en: Using a BambuSource from a different install, video play may not work correctly! Press Yes to fix it.
tr: Farklı bir kurulumdan bir BambuSource kullanıyorsunuz, video oynatma doğru çalışmayabilir! Düzeltmek için Evet’e basın.

en: VFA test
tr: VFA testi

en: Value %s is out of range, continue?
tr: Değer %s aralık dışında, devam edilsin mi?

en: Value %s is out of range. The valid range is from %d to %d.
tr: Değer %s aralık dışında. Geçerli aralık %d ile %d arasındadır.

en: Value is out of range.
tr: Değer aralık dışında.

en: Variable layer height
tr: Değişken katman yüksekliği

en: Variable layer height is not supported with Organic supports.
tr: Değişken katman yüksekliği Organik desteklerle desteklenmez.

en: Vector of booleans stating whether a given extruder is used in the print.
tr: Belirli bir ekstruderin baskıda kullanılıp kullanılmadığını belirten bool vektörü.

en: Vector of points of the first layer convex hull. Each element has the following format:'[x, y]' (x and y are floating-point numbers in mm).
tr: Birinci katmanın dışbükey gövdesinin noktalarının vektörü. Her öğe şu formata sahiptir:'[x, y]' (x ve y, mm cinsinden kayan noktalı sayılardır).

en: Vendor
tr: Satıcı

en: Vendor is not find, please reselect.
tr: Satıcı bulunamadı, lütfen yeniden seçin.

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
tr: Satıcı seçilmedi, lütfen satıcıyı yeniden seçin.

en: Vendor of filament. For show only
tr: Filament satıcısı. Yalnızca gösteri için

[ctx: Verb]
en: Scale all
tr: Tümünü ölçeklendir

en: Verbose G-code
tr: Ayrıntılı G kodu

en: Verification failed.
tr: Doğrulama başarısız oldu.

en: Version
tr: Sürüm

en: Version:
tr: Sürüm:

en: Vertex
tr: Tepe noktası

en: Vertical
tr: Dikey

en: Vertical slider - Move active thumb Down
tr: Dikey kaydırıcı - Etkin başparmağı Aşağı hareket ettir

en: Vertical slider - Move active thumb Up
tr: Dikey kaydırıcı - Etkin başparmağı yukarı hareket ettir

en: Vibration compensation
tr: Titreşim dengeleme

en: Video Stopped.
tr: Video Durduruldu.

en: View
tr: Görünüm

en: View Liveview
tr: Canlı Önizlemeyi Görüntüle

en: View all Daily tips
tr: Tüm Günlük ipuçlarını görüntüleyin

en: View all object's settings
tr: Nesnenin tüm ayarları

en: View control settings
tr: Kontrol ayarlarını görüntüle

en: View print host webui in Device tab
tr: Aygıt sekmesinde yazdırma ana bilgisayarı web arayüzünü görüntüleyin

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
tr: Bu görev için Sanal Kamera Araçları gereklidir!
    Bunları yüklemek istiyor musunuz?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
tr: Sanal kameranın başlatılması başarısız oldu (%s)!

en: Volume Operations
tr: Hacim İşlemleri

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
tr: Kesici ile nozulun ucu arasındaki nozul hacmi

en: Volume per extruder
tr: Ekstruder başına hacim

en: Volume:
tr: Hacim:

en: Volume: %1% in³
tr: Hacim: %1% in³

en: Volume: %1% mm³
tr: Hacim: %1% mm³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
tr: Hacimsel akış hızı (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
tr: Hacimsel Hız Sınırlaması

en: Voron Cube
tr: Voron Küpü

en: WARNING:
tr: UYARI:

en: WET
tr: ISLAK

en: Wait
tr: Bekleyin

en: Wall distribution count
tr: Duvar dağılım sayısı

en: Wall generator
tr: Duvar Türü

en: Wall loop direction
tr: Duvar döngüsü yönü

en: Wall loops
tr: Duvar döngüleri

en: Wall transition length
tr: Duvar geçiş uzunluğu

en: Wall transitioning filter margin
tr: Duvar geçiş filtresi oranı

en: Wall transitioning threshold angle
tr: Duvar geçiş açısı

en: Walls
tr: Duvarlar

en: Walls and surfaces
tr: Duvarlar ve Yüzeyler

en: Walls printing order
tr: Duvar baskı sırası

en: Waring:The count of newly added and 
     current extruders exceeds 16.
tr: Uyarı: Yeni eklenen ve
     mevcut ekstrüderlerin sayısı 16'yı aşıyor.

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Warning: The brim type is not set to "painted",the brim ears will not take effect !
tr: Uyarı: Siperlik tipi "boyalı" olarak ayarlanmamışsa, siperlik kulakları etkili olmayacaktır!

en: Warning:please select Plane's feature.
tr: Uyarı: Lütfen Düzlemin özelliğini seçin.

en: Warning:please select Point's or Circle's feature.
tr: Uyarı: Lütfen Noktanın veya Çemberin özelliğini seçin.

en: Warning:please select two different mesh.
tr: Uyarı: Lütfen iki farklı ağ seçin.

en: We ask for your help to improve everyone's printer
tr: Herkesin yazıcısını geliştirmek için yardımınızı istiyoruz

en: We could create the filament presets for your following printer:
tr: Aşağıdaki yazıcınız için filament ön ayarlarını oluşturabiliriz:

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
tr: En iyi Akış Dinamiği Kalibrasyon Faktörünü bulduk

en: We found the best flow ratio for you
tr: Sizin için en iyi akış oranını bulduk

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
tr: Artık farklı filamentler için tamamen otomatik olan otomatik kalibrasyonu ekledik ve sonuç ileride kullanılmak üzere yazıcıya kaydedilecek. Kalibrasyonu yalnızca aşağıdaki sınırlı durumlarda yapmanız gerekir:
    1. Farklı marka/modelde yeni bir filament taktıysanız veya filament nemliyse;
    2. Nozul aşınmışsa veya yenisiyle değiştirilmişse;
    3. Filament ayarında maksimum hacimsel hız veya baskı sıcaklığı değiştirilirse.

en: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more printers, Please go to printer selection
tr: Ön ayarları şu şekilde yeniden adlandırırdık: "Satıcı Türü Seçtiğiniz Seri @printer". 
    Daha fazla yazıcıya yönelik ön ayar eklemek için lütfen yazıcı seçimine gidin

en: We would use Lidar to read the calibration result
tr: Kalibrasyon sonucunu okumak için Lidar'ı kullanırdık

en: WebView2 Runtime
tr: WebView2 Çalışma Zamanı

en: Weight per extruder
tr: Ekstruder başına ağırlık

en: Weight per extruder extruded during the entire print. Calculated from filament_density value in Filament Settings.
tr: Baskının tamamı boyunca ekstrüzyon yapılan ekstruder başına ağırlık. Filament Ayarlarındaki filaman yoğunluğu değerinden hesaplanır.

en: What kind of gcode the printer is compatible with
tr: Yazıcının ne tür bir gcode ile uyumlu olduğu

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
tr: Akış Dinamiği Kalibrasyonuna ne zaman ihtiyacınız olur

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
tr: Spiral vazo modu etkinleştirildiğinde, I3 yapısına sahip makineler zaman atlamalı videolar oluşturmayacaktır.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
tr: Yeni bir filament yerleştirirken AMS, bilgileri otomatik olarak okumaz ve manuel olarak girmeniz için boş bırakır.

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
tr: Yazıcı kapısı açıkken yazdırmanız gerektiğinde
    Yazıcı kapısının açılmasının, daha yüksek muhafaza sıcaklığıyla daha düşük sıcaklıktaki filamenti yazdırırken ekstrüder/sıcak ucun tıkanma olasılığını azaltabileceğini biliyor muydunuz? Bununla ilgili daha fazla bilgiyi Wiki'de bulabilirsiniz.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
tr: Araç başlığı olmadan timelapse kaydederken, bir "Timelapse Wipe Tower" eklenmesi önerilir.
    Yapı plakasının boş konumuna sağ tıklayın ve "İlkel Ekle" -> "Timelapse Temizleme Kulesi" seçeneğini seçin.

en: When set to zero, the distance the filament is moved from parking position during load is exactly the same as it was moved back during unload. When positive, it is loaded further,  if negative, the loading move is shorter than unloading.
tr: Sıfır olarak ayarlandığında, yükleme sırasında filamentin park konumundan taşındığı mesafe, boşaltma sırasında geri taşındığı mesafe ile aynıdır. Pozitif olduğunda daha fazla yüklenir, negatif olduğunda yükleme hareketi boşaltmadan daha kısadır.

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
tr: Mevcut malzeme bittiğinde yazıcı aşağıdaki sırayla yazdırmaya devam edecektir.

en: When the retraction is compensated after changing tool, the extruder will push this additional amount of filament.
tr: Takım değiştirildikten sonra geri çekilme telafi edildiğinde, ekstruder bu ilave filament miktarını itecektir.

en: When the retraction is compensated after the travel move, the extruder will push this additional amount of filament. This setting is rarely needed.
tr: İlerleme hareketinden sonra geri çekilme telafi edildiğinde, ekstruder bu ek filament miktarını itecektir. Bu ayara nadiren ihtiyaç duyulur.

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
tr: Çift ve tek sayıdaki duvarlar arasında geçişler ne zaman oluşturulmalıdır? Bu ayardan daha büyük bir açıya sahip bir kama şeklinin geçişleri olmayacak ve kalan alanı dolduracak şekilde ortada hiçbir duvar basılmayacaktır. Bu ayarın düşürülmesi, bu merkez duvarların sayısını ve uzunluğunu azaltır ancak boşluklara veya aşırı çıkıntıya neden olabilir

en: When to use Flow Rate Calibration
tr: Akış Hızı Kalibrasyonu ne zaman kullanılmalı

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
tr: Parça inceldikçe farklı sayıdaki duvarlar arasında geçiş yaparken, duvar parçalarını bölmek veya birleştirmek için belirli bir miktar alan ayrılır. Nozul çapına göre yüzde olarak ifade edilir

en: When using support material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, interlaced rectilinear pattern and disable independent support layer height
tr: Destek arayüzü için destek malzemesi kullanırken, aşağıdaki ayarları öneririz:
    0 üst z mesafesi, 0 arayüz aralığı, geçmeli doğrusal desen ve bağımsız destek katmanı yüksekliğini devre dışı bırakma

en: When you need Max Volumetric Speed Calibration
tr: Maksimum Hacimsel Hız Kalibrasyonuna ihtiyaç duyduğunuzda

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
tr: Hazne sıcaklığını 40°C'nin altına ayarladığınızda, hazne sıcaklık kontrolü etkinleştirilmeyecektir. Ve hedef hazne sıcaklığı otomatik olarak 0°C'ye ayarlanacaktır.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel move. Using spiral line to lift z can prevent stringing
tr: Geri çekme işlemi her yapıldığında, nozul ile baskı arasında açıklık oluşturmak için nozul biraz kaldırılır. Hareket halindeyken nozulun baskıya çarpmasını önler. Z'yi kaldırmak için spiral çizgi kullanmak çekmeyi önleyebilir

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
tr: Yazıcınızın IP'sini ve Erişim Kodunu nerede bulabilirsiniz?

en: Whether or not wipe tower is being generated in the print.
tr: Yazdırmada silme kulesinin oluşturulup oluşturulmayacağı.

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
tr: Makinenin yazdırmak için daha düşük hızlanma kullandığı sessiz modu destekleyip desteklemediği

en: Whether to apply fuzzy skin on the first layer
tr: İlk katmana bulanık cilt uygulanıp uygulanmayacağı

en: While the object %1% itself fits the build volume, it exceeds the maximum build volume height because of material shrinkage compensation.
tr: %1% nesnesinin kendisi yapı hacmine uysa da, malzeme büzülme telafisi nedeniyle maksimum yapı hacmi yüksekliğini aşıyor.

en: While the object %1% itself fits the build volume, its last layer exceeds the maximum build volume height.
tr: %1% nesnesinin kendisi yapı hacmine uysa da, son katmanı maksimum yapı hacmi yüksekliğini aşıyor.

en: Width
tr: Genişlik

en: Width of SVG.
tr: SVG'nin genişliği.

en: Width of prime tower
tr: Prime tower genişliği

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
tr: Modelin ince özelliklerinin yerini alacak duvarın genişliği (Minimum özellik boyutuna göre). Minimum duvar genişliği özelliğin kalınlığından daha inceyse duvar, özelliğin kendisi kadar kalın olacaktır. Nozul çapına göre yüzde olarak ifade edilir

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Will only take into account the delay for the cooling of overhangs.
tr: Yalnızca çıkıntıların soğumasına ilişkin gecikme dikkate alınacaktır.

en: Windows Media Player is required for this task! Do you want to enable 'Windows Media Player' for your operation system?
tr: Bu görev için Windows Media Player gereklidir! İşletim sisteminiz için ‘Windows Media Player’ı etkinleştirmek istiyor musunuz?

en: Wipe
tr: Temizleme

en: Wipe Distance
tr: Temizleme mesafesi

en: Wipe before external loop
tr: Harici döngüden önce silin

en: Wipe on loops
tr: Döngülerde temizleme

en: Wipe options
tr: Temizleme seçenekleri

en: Wipe speed
tr: Temizleme hızı

en: Wipe tower
tr: Silme Kulesi

en: Wipe tower parameters
tr: Silme Kulesi Parametreleri

en: Wipe tower purge lines spacing
tr: Silme kulesi temizleme hatları aralığı

en: Wipe tower rotation angle
tr: Silme kulesi dönüş açısı

en: Wipe tower rotation angle with respect to x-axis.
tr: X eksenine göre silme kulesi dönüş açısı.

en: Wipe while retracting
tr: Geri çekme esnasında temizlik

en: With increasing print speeds (and hence increasing volumetric flow through the nozzle) and increasing accelerations, it has been observed that the effective PA value typically decreases. This means that a single PA value is not always 100% optimal for all features and a compromise value is usually used that does not cause too much bulging on features with lower flow speed and accelerations while also not causing gaps on faster features.
    
    This feature aims to address this limitation by modeling the response of your printer's extrusion system depending on the volumetric flow speed and acceleration it is printing at. Internally, it generates a fitted model that can extrapolate the needed pressure advance for any given volumetric flow speed and acceleration, which is then emitted to the printer depending on the current print conditions.
    
    When enabled, the pressure advance value above is overridden. However, a reasonable default value above is strongly recommended to act as a fallback and for when tool changing.
tr: Baskı hızlarının artmasıyla (ve dolayısıyla püskürtme ucunda hacimsel akışın artmasıyla) ve hızlanmaların artmasıyla, etkin basınç değerinin tipik olarak azaldığı gözlemlenmiştir. Bu, tek bir basınç değerinin tüm özellikler için her zaman 100% optimal olmadığı ve genellikle daha düşük akış hızına ve ivmeye sahip özelliklerde çok fazla çıkıntıya neden olmayan ve aynı zamanda daha hızlı özelliklerde boşluklara neden olmayan bir uzlaşma değerinin kullanıldığı anlamına gelir.
    
    Bu özellik, yazıcınızın ekstrüzyon sisteminin tepkisini hacimsel akış hızına ve baskı yaptığı ivmeye bağlı olarak modelleyerek bu sınırlamayı gidermeyi amaçlamaktadır. Dahili olarak, herhangi bir hacimsel akış hızı ve ivme için gerekli basınç ilerlemesini tahmin edebilen uygun bir model oluşturur ve bu daha sonra mevcut yazdırma koşullarına bağlı olarak yazıcıya gönderilir.
    
    Etkinleştirildiğinde yukarıdaki basınç ilerleme değeri geçersiz kılınır. Bununla birlikte, yukarıdaki makul bir varsayılan değerin, bir geri dönüş olarak ve takım değişimi sırasında kullanılması önemle tavsiye edilir.

en: With this option enabled, you can send a task to multiple devices at the same time and manage multiple devices.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, aynı anda birden fazla cihaza bir görev gönderebilir ve birden fazla cihazı yönetebilirsiniz.

en: World coordinates
tr: Dünya koordinatları

en: Would you like to log in this printer with current account?
tr: Bu yazıcıda geçerli hesapla oturum açmak ister misiniz?

en: Would you like to log out the printer?
tr: Yazıcıdaki oturumu kapatmak ister misiniz?

en: X-Y contour compensation
tr: X-Y kontur telafisi

en: X-Y hole compensation
tr: X-Y delik dengeleme

en: XY separation between an object and its support
tr: Bir nesne ile desteği arasındaki XY ayrımı

en: XY separation between an object and its support at the first layer.
tr: Bir nesne ile ilk katmandaki desteği arasındaki XY ayrımı.

en: YOLO (Recommended)
tr: YOLO (Önerilen)

en: YOLO (perfectionist version)
tr: YOLO (Mükemmeliyetçi)

en: Year
tr: Yıl

en: Yes
tr: Evet

en: Yes to All
tr: Tümüne evet

en: You are going to delete %u file from printer. Are you sure to continue? | You are going to delete %u files from printer. Are you sure to continue?
tr[0]: %u dosyasını yazıcıdan sileceksiniz. Devam edeceğinizden emin misiniz?
tr[1]: %u dosyayı yazıcıdan sileceksiniz. Devam edeceğinizden emin misiniz?

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
tr: Bunu "Ayarlar > Ağ > Bağlantı kodu" bölümünde bulabilirsiniz.
    şekilde gösterildiği gibi yazıcıda:

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
tr: Değiştirilen ön ayarları yeni projede tutabilir veya silebilirsiniz

en: You can keep the modified presets to the new project, discard or save changes as new presets.
tr: Modifield ön ayarlarını yeni projede tutabilir, değişiklikleri atabilir veya yeni ön ayarlar olarak kaydedebilirsiniz.

en: You can only transfer to current active profile because it has been modified.
tr: Değiştirildiği için yalnızca mevcut etkin profile aktarım yapabilirsiniz.

en: You can put here your personal notes. This text will be added to the G-code header comments.
tr: Buraya kişisel notlarınızı yazabilirsiniz. Bu not G-kodu başlık yorumlarına eklenecektir.

en: You can put your notes regarding the filament here.
tr: Filament ile ilgili notlarınızı buraya yazabilirsiniz.

en: You can put your notes regarding the printer here.
tr: Yazıcı ile ilgili notlarınızı buraya yazabilirsiniz.

en: You can select up to 16 images.
tr: En fazla 16 görüntü seçebilirsiniz.

en: You can't change a type of the last solid part of the object.
tr: Nesnenin son katı kısmının türünü değiştiremezsiniz.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
tr: Çok parçalı bir nesne içeren SLA projesini yatağa yükleyemezsiniz

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
tr: Malzeme düzenlemede Akış Dinamiği Kalibrasyon Faktörünü değiştirebilirsiniz

en: You have changed some settings of preset "%1%".
tr: “%1%” ön ayarının bazı ayarlarını değiştirdiniz.

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
tr: Mall modelinin baskısını tamamladınız, 
    ancak puanlama bilgilerinin senkronizasyonu başarısız oldu.

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
tr: İlk sayfadaki yazdırılabilir alan kısmına geçersiz bir giriş yaptınız. Lütfen oluşturmadan önce kontrol edin.

en: You have not selected a printer or preset yet. Please select at least one.
tr: Henüz bir yazıcı veya ön ayar seçmediniz. Lütfen en az birini seçin.

en: You have not selected the vendor and model or entered the custom vendor and model.
tr: Satıcıyı ve modeli seçmediniz veya özel satıcıyı ve modeli girmediniz.

en: You have not yet chosen which printer preset to create based on. Please choose the vendor and model of the printer
tr: Hangi yazıcı ön ayarının temel alınacağını henüz seçmediniz. Lütfen yazıcının satıcısını ve modelini seçin

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
tr: Hala nozulu değiştirmek için yazıcı seçmediniz, lütfen bir seçim yapın.

en: You have previously modified your settings.
tr: Daha önce ayarlarınızı değiştirdiniz.

en: You might want to reduce the size of your model or change current print settings and retry.
tr: Modelinizin boyutunu küçültmek veya mevcut yazdırma ayarlarını değiştirip yeniden denemek isteyebilirsiniz.

en: You need to select at least one filament preset.
tr: En az bir filament ön ayarı seçmeniz gerekir.

en: You need to select at least one process preset.
tr: En az bir işlem ön ayarı seçmeniz gerekir.

en: You need to select the material type and color first.
tr: Önce malzeme türünü ve rengini seçmeniz gerekir.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
tr: Kesilmiş bir nesnenin parçası olan bir nesneyi silmeye çalışıyorsunuz.
    Bu eylem kesilmiş bir yazışmayı bozacaktır.
    Bundan sonra model tutarlılığı garanti edilemez.

en: You'd better upgrade your software.
tr: Yazılımınızı yükseltseniz iyi olur.

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
tr: Yorum sonucunuz aşağıdaki bazı nedenlerden dolayı yüklenemiyor. Sebep:
    
      hata kodu:

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
tr: Modelinizin desteğe ihtiyacı var! Lütfen destek materyalini etkinleştirin.

en: Your nozzle diameter in preset is not consistent with memorized nozzle diameter. Did you change your nozzle lately?
tr: Ön ayardaki nozul çapınız hafızaya alınan nozul çapıyla tutarlı değil. Son zamanlarda nozulunuzu değiştirdiniz mi?

en: Your nozzle diameter in sliced file is not consistent with memorized nozzle. If you changed your nozzle lately, please go to Device > Printer Parts to change settings.
tr: Dilimlenmiş dosyadaki nozül çapınız hafızaya alınan nozül ile tutarlı değil. Püskürtme ucunuzu yakın zamanda değiştirdiyseniz ayarları değiştirmek için lütfen Cihaz > Yazıcı Parçaları’na gidin.

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
tr: Nesneniz çok büyük görünüyor. Plakaya sığacak şekilde otomatik olarak küçültmek istiyor musunuz?

en: Your print is very close to the priming regions. Make sure there is no collision.
tr: Baskınız hazırlama bölgelerine çok yakın. Çarpışma olmadığından emin olun.

en: Your system is missing H.264 codecs for GStreamer, which are required to play video.  (Try installing the gstreamer1.0-plugins-bad or gstreamer1.0-libav packages, then restart Orca Slicer?)
tr: Sisteminizde video oynatmak için gerekli olan GStreamer H.264 codec bileşenleri eksik. (gstreamer1.0-plugins-bad veya gstreamer1.0-libav paketlerini kurmayı deneyin, ardından Orca Slicer’ı yeniden başlatın)

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
tr: Nesne ve raft arasındaki Z boşluğu. Çözünür arayüz için göz ardı edildi

en: Z hop lower boundary
tr: Z sıçrama alt sınırı

en: Z hop type
tr: Z sıçraması türü

en: Z hop upper boundary
tr: Z sıçrama üst sınırı

en: Z hop will only come into effect when Z is above this value and is below the parameter: "Z hop upper boundary"
tr: Z sıçraması yalnızca Z bu değerin üzerinde ve parametrenin altında olduğunda devreye girer: "Z sıçraması üst sınırı"

en: Z offset
tr: Z ofseti

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
tr: Z dikiş konumu
    Z dikişinin konumunu kişiselleştirebileceğinizi ve hatta daha az görünür bir konuma getirmek için baskının üzerine boyayabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu, modelinizin genel görünümünü iyileştirir. Buna bir bak!

en: Z-Hop
tr: Z Sıçraması

en: Z-hop height
tr: Z-Sıçrama yüksekliği

en: Z-hop type
tr: Z-Sıçrama türü

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
tr: Sıfır başlangıç katman yüksekliği geçersiz.
    
    İlk katmanın yüksekliği 0,2'ye sıfırlanacaktır.

en: Zero-based index of currently used extruder.
tr: Şu anda kullanılan ekstruderin sıfır tabanlı indeksi.

en: Zero-based index of the first extruder used in the print. Same as initial_extruder.
tr: Baskıda kullanılan ilk ekstruderin sıfır bazlı indeksi. İlk ekstruder ile aynı.

en: Zero-based index of the first extruder used in the print. Same as initial_tool.
tr: Baskıda kullanılan ilk ekstruderin sıfır bazlı indeksi. başlangıç_aracı ile aynı.

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Zoom View
tr: Zoom Görünümü

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
tr: 2B pencere merkezi yerine, 3B görünümde fare işaretçisinin konumuna doğru yakınlaştırın.

en: Zoom of view
tr: Görünümü yakınlaştır

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: Zoom to mouse position
tr: Mouse konumuna yakınlaştır

en: [Delete Required]
tr: [Silme Gerekli]

en: [Global] Slicing State
tr: [Global] Dilimleme Durumu

en: above
tr: üstünde

en: accel_to_decel
tr: Accel_to_decel

en: add bundle structure file fail
tr: paket yapısı dosyası ekle başarısız

en: add file fail
tr: dosya ekleme başarısız

en: allocation failed
tr: tahsis başarısız oldu

en: and
tr: ve

en: archive too large
tr: arşiv çok büyük

en: arrange current plate
tr: Mevcut plakayı hizala

en: auto rotate current plate
tr: Geçerli plakayı otomatik döndürme

en: buffer too small
tr: arabellek çok küçük

en: check whether current machine downward compatible with the machines in the list
tr: mevcut makinenin listedeki makinelerle uyumlu olup olmadığını kontrol edin

en: click here to see more info
tr: daha fazla bilgi görmek için burayı tıklayın

en: code
tr: kod

en: compression failed
tr: sıkıştırma başarısız oldu

en: connecting...
tr: bağlanıyor…

en: create new preset failed.
tr: yeni ön ayar oluşturma başarısız oldu.

en: current
tr: geçerli

en: debug
tr: hata ayıklama

en: debug save button
tr: hata ayıklama kaydet düğmesi

en: decompression failed
tr: dekompresyon başarısız oldu

en: default
tr: varsayılan

en: default SLA material profile
tr: varsayılan SLA malzeme profili

en: default SLA print profile
tr: varsayılan SLA yazdırma profili

en: default filament profile
tr: varsayılan filament profili

en: default print profile
tr: varsayılan yazdırma profili

en: delete all objects on current plate
tr: geçerli plakadaki tüm nesneleri sil

en: does not contain valid gcode.
tr: geçerli gcode içermiyor.

en: downloading project ...
tr: proje indiriliyor...

en: downward machines check
tr: düşüşte olan makineleri kontrol et

en: downward machines settings
tr: Düşüşteki makinelerin ayarları

en: e.g. Basic, Matte, Silk, Marble
tr: Örneğin. Basic, Mat, İpek, Mermer

en: error
tr: hata

en: error message:
tr: hata mesajı:

en: every
tr: her

en: export 3mf with minimum size.
tr: 3mf'yi minimum boyutta dışa aktarın.

en: failed finding central directory
tr: merkezi dizin bulunamadı

en: fatal
tr: kritik

en: filament position
tr: filament konumu

en: file close failed
tr: dosya kapatılamadı

en: file create failed
tr: dosya oluşturma başarısız oldu

en: file not found
tr: dosya bulunamadı

en: file open failed
tr: dosya açılamadı

en: file read failed
tr: dosya okuma başarısız oldu

en: file seek failed
tr: dosya arama başarısız oldu

en: file stat failed
tr: dosya istatistikleri başarısız

en: file too large
tr: dosya çok büyük

en: file write failed
tr: dosya yazımı başarısız oldu

en: finalize fail
tr: Tamamlama başarısız

en: floating cantilever
tr: yüzen konsol

en: floating regions
tr: yayılmış bölgeler

en: flow ratio : %s
tr: akış oranı : %s

en: from
tr: itibaren

en: full profile name
tr: tam profil adı

en: if enabled, check whether current machine downward compatible with the machines in the list
tr: etkinleştirilirse mevcut makinenin listedeki makinelerle uyumlu olup olmadığını kontrol edin

en: illegal characters:
tr: yasadışı karakterler:

en: illegal suffix:
tr: yasadışı sonek:

en: info
tr: bilgi

en: initialize fail
tr: başarısız başlatma

en: internal error
tr: dahili hata

en: invalid filename
tr: geçersiz dosya adı

en: invalid header or corrupted
tr: geçersiz başlık veya bozuk

en: invalid parameter
tr: geçersiz parametre

en: invalid value
tr: geçersiz değer

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
tr: klavye 1-9: nesne/parça için filamenti ayarlayın

en: large overhangs
tr: büyük çıkıntılar

en: layer
tr: katman

en: layers
tr: katman

en: load mtl in obj: failed to parse
tr: obj’ye mtl yükle: ayrıştırılamadı

en: load uptodate filament settings from the specified file when using uptodate
tr: güncellemeyi kullanırken belirtilen dosyadan güncel filament ayarlarını yükle

en: load uptodate filament settings when using uptodate
tr: güncellemeyi kullanırken güncelleme filament ayarlarını yükle

en: load uptodate process/machine settings from the specified file when using uptodate
tr: güncellemeyi kullanırken belirtilen dosyadan güncel işlem/yazıcıayarlarını yükle

en: load uptodate process/machine settings when using uptodate
tr: güncellemeyi kullanırken güncelleme işlemi/yazıcıayarlarını yükle

en: load_obj: failed to parse
tr: load_obj: ayrıştırılamadı

en: loaded
tr: yüklenmiş

en: material with significant thermal shrinkage/expansion, such as...
tr: önemli termal büzülme/genleşmeye sahip malzeme, örneğin...

en: materials with inaccurate filament diameter
tr: yanlış filament çapına sahip malzemeler

en: max
tr: maksimum

en: max slicing time per plate in seconds.
tr: saniye cinsinden plaka başına maksimum dilimleme süresi.

en: max triangle count per plate for slicing.
tr: dilimleme için plaka başına maksimum üçgen sayısı.

en: metadata name list
tr: meta veri adı listesi

en: metadata name list added into 3mf
tr: 3mf’ye meta veri adı listesi eklendi

en: metadata value list
tr: meta veri değer listesi

en: metadata value list added into 3mf
tr: 3mf’ye meta veri değeri listesi eklendi

en: min
tr: minimum

en: minute each batch.(It depends on how long it takes to complete the heating.)
tr: her parti başına dakika. (Isıtmanın tamamlanması ne kadar sürerse buna bağlıdır.)

en: mm or %
tr: mm veya %

en: mm/s or %
tr: mm/s veya %

en: mm/s² or %
tr: mm/s² veya %

en: money/h
tr: ücret/sa

en: money/kg
tr: ücret/kg

en: multiple cells copy is not supported
tr: birden fazla hücre kopyalama desteklenmiyor

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
tr: dilimleme işlemi sırasında yeni veya açık proje dosyasına izin verilmez!

en: non-manifold edges be caused by cut tool, do you want to fix it now?
tr: Ana kat olmayan kenarlar kesme aletinden kaynaklanıyor, şimdi düzeltmek istiyor musunuz?

en: not a ZIP archive
tr: dosya ZIP arşivi değil

en: nozzle in preset: %s %s
tr: önceden ayarlanmış nozul: %s %s

en: nozzle memorized: %.1f %s
tr: hafızaya alınan nozul: %.1f %s

en: nozzle memorized: %.2f %s
tr: hafızaya alınan nozul: %.2f %s

en: obtaining instance_id failed
tr: instance_id alınamadı

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
tr: bir hücre aynı sütundaki yalnızca bir veya daha fazla hücreye kopyalanabilir

en: open zip written fail
tr: ZIP dosyasını açma başarısız

en: parameter name
tr: parametre adı

en: points
tr: punto

en: prepare 3mf file...
tr: 3mf dosyasını hazırla...

en: printer model
tr: yazıcı modeli

en: printers at the same time.(It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)
tr: aynı anda kaç yazıcının ısıtma işleminden geçebileceği, aynı anda ısıtılabilecek cihaz sayısına bağlıdır.

en: reload all from disk
tr: Hepsini diskten yeniden yükle

en: resume
tr: Devam et

en: return
tr: geri dön

en: save debug settings
tr: hata ayıklama ayarlarını kaydet

en: seam_slope_start_height need to be smaller than layer_height.
    Reset to 0.
tr: Dikiş eğimi başlangıç ​​yüksekliğinin katman yüksekliğinden daha küçük olması gerekir.
    0 a sıfırla.

en: select all objects on current plate
tr: geçerli plakadaki tüm nesneleri seç

en: selected
tr: seçili

en: send completed
tr: gönderme tamamlandı

en: step:
tr: adım:

en: symbolic profile name
tr: sembolik profil adı

en: syncing
tr: Senkronize ediliyor

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
tr: yapılandırma paketi mevcut APP ile uyumlu değil.

en: the configuration package is incompatible with current application.
tr: yapılandırma paketi mevcut uygulamayla uyumlu değil.

en: the machine settings list need to do downward checking
tr: makine ayarları listesinin aşağı doğru kontrol yapması gerekiyor

en: to
tr: ile

en: too large line width
tr: çok büyük çizgi genişliği

en: too many files
tr: çok fazla dosya

en: trace
tr: iz

en: travel
tr: seyahat

en: undefined error
tr: bilinmeyen hata

en: unexpected decompressed size
tr: beklenmedik sıkıştırılmış boyut

en: uniform scale
tr: düzgün ölçek

en: unloaded
tr: boşaltılmış

en: unsupported central directory size
tr: desteklenmeyen merkezi dizin boyutu

en: unsupported encryption
tr: desteklenmeyen şifreleme

en: unsupported feature
tr: desteklenmeyen özellik

en: unsupported method
tr: desteklenmeyen yöntem

en: unsupported multidisk
tr: desteklenmeyen çoklu disk

en: up to
tr: kadar

en: upward compatible machine
tr: yukarı doğru uyumlu makine

en: validation failed
tr: doğrulama başarısız

en: vendor
tr: satıcı

en: version %s update information :
tr: sürüm %s güncelleme bilgileri:

en: warning
tr: uyarı

en: warnings
tr: uyarılar

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
tr: yeni bir model oluşturulmadan önce kapatılacaktır. Devam etmek istiyor musun?

en: with OrcaSlicer so that Orca can open models from
tr: Orca’nın modelleri açabilmesi için OrcaSlicer ile

en: write callback failed
tr: geri arama yazma başarısız oldu

en: ℃
tr: °C

en: ⌘+Any arrow
tr: ⌘+Herhangi bir ok

en: ⌘+Left mouse button
tr: ⌘+Sol fare düğmesi

en: ⌘+Mouse wheel
tr: ⌘+Fare tekerleği

en: ⌥+Left mouse button
tr: ⌥+Sol fare düğmesi

en: ⌥+Mouse wheel
tr: ⌥+Fare tekerleği
