Orca Slicer - en to ja translation catalogue (2789 entries)

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
ja: 
    
    Would you like to redirect to the webpage to give a rating?

en:  (Fixed)
ja: （固定）

en:  (Moving)
ja:  (移動中)

en:  (Repair)
ja:  (修復)

en:  Click here to install it.
ja: こちらでインストールします。

en:  can not be opened
ja:  cannot be opened

en:  invalid brim ears
ja: 不適切なブリム

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
ja: 除外領域 に近すぎるので、衝突の可能性があります。

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
ja: が除外領域に近すぎます。衝突の可能性があります。

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
ja: 他のオブジェクト に近すぎるので、衝突の可能性があります

en:  is too close to others, there may be collisions when printing.
ja: 他のオブジェクトと近すぎます。オブジェクトと衝突の可能性があります。

en:  plate %1%:
ja: プレート%1%:

en: "Fix Model" feature is currently only on Windows. Please repair the model on Orca Slicer(windows) or CAD softwares.
ja: 「モデル修復」はWindowsのみご利用できます。Orca Slicer (Windows)か他のCADソフトウェアで修復してください。

en: "G92 E0" was found in before_layer_gcode, which is incompatible with absolute extruder addressing.
ja: before_layer_gcode に "G92 E0" が見つかりましたが、これはエクストルーダーの絶対アドレッシングと互換性がありません。

en: "G92 E0" was found in layer_gcode, which is incompatible with absolute extruder addressing.
ja: layer_gcode に "G92 E0" が見つかりましたが、これはエクストルーダーの絶対アドレッシングと互換性がありません。

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
ja[0]: %1$dのオブジェクトは色が付いています

en: %1$d Object has custom supports. | %1$d Objects have custom supports.
ja[0]: %1$dのオブジェクトはサポートが付いています

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
ja[0]: %1$dのエラーを修復しました

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
ja[0]: %1$dの非多様体エッジがあります

en: %1% : no free space
ja: %1% : 十分な空きがありません

en: %1% : read only
ja: %1% : 読込のみ

en: %1% Preset
ja: %1% プリセット

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
ja: %1% は除外エリアに近すぎます。造形時に衝突の可能性があります。

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
ja: %1% は他のオブジェクトと近すぎるため、衝突の可能性があります。

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
ja: %1% は高すぎます、衝突の可能性があります。

en: %1% was replaced with %2%
ja: %1% は %2% に置き換えられました

en: %d triangles
ja: %d 個の三角形

en: %s
    Do you want to continue?
ja: %s
    続行しますか？

en: %s Update
ja: %s 更新

en: %s can't be percentage
ja: %s をパーセンテージにすることはできません

en: %s does not support %s
ja: %s は %s をサポートしていません

en: %s error
ja: %s エラー

en: %s has a warning
ja: %s 警告

en: %s has encountered an error
ja: %s エラー

en: %s info
ja: %s 情報

en: %s information
ja: %s 情報

en: %s warning
ja: %s 警告

en: &About %s
ja: %s について

en: &File
ja: ファイル

en: &Help
ja: ヘルプ

en: &Open G-code
ja: G-codeを開く

en: &Quit
ja: 終了

en: &View
ja: 表示

en: (Undefined)
ja: (未定義)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
ja: ）。造形可能領域外へ移動してしまうことを防ぎます。

en: *We recommend you to add brand, materia, type, and even humidity level in the Name
ja: *We recommend that you add brand, material, type, and even humidity level to the name

en: 100%
ja: 100％

en: 3D Honeycomb
ja: 3D ハニカム

en: 3D Mouse disconnected.
ja: 3D Mouseが切断されました。

en: 3Dconnexion settings
ja: 3Dconnexion設定

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
ja: G-codeはプレートの境界を超えています。

en: A boolean expression using the configuration values of an active print profile. If this expression evaluates to true, this profile is considered compatible with the active print profile.
ja: アクティブなプリントプロファイルの構成値を使用する論理式。 この式の結果がtrueの場合、このプロファイルはアクティブなプリントプロファイルと互換性があるとみなされます。

en: A boolean expression using the configuration values of an active printer profile. If this expression evaluates to true, this profile is considered compatible with the active printer profile.
ja: アクティブなプリンタープロファイルの構成値を使った論理式です。 この論理式が真の場合、このプロファイルはアクティブなプリンタープロファイルと互換性があると見なされます。

en: A copy of the current system preset will be created, which will be detached from the system preset.
ja: 現在のシステムプリセットからコピーを作成し、システムプリセットから切り離します。

en: A error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
ja: エラーが発生しました。システムのメモリ不足か、不具合が発生した可能性があります。

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
ja: ブリムを取り外しやすくする為、一番内側のブリムラインをモデルと少し距離を設けます。

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
ja: 新しいプラグイン (%s) が発見しました、インストールしますか？

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
ja: 新しい構成パッケージが利用できます。インストールしますか？

en: A new version is available
ja: 新しいバージョンが利用可能です

en: A problem occurred during calibration. Click to view the solution.
ja: キャリブレーション中に問題が発生しました。クリックして解決策をご確認ください。

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
ja: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back on the heatbed before calibration.

en: AMS Materials Setting
ja: AMS素材設定

en: AMS Settings
ja: AMS 設定

en: AMS Slots
ja: AMSスロット

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
ja: AMS filament backup is not enabled; please enable it in the AMS settings.

en: AMS filaments
ja: AMSフィラメント

en: AMS not connected
ja: AMS が接続されていません

en: AMS slot used for this filament
ja: AMSスロット

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
ja: 使用中のフィラメントが切れた時に、同じ属性のフィラメントに切り替えます

en: API Key / Password
ja: APIキー/パスワード

en: API key
ja: APIキー

en: Ability to change text, font, size, ...
ja: テキスト、フォント、サイズ、...を変更することが可能

en: Abnormal print file data. Please slice again
ja: ファイルに異常があります、もう一度スライスしてください

en: Abnormal print file data. Please slice again.
ja: Abnormal print file data: please slice again.

en: About %s
ja: %s について

en: Absolute E position
ja: 絶対Eポジション

en: Acceleration
ja: 加速度

en: Acceleration limitation
ja: 加速制限

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhesive
ja: 1層目の造形加速度です。遅くするとプレートとの接着を向上させることができます

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
ja: 外壁の加速度：低い値では品質を向上させることができます。

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
ja: トップ面のインフィル加速度です。遅くすると表面の仕上がりが向上させることができます

en: Access Code
ja: アクセスコード

en: Access violation
ja: アクセス違反

en: Accessory
ja: アクセサリー

en: Adaptive
ja: アダプティブ

en: Adaptive Cubic
ja: アダプティブ キュービック

en: Adaptive layer height
ja: アダプティブ積層ピッチ

en: Add
ja: 追加

en: Add Custom G-code
ja: カスタムG-codeを追加

en: Add Custom Template
ja: カスタムテンプレートを追加

en: Add File
ja: ファイルを追加

en: Add Models
ja: モデルを追加

en: Add Modifier
ja: モディファイアの追加

en: Add Pause
ja: 一時停止を追加

en: Add Primitive
ja: プリミティブを追加

en: Add SVG modifier
ja: SVGモディファイアの追加

en: Add SVG part
ja: SVGパーツ追加

en: Add a brim ear
ja: ブリムを追加

en: Add detail
ja: 詳細を追加

en: Add line number
ja: 行番号を追加

en: Add modifier
ja: モディファイアを追加

en: Add negative SVG
ja: 切取りSVGの追加

en: Add negative part
ja: マイナスパーツを追加

en: Add negative text
ja: 切取りテキストの追加

en: Add one filament
ja: フィラメントを追加

en: Add part
ja: パーツを追加

en: Add plate
ja: プレートを追加

en: Add selected placeholder to G-code
ja: 選択したプレースホルダーをGコードに追加する

en: Add settings
ja: 設定を追加

en: Add style to my list.
ja: マイリストにスタイルを追加。

en: Add support blocker
ja: サポートを追加

en: Add support enforcer
ja: サポート補強を追加

en: Add text
ja: テキストの追加

en: Add text modifier
ja: テキストモディファイアの追加

en: Add/Remove filaments
ja: フィラメントを追加/削除

en: Add/Remove materials
ja: 素材を追加/削除

en: Add/Remove presets
ja: プリセットの追加/削除

en: Additional information:
ja: 追加情報:

en: Additional process preset
ja: 他のプリセット

en: Adjust section view
ja: 断面を調整

en: Adjusts the density of the support structure used to generate the tips of the branches. A higher value results in better overhangs but the supports are harder to remove, thus it is recommended to enable top support interfaces instead of a high branch density value if dense interfaces are needed.
ja: 枝の先端を生成するために使用されるサポート構造の密度を調整します。高い値を設定するとオーバーハングが良くなりますが、サポートの除去が困難になるため、密度の高いインターフェースが必要な場合は、枝密度を高めるのではなく、トップサポートのインターフェースを有効にすることをお勧めします。

en: Advance
ja: 高度な設定

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Advanced options cannot be changed for the selected font.
    Select another font.
ja: 選択されているフォントでは、高度なオプションを変更することはできません。
    他のフォントを選択してください。

en: Air filtration/Exhaust Fan
    Did you know that OrcaSlicer can support Air filtration/Exhaust Fan?
ja: 空気ろ過/排気ファン
    OrcaSlicerが空気ろ過/排気ファンに対応していることをご存知ですか？

en: Aligned
ja: 整列

en: Aligned Rectilinear
ja: 整列直線

en: Alignment
ja: アライメント

[ctx: Alignment]
en: Bottom
ja: 底面

[ctx: Alignment]
en: Center
ja: センター

[ctx: Alignment]
en: Left
ja: 左面

[ctx: Alignment]
en: Middle
ja: ミドル

[ctx: Alignment]
en: Right
ja: 右面

[ctx: Alignment]
en: Top
ja: トップ

en: All
ja: すべて

en: All Files
ja: 全ファイル

en: All changes will be discarded.
ja: 変更内容は保存されません

en: All changes will not be saved
ja: 変更は保存されません。

en: All objects will be removed, continue?
ja: すべてのオブジェクトが削除されます。続行しますか?

en: All solid layer
ja: 全てのソリッド積層

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
ja: 選択したオブジェクトはロックされたプレートにあるため、自動レイアウトできません

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
ja: 選択したオブジェクトはロックされたプレートにあるため、自動向き調整できません。

en: All walls
ja: すべての壁

en: Allow multiple materials on same plate
ja: 一つのプレートに複数の材料を使用可能

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
ja: %1%で選択した面だけをペイントする

en: Along X axis
ja: X軸方向

en: Along Y axis
ja: Y軸方向

en: Along Z axis
ja: Z軸方向

en: Already did a synchronization, do you want to sync only changes or resync all?
ja: Already did a synchronization; do you want to sync only changes or resync all?

en: Alt + Mouse wheel
ja: Alt + マウスホイール

en: Alt+Left mouse button
ja: Alt+マウス左ボタン

en: Alt+Mouse wheel
ja: Alt+マウスホイール

en: Ams Status
ja: AMS Status

en: An SD card needs to be inserted before printing via LAN.
ja: SDカードが必要です

en: An SD card needs to be inserted before printing.
ja: SDカードが必要です

en: An SD card needs to be inserted before send to printer SD card.
ja: A MicroSD card needs to be inserted before sending to the printer SD card.

en: An SD card needs to be inserted before sending to printer.
ja: SDカードが必要です

en: An SD card needs to be inserted to record timelapse.
ja: SDカードが必要です

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
ja: 重要な更新が検出されたため、造形を続ける前に実行してください。今すぐ更新しますか？

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
ja: プレートの境界を越えるか、高さ制限を超えるオブジェクトがあります、ご確認ください

en: An object is layed over the boundary of plate.
ja: プレートの境界を超えるオブジェクトがあります

en: Angle at the apex of the cone that is used to stabilize the wipe tower. Larger angle means wider base.
ja: ワイプタワーを安定させるために使用される円錐の頂点の角度。角度が大きいと底面が広くなります。

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
ja: スパース インフィル パターンの角度です

en: Another export job is running.
ja: エクスポート中です

en: Another virtual camera is running.
    Orca Slicer supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
ja: 別のバーチャルカメラを作動しています為、もう一個が起動できません。
    このバーチャルカメラを停止しますか？

en: Any modifications should be saved as a new preset inherited from this one.
ja: 修正したら、これから継承された新しいプリセットとして保存する必要があります。

en: Application is closing
ja: アプリケーションを終了中…

en: Apply
ja: 適用

en: Arc fitting
ja: 曲線フィッティング

en: Archimedean Chords
ja: アルキメデス螺旋

en: Are the extra multi-material priming regions used in this print?
ja: このプリントでは追加のマルチマテリアルプライミング領域が使用されていますか?

en: Are you sure to %1% the selected preset?
ja: 選択したプリセットを %1% しますか?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
ja: Are you sure you want to cancel the current calibration and return to the home page?

en: Are you sure to log out?
ja: 本当にログアウトしますか？

en: Are you sure you want to cancel this print?
ja: 現在の造形をキャンセルしても宜しいでしょうか？

en: Are you sure you want to permanently remove the "%1%" style?
ja: 本当に"%1%"スタイルを永久に削除しますか？

en: Are you sure you want to store original SVGs with their local paths into the 3MF file?
    If you hit 'NO', all SVGs in the project will not be editable any more.
ja: オリジナルの SVG をローカル パスとともに 3MF ファイルに保存してもよろしいですか?
    「いいえ」を押すと、プロジェクト内のすべての SVG は編集できなくなります。

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
ja: 更新してもよろしいでしょうか?約 10 分ほどかかります。更新中に、プリンターの電源を切らないでください。

en: Arrange
ja: レイアウト

en: Arrange Options
ja: レイアウト設定

en: Arrange all objects
ja: 全てをレイアウト

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
ja: レイアウトは失敗しました、ジオメトリーを処理するのに異常がありました

en: Arrange objects on selected plates
ja: 選択したプレートをレイアウト

en: Arrange options
ja: レイアウト設定

en: Arrange options: 0-disable, 1-enable, others-auto
ja: レイアウト設定: 0: 無効　1: 有効　その他: 自動

en: Arrange the supplied models in a plate and merge them in a single model in order to perform actions once.
ja: モデルをプリントパッド上に配置し、それらを1つのモデルにマージして、一度で実行できるようにします。

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
ja: 一つのベッドに収まらないため、下記のオブジェクトを外しました:
    %s

en: Arranging
ja: レイアウト中

en: Arranging canceled.
ja: レイアウトを取り消しました

en: Arranging done.
ja: レイアウト完了

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
ja: レイアウトは完了しましたが、一部レイアウトできないオブジェクトがあります。スペースを調整してください。

en: Arranging...
ja: レイアウト中

en: Arrow Down
ja: ↓

en: Arrow Left
ja: ←

en: Arrow Right
ja: →

en: Arrow Up
ja: ↑

en: Asia-Pacific
ja: アジア太平洋地域

en: Assemble
ja: 組立てる

en: Assemble Control
ja: 組立て

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
ja: 選択したオブジェクトを一つオブジェクトに組み立てます（複数パーツ）

en: Assemble the selected objects to an object with single part
ja: 選択したオブジェクトを一つオブジェクトに組み立てます（単パーツ）

en: Assembly
ja: アセンブリ

en: Assembly Guide
ja: アセンブリガイド

en: Assembly Info
ja: アセンブリ情報

en: Assembly Return
ja: 戻る

en: Assembly View
ja: 組立て

en: Associate .3mf files to OrcaSlicer
ja: .3mfファイルをOrca Slicerに関連付けます。

en: Associate .step/.stp files to OrcaSlicer
ja: .step/.stpファイルをOrca Slicerに関連付けます。

en: Associate .stl files to OrcaSlicer
ja: .stlファイルをOrca Slicerに関連付けます。

en: Associate files to OrcaSlicer
ja: ファイルをOrca Slicerに関連付ける

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
ja: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating (4 or 5 stars).

en: Attention!
ja: 注意！

en: Author
ja: 作成者

en: Authorization Type
ja: 認証タイプ

en: Auto
ja: 自動

en: Auto Brim
ja: オートブリム

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes Bambu Lab's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
ja: Auto Flow Rate Calibration utilizes Bambu Lab's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before performing it.

en: Auto Orientation options
ja: 向き調整オプション

en: Auto Rotate
ja: 自動回転

en: Auto bed leveling
ja: 自動ベッドレベリング

en: Auto brim width
ja: オートブリム幅

en: Auto orient
ja: 自動向き調整

en: Auto orient the object to improve print quality.
ja: オブジェクトの向きを自動的に調整する

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
ja: 選択した或いは全てのオブジェクトの向きを自動調整します。

en: Auto orientation
ja: 自動向き調整

en: Auto rotate for arrangement
ja: 自動回転

en: Auto support threshold angle:
ja: 自動サポート角度閾値

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
ja: ユーザープリセットの自動同期 (プリンター/フィラメント/プロセス)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
ja: 自動レイアウト
    自動レイアウトでプレートを最大限利用できます。

en: Auto-Backup
ja: 自動バックアップ

en: Auto-Calc
ja: 自動計算

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
ja: 自動向き調整
    自動向き調整で最適な向きをワンクリックで実現できます。

en: Auto-generate points
ja: 自動ポイント生成

en: Auto-record Monitoring
ja: 自動録画モニタリング

en: Auto-recovery from step loss
ja: 自動回復

en: Automatic flow calibration using Micro Lidar
ja: Automatic flow calibration using the Micro Lidar

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
ja: 複数層のスパース インフィルをまとめて造形し、時間短縮に効きます。壁面はこの設定に影響されません

en: Aux
ja: 補助

en: Auxiliary fan
    Did you know that OrcaSlicer supports Auxiliary part cooling fan?
ja: 補助部品冷却ファン
    OrcaSlicerが補助部品冷却ファンをサポートしていることをご存知ですか？

en: Auxiliary part cooling fan
ja: パーツ補助冷却ファン

en: Avoid crossing wall
ja: 壁上の移動を迂回

en: Avoid crossing wall - Max detour length
ja: 最大迂回距離

en: Avoid extrusion calibration region
ja: 押出しキャリブレーション領域を避ける

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
ja: 反りを避ける
    ABSのような反りやすい素材を印刷する場合、ヒートベッドの温度を適切に上げることで、反りが発生する確率を下げることができることをご存知ですか？

en: Back
ja: 背面

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
ja: Backup your project periodically to help with restoring from an occasional crash.

en: Bake
ja: 焼付け

en: Bake into model as uneditable part
ja: 編集不可パーツとしてモデルに焼付けする

en: Bambu Cool Plate
ja: Bambu 常温プレート

en: Bambu Engineering Plate
ja: Bambu エンジニアリングプレート

en: Bambu PET-CF/PA6-CF is not supported by AMS.
ja: Bambu PET-CF/PA6-CF is not supported by the AMS.

en: Base pattern
ja: 基本パターン

en: Base pattern spacing
ja: 基本パターン間隔

en: Basic Info
ja: 基本情報

en: Basic information
ja: 基本情報

en: Batch manage files.
ja: ファイルのバッチ処理

en: Bed
ja: ベッド

en: Bed Leveling
ja: ベッドレベリング

en: Bed Shape
ja: ベッド形状

en: Bed Temperature
ja: ベッド温度

en: Bed Type
ja: プレート

en: Bed adhesion
ja: ベッド接着

en: Bed custom model
ja: カスタムベッドモデル

en: Bed custom texture
ja: カスタムベッドテクスチャ

en: Bed exclude area
ja: 除外領域

en: Bed leveling
ja: ベッドレベリング

en: Bed temperature
ja: ベッド温度

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ja: ベッドの温度です（1層目以外）。値が0の場合、フィラメントが常温プレートで使用できないという意味です。

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ja: ベッドの温度です（1層目以外）。値が0の場合、フィラメントがエンジニアリング プレートで使用できないという意味です。

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
ja: ベッドの温度です（1層目以外）。値が0の場合、フィラメントが高温プレートで使用できないという意味です。

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
ja: 1層目以外のベッド温度。値が0の場合、フィラメントがPEIプレートをサポートしない意味をします。

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ja: 1層目のベッド温度です。値が0の場合、フィラメントが常温プレートに使用できない意味です。

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ja: 1層目のベッド温度です。値が0の場合、フィラメントがエンジニアリング プレートに使用できない意味です。

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
ja: 1層目のベッド温度です。値が0の場合、フィラメントが高温プレートに使用できない意味です。

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
ja: 1層目のベッド温度。値が0の場合は、フィラメントがPEIプレートをサポートしない意味です。

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
ja: PEIプレートを使用時のベッド温度。値が0の場合、フィラメントがPEIプレートをサポートしない意味です。

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ja: 常温プレートが装着時のベッド温度です。値が0の場合、フィラメントが常温プレートに使用できない意味です。

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ja: エンジニアリングプレートが装着時のベッド温度です。値が0の場合、フィラメントがエンジニアリングプレートに使用できない意味です。

en: Bed type
ja: プレート

en: Bed types supported by the printer
ja: 適応ベッド種類

en: Before layer change G-code
ja: 積層変更前のG-code

en: Bill of Materials
ja: 部品表

en: Bind with Access Code
ja: アクセスコードと紐付け

en: Block seam
ja: ブロック継ぎ目

en: Block supports
ja: サポートをブロックする

en: Boldness
ja: ボールドネス

en: Bottom
ja: 底面

en: Bottom Minimum Shell Thickness
ja: 底面最小厚さ

en: Bottom Solid Layers
ja: 底面ソリッド層

en: Bottom View
ja: 底面

en: Bottom Z distance
ja: 底面とのZ間隔

en: Bottom interface layers
ja: 底部接触面層数

en: Bottom interface spacing
ja: 底部接触面間隔

en: Bottom shell layers
ja: 底面層数

en: Bottom shell thickness
ja: 底面厚さ

en: Bottom surface
ja: 底面

en: Bottom surface pattern
ja: 底面パターン

en: Bottom-left corner of first layer bounding box
ja: 最初のレイヤーの境界ボックスの左下隅

en: Bottom-left corner of print bed bounding box
ja: プリント ベッド境界ボックスの左下隅

en: Bowden
ja: ボーデン

en: Branch Density
ja: 枝の密度

en: Branch Diameter Angle
ja: 枝径アングル

en: Branch tip diameter for organic supports.
ja: オーガニックサポート時の枝先径。

en: Brass
ja: 真鍮

en: Bridge
ja: ブリッジ

en: Bridge flow ratio
ja: ブリッジ流量

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
ja: ブリッジ角度。値が0の場合は自動計算となります。0°を使用したい場合は180を入力していください。

en: Brim
ja: ブリム

en: Brim Ears
ja: ブリム

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
ja: 接着力を高めるには？
    ブリムを活用してください。

en: Brim type
ja: ブリムタイプ

en: Brim width
ja: ブリム幅

en: Brim-object gap
ja: ブリムとオブジェクトの間隔

en: Browse
ja: 閲覧

en: Brush
ja: ブラシ

en: Brush shape
ja: ブラシタイプ

en: Brush size
ja: サイズ

en: Bucket fill
ja: 塗りつぶしバッチ処理

en: Build Volume
ja: ビルドボリューム

en: Built-in placeholders (Double click item to add to G-code)
ja: 組込みプレースホルダー (アイテムをダブルクリックして G コードに追加)

en: Bulge proportion related to radius
ja: バルジの比率と半径の関係

en: Busy
ja: ビジー状態

en: By layer
ja: 積層順

en: By object
ja: オブジェクト順

en: CANCELED
ja: 取消し済

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
ja: CF/GF filaments are hard and brittle, so they can easily break or get stuck in an AMS; please use with caution.

en: COMPLETED
ja: 完了

en: CRC check failed
ja: CRC検査失敗

en: Calibrate again
ja: 再度キャリブレーションを行う

en: Calibrating
ja: キャリブレーション中

en: Calibrating AMS...
ja: AMS キャリブレーション

en: Calibrating Micro Lidar
ja: ライダー キャリブレーション

en: Calibrating extrusion
ja: 押出キャリブレーション

en: Calibrating extrusion flow
ja: 押出流量キャリブレーション

en: Calibrating the micro lida
ja: ライダー キャリブレーション

en: Calibrating... %d%%
ja: キャリブレーション中...%d%%

en: Calibration
ja: キャリブレーション

en: Calibration
    Did you know that calibrating your printer can do wonders? Check out our beloved calibration solution in OrcaSlicer.
ja: キャリブレーション
    プリンターを校正することで、素晴らしい効果が得られることをご存知ですか？オルカスライサーの校正（キャリブレーション）ソリューションをご覧ください。

en: Calibration Flow
ja: キャリブレーション項目

en: Calibration completed
ja: キャリブレーション完了

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
ja: キャリブレーションが完了しました。下の写真のように、最も均一な押出ラインを確認し、関連する係数Kを入力してください。

en: Calibration program
ja: キャリブレーション項目

en: Calibration step selection
ja: キャリブレーション項目を選択

en: Camera
ja: カメラ

en: Camera Angle - Left side
ja: 左側

en: Camera Angle - Right side
ja: 右側

en: Camera Setting
ja: カメラ設定

en: Camera view - Behind
ja: 背面

en: Camera view - Bottom
ja: 底面

en: Camera view - Default
ja: デフォルト

en: Camera view - Front
ja: 正面

en: Camera view - Top
ja: トップ

en: Can not add models when in preview mode!
ja: プレビューモードではモデルを追加できません

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
ja: 温度差が大きいフィラメントを一緒に造形することができません。ノズル詰まりや損傷する可能性があります

en: Can't apply when process preview.
ja: プレビュー処理中は適用できません

en: Can't delete "%1%". It is last style.
ja: "%1%"を削除できません。直前に使用していたスタイルです。

en: Can't delete temporary style "%1%".
ja: テンポラリスタイル"%1%"を削除できません。

en: Can't find my devices?
ja: デバイスが見つからない？

en: Can't load exactly same font("%1%"). Application selected a similar one("%2%"). You have to specify font for enable edit text.
ja: 全く同じフォント("%1%")を読み込むことができません。アプリケーションは似たようなもの("%2%")を選択しました。編集テキストを有効にするには、フォントを指定する必要があります。

en: Can't remove the last existing style.
ja: 最後に存在したスタイルを削除できません。

en: Can't rename temporary style.
ja: テンポラリスタイルの名前を変更できません。

en: Can't start this without SD card.
ja: 起動するのにSDカードが必要です。

en: Cancel
ja: 取消し

en: Cancel calibration
ja: キャリブレーションを取消し

en: Cancel print
ja: 造形を取消し

en: Cancel upload
ja: アップロードを取消し

en: Cancelled
ja: 取消し済

en: Cancelling
ja: キャンセル中

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
ja: フィラメント情報を読み取れません: フィラメントがロードされていません。一度	フィラメントをアンロードしてから再試行していください。

en: Cannot send the print job for empty plate
ja: 空プレートがある為、送信できません

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
ja: ファームウェアを更新する必要がある為、造形タスクを送信できません

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
ja: ファームウェアが更新中の為、造形タスクを送信できません

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
ja: アップデート中では造形タスクを送信できません

en: Capabilities
ja: 能力

en: Caution to use! Flow calibration on Textured PEI Plate may fail due to the scattered surface.
ja: Caution! Flow calibration on Textured PEI Plates may fail due to the scattered surface.

en: Center
ja: センター

en: Center of circle
ja: 円の中心

en: Cham
ja: 筐体

en: Chamber temperature
ja: 庫内温度

en: Change Filament
ja: フィラメントを変更

en: Change SVG Type
ja: SVGタイプ変更

en: Change SVG source file, projection, size, ...
ja: SVG ソース ファイル、プロジェクション、サイズなどを変更します。

en: Change Text Type
ja: テキストタイプ変更

en: Change cut mode
ja: カットモード変更

en: Change filament
ja: フィラメントを変更

en: Change filament G-code
ja: フィラメント変更G-code

en: Change filament at the beginning of this layer.
ja: このレイヤーの先頭でフィラメントを交換

en: Change file
ja: ファイル変更

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
ja: これらの設定を変更しますか？
    はい - 変更して、スパイラルモードを有効にします
    いいえ - 変更せず、スパイラルモードを有効しません

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
ja: これらの設定を自動的に変更しますか? 
    はい - 自動的に変更します
    いいえ - 変更しません

en: Change to another .svg file
ja: 別の .svg ファイルに変更します

en: Change type
ja: 変更タイプ

en: Changing application language
ja: 言語を変更

en: Changing filament
ja: フィラメントを交換

en: Changing style to "%1%" will discard current style modification.
    
    Would you like to continue anyway?
ja: スタイルを"%1%"に変更すると、現在のスタイル変更は破棄されます。
    
    それでもこのまま続けますか？

en: Changing the region will log out your account.
ja: 地域を変更すると、サインアウトする必要があります。

en: Char gap
ja: 文字間ギャップ

en: Check for Update
ja: 更新を確認

en: Check the current status of the bambu server by clicking on the link above.
ja: Check the current status of the Bambu Lab server by clicking on the link above.

en: Checking extruder temperature
ja: 押出機温度を確認

en: Checking support necessity
ja: サポートの必要性を確認

en: China
ja: 中国

en: Choose Download Directory
ja: ダウンロードフォルドを選択

en: Choose SVG file for emboss:
ja: エンボス用の SVG ファイルを選択します：

en: Choose ZIP file
ja: ZIPファイルの選択

en: Choose a directory
ja: フォルダを選択

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
ja: ベッドテクスチャをインポート(PNG/SVG)

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filaments.
ja: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filament.

en: Choose an STL file to import bed model from:
ja: STLファイル（ベッドモデル）をインポート

en: Choose an STL file to import bed shape from:
ja: STLファイル（ベッドシェープ）をインポート

en: Choose filament
ja: フィラメントを選択

en: Choose files
ja: ファイルを選択

en: Choose one file (3mf):
ja: ファイルを選択 (3mf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
ja: ファイルを選択 (3mf/step/stl/svg/obj/amf)

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):
ja: 1つ以上のファイルを選択してください (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):

en: Choose part type
ja: パーツタイプを選択

en: Circle
ja: 円形

en: Circular
ja: 円形

en: Classic
ja: クラシック

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
ja: クラシックでは従来通りの壁面を生成しますが、Arachneでは押出線幅が可変になります。

en: Cleaning nozzle tip
ja: ノズル先端をクリーニング

en: Clear
ja: クリア

en: Clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
ja: 押出機のクリアランス（半径）：オブジェクト順で造形する時にこのパラメータでオブジェクトの間隔を計算します。

en: Click OK to update the Network plug-in when Orca Slicer launches next time.
ja: OK をクリックすると、次回 Orca Slicer を起動したときにネットワークプラグインが更新されます。

en: Click the icon to edit color painting of the object
ja: オブジェクトに色塗りをします

en: Click the icon to edit support painting of the object
ja: オブジェクトのサポートを編集します

en: Click the icon to reset all settings of the object
ja: オブジェクトへの編集をリセットします

en: Click the icon to toggle printable property of the object
ja: オブジェクトの造形属性を切り替えます

en: Click the right mouse button to display the full text.
ja: マウスを右クリックして全文を表示します

en: Click to change part type into modifier.
ja: クリックすると、パーツタイプをモディファイアに変更します。

en: Click to change part type into negative volume.
ja: クリックすると、パーツタイプをマイナスボリュームに変更します。

en: Click to change text into object part.
ja: クリックすると、テキストをオブジェクトパーツに変更します。

en: Click to download new version in default browser: %s
ja: 新バージョンをダウンロードするにはクリックしてください: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
ja: クリックして値をリセットします

en: Click to edit preset
ja: プリセットを編集

en: Click to flip the cut plane
    Drag to move the cut plane
ja: クリックでカット面を反転
    ドラッグでカット面を移動

en: Click to flip the cut plane
    Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
ja: クリックでカット面を反転させる
    ドラッグしてカット面を移動する
    パーツを右クリックすると、他方のパーツに割り当てます

en: Click to pick filament color
ja: フィラメントの色を選択

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
ja: 全ての変更をリセットします

en: Click to reset current value and attach to the global value.
ja: 現在値をデフォルト値に戻します

en: Click to select AMS slot manually
ja: AMS スロットを手動で選択

en: Clone
ja: 複製

en: Clone copies of selections
ja: 選択したオブジェクトを複製

en: Clone selected
ja: 選択したオブジェクトを複製

en: Close
ja: 閉じる

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
ja: 1層目をプリント時に全てのファンをオフにします。ベッドとの接着性を高めます

en: Close holes
ja: 穴を閉じる

en: Closing Application while some presets are modified.
ja: プリセットが変更されたが終了します

en: Cloud Slicing...
ja: クラウドにてスライス中

en: Cloud service connection failed. Please try again.
ja: クラウドサービス接続できませんでした、もう一度お試しください

en: Collapse sidebar
ja: サイドバーを折りたたむ

en: Collapse/Expand the sidebar
ja: サイドバーを展開/隠す

en: Collection
ja: コレクション

en: Color
ja: 色

en: Color Painting
ja: 色塗り

en: Color Scheme
ja: 配色スキーム

en: Color change
ja: 色変更

en: Color gradient (%1%)
ja: カラーグラデーション (%1%)

en: Color painting
ja: 色塗り

en: Colour
ja: 色

en: Common
ja: 共通

en: Compare presets
ja: プリセットを比較

en: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in minimal layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
ja: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in minimal layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in slightly visible layer lines, but shorter printing time.
ja: 0.2 mmノズルのデフォルトプロファイルと比較すると、レイヤー高さが大きくなっています。そのため、レイヤーラインがわずかに見えますが、印刷時間は短縮されます。

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height, and results in almost negligible layer lines, and slightly shorter printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height. This results in almost negligible layer lines and slightly longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost invisible layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in almost invisible layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost invisible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in almost invisible layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in minimal layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in minimal layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in much higher printing quality, but a much longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in much higher print quality but a much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in more apparent layer lines and lower print quality but shorter print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but slightly shorter printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in more apparent layer lines and lower print quality but slightly shorter print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in almost negligible layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in almost negligible layer lines and longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less apparent layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost negligible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in almost negligible layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in less apparent layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in less apparent layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. This results in higher print strength but more filament consumption and longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
ja: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in more apparent layer lines and lower print quality but shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in much more apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
ja: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in much more apparent layer lines and much lower print quality, but shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less apparent layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and slight higher printing quality, but longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less apparent layer lines and slightly higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. This results in higher print strength but more filament consumption and longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in very apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
ja: 0.8mmノズルのデフォルト・プロファイルと比較すると、レイヤーの高さが大きくなっています。その結果、レイヤーラインが非常に目立ち、印刷品質が大幅に低下しますが、場合によっては印刷時間が短縮されます。

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height, and results in extremely apparent layer lines and much lower printing quality, but much shorter printing time in some printing cases.
ja: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height. This results in extremely apparent layer lines and much lower print quality but much shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height, and results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
ja: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height. This results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher print quality, but longer print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
ja: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less but still apparent layer lines and slightly higher print quality, but longer print time in some cases.

en: Compatible machine
ja: 対応機種

en: Compatible machine condition
ja: 対応機種条件

en: Compatible process profiles
ja: 互換性のあるプロセスプロファイル

en: Compatible process profiles condition
ja: 互換性のあるプロセスプロファイル条件

en: Completed
ja: 完了

en: Concentric
ja: 同心

en: Cone
ja: コーン

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
ja: 造形用のフィラメントに対するAMSスロットを設定

en: Configuration can update now.
ja: 新しい構成が使用できます。今すぐアップデートしますか？

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
ja: 構成ファイル %1% がロードされましたが、一部の値が認識できませんでした

en: Configuration incompatible
ja: 構成ファイルは互換性がありません

en: Configuration notes
ja: 設定上の注意

en: Configuration package changed
ja: 構成パッケージが変更されました

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
ja: 構成パッケージをロードしましたが、一部認識できない設定があります

en: Configuration update
ja: 構成の更新

en: Configuration updates
ja: 構成の更新

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm extruded
ja: Confirm that filament has been extruded

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
ja: %s を接続できませんでした　[SN: %s、code = %s]

en: ConnectPrinter(LAN)
ja: プリンターとの接続（LAN）

en: Connecting to server
ja: サーバーへ接続中

en: Connecting...
ja: 接続中…

en: Connection
ja: 接続

en: Connection to AstroBox works correctly.
ja: Connection to AstroBox is working correctly.

en: Connection to Duet works correctly.
ja: Connection to Duet is working correctly.

en: Connection to FlashAir works correctly and upload is enabled.
ja: Connection to FlashAir is working correctly and upload is enabled.

en: Connection to MKS works correctly.
ja: Connection to MKS is working correctly.

en: Connection to OctoPrint works correctly.
ja: Connection to OctoPrint is working correctly.

en: Connection to Prusa Connect works correctly.
ja: Prusa コネクトに接続しました。

en: Connection to Prusa SL1 / SL1S works correctly.
ja: Connection to Prusa SL1 / SL1S is working correctly.

en: Connection to PrusaLink works correctly.
ja: Connection to PrusaLink is working correctly.

en: Connection to Repetier works correctly.
ja: Repetierへの接続は正常に動作しています

en: Connection to printer failed
ja: プリンターへの接続に失敗しました。

en: Contains z-hop present at the beginning of the custom G-code block.
ja: カスタムGコードブロックの先頭に存在するz-hopを含む。

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
ja: オブジェクトの輪郭の大きさの調整値です。正数は大きくし、負数は小さくします。これがパーツを組み立てる為にはめあいの微調整です。

en: Control
ja: コントロール

en: Convert Unit
ja: 単位変換

en: Convert from inch
ja: インチから変換

en: Convert from meter
ja: メートルから変換

en: Convert the units of model
ja: モデルの単位を変換

en: Cool Plate
ja: 常温プレート

en: Cooling
ja: 冷却

en: Cooling for specific layer
ja: 特定層の冷却

en: Cooling moves are gradually accelerating beginning at this speed.
ja: クーリング動作はこのスピードから徐々に加速します。

en: Cooling moves are gradually accelerating towards this speed.
ja: 冷却動作は、この速度に向かって徐々に加速しています。

en: Cooling tube length
ja: 冷却チューブの長さ

en: Cooling tube position
ja: 冷却チューブ位置

en: Copies of the selected object
ja: 選択したオブジェクトの複製数

en: Copy
ja: コピー

en: Copy selection to clipboard
ja: 選択した内容をコピー

en: Copy to clipboard
ja: コピー

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
ja: ファイル %1% を %2% へのコピーが失敗しました (%3%)

en: Copying of the temporary G-code has finished but the exported code couldn't be opened during copy check. The output G-code is at %1%.tmp.
ja: 一時的なGコードのコピーは完了しましたが、コピーチェック中にエクスポートされたGコードを開くことができませんでした。 出力Gコードは、%1%.tmpです。

en: Copying of the temporary G-code has finished but the original code at %1% couldn't be opened during copy check. The output G-code is at %2%.tmp.
ja: 一時的なGコードのコピーは完了しましたが、コピーチェック中に元のGコードの%1%を開くことができませんでした。 出力Gコードは、%2%.tmpです。

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
ja: G-codeの出力が失敗しました

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed. Maybe the SD card is write locked?
    Error message: %1%
ja: 一時的なGコードの出力Gコードへのコピーに失敗しました。 もしかしたらSDカードが書き込みロックされていませんか？
    エラーメッセージ：%1%

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed. There might be problem with target device, please try exporting again or using different device. The corrupted output G-code is at %1%.tmp.
ja: 一時Gコードの出力Gコードへのコピーに失敗しました。 ターゲットデバイスに問題がある可能性があります。もう一度エクスポートするか、別のデバイスを使用してみてください。 破損した出力Gコードは%1%.tmpにあります。

en: Copyright
ja: 著作権情報

en: Cost
ja: コスト

en: Could not connect to Prusa Connect
ja: Prusaコネクトに接続できませんでした

en: Could not connect to Repetier
ja: Repetierに接続できませんでした。

en: Could not get a valid Printer Host reference
ja: 有効なプリンタホスト参照を取得できませんでした

en: Could not start URL download. Destination folder is not set. Please choose destination folder in Configuration Wizard.
ja: URLのダウンロードを開始できませんでした。保存先フォルダが設定されていません。設定ウィザードで保存先フォルダーを選択してください。

en: Cover
ja: 表紙

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
ja: これにより、サポートの上部接触層がループで覆われます。デフォルトでは無効になっています。

en: Create Based on Current Filament
ja: 現在のフィラメントを元に作成

en: Create Filament
ja: フィラメントを作成

en: Create Filament Successful
ja: Filament Created Successfully

en: Create Nozzle for Existing Printer
ja: 既存のプリンターに別サイズのノズル径を作成

en: Create Printer
ja: プリンターを作成

en: Creating a new project
ja: 新規プロジェクトを作成

en: Critical error
ja: 重大なエラー

en: Ctrl + Mouse wheel
ja: Ctrl + スクロール

en: Ctrl+Any arrow
ja: Ctrl+↑↓←→

en: Ctrl+Left mouse button
ja: Ctrl+マウス左ボタン

en: Ctrl+Mouse wheel
ja: Ctrl+マウスホイール

en: Cube
ja: キューブ

en: Cubic
ja: キュービック

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
ja: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature; this may result in material softening and nozzle clogs.The maximum safe temperature for the material is %d

en: Current extruder
ja: 現在のエクストルーダー

en: Current object index
ja: 現在のオブジェクトインデックス

en: Current position of the extruder axis. Only used with absolute extruder addressing.
ja: エクストルーダー軸の現在のポジション。 絶対エクストルーダーアドレス指定でのみ使用されます。

en: Current preset is inherited from
ja: 現在のプリセット継承元

en: Current preset is inherited from the default preset.
ja: 現在の設定はデフォルト設定から継承されます。

en: Current style is "%1%"
ja: 現在のスタイルは"%1%"

en: Current z-hop
ja: 現在のz-hop

en: Currently planned extra extruder priming after de-retraction.
ja: 現在、リトラクションからの復帰時のエクストルーダーの追加プライミングが計画されています。

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
ja: カスタムCA証書を指定できます（フォーマット:CRT/PEM）

en: Custom G-code
ja: カスタム G-code

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
ja: モデルを変更すると、ペイントデータ（サポートや色など）がリセットされます

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
ja: Custom vendor missing; please input custom vendor.

en: Cut
ja: カット

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
ja: カットツール
    カットツールでモデルを自由な角度で修正することができます。

en: Cut by Plane
ja: 面でカット

en: Cut by line
ja: ラインでカット

en: Cut filament
ja: フィラメントを切る

en: Cut plane is placed out of object
ja: カット面はオブジェクトの外に配置される

en: Cut plane with groove is invalid
ja: 溝のあるカット面は無効

en: Cut position
ja: カットポジション

en: Cut selection to clipboard
ja: 選択範囲をカット

en: Cut to parts
ja: パーツに割り切る

en: Cylinder
ja: シリンダー

en: DDE
ja: ダイレクトドライブ

en: DEBUG settings have saved successfully!
ja: デバッグ設定

en: DEV host: api-dev.bambu-lab.com/v1
ja: DEVホスト：api-dev.bambu-lab.com/v1

en: Daily Tips
ja: 今日のヒント

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
ja: Damp PVA will become flexible and get stuck inside the AMS; please take care to dry it well before use.

en: Dark Mode
ja: ダークモード

en: Data directory
ja: データディレクトリー

en: Day
ja: 日

en: De-retraction Speed
ja: 復帰速度

en: Deadzone:
ja: デッドゾーン:

en: Debug Info
ja: デバッグ情報

en: Debug level
ja: デバッグ レベル

en: Decimate ratio
ja: 比率

en: Default
ja: デフォルト

en: Default View
ja: デフォルトビュー

en: Default color
ja: デフォルト色

en: Default filament color
ja: フィラメントのデフォルト色

en: Default filament profile
ja: デフォルト フィラメント プロファイル

en: Default filament profile when switch to this machine profile
ja: デバイスを切替える時のデフォルト フィラメント プロファイル

en: Default font
ja: デフォルトフォント

en: Default process profile
ja: デフォルト プロセスプロファイル

en: Default process profile when switch to this machine profile
ja: デバイスを切替える時のデフォルト プロセス プロファイル

en: Delay after unloading
ja: アンロードした後の待ち時間

en: Delete
ja: 削除

en: Delete "%1%" style.
ja: "%1%"スタイル削除

en: Delete All
ja: 全てを削除

en: Delete Filament
ja: フィラメントを削除

en: Delete a brim ear
ja: ブリムを削除

en: Delete all
ja: 全てを削除

en: Delete all connectors
ja: 全てのコネクターを削除

en: Delete connector
ja: コネクター削除

en: Delete filament
ja: フィラメントを削除

en: Delete objects, parts, modifiers
ja: オブジェクト、パーツ、モディファイヤを削除

en: Delete selected
ja: 選択を削除

en: Delete selected files from printer.
ja: プリンターから選択したファイルを削除

en: Delete the selected object
ja: 選択したオブジェクトを削除

en: Delete this preset
ja: このプリセットを削除

en: Deletes all objects
ja: 全てのオブジェクトを削除

en: Deletes the current selection
ja: 現在の選択項目を削除

en: Deleting the last solid part is not allowed.
ja: 最後のソリッドパーツは削除できません。

en: Density
ja: 密度

en: Density of the first raft or support layer
ja: ラフト或はサポートの1層目の密度です。

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: Description:
ja: 詳細:

en: Deselect all
ja: 選択を解除

en: Deselects all objects
ja: 全てのオブジェクトを選択解除

en: Detach preset
ja: プリセットを切り離す

en: Detached
ja: 分離的

en: Detail level
ja: 細部レベル

en: Detail.
ja: 詳細

en: Details
ja: 詳細

en: Detect narrow internal solid infill
ja: 薄いソリッド インフィル検出

en: Detect overhang wall
ja: オーバーハングを検出

en: Detect overhangs for auto-lift
ja: オーバーハング自動検出

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100%% overhang, bridge speed is used.
ja: この設定により、線幅に対するオーバーハングの割合を検出し、異なる速度で造形します。100%%のオーバーハングの場合、ブリッジの速度が使用されます。

en: Detect thin wall
ja: 薄い壁を検出

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
ja: 2ラインの入らない薄い壁面を検出し、1ラインで造形します。仕上がりが悪くなり可能性があります。

en: Detection radius
ja: 検知半径

en: Detour and avoid to travel across wall which may cause blob on surface
ja: 移動する時に、壁面を迂回します。表面の仕上がりが良くなります。

en: Develop mode
ja: 開発者モード

en: Device
ja: デバイス

en: Diameter
ja: 直径

en: Diameter of nozzle
ja: ノズル直径

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
ja: ベットの直径。原点 (0, 0)がベットの中心に位置するとします。

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
ja: さまざまなサポートタイプ
    いろんなサポートタイプをつかえます、ツリータイプではフィラメントも節約できるし、造形時間も短縮できます。

en: Dimensions
ja: 寸法

en: Disable AMS
ja: AMSを無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Discard
ja: 破棄

en: Display
ja: 表示

en: Distance between characters
ja: 文字の間隔

en: Distance between lines
ja: ライン間距離

en: Distance from model to the outermost brim line
ja: 一番外側のブリム線がモデルと距離です。

en: Distance from skirt to brim or object
ja: スカートからブリム或はオブジェクトまでの距離です。

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
ja: 矩形の左前の隅からGコード座標原点までの距離

en: Distance of the center of the SVG to the model surface.
ja: SVG の中心からモデル表面までの距離。

en: Distance of the center of the text to the model surface.
ja: テキストの中心からモデル表面までの距離。

en: Distance of the center-point of the cooling tube from the extruder tip.
ja: ノズル先端から冷却チューブの中心までの距離。

en: Distance of the extruder tip from the position where the filament is parked when unloaded. This should match the value in printer firmware.
ja: アンロード時にフィラメントが止まっている位置からエクストルーダー先端までの距離。 これは、プリンターファームウェアの値と一致させる必要があります。

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
ja: ノズル先端から蓋までの距離。オブジェクト順で造形する時に衝突防止用です。

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
ja: ノズル先端から下のレールまでの距離です。オブジェクト順で造形する時に衝突防止用です。

en: Divide by zero
ja: ゼロで割る

en: Do NOT save local path to 3MF file.
    Also disables 'reload from disk' option.
ja: ローカルパスを3MFファイルに保存しない。
    また、'reload from disk' オプションも無効にする。

en: Do not Enable AMS
ja: AMSを有効にしない

en: Do you want to continue?
ja: 続行しますか？

en: Do you want to replace it
ja: Do you want to replace it?

en: Do you want to save changes to "%1%"?
ja: 変更を"%1%"に保存しますか？

en: Do you want to synchronize your personal data from Bambu Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
ja: 下記のデータをクラウドと同期しますか？
    1. プロセスプリセット
    2. フィラメント設定
    3. プリンター設定

en: Don't create support on model surface, only on build plate
ja: この設定により、プレートから生成するサポートのみを造形します。

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
ja: インフィル領域内の移動はリトラクションしません。造形時間を節約できます。

en: Don't save
ja: 保存しない

en: Don't show again
ja: 次回から表示しない

en: Don't support bridges
ja: ブリッジにサポートしない

en: Don't support the whole bridge area which make support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
ja: ブリッジが長くない場合は、サポートが無くても造形できます。フィラメントの消費量を減らします。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Models
ja: モデルをダウンロード

en: Download failed
ja: ダウンロード失敗

en: Download failed, File size exception.
ja: Download failed; File size exception.

en: Download failed, unknown file format.
ja: Download failed; unknown file format.

en: Download finished
ja: ダウンロード完了

en: Download selected files from printer.
ja: プリンターから選択したファイルをダウンロード

en: Download waiting...
ja: ダウンロード待ち

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading %d%%...
ja: ダウンロード中 %d%%

en: Downloading Bambu Network Plug-in
ja: Bambuネットワークプラグインをダウンロード

en: Downloading Virtual Camera Tools
ja: バーチャルカメラツールをダウンロード

en: Downloading failed.
ja: ダウンロード失敗

en: Downloading...
ja: ダウンロード中

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Draft shield
ja: 保護シールド

en: Drop project file
ja: プロジェクトをドロップ

en: Dynamic flow Calibration
ja: 流量キャリブレーション

en: Dynamic flow calibration
ja: 流量キャリブレーション

en: ERROR
ja: エラー

en: Edge detection
ja: エッジ検出

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Custom G-code (%1%)
ja: カスタムG-コードの編集(%1%)

en: Edit Filament
ja: フィラメントを編集

en: Edit Preset
ja: プリセットを編集

en: Edit Process Settings
ja: プロセス設定を編集

en: Edit SVG
ja: SVG編集

en: Edit in Parameter Table
ja: パラメータテーブルで編集

en: Edit preset
ja: プリセットを編集

en: Edit print parameters for a single object
ja: 一つのオブジェクトのパラメータを編集

en: Edit text
ja: テキスト編集

en: Edited
ja: 編集済み

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
ja: デバイス %s(%s) の取出しが失敗しました

en: Elephant foot compensation
ja: コーナーはみ出し補正

en: Embedded
    depth
ja: Embedded depth

en: Emboss
ja: エンボス

[ctx: EmbossOperation]
en: Cut
ja: カット

en: Embossed text
ja: エンボステキスト

en: Embossed text cannot contain only white spaces.
ja: エンボス加工されたテキストは、空白部分のみを含むことはできません。

en: Embossing actions
ja: エンボス加工

en: Empty
ja: 空

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable AI monitoring of printing
ja: AI モニタリングを有効

en: Enable AMS
ja: AMSを有効

en: Enable Dark mode
ja: ダークモードを有効

en: Enable detection of build plate position
ja: プレート位置検出を有効

en: Enable ramming for multi-tool setups
ja: マルチツールのセットアップでラミングを有効にする

en: Enable rotation
ja: 回転を有効

en: Enable support
ja: 有効化

en: Enable support generation.
ja: この設定によりサポート生成を有効になります。

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
ja: オーバーハングを造形時に速度を下げます。各角度のオーバーハングに対して、下記の減速パラメータを設定してください。

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
ja: この設定を有効にする場合、最終層の造形で速度を下げます。よって、最終層の冷却時間を延長されますので、細部の品質を改善に繋がります。

en: Enable this to add comments into the G-Code labeling print moves with what object they belong to, which is useful for the Octoprint CancelObject plugin. This settings is NOT compatible with Single Extruder Multi Material setup and Wipe into Object / Wipe into Infill.
ja: このオプションを有効にすると、Gコードのプリント移動コマンドに、どのオブジェクトに属するものかがわかるようにラベルコメントが追加されます。これはOctoprintのCancelObjectプラグインに役立ちます。 この設定は、単一エクストルーダーのマルチマテリアル構成およびオブジェクト内ワイプのノズルクリーニング機能と互換性がありません。

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
ja: 各G-codeラインの先頭に行番号 (Nx)を追加します

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
ja: カメラで1層目検査を有効にします

en: Enable this to get a commented G-code file, with each line explained by a descriptive text. If you print from SD card, the additional weight of the file could make your firmware slow down.
ja: これを有効にすると、コメント化されたGコードファイルが生成され、各行に説明テキストが追加されます。 ただし、SDカードからプリントする場合、ファイルサイズ増大が原因で処理が間に合わずプリント速度が低下する可能性があります。

en: Enabled
ja: 有効

en: End G-code
ja: 終了G-code

en: End G-code when finish the printing of this filament
ja: このフィラメントを使用終わった時のG-codeを追加

en: End G-code when finish the whole printing
ja: 造形完了時のG-codeを追加

en: End PA:
ja: 終了PA:

en: Enforce seam
ja: 強制継ぎ目

en: Enforce supports
ja: サポートを強制的に有効

en: Engineering Plate
ja: エンジニアリングプレート

en: Engineering plate
ja: エンジニアリングプレート

en: Enqueued
ja: Queued

en: Ensure on bed
ja: ベッド上で確認

en: Ensure vertical shell thickness
ja: 壁の厚さを確保

en: Enter Custom G-code used on current layer:
ja: 現在の積層にカスタムG-codeを追加

en: Enter SVG gizmo
ja: SVGギズモに入る

en: Enter emboss gizmo
ja: エンボスギズモに入る

en: Enter new name
ja: 新しい名前を入力

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in xy to compensate. Only the filament used for the perimeter is taken into account.
    Be sure to allow enough space between objects, as this compensation is done after the checks.
ja: フィラメントが冷却後に収縮する率を入力します（100mm→94mmならば94%）。この収縮により、パーツはxy方向でスケーリングされて補償されます。補償は、パーツの周囲部分に使用されるフィラメントのみが考慮されます。
    この補償はチェック後に行われます。オブジェクト間に十分なスペースを確保してください。

en: Entering Seam painting
ja: 継ぎ目をペイント

en: Erase
ja: 消去

en: Erase all painting
ja: 全てを消去

en: Error
ja: エラー

en: Error during replace
ja: 交換時のエラー

en: Error in zip archive
ja: ファイル圧縮にエラー発生

en: Error loading shaders
ja: シェーダーの読込みにエラーが発生しました

en: Error occurs while loading G-code file
ja: G-codeファイルの読込みにエラーが発生しました

en: Error uploading to print host
ja: プリントホストへのアップロードに失敗

en: Error!
ja: エラー！

en: Error! Invalid model
ja: エラー: 無効なモデル

en: Error:
ja: エラー:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
ja[0]: エラー: %1$d の非多様体エッジ

en: Error: Please close all toolbar menus first
ja: エラー: ツールバーを閉じてください

en: Errors
ja: エラー

en: Estimated time
ja: 予測時間

en: Europe
ja: ヨーロッパ地域

en: Everywhere
ja: どこでも

en: Example
ja: 例

en: Exit %s
ja: %s を終了

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
ja: +/-でサポートの水平サイズを調整します

en: Expand all raft layers in XY plane
ja: この設定により、ラフトのXYサイズを拡大します。

en: Expand sidebar
ja: サイドバーを展開

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
ja: この設定により、ラフト或はサポートの1層目を拡大します。ベッドとの接着性が良くなります。

en: Experimental feature.Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.
ja: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.

en: Experimental feature.Retraction length before cutting off during filament change
ja: Experimental feature. Retraction length before cutting off during filament change

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.
ja: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush. Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.Please use with the latest printer firmware.
ja: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush. Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications. Please use with the latest printer firmware.

en: Explosion Ratio
ja: 分解比率

en: Export
ja: エクスポート

en: Export 3MF
ja: 3mf をエクスポート

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
ja: 3mfファイルをエクスポート（一部3mf機能を無効）

en: Export G-code
ja: G-codeをエクスポート

en: Export G-code file
ja: G-codeをエクスポート

en: Export Generic 3MF
ja: 汎用3MF

en: Export Preset Bundle
ja: プリセットバンドルをエクスポート

en: Export STL file:
ja: STLファイルをエクスポート:

en: Export Settings
ja: エクスポート設定

en: Export all plate sliced file
ja: エクスポート (全プレート)

en: Export all sliced file
ja: エクスポート (全プレート)

en: Export as one STL
ja: 1つのSTLとしてエクスポート

en: Export current configuration to files
ja: 現在の構成をエクスポート

en: Export current plate as G-code
ja: 現在のプレートをG-codeでエクスポート

en: Export current sliced file
ja: エクスポート

en: Export plate sliced file
ja: エクスポート

en: Export project as 3MF.
ja: プロジェクトを3MF式で出力

en: Export result
ja: エクスポート結果

en: Export settings to a file.
ja: 設定をファイルにエクスポートします。

en: Export slicing data
ja: スライスデータをエクスポート

en: Export slicing data to a folder.
ja: スライスデータをエクスポート

en: Export successfully.
ja: エクスポートが成功しました。

en: Exporting 3mf file failed
ja: 3mfのエクスポートが失敗しました

en: Exporting G-code
ja: G-codeをエクスポート中

en: Exporting objects
ja: オブジェクトをエクスポート中

en: Exporting.
ja: エクスポート中

en: Ext Spool
ja: 外部スプールホルダー

en: Extension Board
ja: 拡張ボード

en: Extra de-retraction
ja: 追加リトラクションからの復帰

en: Extra flow for purging
ja: パージ用の余分の量

en: Extra flow used for the purging lines on the wipe tower. This makes the purging lines thicker or narrower than they normally would be. The spacing is adjusted automatically.
ja: ワイプタワーのパージラインで使用される余分の量。 これによって、パージラインが通常よりも太くなったり、細くなったりします。 間隔は自動的に調整されます。

en: Extra high
ja: 超高い

en: Extra loading distance
ja: 追加ローディング長さ

en: Extra low
ja: 超低い

en: Extruder
ja: 押出機

en: Extruder Clearance
ja: 押出機クリアランス

en: Extruder Color
ja: 押出機の色

en: Extruder offset
ja: 押出機オフセット

en: Extruder type
ja: 押出機タイプ

en: Extruders
ja: 押出機

en: Extruders count
ja: 押出機台数

en: Extrusion Width
ja: 押出線幅

en: Face recognition
ja: 外観認識

en: Face the camera
ja: カメラに向ける

en: Factor K
ja: 係数K

en: Factor N
ja: 係数N

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
ja: ファイル %1% を読み込めませんでした。

en: Failed loading objects.
ja: オブジェクトをロードできませんでした

en: Failed processing of the filename_format template.
ja: filename_formatテンプレートを処理できませんでした

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
ja: 線幅 %1% を算出できませんでした。%2%の値を取得できません。

en: Failed to connect to cloud service
ja: クラウドサービスへの接続に失敗しました。

en: Failed to connect to the printer
ja: プリンターへ接続できませんでした

en: Failed to connect to the server
ja: サーバーに接続できませんでした

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
ja: プラグインをダウンロードできませんでした。ファイアウォールやVPN設定をご確認ください。

en: Failed to find unzipped file at %1%. Unzipping of file has failed.
ja: %1%で解凍されたファイルが見つかりません。ファイルの解凍に失敗しました。

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
ja: G-codeを生成できませんでした

en: Failed to initialize the WinRT library.
ja: ライブラリを初期化できませんでした

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
ja: プラグインをインストールできませんでした。ご確認ください。

en: Failed to log out.
ja: サインアウトできませんでした

en: Failed to repair following model object | Failed to repair following model objects
ja[0]: 以下のオブジェクトを修復てきませんでした

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
ja: G-codeファイルを保存できませんでした。
    エラーメッセージ：%1%
    ソース ファイル %2%

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file.
ja: プロジェクトを保存できませんでした。
    フォルダが存在していないか、アクセス権限をご確認ください。

en: Failed to send the print job. Please try again.
ja: 造形タスクを送信できませんでした、もう一度お試しください。

en: Failed to start printing job
ja: 造形タスクを開始できませんでした

en: Failed to unzip file to %1%: %2%
ja: ファイルを %1%に解凍できませんでした: %2%

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
ja: Failed to upload print file via FTP. Please check the network status and try again.

en: Fan Speed
ja: ファン回転速度

en: Fan Speed (%)
ja: ファン回転速度 (%)

en: Fan speed
ja: 回転速度

en: Fan:
ja: ファン回転速度

en: Fatal
ja: 重大的

en: Fatal error
ja: 重大なエラー

en: Fatal error, exception caught: %1%
ja: 重大なエラー: %1%

en: Featue 1
ja: フィーチャー1

en: Filament
ja: フィラメント

en: Filament
ja: フィラメント

en: Filament #
ja: フィラメント#

en: Filament %d
ja: フィラメント %d

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ja: フィラメント %sがAMSスロット%sのフィラメントと一致していません。

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ja: フィラメント %s がAMSスロットの数を超えています。

en: Filament Changes
ja: フィラメント交換

en: Filament Settings
ja: フィラメント設定

en: Filament Tangle Detect
ja: Filament Tangle Detection

en: Filament change times
ja: フィラメント交換回数

en: Filament changes
ja: フィラメント交換

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
ja: 使用するフィラメント数は多いです。最初%1%個のフィラメントを使用できます

en: Filament density. For statistics only
ja: フィラメント密度

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
ja: 押出制御に使用されるパラメータなので、精確なフィラメント直径を入力してください

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ja: フィラメントがAMSスロットのフィラメントと一致していません。

en: Filament end G-code
ja: フィラメント終了G-code

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ja: フィラメントがAMSスロットの数を超えています。

en: Filament is cooled by being moved back and forth in the cooling tubes. Specify desired number of these moves.
ja: フィラメントは、冷却チューブ内で上下に移動することにより冷却されます。 これらの上下移動の必要な回数を指定します。

en: Filament load time
ja: フィラメントロード時間

en: Filament parking position
ja: フィラメント待避ポジション

en: Filament preset name
ja: フィラメントのプリセット名

en: Filament price. For statistics only
ja: フィラメント単価

en: Filament serial is not entered, please enter serial.
ja: Filament serial missing; please input serial.

en: Filament settings
ja: フィラメント設定

en: Filament shrinkage will not be used because filament shrinkage for the used filaments differs significantly.
ja: 使用するフィラメントの収縮率が大きく異なるため、フィラメント収縮率は使用しません。

en: Filament start G-code
ja: フィラメント開始G-code

en: Filament to print internal sparse infill.
ja: スパース インフィルを造形時使用するフィラメントです。

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
ja: サポートとラフトを造形用のフィラメント。「デフォルト」では当時のフィラメントを使用する意味です。

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
ja: サポートの接触面用のフィラメントです。「デフォルト」では指定しなく、当時のフィラメントを使用する意味です。

en: Filament unload time
ja: フィラメントアンロード時間

en: Filament used in this print job
ja: 使用フィラメント

en: Filaments
ja: フィラメント

en: Filaments to AMS slots mappings have been established. You can click a filament above to change its mapping AMS slot
ja: フィラメントとAMSスロットをマッピングしました。マッピング関係を変更できます

en: File
ja: ファイル

en: File '%s' was lost! Please download it again.
ja: ファイル %s が見つかりませんでした、もう一度ダウンロードしてください。

en: File does NOT exist (%1%).
ja: ファイルが存在しません (%1%)。

en: File for the replace wasn't selected
ja: 交換用のファイルが選択されていません

en: File is missing
ja: ﾌｧｲﾙが行方不明

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filename format
ja: ファイル名形式

en: Filename has to end with ".svg" but you selected %1%
ja: ファイル名は".svg" で終わる必要がありますが、%1%を選択しました

en: Fill
ja: 塗りつぶし

en: Fill bed with copies
ja: コピーでビルドプレートを埋める

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
ja: Fill in the value from the block with smoothest top surface

en: Fill of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
ja: 形状の塗りつぶし(%1%) にはサポートされていないものが含まれています: %2%

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
ja: 選択したオブジェクトのコピーでビルドプレートの残りの領域を埋める

en: Filter
ja: フィルター

en: Final shape contains self-intersection or multiple points with same coordinate.
ja: 最終的な形状には、同じ座標を持つ複数の点の自己交差が含まれています。

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
ja: 流量を微調整
    流量を材料、温度により微調整し、更に良い仕上がりが得られます。

en: Finish
ja: 完了

en: Finished
ja: 完了

en: First Add style to list.
ja: まず、スタイルをリストに追加

en: First Layer Inspection
ja: 1層目検査

en: First font
ja: 最初のフォント

en: First layer convex hull
ja: 第 1 層の凸包(convex hull)

en: Fix model
ja: モデルを修復

en: Flip cut plane
ja: カット面の反転

en: Flip upside down
ja: 上下反転

en: Flow
ja: 流量

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
ja: Flow Dynamics Calibration results have been saved to the printer.

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in Bambu Lab printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
ja: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well with Bambu Lab printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out our wiki article.

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
ja: Flow rate calibration results have been saved to preset.

en: Flow ratio
ja: 流量比

en: Flow used for ramming the filament before the toolchange.
ja: ツールチェンジ前のフィラメントのラミングに使うフロー。

en: Flow:
ja: フロー

en: Flush Options
ja: フラッシュ設定

en: Flush into objects' infill
ja: インフィルにフラッシュ

en: Flush into objects' support
ja: サポートにフラッシュ

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
ja: サポート/オブジェクト/インフィルにフラッシュ
    サポート、オブジェクトやインフィルどちらにもフラッシュでき、廃料の節約や、造形時間短縮も有効的です。

en: Flush into this object
ja: このオブジェクトにフラッシュする

en: Flush multiplier
ja: フラッシュ倍率

en: Flush options
ja: フラッシュオプション

en: Flushed
ja: フラッシュ

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
ja: 各フィラメントペアのフラッシュ量（mm³）

en: Flushing volumes
ja: フラッシュ量

en: Flushing volumes for filament change
ja: フィラメントを入替える為のフラッシュ量

en: Flushing volumes: Auto-calculate every time when the filament is changed.
ja: Flushing volumes: Auto-calculate every time the filament is changed.

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
ja[0]: 以下のラインでは %s 予約語が入っていますのでG-codeがうまく表示できない可能性があります、削除してください

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
ja[0]: 以下のモデルオブジェクトが修復されました。

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
ja[0]: 以下のプリセットも削除されます:

en: Font
ja: フォント

en: Font "%1%" can't be selected.
ja: フォント"%1%"は選択できません。

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
ja: "%1%"に対して、"%2%"を新しいプリセットとして追加する

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
ja: %1%に対して、%2%を%3%に変更します

en: For more information, please check out Wiki
ja: For more information, please check out our Wiki

en: Force a retraction when changes layer
ja: この設定により、積層を変更時にリトラクションを実行します。

en: Forget the file path
ja: ファイルパスを忘れる

en: Format of G-code thumbnails
ja: Gコードサムネイルのフォーマット

en: Format of G-code thumbnails: PNG for best quality, JPG for smallest size, QOI for low memory firmware
ja: Gコードサムネイルのフォーマット。PNGは最高の品質、JPGは最小のサイズ、QOIは低メモリのファームウェアのため

en: Frequent
ja: よく使う

en: From surface
ja: 表面から

en: Front
ja: 正面

en: Front View
ja: 正面

en: Full fan speed at layer
ja: 最大回転速度の積層

en: Fuzzy Skin
ja: ファジー壁面

en: Fuzzy skin point distance
ja: ポイント距離

en: Fuzzy skin thickness
ja: 厚さ

en: G-code file exported to %1%
ja: Gコードファイルを%1%にエクスポートしました

en: G-code files can not be loaded with models together!
ja: G-codeファイルとモデルを一緒にロードできません

en: G-code flavor
ja: G-codeスタイル

en: G-code flavor is switched
ja: Gコードフレーバーが切り替わる

en: G-code loading
ja: G-code読込み中

en: G-code output
ja: G-code出力

en: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too much points and gcode lines in gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
ja: モデルを簡略化してG-codeのデータ量を減らせます。値が小さく設定するほど、分解能が高くなり、スライス時間も長くなります。

en: G-code thumbnails
ja: Gコードのサムネイル

en: Gap Fill
ja: 隙間充填

en: Gap area
ja: 隙間領域

en: Gap fill
ja: 隙間充填

en: Gap infill
ja: 隙間インフィル

en: Gcode path overlap
ja: G-codeにパスのオーバーラップがあります

en: General
ja: 一般

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Generate interlocking beam structure at the locations where different filaments touch. This improves the adhesion between filaments, especially models printed in different materials.
ja: 異なるフィラメントが接触する場所にインターロックのためのビーム構造を生成します。これにより、特に異なる素材でプリントされたモデルのフィラメント間の接着性が向上します。

en: Generating G-code
ja: G-codeを生成

en: Generating G-code: layer %1%
ja: G-codeを生成：レイヤー %1%

en: Generating geometry index data
ja: ジオメトリ・インデックス・データを生成

en: Generating geometry vertex data
ja: ジオメトリ頂点データを生成

en: Generating infill regions
ja: インフィル領域を生成

en: Generating infill toolpath
ja: インフィルパスを生成

en: Generating skirt & brim
ja: スカートとブリムを生成

en: Generating support
ja: サポートを生成

en: Generating walls
ja: 壁面を生成

en: Generic
ja: 一般

en: Get ticket from device timeout
ja: Timeout getting ticket from device

en: Get ticket from server timeout
ja: Timeout getting ticket from server

en: Gizmo FDM paint-on seam
ja: 継ぎ目ペイント

en: Gizmo Place face on bed
ja: 底面選択

en: Gizmo SLA support points
ja: SLAサポートポイント

en: Gizmo Text emboss / engrave
ja: ギズモ・テキストのエンボス/エングレーブ

en: Gizmo cut
ja: カット

en: Gizmo move
ja: 移動

en: Gizmo rotate
ja: 回転

en: Gizmo scale
ja: スケール

en: Gizmo-Move
ja: ギズモ-移動

en: Gizmo-Place on Face
ja: ギズモ-面に配置

en: Gizmo-Rotate
ja: ギズモ-回転

en: Gizmo-Scale
ja: ギズモ-縮尺

en: Global
ja: 全般

en: Global shortcuts
ja: ショートカット

en: Go Home
ja: 原点帰還

en: Go Live
ja: 公開

en: Goto download page.
ja: ダウンロードページに移動

en: Grid
ja: グリッド

en: Groove change
ja: 溝変更

en: Group Operations
ja: グループ操作

en: Group files by month, recent first.
ja: 月でグループ化、新しい順で並べ替え

en: Group files by year, recent first.
ja: 年でグループ化、新しい順で並べ替え

en: Guide
ja: ガイド

en: Gyroid
ja: ジャイロイド

en: HTTPS CA File
ja: CA証書ファイル

en: Hardened steel
ja: 焼入れスチール

en: Has single extruder MM priming
ja: シングルエクストルーダーのMMプライミングあり

en: Has wipe tower
ja: ワイプタワーあり

en: Head diameter
ja: 直径

en: Heat the nozzle
ja: ノズルを加熱

en: Heatbed preheating
ja: ベッド予熱

en: Heating hotend
ja: ヘッドを加熱

en: Height
ja: 高度

en: Height Range
ja: 高さ範囲

en: Height of SVG.
ja: SVGの高さ

en: Height of initial layer. Making initial layer height to be thick slightly can improve build plate adhesion
ja: 1層目の高さです。高さを大きくすればプレートとの接着性が良くなります。

en: Height of the current layer above the print bed, measured to the top of the layer.
ja: プリント ベッド上の現在のレイヤーの高さ (レイヤーの最上部までの計測)。

en: Height of the last layer above the print bed.
ja: プリントベッド上の最後のレイヤーの高さ。

en: Height range
ja: 高さ範囲

en: Height range Modifier
ja: Height Range Modifier

en: Height to lid
ja: 蓋までの高さ

en: Height to rod
ja: レールまでの高さ

en: Height:
ja: 高度

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide
ja: 非表示

en: High
ja: 高い

en: High extruder current on filament swap
ja: フィラメント交換時の高いエクストルーダー電流

en: Highlight faces according to overhang angle.
ja: オーバーハングの角度によりハイライト

en: Highlight overhang areas
ja: オーバーハングをハイライト

en: Hilbert Curve
ja: ヒルベルト曲線

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
ja: オブジェクトの穴の大きさの調整値。正数は穴を大きくし、負数は穴を小さくします。この機能はパーツを組立てる為に、はめあいの微調査です。

en: Hollow
ja: 中空

en: Home
ja: ホーム

en: Home page and daily tips
ja: ホームページとヒント

en: Homing toolhead
ja: ヘッドを原点帰還

en: Honeycomb
ja: ハニカム

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
ja: 水平スライダー (左)

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
ja: 水平スライダー (右)

en: Host
ja: ホスト

en: Host Setting
ja: ホスト設定

en: Host Type
ja: ホストタイプ

en: Hostname, IP or URL
ja: Hostname、IPまたはURL

en: Hour
ja: 時

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
ja: Number of skirt layers: usually only one

en: How to use calibration result?
ja: How can I use calibration results?

en: ITALIC
ja: イタリック

en: Identifying build plate type
ja: プレートタイプを識別

en: Idle
ja: 待機中

en: Idle temperature
ja: アイドリング温度

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stopped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping
ja: この設定により、パーツ冷却ファンを停止しなく、最低速度で回転します。頻繁に回転・停止の頻度を減らします。

en: If enabled, all printing extruders will be primed at the front edge of the print bed at the start of the print.
ja: 有効にすると、すべてのプリントエクストルーダーは、プリント開始時にプリントベッドの前端で準備されます。

en: If enabled, auto-calculate every time the color changed.
ja: If enabled, auto-calculate every time the color changes.

en: If enabled, auto-calculate every time when filament is changed
ja: If enabled, auto-calculate every time filament is changed

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
ja: 有効になる場合、より長いブリッジを造形できますが、仕上がりが劣る可能性があります。

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .3mf files
ja: デフォルトで.3mfファイルをOrca Slicerで開く

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .step files
ja: デフォルトで.step/.stpファイルをOrca Slicerで開く

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .stl files
ja: デフォルトで.stlファイルをOrca Slicerで開く

en: If enabled, the wipe tower will not be printed on layers with no toolchanges. On layers with a toolchange, extruder will travel downward to print the wipe tower. User is responsible for ensuring there is no collision with the print.
ja: 有効にすると、ツール変更がない場合にワイプタワーをプリントしなくなります。 ワイプタワーの高さが同期しなくなりますので、ツールチェンジのあるレイヤーでは、エクストルーダーがプリント面より下方に移動してワイプタワーをプリントするケースもあります。 この場合、プリントした部分との衝突がないことをご自身で確認しておく必要があります。

en: If enabled, use free camera. If not enabled, use constrained camera.
ja: チェックすると、フリーカメラが使用されます。 そうでない場合は、拘束カメラを使用します。

en: If enabled, useful hints are displayed at startup.
ja: 有効になる場合、起動時にヒントを表示されます。

en: If first selected item is a part, the second one should be part in the same object.
ja: 最初に選択したがパーツの場合、次に選択できるのが同じオブジェクトのパーツ

en: If first selected item is an object, the second one should also be object.
ja: 最初に選択したのがオブジェクトの場合、次に選択できるのがオブジェクトのみです。

en: If set to nonzero value, filament is moved toward the nozzle between the individual cooling moves ("stamping"). This option configures how long this movement should be before the filament is retracted again.
ja: ゼロ以外の値に設定すると、個々の冷却動作 (”スタンピング”) の間にフィラメントがノズルに向かって移動します。 このオプションは、フィラメントが再びリトラクトするまでのこの移動の時間を設定します。

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
ja: 有効にした場合、タイムラプスビデオを録画します。「スムーズ」では1層を造形したらノズルが廃料排出口に移動して、スナップショットを撮ります。これでより綺麗なビデオを録画できますが、造型時間が伸びます。また、フィラメント垂れを防止の為、プライムタワーを有効にされます。

en: If there are two identical filaments in AMS, AMS filament backup will be enabled. 
    (Currently supporting automatic supply of consumables with the same brand, material type, and color)
ja: If there are two identical filaments in an AMS, AMS filament backup will be enabled. 
    (This currently supports automatic supply of consumables with the same brand, material type, and color)

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
ja: HTTPS証書失効を無視

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
ja: HTTPS証書の失効チェックを省略します。

en: Illegal instruction
ja: 無効な指令

en: Imperial
ja: インチ

en: Import
ja: インポート

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
ja: 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMFをインポート

en: Import 3mf file failed
ja: 3mf ファイルをインポート失敗

en: Import Configs
ja: 構成データ

en: Import SLA archive
ja: SLAアーカイブをインポート

en: Import geometry only
ja: ジオメトリのみをインポート

en: Import result
ja: インポート結果

en: Importing Model
ja: モデルをインポート

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
ja: 強度の向上
    壁面層数やインフィルの充填密度を増やして造形強度を向上できます。

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
ja: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead of you.

en: In queue
ja: キュー内

en: InFo
ja: Info

en: Incompatible presets
ja: 互換性の無い プリセット

en: Incorrect password
ja: パスワードが正しくありません

en: Increase/decrease edit area
ja: 編集領域を拡大/縮小

en: Independent support layer height
ja: 独立サポート層ピッチ

en: Infill
ja: インフィル

en: Infill combination
ja: インフィル マージ

en: Infill density(%)
ja: インフィル密度 (%)

en: Infill/Wall overlap
ja: インフィル/壁面 オーバーラップ

en: Info
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Inherits profile
ja: プロファイルを継承

en: Initial extruder
ja: イニシャルエクストルーダー

en: Initial layer
ja: 1層目

en: Initial layer bed temperature
ja: 1層目ベッド温度

en: Initial layer density
ja: 1層目の密度

en: Initial layer expansion
ja: 1層目拡張

en: Initial layer height
ja: 1層目の高さ

en: Initial layer infill
ja: 1層目インフィル

en: Initial layer nozzle temperature
ja: 1層目のノズル温度

en: Initial layer speed
ja: 1層目の移動速度

en: Initial tool
ja: イニシャルツール

en: Initializing...
ja: 初期化中...

en: Inner brim only
ja: 内側ブリムのみ

en: Inner wall
ja: 内壁

en: Input access code
ja: アクセスコードを入力

en: Input filename without extension
ja: 拡張子を除いたファイル名を入力。

en: Input text
ja: テキスト

en: Input value is out of range
ja: 入力値が範囲を超えています

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
ja: Insert G-code between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object.

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
ja: このレイヤーの先頭にポーズコマンドを挿入

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
ja: このレイヤーの先頭にテンプレートカスタムGコードを挿入

en: Insertion update
ja: 挿入時に更新

en: Inspecting first layer
ja: 1層目を検査

en: Install failed
ja: インストール失敗

en: Install successfully.
ja: インストール完了

en: Installing
ja: インストール中

en: Integration failed.
ja: 統合失敗

en: Integration was successful.
ja: 統合は成功しました

en: Interface pattern
ja: 接触面パターン

en: Interface use loop pattern
ja: 接触面は同心パターンにする

en: Interlocking beam layers
ja: インターロックビームの層

en: Interlocking beam width
ja: インターロックビームの幅

en: Interlocking boundary avoidance
ja: インターロックの境界回避

en: Interlocking depth
ja: インターロックの深さ

en: Interlocking depth of a segmented region. It will be ignored if "mmu_segmented_region_max_width" is zero or if "mmu_segmented_region_interlocking_depth"is bigger then "mmu_segmented_region_max_width". Zero disables this feature.
ja: セグメント化された領域の連動深さ。mmu_segmented_region_max_width "が0か、"mmu_segmented_region_interlocking_depth "が "mmu_segmented_region_max_width "より大きい場合は無視される。ゼロはこの機能を無効にする。

en: Interlocking direction
ja: インターロックの方向

en: Internal solid infill
ja: 内部ソリッド インフィル

en: Invalid data
ja: 無効なデータ

en: Invalid file format.
ja: 無効なファイル形式

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
ja: 無効なフォーマット、%1%であるはずです。

en: Invalid input format. Expected vector of dimensions in the following format: "%1%"
ja: 入力形式が無効です。 次の形式の次元の予想されるベクトル："%1%"

en: Invalid input.
ja: 無効な入力

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
ja: 無効な名前です、次の文字を使用できません:

en: Invalid number
ja: 無効な数字

en: Invalid numeric.
ja: 無効な数値

en: Invalid value provided for parameter %1%: %2%
ja: パラメータ %1% に無効な値が指定されました: %2%

en: Ironing
ja: アイロン

en: Ironing Type
ja: アイロン面

en: Ironing flow
ja: アイロン時の流量比率

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
ja: アイロンでは、小さな流量で水平の表面をならします。ならす面を選択してください。

en: Ironing line spacing
ja: アイロン時にライン間隔

en: Ironing speed
ja: アイロン時の移動速度

en: Is extruder used?
ja: エクストルーダーは使用されましたか？

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
ja: %s%% か、それとも %s %sですか？
    %s%% の場合ははい、 %s %s はいいえ。

en: Is the printer ready? Is the print sheet in place, empty and clean?
ja: プリンター準備はできていますか？プリントシートの上は空で、きれいな状態で装着されていますか？

en: It can't be deleted or modified.
ja: 削除もしくは変更ができません。

en: It has a general layer height, and results in general layer lines and printing quality. It is suitable for most general printing cases.
ja: It has a normal layer height, and results in average layer lines and print quality. It is suitable for most printing cases.

en: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high printing quality. It is suitable for most general printing cases.
ja: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high print quality. It is suitable for most general printing cases.

en: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low printing quality and general printing time.
ja: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low print quality and shorter printing time.

en: It may be beneficial to increase the extruder motor current during the filament exchange sequence to allow for rapid ramming feed rates and to overcome resistance when loading a filament with an ugly shaped tip.
ja: フィラメント交換シーケンス中にエクストルーダーモーター電流を増やして、フィラメント押出し力を高められます。フィラメントの先端シェイプによりロード時の負荷抵抗が増加してしまう場合に有効な機能です。

en: Italic strength ratio
ja: イタリック体の強度比

en: Jerk limitation
ja: 振動特性

en: Join
ja: 結合

en: Jump to
ja: 確認

en: Jump to Layer
ja: 積層に移動

en: Jump to model publish web page
ja: モデル公開ページに移動

en: Jump to webpage
ja: ウェブページに移動

en: Keep
ja: 残す

en: Keep fan always on
ja: ファン常時ON

en: Keep min
ja: 最小限に抑える

en: Keep the selected options.
ja: 選択したオプションを保持

en: Keep up
ja: 続ける

en: Key 1~9
ja: キー 1~9

en: Keyboard Shortcuts
ja: ショートカット

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
ja: LAN接続失敗 (ライブビュー開始失敗)

en: Label objects
ja: オブジェクトにラベルを付ける

en: Lamp
ja: 照明

en: Language
ja: 言語

en: Language selection
ja: 言語選択

en: Last Step
ja: 戻る

en: Latest version
ja: 最新バージョン

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
ja: 底面を選択
    プレートと接触する面を指定し、オブジェクトの向きを簡単に調整できます。

en: Lay on face
ja: 底面選択

en: Layer
ja: 積層

en: Layer Height
ja: 積層ピッチ

en: Layer Height (mm)
ja: 積層ピッチ(mm)

en: Layer Time
ja: 積層時間

en: Layer Time (log)
ja: 積層時間 (Log)

en: Layer Time:
ja: 積層時間

en: Layer change G-code
ja: 積層変更時のG-code

en: Layer height
ja: 積層ピッチ

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
ja: 積層ピッチはノズルの直径を超える為設定できません

en: Layer height limits
ja: 積層ピッチの制限

en: Layer number
ja: レイヤーナンバー

en: Layer range Settings to modify
ja: Layer Range Settings to Modify

en: Layer time
ja: 積層時間

en: Layers
ja: 積層

[ctx: Layers]
en: Bottom
ja: 底面

[ctx: Layers]
en: Top
ja: トップ

en: Layers and Perimeters
ja: 積層と境界

en: Leave SVG gizmo
ja: SVGギズモから出る

en: Leave emboss gizmo
ja: エンボスギズモを退出

en: Leaving Seam painting
ja: 継ぎ目ペイントを退出

en: Left
ja: 左面

en: Left View
ja: 左面

en: Left click
ja: 左クリック

en: Left mouse button
ja: マウスの左ボタン

en: Left mouse button:
ja: マウス左ボタン

en: Length
ja: 長さ

en: Length of the cooling tube to limit space for cooling moves inside it.
ja: ノズルからの溶融樹脂を引抜いた後にフィラメントを凝固させるための冷却用チューブの長さ。

en: Libraries
ja: ライブラリー

en: License
ja: ライセンス

en: Lightning
ja: ライトニング

en: Line
ja: 直線

en: Line Type
ja: 種類

en: Line Width
ja: 押出線幅

en: Line Width (mm)
ja: 押出線幅(mm)

en: Line gap
ja: ラインギャップ

en: Line pattern for internal sparse infill
ja: スパース インフィルのパターンです。

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
ja: 底面のインフィル パターンです、ブリッジインフィルが含まれていません。

en: Line pattern of support
ja: サポートのサターンです。

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
ja: サポート接触面のパターンです。非可溶性材を使用する場合はRectilinear、可溶性材を使用する場合同心です。

en: Line pattern of top surface infill
ja: トップ面のインフィルのパターンです。

en: Line width
ja: 押出線幅

en: Linear gradient
ja: 線形グラデーション

en: Load 3mf
ja: 3mfを読込み

en: Load Filament
ja: ロード

en: Load Filament Settings
ja: フィラメント設定を読込む

en: Load General Settings
ja: 一般設定を読込む

en: Load a model
ja: モデルを読み込む

en: Load and store settings at the given directory. This is useful for maintaining different profiles or including configurations from a network storage.
ja: 指定されたディレクトリで設定を読込み/保存します。 これは、異なるプロファイルを維持したり、ネットワークストレージからの構成を含めたりするのに役立ちます。

en: Load cached slicing data from directory
ja: スライスデータを読込み

en: Load configs
ja: 構成を読み込む

en: Load filament settings from the specified file list
ja: 指定したファイルリストからフィラメント設定を読込む

en: Load process/machine settings from the specified file
ja: 指定ファイルから設定値を読込む

en: Load project
ja: プロジェクトを読み込む

en: Load shape from STL...
ja: STLからシェープデータを読込む

en: Load slicing data
ja: スライスデータを読込み

en: Load these files as a single object with multiple parts?
ja: これらのファイルを一つのオブジェクトとしてロードしますか？

en: Load...
ja: ファイルを読込む

en: Loading
ja: ロード中

en: Loading G-codes
ja: G-codeを読み込み

en: Loading a mode view
ja: モードビューをロード

en: Loading configuration
ja: 構成を読込み中

en: Loading current presets
ja: プリセットを読込む

en: Loading file
ja: ファイルを読み込み中

en: Loading file list...
ja: ファイルリストを読込み中

en: Loading file: %s
ja: ファイルを読込む: %s

en: Loading of a ZIP archive on path %1% has failed.
ja: パス %1% の ZIP ファイルの読み込みに失敗しました。

en: Loading of a model file failed.
ja: Loading of model file failed.

en: Loading repaired objects
ja: 修復されたオブジェクトをロード

en: Loading speed
ja: ローディング速度

en: Loading speed at the start
ja: ローディング開始時の速度

en: Loading user preset
ja: ユーザープリセットを読込み中

en: Loading...
ja: 読込み中

en: Lock
ja: ロック

en: Lock the text's rotation when moving text along the object's surface.
ja: オブジェクトの表面に沿ってテキストを移動させる時に、テキストの回転をロックする。

en: Lock/unlock rotation angle when dragging above the surface.
ja: 表面上をドラッグするときの回転角度のロック/アンロック。

en: Lock/unlock the aspect ratio of the SVG.
ja: SVG のアスペクト比をロック/アンロックします。

en: Log in printer
ja: プリンターを登録

en: Log in successful.
ja: 登録成功

en: Log out printer
ja: サインアウト

en: Log out successful.
ja: サインアウトしました

en: Logging
ja: ログ

en: Logging in
ja: サインイン中

en: Login
ja: サインイン

en: Login Region
ja: 地域

en: Login failed
ja: サインイン失敗

en: Login information expired. Please login again.
ja: サインイン情報の有効期限切れ、もう一度サインインしてください

en: Long retraction when cut(beta)
ja: Long retraction when cut (beta)

en: Low
ja: 低い

en: Low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder.In order to avoid extruder clogging,it is not allowed to set the chamber temperature above 45℃.
ja: Low temperature filament (PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder. In order to avoid extruder clogging, it is not allowed to set the chamber temperature above 45℃.

en: Lower part
ja: 下部パーツ

en: Ludicrous
ja: 超高速

en: M400 pause
ja: M400一時停止

en: MODERN
ja: モダン

en: Machine
ja: プリンター

en: Machine end G-code
ja: プリンター終了G-code

en: Machine gcode
ja: プリンタG-code

en: Machine limits
ja: プリンター制限

en: Machine start G-code
ja: プリンター開始G-code

en: Manage Result
ja: Manage Results

en: Manual
ja: 手動

en: Max
ja: 最大

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
ja: Max Volumetric Speed Calibration is recommended when you print with:

en: Max angle
ja: 最大角度

en: Max bridge length
ja: 最大ブリッジ長さ

en: Max fan speed threshold
ja: ファン最大回転速度

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
ja: サポートの要らないブリッジの最大長さです。値が0の場合、全てのブリッジにサポートを使用します、非常に大きい値を入れると、全てのブリッジにサポートを使用しません。

en: Max volumetric speed
ja: 最大体積速度

en: Maximal bridging distance
ja: ブリッジ最大距離

en: Maximal distance between supports on sparse infill sections.
ja: 中抜きインフィルレイヤーの間隔の最大値。

en: Maximum E speed
ja: 最大速度 E

en: Maximum X speed
ja: 最大速度 X

en: Maximum Y speed
ja: 最大速度 Y

en: Maximum Z speed
ja: 最大速度 Z

en: Maximum acceleration E
ja: 最大加速度 E

en: Maximum acceleration X
ja: 最大加速度 X

en: Maximum acceleration Y
ja: 最大加速度 Y

en: Maximum acceleration Z
ja: 最大加速度 Z

en: Maximum acceleration for extruding
ja: 押出最大加速度

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
ja: 押出最大加速度 (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
ja: リトラクション最大加速度

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
ja: リトラクション最大加速度 (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
ja: 移動最大加速度

en: Maximum acceleration of the E axis
ja: E軸最大加速度

en: Maximum acceleration of the X axis
ja: X軸最大加速度

en: Maximum acceleration of the Y axis
ja: Y軸最大加速度

en: Maximum acceleration of the Z axis
ja: Z軸最大加速度

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is large than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
ja: 迂回距離上限: 移動距離がこの値以上になる場合迂回しません。値が0の場合無効になります。

en: Maximum jerk E
ja: 最大振動 E

en: Maximum jerk X
ja: 最大振動 X

en: Maximum jerk Y
ja: 最大振動 Y

en: Maximum jerk Z
ja: 最大振動 Z

en: Maximum jerk of the E axis
ja: 最大振動 E

en: Maximum jerk of the X axis
ja: 最大振動 X

en: Maximum jerk of the Y axis
ja: 最大振動 Y

en: Maximum jerk of the Z axis
ja: 最大振動 Z

en: Maximum length of the infill anchor
ja: 最長インフィルアンカー

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
ja: 造形可能の最大高さです。

en: Maximum speed E
ja: 最大速度 E

en: Maximum speed X
ja: 最大速度 X

en: Maximum speed Y
ja: 最大速度 Y

en: Maximum speed Z
ja: 最大速度 Z

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
ja: Maximum width of a segmented region. A value of 0 disables this feature.

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
ja: この高さでオブジェクトが薄すぎるか、メッシュに欠陥がある可能性があります

en: Medium
ja: 中位

en: Mesh name
ja: メッシュ名

en: Metric
ja: メートル

en: Micro lidar calibration
ja: ライダー キャリブレーション

en: Min
ja: 最小

en: Min fan speed threshold
ja: ファン最低回転速度

en: Min print speed
ja: 最小造形速度

en: Minimal purge on wipe tower
ja: プライムタワー上最小フラッシュ量

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
ja: フィラメントを使用するのに最低限のノズルHRCです。値が0の場合、ノズルのNRCをチェックしない意味です。

en: Minimum feature size
ja: 最小サイズ

en: Minimum sparse infill threshold
ja: スパース インフィルの下閾値

en: Minimum speed for extruding
ja: 押出最低速度

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
ja: 押出最低速度（M205 S）

en: Minimum speed for part cooling fan
ja: パーツ冷却ファンの最低回転数

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ja: 小部分の厚さ下限。モデルに厚さがこの値以下になる部分を造形しません。

en: Minimum travel speed
ja: 最小移動速度

en: Minimum travel speed (M205 T)
ja: 最小移動速度（M205 T）

en: Minimum wall width
ja: 最小壁幅

en: Minute
ja: 分

en: Mirror
ja: 反転

en: Mirror Object
ja: オブジェクトを反転

en: Mirror along the X axis
ja: 反転 (X軸)

en: Mirror along the Y axis
ja: 反転 (Y軸)

en: Mirror along the Z axis
ja: 反転 (Z軸)

en: Mirror horizontally
ja: 水平にミラーリング

en: Mirror object
ja: オブジェクトを反転

en: Mirror vertically
ja: 垂直にミラーリング

en: Model
ja: モデル

en: Model Name
ja: モデル名

en: Model printing time
ja: モデル造形時間

en: Model:
ja: モデル

en: Modifications to the current profile will be saved.
ja: 現在のプロファイルの編集が保存されます。

en: Modified G-codes
ja: Modified G-code

en: Modified style "%1%"
ja: 変更したスタイル"%1%"

en: Modifier
ja: モディファイア

en: Modifying the device name
ja: デバイス名を変更

en: Monotonic
ja: 単調

en: Monotonic line
ja: 単調線

en: Month
ja: 月

en: More
ja: 詳細

en: Motion ability
ja: 移動能力

en: Mouse click
ja: マウスクリック

en: Mouse wheel
ja: マウスホイール

en: Mouse wheel reverses when zooming
ja: ズーム中にスクロール方向を反転させる

en: Mouse wheel:
ja: マウスホイール

en: Move
ja: 移動

en: Move Object
ja: オブジェクトを移動

en: Move cut plane
ja: カット面の移動

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when print new part after travel
ja: リトラクション時に、ノズルを最後のパスに沿って移動します。この設定によって、たるみにより壁面のブロブを抑えることができます。

en: Move of view
ja: 移動

en: Move selection 10 mm in negative X direction
ja: X方向 -10mm

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
ja: Y方向 -10mm

en: Move selection 10 mm in positive X direction
ja: X方向 10mm

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
ja: Y方向 10mm

en: Move slider 5x faster
ja: 5x

en: Move: press to snap by 1mm
ja: 1mm単位で移動

en: Movement in camera space
ja: オブジェクト移動

en: Movement step set to 1 mm
ja: 移動ステップを1mmに設定

en: Multi-part object detected
ja: マルチパーツ検出

en: Multi-tool ramming flow
ja: マルチツールラミングフロー

en: Multi-tool ramming volume
ja: マルチツールラミング量

en: Multicolor Print
ja: マルチカラー造形

en: Multiple
ja: 複数

en: Multiple resolved IP addresses
ja: IPアドレスの複数割当て

en: Multiplier
ja: マルチプライヤ

en: My Device
ja: 私のデバイス

en: NORMAL
ja: ノーマル

en: Name
ja: 名称

en: Name can't be empty.
ja: 名前を空にすることはできません。

en: Name has to be unique.
ja: 名前は一意でなければなりません。

en: Name is invalid;
ja: 名称が無効です

en: Name is unavailable.
ja: 名称は使用できません

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
ja: ファイルのエンコーディング方式はUTF8形式ではありません

en: Name of the physical printer used for slicing.
ja: スライスに使用される物理プリンターの名前。

en: Name of the print preset used for slicing.
ja: スライスに使用されるプリントプリセットの名前。

en: Name of the printer
ja: プリンター名

en: Name of the printer preset used for slicing.
ja: スライスに使用されるプリンタ プリセットの名前。

en: Names of presets related to the physical printer
ja: プリンターに関連するプリセット名

en: Names of the filament presets used for slicing. The variable is a vector containing one name for each extruder.
ja: スライスに使用されるフィラメント プリセットの名前。 変数は、各エクストルーダーの 1 つの名前を含むベクトルです。

en: Nano SVG parser can't load from file (%1%).
ja: Nano SVG パーサーはファイル(%1%)からロードできません。

en: Nearest
ja: 最寄り

en: Need select printer
ja: プリンターを選ぶ必要があります

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
ja: 構成を更新する前に、未保存の変更をご確認ください

en: Negative Part
ja: マイナスパーツ

en: Network
ja: ネットワーク (&N)

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
ja: ネットワーク プラグインが検出されません。ネットワーク関連の機能は利用できません。

en: Network plug-in update
ja: ネットワークプラグインの更新

en: Network unreachable
ja: ネットワークにアクセスできません

en: New Project
ja: 新規プロジェクト

en: New Value
ja: 新しい値

en: New Window
ja: 新規ウィンドウ

en: New name of style
ja: スタイルの新しい名前

en: New network plug-in available.
ja: 新しいネットワークプラグインが利用可能

en: New version of Orca Slicer
ja: 新バージョン

en: Newer 3mf version
ja: 新3mfバージョン

en: Next
ja: 次へ

en: No
ja: いいえ

en: No AMS filaments. Please select a printer in 'Device' page to load AMS info.
ja: AMSにフィラメントがありません、「デバイス」ページでプリンターを選択し、AMS情報をロードしてください。

en: No SD Card
ja: SDカードなし

en: No arrangeable objects are selected.
ja: 選択したオブジェクトがレイアウト不可です

en: No auto support
ja: 自動サポート無し

en: No changes to save.
ja: 保存する変更点はありません。

en: No cooling for the first
ja: 冷却しない最初層数

en: No extrusions under current settings.
ja: 現在の設定では造形しません

en: No files
ja: ファイル無し

en: No ironing
ja: しない

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
ja: アカウント無し、ローカルモードのプリンターのみが表示されます

en: No object can be printed. Maybe too small
ja: 造形できるオブジェクトがありません。

en: No printer
ja: プリンタ無し

en: No printers.
ja: プリンタなし

en: No symbol
ja: シンボルなし

en: No to All
ja: 全ていいえ

en: No updates available.
ja: 利用可能なアップデートはありません

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
ja: No warnings when loading 3MF with modified G-code

en: No-brim
ja: ブリム無し

en: None
ja: 無し

en: Normal
ja: 普通

en: Normal (auto)
ja: 通常 (自動)

en: Normal (manual)
ja: 通常 (手動)

en: Normal Support expansion
ja: 通常サポート拡大

en: Normal mode
ja: 通常モード

en: Normal printing
ja: 通常造形

en: North America
ja: 北米

en: Not found:
ja: 見つかりません

en: Not valid style.
ja: 有効なスタイルではありません。

en: Note: AstroBox version at least 1.1.0 is required.
ja: Note: AstroBox version 1.1.0 or higher is required.

en: Note: OctoPrint version at least 1.1.0 is required.
ja: Note: OctoPrint version 1.1.0 or higher is required.

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
ja: 注: 同じ素材がロードされた AMS スロットのみが選択できます。

en: Note: Repetier version at least 0.90.0 is required.
ja: Note: Repetier version 0.90.0 or higher is required.

en: Note: The preparation may takes several minutes. Please be patient.
ja: 注意: 準備するには数分かかる場合があります、暫くお待ち下さい。

en: Notice
ja: 通知

en: Nowhere
ja: なし

en: Nozzle
ja: ノズル

en: Nozzle
    Temperature
ja: ノズル温度

en: Nozzle Diameter
ja: ノズル直径

en: Nozzle HRC
ja: ノズルHRC

en: Nozzle diameter
ja: ノズル直径

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please make sure whether to use the temperature to print.
ja: 温度が推奨温度範囲外です、ノズル詰りになる可能性があります。
    続行する前に、ご確認ください。

en: Nozzle temperature
ja: ノズル温度

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
ja: 1層目後のノズル温度

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
ja: 1層目でのノズル温度

en: Nozzle temperature when printing
ja: ノズル温度

en: Nozzle type
ja: ノズルタイプ

en: Nozzle volume
ja: 内腔容積

en: Number of cooling moves
ja: 冷却移動回数

en: Number of copies:
ja: 複製数

en: Number of extruders
ja: エクストルーダー数

en: Number of extruders of the printer.
ja: プリンターのエクストルーダー数。

en: Number of instances
ja: インスタンス数

en: Number of layers in the entire print.
ja: 全てのプリントのレイヤー数

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
ja: スカートのループ数です、値が0の場合、スカートが無効になります。

en: Number of objects
ja: オブジェクト数

en: Number of toolchanges during the print.
ja: プリント中のツール交換の数。

en: Number of top interface layers
ja: トップ接触面の層数

en: Number of walls of every layer
ja: 壁面の層数です。

en: Object
ja: OBJ

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
ja: オブジェクト一覧
    全てのオブジェクトを確認でき、造形パラメータもオブジェクト別で設定できます

en: Object Operations
ja: オブジェクト操作

en: Object Settings to modify
ja: Object Settings to Modify

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
ja: オブジェクトの %1% と %2% の間には、造形できるものがありません。

en: Object coordinates
ja: オブジェクト座標

en: Object name: %1%
ja: オブジェクト名: %1%

en: Object too large
ja: オブジェクトが大きすぎます

en: Object too small
ja: オブジェクトが小さすぎます

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid wrapping when print ABS
ja: 指定したサポート層数で上げて造形します。ABSなど反りやすい材料に対して有効的です。

en: Object with multiple parts was detected
ja: 複数のパーツを含むオブジェクトが検出されました

en: Object/Part Setting
ja: オブジェクト/パーツ設定

en: Object: %1%
ja: オブジェクト: %1%

en: Objects
ja: OBJ

en: Objects List
ja: オブジェクト一覧

en: Objects list
ja: オブジェクト一覧

en: Objects with zero volume removed
ja: 体積が０のオブジェクトを削除しました

en: Octagram Spiral
ja: オクタグラムスパイラル

[ctx: OfFile]
en: Size
ja: ファイルサイズ

en: Offline
ja: オフライン

en: Old Value
ja: 古い値

en: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this settings will allow only one instance.
ja: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this setting will allow only one instance.

en: On build plate only
ja: ビルドプレートのみ

en: On overhangs only
ja: オーバーハングのみ

en: One object has empty initial layer and can't be printed. Please Cut the bottom or enable supports.
ja: オブジェクトはプレートと接触していないため造形できません。サポートを有効するか、オブジェクトを修正してください。

en: Ongoing uploads
ja: 進行中のアップロード

en: Online
ja: オンライン

en: Only Windows 10 is supported.
ja: Windows 10のみ対応

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
ja: 造形しにくい部分だけサポートを生成します、例えば細長いしっぽ、ハリなど

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
ja: Only display printers with changes to printer, filament, and process presets are displayed.

en: Only lift Z above
ja: これ以上でリフトZ

en: Only lift Z below
ja: Zリフト以下

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
ja: G-codeファイルは一度一つしか開きません

en: Only one of the results with the same name will be saved. Are you sure you want to override the other results?
ja: Only one of the results with the same name will be saved. Are you sure you want to replace the other results?

en: Only one wall on top surfaces
ja: トップ面に1層

en: Only the object being edit is visible.
ja: 編集中のオブジェクトのみ表示されます

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
ja: 移動距離が閾値以上の場合のみ、リトラクションを作動します。

en: Only used as a visual help on UI
ja: ビジュアル情報として使用される

en: Only valid font can be added to style.
ja: スタイルに追加できるのは、有効なフォントだけです。

en: Ooze prevention
ja: 垂れ出し抑止

en: Ooze prevention is only supported with the wipe tower when 'single_extruder_multi_material' is off.
ja: オーズ防止は、'single_extruder_multi_material'がオフの場合にのみ、 ワイプタワーと併用してサポートされます。

en: Opacity (%1%)
ja: 不透明度 (%1%)

en: Open
ja: 開く

en: Open &Slicer
ja: Studioを開く

en: Open Documentation in web browser.
ja: ブラウザで開く

en: Open Folder
ja: フォルダを開く

en: Open Folder.
ja: フォルダを開く

en: Open G-code file:
ja: G-codeファイルを開く

en: Open Network Test
ja: ネットワークテストを開く

en: Open Preferences.
ja: 環境設定を開く

en: Open Project
ja: プロジェクトを開く

en: Open Slicer
ja: Studioを開く

en: Open a G-code file
ja: G-codeファイルを開く

en: Open a new window
ja: 新しいウィンドウを開く

en: Open a project file
ja: プロジェクトファイルを開く

en: Open as project
ja: プロジェクトとして開く

en: Open filled path
ja: 塗りつぶしパスを開く

en: Open next tip.
ja: 次のヒント

en: Operation
ja: オペレーション

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
ja: 操作を取り消し中、少々お待ちください。

en: Optimize Rotation
ja: 回転の最適化

en: Optimize orientation
ja: 向きを最適化

en: Optimize support interface area
ja: サポート接触面を最適化

en: Optimizing toolpath
ja: ツールパスを最適化

en: Options
ja: オプション

en: Options:
ja: オプション

en: Orca Slicer GUI initialization failed
ja: GUI初期化に失敗した

en: Orca Slicer can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
ja: ホストタイプを入力してください。

en: Orca Slicer can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
ja: APIキーとパスワードを入力してください。

en: Orca Slicer can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
ja: ホスト名、IPアドレス、URLを入力してください。ユーザ名とパスワードがある場合、下記形式を参照してください https://username:password@your-octopi-address/

en: Orca Slicer is licensed under
ja: Orca Slicerのライセンス

en: Organic
ja: オーガニック

en: Organic support branch diameter must not be smaller than 2x support material extrusion width.
ja: 有機サポート枝の直径は、サポート材の押し出し幅の2倍よりも小さくする必要があります。

en: Organic support branch diameter must not be smaller than support tree tip diameter.
ja: 有機サポートの枝の直径は、サポートの幹の先端直径よりも小さい値である必要があります。

en: Organic support tree tip diameter must not be smaller than support material extrusion width.
ja: 有機サポート枝の先端の直径は、サポート材の押し出し幅よりも小さくする必要があります。

en: Orient
ja: 向き調整

en: Orient the text towards the camera.
ja: テキストの向きをカメラ側にする。

en: Orientation found.
ja: オリエンテーションが見つかりました。

en: Orientation search canceled.
ja: オリエンテーション検索がキャンセルされました。

en: Orienting
ja: 向き調整中

en: Orienting...
ja: 向き調整中

en: Origin
ja: 原点

en: Other
ja: その他

en: Other Device
ja: その他のデバイス

en: Other layers
ja: 他の層

en: Other layers speed
ja: 他の層の速度

en: Others
ja: その他

en: Outer and inner brim
ja: 外側および内側ブリム

en: Outer brim only
ja: 外側ブリムのみ

en: Outer wall
ja: 外壁

en: Outer wall speed
ja: 外壁造形速度

en: Output Model Info
ja: 出力モデル情報

en: Output directory
ja: 出力先フォルダ

en: Output directory for the exported files.
ja: エクスポートの出力先フォルダです。

en: Output the model's information.
ja: 出力するモデル情報です。

en: Outside
ja: 外側

en: Overflow
ja: オーバーフロー

en: Overhang speed
ja: オーバーハング速度

en: Overhang wall
ja: オーバーハング

en: Overwrite a system profile is not allowed
ja: システムプロファイルの上書きはできません

en: Overwrite file
ja: ファイルを上書き

en: PA Calibration
ja: PAキャリブレーション

en: PRE host: api-pre.bambu-lab.com/v1
ja: PRE ホスト: api-pre.bambu-lab.com/v1

en: Packing data to 3mf
ja: データを構成中

en: Packing project data into 3mf file
ja: プロジェクトデータを3MFファイルに書き込む

en: Paint
ja: ペイント

en: Paint Toolbar
ja: ペイント ツールバー

en: Paint-on seam editing
ja: 継ぎ目編集

en: Painted using: Filament %1%
ja: フィラメント %1%でペイントします

en: Pan View
ja: 移動

en: Parallel
ja: 平行

en: Parameter validation
ja: パラメータ検証

en: Part
ja: パーツ

en: Part Settings to modify
ja: Part Settings to Modify

en: Part cooling fan
ja: パーツ冷却ファン

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
ja: 自動冷却時に、パーツ冷却ファンの最大回転速度。

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
ja: パーツ冷却ファンは、積層造形時間がこの値より短い時に最大回転速度で作動します。

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
ja: パーツ冷却ファンは、積層造形時間がこの値より長い時に最小回転速度で作動します。

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
ja: パーツ冷却ファンは、積層造形時間がこの値より短い時に作動します。

en: Part name: %1%
ja: パーツ名: %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
ja: Part of the calibration failed! It may help to clean the plate and retry. The failed test result will be deleted.

en: Password
ja: パスワード

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste clipboard
ja: 貼り付け

en: Paste from clipboard
ja: 貼り付け

en: Path can't be healed from self-intersection and multiple points.
ja: 自己交差および複数のポイントからパスを修復できません。

en: Pattern angle
ja: パターン角度

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause G-code
ja: G-codeを一時停止

en: Pause of front cover falling
ja: フロントカバーの脱落により一時停止

en: Paused due to filament runout
ja: フィラメント切れにより一時停止

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
ja: ベッド温度異常により一時停止

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
ja: ノズル温度異常により一時停止

en: Pen shape
ja: ペンの形

en: Pen size
ja: ペンサイズ

en: Per glyph
ja: 文字あたり

en: Percent
ja: ％

en: Perform
ja: 適用

en: Perform Recognition
ja: 認識を実行

en: Perform cut
ja: カットを実行

en: Perform ramming when using multi-tool printer (i.e. when the 'Single Extruder Multimaterial' in Printer Settings is unchecked). When checked, a small amount of filament is rapidly extruded on the wipe tower just before the toolchange. This option is only used when the wipe tower is enabled.
ja: マルチツールプリンターを使用しているとき（つまり、プリンター設定の「シングルエクストルーダーマルチマテリアル」のチェックが外れているとき）に、ラミングを実行します。チェックすると、ツール交換の直前に少量のフィラメントがワイプタワー上で急速に押し出されます。このオプションは、ワイプタワーが有効な場合にのみ使用されます。

en: Physical printer name
ja: 物理プリンター名

en: Picture sizes to be stored into a .gcode and .sl1 / .sl1s files, in the following format: "XxY, XxY, ..."
ja: 次の形式で.gcodeおよび.sl1 / .sl1sファイルに保存される画像サイズ："XxY, XxY, ..."

en: Pictures
ja: 画像

en: Plate
ja: プレート

en: Plate %d: %s does not support filament %s
ja: プレート %d: %s がフィラメント %s を使用できません

en: Plater
ja: 準備

en: Play
ja: 再生

en: Playing...
ja: 再生中...

en: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases : when the lid is open or the desiccant pack is changed. it take hours to absorb the moisture, low temperatures also slow down the process.
ja: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases: when the lid is open or the desiccant pack is changed. It takes a few hours to absorb the moisture, and low temperatures also slow down the process.

en: Please check if the SD card is inserted into the printer.
    If it still cannot be read, you can try formatting the SD card.
ja: Please check if the Micro SD card is inserted into the printer.
    If it still cannot be read, you can try formatting the card.

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
ja: カスタムG-codeを確認するか、デフォルトを使用してください。

en: Please check the network and try again, You can restart or update the printer if the issue persists.
ja: Please check the network and try again. You can restart or update the printer if the issue persists.

en: Please check the network connection of the printer and Orca.
ja: プリンターとOrcaのネットワーク接続を確認してください。

en: Please check the printer network connection.
ja: プリンターとのネットワーク接続をご確認ください

en: Please choose a block with smoothest top surface
ja: Please choose the block with the smoothest top surface.

en: Please choose a block with smoothest top surface.
ja: Please choose the block with the smoothest top surface.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
ja: 保存後、プリセット"%1%"に対する操作を選択してください

en: Please choose the filament colour
ja: Please choose the filament color

en: Please click each filament above to specify its mapping AMS slot before sending the print job
ja: フィラメントとAMSのスロットのマッピング関係を指定できます。

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
ja: クラウドサービスのステータスを確認するには、上記のハイパーリンクをクリックしてください。

en: Please confirm explosion ratio = 1,and please select at least one object
ja: Please confirm explosion ratio = 1, and please select at least one object

en: Please correct them in the param tabs
ja: Please correct them in the Param tabs

en: Please enter the IP of printer to connect.
ja: Please enter the IP of the printer to connect.

en: Please enter the layer number
ja: 層の番号をご入力ください

en: Please find the best line on your plate
ja: Please find the best line on your plate.

en: Please find the best object on your plate
ja: Please find the best object on your plate.

en: Please find the corner with perfect degree of extrusion
ja: Please find the corner with the perfect degree of extrusion

en: Please find the details of Flow Dynamics Calibration from our wiki.
    
    Usually the calibration is unnecessary. When you start a single color/material print, with the "flow dynamics calibration" option checked in the print start menu, the printer will follow the old way, calibrate the filament before the print; When you start a multi color/material print, the printer will use the default compensation parameter for the filament during every filament switch which will have a good result in most cases.
    
    Please note that there are a few cases that can make the calibration results unreliable, such as insufficient adhesion on the build plate. Improving adhesion can be achieved by washing the build plate or applying glue. For more information on this topic, please refer to our Wiki.
    
    The calibration results have about 10 percent jitter in our test, which may cause the result not exactly the same in each calibration. We are still investigating the root cause to do improvements with new updates.
ja: フローダイナミクスキャリブレーションの詳細については、当社のWikiをご覧ください。
    通常、キャリブレーションは不要です。単一の色や材料で印刷を開始する際に、「フローダイナミクスキャリブレーション」オプションが印刷開始メニューでチェックされていると、プリンターは従来の方法に従い、印刷前にフィラメントをキャリブレーションします。複数の色や材料で印刷を開始する場合、プリンターはフィラメントが切り替わるたびにデフォルトの補正パラメーターを使用し、ほとんどの場合良好な結果が得られます。
    
    注意点として、キャリブレーション結果が信頼できない原因となる場合がいくつかあります。例えば、ビルドプレートの接着が不十分な場合です。接着力を向上させるには、ビルドプレートを洗浄したり、糊を塗布することが有効です。このトピックに関する詳細については、当社のWikiを参照してください。
    
    我々の検証によるとキャリブレーション結果には約10％のジッターがあり、各キャリブレーションで結果が完全に一致しない場合があります。現在、その根本原因を調査しており、新しいアップデートで改善を行う予定です。

en: Please go to filament setting to edit your presets if you need.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed has a significant impact on printing quality. Please set them carefully.
ja: Please go to filament settings to edit your presets if you need to.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed each have a significant impact on printing quality. Please set them carefully.

en: Please home all axes (click
ja: すべての軸を原点復帰してください（

en: Please input the printer access code:
ja: アクセスコードを入力してください

en: Please log in first.
ja: サインインしてください

en: Please note that saving action will replace this preset
ja: 注意：現在のプリセットを上書きされます。

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
ja: スライシングエラーを解決して、もう一度公開していください

en: Please save project and restart the program.
ja: プロジェクトを保存して、アプリケーションを再起動してください。

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
ja: スパイラルモードでは、[オブジェクト順]で複数のオブジェクトを造形してください

en: Please select a file
ja: ファイルを選択してください

en: Please select a type you want to export
ja: Please select a preset type you want to export

en: Please select an AMS slot before calibration
ja: キャリブレーション前に、AMSスロットを選択してください

en: Please select an action
ja: アクションを選択してください

en: Please select at least one object.
ja: 最低１つのオブジェクトを選択してください。

en: Please select single object.
ja: 単一のオブジェクトを選択してください

en: Please upgrade your graphics card driver.
ja: パソコンのGPUドライバーを更新してください

en: Point
ja: 点

en: Portions copyright
ja: ライセンス情報

en: Position
ja: 位置

en: Position of the extruder at the beginning of the custom G-code block. If the custom G-code travels somewhere else, it should write to this variable so OrcaSlicer knows where it travels from when it gets control back.
ja: カスタム G コード ブロックの先頭のエクストルーダーのモーターの位置。 カスタム G コードで動かしたとき、PrusaSlicer が制御を取り戻したときにどこから移動したかを認識できるように、この変数に書き込む必要があります。

en: Power on update
ja: 起動時に自動更新

en: Precision
ja: 精度

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences sync
ja: 設定を同期

en: Preferred Branch Angle
ja: 優先の枝アングル

en: Prepare
ja: 準備

en: Prepare time
ja: 準備時間

en: Preparing print job
ja: 造形タスクを準備

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
ja: プリセット"%1%"は既に存在し、また互換性がありません。

en: Preset "%1%" already exists.
ja: プリセット "%1%" は既に存在します。

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
ja: プリセット"%1%"には、以下に未保存の変更があります

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
ja: プリセット"%1%"は新しいプリンターとの互換性がなく、また以下に未保存の変更があります

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
ja: プリセット "%1%" は新しいプロセス・プロファイルとの互換性がなく、以下に未保存の変更があります

en: Preset Inside Project
ja: プロジェクト プリセット

en: Preset path is not find, please reselect vendor.
ja: Preset path was not found; please reselect vendor.

en: Preset sync
ja: プリセット同期

[ctx: PresetName]
en: Copy
ja: コピー

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
ja: プレビュー専用モード
    このファイルにはG-codeのみが入っており、「準備」ページで表示できません

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
ja: 過去に保存されていない項目が検出されました。復元しますか？

en: Price
ja: 価格

en: Prime Tower
ja: プライムタワー

en: Prime all printing extruders
ja: 全てのエクストルーダーでプライムを実施

en: Prime tower
ja: プライムタワー

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
ja: 「アダプティブ積層ピッチ」が有効の為、プライムタワーが使用できません。
    どちらの設定にしますか？
    はい - プライムタワーを有効にする
    いいえ - アダプティブ積層ピッチを有効にする

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
ja: 「アダプティブ積層ピッチ」、或は「独立サポート積層ピッチ」が有効の場合、プライムタワーが使用できません。
    どちらの設定にしますか？
    はい - プライムタワーを有効にする
    いいえ - 「アダプティブ積層ピッチ」と「独立サポート積層ピッチ」を有効にする

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
ja: 「独立サポート積層ピッチ」が有効の場合、プライムタワーが使用できません。
    どちらの設定にしますか？
    はい - プライムタワーを有効にする
    いいえ - 「独立サポート積層ピッチ」を有効にする

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
ja: スムーズタイムラプスビデオを作成するにはプライムタワーが必要です。プライムタワーを有効にしますか？

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
ja: スムーズタイムラプスビデオを作成するにはプライムタワーが必要です。プライムタワーを有効にしますか？

en: Prime volume
ja: プライム量

en: Print
ja: 造形する

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
ja: オブジェクト順で造形：
    衝突を回避するため、自動レイアウトはお勧めです

en: Print Options
ja: 造型オプション

en: Print all
ja: 造形開始 (全プレート)

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
ja: Print file not found; please slice it again and send it for printing.

en: Print file not found. please slice again.
ja: Print file not found; please slice again.

en: Print plate
ja: 造形開始

en: Print preset name
ja: プリセット名をプリント

en: Print sequence
ja: 造形シーケンス

en: Print sequence, layer by layer or object by object
ja: 造形の順番を設定します、積層順かオブジェクト順にしてください

en: Print settings
ja: 造形設定

en: Print speed of ironing lines
ja: アイロン時の造形速度です。

en: Print temperature
ja: 造形温度

en: Print using materials mounted on the back of the case
ja: 外部スプールホルダーのフィラメントで造形します

en: Print with filaments in ams
ja: AMSのフィラメントで造形します

en: Print with filaments in the AMS
ja: AMSのフィラメントで造形します

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
ja: 外部スプールホルダーのフィラメントで造形します

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
ja: 外部スプールホルダーのフィラメントで造形します

en: Printable
ja: 造形可能

en: Printable area
ja: 造形可能領域

en: Printable height
ja: 造形可能高さ

en: Printable space
ja: 造形可能領域

en: Printer
ja: プリンター

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
ja: プリンター "%1%" とプリセット "%2%" を選択しました

en: Printer is not connected yet.
ja: A printer is not connected yet.

en: Printer preset name
ja: プリンタのプリセット名

en: Printer preset names
ja: プリセット名

en: Printer settings
ja: プリンター設定

en: Printer technology
ja: プリント方式

en: Printer type
ja: プリンタータイプ

en: Printer variant
ja: プリンターバリエーション

en: Printing
ja: 造形中

en: Printing Progress
ja: 進捗

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
ja: シルク質感のフィラメント
    光沢がある美しい造形物をできるフィラメントは、プロセスに特別なケアが必要です。

en: Printing was paused by the user
ja: ユーザにより一時停止

en: Prism
ja: プリズム

en: Private protection
ja: プライベートプロテクション

en: Problem occurred. Please update the printer firmware and try again.
ja: A problem occurred. Please update the printer firmware and try again.

en: Process
ja: プロセス

en: Process Settings
ja: プロセス設定

en: Processing G-Code from Previous file...
ja: G-codeを処理中

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
ja: モデル %1% には百万以上の三角形が入るため、処理するのに時間がかかる場合があります。

en: Product host
ja: PRODホスト

en: Profile dependencies
ja: プロファイルの依存関係

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project downloaded %d%%
ja: プロジェクトをダウンロード %d%%

en: Project-inside presets
ja: プロジェクト プリセット

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
ja: PrusaSlicer は、Alessandro Ranellucci 製の Slic3r に基づいて作られています。

en: Publish
ja: 公開する

en: Publish was cancelled
ja: 公開は取り消しました

en: Pull back current filament
ja: フィラメントを引き戻す

en: Purge old filament
ja: 古いフィラメントを排出

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ja: 廃料をオブジェクトのインフィルに使用されます。フィラメントの廃料が減り、造形時間も短縮できます。ただ、壁面の色が透明又は薄い場合は中の色が見えてしまう可能性があります。

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ja: 廃料をオブジェクトのインフィルに使用されます。フィラメントの廃料が減り、造形時間も短縮できます。

en: Purging volumes
ja: フラッシュ体積

en: Purging volumes - load/unload volumes
ja: パージ量-ロード/アンロード時

en: Push new filament into extruder
ja: フィラメントを押出機に押入れる

en: QA  host: api-qa.bambu-lab.com/v1
ja: QAホスト：api-qa.bambu-lab.com/v1

en: Quality
ja: 品質

en: Quality / Speed
ja: 品質/速度

en: Quit
ja: 終了

en: Quit %s
ja: %s を終了

en: Radial gradient
ja: 放射状グラデーション

en: Radius
ja: 半径

en: Raft
ja: ラフト

en: Raft contact Z distance
ja: ラフト接触面Z間隔

en: Raft expansion
ja: ラフト拡張

en: Raft layers
ja: ラフト

en: Ramming customization
ja: ラミングのカスタマイズ

en: Ramming denotes the rapid extrusion just before a tool change in a single-extruder MM printer. Its purpose is to properly shape the end of the unloaded filament so it does not prevent insertion of the new filament and can itself be reinserted later. This phase is important and different materials can require different extrusion speeds to get the good shape. For this reason, the extrusion rates during ramming are adjustable.
    
    This is an expert-level setting, incorrect adjustment will likely lead to jams, extruder wheel grinding into filament etc.
ja: ラミングとは、単一エクストルーダーMMプリンターでツールを交換する直前の急速吐出動作を指します。 その目的は、フィラメントを抜く時に新しいフィラメントの挿入を妨げないようにすることと、再挿入のときにエラーにならないよう、フィラメントの先端部を適切なシェイプにすることです。 この処理は重要であり、材料が変わると、良好な先端形状が得られるラミング条件の変更が必要となったりします。 このため、ラミング中の吐出速度は調整できるようになっています。
    
    これはエキスパートレベルの設定です。不適切な調整は、ジャムや、ドライブギアがフィラメントを削ったりする可能性があります。

en: Ramming line spacing
ja: ラミング線間距離

en: Ramming line width
ja: ラミング線幅

en: Ramming parameters
ja: ラミングパラメーター

en: Ramming settings
ja: ラミング設定

en: Random
ja: ランダム

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
ja: この設定により、壁面を造形時にノズルがランダムで軽微な振動を加えます。これにより、表面にザラザラ感が出来上がります。

en: Range
ja: 範囲

en: Re&load from Disk
ja: ディスクからの再読み込み

en: Rear
ja: 背面

en: Rear View
ja: 背面

en: Rebuild
ja: 再構築

en: Recent projects
ja: 最近のプロジェクト

en: Recommended nozzle temperature
ja: 推奨ノズル温度

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
ja: このフィラメントで推奨ノズル温度は %d ~ %d ℃です。

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
ja: フィラメントの推奨ノズル温度、0は未設定との意味です

en: Rectangular
ja: 長方形

en: Rectilinear
ja: 直線

en: Rectilinear grid
ja: 直線グリッド

en: Redo
ja: やり直す

en: Reduce infill retraction
ja: ｲﾝﾌｨﾙのﾘﾄﾗｸｼｮﾝ低減

en: Refresh
ja: 再読込

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
ja: Refreshing the previous Flow Dynamics Calibration records

en: Region selection
ja: 地域選択

en: Regular
ja: レギュラー

en: Relative extruder addressing requires resetting the extruder position at each layer to prevent loss of floating point accuracy. Add "G92 E0" to layer_gcode.
ja: 相対的なエクストルーダーアドレッシングは、浮動小数点精度による損失を防ぐために、各レイヤーでエクストルーダー位置をリセットする必要があります。layer_gcodeに "G92 E0 "を追加する。

en: Release Note
ja: リリースノート

en: Reload All
ja: 全て再読み込み

en: Reload SVG file from disk.
ja: ディスクからSVGファイルを再読込みします。

en: Reload from disk
ja: ディスクから再読込み

en: Reload the plater from disk
ja: プレートを再読込み

en: Reload the selected parts from disk
ja: 選択したパーツをディスクから再読込み

en: Remaining errors
ja: 残エラー

en: Remember my choice
ja: 私の選択を保存する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove all
ja: 全て削除

en: Remove detail
ja: 詳細を削除

en: Remove last filament
ja: 最後のフィラメントを削除

en: Remove painted color
ja: 塗った色を消去

en: Remove parameter
ja: パラメータを削除

en: Remove selected points
ja: 選択したポイントを削除

en: Remove selection
ja: 選択を削除

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
ja: This removes small overhangs that may need no support.

en: Remove style
ja: スタイル削除

en: Remove the selected plate
ja: 選択したプレートを削除

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Rename current style.
ja: 源左のスタイルの名前を変更

en: Rename style
ja: スタイルの名前を変更

en: Rename style(%1%) for embossing text
ja: エンボステキスト用のスタイル(%1%) をリネームする

en: Renaming
ja: 名前を変更中

en: Renaming of the G-code after copying to the selected destination folder has failed. Current path is %1%.tmp. Please try exporting again.
ja: 選択した宛先フォルダーにコピーした後、Gコードの名前を変更できませんでした。 現在のパスは%1%.tmpです。 もう一度やり直してください。

en: Repair canceled
ja: 修復を取消しました

en: Repair failed.
ja: 修復が失敗しました

en: Repair finished
ja: 修復完了

en: Repaired 3mf file contains more than one object
ja: 修復した3mfファイルには複数のオブジェクトが含まれています。

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
ja: 修復した3mfファイルには複数のパーツが含まれています。

en: Repaired 3mf file does not contain any object
ja: 修復した3mfファイルにはオブジェクトがありません

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
ja: 修復された3mfファイルにはパーツがありません

en: Repairing model object
ja: モデルオブジェクトを修復

en: Repairing object by Windows service
ja: Windowsサービスでオブジェクトを修復

en: Repairing was canceled
ja: 修復は取消しました

en: Repetions count
ja: Repetition count

en: Repetions count of the whole model
ja: Repetition count of the whole model

en: Replace the selected part with new STL
ja: 選択したパーツを新しいSTLに置換え

en: Replace with STL
ja: STLに置き換え

en: Required nozzle HRC
ja: ノズルHRC

en: Reserved keywords found
ja: 保留キーワードが見つかりました

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Position
ja: 位置をリセット

en: Reset Rotation
ja: 回転をリセット

en: Reset cut
ja: カットをリセット

en: Reset cutting plane
ja: カット面をリセット

en: Reset cutting plane and remove connectors
ja: カット面をリセットし、コネクターを削除

en: Reset direction
ja: 方向をリセット

en: Reset distance
ja: 距離をリセット

en: Reset parameter
ja: パラメータをリセット

en: Reset rotation
ja: 回転をリセット

en: Reset scale
ja: 縮尺をリセット

en: Reset to base
ja: ベースにリセット

en: Resolution
ja: 分解能

en: Restore
ja: 復元

en: Restore to inch
ja: インチ単位に復元

en: Restore to meter
ja: メータル単位に復元

en: Result can be read by human eyes.
ja: Results can be easily seen and understood.

en: Resume
ja: 再開

en: Resume Printing(defects acceptable)
ja: Resume Printing (defects acceptable)

en: Resume Printing(problem solved)
ja: Resume Printing (problem solved)

en: Retract
ja: リトラクション

en: Retract amount before wipe
ja: 拭き上げ前のリトラクション量

en: Retract when change layer
ja: 積層変更時のリトラクション

en: Retraction
ja: リトラクション

en: Retraction Length
ja: リトラクション長さ

en: Retraction Speed
ja: リトラクション速度

en: Retraction state at the beginning of the custom G-code block. If the custom G-code moves the extruder axis, it should write to this variable so OrcaSlicer de-retracts correctly when it gets control back.
ja: カスタム G コード ブロックの先頭のリトラクション状態。 カスタム G コードがエクストルーダー軸を動かすとき、PrusaSlicer が制御を取り戻したときに正しく撤回できるように、この変数に書き込む必要があります。

en: Retraction when switching material
ja: 素材変更時のリトラクション

en: Retry
ja: 再試行

en: Reverse rotation
ja: 回転方向を反転

en: Revert Transformation per glyph.
ja: 文字ごとに変換を戻す。

en: Revert alignment.
ja: アライメントを戻す。

en: Revert embossed depth.
ja: エンボス深さを元に戻す

en: Revert font changes.
ja: フォント変更を元に戻す

en: Revert gap between characters
ja: 文字間のズレを戻す

en: Revert gap between lines
ja: ライン間のズレを戻す

en: Revert text size.
ja: テキストサイズを元に戻す

en: Revert using of model surface.
ja: モデル面の使用を元に戻す。

en: Right
ja: 右面

en: Right View
ja: 右面

en: Right button click the icon to drop the object printable property
ja: Right click the icon to drop the object printable property

en: Right button click the icon to drop the object settings
ja: 右クリックしオブジェクト設定を開きます

en: Right click
ja: 右クリック

en: Right click the icon to fix model object
ja: 右クリックしオブジェクトを修復します

en: Right mouse button
ja: 右マウスボタン

en: Right mouse button:
ja: マウス右ボタン

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate View
ja: 回転

en: Rotate around Y
ja: Y軸周りの回転

en: Rotate around center:
ja: 中心付近で回転

en: Rotate cut plane
ja: カット面の回転

en: Rotate of view
ja: 回転

en: Rotate text Clock-wise.
ja: テキストを時計回りに回転。

en: Rotation
ja: 回転

en: Rotation angle around the Y axis in degrees.
ja: Y軸を中心とした回転角（度単位）。

en: Rotation angle around the Z axis in degrees.
ja: Z軸周りの回転角度(度)。

en: Running post-processing scripts
ja: 後処理スクリプトを実行

en: SD Card
ja: SDカード

en: SD Card Abnormal
ja: SDカードに異常があります。

en: SLA Materials settings
ja: SLAマテリアル設定

en: SMALL
ja: スモール

en: SN
ja: シリアル番号

en: SVG actions
ja: SVGアクション

en: SVG file does NOT contain a single path to be embossed (%1%).
ja: SVG ファイルには、エンボスされる単一のパス(%1%)が含まれていません。

en: SVG file path is "%1%"
ja: SVGファイルパス： "%1%"

en: SVG move
ja: SVGの移動

en: SVG rotate
ja: SVGの回転

en: SWISS
ja: スイス

en: Same as Global Bed Type
ja: 全般設定の「ベッドタイプ」と同様

en: Save
ja: 保存

en: Save %1% style
ja: %1% スタイル保存

en: Save %s as
ja: %sを名前つけて保存

en: Save G-code file as:
ja: 名前を付けて保存

en: Save Project
ja: プロジェクトを保存

en: Save Project as
ja: プロジェクトを名前を付けて保存

en: Save SVG file
ja: SVGファイルの保存

en: Save Sliced file as:
ja: 名前を付けて保存:

en: Save as
ja: 別名で保存

en: Save as '.svg' file
ja: '.svg' ファイルとして保存

en: Save as new style
ja: 新しいスタイルとして保存します。

en: Save as new style.
ja: 新しいスタイルとして保存します。

en: Save current %s
ja: 現在の %s を保存

en: Save current project as
ja: プロジェクトを名前を付けて保存

en: Save current project to file
ja: 現在のプロジェクトを保存

en: Save file as:
ja: 名前を付けて保存

en: Save preset
ja: プリセットを保存

en: Save project
ja: プロジェクトを保存

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
ja: 選択したオプションをプリセット"%1%"に保存

en: Save the selected options.
ja: 選択したオプションを保存

en: Save to Filament Preset
ja: Save to Filament Presets

en: Saving objects into the 3mf failed.
ja: 3mfへの保存は失敗しました。

en: Scale
ja: スケール

en: Scale also changes amount of curve samples (%1%)
ja: スケールによりカーブ サンプル量も変更されます(%1%)

en: Scale an object to fit the build volume
ja: ビルド容積に合わせて伸縮する

en: Scale per object
ja: オブジェクトごとのスケール

en: Scale ratios
ja: 倍率

en: Scale the model by a float factor
ja: 指定した比率で伸縮する

en: Scale to build volume
ja: ビルド容積に合わせる

en: Scan first layer
ja: 1層目を検査

en: Scanning bed surface
ja: ベッド表面を検査

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
ja: %1%にタスクをスケジューリングしました、詳細は「ウインドウ→タスクキュー」にてご確認ください。

en: Seam
ja: 継ぎ目

en: Seam painting
ja: 継ぎ目ペイント

en: Seam position
ja: 継ぎ目位置

en: Seams
ja: 継ぎ目

en: Search in preset
ja: 検索

en: Searching for optimal orientation
ja: 最適方向を探す

en: Second
ja: 秒

en: Section View
ja: 断面

en: Section view
ja: 断面

en: Select
ja: 選択

en: Select 2 faces on objects and 
     make objects assemble together.
ja: オブジェクト上の2面を選択し結合する。

en: Select 2 points or circles on objects and 
     specify distance between them.
ja: オブジェクト上の2点または円を選択し、
    その間の距離を特定する。

en: Select All
ja: 全てを選択

en: Select Plate
ja: プレートを選択

en: Select a G-code file:
ja: G-codeファイルを選択

en: Select a new file
ja: ファイルを選択

en: Select a part
ja: パーツを選択

en: Select all
ja: 全てを選択

en: Select all objects
ja: すべてのオブジェクトを選択

en: Select at least one object to keep after cutting.
ja: カットした後に残すものを1つ以上選んでください。

en: Select from True Type Collection.
ja: True Type コレクションから選択。

en: Select multiple objects
ja: 複数のオブジェクトを選択

en: Select objects by rectangle
ja: 矩形でオブジェクトを選択

en: Select placeholder
ja: プレースホルダーを選択

en: Select profile to load:
ja: プロファイルを選択

en: Select settings
ja: 設定を選択

en: Select the language
ja: 言語を選択

en: Select the object/part and mouse click to change the name
ja: オブジェクト/パーツを選択し、名前を変更します

en: Select the object/part and press space to change the name
ja: オブジェクト/パーツを選択し、名前を変更します

en: Selection conflicts
ja: 選択の競合

en: Selects all objects
ja: すべてのオブジェクトを選択

en: Send
ja: 送信

en: Send G-Code to printer host
ja: プリンターサーバーにGコードを送信

en: Send G-code
ja: G-codeを送信

en: Send all
ja: 送信 (全プレート)

en: Send print job to
ja: 造形タスクを送信

en: Send progress to pipe
ja: パイプに進捗を送信

en: Send progress to pipe.
ja: パイプに進捗を送信

en: Send to Printer SD card
ja: プリンターのSDカードに送信

en: Send to printer
ja: プリンタへ送信

en: Sending
ja: 送信中

en: Sending gcode file over LAN
ja: LANでG-codeファイルを送信

en: Sending gcode file to sdcard
ja: G-codeファイルをSDカードに送信

en: Sending print configuration
ja: 構成を送信

en: Sending print job over LAN
ja: LAN経由で造形タスクを送信

en: Sending print job through cloud service
ja: クラウド経由で造形タスクを送信

en: Sensitivity of pausing is
ja: 感度

en: Sequence
ja: 順番

en: Serial:
ja: シリアル番号

en: Serious
ja: 重大な

en: Service Unavailable
ja: サービスは利用できません

en: Set
ja: 設定

en: Set Filament for selected items
ja: 選択した項目のフィラメントを設定

en: Set Mirror
ja: ミラーリング設定

en: Set Orientation
ja: 向きを設定

en: Set Position
ja: 位置を設定

en: Set Scale
ja: スケールを設定

en: Set as an individual object
ja: 個別オブジェクトとして設定

en: Set as cover
ja: 代表画像に設定

en: Set as individual objects
ja: 個別オブジェクトとして設定

en: Set bold
ja: ボールド設定

en: Set extruder number for the objects and parts
ja: オブジェクトとパーツ造形用の押出機番号を設定

en: Set filament for selected items
ja: 選択した項目のフィラメントを設定

en: Set filaments to use
ja: フィラメントを選択

en: Set global orientation for whole text.
ja: テキスト全体のグローバルな方向を設定する。

en: Set italic
ja: イタリック設定

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
ja: オブジェクトのパラメータを設定
    複数のオブジェクトを一回で設定できます

en: Set position and orientation per glyph.
ja: 文字ごとに位置と方向を設定する。

en: Set text to face camera
ja: テキストをカメラに向ける

en: Set the brim type to "painted"
ja: ブリムタイプを「ペイント」に設定

en: Sets debug logging level. 0:fatal, 1:error, 2:warning, 3:info, 4:debug, 5:trace
ja: デバッグロギングレベルを設定します。0:fatal、1:error、2:warning、3:info、4:debug、5:trace。

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
ja: 造形中に、AMSスロットを設定できません。

en: Setting Overrides
ja: 上書き設定

en: Settings
ja: 設定

en: Setup Wizard
ja: セットアップ ウィザード

en: Shape
ja: 形状

en: Shape is marked as invisible (%1%).
ja: 図形は非表示としてマークされています (%1%)

en: Shell
ja: シェル

en: Shift + Left mouse button
ja: Shift + マウスの左ボタン

en: Shift + Left mouse button:
ja: Shift + マウス左ボタン

en: Shift + Right mouse button:
ja: Shift + マウス右ボタン

en: Shift+Any arrow
ja: Shift + ↑↓←→

en: Shift+Left mouse button
ja: Shift + マウス左ボタン

en: Shift+Mouse wheel
ja: Shift + マウスホイール

en: Shortcut Key
ja: ショートカット

en: Show
ja: 表示

en: Show "Live Video" guide page.
ja: 「ライブビュー」ガイドを表示

en: Show "Tip of the day" notification after start
ja: 起動後「毎日のヒント」を表示

en: Show &Labels
ja: ラベルを表示

en: Show Configuration Folder
ja: 構成フォルダを表示

en: Show Labels
ja: ラベルを表示

en: Show Tip of the Day
ja: 「毎日のヒント」を表示

en: Show all files, recent first.
ja: 全てのファイルを表示

en: Show all presets (including incompatible)
ja: 全てのプリセットを表示

en: Show command help.
ja: ヘルプを表示します。

en: Show home page on startup
ja: 起動時にホームページを表示

en: Show keyboard shortcuts list
ja: ショートカット一覧を表示

en: Show object labels in 3D scene
ja: 3Dシーンにラベルを表示

en: Show splash screen
ja: スプラッシュ画面を表示する

en: Show the list of the keyboard shortcuts
ja: ショートカット一覧を表示

en: Show wireframe
ja: ワイヤフレームを表示

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
ja: 3Dconnexion設定を表示/非表示

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
ja: 1層目を縮小して、コーナーのはみ出しを軽減します。

en: Silent
ja: サイレント

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
ja: 簡略化は 1 つのパーツのみに使用できます

en: Simplify
ja: 簡略化

en: Simplify Model
ja: モデルを簡略化

en: Simplify model
ja: モデルを簡略化

en: Simply switch to "%1%"
ja: "%1%"に切り替え

en: Single Extruder Multi Material
ja: シングルエクストルーダー・マルチマテリアル

en: Single Extruder Multi Material is selected, 
    and all extruders must have the same diameter.
    Do you want to change the diameter for all extruders to first extruder nozzle diameter value?
ja: 1つのエクストルーダーのマルチマテリアルプリンターが選択されているため、すべてのエクストルーダーの直径が同じでなければなりません。最初のエクストルーダーの直径で、すべてのエクストルーダーノズルの直径を設定しますか？

en: Single extruder multi-material parameters
ja: 単一エクストルーダーのマルチマテリアルパラメーター

en: Size
ja: サイズ

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
ja: プレート上のサイズ

en: Size in emboss direction.
ja: エンボス方向のサイズです。

en: Size of the first layer bounding box
ja: 最初のレイヤーの境界ボックスのサイズ

en: Size of the print bed bounding box
ja: プリントベッド境界ボックスのサイズ

en: Size:
ja: サイズ:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
ja: サイズ: %1% x %2% x %3% in

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
ja: サイズ: %1% x %2% x %3% mm

en: Skew ratio
ja: 傾斜比

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip Calibration2
ja: Skip Calibration 2

en: Skip Objects
ja: オブジェクトスキップ

en: Skirt
ja: スカート

en: Skirt distance
ja: スカート距離

en: Skirt loops
ja: スカートのループ数

en: Slice
ja: スライス

en: Slice all
ja: スライス (全プレート)

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
ja: 全プレートをスライスし、造形時間を推測します

en: Slice gap closing radius
ja: 隙間充填半径

en: Slice ok.
ja: スライス完了

en: Slice plate
ja: スライス

en: Slice the plates: 0-all plates, i-plate i, others-invalid
ja: プレートをスライス: 0: 全て, i:プレートi, その他: 無効

en: Sliced Info
ja: スライス情報

en: Slicing
ja: スライス中

en: Slicing Canceled
ja: スライスを取消しました

en: Slicing Mode
ja: スライシングモード

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
ja: スライシングパラメータ
    オブジェクト/パーツごとのパラメータを設定できます。

en: Slicing Plate %d
ja: プレート%dをスライス

en: Slicing Plate 1
ja: プレート1をスライス

en: Slicing complete
ja: スライス完了

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
ja: 積層の高さです。小さい値では仕上がりがと良くなりますが、造形時間が伸びます。

en: Slicing mesh
ja: メッシュをスライス中

en: Slope
ja: スロープ

en: Slow down for overhang
ja: オーバーハング減速

en: Slow printing down for better layer cooling
ja: 冷却の為減速

en: Smart fill
ja: 自動充填

en: Smart fill angle
ja: 自動充填角度

en: Smooth
ja: 滑らか目

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
ja: オブジェクト順で造形するでは、この機能を使用できません。

en: Smoothing
ja: スムージング

en: Snap
ja: スナップ

en: Software has New version.
ja: アップデートが利用可能です

en: Solid infill
ja: ソリッドインフィル

en: Soluble material
ja: 可溶性材料

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
ja: 可溶性材料は、サポート又はサポート接触面の造形によく使われます

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
ja: ノズルが長い距離で移動する時に、リトラクションの量です。値が0の場合、リトラクションが無効になります。

en: Some extension in the input is invalid
ja: 入力の一部の拡張子が無効

en: Some presets are modified.
ja: プリセットが変更されました。

en: Some values have been replaced. Please check them:
ja: 変更された値があります、ご確認ください：

en: Source filename of the first object, without extension.
ja: 最初のオブジェクトのソース ファイル名（拡張子を除く）。

en: Space
ja: スペース

en: Space proportion related to radius
ja: 半径に関係する空間の割合

en: Spacing
ja: 間隔

en: Spacing between support lines
ja: サポートの線の間隔です

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
ja: 底部接触面を造形時に線の距離です。0はソリッド接触面です。

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
ja: 接触面を造形時に線の距離です。0はソリッド接触面です。

en: Spacing of purge lines on the wipe tower.
ja: ワイプタワーのパージラインの間隔。

en: Sparse infill
ja: スパース インフィル

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
ja: スパース インフィルの面積がこの値以下の場合、ソリッド インフィルに変換されます

en: Sparse infill density
ja: 充填密度

en: Sparse infill pattern
ja: 充填パターン

en: Special mode
ja: 特別モード

en: Specific for %1%
ja: %1%に固有

en: Specific for sequential printing. Zero-based index of currently printed object.
ja: 順次プリントに特化したものです。 現在プリントされているオブジェクトの 0 から始まるインデックス。

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
ja: Specify the URL of your device user interface if it's not the same as print_host

en: Speed
ja: 速度

en: Speed (mm/s)
ja: 速度 (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means same speed with retraction
ja: リトラクション後フィラメントをロードする時の速度です、値が0の場合、リトラクションの速度と同じくなります。

en: Speed limitation
ja: 速度制限

en: Speed of exhaust fan during printing.This speed will overwrite the speed in filament custom gcode
ja: Speed of exhaust fan during printing.This speed will override the speed in filament custom g-code

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
ja: ギャップを充填時の速度です。ギャップの幅が不規則なので、遅くするのが推奨です。

en: Speed of initial layer except the solid infill part
ja: 1層目を造形時に、ソリッド インフィル以外の部分の造形速度です。

en: Speed of inner wall
ja: 内壁の造形速度です。

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
ja: ソリッド インフィルの造形速度です。

en: Speed of internal sparse infill
ja: スパース インフィルの造形速度です。

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
ja: 外壁の造形速度です。普段は内壁より遅い速度を指定し、仕上がりが良くなります。

en: Speed of retractions
ja: リトラクションの速度です。

en: Speed of solid infill part of initial layer
ja: 1層目のソリッド インフィルの造形速度です。

en: Speed of support
ja: サポートの造形速度です。

en: Speed of support interface
ja: サポート接触面の造形速度です。

en: Speed of the first cooling move
ja: 冷却移動の最初の速度

en: Speed of the last cooling move
ja: 最後の冷却移動の速度

en: Speed of top surface infill which is solid
ja: トップ面のインフィルの造形速度です。

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
ja: 移動完了時の速度です。

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
ja: 「アダプティブ積層ピッチ」で造形速度アップ！

en: Speed used at the very beginning of loading phase.
ja: ロードし始めの最初のスピード。

en: Speed used for loading the filament on the wipe tower.
ja: フィラメントをワイプタワー上でロードする際のスピード。

en: Speed used for stamping.
ja: スタンピング時の速度。

en: Speed used for unloading the filament on the wipe tower (does not affect  initial part of unloading just after ramming).
ja: ワイプタワー上でアンロードするときのスピード（ラミング直後のアンロードスピードには影響しません）

en: Speed used for unloading the tip of the filament immediately after ramming.
ja: ラミング直後にフィラメントの先端を引き抜く速度。

en: Speed:
ja: 速度

en: Speed:
ja: 速度

en: Sphere
ja: 球体

en: Spiral
ja: スパイラル

en: Spiral vase
ja: スパイラル

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
ja: スパイラルモードでは、輪郭面を一筆書きで造形します。Z方向の移動に段差がないので、シームはありません。

en: Split
ja: 分割

en: Split the selected object
ja: 選択したオブジェクトを分割

en: Split the selected object into multiple objects
ja: 選択したオブジェクトを複数のオブジェクトに分割

en: Split the selected object into multiple parts
ja: 選択したオブジェクトを複数のパーツに分割

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
ja: オブジェクト/パーツに分割
    一つのオブジェクトを複数のオブジェクト/パーツに分割して色を簡単につけましょう。

en: Split to objects
ja: オブジェクトに分割

en: Split to parts
ja: パーツに分割

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
ja: 複数のプレートに分割
    一つのモデルを分割し、複数のプレートで造形することもできます。

en: Sport
ja: スポーツ

en: Stabilization cone apex angle
ja: スタビライザーコーンの頂角

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
ja: オブジェクトを積み重ね
    複数のオブジェクトを積み重ねて造形できます。

en: Stack overflow
ja: Stack Overflow

en: Staggered inner seams
ja: ジグザグ状のインナーシーム

en: Stainless steel
ja: ステンレススチール

en: Stamping distance measured from the center of the cooling tube
ja: 冷却チューブの中心から測定したスタンピング距離

en: Stamping loading speed
ja: スタンピングのローディング速度

en: Standard
ja: 標準

en: Start Calibration
ja: キャリブレーションを開始

en: Start G-code
ja: スタートG-code

en: Start G-code when start the printing of this filament
ja: このフィラメントを使用開始時のG-code

en: Start G-code when start the whole printing
ja: 造形開始時のG-code

en: Start PA:
ja: 開始PA:

en: Start a new project
ja: 新しいプロジェクトで始める

en: Start a new window
ja: 新規ウインドウ

en: Start calibration
ja: 開始

en: Start end points
ja: 終始点

en: Status
ja: デバイス状態

en: Step
ja: 手順

en: Still load
ja: ロード

en: Still unload
ja: アンロード

en: Stop
ja: 中止

en: Stop them and continue anyway?
ja: これらを止めて、続行しますか？

en: Storage unavailable, insert SD card.
ja: Storage unavailable; please insert MicroSD card.

en: Storages found
ja: ストレージが見つかりました

en: Strength
ja: 強度

en: String containing current time in yyyyMMdd-hhmmss format.
ja: yyyyMMdd-hhmmss形式の現在時刻を表す文字列。

en: Stroke of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
ja: 形状 (%1%) のストロークにサポートされていないものが含まれています： %2%.

en: Stroke of shape (%1%) is too thin (minimal width is %2% mm).
ja: 形状のストローク (%1%) が細すぎます (最小幅は %2% mm)。

en: Style
ja: スタイル

en: Style "%1%" can't be used and will be removed from a list.
ja: スタイル"%1%"は使用できないので、リストから削除されます。

en: Success!
ja: 成功!

en: Successfully sent. Close current page in %s s
ja: 送信しました、%s秒後自動閉じます。

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
ja: 送信しました、%s秒後デバイスページへ移動します

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
ja: Successfully sent. Automatically jumping to the next page in %ss

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
ja: デバイス %s(%s)をお取出しできます

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
ja: 推奨フラッシュ量範囲 [%d, %d]

en: Support
ja: サポート

en: Support Blocker
ja: サポート除去器

en: Support Cubic
ja: キュービックサポート

en: Support Enforcer
ja: サポート増強器

en: Support Generated
ja: 生成されたサポート

en: Support control chamber temperature
ja: Support controlling chamber temperature

en: Support critical regions only
ja: 必須領域のみ

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
ja: サポート増強器を有効しましたが、サポート自体は有効されていません。有効にしてください。

en: Support filament
ja: サポート用フィラメント

en: Support interface
ja: サポート接触面

en: Support material
ja: サポート材料

en: Support material is commonly used to print support and support interface
ja: サポート素材は、サポート又はサポート接触面の造形によく使われます。

en: Support painting
ja: サポートペイント

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
ja: サポートペイント
    サポートは塗り絵のように生成することができます。

en: Support transition
ja: サポート変換層

en: Support wall loops
ja: サポートのウォール数

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
ja: オーバーハングの角度がこの閾値以下になる場合、サポートを生成します

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
ja: サポート/色塗り: 半径のサイズ

en: Support/Color Painting: adjust section position
ja: サポート/色塗り: 断面の位置

en: Support/object xy distance
ja: 水平間隔

en: Support: generate contact points
ja: サポート: 接触点を生成

en: Supports Painting
ja: サポートペイント

en: Supports silent mode
ja: サイレントモード

en: Swap Y/Z axes
ja: Y/Z 軸を交換

en: Sweeping XY mech mode
ja: XY軸特性を測定

en: Switch cloud environment, Please login again!
ja: クラウド環境を切り替えました、再度サインインしてください。

en: Switch to Device tab after upload.
ja: アップロード後、デバイスタブに切り替える。

en: Switch to normal mode
ja: 通常モードに切り替え

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
ja: オブジェクトごとの設定モードに切り替え、モディファイア設定を編集できます

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
ja: オブジェクト設定で、各オブジェクトの造形設定を指定できます。

en: Switch to silent mode
ja: サイレントモードに切り替える

en: Switch to timelapse files.
ja: タイムラプスに切替え

en: Switch to video files.
ja: ビデオファイルに切替え

en: Switching application language
ja: アプリケーション言語の切り替え

en: Switching application language while some presets are modified.
ja: アプリケーション言語を切り替える時に、プリセットの変更があります

en: Switching the language requires application restart.
ja: 言語を切り替えるには、再起動が必要です。

en: Sync filaments with AMS
ja: AMSと同期

en: Sync filaments with AMS will drop all current selected filament presets and colors. Do you want to continue?
ja: AMSと同期する場合、現在のフィラメント設定が上書きされます。続行しますか？

en: Sync settings
ja: 同期設定

en: Synchronization
ja: 同期

en: Synchronize filament list from AMS
ja: AMSと素材を同期

en: Synchronizing device information
ja: デバイス情報を同期

en: Synchronizing device information time out
ja: デバイス情報同期はタイムアウトしました

en: System presets
ja: システム プリセット

en: TPU is not supported by AMS.
ja: TPU is not supported by the AMS.

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
ja: TPU is not supported by Flow Dynamics Auto-Calibration.

en: Task canceled
ja: タスクを取消しました

en: Temperature
ja: 温度

en: Temperature (°C)
ja: 温度 (°C)

en: Temperature variation
ja: 軟化温度

en: Temperature:
ja: 温度

en: Temperatures
ja: 温度

en: Template Custom G-code
ja: カスタムG-code雛形

en: Test
ja: テスト

en: Text
ja: テキスト

en: Text contains character glyph (represented by '?') unknown by font.
ja: テキストにフォントで不明な文字記号（ '?'で表される）が含まれている。

en: Text doesn't show current horizontal alignment.
ja: テキストが現在の水平アライメントを示さない。

en: Text input doesn't show font boldness.
ja: 文字入力でボールドフォントが表示されない。

en: Text input doesn't show font skew.
ja: テキスト入力でイタリック体が表示されない。

en: Text input doesn't show gap between lines.
ja: テキスト入力で、行間が表示されない。

en: Text move
ja: テキストの移動

en: Text rotate
ja: テキストの回転

en: Text shape
ja: 文字形状

en: Texture
ja: テクスチャ

en: Textured PEI Plate
ja: PEIプレート

en: Thank you for purchasing a Bambu Lab device.Before using your Bambu Lab device, please read the terms and conditions.By clicking to agree to use your Bambu Lab device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the Bambu Lab Privacy Policy, please do not use Bambu Lab equipment and services.
ja: Thank you for purchasing a Bambu Lab device. Before using your Bambu Lab device, please read the terms and conditions. By clicking to agree to use your Bambu Lab device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use (collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the Bambu Lab Privacy Policy, please do not use Bambu Lab equipment and services.

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
ja: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it?
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
ja: The 3mf has following modified G-code in filament or printer presets:

en: The 3mf is not supported by OrcaSlicer, load geometry data only.
ja: この3mfファイルと互換性がありません、ジオメトリーデータのみ読込みます。

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Found following keys unrecognized:
ja: 3mfのバージョン %s は %sのバージョン %sより新しい為、下記のキーを認識できません

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Suggest to upgrade your software.
ja: 3mfのバージョン%sは%sの%sより新しい為、ソフトウェアを更新してください。

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament. This takes about 20 seconds.
ja: BambuLab純正フィラメントを入れると、フィラメント情報を自動的に読込みます（20秒ほどかかります）

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
ja: 起動時、フィラメント情報を自動的に読込みます（60秒ほどかかります）　注意：読込み時に、スプールが回転します。

en: The AMS will estimate Bambu filament's remaining capacity after the filament info is updated. During printing, remaining capacity will be updated automatically.
ja: BambuLab純正フィラメントの場合、残量の推定を行います。造形時に、残量自動的に更新します。

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
ja: フィラメント情報を自動更新しません、前回の情報を引き続き使用します。

en: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue creating, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?
ja: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?

en: The Orca Slicer needs an upgrade
ja: Orca Slicer をアップデートする必要があります

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
ja: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer presets first before importing that SLA archive.

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
ja: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Disable it in order to enable Firmware Retraction?

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
ja: 実フラッシュ量 = マルチプライヤー × フラッシュ量

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
ja: アイロン時の押出量です。通常流量の比率で決まります。

en: The angle of the branches' diameter as they gradually become thicker towards the bottom. An angle of 0 will cause the branches to have uniform thickness over their length. A bit of an angle can increase stability of the organic support.
ja: 枝の直径が、下に向かって徐々に太くなっていくときの角度です。角度が0だと、枝の太さが一定になります。少し角度をつけると、オーガニックサポートの安定性が増します。

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
ja: OpenGLのバージョンは2.0以下の為アプリケーションを実行できません

en: The average distance between the random points introduced on each line segment
ja: ポイント間の平均距離

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
ja: キャリブレーションではデバイスの状態を検知し、使用により生じた偏差を最小化します。デバイスが最適なパフォーマンスを出せる状態を維持します。

en: The configuration is up to date.
ja: 構成データが最新です

en: The configuration package is changed in previous Config Guide
ja: 構成パッケージが前のコンフィグガイドに変更されました

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
ja: 構成パッケージは現在のバージョンと互換性ありません。
    %sで構成パッケージを更新しアプリケーションを再起動します

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
ja: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃. In order to avoid extruder clogging, low temperature filament (PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.

en: The current custom preset will be detached from the parent system preset.
ja: 現在のカスタムプリセットは、親システムプリセットから切り離されます。

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
ja: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please update the printer firmware.

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
ja: The current heatbed temperature is relatively high. The nozzle may clog when printing this filament in a closed environment. Please open the front door and/or remove the upper glass.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
ja: 現在のプロジェクトには未保存の変更があります。続行する前に保存しますか?

en: The custom printer or model is not entered, please enter it.
ja: The custom printer or model missing; please input.

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
ja: 造形と移動時のデフォルト加速度です。

en: The distance between the lines of ironing
ja: アイロン時の線間隔です。

en: The distance from the boundary between filaments to generate interlocking structure, measured in cells. Too few cells will result in poor adhesion.
ja: フィラメント間の境界からインターロック構造を形成するまでの距離で、セル単位で測定されます。セル数が少なすぎると接着力が低下します。

en: The distance from the outside of a model where interlocking structures will not be generated, measured in cells.
ja: インターロック構造が生成されないモデルの外側からの距離をセル単位で指定します。

en: The extruder to use when printing perimeter of the wipe tower. Set to 0 to use the one that is available (non-soluble would be preferred).
ja: ワイプタワーの外周を印刷する際に使用するエクストルーダーです。0に設定すると、使用可能なものを使用します（非水溶性であることが望ましい）。

en: The failed test result has been dropped.
ja: The failed test result has been removed.

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
ja: The file %s already exists.
    Do you want to replace it?

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
ja: %sを送信しました、プリンターにて確認できます

en: The file does not contain any geometry data.
ja: このファイルにはジオメトリデータが含まれていません。

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting Orca.
ja: ファームウェアのバージョンに異常があります。印刷する前に修復と更新が必要です。今すぐ更新しますか？

en: The height of the beams of the interlocking structure, measured in number of layers. Less layers is stronger, but more prone to defects.
ja: インターロック構造のビームの高さを用いて、レイヤー数を測ります。レイヤー数が少ないほど強度は高いですが、欠陥が生じやすくなります。

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
ja: 入力値範囲は %1% ～ %2%

en: The largest printable layer height for extruder. Used tp limits the maximum layer hight when enable adaptive layer height
ja: 最大積層ピッチ：この値は「アダプティブ積層ピッチ」が有効時に積層ピッチの最大値です

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
ja: 拭き上げ前のリトラクション量です、通常のリトラクション量の比率で指定します。

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
ja: タグが検出されない場合、造形を停止する場合があります。

en: The lowest printable layer height for extruder. Used tp limits the minimum layer hight when enable adaptive layer height
ja: 最小積層ピッチ：この値は「アダプティブ積層ピッチ」が有効時に積層ピッチの最小値です

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
ja: フィラメントは温度により体積が変わります。この設定で押出流量を比例的に調整します。 0.95 ～ 1.05の間で設定していください。

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid clogging.
ja: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than this, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid clogs.

en: The material type of filament
ja: フィラメント素材タイプ

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
ja: ノズル材料：これにより、ノズルの耐摩耗性と使用できるフィラメントが決まります。

en: The model is not found, please reselect vendor.
ja: The model was not found; please reselect vendor.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
ja: マルチプライヤーの有効範囲は [%.2f, %.2f] です。

en: The name "%1%" already exists.
ja: "%1%"が既に存在しています

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
ja: プリセット名と同じの為、設定できません。

en: The name is not allowed to be empty.
ja: 「名前」が空です

en: The name is not allowed to end with space character.
ja: 名前の最後にスペースを入れないでください

en: The name is not allowed to start with space character.
ja: 名前の先頭にスペースを入れないでください

en: The name is the same as another existing preset name
ja: The name is the same as another existing preset name.

en: The name may show garbage characters!
ja: 文字化けがあるようです、ご確認ください

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
ja: The nozzle diameter has been synchronized from the printer settings.

en: The nozzle diameter is not found, please reselect.
ja: The nozzle diameter was not found; please reselect.

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
ja: ノズル硬度はフィラメントの要求硬度より低いです。高硬度ノズルに交換してください。

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
ja: ノズル温度と最大体積速度です。

en: The nozzle's hardness. Zero means no checking for nozzle's hardness during slicing.
ja: ノズル硬度です、値が0になる場合、ノズル硬度を考慮しません。

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determined by bottom shell layers
ja: 底面の厚さです、底面層数で決まった厚みがこの値より小さい場合、層数を増やします。この値が0にする場合、この設定が無効となり、設定した層数で造形します。

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determined by top shell layers
ja: トップ面の厚さです、トップ面層数で決まった厚みがこの値より小さい場合、層数を増やします。この値が0にする場合、この設定が無効となり、設定した層数で造形します。

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
ja: 壁の層数

en: The object %1% exceeds the maximum build volume height.
ja: オブジェクト %1% がビルドボリュームの最大高さを超えています。

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
ja: ファイル %s 中のオブジェクトが小さいすぎます、ファイルの単位をご確認ください。
    mm単位に変換しますか？

en: The player is not loaded, please click "play" button to retry.
ja: The player is not loaded; please click the "play" button to retry.

en: The preferred angle of the branches, when they do not have to avoid the model. Use a lower angle to make them more vertical and more stable. Use a higher angle for branches to merge faster.
ja: 枝の好ましい角度、モデルを避ける必要がない場合。低い角度を使用すると、より垂直になり、より安定します。枝が早く合流するようにするには、角度を高くします。

en: The prime tower is currently only supported for the Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware and Repetier G-code flavors.
ja: プライムタワーは現在、Marlin、RepRap/Sprinter、RepRapFirmware、およびRepetierのGコード形式のみサポートされています。

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
ja: オブジェクト順で造形する場合、プライムタワーを利用できません

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
ja: [アダプティブ積層ピッチ]を使用する時に、プライムタワーを利用できません

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
ja: プライムタワーを使用するには、全てのオブジェクトが同じ積層ピッチを持つ必要があります

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
ja: プライムタワーを使用するにはサポートとのギャップを積層ピッチの整数倍である必要があります

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
ja: プライムタワーを使用するには、全てのオブジェクトが同じラフト層数を使う必要があります

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
ja: プライムタワーを使用するには、全てのオブジェクトが同じ積層ピッチを使う必要があります

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
ja: プライムタワーを使用するには、全てのオブジェクトが同じ積層ピッチを使う必要があります

en: The prime tower requires that support has the same layer height with object.
ja: プライムタワーを使用するには、オブジェクトとサポートが同じ積層ピッチを使う必要があります

en: The printer does not support sending to printer SD card.
ja: このプリンターはSDカードに送信することができません

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
ja: このプリンターはAMSスロットマッピングをサポートしません

en: The printer is busy on other print job
ja: プリンターはビジーです。

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
ja: プリンターが指令を実行中です。実行終了してから造形を再開してください。

en: The printer is required to be in the same LAN as Orca Slicer.
ja: このプリンターを使用するには、Orca Slicerを同一のLANで使用してください。

en: The printer preset is not found, please reselect.
ja: The printer preset was not found; please reselect.

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
ja: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserved.
    	Cancel: Do not create a preset; return to the creation interface.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
ja: 積層造形時間がこの値より短い時に、より良い冷却を図るため速度を落とします。

en: The project is no longer available.
ja: プロジェクトは使用できなくなりました。

en: The selected file
ja: 選択したファイル

en: The selected file contains no geometry.
ja: 選択したファイルにはジオメトリデータが入っていません

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
ja: 選択したファイルには、繋がっていない部分があります為使用できません

en: The selected object couldn't be split.
ja: 選択したオブジェクトを分割できませんでした。

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
ja: 複数の素材の場合、スパイラルモードを使用できません

en: The start and end points which is from cutter area to garbage can.
ja: カッター領域から廃料排出口までの終始点

en: The start position to print each part of outer wall
ja: 各パーツに対して、外壁を造形時の開始位置です。

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
ja: The supplied file couldn't be read because it's empty.

en: The target object contains only one part and can not be split.
ja: オブジェクトは一つだけのパーツが入っており、分割できません。

en: The text cannot be written using the selected font. Please try choosing a different font.
ja: 選択されているフォントでは、文字が書けません。別のフォントを選択してみてください。

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
ja: オブジェクトの最後のパーツはタイプを変更できません。

en: The uploads are still ongoing
ja: アップロード中

en: The vector has two elements: x and y coordinate of the point. Values in mm.
ja: ベクトルには、点の x 座標と y 座標という 2 つの要素があります。 値は mm 単位です。

en: The vector has two elements: x and y dimension of the bounding box. Values in mm.
ja: ベクトルには、境界ボックスの x 次元と y 次元という 2 つの要素があります。 値は mm 単位です。

en: The vendor can not be a number. Please re-enter.
ja: The vendor can not be a number; please re-enter.

en: The version of Orca Slicer is too low and needs to be updated to the latest version before it can be used normally
ja: 現在のOrca Slicerはバージョンが古いため使用できません、アップデートしてください。

en: The volume of material to prime extruder on tower.
ja: フィラメントのフラッシュ量です。

en: The volume of the object is zero
ja: オブジェクトの体積が0です

en: The volume to be rammed before the toolchange.
ja: ツールチェンジ前にラミングで使用する量

en: The width of the interlocking structure beams.
ja: インターロック構造のビームの幅。

en: The width within which to jitter. It's advised to be below outer wall line width
ja: ジッターの幅：外壁の線幅より小さくするのをお勧めします。

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
ja: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration. If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above. The default value for this parameter is 80%.

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
ja: The wiping tower can be used to clean up residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle in order to avoid appearance defects when printing objects.

en: The z gap between the bottom support interface and object
ja: サポート底面とオブジェクトのZ方向間隔

en: The z gap between the top support interface and object
ja: サポート接触面とオブジェクトのZ方向の間隔

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
ja: 適用できるフィラメントがありません、同期を行えません

en: There are several IP addresses resolving to hostname %1%.
    Please select one that should be used.
ja: ホスト名%1%には、いくつかのIPアドレスがあります。
    使用するIPアドレスを1つ選んでください。

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
ja: 不明なフィラメントがあります、造形に必要かどうかご確認ください。引き続き造形する場合は、「確認」を押してください。

en: There are some unknown filaments mapped to generic preset. Please update Orca Slicer or restart Orca Slicer to check if there is an update to system presets.
ja: 不明なフィラメントがあります、Orca Slicerを更新してください。

en: There are warnings after slicing models:
ja: スライスの警告:

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to override the historical result?
ja: There is already a previous calibration result with the same name: %s. Only one result with a name is saved. Are you sure you want to overwrite the previous result?

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
ja: There may be disallowed characters in the vendor or serial input of the filament. Please delete and re-enter.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
ja: プリンターと接続できませんでした。もう一度試してください。

en: Thickness
ja: 太さ

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
ja: 積層が変わる直前に実行するG-codeです。

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
ja: このG-codeは造形を一時停止用です。ユーザがこれをG-codeに入れて造形を一時停止できます。

en: This G-code will be used as a custom code
ja: このG-codeがカスタム用です。

en: This action is not revertible.
    Do you want to proceed?
ja: このアクションは元に戻せません。
    続行しますか？

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate with solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.
ja: This action will break a cut correspondence.
    After that, model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate with solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.

en: This experimental setting uses G10 and G11 commands to have the firmware handle the retraction. This is only supported in recent Marlin.
ja: この試用的な設定で、G10およびG11コマンドを使用して、ファームウェア吸込み(リトラクション)を行うことができます。 これは最近のMarlinでのみサポートされています。

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
ja: Z位置が一致していない複数のオブジェクトを解析しました。
    マルチパーツとして読込みますか？

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
ja: フィラメントを切り替える直後に実行するG-codeです。

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
ja: 積層が変わる直後に実行するG-codeです。

en: This is a default preset.
ja: これはデフォルトのプリセットです。

en: This is a system preset.
ja: これはシステムプリセットです。

en: This is the newest version.
ja: 最新バージョンです。

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
ja: 底面に使用するソリッド層数です。この値が底面の厚みより小さい場合、層数を増やして厚みに合わせます。

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
ja: トップ面に使用するソリッド層数です。この値がトップ面の厚みより小さい場合、層数を増やして厚みに合わせます。

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
ja: オーバーハングを造形時の速度です。オーバーハングの角度が線幅に対する割合で表示します。0は減速無しで壁面の速度が使用されます。

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle.
ja: This machine type can only hold %d historical results per nozzle.

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle. This result will not be saved.
ja: This machine type can only hold %d historical results per nozzle. This result will not be saved.

en: This machine type can only hold 16 history results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?
ja: This machine type can only hold 16 historical results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ja: このオブジェクトは廃料で造形されます。時間とフィラメントの節約として有効的ですが、色の指定ができなくなります。プライムタワーが有効になる場合、この設定が無効になります。

en: This only takes effect during printing
ja: 造形時の設定

en: This option causes the inner seams to be shifted backwards based on their depth, forming a zigzag pattern.
ja: このオプションは、内側のシーム部を深さに応じて後方にずらし、ジグザグ模様を形成するものです。

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used by default.
ja: ソリッド インフィル領域に狭い部分があるか検出します。その設定を有効にする場合、狭い領域は同心パターンを使用し、それ以外の領域は、直線パターンを使用します。

en: This option will drop the temperature of the inactive extruders to prevent oozing.
ja: このオプションは、非アクティブなエクストルーダーの温度を下げて、樹脂ダレを防止するものです。

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
ja: 現在のプレートがロックされたため自動レイアウトできません

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
ja: プレートがロックされています。
    自動向き調整ができません。

en: This printer does not support printing all plates
ja: プリンターが全てのプレートを造形することができません

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
ja: サポートタイプがツリーの時、隣接するノードの距離です。

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
ja: サポートノードの初期直径です。

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
ja: ツリータイプのサポートを造形する時の最大オーバーハング最大角度です。この値が大きくなると、枝部分が繋がりやすくなります。

en: This setting is only used for model size tunning with small value in some cases.
    For example, when model size has small error and hard to be assembled.
    For large size tuning, please use model scale function.
    
    The value will be reset to 0.
ja: この設定はオブジェクトサイズの微調整としてしようしてください。大きく調整する場合は、スケーリングを使用してください。
    
    値を0にリセットします。

en: This setting specifies the count of support walls in the range of [0,2]. 0 means auto.
ja: サポートの壁面（ウォール）層数を0から2の範囲で指定します。0は自動。

en: This setting specifies whether to add infill inside large hollows of tree support
ja: この設定により、大きいツリーサポートを造形する時に、インフィルを追加します。

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
ja: この設定は、単位時間で押出できるフィラメントの体積を示します。造形速度はこのパラメータにも制限されています。0に設定できません。

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
ja: このソフトウェアは、著作権およびその他の所有権がそれぞれの所有者に属するオープン ソース コンポーネントを使用しています。

en: This string is edited by RammingDialog and contains ramming specific parameters.
ja: この文字列はラミングダイアログで編集され、ラミング固有のパラメーターが含まれています。

en: This value will be added (or subtracted) from all the Z coordinates in the output G-code. It is used to compensate for bad Z endstop position: for example, if your endstop zero actually leaves the nozzle 0.3mm far from the print bed, set this to -0.3 (or fix your endstop).
ja: この値は、出力Gコードの全てのZ座標に対して加算/減算されます。これによって Zエンドストップの位置を補正できます。例えば、エンドストップで0のとき、実際にはノズルがベッド面から0.3mm離れる場合、これを-0.3に設定します（もしくはエンドストップ位置を修正します）。

en: This vector saves required volumes to change from/to each tool used on the wipe tower. These values are used to simplify creation of the full purging volumes below.
ja: このベクトル列には、ワイプタワーで使用される各フィラメント間で変更するために必要なボリュームが保存されます。 これらの値は、以下の完全なパージボリュームの作成を簡素化するために使用されます。

en: Threshold angle
ja: 閾値角度

en: Time
ja: 時間

en: Time Estimation
ja: 予測時間

en: Time to wait after the filament is unloaded. May help to get reliable toolchanges with flexible materials that may need more time to shrink to original dimensions.
ja: フィラメントがアンロードされた後に停止する時間。 軟らかい材料などで元の寸法に縮小するのに時間を必要とすると考えられる場合で、信頼性の高いツール交換を行うのに役立ちます。

en: Timelapse
ja: タイムラプス

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
ja: タイムラプス
    カメラの活用は、モニタリングだけでなく、自慢のタイムラプスビデオも生成できます。

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Timestamps
ja: タイムスタンプ

en: Tiny / Wide glyphs
ja: 小さい/広いグリフ

en: Tip Diameter
ja: 先端径

en: Tips
ja: ヒント

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = Bambu, Family = Basic, Matte)
ja: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family (Brand = Bambu, Family = Basic, Matte, etc.)

en: Tips:
ja: ヒント

en: To
ja: →

en: To do that please specify a new name for the preset.
ja: これを行うには、プリセットの新しい名前を指定してください。

en: To objects
ja: オブジェクトに

en: To parts
ja: パーツに

en: Toggle Wireframe
ja: ワイヤフレームの表示/非表示

en: Tolerance
ja: 公差

en: Too large elephant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
ja: コーナーはみ出し補正値が大きいです。
    コーナーはみ出しがまだ大きい場合、他の設定を確認してください。例えば、ベッド温度を下げるなど。
    
    値は0にリセットします。

en: Too large line width
ja: 線幅が広すぎます

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
ja: 値が小さいです、0.1にリセットします

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
ja: 積層ピッチが小さすぎます、0.2にリセットされました

en: Too small line width
ja: 線幅が小さすぎます

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
ja: 値が小さすぎます、0.5に戻します

en: Too small, enlarged font height inside text input.
ja: 小さすぎます、テキスト入力時のフォント高さを大きくしました。

en: Too tall, diminished font height inside text input.
ja: 高すぎます、テキスト入力の文字高を小さくしました。

en: Tool
ja: ツール

en: Tool Move
ja: ツール 移動

en: Tool type
ja: ツールタイプ

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Toolchange parameters with multi extruder MM printers
ja: マルチエクストルーダーMMプリンターのツールチェンジパラメータ

en: Toolchange parameters with single extruder MM printers
ja: 単一エクストルーダーMMプリンターのツールチェンジパラメーター

en: Top
ja: トップ

en: Top Minimum Shell Thickness
ja: トップ面最小厚み

en: Top Solid Layers
ja: トップソリッド層

en: Top View
ja: トップ

en: Top Z distance
ja: トップ面とのZ間隔

en: Top interface layers
ja: トップ接触面の層数

en: Top interface spacing
ja: トップ接触面間隔

en: Top shell layers
ja: トップ面層数

en: Top shell thickness
ja: トップ面厚さ

en: Top solid layers
ja: トップソリッド層

en: Top surface
ja: トップ面

en: Top surface pattern
ja: トップ面パターン

en: Top surfaces
ja: 全てのトップ面

en: Top-right corner of first layer bounding box
ja: 最初のレイヤーの境界ボックスの右上隅

en: Top-right corner of print bed bounding box
ja: プリント ベッド境界ボックスの右上隅

en: Top/bottom shells
ja: トップ面/底面

en: Topmost surface
ja: 最上部のみ

en: Total
ja: 合計

en: Total Estimation
ja: 予測合計

en: Total Volume:
ja: 消費量

en: Total filament volume extruded per extruder during the entire print.
ja: プリント全体でエクストルーダーごとに押し出されたフィラメントの総量。

en: Total layer count
ja: トータルレイヤー数

en: Total number of extruders, regardless of whether they are used in the current print.
ja: 現在のプリントで使用されているかどうかに関係ない、エクストルーダーの合計数。

en: Total number of object instances in the print, summed over all objects.
ja: すべてのオブジェクトを合計した、プリント内のオブジェクト インスタンスの総数。

en: Total number of objects in the print.
ja: プリント中のオブジェクトの総数

en: Total rammed volume
ja: 合計ラミング容積

en: Total ramming time
ja: トータルラミング時間

en: Total time
ja: 総時間

en: Total volume
ja: トータル体積

en: Total volume of filament used during the entire print.
ja: プリント全体で使用されるフィラメントの総量。

en: Total weight
ja: トータル重量

en: Traditional
ja: 通常

en: Transfer
ja: 流用

en: Transfer or discard changes
ja: 変更を破棄または保持

en: Transfer the selected options from left preset to the right.
    Note: New modified presets will be selected in settings tabs after close this dialog.
ja: 選択したオプションを左のプリセットから右に転送します。
    注意：このダイアログを閉じた後、新しいプリセットが設定タブで選択されます。

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
ja: 選択したオプションをプリセット "%1%" にコピーしました。

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
ja: 選択したオプションをプリセットにコピーしました。

en: Transfer values from left to right
ja: 左から右へ値を移す

en: Translate
ja: 移動

en: Translation/Zoom
ja: 移動/ズーム

en: Travel
ja: 移動

en: Travel distance threshold
ja: 移動距離閾値

en: Travel speed
ja: 移動速度

en: Tree (auto)
ja: ツリー (自動)

en: Tree (manual)
ja: ツリー (手動)

en: Tree Hybrid
ja: ツリーハイブリッド

en: Tree Slim
ja: ツリースリム

en: Tree Strong
ja: ツリーストロング

en: Tree support branch angle
ja: ツリーサポート枝アングル

en: Tree support branch diameter
ja: ツリーサポート枝直径

en: Tree support branch distance
ja: ツリーサポート枝間隔

en: Tree support brim width
ja: ツリーサポートブリム幅

en: Tree support with infill
ja: ツリーサポートインフィル使用

en: Tri-hexagon
ja: 六角形

en: Triangle
ja: 三角形

en: Triangles
ja: 三角形

en: Triangles: %1%
ja: 三角形: %1% 個

en: Type
ja: タイプ

en: Type:
ja: タイプ

en: Unable to load shaders:
    %s
ja: シェーダを読み込めません:
    %s

en: Undef
ja: 未定義

en: Undefine
ja: 未定義

en: Undefined
ja: 未定義

en: Undefined fill type
ja: 未定義のフィルタイプ

en: Undefined stroke type
ja: 未定義のストロークタイプ

en: Underflow
ja: アンダーフロー

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo boldness
ja: ボールドネス取り消し

en: Undo integration failed.
ja: 統合の取り消しに失敗しました。

en: Undo integration was successful.
ja: 統合の取り消しが成功しました。

en: Undo letter's skew
ja: 文字の傾きを取り消す

en: Undo rotation
ja: 回転を取り消す

en: Undo translation
ja: 移動を取り消す

en: Units
ja: 単位

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Error.
ja: 不明なエラー

en: Unknown Failure
ja: 不明な失敗

en: Unknown error occurred during exporting G-code.
ja: Gコードのエクスポート中に不明なエラーが発生しました。

en: Unknown error when export G-code.
ja: 不明なエラー: G-codeエクスポート

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
ja: Unknown file format: input file must have .3mf or .zip.amf extension.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
ja: Unknown file format: input file must have .stl, .obj, or .amf(.xml) extension.

en: Unknown filename
ja: 不明なファイル名

en: Unload
ja: ｱﾝﾛｰﾄﾞ

en: Unloading speed
ja: アップロードスピード

en: Unloading speed at the start
ja: 最初のアンロードスピード

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Unlock the text's rotation when moving text along the object's surface.
ja: オブジェクトの表面に沿ってテキストを移動させる時に、テキストの回転ロックを解除する。

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
ja: XY方向の除外領域

en: Unretract
ja: リトラクション回復

en: Unsaved Changes
ja: 未保存の変更

en: Unset bold
ja: ボールド設定解除

en: Unset italic
ja: イタリック設定を解除

en: Unsupported OpenGL version
ja: 非対応のOpenGLバージョン

en: Untitled
ja: 名称未設定

en: UpToDate
ja: 最新の状態です。

en: Update
ja: 更新

en: Update built-in Presets automatically.
ja: Update built-in presets automatically.

en: Update failed.
ja: 更新が失敗しました。

en: Update firmware
ja: ファームウェアを更新

en: Update remaining capacity
ja: 残量を更新

en: Update successful.
ja: 更新は完了しました。

en: Update the configs values of 3mf to latest.
ja: 3mfの構成値を更新

en: Updating
ja: 更新中

en: Updating failed
ja: 更新は失敗しました

en: Updating successful
ja: 更新は成功しました

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Models
ja: モデルをアップロード

en: Upload and Print
ja: アップロードとプリント

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
ja: Filename to upload doesn't end with "%s". Do you want to continue?

en: Upload has failed. There is no suitable storage found at %1%.
ja: アップロードに失敗しました。%1%に適切なストレージが見つかりませんでした。

en: Upload to storage
ja: ストレージへのアップロード

en: Uploading
ja: アップロード中

en: Uploading 3mf
ja: 3mfをアップロード中

en: Upper part
ja: 上部パーツ

en: Use Orthogonal View
ja: 直交投影を使用

en: Use Perspective View
ja: パースペクティブを使用

en: Use beam interlocking
ja: インターロックビームを使用する

en: Use free camera
ja: フリーカメラを使用

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern
ja: トップ面に1層だけ造形します、インフィルを多い空間を与えます。

en: Use surface
ja: サーフェースを使用

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
ja: この設定でサポートのパターンを回転させます。

en: Used Filament (g)
ja: フィラメント使用量 (g)

en: Used Filament (m)
ja: フィラメント使用量 (m)

en: Used Filament (mm³)
ja: フィラメント使用量 (mm³)

en: Used Materials
ja: 素材使用量

en: Used filament
ja: フィラメント使用量

en: User
ja: ユーザ

en: User Preset
ja: ユーザープリセット

en: User Sync
ja: ユーザー同期

en: User can self-define the project file name when export
ja: エクスポート時ファイル名を設定できます

en: User logged out
ja: ユーザがサインアウトしました

en: User presets
ja: ユーザープリセット

en: User sync
ja: ユーザー同期

en: Value %s is out of range, continue?
ja: %s の値が範囲外です、続行しますか？

en: Value is out of range.
ja: 値が範囲外です。

en: Variable layer height
ja: 可変積層ピッチ

en: Vector of booleans stating whether a given extruder is used in the print.
ja: 指定されたエクストルーダーがプリントで使用されるかどうかを示すブール値のベクトル。

en: Vendor is not find, please reselect.
ja: Vendor was not found; please reselect.

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
ja: Vendor is not selected; please reselect vendor.

en: Vendor of filament. For show only
ja: Filament Vendor (Only for show)

[ctx: Verb]
en: Scale all
ja: 全て拡縮

en: Verbose G-code
ja: コメント付きGコード

en: Verification failed.
ja: 認証失敗

en: Version
ja: バージョン

en: Version:
ja: バージョン

en: Vertical slider - Move active thumb Down
ja: 垂直スライダー

en: Vertical slider - Move active thumb Up
ja: 垂直スライダー

en: Video
ja: ビデオ

en: View
ja: 表示

en: View all object's settings
ja: 全てのオブジェクトの設定

en: View control settings
ja: 表示設定

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
ja: バーチャルカメラツールが必要です。インストールしますか？

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
ja: バーチャルカメラの初期化が失敗しました！(%s)

en: Volume Operations
ja: 操作

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
ja: ノズル先端とフィラメントカッターの間の体積

en: Volume per extruder
ja: エクストルーダーあたりの体積

en: Volume:
ja: ボリューム

en: Volume: %1% in³
ja: ボリューム: %1% in³

en: Volume: %1% mm³
ja: ボリューム: %1% mm³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
ja: 流量 (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
ja: 体積速度制限

en: WARNING:
ja: 警告

en: Wall distribution count
ja: 壁面分布カウント

en: Wall generator
ja: 壁面生成器

en: Wall loops
ja: 壁面層数

en: Wall transition length
ja: 壁面遷移長さ

en: Wall transitioning filter margin
ja: フィルタマージン

en: Wall transitioning threshold angle
ja: 角度閾値

en: Walls
ja: 壁面

en: Waring:The count of newly added and 
     current extruders exceeds 16.
ja: Warning: The count of newly added and 
     current extruders exceeds 16.

en: Warning
ja: 警告

en: Warning:
ja: 警告

en: Warning: The brim type is not set to "painted",the brim ears will not take effect !
ja: 警告: ブリムタイプが「ペイント」に設定されていないため、効果を持ちません。

en: Warning:please select Plane's feature.
ja: Warning: please select Plane's feature.

en: Warning:please select Point's or Circle's feature.
ja: Warning: please select Point's or Circle's feature.

en: Warning:please select two different mesh.
ja: Warning: please select two different meshes.

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
ja: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor.

en: We found the best flow ratio for you
ja: We found the best flow ratio for you.

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
ja: We now have added auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved to the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp
    2. If the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.

en: We would use Lidar to read the calibration result
ja: We would use Lidar to read the calibration result.

en: Weight per extruder
ja: エクストルーダーあたりの重量

en: What kind of gcode the printer is compatible with
ja: プリンターが対応するG-code

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
ja: When do you need Flow Dynamics Calibration?

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
ja: When spiral vase mode is enabled, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
ja: フィラメント情報を自動更新しません、手動で入力できます。

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
ja: プリンターのドアを開けたまま印刷する必要があるのはどんなときですか？
    エンクロージャーの温度が高い状態で低温のフィラメントをプリントする場合、プリンターのドアを開けると、エクストルーダーやホットエンドが詰まる確率が下がることをご存知ですか？これについてはWikiに詳しい情報があります。

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
ja: ヘッド無しのタイムラプスビデオを録画する時に、「タイムラプスプライムタワー」を追加してください。プレートで右クリックして、「プリミティブを追加」→「タイムラプスプライムタワー」で追加できます。

en: When set to zero, the distance the filament is moved from parking position during load is exactly the same as it was moved back during unload. When positive, it is loaded further,  if negative, the loading move is shorter than unloading.
ja: ゼロに設定すると、ロード中にフィラメントがパーキング位置から押し出される距離は、アンロード中に戻った距離と同一になります。 正の場合、その分多くロードされ、逆に負の場合は、ロード距離はアンロードよりも短くなります。

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
ja: When the current material runs out, the printer will continue to print materials in the following order.

en: When the retraction is compensated after changing tool, the extruder will push this additional amount of filament.
ja: ツールの交換後に吸込み分が補正されると、エクストルーダーはこの追加量のフィラメントを押し出します。

en: When the retraction is compensated after the travel move, the extruder will push this additional amount of filament. This setting is rarely needed.
ja: 移動後に引込みが補償されると、エクストルーダーはこの追加量のフィラメントを押し出します。 この設定はほとんど必要ありません。

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
ja: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated, and the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel move. Using spiral line to lift z can prevent stringing
ja: リトラクション時に、ノズルを少し上げてから移動します。この動作でモデルとの衝突を回避できます。

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
ja: どこでプリンターのIPアドレスとアクセスコードを確認できますか？

en: Whether or not wipe tower is being generated in the print.
ja: プリント時にワイプタワーが生成されているかどうか。

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
ja: サイレントモード有無

en: While the object %1% itself fits the build volume, it exceeds the maximum build volume height because of material shrinkage compensation.
ja: オブジェクト %1% 自体はビルドボリュームに適合していますが、材料の収縮補正のため、ビルドボリュームの最大の高さを超えています。

en: While the object %1% itself fits the build volume, its last layer exceeds the maximum build volume height.
ja: オブジェクト %1% 自体はビルドボリュームに適合していますが、その最後のレイヤーはビルドボリュームの最大高さを超えてしまいます。

en: Width
ja: 幅

en: Width of SVG.
ja: SVGの幅

en: Width of prime tower
ja: プライムタワーの幅です。

en: Width:
ja: 幅

en: Wipe
ja: 拭き上げ

en: Wipe Distance
ja: 拭き上げ距離

en: Wipe options
ja: 拭き上げ設定

en: Wipe tower
ja: ワイプタワー

en: Wipe tower parameters
ja: ワイプタワーのパラメータ

en: Wipe tower purge lines spacing
ja: ワイプタワーのパージラインの間隔

en: Wipe tower rotation angle
ja: ワイプタワーの回転角

en: Wipe tower rotation angle with respect to x-axis.
ja: x軸に対するワイプタワーの回転角度。

en: Wipe while retracting
ja: リトラクション時に拭き上げ

en: World coordinates
ja: 空間座標

en: Would you like to log in this printer with current account?
ja: 現在のアカウントでプリンターをサインインしますか？

en: Would you like to log out the printer?
ja: プリンターをサインアウトしますか？

en: X-Y contour compensation
ja: 輪郭補正 X-Y

en: X-Y hole compensation
ja: ホール補正 X-Y

en: XY separation between an object and its support
ja: オブジェクトとサポートのXY距離です。

en: Year
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: Yes to All
ja: 全ては[はい]

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
ja: 下記の図面の様に、プリンターの設定→ネットワーク→アクセスコードで確認できます

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
ja: 変更したプリセットをプロジェクト内に保存するか、破棄もできます

en: You can keep the modified presets to the new project, discard or save changes as new presets.
ja: 変更したプリセットをデフォルトとして保存できます

en: You can put here your personal notes. This text will be added to the G-code header comments.
ja: ここにメモを書いておくことができます。 このテキストは、Gコードヘッダーのコメントに追加されます。

en: You can't change a type of the last solid part of the object.
ja: オブジェクトの最後のソリッドパーツのタイプを変更することはできません。

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
ja: You cannot load an SLA project with a multi-part object on the bed

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
ja: You can change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
ja: You have completed printing the mall model, 
    but synchronizing rating information has failed.

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
ja: You have entered a disallowed character in the printable area section on the first page. Please use only numbers.

en: You have not selected the vendor and model or entered the custom vendor and model.
ja: You have not selected the vendor and model or input the custom vendor and model.

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
ja: You have not yet selected the printer to replace the nozzle for; please choose a printer.

en: You might want to reduce the size of your model or change current print settings and retry.
ja: モデルのサイズを小さくするか、現在のプリント設定を変更してリトライしてください。

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
ja: You are trying to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that, model consistency can't be guaranteed.

en: You'd better upgrade your software.
ja: ソフトウェアをアップデートする必要があります。

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
ja: Your comment result cannot be uploaded due to the following reasons:
    
      error code:

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
ja: このモデルを造形するにはサポートが必要です、サポートを有効にしてください

en: Your nozzle diameter in preset is not consistent with memorized nozzle diameter. Did you change your nozzle lately?
ja: Your nozzle diameter in preset is not consistent with the saved nozzle diameter. Have you changed your nozzle?

en: Your nozzle diameter in sliced file is not consistent with memorized nozzle. If you changed your nozzle lately, please go to Device > Printer Parts to change settings.
ja: Your nozzle diameter in sliced file is not consistent with the saved nozzle. If you changed your nozzle lately, please go to Device > Printer Parts to change settings.

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
ja: オブジェクトが大きすぎのようです、ベッドに合わせてスケールしますか？

en: Your print is very close to the priming regions. Make sure there is no collision.
ja: プリントはプライミング領域に非常に近いです。 衝突がないことを確認してください。

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
ja: ラフトとオブジェクトのZ方向の間隔。可溶性材料を使用する場合この設定が無効です。

en: Z offset
ja: Zオフセット

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
ja: 継ぎ目位置
    継ぎ目の位置を描き、見えにくい場所に指定して仕上がりを向上させます。

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
ja: 1層目の高さが無効です、0.2mmにリセットします

en: Zero-based index of currently used extruder.
ja: 現在使用されているエクストルーダーの 0 から始まるインデックス。

en: Zero-based index of the first extruder used in the print. Same as initial_extruder.
ja: プリントで使用される最初のエクストルーダーの 0 から始まるインデックス。 Initial_extruder と同じです。

en: Zero-based index of the first extruder used in the print. Same as initial_tool.
ja: プリントで使用される最初のエクストルーダーの 0 から始まるインデックス。  initial_toolと同じ。

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom View
ja: ズーム

en: Zoom in
ja: ズームイン

en: Zoom of view
ja: ズーム

en: Zoom out
ja: 縮小

en: above
ja: 以上

en: allocation failed
ja: メモリ割り当て失敗

en: archive too large
ja: アーカイブのサイスが大きすぎです

en: arrange current plate
ja: 現在のプレートをレイアウト

en: auto rotate current plate
ja: 現在のプレートを自動回転させる

en: buffer too small
ja: バッファーが小さすぎます

en: click here to see more info
ja: 詳しくはこちら

en: compression failed
ja: 圧縮失敗

en: create new preset failed.
ja: Creating new preset failed.

en: current
ja: 現在

en: debug
ja: デバッグ

en: debug save button
ja: 保存

en: decompression failed
ja: 解凍が失敗しました

en: default
ja: デフォルト

en: default SLA material profile
ja: デフォルトのSLA材料プロファイル

en: default SLA print profile
ja: デフォルトのSLAプリントプロファイル

en: default filament profile
ja: デフォルトフィラメントプロファイル

en: default print profile
ja: デフォルトプリントプロファイル

en: delete all objects on current plate
ja: 現在のプレート上の全てのオブジェクトを削除

en: does not contain valid gcode.
ja: 有効なG-codeが含まれていません。

en: downloading project ...
ja: プロジェクトをダウンロード中

en: error
ja: エラー

en: failed finding central directory
ja: フォルダが見つかりませんでした

en: fatal
ja: 重大的

en: file create failed
ja: ファイルの作成に失敗しました

en: file not found
ja: ﾌｧｲﾙが行方不明

en: file read failed
ja: ファイルの読み込みに失敗しました

en: file too large
ja: ファイルが大きすぎます

en: file write failed
ja: ファイルの書き込みに失敗しました

en: flow ratio : %s
ja: flow ratio: %s

en: full profile name
ja: 完全なプロファイル名

en: illegal characters:
ja: 無効な文字:

en: illegal suffix:
ja: 無効なサフィックス

en: in
ja: に

en: info
ja: 情報

en: internal error
ja: 内部エラー

en: invalid filename
ja: 無効なファイル名

en: invalid header or corrupted
ja: 無効又は破損したなヘッダー

en: invalid parameter
ja: 無効なパラメータ

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
ja: キー1-9: オブジェクト/パーツのフィラメントを設定

en: layers
ja: 積層

en: load uptodate process/machine settings from the specified file when using uptodate
ja: load up-to-date process/machine settings from the specified file when using up-to-date

en: loaded
ja: ロード済み

en: max
ja: 最大

en: max slicing time per plate in seconds.
ja: max slicing time per plate in seconds

en: max triangle count per plate for slicing.
ja: max triangle count per plate for slicing

en: min
ja: 最小

en: minute each batch.(It depends on how long it takes to complete the heating.)
ja: minute each batch. (It depends on how long it takes to complete heating.)

en: mm or %
ja: mm 或は %

en: money/kg
ja: USD/kg

en: multiple cells copy is not supported
ja: 複数のセルのコピーには対応していません。

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
ja: スライス中には、プロジェクトを新規作成や開くことができません

en: non-manifold edges be caused by cut tool, do you want to fix it now?
ja: Non-manifold edges be caused by cut tool: do you want to fix now?

en: not a ZIP archive
ja: ZIP形式ではありません

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
ja: 一つのセルは、同じ列のセルにしかコピーできません

en: parameter name
ja: パラメータ名

en: points
ja: ポイント

en: prepare 3mf file...
ja: 3mfファイルを準備

en: printer model
ja: プリンターモデル

en: printers at the same time.(It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)
ja: printers at the same time. (It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)

en: reload all from disk
ja: 全てディスクから再読み込み

en: return
ja: 戻る

en: save debug settings
ja: デバッグ設定を保存

en: select all objects on current plate
ja: 現在のプレート上のすべてのオブジェクトを選択

en: send completed
ja: 送信完了

en: symbolic profile name
ja: シンボリック・プロファイル名

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
ja: 構成パッケージは、このバージョンのOrca Slicerに適用できません

en: the configuration package is incompatible with current application.
ja: 構成パッケージが現在のアプリケーションと互換性がありません

en: to
ja: →

en: too many files
ja: ファイル数が多すぎます。

en: trace
ja: トレース

en: travel
ja: 移動

en: undefined error
ja: 未定義エラー

en: unexpected decompressed size
ja: 解凍サイズに異常があります

en: uniform scale
ja: スケール

en: unloaded
ja: アンロードしました

en: unsupported central directory size
ja: サポートされていないフォルダサイズ

en: unsupported encryption
ja: 非対応の暗号化方式

en: unsupported feature
ja: 非対応機能

en: unsupported method
ja: 非対応方式

en: unsupported multidisk
ja: RAID への保存はサポートされていません。

en: up to
ja: 最大

en: upward compatible machine
ja: 互換性のあるデバイス

en: validation failed
ja: アカウントの認証に失敗しました

en: vendor
ja: メーカー

en: version %s update information :
ja: バージョン %s 更新内容

en: warning
ja: 警告

en: warnings
ja: 警告

en: write callback failed
ja: 書込みコールバック失敗

en: ⌘+Any arrow
ja: ⌘+↑↓←→

en: ⌘+Left mouse button
ja: ⌘+マウス左ボタン

en: ⌘+Mouse wheel
ja: ⌘+マウスホイール

en: ⌥+Left mouse button
ja: ⌥+マウス左ボタン

en: ⌥+Mouse wheel
ja: ⌥+マウスホイール
