Orca Slicer - en to it translation catalogue (4264 entries)

en: 
    
    Orca has detected that your user presets synchronization function is not enabled, which may result in unsuccessful Filament settings on the Device page. 
    Click "Sync user presets" to enable the synchronization function.
it: 
    
    OrcaSlicer ha rilevato che la funzione di sincronizzazione dei profili utente non è abilitata, il che potrebbe causare problemi per le impostazioni del filamento nella pagina Dispositivo. 
    Fare clic su "Sincronizza profili utente" per abilitare la funzione di sincronizzazione.

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
it: 
    
    Vuoi essere reindirizzato alla pagina web per la valutazione?

en: 
    Do you want to rewrite it?
it: 
    Vuoi riscriverlo?

en: 
    Hint: Make sure you have added the corresponding printer before importing the configs.
it: 
    Suggerimento: assicurati di aver aggiunto la stampante corrispondente prima di importare le configurazioni.

en: 
    You can discard the preset values you have modified, or choose to transfer the modified values to the new project
it: 
    È possibile scartare i valori del profilo che hai modificato, oppure scegliere di trasferire i valori modificati ad un nuovo progetto

en: 
    You can save or discard the preset values you have modified, or choose to transfer the values you have modified to the new preset.
it: 
    È possibile salvare o scartare i valori del profilo che hai modificato, oppure scegliere di trasferire i valori modificati ad un nuovo profilo.

en: 
    You can save or discard the preset values you have modified.
it: 
    È possibile salvare o scartare i valori del profilo che hai modificato.

en:  (Fixed)
it:  (Risolto)

en:  (Moving)
it:  (In movimento)

en:  (Repair)
it:  (Ripara)

en:  But machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
it:  Ma le macchine con la struttura I3 non genereranno video timelapse.

en:  Click here to install it.
it:  Clicca per installarlo.

en:  No corresponding storage bucket
it:  Nessun secchio di stoccaggio corrispondente

en:  can not be opened
it:  non può essere aperto

en:  invalid brim ears
it:  tese ad orecchio non valide

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
it:  è troppo vicino all'area di esclusione e si verificheranno collisioni.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
it:  è troppo vicino all'area di esclusione e potrebbero verificarsi collisioni durante la stampa.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
it:  è troppo vicino agli altri e possono verificarsi collisioni.

en:  is too close to others, there may be collisions when printing.
it:  è troppo vicino agli altri; potrebbero verificarsi delle collisioni durante la stampa.

en:  not in range
it:  fuori portata

en:  plate %1%:
it:  piatto %1%:

en:  updated to
it:  aggiornato a

en:  upload config prase failed
it:  Caricamento della configurazione non riuscita

en:  upload failed
it:  Caricamento non riuscito

en: "Bambu" or "Generic" can not be used as a Vendor for custom filaments.
it: "Bambu" o "Generico" non possono essere utilizzati come produttore per filamenti personalizzati.

en: "Fix Model" feature is currently only on Windows. Please repair the model on Orca Slicer(windows) or CAD softwares.
it: La funzione "Correggi modello" è attualmente disponibile solo su Windows. Si prega di riparare il modello su OrcaSlicer (Windows) o software CAD.

en: "G92 E0" was found in before_layer_gcode, which is incompatible with absolute extruder addressing.
it: "G92 E0" trovato in before_layer_gcode, che è incompatibile con l'indirizzamento assoluto dell'estrusore.

en: "G92 E0" was found in layer_gcode, which is incompatible with absolute extruder addressing.
it: "G92 E0" trovato in layer_gcode, che è incompatibile con l'indirizzamento assoluto dell'estrusore.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
it[0]: %1$d L'oggetto ha una pittura di colore.
it[1]: %1$d Gli oggetti hanno una pittura di colore.

en: %1$d Object has custom supports. | %1$d Objects have custom supports.
it[0]: %1$d L'oggetto ha supporti personalizzati.
it[1]: %1$d Gli oggetti hanno supporti personalizzati.

en: %1$d connector is out of cut contour | %1$d connectors are out of cut contour
it[0]: %1$d connettore è fuori dal profilo di taglio
it[1]: %1$d connettori sono fuori dal profilo di taglio

en: %1$d connector is out of object | %1$d connectors are out of object
it[0]: %1$d connettore è fuori dall'oggetto
it[1]: %1$d connettori sono fuori dall'oggetto

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
it[0]: %1$d errore riparato
it[1]: %1$d errori riparati

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
it[0]: %1$d geometria con spessore zero
it[1]: %1$d geometrie con spessore zero

en: %1$d object was loaded as a part of cut object. | %1$d objects were loaded as parts of cut object
it[0]: %1$d oggetto è stato caricato come parte di un oggetto tagliato.
it[1]: %1$d oggetti sono stati caricati come parti di un oggetto tagliato

en: %1% : no free space
it: %1% : non c'è spazio libero

en: %1% : read only
it: %1% : sola lettura

en: %1% Preset
it: %1% Profilo

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
it: %1% è troppo vicino all'area di esclusione e potrebbero verificarsi collisioni durante la stampa.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
it: %1% è troppo vicino ad altri oggetti e potrebbe causare collisioni.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
it: %1% è troppo alto e si verificheranno collisioni.

en: %1% was replaced with %2%
it: %1% è stato sostituito con %2%

en: %d Filament Preset and %d Process Preset is attached to this printer. Those presets would be deleted if the printer is deleted.
it: %d Profilo Filamento e %d Profilo Processo sono collegati a questa stampante. Questi profili verranno eliminati se la stampante viene eliminata.

en: %d triangles
it: %d triangoli

en: %s
    Do you want to continue?
it: %s
    Vuoi continuare?

en: %s Update
it: %s Aggiornamento

en: %s can't be percentage
it: %s non può essere una percentuale

en: %s does not support %s
it: %s non supporta %s

en: %s error
it: errore %s

en: %s has a warning
it: %s ha un avviso

en: %s has encountered an error
it: %s ha riscontrato un errore

en: %s info
it: Informazioni %s

en: %s information
it: %s informazioni

en: %s is not compatible with %s
it: %s non è compatibile con %s

en: %s warning
it: Avviso %s

en: &About %s
it: Inform&azioni su %s

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Open G-code
it: Apri G-code

en: &Quit
it: &Esci

en: &View
it: &Vista

en: (The model has already been rated. Your rating will overwrite the previous rating.)
it: (Il modello è già stato valutato. La tua valutazione sovrascriverà la valutazione precedente.)

en: (Undefined)
it: (Indefinito)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
it: ) per individuare la posizione del gruppo testina. In questo modo si evita che il dispositivo si sposti oltre il limite stampabile, causando l'usura dell'apparecchiatura.

en: *Printing %s material with %s may cause nozzle damage
it: *La stampa del materiale %s con %s può causare danni all'ugello

en: *We recommend you to add brand, materia, type, and even humidity level in the Name
it: *Ti consigliamo di aggiungere marca, materiale, tipo e persino livello di umidità nel Nome

en: + Add Preset
it: + Aggiungi profilo

en: 0 (Simple connect)
it: 0 (Connessione semplice)

en: 0 (no open anchors)
it: 0 (senza ancoraggi aperti)

en: 0 means auto spacing.
it: 0 significa spaziatura automatica.

en: 1000 (unlimited)
it: 1000 (senza limiti)

en: 2D Lattice
it: Reticolo 2D

en: 3D Honeycomb
it: Nido d'ape 3D

en: 3D Mouse disconnected.
it: Mouse 3D disconnesso.

en: 3Dconnexion settings
it: Impostazioni 3Dconnexion

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
it: Un percorso del G-code supera il limite del piatto.

en: A G-code path goes beyond the max print height.
it: Un percorso del G-code supera l'altezza massima di stampa.

en: A boolean expression using the configuration values of an active print profile. If this expression evaluates to true, this profile is considered compatible with the active print profile.
it: Un'espressione booleana che usa i valori di configurazione di un profilo di stampa attivo. Se questa espressione produce un risultato vero, questo profilo si considera compatibile con il profilo di stampa attivo.

en: A boolean expression using the configuration values of an active printer profile. If this expression evaluates to true, this profile is considered compatible with the active printer profile.
it: Un'espressione booleana che usa i valori di configurazione di un profilo stampante attivo. Se questa espressione produce un risultato vero, questo profilo si considera compatibile con il profilo stampante attivo.

en: A config exists with the same name: %s, do you want to overwrite it?
it: Esiste una configurazione con lo stesso nome: %s. Vuoi sovrascriverla?

en: A copy of the current system preset will be created, which will be detached from the system preset.
it: Verrà creata una copia del profilo di sistema attuale, che sarà separata dal profilo di sistema.

en: A draft shield is useful to protect an ABS or ASA print from warping and detaching from print bed due to wind draft. It is usually needed only with open frame printers, i.e. without an enclosure. 
    
    Enabled = skirt is as tall as the highest printed object. Otherwise 'Skirt height' is used.
    Note: With the draft shield active, the skirt will be printed at skirt distance from the object. Therefore, if brims are active it may intersect with them. To avoid this, increase the skirt distance value.
it: Uno scudo protettivo è utile per proteggere una stampa in ABS o ASA da deformazioni e distacchi dal piano di stampa dovuti a correnti d'aria. Di solito è necessario solo nelle stampanti con struttura aperta, ovvero senza un involucro. 
    
    Abilitato = la gonna è alta quanto l'oggetto stampato più alto, altrimenti viene utilizzato il valore di 'Altezza gonna'.
    Nota: con lo scudo protettivo abilitato, la distanza tra la gonna e l'oggetto è stabilita dall'opzione 'Distanza gonna'. Pertanto se le tese sono attive, potrebbe intersecarsi con esse. Per evitare ciò, aumentare il valore della distanza gonna.

en: A error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
it: Si è verificato un errore. È possibile che la memoria del sistema sia esaurita o che si sia verificato un bug

en: A fatal error occurred: "%1%"
it: Si è verificato un errore irreversibile: "%1%"

en: A file exists with the same name: %s, do you want to overwrite it?
it: Esiste un file con lo stesso nome: %s. Vuoi sovrascriverlo?

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
it: Crea uno spazio tra la linea più interna della tesa e l'oggetto per rendere più facile la rimozione della tesa

en: A lower value results in smoother extrusion rate transitions. However, this results in a significantly larger gcode file and more instructions for the printer to process. 
    
    Default value of 3 works well for most cases. If your printer is stuttering, increase this value to reduce the number of adjustments made
    
    Allowed values: 0.5-5
it: Un valore più basso determina transizioni più graduali della velocità di estrusione. Tuttavia, ciò determina un file G-code significativamente più grande e più istruzioni da elaborare per la stampante. 
    
    Il valore predefinito 3 funziona bene per la maggior parte dei casi. Se la stampante scatta, aumenta questo valore per ridurre il numero di regolazioni effettuate
    
    Valori consentiti: 0,5-5

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
it: Disponibile nuovo modulo di rete (%s). Vuoi installarlo?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
it: È disponibile un nuovo pacchetto di configurazione. Vuoi installarlo?

en: A new version is available
it: È disponibile una nuova versione

en: A problem occurred during calibration. Click to view the solution.
it: Si è verificato un problema durante la calibrazione. Clicca per visualizzare la soluzione.

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
it: Verrà stampato un modello di prova. Si prega di pulire il piatto e riposizionarlo sul piano riscaldato prima della calibrazione.

en: AMS Materials Setting
it: Impostazione materiali AMS

en: AMS Settings
it: Impostazioni AMS

en: AMS Slots
it: Slot AMS

en: AMS filament backup
it: Sostituzione automatica del filamento AMS

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
it: La sostituzione automatica del filamento AMS non è abilitata. È necessario abilitarla nelle impostazioni AMS.

en: AMS filaments
it: Filamento AMS

en: AMS not connected
it: AMS non collegato

en: AMS slot used for this filament
it: Slot AMS utilizzato per questo filamento

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
it: L'AMS passerà automaticamente a un altro filamento con stesse proprietà quando il filamento corrente si esaurisce

en: API Key / Password
it: Chiave API / Password

en: API key
it: Chiave API

en: Ability to change text, font, size, ...
it: Possibilità di modificare il testo, il carattere, la dimensione, ...

en: Abnormal print file data. Please slice again
it: Dati file di stampa anormali. Eseguire nuovamente l'elaborazione

en: Abnormal print file data. Please slice again.
it: Dati anomali del file di stampa. Eseguire nuovamente l'elaborazione.

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: About this calibration
it: Informazioni su questa calibrazione

en: Absolute E position
it: Posizione E assoluta

en: Acceleration
it: Accelerazione

en: Acceleration limitation
it: Limitazione accelerazione

en: Acceleration of bridges. If the value is expressed as a percentage (e.g. 50%), it will be calculated based on the outer wall acceleration.
it: Accelerazione dei ponti. Se il valore è espresso in percentuale (ad esempio 50%), verrà calcolato in base all'accelerazione della parete esterna.

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhesive
it: Accelerazione di stampa per il primo strato. Utilizzando un valore inferiore, è possibile migliorare l'adesione sul piano di stampa

en: Acceleration of inner walls
it: Accelerazione delle pareti interne

en: Acceleration of internal solid infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
it: Accelerazione del riempimento solido interno. Se il valore è espresso in percentuale (ad esempio 100%), verrà calcolato in base all'accelerazione predefinita.

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
it: Accelerazione della parete esterna: l'utilizzo di un valore inferiore può migliorare la qualità

en: Acceleration of outer walls
it: Accelerazione delle pareti esterne

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
it: Accelerazione del riempimento sparso. Se il valore è espresso in percentuale (ad esempio 100%), verrà calcolato in base all'accelerazione predefinita.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
it: Accelerazione del riempimento della superficie superiore. L'utilizzo di un valore inferiore può migliorare la qualità della superficie superiore

en: Acceleration of travel moves
it: Accelerazione per gli spostamenti

en: Accelerations:
it: Accelerazioni:

en: Accept
it: Accetta

en: Access Code
it: Codice di accesso

en: Access violation
it: Violazione di accesso

en: Accessory
it: Accessori

en: Action
it: Azione

en: Actions
it: Azioni

en: Activate air filtration
it: Attivare filtrazione dell'aria

en: Activate for better air filtration. G-code command: M106 P3 S(0-255)
it: Attivare per una migliore filtrazione dell'aria. Comando G-code: M106 P3 S(0-255)

en: Activate temperature control
it: Attiva controllo della temperatura

en: Adaptive
it: Adattiva

en: Adaptive Cubic
it: Cubico adattivo

en: Adaptive bed mesh
it: Matrice del piatto adattiva

en: Adaptive layer height
it: Altezza strato adattiva

en: Adaptive pressure advance measurements (beta)
it: Misurazioni anticipo di pressione adattiva (beta)

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Custom G-code
it: Aggiungi G-code personalizzato

en: Add Custom Template
it: Aggiungi modello personalizzato

en: Add Filament Preset under this filament
it: Aggiungi il profilo del filamento sotto questo filamento

en: Add File
it: Aggiungi file

en: Add Handy models
it: Aggiungi modelli utili

en: Add Models
it: Aggiungi modelli

en: Add Modifier
it: Aggiungi modificatore

en: Add Pause
it: Aggiungi pausa

en: Add Photo
it: Aggiungi foto

en: Add Preset
it: Aggiungi profilo

en: Add Primitive
it: Aggiungi Primitiva

en: Add SVG modifier
it: Aggiungi modificatore SVG

en: Add SVG part
it: Aggiungi parte SVG

en: Add a brim ear
it: Aggiungi tesa ad orecchio

en: Add connector
it: Aggiungi connettore

en: Add connector to selection
it: Aggiungi connettore alla selezione

en: Add connectors
it: Aggiungi connettori

en: Add consumable extruder after existing extruders.
it: Aggiungi un estrusore consumabile dopo gli estrusori esistenti.

en: Add detail
it: Aggiungi dettaglio

en: Add height range
it: Aggiungi intervallo di altezza

en: Add line number
it: Aggiungi numero di riga

en: Add modifier
it: Aggiungi modificatore

en: Add negative SVG
it: Aggiungi SVG negativo

en: Add negative part
it: Aggiungi parte negativa

en: Add negative text
it: Aggiungi testo negativo

en: Add one filament
it: Aggiungi un filamento

en: Add part
it: Aggiungi parte

en: Add plate
it: Aggiungi piatto

en: Add preset for new printer
it: Aggiungi profilo per la nuova stampante

en: Add selected placeholder to G-code
it: Aggiungi il segnaposto selezionato al G-code

en: Add sets of pressure advance (PA) values, the volumetric flow speeds and accelerations they were measured at, separated by a comma. One set of values per line. For example
    0.04,3.96,3000
    0.033,3.96,10000
    0.029,7.91,3000
    0.026,7.91,10000
    
    How to calibrate:
    1. Run the pressure advance test for at least 3 speeds per acceleration value. It is recommended that the test is run for at least the speed of the external perimeters, the speed of the internal perimeters and the fastest feature print speed in your profile (usually its the sparse or solid infill). Then run them for the same speeds for the slowest and fastest print accelerations,and no faster than the recommended maximum acceleration as given by the Klipper input shaper.
    2. Take note of the optimal PA value for each volumetric flow speed and acceleration. You can find the flow number by selecting flow from the color scheme drop down and move the horizontal slider over the PA pattern lines. The number should be visible at the bottom of the page. The ideal PA value should be decreasing the higher the volumetric flow is. If it is not, confirm that your extruder is functioning correctly.The slower and with less acceleration you print, the larger the range of acceptable PA values. If no difference is visible, use the PA value from the faster test.3. Enter the triplets of PA values, Flow and Accelerations in the text box here and save your filament profile
it: Aggiungi i valori di anticipo di pressione (AP), portata volumetrica e accelerazione secondo le prove effettuate, separati da una virgola. Digita un gruppo di valori per riga. Ad esempio
    0.04,3.96,3000
    0.033,3.96,10000
    0.029,7.91,3000
    0.026,7.91,10000
    
    Come calibrare:
    1. Esegui il test dell'anticipo di pressione per almeno 3 velocità per ogni valore di accelerazione. Si consiglia di eseguire il test come minimo per la velocità delle pareti esterne, la velocità delle pareti interne e la velocità di stampa più rapida nel tuo profilo (solitamente è il riempimento sparso o solido), quindi eseguire i test con questevelocità per ogni valore di accelerazione, dal piu lento al più veloce. Non superare l'accelerazione massima consigliata fornita dal firmware Klipper.
    2. Prendi nota del valore AP ottimale per ogni portata volumetrica e accelerazione. Puoi trovare il numero relativo alla portata volumetrica dal menu a discesa dello schema di colori e spostando il cursore orizzontale sulle linee del modello AP. Il numero dovrebbe essere visibile nella parte inferiore della pagina. Il valore AP ideale dovrebbe decrescere all'aumentare della portata volumetrica. In caso contrario, verifica che l'estrusore funzioni correttamente. Più lentamente e con meno accelerazione stampi, più ampio è l'intervallo di valori AP accettabili. Se non è visibile alcuna differenza, usa il valore AP dal test più veloce.
    3. Inserisci le triplette dei valori di anticipo di pressione, portata e accelerazione nella casella di testo qui e salva il tuo profilo di filamento

en: Add settings
it: Aggiungi impostazioni

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
    None: No solid infill will be added anywhere. Caution: Use this option carefully if your model has sloped surfaces
    Critical Only: Avoid adding solid infill for walls
    Moderate: Add solid infill for heavily sloping surfaces only
    All: Add solid infill for all suitable sloping surfaces
    Default value is All.
it: Aggiunge un riempimento solido in prossimità di superfici inclinate per garantire lo spessore verticale del guscio (strati solidi superiori e inferiori)
    Nessuno: Non viene aggiunto alcun riempimento solido. Attenzione: utilizzare questa opzione con precauzione se il modello presenta superfici inclinate
    Solo Critico: Evita l'aggiunta di riempimenti solidi per le pareti
    Moderato: Aggiunge il riempimento solido solo per le superfici fortemente inclinate.
    Tutto: aggiunge un riempimento solido per tutte le superfici inclinate idonee
    Il valore predefinito è Tutto.

en: Add style to my list.
it: Aggiungi lo stile alla mia lista.

en: Add support blocker
it: Aggiungi blocco supporto

en: Add support enforcer
it: Aggiungi rinforzo supporto

en: Add text
it: Aggiungi testo

en: Add text modifier
it: Aggiungi modificatore di testo

en: Add/Remove filaments
it: Aggiungi/rimuovi filamento

en: Add/Remove materials
it: Aggiungi/rimuovi materiali

en: Add/Remove presets
it: Aggiungi/Rimuovi profilo

en: Additional information:
it: Informazioni aggiuntive:

en: Additional process preset
it: Profilo processo aggiuntivo

en: Address
it: Indirizzo

en: Adjust
it: Regola

en: Adjust section view
it: Regola la vista della sezione

en: Adjust this value to prevent short, unclosed walls from being printed, which could increase print time. Higher values remove more and longer walls.
    
    NOTE: Bottom and top surfaces will not be affected by this value to prevent visual gaps on the outside of the model. Adjust 'One wall threshold' in the Advanced settings below to adjust the sensitivity of what is considered a top-surface. 'One wall threshold' is only visible if this setting is set above the default value of 0.5, or if single-wall top surfaces is enabled.
it: Regola questo valore per evitare che vengano stampate pareti corte e non chiuse, le quali potrebbero aumentare il tempo di stampa. Valori più alti rimuovono un numero maggiore di pareti e di maggior lunghezza.
    
    NOTA: le superfici inferiori e superiori non saranno influenzate da questo valore, per evitare spazi visibili all'esterno del modello. Usa 'Soglia singola parete' nelle impostazioni avanzate qui sotto, per regolare la sensibilità di ciò che è considerato una superficie superiore. 'Soglia singola parete' è visibile solo se questa impostazione è impostata sopra il valore predefinito di 0,5 o se sono abilitate superfici superiori a parete singola.

en: Adjust to the set range automatically?
it: Regolare automaticamente l'intervallo impostato?

en: Adjusts the density of the support structure used to generate the tips of the branches. A higher value results in better overhangs but the supports are harder to remove, thus it is recommended to enable top support interfaces instead of a high branch density value if dense interfaces are needed.
it: Regola la densità della struttura di supporto utilizzata per generare le punte dei rami. Un valore più altoproduce sporgenze migliori, ma i supporti sono più difficili da rimuovere; si consiglia quindi di abilitare l'interfaccia di supporto superiore invece di impostare un valore elevato di densità dei rami, se sono necessarie interfacce dense.

en: Advance
it: Avanzato

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced options cannot be changed for the selected font.
    Select another font.
it: Le opzioni avanzate non possono essere modificate per il tipo di carattere selezionato.
    Selezionare un altro tipo di carattere.

en: After a tool change, the exact position of the newly loaded filament inside the nozzle may not be known, and the filament pressure is likely not yet stable. Before purging the print head into an infill or a sacrificial object, Orca Slicer will always prime this amount of material into the wipe tower to produce successive infill or sacrificial object extrusions reliably.
it: Dopo un cambio di testina, l'esatta posizione del filamento appena caricato dentro l'ugello potrebbe essere sconosciuta, e la pressione del filamento potrebbe non essere stabile. Prima di estrudere materiale su un riempimento o un oggetto sacrificale, OrcaSlicer posizionerà questo materiale in una torre di spurgo al fine di ottenere una successiva estrusione affidabile su oggetti sacrificali o riempimenti.

en: After cut
it: Dopo il taglio

en: After using Flow Dynamics Calibration, there might still be some extrusion issues, such as:
    1. Over-Extrusion: Excess material on your printed object, forming blobs or zits, or the layers seem thicker than expected and not uniform.
    2. Under-Extrusion: Very thin layers, weak infill strength, or gaps in the top layer of the model, even when printing slowly.
    3. Poor Surface Quality: The surface of your prints seems rough or uneven.
    4. Weak Structural Integrity: Prints break easily or don't seem as sturdy as they should be.
it: Dopo aver utilizzato la calibrazione della dinamica del flusso, potrebbero esserci ancora alcuni problemi di estrusione, ad esempio:
    1. Sovraestrusione: materiale in eccesso sull'oggetto stampato, formazione di grumi o brufoli o strati che sembrano più spessi del previsto e non uniformi.
    2. Sottoestrusione: strati molto sottili, resistenza del riempimento debole o spazi vuoti nello strato superiore del modello, anche quando si stampa lentamente.
    3. Scarsa qualità della superficie: la superficie delle stampe sembra ruvida o irregolare.
    4. Integrità strutturale debole: le stampe si rompono facilmente o non sembrano robuste come dovrebbero essere.

en: Air Printing Detection
it: Rilevamento della stampa ad aria

en: Air filtration/Exhaust Fan
    Did you know that OrcaSlicer can support Air filtration/Exhaust Fan?
it: Filtrazione dell'aria/Ventola di estrazione
    Sapevi che OrcaSlicer può supportare la filtrazione dell'aria/ventola di estrazione?

en: Align to Y axis
it: Allinea all'asse Y

en: Aligned
it: Allineato

en: Aligned Rectilinear
it: Rettilineo allineato

en: Alignment
it: Allineamento

[ctx: Alignment]
en: Bottom
it: Inferiore

[ctx: Alignment]
en: Center
it: Centro

[ctx: Alignment]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: Alignment]
en: Middle
it: Mediano

[ctx: Alignment]
en: Right
it: Destra

[ctx: Alignment]
en: Top
it: Superiore

en: All
it: Tutto

en: All Files
it: Tutti i file

en: All Surfaces
it: Tutte le superfici

en: All changes will be discarded.
it: Tutte le modifiche verranno ignorate.

en: All changes will not be saved
it: Nessuna modifica verrà salvata

en: All inputs in the custom printer vendor or model are spaces. Please re-enter.
it: Tutti i valori immessi di produttore o modello di stampante personalizzata sono spazi. Si prega di inserirli di nuovo.

en: All inputs in the custom vendor or serial are spaces. Please re-enter.
it: Tutti i valori immessi di produttore personalizzato o seriale sono spazi. Si prega di inserire di nuovo.

en: All objects will be removed, continue?
it: Saranno rimossi tutti gli oggetti, continuare?

en: All solid layer
it: Tutti gli strati solidi

en: All the filament presets belong to this filament would be deleted. 
    If you are using this filament on your printer, please reset the filament information for that slot.
it: Tutti i profili di filamento appartenenti a questo filamento verranno eliminati. 
    Se stai utilizzando questo filamento sulla tua stampante, reimposta le informazioni sul filamento per quello slot.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
it: Tutti gli oggetti selezionati si trovano su una piatto bloccato.
    Non è possibile disporre automaticamente questi oggetti.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
it: Tutti gli oggetti selezionati si trovano su un piatto bloccato,
    Non è possibile orientare automaticamente questi oggetti.

en: All walls
it: Tutte le pareti

en: Allow 3mf with newer version to be sliced
it: Consenti l'elaborazione del 3mf con la versione più recente

en: Allow Prompt Sound
it: Consenti suono di avviso

en: Allow controlling BambuLab's printer through 3rd party print hosts
it: Consente il controllo della stampante di BambuLab attraverso host di stampa di terze parti

en: Allow multiple color on one plate
it: Consenti più colori sul piatto

en: Allow multiple materials on same plate
it: Consenti più materiali sullo stesso piatto

en: Allow only one OrcaSlicer instance
it: Consenti solo un'istanza di OrcaSlicer

en: Allow rotatations when arrange
it: Consenti rotazioni quando si dispone

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
it: Consente di dipingere solo sulle facce selezionate da: "%1%"

en: Along X axis
it: Lungo l'asse X

en: Along Y axis
it: Lungo l'asse Y

en: Along Z axis
it: Lungo l'asse Z

en: Already did a synchronization, do you want to sync only changes or resync all?
it: È già stata effettuata una sincronizzazione; si desidera sincronizzare solo le modifiche o tutto?

en: Alt + Mouse wheel
it: Alt + Rotellina del mouse

en: Alt + Shift + Enter
it: Alt + Maiusc + Invio

en: Alt+Left mouse button
it: Alt+tasto sinistro del mouse

en: Alt+Mouse wheel
it: Alt+Rotellina del mouse

en: Alternate extra wall
it: Parete aggiuntiva alternativa

en: Alternate extra wall does't work well when ensure vertical shell thickness is set to All.
it: Parete aggiuntiva alternativa non funziona bene quando "Garantisci spessore verticale del guscio" è impostato su Tutto.

en: Always Ask
it: Chiedi sempre

en: Ams Status
it: Stato AMS

en: An SD card needs to be inserted before printing via LAN.
it: È necessario inserire una scheda microSD prima di stampare tramite LAN.

en: An SD card needs to be inserted before printing.
it: È necessario inserire una scheda SD prima di stampare.

en: An SD card needs to be inserted before send to printer SD card.
it: È necessario inserire una scheda SD prima di inviare la stampa alla scheda SD della stampante.

en: An SD card needs to be inserted before sending to printer.
it: È necessario inserire una scheda microSD prima di inviarla alla stampante.

en: An SD card needs to be inserted to record timelapse.
it: È necessario inserire una scheda SD per registrare un timelapse.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
it: È stato rilevato un aggiornamento importante che deve essere eseguito prima che la stampa possa continuare. Si desidera aggiornare ora? È possibile effettuare l'aggiornamento anche in un secondo momento da "Aggiorna firmware".

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
it: Un oggetto è posizionato oltre il limite del piatto o supera il limite di altezza.
    Risolvi il problema spostando l'oggetto completamente dentro o fuori il piatto, verificando che l'altezza rientri nel volume di costruzione.

en: An object is layed over the boundary of plate.
it: Un oggetto è posizionato oltre il bordo del piatto.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
it: La compensazione delle dimensioni XY di un oggetto non verrà utilizzata perché è anche dipinto a colori.
    La compensazione delle dimensioni XY non può essere combinata con la colorazione.

en: Angle
it: Angolo

en: Angle at the apex of the cone that is used to stabilize the wipe tower. Larger angle means wider base.
it: Angolo all'apice del cono utilizzato per stabilizzare la torre di spurgo. Un angolo maggiore significa una base più ampia.

en: Angle for solid infill pattern, which controls the start or main direction of line
it: Angolo per il motivo del riempimento solido, che controlla l'inizio o la direzione principale delle linee

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
it: Angolo per il motivo del riempimento sparso, che controlla l'inizio o la direzione principale delle linee

en: Angle from the object center to skirt start point. Zero is the most right position, counter clockwise is positive angle.
it: Angolo dal centro dell'oggetto al punto di inizio della gonna. Zero è la posizione più giusta. In senso antiorario è un angolo positivo.

en: Another export job is running.
it: È in esecuzione un altro processo di esportazione.

en: Another virtual camera is running.
    Orca Slicer supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
it: È in funzione un'altra telecamera virtuale.
    OrcaSlicer supporta solo una singola telecamera virtuale.
    Si desidera interrompere questa telecamera virtuale?

en: Any modifications should be saved as a new preset inherited from this one.
it: Qualunque modifica deve essere salvata come un nuovo profilo ereditato da questo.

en: Append
it: Aggiungi

en: Application is closing
it: L'applicazione si sta chiudendo

en: Applies extrusion rate smoothing only on external perimeters and overhangs. This can help reduce artefacts due to sharp speed transitions on externally visible overhangs without impacting the print speed of features that will not be visible to the user.
it: Applica il livellamento della velocità di estrusione solo sulle pareti esterne e sulle sporgenze. Ciò può aiutare a ridurre gli artefatti dovuti a brusche transizioni di velocità sulle sporgenze visibili esternamente, senza influire sulla velocità di stampa di elementi del modello che non saranno visibili all'utente.

en: Apply
it: Applica

en: Apply fuzzy skin to first layer
it: Applica la superficie ruvida sul primo strato

en: Apply gap fill
it: Applica riempimento spazi vuoti

en: Apply only on external features
it: Applica solo su elementi esterni

en: Apply scarf joints only to smooth perimeters where traditional seams do not conceal the seams at sharp corners effectively.
it: Applica le cuciture a sciarpa solo sui perimetri lisci, dove le cuciture tradizionali non riescono a nascondere efficacemente quelle in corrispondenza degli angoli vivi.

en: Apply the reverse perimeters logic only on internal perimeters. 
    
    This setting greatly reduces part stresses as they are now distributed in alternating directions. This should reduce part warping while also maintaining external wall quality. This feature can be very useful for warp prone material, like ABS/ASA, and also for elastic filaments, like TPU and Silk PLA. It can also help reduce warping on floating regions over supports.
    
    For this setting to be the most effective, it is recommended to set the Reverse Threshold to 0 so that all internal walls print in alternating directions on even layers irrespective of their overhang degree.
it: Applica l'inversione solo alle pareti interne. 
    
    Questa impostazione riduce notevolmente le sollecitazioni delle parti poiché vengono distribuite in direzioni alternate. Ciò dovrebbe ridurre la deformazione mantenendo la qualità della parete esterna. Questa funzione può essere molto utile per materiali inclini alla deformazione, come ABS/ASA, ma anche per filamenti elastici come TPU e Silk PLA. Può anche aiutare a ridurre la deformazione su regioni sospese sopra i supporti.
    
    Per ottenere la massima efficacia da questa impostazione, si consiglia di immettere una Soglia di inversione pari a 0, in modo che tutte le pareti interne vengano stampate in direzioni alternate su strati pari, indipendentemente dal grado di sporgenza.

en: Apply to all
it: Applica a tutti

en: Approximate color matching.
it: Corrispondenza approssimativa dei colori.

en: Arc fitting
it: Adattamento ad arco

en: Archimedean Chords
it: Corde di Archimede

en: Are the extra multi-material priming regions used in this print?
it: In questa stampa vengono utilizzate regioni di spurgo multimateriale aggiuntive?

en: Are you sure to %1% the selected preset?
it: Sei sicuro di voler %1% il preset selezionato?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
it: Sei sicuro di annullare la calibrazione corrente e tornare alla pagina iniziale?

en: Are you sure to delete the selected preset?
it: Sei sicuro di voler eliminare il profilo selezionato?

en: Are you sure to delete the selected preset? 
    If the preset corresponds to a filament currently in use on your printer, please reset the filament information for that slot.
it: Sei sicuro di voler eliminare il profilo selezionato? 
    Se la profilo corrisponde a un filamento attualmente in uso sulla stampante, reimpostare le informazioni sul filamento per tale slot.

en: Are you sure to log out?
it: Sei sicuro di volerti disconnettere?

en: Are you sure you want to cancel this print?
it: Sei sicuro di voler annullare la stampa?

en: Are you sure you want to clear the filament information?
it: Sei sicuro di voler cancellare le informazioni del filamento?

en: Are you sure you want to enable this option?
it: Sei sicuro di voler abilitare questa opzione?

en: Are you sure you want to permanently remove the "%1%" style?
it: Sei sicuro di voler rimuovere definitivamente lo stile "%1%"?

en: Are you sure you want to store original SVGs with their local paths into the 3MF file?
    If you hit 'NO', all SVGs in the project will not be editable any more.
it: Sei sicuro di voler memorizzare gli SVG originali con i loro percorsi locali nel file 3MF?
    Se premi "NO", tutti gli SVG del progetto non saranno più modificabili.

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
it: Sei sicuro di voler aggiornare? Ci vorranno circa 10 minuti. Non spegnere l'alimentazione durante l'aggiornamento della stampante.

en: Arrange
it: Disponi

en: Arrange Options
it: Opzioni disposizione

en: Arrange all objects
it: Disponi tutti gli oggetti

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
it: Disposizione fallita. Riscontrate eccezioni durante l'elaborazione delle geometrie degli oggetti.

en: Arrange objects on current plate
it: Disponi gli oggetti sul piatto corrente

en: Arrange objects on selected plates
it: Disponi gli oggetti sui piatti selezionati

en: Arrange options
it: Opzioni di disposizione

en: Arrange options: 0-disable, 1-enable, others-auto
it: Opzioni di disposizione: 0-disabilita, 1-abilita, altro-auto

en: Arrange the supplied models in a plate and merge them in a single model in order to perform actions once.
it: Disponi i modelli su un piano e uniscili in un singolo modello al fine di effettuare le operazioni una singola volta.

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
it: La disposizione ha ignorato i seguenti oggetti che non possono entrare in un singolo piatto:
    %s

en: Arranging
it: Disposizione

en: Arranging canceled.
it: Disposizione annullata.

en: Arranging done.
it: Disposizione completata.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
it: Disposizione completata, ma non è stato possibile disporre alcuni oggetti. Ridurre lo spazio e riprovare.

en: Arranging...
it: Disposizione...

en: Arrow Down
it: Freccia Giù

en: Arrow Left
it: Freccia Sinistra

en: Arrow Right
it: Freccia Destra

en: Arrow Up
it: Freccia Su

en: As object list
it: Come elenco di oggetti

en: Asia-Pacific
it: Asia-Pacifico

en: Ask When Relevant
it: Chiedi quando pertinente

en: Assemble
it: Assembla

en: Assemble Control
it: Controllo assemblaggio

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
it: Assembla gli oggetti selezionati in un oggetto con più parti

en: Assemble the selected objects to an object with single part
it: Assembla gli oggetti selezionati in un oggetto con una singola parte

en: Assembly
it: Assemblaggio

en: Assembly Guide
it: Guida al montaggio

en: Assembly Info
it: Informazioni sul montaggio

en: Assembly Return
it: Ritorna al montaggio

en: Assembly View
it: Vista di montaggio

en: Associate
it: Associa

en: Associate .3mf files to OrcaSlicer
it: Associa i file .3mf ad OrcaSlicer

en: Associate .step/.stp files to OrcaSlicer
it: Associa i file .step/.stp ad OrcaSlicer

en: Associate .stl files to OrcaSlicer
it: Associa i file .stl ad OrcaSlicer

en: Associate URLs to OrcaSlicer
it: Associa gli URL ad OrcaSlicer

en: Associate files to OrcaSlicer
it: Associa i file ad OrcaSlicer

en: Associate web links to OrcaSlicer
it: Associa i collegamenti web ad OrcaSlicer

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
it: Per questo profilo di stampa è richiesto almeno un registro di stampa riuscito 
    per dare una valutazione positiva (4 o 5 stelle).

en: Attention!
it: Attenzione!

en: Author
it: Autore

en: Authorization Type
it: Tipo di autorizzazione

en: Auto Brim
it: Tesa automatica

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes Bambu Lab's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
it: La calibrazione automatica della portata utilizza la tecnologia Micro-Lidar di Bambu Lab, misurando direttamente i modelli di calibrazione. Tuttavia, si prega di notare che l'efficacia e l'accuratezza di questo metodo possono essere compromesse con tipi specifici di materiali. In particolare, i filamenti trasparenti o semitrasparenti, con particelle scintillanti o con una finitura altamente riflettente potrebbero non essere adatti a questa calibrazione e possono produrre risultati tutt'altro che desiderabili.
    
    I risultati della calibrazione possono variare a seconda della calibrazione o del filamento. Stiamo ancora migliorando l'accuratezza e la compatibilità di questa calibrazione attraverso aggiornamenti del firmware nel tempo.
    
    Attenzione: la calibrazione della portata è un processo avanzato, che può essere tentato solo da coloro che ne comprendono appieno lo scopo e le implicazioni. Un uso errato può causare stampe scadenti o danni alla stampante. Assicurati di leggere attentamente e comprendere il processo prima di farlo.

en: Auto Orientation options
it: Opzioni orientamento automatico

en: Auto Perspective
it: Vista prospettica automatica

en: Auto Refill
it: Riempimento automatico

en: Auto Rotate
it: Rotazione automatica

en: Auto arrange plate after cloning
it: Disposizione automatica del piatto dopo la clonazione

en: Auto arrange plate after object cloning
it: Disposizione automatica del piatto dopo la clonazione dell'oggetto

en: Auto bed leveling
it: Livellamento automatico piatto

en: Auto brim width
it: Larghezza tesa automatica

en: Auto orient
it: Orientamento automatico

en: Auto orient objects on current plate
it: Orienta automaticamente gli oggetti sul piatto corrente

en: Auto orient the object to improve print quality.
it: Orienta automaticamente l'oggetto per migliorare la qualità di stampa.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
it: Questo orienta automaticamente gli oggetti selezionati o tutti gli oggetti. Se ci sono oggetti selezionati, orienta solo quelli selezionati. Altrimenti, orienterà tutti gli oggetti nel piatto corrente.

en: Auto orientation
it: Orientamento automatico

en: Auto rotate for arrangement
it: Ruota automaticamente per disporre

en: Auto support threshold angle:
it: Angolo di soglia per supporto automatico:

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
it: Sincronizzazione automatica profili utente (stampante/filamento/processo)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
it: Disposizione automatica
    Sapevi che puoi disporre automaticamente tutti gli oggetti del tuo progetto?

en: Auto-Backup
it: Backup automatico

en: Auto-Calc
it: Calcolo automatico

en: Auto-Calibration
it: Calibrazione automatica

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
it: Orientamento automatico
    Sapevi che puoi orientare gli oggetti in modo ottimale per la stampa con un semplice clic?

en: Auto-generate points
it: Genera punti automaticamente

en: Auto-record Monitoring
it: Monitoraggio registrazione automatica

en: Auto-recovery from step loss
it: Recupero automatico perdita passaggi

en: Autodesk FDM Test
it: Prova FDM di Autodesk

en: Automatic flow calibration using Micro Lidar
it: Calibrazione automatica del flusso tramite Micro Lidar

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
it: Combina automaticamente il riempimento sparso di più strati per per ridurre i tempi di stampa. La parete viene comunque stampata secondo l'altezza originale dello strato.

en: Automatically orient stls on the Z-axis upon initial import
it: Orienta automaticamente gli STL sull'asse Z al momento dell'importazione iniziale

en: Automatically switch between orthographic and perspective when changing from top/bottom/side views
it: Passa automaticamente dalla vista ortogonale a quella prospettica quando si selezionano le viste dall'alto/dal basso/da destra/da sinistra

en: Aux
it: Ausiliario

en: Auxiliary fan
    Did you know that OrcaSlicer supports Auxiliary part cooling fan?
it: Ventola ausiliaria
    Sapevi che OrcaSlicer supporta la ventola di raffreddamento ausiliaria?

en: Auxiliary part cooling fan
it: Ventola di raffreddamento ausiliaria

en: Avoid crossing wall
it: Evita di attraversare le pareti

en: Avoid crossing wall - Max detour length
it: Evitare di attraversare le pareti - Lunghezza massima della deviazione

en: Avoid extrusion calibrate region when doing arrange
it: Evita regione calibrazione estrusione quando si dispone

en: Avoid extrusion calibration region
it: Evitare la regione di calibrazione dell'estrusione

en: Avoid interface filament for base
it: Evita filamento interfaccia per base

en: Avoid using support interface filament to print support base if possible.
it: Se possibile, evita di utilizzare il filamento dell'interfaccia di supporto per stampare la base del supporto.

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
it: Evita le deformazioni
    Sapevi che quando si stampano materiali soggetti a deformazioni come l'ABS, aumentare in modo appropriato la temperatura del piano riscaldato può ridurre la probabilità di deformazione?

en: Back
it: Indietro

en: Back Page 1
it: Ritorna alla pagina 1

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
it: Esegui periodicamente una copia di sicurezza del tuo progetto per facilitarne il ripristino dopo un arresto anomalo.

en: Bake
it: Integra

en: Bake into model as uneditable part
it: Integra nel modello come parte non modificabile

en: Bambu Cool Plate
it: Piatto a bassa temperatura Bambu

en: Bambu Engineering Plate
it: Piatto ingegneristico Bambu

en: Bambu Network plug-in not detected.
it: Modulo di rete Bambu non rilevato.

en: Bambu PET-CF/PA6-CF is not supported by AMS.
it: Bambu PET-CF/PA6-CF non è supportato dall'AMS.

en: Bambu Smooth PEI Plate
it: Piatto PEI liscio Bambu

en: Bambu Textured PEI Plate
it: Piatto PEI ruvido Bambu

en: BambuSource has not correctly been registered for media playing! Press Yes to re-register it. You will be promoted twice
it: BambuSource non è stato registrato correttamente per la riproduzione multimediale! Fare clic su Sì per effettuare nuovamente la registrazione. Sarai promosso due volte

en: BambuStudio is originally based on PrusaSlicer by PrusaResearch.
it: BambuStudio è originariamente basato su PrusaSlicer di PrusaResearch.

en: Base pattern
it: Motivo base

en: Base pattern spacing
it: Spaziatura motivo base

en: Basic Info
it: Informazioni di base

en: Basic Information
it: Informazioni di base

en: Basic information
it: Informazioni di base

en: Batch manage files.
it: Gestione file in gruppi.

en: Bed
it: Piatto

en: Bed Leveling
it: Livellamento piatto

en: Bed Shape
it: Forma Piano

en: Bed Temperature
it: Temperatura Piatto

en: Bed Type
it: Tipo di piatto

en: Bed adhesion
it: Adesione al piatto

en: Bed custom model
it: Modello piano personalizzato

en: Bed custom texture
it: Superficie piano personalizzata

en: Bed exclude area
it: Zona piatto esclusa

en: Bed filling canceled.
it: Riempimento del piatto annullato.

en: Bed filling done.
it: Riempimento del piatto completato.

en: Bed leveling
it: Livellamento del piatto

en: Bed mesh max
it: Punto massimo matrice piatto

en: Bed mesh min
it: Punto minimo matrice piatto

en: Bed temperature
it: Temperatura piatto

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: Indica la temperatura del piatto per tutti gli strati eccetto il primo. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa su Piatto a bassa temperatura

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: Indica la temperatura del piatto per tutti gli strati eccetto il primo. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa su Piatto ingegneristico

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
it: Indica la temperatura del piatto per tutti gli strati eccetto il primo. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa su Piatto ad alta temperatura

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured Cool Plate
it: Indica la temperatura del piatto per tutti gli strati eccetto il primo. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa su Piatto ruvido a bassa temperatura

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
it: Indica la temperatura del piatto per tutti gli strati eccetto il primo. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa su Piatto PEI ruvido

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: Indica la temperatura del piatto per il primo strato. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa su Piatto a bassa temperatura

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate SuperTack
it: Indica la temperatura del piatto per il primo strato. Un valore pari a 0 indica che ilfilamento non supporta la stampa su Piatto SuperTack a bassa temperatura

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: Indica la temperatura del piatto per il primo strato. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa su Piatto ingegneristico

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
it: Indica la temperatura del piatto per il primo strato. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa su Piatto ad alta temperatura

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured Cool Plate
it: Indica la temperatura del piatto per il primo strato. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa su Piatto ruvido a bassa temperatura

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
it: Indica la temperatura del piatto per il primo strato. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa su Piatto PEI ruvido

en: Bed temperature when Smooth PEI Plate/High temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Smooth PEI Plate/High Temp Plate
it: Indica la temperatura del piano di stampa quando è installata il Piatto PEI liscio/Piatto adalta temperatura. Un valore pari a 0 indica che il filamento non è compatibile con la stampa sul Piatto PEI liscio/Piatto ad alta temperatura

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
it: Indica la temperatura del piano di stampa quando è installato il Piatto PEI ruvido. Un valore pari a 0 indica che il filamento non è compatibile con la stampa sul Piatto PEI ruvido

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: Indica la temperatura del piano di stampa quando è installato il Piatto a bassa temperatura. Un valore pari a 0 indica che il filamento non è compatibile con la stampa sul Piatto a bassa temperatura

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate SuperTack
it: Indica la temperatura del piano quando è installato il Piatto SuperTack a bassa temperatura. Un valore pari a 0 indica che il filamento non è compatibile con la stampa sul Piatto SuperTack a bassa temperatura

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured Cool Plate
it: Indica la temperatura del piano di stampa quando è installato il Piatto ruvido a bassa temperatura. Un valore pari a 0 indica che il filamento non è compatibile con la stampa sul Piatto ruvido a bassa temperatura

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: Indica la temperatura del piano di stampa quando è installato il Piatto ingegneristico. Un valore pari a 0 indica che il filamento non è compatibile con la stampa sul Piatto ingegneristico

en: Bed type
it: Tipo di piatto

en: Bed types supported by the printer
it: Tipi di piatti supportati dalla stampante

en: Before layer change G-code
it: G-code prima del cambio strato

en: Best auto arranging position in range [0,1] w.r.t. bed shape.
it: Miglior posizionamento automatico degli oggetti nell'intervallo [0,1] rispetto alla forma del piatto.

en: Best object position
it: Migliore posizione dell'oggetto

en: Beta version
it: Versione beta

en: Between Object Gcode
it: G-code tra oggetti

en: Bill of Materials
it: Lista materiali

en: Billow
it: Ondulato

en: Bind with Access Code
it: Associa con il codice di accesso

en: Bind with Pin Code
it: Associa con codice PIN

en: Binding...
it: Associazione...

en: Block seam
it: Blocca cucitura

en: Block supports
it: Blocca supporti

en: Boldness
it: Spessore

en: Bottom
it: Dal basso

en: Bottom Minimum Shell Thickness
it: Spessore minimo del guscio inferiore

en: Bottom Only
it: Solo inferiore

en: Bottom Solid Layers
it: Strati solidi inferiori

en: Bottom View
it: Vista dal basso

en: Bottom Z distance
it: Distanza Z inferiore

en: Bottom interface layers
it: Strati interfaccia inferiore

en: Bottom interface spacing
it: Spaziatura interfaccia inferiore

en: Bottom shell layers
it: Strati guscio inferiore

en: Bottom shell thickness
it: Spessore guscio inferiore

en: Bottom surface
it: Superficie inferiore

en: Bottom surface flow ratio
it: Flusso di stampa superficie inferiore

en: Bottom surface pattern
it: Motivo superficie inferiore

en: Bottom-left corner of first layer bounding box
it: Angolo inferiore sinistro del riquadro di delimitazione del primo strato

en: Bottom-left corner of print bed bounding box
it: Angolo in basso a sinistra del riquadro di delimitazione del piano di stampa

en: Branch Density
it: Densità Rami

en: Branch Diameter Angle
it: Angolo diametro dei rami

en: Branch tip diameter for organic supports.
it: Diametro della punta dei rami per i supporti organici.

en: Brass
it: Ottone

en: Bridge
it: Ponte

en: Bridge counterbore holes
it: Ponti fori svasati

en: Bridge flow ratio
it: Flusso di stampa ponti

en: Bridging
it: Ponti

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
it: Sovrascrive l'angolo di riempimento dei ponti. Un valore pari a 0 indica che l'angolo di riempimento verrà calcolato automaticamente. Il valore fornito verrà utilizzato per i ponti esterni. Utilizzare 180° per l'angolo zero.

en: Brim
it: Tesa

en: Brim Ears
it: Tese ad orecchio

en: Brim ear detection radius
it: Raggio di rilevamento tesa ad orecchio

en: Brim ear max angle
it: Angolo massimo della tesa ad orecchio

en: Brim ears
it: Tesa ad orecchio

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
it: Tesa per una migliore adesione
    Sapevi che quando i modelli stampati hanno una piccola interfaccia di contatto con il piano di stampa, si consiglia di utilizzare una tesa?

en: Brim type
it: Tipo di tesa

en: Brim width
it: Larghezza tesa

en: Brim-object gap
it: Spazio tesa-oggetto

en: Browse
it: Sfoglia

en: Browsing file in SD card is not supported in LAN Only Mode.
it: La navigazione dei file sulla scheda SD non è supportata in modalità Solo LAN.

en: Browsing file in SD card is not supported in current firmware. Please update the printer firmware.
it: La navigazione dei file sulla scheda SD non è supportata nel firmware attuale. Aggiornare il firmware della stampante.

en: Brush
it: Pennello

en: Brush shape
it: Forma del pennello

en: Brush size
it: Misura del pennello

en: Bucket fill
it: Riempimento colore

en: Build Volume
it: Volume di stampa

en: Built-in placeholders (Double click item to add to G-code)
it: Segnaposto integrati (fai doppio clic sull'elemento per aggiungerlo al G-code

en: Bulge
it: Rigonfiamento

en: Bulge proportion related to radius
it: Proporzione del rigonfiamento in relazione al raggio

en: Busy
it: Occupato

en: By Layer
it: Per strato

en: By Object
it: Per oggetto

en: By layer
it: Per strato

en: By object
it: Per oggetto

en: CANCELED
it: ANNULLATO

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
it: I filamenti CF/GF sono duri e fragili. È facile romperli o creare inceppamenti nell'AMS. Si prega di utilizzarli con cautela.

en: COMPLETED
it: COMPLETATO

en: CRC check failed
it: Controllo CRC non riuscito

en: Calibrate
it: Calibra

en: Calibrate again
it: Calibra di nuovo

en: Calibrating
it: Calibrazione in corso

en: Calibrating AMS...
it: Calibrazione AMS...

en: Calibrating Micro Lidar
it: Calibrazione Micro Lidar

en: Calibrating extrusion
it: Calibrazione estrusione

en: Calibrating extrusion flow
it: Calibrazione flusso estrusore

en: Calibrating the micro lida
it: Calibrazione Micro Lidar

en: Calibrating... %d%%
it: Calibrazione in corso... %d%%

en: Calibration
it: Calibrazione

en: Calibration
    Did you know that calibrating your printer can do wonders? Check out our beloved calibration solution in OrcaSlicer.
it: Calibrazione
    Sapevi che calibrare la tua stampante può fare miracoli? Dai un'occhiata alla nostra amata soluzione di calibrazione in OrcaSlicer.

en: Calibration Flow
it: Calibrazione flusso

en: Calibration Type
it: Tipo di calibrazione

en: Calibration completed
it: Calibrazione completata

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
it: Calibrazione completata. Trova la linea di estrusione più uniforme sul tuo piatto come nell'immagine sotto e inserisci il valore sul lato sinistro nella casella di immissione del fattore K.

en: Calibration error
it: Errore di calibrazione

en: Calibration help
it: Aiuto per la calibrazione

en: Calibration not supported
it: Calibrazione non supportata

en: Calibration program
it: Programma di calibrazione

en: Calibration step selection
it: Seleziona calibrazione

en: Calibration1
it: Calibrazione1

en: Calibration2
it: Calibrazione2

en: Camera
it: Telecamera

en: Camera Angle - Left side
it: Angolo della camera - Lato sinistro

en: Camera Angle - Right side
it: Angolo della camera - Lato destro

en: Camera Setting
it: Impostazioni Telecamera

en: Camera style
it: Stile fotocamera

en: Camera view - Behind
it: Vista telecamera - Posteriore

en: Camera view - Bottom
it: Vista telecamera - In Basso

en: Camera view - Default
it: Vista telecamera - Predefinito

en: Camera view - Front
it: Vista telecamera - Anteriore

en: Camera view - Top
it: Vista telecamera - In Alto

en: Can not add models when in preview mode!
it: Impossibile aggiungere modelli in modalità anteprima!

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
it: Non è possibile stampare insieme più filamenti con grandi differenze di temperatura, altrimenti, l'estrusore e l'ugello potrebbero bloccarsi o danneggiarsi durante la stampa

en: Can't apply when process preview.
it: Non si può applicare durante la creazione dell'anteprima.

en: Can't delete "%1%". It is last style.
it: Non è possibile eliminare "%1%". È l'ultimo stile.

en: Can't delete temporary style "%1%".
it: Non è possibile eliminare lo stile temporaneo "%1%".

en: Can't find Pin Code?
it: Non riesci a trovare il codice PIN?

en: Can't find my devices?
it: Non riesci a trovare i dispositivi?

en: Can't find my printer model
it: Non riesco a trovare il modello della mia stampante

en: Can't find vendor I want
it: Non riesco a trovare il produttore che voglio

en: Can't load exactly same font("%1%"). Application selected a similar one("%2%"). You have to specify font for enable edit text.
it: Non è possibile caricare esattamente lo stesso tipo di carattere("%1%"). L'applicazione ne ha selezionato uno simile("%2%"). È necessario specificare il tipo di carattere per abilitare la modifica del testo.

en: Can't remove the last existing style.
it: Non è possibile rimuovere l'ultimo stile esistente.

en: Can't rename temporary style.
it: Non è possibile rinominare lo stile temporaneo.

en: Can't start this without SD card.
it: Impossibile iniziare senza scheda SD.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel a feature until exit
it: Annulla un elemento fino all'uscita

en: Cancel calibration
it: Annulla calibrazione

en: Cancel print
it: Annulla la stampa

en: Cancel selected
it: Annulla selezione

en: Cancel upload
it: Annulla caricamento

en: Canceled
it: Annullato

en: Cancelled
it: Annullato

en: Cancelling
it: Annullamento

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
it: Impossibile leggere le informazioni sul filamento: il filamento è caricato nella testina. Scaricare il filamento e riprovare.

en: Cannot send the print job for empty plate
it: Impossibile inviare l'attività di stampa se il piatto è vuoto

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
it: Impossibile inviare l'attività di stampa a una stampante il cui firmware deve essere aggiornato.

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
it: Impossibile inviare un'attività di stampa mentre la stampante sta aggiornando il firmware

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
it: Impossibile inviare attività di stampa quando è in corso un aggiornamento

en: Capabilities
it: Caratteristiche

en: Caution to use! Flow calibration on Textured PEI Plate may fail due to the scattered surface.
it: Precauzioni per l'uso! La calibrazione del flusso sul piatto PEI con superficie ruvida Bambu può fallire a causa della superficie irregolare.

en: Center
it: Centro

en: Center coincidence
it: Coincidenza centrale

en: Center of circle
it: Centro della circonferenza

en: Center of edge
it: Centro del bordo

en: Certificate files (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|All files|*.*
it: File di certificato (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|Tutti i file|*.*

en: Cham
it: Camera

en: Chamber temperature
it: Temperatura della camera

en: Chamber temperature
    Did you know that OrcaSlicer supports chamber temperature?
it: Temperatura della camera
    Sapevi che OrcaSlicer supporta la funzione di controllo della temperatura della camera?

en: Change Filament
it: Cambia filamento

en: Change SVG Type
it: Cambia il tipo di SVG

en: Change SVG source file, projection, size, ...
it: Cambia il file sorgente SVG, la proiezione, le dimensioni, ...

en: Change Text Type
it: Cambia tipo di testo

en: Change cut mode
it: Cambia la modalità di taglio

en: Change extrusion role G-code
it: G-code cambio ruolo di estrusione

en: Change filament
it: Cambia filamento

en: Change filament G-code
it: G-code cambio filamento

en: Change filament at the beginning of this layer.
it: Cambia filamento all'inizio di questo strato.

en: Change file
it: Cambia file

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change ensure vertical shell thickness to Moderate and enable alternate extra wall
    No  - Don't use alternate extra wall
it: Modificare automaticamente queste impostazioni? 
    Sì - Modifica "Garantisci spessore verticale del guscio" a Moderato e abilita Parete aggiuntiva alternativa
    No - Non utilizzare Parete aggiuntiva alternativa

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
it: Modificare queste impostazioni automaticamente? 
    Sì - Modifica queste impostazioni ed abilita la modalità spirale automaticamente
    No - Annulla l'attivazione della modalità a spirale

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
it: Modificare queste impostazioni automaticamente? 
    Si - Modifica queste impostazioni automaticamente.
    No - Non modificare queste impostatzioni

en: Change to another .svg file
it: Passa a un altro file .svg

en: Change type
it: Cambia tipo

en: Changing application language
it: Modifica lingua applicazione

en: Changing filament
it: Cambio filamento

en: Changing style to "%1%" will discard current style modification.
    
    Would you like to continue anyway?
it: Cambiando lo stile in "%1%", la modifica dello stile attuale verrà ignorata.
    
    Vuoi continuare comunque?

en: Changing the region will log out your account.
it: La modifica della regione ti disconnetterà dal tuo proflo utente.

en: Char gap
it: Distanza tra i caratteri

en: Check Assistant
it: Assistente di controllo

en: Check filament location
it: Controllare la posizione del filamento

en: Check for Update
it: Verifica aggiornamenti

en: Check for stable updates only
it: Verifica solo la disponibilità di aggiornamenti stabili

en: Check if the nozzle is clumping by filament or other foreign objects.
it: Controllare se l'ugello è ostruito da filamenti o altri corpi estranei.

en: Check the current status of the bambu server by clicking on the link above.
it: Controlla lo stato attuale del server Bambu cliccando sul collegamento qui sopra.

en: Check the normative items.
it: Controlla gli elementi normativi.

en: Check the reason
it: Verifica la causa

en: Check the status of current system services
it: Verifica lo stato attuale dei servizi di sistema

en: Checking extruder temperature
it: Controllo temperatura dell'estrusore

en: Checking support necessity
it: Verifica necessità di supporti

en: China
it: Cina

en: Choose Download Directory
it: Scegliere la directory di download

en: Choose SVG file for emboss:
it: Scegli il file SVG per il rilievo:

en: Choose ZIP file
it: Seleziona il file ZIP

en: Choose a directory
it: Scegliere una directory

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
it: Seleziona un file da cui importare la trama del piano di stampa (PNG/SVG):

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filaments.
it: Scegliere uno slot AMS, quindi premi il pulsante "Carica" o "Scarica" per caricare o scaricare automaticamente il filamento.

en: Choose an STL file to import bed model from:
it: Scegli un file STL da cui importare il modello del piano di stampa:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
it: Scegli un file STL da cui importare la forma del piano di stampa:

en: Choose filament
it: Scegli filamento

en: Choose files
it: Scegli file

en: Choose one file (3mf):
it: Scegli file (3mf):

en: Choose one file (gcode/3mf):
it: Scegli file (gcode/3mf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
it: Scegli uno o più file (3mf/step/stl/svg/obj/amf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):
it: Scegli uno o più file (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):

en: Choose part type
it: Scegli tipo di parte

en: Circle
it: Cerchio

en: Circular
it: Circolare

en: Classic
it: Classico

en: Classic mode
it: Modalità classica

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
it: La generazione di pareti classica produce pareti con larghezza di estrusione costante e, per aree molto sottili, viene utilizzato il riempimento degli spazi vuoti. Il motore Arachne produce pareti con larghezza di estrusione variabile.

en: Cleaning nozzle tip
it: Pulizia ugello

en: Clear
it: Cancella

en: Clear my choice on the unsaved presets.
it: Cancella la mia scelta sui profili non salvati.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
it: Cancella la mia scelta sui progetti non salvati.

en: Clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Raggio di sicurezza attorno all'estrusore: utilizzato per evitare collisioni nella stampa Per oggetto.

en: Click OK to update the Network plug-in when Orca Slicer launches next time.
it: Clicca su OK per aggiornare il modulo di rete al prossimo avvio di OrcaSlicer.

en: Click here if you can't connect to the printer
it: Clicca qui se non puoi connetterti alla stampante

en: Click here to download it.
it: Clicca qui per scaricarlo.

en: Click the icon to edit color painting of the object
it: Clicca sull'icona per modificare i colori dell'oggetto

en: Click the icon to edit support painting of the object
it: Clicca sull'icona per modificare la pittura del supporto dell'oggetto

en: Click the icon to reset all settings of the object
it: Clicca sull'icona per ripristinare tutte le impostazioni dell'oggetto

en: Click the icon to shift this object to the bed
it: Fare clic sull'icona per spostare l'oggetto sul piatto

en: Click the icon to toggle printable property of the object
it: Clicca sull'icona per attivare o disattivare le proprietà stampabili dell'oggetto

en: Click the right mouse button to display the full text.
it: Clicca il pulsante destro del mouse per visualizzare il testo completo.

en: Click to change part type into modifier.
it: Fare clic per cambiare il tipo di parte in modificatore.

en: Click to change part type into negative volume.
it: Fare clic per cambiare il tipo di parte in volume negativo.

en: Click to change text into object part.
it: Fare clic per trasformare il testo in una parte dell'oggetto.

en: Click to download new version in default browser: %s
it: Fai clic per scaricare la nuova versione nel browser predefinito: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
it: Fai clic per eliminare le modifiche correnti e ripristinare il valore salvato.

en: Click to edit preset
it: Clicca per modificare il profilo

en: Click to flip the cut plane
    Drag to move the cut plane
it: Clicca per capovolgere il piano di taglio
    Trascina per spostare il piano di taglio

en: Click to flip the cut plane
    Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
it: Clicca per capovolgere il piano di taglio
    Trascina per spostare il piano di taglio
    Clicca con il tasto destro del mouse su una parte per assegnarla all'altro lato

en: Click to pick filament color
it: Fai click per selezionare il colore del filamento

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
it: Clicca per ripristinare tutte le impostazioni dell'ultimo profilo salvato.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
it: Fai clic per ripristinare il valore corrente e associarlo al valore globale.

en: Click to select AMS slot manually
it: Fai clic per selezionare manualmente lo slot AMS

en: Clockwise
it: Senso orario

en: Clone
it: Clona

en: Clone Objects
it: Clona oggetti

en: Clone copies of selections
it: Clona copie delle selezioni

en: Clone objects in the load list
it: Clona gli oggetti nell'elenco di caricamento

en: Clone selected
it: Clona selezionato

en: Close
it: Chiudi

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
it: Spegne tutte le ventole di raffreddamento per i primi strati. Può servire a migliorare l'adesione del piano di stampa

en: Close holes
it: Chiudi fori

en: Closing Application while some presets are modified.
it: Chiusura dell'applicazione durante la modifica di alcuni profili.

en: Cloud Slicing...
it: Elaborazone nel cloud...

en: Cloud service connection failed. Please try again.
it: Connessione al servizio cloud non riuscita. Riprovare.

en: Cluster colors
it: Gruppo colori

en: Collapse
it: Riduci

en: Collapse sidebar
it: Riduci barra laterale

en: Collapse/Expand the sidebar
it: Riduci/Espandi barra laterale

en: Collection
it: Raccolta

en: Color
it: Colore

en: Color Painting
it: Pittura a colori

en: Color Scheme
it: Schema colore

en: Color change
it: Cambio colore

en: Color gradient (%1%)
it: Gradiente di colore (%1%)

en: Color match
it: Corrispondenza colori

en: Color painting
it: Pittura a colori

en: Colour
it: Colore

en: Combined
it: Combinata

en: Combined - single skirt for all objects, Per object - individual object skirt.
it: Combinata - gonna singola per tutti gli oggetti, Per oggetto - gonna per singolo oggetto.

en: Comma-separated list of printing accelerations
it: Elenco separato da virgole delle accelerazioni di stampa

en: Comma-separated list of printing speeds
it: Elenco separato da virgole delle velocità di stampa

en: Comment
it: Commento

en: Common
it: Comune

en: Compare presets
it: Confronta i profili

en: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in minimal layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,2 mm, presenta un'altezza dello strato minore, che si traduce in linee di strato sottili e una qualità di stampa più elevata, ma tempi di stampa più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in slightly visible layer lines, but shorter printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,2 mm, presenta un'altezza dello strato maggiore, che si traduce in linee di strato leggermente visibili, ma tempi di stampa più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height, and results in almost negligible layer lines, and slightly shorter printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,2 mm, presenta un'altezza dello strato leggermente più grande, che si traduce in linee di strato quasi impercettibili e tempi di stampa leggermente più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost invisible layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,2 mm, presenta un'altezza dello strato minore, che si traduce in linee di strato quasi invisibili e una qualità di stampa più elevata, ma tempi di stampa più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost invisible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,2 mm, presenta linee di strato più sottili, velocità e accelerazione inferiori e il motivo di riempimento sparso è Giroide. Ciò si traduce in linee di strato quasi invisibili e una qualità di stampa molto più elevata, ma tempi di stampa molto più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in minimal layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,2 mm, presenta linee di strato più sottili, velocità e accelerazione inferiori e il motivo di riempimento sparso è Giroide. Ciò si traduce in linee di strato sottili e una qualità di stampa molto più elevata, ma tempi di stampa molto più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in much higher printing quality, but a much longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,2 mm, presenta velocità e accelerazione inferiori e il motivo di riempimento sparso è Giroide. Ciò si traduce in una qualità di stampa molto più elevata, ma un tempo di stampa molto più lungo.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,4 mm, presenta un'altezza dello strato maggiore, che si traduce in linee di strato più visibili e una qualità di stampa inferiore, ma tempi di stampa più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but slightly shorter printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,4 mm, presenta un'altezza dello strato maggiore, che si traduce in linee di strato più visibili e una qualità di stampa inferiore, ma tempi di stampa leggermente più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,4 mm, presenta un'altezza dello strato minore, che si traduce in linee di strato quasi impercettibili e una qualità di stampa più elevata, ma tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,4 mm, presenta un'altezza dello strato minore, che si traduce in linee di strato quasi impercettibili e tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,4 mm, presenta un'altezza dello strato minore, che si traduce in linee di strato meno visibili e una migliore qualità di stampa, ma tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost negligible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,4 mm, presenta un'altezza dello strato minore, velocità e accelerazione inferiori e il motivo di riempimento sparso è Giroide. Ciò si traduce in in linee di strato quasi impercettibili e una qualità di stampa molto più elevata, ma tempi di stampa molto più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in less apparent layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,4 mm, presenta un'altezza dello strato minore, velocità e accelerazione inferiori e il motivo di riempimento sparso è Giroide. Ciò si traduce in linee di strato meno visibii e una qualità di stampa molto più elevata, ma tempi di stampa molto più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,4 mm, presenta più perimetri di stampa e una densità di riempimento sparso più elevata. Ciò si traduce in stampe più resistenti ma, allo stesso tempo, un maggiore consumo di filamento e tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,6 mm, presenta un'altezza dello strato maggiore, che si traduce in linee di strato più visibili e una qualità di stampa inferiore, ma in alcuni casi, tempi di stampa più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in much more apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,6 mm, presenta un'altezza dello strato maggiore, che si traduce in linee di strato molto più visibili e una qualità di stampa molto più bassa, ma in alcuni casi, tempi di stampa più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,6 mm, presenta un'altezza dello strato minore, che si traduce in linee di stampa meno visibili e una migliore qualità di stampa, ma tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and slight higher printing quality, but longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,6 mm, presenta un'altezza dello strato minore, che si traduce in linee di strato meno visibili e una qualità di stampa leggermente superiore, ma tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,6 mm, presenta più perimetri di stampa e una densità di riempimento sparso più elevata. Ciò si traduce in stampe più resistenti ma, allo stesso tempo, un maggiore consumo di filamento e tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in very apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,8 mm, presenta un'altezza dello strato maggiore, che si traduce in linee di strato molto visibili e una qualità di stampa molto inferiore, ma in alcuni casi, tempi di stampa più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height, and results in extremely apparent layer lines and much lower printing quality, but much shorter printing time in some printing cases.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,8 mm, presenta un'altezza dello strato molto maggiore, che si traduce in linee di strato estremamente visibili e una qualità di stampa molto inferiore, ma in alcuni casi, tempi di stampa molto più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height, and results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,8 mm, presenta un'altezza dello strato leggermente inferiore, che si traduce in linee di strato leggermente più sottili ma comunque visibili e una qualità di stampa leggermente superiore ma, in alcuni casi, tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
it: Rispetto al profilo predefinito di un ugello da 0,8 mm, presenta un'altezza dello strato minore, che si traduce in linee di strato più sottili, ma comunque evidenti, e una qualità di stampa leggermente superiore ma, in alcuni casi, tempi di stampa più lunghi.

en: Compatible machine
it: Macchina compatibile

en: Compatible machine condition
it: Condizione macchina compatibile

en: Compatible process profiles
it: Profili di processo compatibili

en: Compatible process profiles condition
it: Condizione profili di processo compatibili

en: Complete Calibration
it: Calibrazione completa

en: Complete print
it: Stampa completa

en: Completed
it: Completato

en: Concentric
it: Concentrico

en: Conditional angle threshold
it: Soglia angolo condizionale

en: Conditional overhang threshold
it: Soglia di sporgenza condizionale

en: Conditional scarf joint
it: Cucitura a sciarpa condizionale

en: Cone
it: Cono

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
it: Configura lo slot AMS da usare per un filamento utilizzato nell'attività di stampa

en: Configuration can update now.
it: La configurazione può ora essere aggiornata.

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
it: Il file di configurazione "%1%" è stato caricato, ma alcuni valori non sono stati riconosciuti.

en: Configuration incompatible
it: Configurazione incompatibile

en: Configuration notes
it: Note di configurazione

en: Configuration package changed
it: Pacchetto di configurazione modificato

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
it: Il pacchetto di configurazione è stato caricato, ma alcuni valori non sono stati riconosciuti.

en: Configuration package:
it: Pacchetto di configurazione:

en: Configuration update
it: Aggiornamento configurazione

en: Configuration updates
it: Aggiornamenti configurazione

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm Save As
it: Conferma Salva con nome

en: Confirm and Update Nozzle
it: Conferma e aggiorna l'ugello

en: Confirm connectors
it: Conferma connettori

en: Confirm extruded
it: Confermare l'estrusione

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d, z = %.2lf mm. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
it: Sono stati trovati conflitti di percorsi nel G-code sullo strato %d, z = %.2lf mm. Si prega di separare gli oggetti in conflitto (%s <-> %s).

en: Connect
it: Connetti

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
it: Connessione %s non riuscita! [SN: %s, codice=%s]

en: Connect an infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over infill extrusion width. Orca Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. 
    Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
it: Collega una linea di riempimento ad una parete interna con un breve segmento di perimetro aggiuntivo. Se espresso in percentuale (esempio: 15%) viene calcolato sulla larghezza di estrusione del riempimento. OrcaSlicer tenta di collegare due linee di riempimento vicine ad un breve segmento di perimetro. Se non viene trovato alcun segmento di perimetro più corto di infill_anchor_max, la linea di riempimento viene collegata a un segmento di perimetro su un solo lato e la lunghezza del segmento è limitata da questo parametro, ma non superiore a anchor_length_max. 
    Impostare questo parametro su zero per disabilitare i perimetri di ancoraggio collegati a una singola linea di riempimento.

en: Connect an infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over infill extrusion width. Orca Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. 
    If set to 0, the old algorithm for infill connection will be used, it should create the same result as with 1000 & 0.
it: Collega una linea di riempimento ad una parete interna con un breve segmento di un perimetro aggiuntivo. Se espresso in percentuale (esempio: 15%) viene calcolato sulla larghezza di estrusione del riempimento. OrcaSlicer tenta di collegare due linee di riempimento vicine a un breve segmento di perimetro. Se non viene trovato alcun segmento di perimetro più corto di questo parametro, la linea di riempimento viene collegata a un segmento di perimetro su un solo lato e la lunghezza del segmento è limitata da infill_anchor, ma non superiore a questo parametro. 
    Se impostato a 0, verrà utilizzato il vecchio algoritmo per la connessione del riempimento, che dovrebbe creare lo stesso risultato di 1000 e 0.

en: Connect the printer using IP and access code
it: Collega la stampante tramite IP e codice di accesso

en: ConnectPrinter(LAN)
it: Connetti la stampante (LAN)

en: Connected to Obico successfully!
it: Connessione a Obico eseguita con successo!

en: Connected to SimplyPrint successfully!
it: Connessione a SimplyPrint eseguita con successo!

en: Connecting to printer
it: Connessione alla stampante

en: Connecting to printer...
it: Connessione alla stampante...

en: Connecting to printer... The dialog will close later
it: Connessione alla stampante... La finestra di dialogo si chiuderà automaticamente

en: Connecting to server
it: Connessione in corso al server

en: Connecting to the printer. Unable to cancel during the connection process.
it: Collegamento alla stampante. Impossibile annullare durante il processo di connessione.

en: Connecting...
it: Connessione...

en: Connection
it: Connessione

en: Connection Failed. Please check the network and try again
it: Connessione fallita. Controlla la rete e riprova

en: Connection failed! If your IP and Access Code is correct, 
    please move to step 3 for troubleshooting network issues
it: Connessione non riuscita! Se l'IP e il codice di accesso sono corretti, 
    Passare al passaggio 3 per la risoluzione dei problemi di rete

en: Connection failed, please double check IP and Access Code
it: Connessione non riuscita, ricontrolla l'IP e il codice di accesso

en: Connection to AstroBox works correctly.
it: La connessione ad AstroBox funziona correttamente.

en: Connection to Duet works correctly.
it: La connessione a Duet funziona correttamente.

en: Connection to FlashAir works correctly and upload is enabled.
it: La connessione a FlashAir funziona correttamente e il caricamento è abilitato.

en: Connection to Flashforge works correctly.
it: La connessione a Flashforge funziona correttamente.

en: Connection to MKS works correctly.
it: La connessione a MKS funziona correttamente.

en: Connection to OctoPrint works correctly.
it: La connessione con OctoPrint funziona correttamente.

en: Connection to Prusa Connect works correctly.
it: La connessione a Prusa Connect funziona correttamente.

en: Connection to Prusa SL1 / SL1S works correctly.
it: La connessione a Prusa SL1 / SL1S funziona correttamente.

en: Connection to PrusaLink works correctly.
it: La connessione a PrusaLink funziona correttamente.

en: Connection to Repetier works correctly.
it: La connessione a Repetier funziona correttamente.

en: Connection to printer failed
it: Connessione stampante non riuscita

en: Connection to printers connected via the print host failed.
it: Connessione alle stampanti collegate tramite l'host di stampa non riuscita.

en: Connector
it: Connettore

en: Connectors
it: Connettori

en: Contains a string with the information about what scaling was applied to the individual objects. Indexing of the objects is zero-based (first object has index 0).
    Example: 'x:100% y:50% z:100'.
it: Contiene una stringa con le informazioni sul ridimensionamento applicato ai singoli oggetti. L'indicizzazione degli oggetti è a base zero (il primo oggetto ha indice 0).
    Esempio: 'x:100% y:50% z:100'.

en: Contains z-hop present at the beginning of the custom G-code block.
it: Contiene i sollevamenti Z presenti all'inizio del blocco di G-code personalizzato.

en: Contour
it: Contorno

en: Contour and hole
it: Contorno e foro

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
it: Il contorno degli oggetti viene ingrandito o rimpicciolito nel piano XY in base al valore impostato. I valori positivi ingrandiscono i contorni mentre quelli negativi li rimpiccioliscono. Questa funzione viene utilizzata per regolare leggermente le dimensioni quando gli oggetti presentano problemi di assemblaggio

en: Control
it: Controllo

en: Controls the density (spacing) of external bridge lines. 100% means solid bridge. Default is 100%.
    
    Lower density external bridges can help improve reliability as there is more space for air to circulate around the extruded bridge, improving its cooling speed.
it: Controlla la densità (spaziatura) delle linee dei ponti esterni. 100% indica un ponte solido. Il valore predefinito è 100%.
    
    I ponti esterni a densità inferiore possono contribuire a migliorare l'affidabilità poiché c'è più spazio per far circolare l'aria attorno al ponte estruso, migliorandone la velocità di raffreddamento.

en: Controls the density (spacing) of internal bridge lines. 100% means solid bridge. Default is 100%.
    
     Lower density internal bridges can help reduce top surface pillowing and improve internal bridge reliability as there is more space for air to circulate around the extruded bridge, improving its cooling speed. 
    
    This option works particularly well when combined with the second internal bridge over infill option, further improving internal bridging structure before solid infill is extruded.
it: Controlla la densità (spaziatura) delle linee dei ponti interni. 100% indica un ponte solido. Il valore predefinito è 100%.
    
    I ponti interni a densità inferiore possono contribuire a ridurre le lacune o fori della superficie superiore e a migliorare l'affidabilità, poiché c'è più spazio per far circolare l'aria attorno al ponte estruso, migliorandone la velocità di raffreddamento. 
    
    Questa opzione funziona particolarmente bene se combinata con la seconda opzione di riempimento dei ponti interni, migliorando ulteriormente la struttura interna dei ponti prima che il riempimento solido venga estruso.

en: Convert Unit
it: Converti unità

en: Convert from inch
it: Converti da pollici

en: Convert from meter
it: Converti da metri

en: Convert holes to polyholes
it: Converti fori in polifori

en: Convert the units of model
it: Converti le unità del modello

en: Cool Plate
it: Piatto a bassa temperatura

en: Cool Plate (SuperTack)
it: Piatto SuperTack a bassa temperatura

en: Cooling
it: Raffreddamento

en: Cooling Fan
it: Velocità minima ventola di raffreddamento

en: Cooling chamber
it: Raffreddamento della camera

en: Cooling for specific layer
it: Raffreddamento per strato specifico

en: Cooling moves are gradually accelerating beginning at this speed.
it: I movimenti di raffreddamento accelerano gradualmente partendo da questa velocità.

en: Cooling moves are gradually accelerating towards this speed.
it: I movimenti di raffreddamento accelerano gradualmente verso questa velocità.

en: Cooling tube length
it: Lunghezza tubo di raffreddamento

en: Cooling tube position
it: Posizione tubo di raffreddamento

en: Copies of the selected object
it: Copie dell'oggetto selezionato

en: Copy
it: Copia

en: Copy Current Filament Preset
it: Copia il profilo del filamento attuale

en: Copy preset from filament
it: Copia profilo dal filamento

en: Copy selection to clipboard
it: Copia selezione negli appunti

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
it: Copia del file %1% su %2% non riuscita: %3%

en: Copying of the temporary G-code has finished but the exported code couldn't be opened during copy check. The output G-code is at %1%.tmp.
it: Copia del G-code temporaneo completata ma non è stato possibile aprire il codice esportato durante la verifica della copia. Il G-code di uscita è su %1%.tmp.

en: Copying of the temporary G-code has finished but the original code at %1% couldn't be opened during copy check. The output G-code is at %2%.tmp.
it: Copia del G-code temporaneo completata ma non è stato possibile aprire il codice originale su %1% durante la verifica della copia. Il G-code di uscita è su %2%.tmp.

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
it: Copia del G-code temporaneo nel G-code di uscita non riuscita

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed. Maybe the SD card is write locked?
    Error message: %1%
it: Copia del G-code temporaneo sul G-code di uscita non riuscita. Forse la scheda SD è protetta da scrittura?
    Messaggio di errore: %1%

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed. There might be problem with target device, please try exporting again or using different device. The corrupted output G-code is at %1%.tmp.
it: Copia del G-code temporaneo nel G-code di uscita non riuscita. Potrebbe esserci un problema nel dispositivo di destinazione. Prova ad esportare di nuovo o usa un dispositivo diverso. Il file G-code corrotto è su %1%.tmp.

en: Copyright
it: Diritto d'autore

en: Cost
it: Costo

en: Could not connect to AstroBox
it: Impossibile connettersi ad AstroBox

en: Could not connect to Duet
it: Impossibile connettersi a Duet

en: Could not connect to FlashAir
it: Impossibile connettersi a FlashAir

en: Could not connect to Flashforge
it: Impossibile connettersi a Flashforge

en: Could not connect to MKS
it: Impossibile connettersi a MKS

en: Could not connect to Obico
it: Impossibile connettersi a Obico

en: Could not connect to OctoPrint
it: Impossibile connettersi ad OctoPrint

en: Could not connect to Prusa Connect
it: Impossibile connettersi a Prusa Connect

en: Could not connect to Prusa SLA
it: Impossibile connettersi a Prusa SLA

en: Could not connect to PrusaLink
it: Impossibile connettersi a PrusaLink

en: Could not connect to Repetier
it: Impossibile connettersi a Repetier

en: Could not connect to SimplyPrint
it: Impossibile connettersi a SimplyPrint

en: Could not get a valid Printer Host reference
it: Impossibile ottenere un riferimento host di stampa valido

en: Could not get resources to create a new connection
it: Impossibile trovare le risorse per stabilire una nuova connessione

en: Could not start URL download. Destination folder is not set. Please choose destination folder in Configuration Wizard.
it: Impossibile avviare il download dell'URL. La cartella di destinazione non è impostata. Scegliere la cartella di destinazione nella Configurazione guidata.

en: Counter clockwise
it: Senso antiorario

en: Cover
it: Copertina

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
it: Copre con anelli lo strato di contatto superiore dei supporti. Disabilitato per impostazione predefinita.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
it: Le fessure più piccole di 2 volte il raggio di chiusura degli spazi vuoti, vengono riempite durante l'elaborazione della maglia triangolare. Questa operazione può ridurre la risoluzione di stampa finale, pertanto si consiglia di mantenere un valore ragionevolmente basso.

en: Create
it: Crea

en: Create Based on Current Filament
it: Crea in base al filamento attuale

en: Create Based on Current Printer
it: Crea in base alla stampante corrente

en: Create Filament
it: Crea filamento

en: Create Filament Successful
it: Creazione filamento riuscita

en: Create Nozzle for Existing Printer
it: Crea ugello per stampante esistente

en: Create Printer
it: Crea stampante

en: Create Printer Successful
it: Creazione stampante riuscita

en: Create Printer/Nozzle
it: Crea stampante/ugello

en: Create Type
it: Crea tipo

en: Create additional perimeter paths over steep overhangs and areas where bridges cannot be anchored.
it: Crea pareti aggiuntive su sporgenze ripide e aree in cui i ponti non possono essere ancorati.

en: Create filament presets failed. As follows:
it: Creazione dei profili di filamento non riuscita. Come indicato di seguito:

en: Create from Template
it: Crea da modello

en: Create printer
it: Crea una stampante

en: Create process presets failed. As follows:
it: Creazione dei profili di processo non riuscita. Come indicato di seguito:

en: Creating a new project
it: Creazione nuovo progetto

en: Critical Only
it: Solo Critico

en: Critical error
it: Errore critico

en: Cross Hatch
it: Trama incrociata

en: Ctrl + Mouse wheel
it: Ctrl + Rotellina del mouse

en: Ctrl+Any arrow
it: Ctrl+qualsiasi freccia

en: Ctrl+Left mouse button
it: Ctrl+Tasto sinistro del mouse

en: Ctrl+Mouse wheel
it: Ctrl+Rotellina del mouse

en: Ctrl+Shift+G
it: Ctrl+Maiusc+G

en: Cube
it: Cubo

en: Cubic
it: Cubico

en: Current AMS humidity
it: Umidità AMS attuale

en: Current Association:
it: Associazione attuale:

en: Current Instance
it: Istanza attuale

en: Current Instance Path:
it: Percorso istanza attuale:

en: Current Version:
it: Versione corrente:

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
it: L'attuale temperatura della camera è superiore alla temperatura di sicurezza del materiale. Potrebbe causare l'ammorbidimento e l'intasamento del materiale. La temperatura massima di sicurezza per il materiale è %d

en: Current extruder
it: Estrusore attuale

en: Current filament colors:
it: Colori filamento attuale:

en: Current flowrate cali param is invalid
it: Il parametro di calibrazione del flusso corrente non è valido

en: Current object index
it: Indice dell'oggetto corrente

en: Current position of the extruder axis. Only used with absolute extruder addressing.
it: Posizione attuale dell'asse dell'estrusore. Utilizzato solo con indirizzamento assoluto dell'estrusore.

en: Current preset is inherited from
it: Il profilo corrente è ereditato da

en: Current preset is inherited from the default preset.
it: Il profiilo attuale è stato ereditato dal profilo predefinito.

en: Current style is "%1%"
it: Lo stile corrente è "%1%"

en: Current vendor has no models, please reselect.
it: Il produttore attuale non ha modelli, si prega di selezionare di nuovo.

en: Current z-hop
it: Sollevamento Z corrente

en: Currently planned extra extruder priming after de-retraction.
it: Attualmente è previsto un'ulteriore spurgo dell'estrusore dopo la de-retrazione.

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
it: È possibile specificare un file di certificato CA personalizzato per le connessioni HTTPS di OctoPrint, nel formato crt/pem. Se lasciato vuoto, verrà utilizzato l'archivio di certificati CA predefinito del sistema operativo.

en: Custom Color
it: Colore personalizzato

en: Custom G-code
it: G-code personalizzato

en: Custom G-code:
it: G-code personalizzato:

en: Custom Template:
it: Modello personalizzato:

en: Custom camera source
it: Sorgente telecamera personalizzata

en: Custom g-code
it: G-code personalizzato

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
it: I supporti personalizzati e la pittura a colori sono stati rimossi prima della riparazione.

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
it: Il produttore personalizzato non è stato inserito, si prega di inserire il fornitore personalizzato.

en: Customize
it: Personalizza

en: Customize current plate
it: Personalizza il piatto corrente

en: Customized Preset
it: Profilo personalizzato

en: Cut
it: Taglia

en: Cut Connectors information
it: Informazioni sui connettori di taglio

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
it: Strumento Taglia
    Sapevi che è possibile tagliare un modello in qualsiasi angolazione e posizione con lo Strumento Taglia?

en: Cut by Plane
it: Taglio per piano

en: Cut by line
it: Taglia sulla linea

en: Cut connectors
it: Taglia connettori

en: Cut filament
it: Tagliare il filamento

en: Cut plane is placed out of object
it: Il piano di taglio è posizionato fuori dall'oggetto

en: Cut plane with groove is invalid
it: Il piano di taglio con scanalatura non è valido

en: Cut position
it: Posizione taglio

en: Cut selection to clipboard
it: Taglia la selezione negli appunti

en: Cut to parts
it: Taglia le parti

en: Cutter error pause
it: Pausa dovuta a errore di taglio

en: Cylinder
it: Cilindro

en: DDE
it: Estrusore Diretto

en: DEBUG settings have saved successfully!
it: Le impostazioni di debug sono state salvate correttamente!

en: DNS Server:
it: Server DNS:

en: DRY
it: ASCIUTTO

en: Daily Tips
it: Consigli giornalieri

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
it: Il PVA umido diventerà flessibile e rimarrà bloccato all'interno dell'AMS, si prega di fare attenzione ad asciugarlo prima dell'uso.

en: Dark Mode
it: Modalità scura

en: Data directory
it: Cartella dati

en: Day
it: Giorno

en: De-retraction Speed
it: Velocità di de-retrazione

en: Deadzone:
it: Zona morta:

en: Debug Info
it: Informazioni di debug

en: Debug level
it: Livello di debug

en: Decimate ratio
it: Rapporto di decimazione

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag. 
    
    The actual bridge flow used is calculated by multiplying this value with the filament flow ratio, and if set, the object's flow ratio.
it: Diminuisci leggermente questo valore (ad esempio 0,9) per ridurre la quantità di filamento estruso per i ponti e tendere il materiale. 
    
    Il flusso effettivo utilizzato nei ponti viene calcolato moltiplicando questo valore con il flusso di stampa del filamento e, se impostato, con il flusso di stampa dell'oggetto.

en: Default
it: Predefinito

en: Default (Grid/Organic)
it: Predefinito (Griglia/Organico)

en: Default Page
it: Pagina predefinita

en: Default View
it: Vista predefinita

en: Default color
it: Colore predefinito

en: Default filament color
it: Colore predefinito del filamento

en: Default filament profile
it: Profilo filamento predefinito

en: Default filament profile when switch to this machine profile
it: Profilo filamento predefinito quando si passa a questo profilo macchina

en: Default font
it: Carattere predefinito

en: Default line width if other line widths are set to 0. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
it: Larghezza di linea predefinita se le altre larghezze di linea sono impostate su 0. Se espresso come %, verrà calcolato sul diametro del ugello.

en: Default process profile
it: Profilo di processo predefinito

en: Default process profile when switch to this machine profile
it: Profilo di processo predefinito quando si passa a questo profilo macchina

en: Del
it: Elimina

en: Delay after unloading
it: Ritardo dopo lo scarico

en: Delete
it: Elimina

en: Delete "%1%" style.
it: Cancella lo stile "%1%".

en: Delete All
it: Elimina tutto

en: Delete Custom G-code
it: Elimina G-code personalizzato

en: Delete Custom Template
it: Elimina modello personalizzato

en: Delete Filament
it: Elimina filamento

en: Delete Filament Change
it: Elimina cambio filamento

en: Delete Pause
it: Elimina pausa

en: Delete Photo
it: Elimina foto

en: Delete Plate
it: Elimina piatto

en: Delete Preset
it: Elimina profilo

en: Delete a brim ear
it: Rimuovi tesa ad orecchio

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: Delete all connectors
it: Elimina tutti i connettori

en: Delete connector
it: Cancella connettore

en: Delete connector from object which is a part of cut
it: Elimina il connettore dall'oggetto che fa parte del taglio

en: Delete filament
it: Elimina filamento

en: Delete file
it: Elimina file

en: Delete files
it: Elimina i file

en: Delete input
it: Elimina input

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
it: Elimina il volume negativo dall'oggetto che fa parte del taglio

en: Delete object which is a part of cut object
it: Elimina l'oggetto che fa parte dell'oggetto tagliato

en: Delete objects, parts, modifiers
it: Elimina oggetti, parti, modificatori

en: Delete preset
it: Elimina profilo

en: Delete selected
it: Elimina selezionato

en: Delete selected files from printer.
it: Elimina i file selezionati dalla stampante.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
it: Elimina la parte solida dall'oggetto che fa parte del taglio

en: Delete the selected object
it: Elimina l'oggetto selezionato

en: Delete this preset
it: Elimina questo profilo

en: Deletes all objects
it: Elimina tutti gli oggetti

en: Deletes the current selection
it: Elimina la selezione corrente

en: Deleting the last solid part is not allowed.
it: Non è consentita l'eliminazione dell'ultima parte solida.

en: Density
it: Densità

en: Density of internal sparse infill, 100% turns all sparse infill into solid infill and internal solid infill pattern will be used
it: Densità del riempimento sparso interno. 100% trasforma il riempimento sparso in riempimento solido e verrà utilizzato il motivo del riempimento solido interno

en: Density of the first raft or support layer
it: Densità del primo strato della zattera o del supporto

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Depth
it: Profondità

en: Describe how long the nozzle will move along the last path when retracting. 
    
    Depending on how long the wipe operation lasts, how fast and long the extruder/filament retraction settings are, a retraction move may be needed to retract the remaining filament. 
    
    Setting a value in the retract amount before wipe setting below will perform any excess retraction before the wipe, else it will be performed after.
it: Descrive per quanto tempo l'ugello si sposterà lungo l'ultimo percorso durante la retrazione. 
    
    A seconda della durata dell'operazione di spurgo, della velocità e della durata della retrazione dell'estrusore/filamento, potrebbe essere necessario un movimento di retrazione per ritrarre il filamento rimanente. 
    
    Impostando un valore di quantità di retrazione prima dell'impostazione di spurgo di seguito, verra eseguita qualsiasi retrazione in eccesso prima dello spurgo. Altrimenti verrà eseguita dopo.

en: Description:
it: Descrizione:

en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

en: Deselects all objects
it: Deseleziona tutti gli oggetti

en: Detach preset
it: Separa profio

en: Detached
it: Separato

en: Detail level
it: Livello di dettaglio

en: Detail.
it: Dettagli.

en: Details
it: Dettagli

en: Detect narrow internal solid infill
it: Rileva riempimento solido interno stretto

en: Detect overhang wall
it: Rileva parete sporgente

en: Detect overhangs for auto-lift
it: Rilevamento sporgenze per il sollevamento automatico

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100%% overhang, bridge speed is used.
it: Rileva la percentuale di sporgenza rispetto alla larghezza della parete e utilizza un velocità di stampa differente. Per una sporgenza del 100%%, viene utilizzata la velocità dei ponti.

en: Detect thin wall
it: Rileva pareti sottili

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
it: Rileva pareti sottili che non possono contenere due linee e utilizza una sola linea per la stampa. Potrebbe non essere stampato altrettanto bene perché non è un circuito chiuso

en: Detection radius
it: Raggio di rilevamento

en: Detects clogging and filament grinding, halting printing immediately to conserve time and filament.
it: Rileva gli intasamenti e l'usura del filamento, interrompendo immediatamente la stampa per risparmiare tempo e filamento.

en: Detour and avoid to travel across wall which may cause blob on surface
it: Devia ed evita di attraversare le pareti per impedire la formazione di grumi sulla superficie

en: Develop mode
it: Modalità sviluppatore

en: Device
it: Dispositivo

en: Device Name
it: Nome Dispositivo

en: Device Status
it: Stato Dispositivo

en: Device UI
it: Interfaccia utente del dispositivo

en: Diameter
it: Diametro

en: Diameter of nozzle
it: Diametro ugello

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
it: Diametro del piano di stampa. Si presume che l'origine (0,0) si trovi al centro.

en: Difference
it: Differenza

en: Different nozzle diameters and different filament diameters may not work well when the prime tower is enabled. It's very experimental, so please proceed with caution.
it: Ugelli e filamenti di diverso diametro potrebbero non funzionare correttamente quando è abilitata la torre di spurgo. Questa funzione è sperimentale, quindi procedere con cautela.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
it: Diversi tipi di supporti
    Sapevi che è possibile scegliere tra diversi tipi di supporti? I supporti ad albero funzionano benissimo per i modelli organici, risparmiando filamento e migliorando la velocità di stampa. Scopriteli!

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Direct distance
it: Distanza diretta

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable AMS
it: Disabilita AMS

en: Disable generating of the M73: Set remaining print time in the final gcode
it: Disabilita la generazione di M73: imposta il tempo di stampa rimanente nel G-code finale

en: Disable set remaining print time
it: Disabilita tempo di stampa rimanente impostato

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disc
it: Disco

en: Discard
it: Scarta

en: Display
it: Mostra

en: Distance
it: Distanza

en: Distance XYZ
it: Distanza XYZ

en: Distance between characters
it: Distanza tra i caratteri

en: Distance between lines
it: Distanza tra le linee

en: Distance from model to the outermost brim line
it: Questa è la distanza tra il modello e la linea della tesa più esterno

en: Distance from skirt to brim or object
it: Distanza dalla gonna alla tesa o all'oggetto

en: Distance from tree branch to the outermost brim line
it: Distanza dal ramo dell'albero alla linea più esterna della tesa

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
it: Distanza della coordinata 0,0 del G-code dall'angolo anteriore sinistro del rettangolo.

en: Distance of the center of the SVG to the model surface.
it: Distanza del centro dell'SVG dalla superficie del modello.

en: Distance of the center of the text to the model surface.
it: Distanza del centro del testo dalla superficie del modello.

en: Distance of the center-point of the cooling tube from the extruder tip.
it: Distanza tra il punto centrale del tubo di raffreddamento e la punta dell'estrusore.

en: Distance of the extruder tip from the position where the filament is parked when unloaded. This should match the value in printer firmware.
it: Distanza tra la punta dell'estrusore e la posizione dove il filamento viene posto quando viene scaricato. Dovrebbe corrispondere al valore nel firmware della stampante.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Distanza dalla punta dell'ugello al coperchio. Utilizzato per evitare le collisioni nella stampa Per oggetto.

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Distanza dalla punta dell'ugello all'asta inferiore. Utilizzato per evitare le collisioni nella stampa Per oggetto.

en: Divide by zero
it: Dividi per zero

en: Do NOT save local path to 3MF file.
    Also disables 'reload from disk' option.
it: NON salvare il percorso locale del file 3MF.
    Disabilita anche l'opzione 'ricarica da disco'.

en: Do not Enable AMS
it: AMS non abilitato

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
it: Non eseguire alcun controllo di validità, come il controllo dei conflitti di percorso del G-code.

en: Do you want to continue?
it: Vuoi continuare?

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
it: Vuoi eliminare il file '%s' dalla stampante?

en: Do you want to replace it
it: Vuoi sostituirlo

en: Do you want to save changes to "%1%"?
it: Vuoi salvare le modifiche a "%1%"?

en: Do you want to synchronize your personal data from Bambu Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
it: Vuoi sincronizzare i tuoi dati personali da Bambu Cloud?
    Contiene le seguenti informazioni:
    1. I profili del processo
    2. I profili del filamento
    3. I profili della stampante

en: Don't create support on model surface, only on build plate
it: Genera supporti che poggiano solo sul piano di stampa

en: Don't print gap fill with a length is smaller than the threshold specified (in mm). This setting applies to top, bottom and solid infill and, if using the classic perimeter generator, to wall gap fill.
it: Non stampa il riempimento sugli spazi vuoti con una lunghezza inferiore alla soglia specificata (in mm). Questa impostazione si applica al riempimento superiore, inferiore e solido e, se si utilizza il generatore di perimetri classico, al riempimento degli spazi vuoti delle pareti.

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
it: Non ritrarre quando gli spostamenti si trovano interamente in un'area di riempimento. Ciò significa che il trasudo del materiale non è visibile. Questo può ridurre i tempi di retrazione per i modelli complessi e far risparmiare tempo di stampa, ma rende più lento l'elaborazione e la generazione del G-code

en: Don't save
it: Non salvare

en: Don't show again
it: Non mostrare più

en: Don't show this dialog again
it: Non mostrare più questa finestra di dialogo

en: Don't slow down outer walls
it: Non rallentare su pareti esterne

en: Don't support bridges
it: Non supportare i ponti

en: Don't support the whole bridge area which make support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
it: Evita di creare i supporti lungo tutta l'area del ponte. I ponti possono essere solitamente stampati senza supporti nel caso non siano troppo lunghi

en: Done
it: Fatto

en: Dovetail
it: A coda di rondine

en: Dowel
it: Tassello

en: Download
it: Scarica

en: Download Beta Version
it: Scarica la versione Beta

en: Download Models
it: Scarica Modelli

en: Download failed
it: Scaricamento non riuscito

en: Download failed, File size exception.
it: Scaricamento non riuscito; errore dimensione file.

en: Download failed, unknown file format.
it: Scaricamento non riuscito; formato file sconosciuto.

en: Download finished
it: Scaricamento completato

en: Download selected files from printer.
it: Scarica i file selezionati dalla stampante.

en: Download waiting...
it: Scaricamento in attesa...

en: Downloading
it: Scaricamento

en: Downloading %d%%...
it: Scaricamento %d%%...

en: Downloading Bambu Network Plug-in
it: Scaricamento del modulo Bambu Network

en: Downloading Virtual Camera Tools
it: Scaricamento Strumenti Telecamera Virtuale

en: Downloading failed.
it: Scaricamento fallito.

en: Downloading...
it: Scaricamento...

en: Downloads
it: Scaricati

en: Draft shield
it: Scudo protettivo

en: Drag
it: Trascina

en: Draw cut line
it: Disegna linea di taglio

en: Drop
it: Lascia

en: Drop project file
it: Elimina il file di progetto

en: Duplicate Current Plate
it: Duplica piatto corrente

en: Duplicate the current plate
it: Duplica il piatto corrente

en: During print
it: Durante la stampa

en: Dynamic flow Calibration
it: Calibrazione dinamica del flusso

en: Dynamic flow calibration
it: Calibrazione dinamica del flusso

en: ERROR
it: ERRORE

en: Edge
it: Bordo

en: Edge detection
it: Rilevamento dei bordi

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Custom G-code
it: Modifica G-code personalizzato

en: Edit Custom G-code (%1%)
it: Modifica G-code personalizzato (%1%)

en: Edit Filament
it: Modifica filamento

en: Edit Flow Dynamics Calibration
it: Modifica calibrazione dinamica flusso

en: Edit Plate Name
it: Modifica nome piatto

en: Edit Preset
it: Modifica profilo

en: Edit Printers
it: Modifica Stampanti

en: Edit Process Settings
it: Modifica le impostazioni del processo

en: Edit SVG
it: Modifica SVG

en: Edit connectors
it: Modifica connettori

en: Edit current plate name
it: Modifica il nome del piatto corrente

en: Edit in Parameter Table
it: Modifica nella tabella dei parametri

en: Edit multiple printers
it: Modifica più stampanti

en: Edit preset
it: Modifica profilo

en: Edit print parameters for a single object
it: Modifica i parametri di stampa per singolo oggetto

en: Edit text
it: Modifica testo

en: Edit to scale
it: Modifica in scala

en: Edited
it: Modificato

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
it: Espulsione del dispositivo %s(%s) non riuscita.

en: Elephant foot compensation
it: Compensazione zampa d'elefante

en: Elephant foot compensation layers
it: Strato di compensazione zampa d'elefante

en: Embedded
    depth
it: Profondità
    integrata

en: Emboss
it: Rilievo

[ctx: EmbossOperation]
en: Cut
it: Taglia

en: Embossed text
it: Testo in rilievo

en: Embossed text cannot contain only white spaces.
it: Il testo in rilievo non può contenere solo spazi vuoti.

en: Embossing actions
it: Azioni di rilievo

en: Emit a max fan speed command for this amount of seconds before reducing to target speed to kick-start the cooling fan.
    This is useful for fans where a low PWM/power may be insufficient to get the fan started spinning from a stop, or to get the fan up to speed faster.
    Set to 0 to deactivate.
it: Per avviare la ventola di raffreddamento, verrà inviato un comando di velocità massima alla ventola per questo numero di secondi prima di rallentarla alla velocità obiettivo.
    Questa funzione è utile per le ventole in cui un basso valore PWM/potenza potrebbe non essere sufficiente per far ripartire la ventola da ferma, o per fargli raggiungere la velocità necessaria più rapidamente.
    Impostare su 0 per disattivare.

en: Emit limits to G-code
it: Emetti limiti al G-code

en: Empty
it: Vuoto

en: Enable
it: Abilita

en: Enable AI monitoring of printing
it: Abilita monitoraggio IA della stampa

en: Enable AMS
it: Abilita AMS

en: Enable Dark mode
it: Attiva modalità Scura

en: Enable SSL(FTP)
it: Abilita SSL (FTP)

en: Enable SSL(MQTT)
it: Abilita SSL (MQTT)

en: Enable accel_to_decel
it: Abilita accel_to_decel

en: Enable adaptive PA for overhangs as well as when flow changes within the same feature. This is an experimental option, as if the PA profile is not set accurately, it will cause uniformity issues on the external surfaces before and after overhangs.
it: Abilita l'anticipo di pressione adattiva per le sporgenze e per quando il flusso varia all'interno dello stesso elemento. Questa è un'opzione sperimentale, poiché se il profilo AP non è impostato in modo accurato, causerà problemi di uniformità sulle superfici esterne prima e dopo le sporgenze.

en: Enable adaptive pressure advance (beta)
it: Abilita anticipo di pressione adattiva (beta)

en: Enable adaptive pressure advance for overhangs (beta)
it: Abilita anticipo di pressione adattiva per sporgenze (beta)

en: Enable detection of build plate position
it: Abilita rilevamento posizione del piatto

en: Enable filament ramming
it: Abilita modellazione della punta del filamento

en: Enable flow compensation for small infill areas
it: Abilita la compensazione del flusso per piccole aree di riempimento

en: Enable network plugin
it: Abilita modulo di rete

en: Enable pressure advance
it: Abilita anticipo di pressione

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwritten once enabled.
it: Abilita l'anticipo di pressione. Il risultato della calibrazione automatica verrà sovrascritto una volta abilitata.

en: Enable ramming for multi-tool setups
it: Abilita modellazione filamento per configurazioni multitestina

en: Enable rotation
it: Abilita rotazione

en: Enable support
it: Abilita supporti

en: Enable support generation.
it: Abilita la generazione dei supporti.

en: Enable this if printer support air filtration
    G-code command: M106 P3 S(0-255)
it: Abilita questa opzione se la stampante supporta il filtrazione dell'aria
    Comando G-code: M106 P3 S(0-255)

en: Enable this option for automated chamber temperature control. This option activates the emitting of an M191 command before the "machine_start_gcode"
     which sets the chamber temperature and waits until it is reached. In addition, it emits an M141 command at the end of the print to turn off the chamber heater, if present. 
    
    This option relies on the firmware supporting the M191 and M141 commands either via macros or natively and is usually used when an active chamber heater is installed.
it: Abilita questa opzione per il controllo automatico della temperatura della camera. Questa opzione attiva l'emissione di un comando M191 prima di "machine_start_gcode"
     che imposta la temperatura della camera e attende che venga raggiunta. Inoltre se presente, emette un comando M141 alla fine della stampa per spegnere il riscaldatore della camera. 
    
    Questa opzione richiede che il firmware supporti i comandi M191 e M141 tramite macro o in modo nativo, e viene solitamente utilizzata quando non è presente un sistema di riscaldamento della camera.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan. G-code command: M106 P2 S(0-255).
it: Abilita questa opzione se la macchina è dotata di ventola di raffreddamento ausiliaria. Comando G-code: M106 P2 S(0-255).

en: Enable this option if you want to use multiple bed types
it: Abilita questa opzione se si desidera utilizzare più tipi di piatto

en: Enable this option if your printer uses pellets instead of filaments
it: Abilita questa opzione se la tua stampante utilizza materiale a granuli invece di filamenti

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code
it: Abilita questa opzione per aggiungere il comando EXCLUDE OBJECT nel G-code

en: Enable this option to allow adjustment of the part cooling fan speed for specifically for overhangs, internal and external bridges. Setting the fan speed specifically for these features can improve overall print quality and reduce warping.
it: Abilita questa opzione per consentire la regolazione della velocità della ventola di raffreddamento per sporgenze, ponti interni ed esterni. Regolare la velocità della ventola in modo specifico per questi elementi, può migliorare la qualità complessiva della stampa e ridurre le deformazioni.

en: Enable this option to omit the custom Change filament G-code only at the beginning of the print. The tool change command (e.g., T0) will be skipped throughout the entire print. This is useful for manual multi-material printing, where we use M600/PAUSE to trigger the manual filament change action.
it: Abilita questa opzione per omettere il G-code personalizzato di cambio del filamento solo all'inizio della stampa. Il comando di cambio testina (ad es. T0) verrà saltato durante l'intera stampa. Ciò è utile per la stampa manuale multimateriale, in cui viene utilizzato il comando M600/PAUSE per attivare l'azione di cambio filamento manuale.

en: Enable this option to slow down printing in areas where perimeters may have curled upwards.For example, additional slowdown will be applied when printing overhangs on sharp corners like the front of the Benchy hull, reducing curling which compounds over multiple layers.
    
     It is generally recommended to have this option switched on unless your printer cooling is powerful enough or the print speed slow enough that perimeter curling does not happen. If printing with a high external perimeter speed, this parameter may introduce slight artifacts when slowing down due to the large variance in print speeds. If you notice artifacts, ensure your pressure advance is tuned correctly.
    
    Note: When this option is enabled, overhang perimeters are treated like overhangs, meaning the overhang speed is applied even if the overhanging perimeter is part of a bridge. For example, when the perimeters are 100% overhanging, with no wall supporting them from underneath, the 100% overhang speed will be applied.
it: Abilita questa opzione per rallentare la stampa nelle aree in cui potrebbero potenzialmente formarsi deformazioni delle pareti verso l'alto. Ad esempio, la velocità sarà ridotta ulteriormente durante la stampa di sporgenze su angoli stretti, come la prua dello scafo Benchy, riducendo la deformazione che può accumularsi su più strati.
    
    In genere si consiglia di attivare questa opzione a meno che il raffreddamento della stampante non sia sufficientemente potente o la velocità di stampa sufficientemente lenta da impedire la deformazione delle pareti. Se si stampano le pareti esterne con un'elevata velocità, questo parametro potrebbe introdurre lievi artefatti durante il rallentamento a causa della grande variazione nella velocità di stampa. Se si notano artefatti, assicurarsi che l'anticipo di pressione sia regolato correttamente.
    
    Nota: quando questa opzione è abilitata, le pareti sporgenti vengono trattati come sporgenze, il che significa che la velocità utilizzata per le sporgenze viene applicata anche se la parete sporgente fa parte di un ponte. Ad esempio, quando le pareti sono sporgenti al 100%, senza alcun muro che li supporti dal basso, verrà applicata la velocità per le sporgente al 100%.

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
it: Abilita questa opzione per rallentare la stampa in base ai diversi gradi di sporgenza

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
it: Abilita questa opzione per rallentare la velocità di stampa in modo che la durata d stampa finale dello strato non sia inferiore alla soglia di durata di stampa dello strato in "Soglia velocità massima della ventola", in modo che lo strato possa essere raffreddato più a lungo.
    Ciò può migliorare la qualità per i piccoli dettagli

en: Enable this option to use classic mode
it: Abilita questa opzione per utilizzare la modalità classica

en: Enable this to add comments into the G-Code labeling print moves with what object they belong to, which is useful for the Octoprint CancelObject plugin. This settings is NOT compatible with Single Extruder Multi Material setup and Wipe into Object / Wipe into Infill.
it: Abilita questa opzione per aggiungere commenti nel G-Code, contrassegnando i movimenti di stampa con l'oggetto a cui appartengono, il che è utile per il modulo CancelObject di Octoprint. Questa impostazione NON è compatibile con una configurazione multimateriale ad estrusore singolo e con Spurgo nell'oggetto / Spurgo nel riempimento.

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
it: Abilita questa opzione per aggiungere il numero di riga (Nx) all'inizio di ogni riga del G-code

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
it: Abilita questa opzione per consentire alla fotocamera della stampante di verificare la qualità del primo strato

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. The fitting tolerance is same as the resolution. 
    
    Note: For Klipper machines, this option is recommended to be disabled. Klipper does not benefit from arc commands as these are split again into line segments by the firmware. This results in a reduction in surface quality as line segments are converted to arcs by the slicer and then back to line segments by the firmware.
it: Abilita questa opzione per ottenere un file G-code con movimenti G2 e G3. l'opzione 'Risoluzione' regola la tolleranza di adattamento. 
    
    Nota: per le macchine con firmware Klipper, si consiglia di disabilitare questa opzione. Klipper non trae vantaggio dai comandi 'arco', poiché questi vengono nuovamente suddivisi in segmenti di linea dal firmware. Ciò comporta una riduzione della qualità della superficie poiché i segmenti di linea vengono convertiti in archi durante l'elaborazione del piatto e poi di nuovo in segmenti di linea dal firmware.

en: Enable this to get a commented G-code file, with each line explained by a descriptive text. If you print from SD card, the additional weight of the file could make your firmware slow down.
it: Abilita questa opzione per ottenere un file G-code commentato, con un testo descrittivo per ciascuna riga. Se si stampa dalla scheda SD, il peso aggiuntivo del file potrebbe rallentare il firmware.

en: Enable this to get precise z height of object after slicing. It will get the precise object height by fine-tuning the layer heights of the last few layers. Note that this is an experimental parameter.
it: Abilita questa opzione per ottenere l'altezza Z precisa dell'oggetto dopo l'elaborazione del piatto. Questa sarà ottenuta regolando con precisione le altezze degli ultimi strati. Nota che questo è un parametro sperimentale.

en: Enable timelapse for print
it: Abilita timelapse per la stampa

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enables gap fill for the selected solid surfaces. The minimum gap length that will be filled can be controlled from the filter out tiny gaps option below.
    
    Options:
    1. Everywhere: Applies gap fill to top, bottom and internal solid surfaces for maximum strength
    2. Top and Bottom surfaces: Applies gap fill to top and bottom surfaces only, balancing print speed, reducing potential over extrusion in the solid infill and making sure the top and bottom surfaces have no pin hole gaps
    3. Nowhere: Disables gap fill for all solid infill areas. 
    
    Note that if using the classic perimeter generator, gap fill may also be generated between perimeters, if a full width line cannot fit between them. That perimeter gap fill is not controlled by this setting. 
    
    If you would like all gap fill, including the classic perimeter generated one, removed, set the filter out tiny gaps value to a large number, like 999999. 
    
    However this is not advised, as gap fill between perimeters is contributing to the model's strength. For models where excessive gap fill is generated between perimeters, a better option would be to switch to the arachne wall generator and use this option to control whether the cosmetic top and bottom surface gap fill is generated
it: Abilita il riempimento degli spazi vuoti per le superfici solide selezionate. La lunghezza minima da riempire può essere regolata dall'opzione 'Filtra piccoli spazi vuoti' qui sotto.
    
    Opzioni:
    1. Ovunque: applica il riempimento degli spazi vuoti alle superfici solide superiori, inferiori e interne per la massima resistenza
    2. Superfici superiore e inferiore: applica il riempimento degli spazi vuoti solo alle superfici superiore e inferiore, bilanciando la velocità di stampa, riducendo la possiblià di sovraestrusione nel riempimento solido e assicurandosi che le superfici superiore e inferiore non presentino fori
    3. Da nessuna parte: disabilita il riempimento degli spazi vuoti per tutte le aree di riempimento solido. 
    
    Da notare che se si utilizza il generatore di perimetri classico, è possibile generare anche il riempimento degli spazi tra i perimetri, nel caso in cui non sia possibile inserire una linea a larghezza intera tra di essi. Quel tipo di riempimento non è controllato da questa impostazione. 
    
    Se si desidera rimuovere tutti i riempimenti degli spazi vuoti, incluso quello del generatore di perimetri classico, impostare il valore di 'Filtra piccoli spazi vuoti' su un numero elevato, ad esempio 999999. 
    
    Tuttavia, questa soluzione non è consigliata, poiché il riempimento degli spazi vuoti tra i perimetri contribuisce alla robustezza del modello. Per i modelli in cui viene generato un riempimento eccessivo degli spazi tra i perimetri, un'alternativa sarebbe quella di utilizzare il generatore di pareti Arachne e controllare la finitura delle superfici superiore e inferiore con questa opzione

en: Enabling this option means the height of  tree support layer except the first will be automatically calculated
it: Abilitando questa opzione, l'altezza degli strati dei supporti ad albero, eccetto il primo, verrà calcolata automaticamente

en: Enabling this option means the width of the brim for tree support will be automatically calculated
it: Abilitando questa opzione, la larghezza della tesa per i supporti ad albero verrà calcolata automaticamente

en: Enabling this option will modify the model's shape. If your print requires precise dimensions or is part of an assembly, it's important to double-check whether this change in geometry impacts the functionality of your print.
it: L'attivazione di questa opzione modificherà la forma del modello. Se la stampa richiede dimensioni precise o fa parte di un assieme, è importante ricontrollare se questa modifica della geometria influisce sulla funzionalità della stampa.

en: Enabling traditional timelapse photography may cause surface imperfections. It is recommended to change to smooth mode.
it: L'attivazione della fotografia timelapse tradizionale può causare imperfezioni sulla superficie. Si consiglia di passare alla modalità fluida.

en: End
it: Fine

en: End G-code
it: G-code finale

en: End G-code when finish the printing of this filament
it: G-code finale quando si termina la stampa di questo filamento

en: End G-code when finish the whole printing
it: G-code finale quando si termina la stampa

en: End PA:
it: Fine AP:

en: End retraction length:
it: Lunghezza di retrazione finale:

en: End speed:
it: Velocità finale:

en: End temp:
it: Temperatura finale:

en: End volumetric speed:
it: Velocità volumetrica finale:

en: Enforce Z Hop behavior. This setting is impacted by the above settings (Only lift Z above/below).
it: Forza il comportamento del sollevamento Z. Questa impostazione è influenzata dalle impostazioni di cui sopra (Solleva Z solo al di sopra/sotto).

en: Enforce seam
it: Rinforza cucitura

en: Enforce supports
it: Rinforzi supporti

en: Engineering Plate
it: Piatto ingegneristico

en: Engineering plate
it: Piatto ingegneristico

en: Enqueued
it: Messo in coda

en: Ensure on bed
it: Accerta che sia sul piano

en: Ensure vertical shell thickness
it: Garantisci spessore verticale del guscio

en: Enter Custom G-code used on current layer:
it: Inserisci G-code personalizzato utilizzato nello strato corrente:

en: Enter SVG gizmo
it: Apri strumento SVG

en: Enter emboss gizmo
it: Apri lo strumento rilievo

en: Enter new name
it: Inserisci un nuovo nome

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in Z to compensate.
it: Inserisci la percentuale di restringimento che il filamento otterrà dopo il raffreddamento (94% se misuri 94 mm invece di 100 mm). La parte verrà scalata in Z per compensazione.

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in xy to compensate. Only the filament used for the perimeter is taken into account.
    Be sure to allow enough space between objects, as this compensation is done after the checks.
it: Inserisci la percentuale di restringimento che il filamento otterrà dopo il raffreddamento (94% se misuri 94 mm invece di 100 mm). La parte verrà scalata in XY per compensazione. Viene preso in considerazione solo il filamento utilizzato per il perimetro.
    Assicurarsi di lasciare uno spazio sufficiente tra gli oggetti, poiché questa compensazione viene eseguita dopo i controlli.

en: Entering Seam painting
it: Apertura dello strumento Dipingi cucitura

en: Enumeration of host printers failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
it: Enumerazione delle stampanti host non riuscita.
    Corpo messaggio: "%1%"
    Errore: "%2%"

en: Erase
it: Elimina

en: Erase all painting
it: Cancella tutto

en: Error
it: Errore

en: Error code
it: Codice di errore

en: Error code: %d
it: Codice errore: %d

en: Error desc
it: Descrizione errore

en: Error during reload
it: Errore durante il ricaricamento

en: Error during replace
it: Errore durante la sostituzione

en: Error in zip archive
it: Errore nell'archivio zip

en: Error loading shaders
it: Errore caricamento shader

en: Error occurs while loading G-code file
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file G-code

en: Error uploading to print host
it: Errore durante il caricamento all'host di stampa

en: Error!
it: Errore!

en: Error! Invalid model
it: Errore! Modello non valido

en: Error:
it: Errore:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
it[0]: Errore: %1$d geometria con spessore zero.
it[1]: Errore: %1$d geometrie con spessore zero.

en: Error: Please close all toolbar menus first
it: Errore: chiudi prima tutti i menu della barra degli strumenti

en: Errors
it: Errori

en: Estimated time
it: Tempo stimato

en: Europe
it: Europa

en: Even-odd
it: Pari-dispari

en: Everywhere
it: Ovunque

en: Example
it: Esempio

en: Exception in obtaining file size, please import again.
it: Eccezione nell'ottenere la dimensione del file, si prega di importare di nuovo.

en: Exclude objects
it: Escludi oggetti

en: Exhaust fan
it: Ventola di estrazione

en: Exit %s
it: Chiudi %s

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
it: Espandere (+) o restringere (-) l'estensione orizzontale del supporto normale

en: Expand all raft layers in XY plane
it: Espande tutti gli strati della zattera nel piano XY

en: Expand sidebar
it: Espandi barra laterale

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
it: Espande il primo strato della zattera o del supporto per migliorare l'adesione al piatto

en: Experimental feature.Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.
it: Funzionalità sperimentale. Durante i cambi di filamento, quest'ultimo viene ritratto e tagliato a una distanza maggiore per ridurre al minimo lo spurgo. Sebbene ciò riduca significativamente lo spurgo, potrebbe anche aumentare il rischio di intasamento degli ugelli o altri problemi di stampa.

en: Experimental feature.Retraction length before cutting off during filament change
it: Funzionalità sperimentale. Lunghezza di retrazione prima del taglio durante il cambio del filamento

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.
it: Funzionalità sperimentale: ritrazione e taglio del filamento a una distanza maggiore durante i cambi di filamento per ridurre al minimo lo spurgo. Sebbene possa ridurre notevolmente lo spurgo, può anche aumentare il rischio di intasamento degli ugelli o di altre complicazioni di stampa.

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.Please use with the latest printer firmware.
it: Funzionalità sperimentale: ritrazione e taglio del filamento a una distanza maggiore durante i cambi di filamento per ridurre al minimo lo spurgo. Sebbene possa ridurre notevolmente lo spurgo, può anche aumentare il rischio di intasamento degli ugelli o altre complicazioni di stampa. Utilizzare con il firmware della stampante più recente.

en: Explosion Ratio
it: Rapporto di esplosione

en: Export
it: Esporta

en: Export &Toolpaths as OBJ
it: Esporta percorso strumen&to come OBJ

en: Export 3MF
it: Esporta 3MF

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
it: Esporta file 3mf senza usare le estensioni

en: Export AMF file:
it: Esporta file AMF:

en: Export G-code
it: Esporta G-code

en: Export G-code file
it: Esporta file G-code

en: Export Generic 3MF
it: Esporta 3mf generico

en: Export Log
it: Esporta registro

en: Export OBJ file:
it: Esporta file OBJ:

en: Export Preset Bundle
it: Esporta pacchetto profili

en: Export STL
it: Esporta STL

en: Export STL file:
it: Esporta file STL:

en: Export Settings
it: Esporta impostazioni

en: Export all objects as STLs
it: Esporta tutti gli oggetti come STL multipli

en: Export all objects as one STL
it: Esporta tutti gli oggetti come un unico STL

en: Export all plate sliced file
it: Esporta tutti i piatti elaborati

en: Export all sliced file
it: Esporta tutti i file elaborati

en: Export as STLs
it: Esporta come STL multipli

en: Export as one STL
it: Esporta come STL unico

en: Export current configuration to files
it: Esporta la configurazione corrente in un file

en: Export current plate as G-code
it: Esporta piatto corrente come G-code

en: Export current sliced file
it: Esporta il file elaborato corrente

en: Export multiple STLs
it: Esporta STL multipli

en: Export plate sliced file
it: Esporta il file del piatto elaborato

en: Export project as 3MF.
it: Esporta il progetto come file 3mf.

en: Export result
it: Risultato Esportazione

en: Export settings to a file.
it: Esporta le impostazioni in un file.

en: Export slicing data
it: Esporta dati elaborati

en: Export slicing data to a folder.
it: Esporta dati elaborati in una cartella.

en: Export successful
it: Esportazione riuscita

en: Export successfully.
it: Esportazione riuscita.

en: Export the objects as multiple STLs to directory
it: Esporta gli oggetti in STL mutipli nella directory

en: Export the objects as single STL.
it: Esporta gli oggetti in un singolo STL.

en: Export toolpaths as OBJ
it: Esporta percorso strumento come OBJ

en: Exporting 3mf file failed
it: Esportazione del file 3mf non riuscita

en: Exporting G-code
it: Esportazione G-code

en: Exporting objects
it: Esportazione oggetti

en: Exporting.
it: Esportazione.

en: Ext Spool
it: Bobina esterna

en: Extension Board
it: Scheda di estensione

en: External
it: Esterno

en: External Spool
it: Bobina esterna

en: External bridge density
it: Densità ponti esterni

en: External bridge infill direction
it: Angolo riempimento ponti esterni

en: External bridge only
it: Solo ponti esterni

en: Extra bridge layers (beta)
it: Strati ponte aggiuntivi (beta)

en: Extra de-retraction
it: De-retrazione aggiuntiva

en: Extra flow for purging
it: Flusso aggiuntivo per spurgo

en: Extra flow used for the purging lines on the wipe tower. This makes the purging lines thicker or narrower than they normally would be. The spacing is adjusted automatically.
it: Flusso aggiuntivo utilizzato per le linee sulla torre di spurgo. Ciò rende le linee di spurgo più spesse o più sottili di quanto sarebbero normalmente. La spaziatura viene regolata automaticamente.

en: Extra high
it: Molto alto

en: Extra info
it: Ulteriori informazioni

en: Extra length on restart
it: Lunghezza aggiuntiva in ripresa

en: Extra loading distance
it: Distanza di caricamento aggiuntiva

en: Extra low
it: Molto basso

en: Extra perimeters on overhangs
it: Pareti aggiuntive su sporgenze

en: Extrude perimeters that have a part over an overhang in the reverse direction on even layers. This alternating pattern can drastically improve steep overhangs.
    
    This setting can also help reduce part warping due to the reduction of stresses in the part walls.
it: Estrude le pareti che hanno una parte sopra una sporgenza nella direzione inversa su strati pari. Questo schema alternato può migliorare drasticamente le sporgenze ripide.
    
    Questa impostazione può anche contribuire a ridurre la deformazione delle parti grazie alla riduzione delle sollecitazioni nelle pareti.

en: Extruder
it: Estrusore

en: Extruder Clearance
it: Spazio libero estrusore

en: Extruder Color
it: Colore estrusore

en: Extruder offset
it: Compensazione estrusore

en: Extruder type
it: Tipo di estrusore

en: Extruders
it: Estrusori

en: Extruders count
it: Conteggio estrusori

en: Extrusion Width
it: Larghezza Estrusione

en: Extrusion rate smoothing
it: Livellamento velocità di estrusione

en: Face
it: Faccia

en: Face recognition
it: Riconoscimento facciale

en: Face the camera
it: Rivolgi verso di te

en: Factor K
it: Fattore K

en: Factor N
it: Fattore N

en: Factors of Flow Dynamics Calibration
it: Fattori di calibrazione della dinamica del flusso

en: Failed
it: Fallito

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
it: Caricamento del file "%1%" non riuscito. Trovata configurazione non valida.

en: Failed loading objects.
it: Caricamento oggetti fallito.

en: Failed processing of the filename_format template.
it: Elaborazione del modello filename_format non riuscita.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
it: Impossibile calcolare la larghezza della linea di %1%. Impossibile ottenere il valore "%2%"

en: Failed to connect socket
it: Connessione del socket non riuscita

en: Failed to connect to cloud service
it: Connessione al servizio cloud non riuscita

en: Failed to connect to printer.
it: Impossibile connettersi alla stampante.

en: Failed to connect to the printer
it: Impossibile connettersi alla stampante

en: Failed to connect to the server
it: Connessione al server non riuscita

en: Failed to create socket
it: Impossibile creare il socket

en: Failed to create temporary folder, please try Export Configs again.
it: Impossibile creare la cartella temporanea. Si prega di provare ad esportare la configurazione di nuovo.

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
it: Impossibile scaricare il modulo. Controlla le impostazioni del firewall e VPN poi riprova.

en: Failed to fetch model information from printer.
it: Impossibile recuperare le informazioni del modello dalla stampante.

en: Failed to find unzipped file at %1%. Unzipping of file has failed.
it: Impossibile trovare il file decompresso su %1%. La decompressione del file non è riuscita.

en: Failed to generate cali gcode
it: Impossibile generare G-code di calibrazione

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
it: Impossibile generare il G-code a causa di un G-Code personalizzato non valido.

en: Failed to get the model data in the current file.
it: Impossibile ottenere i dati del modello nel file corrente.

en: Failed to initialize the WinRT library.
it: Impossibile inizializzare la libreria WinRT.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
it: Impossibile installare il modulo. Verificare se è bloccato o se è stato eliminato dall'antivirus.

en: Failed to log out.
it: Disconnessione non riuscita.

en: Failed to parse login report reason
it: Non è stato possibile analizzare la causa del rapporto di accesso

en: Failed to parse model information.
it: Impossibile analizzare le informazioni del modello.

en: Failed to post ticket to server
it: Invio del ticket sul server non riuscito

en: Failed to publish login request
it: Non è stato possibile validare la richiesta di accesso

en: Failed to publish login request.
it: Impossibile validare la richiesta di accesso.

en: Failed to repair following model object | Failed to repair following model objects
it[0]: Impossibile riparare il seguente modello di oggetto
it[1]: Impossibile riparare i seguenti modelli di oggetti

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
it: Impossibile salvare il file del G-code.
    Messaggio di errore: %1%.
    File sorgente %2%.

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file.
it: Non è stato possibile salvare il progetto.
    Verificare se online la cartella esiste o se altri programmi hanno aperto il file del progetto.

en: Failed to send the print job. Please try again.
it: Impossibile inviare l'attività di stampa. Riprova.

en: Failed to start printing job
it: Impossibile avviare il processo di stampa

en: Failed to unzip file to %1%: %2%
it: Impossibile decomprimere il file su %1%: %2%

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
it: Caricamento del file in ftp non riuscito. Riprova.

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
it: Impossibile caricare il file di stampa tramite FTP. Controlla lo stato della rete e riprova.

en: Fan Speed
it: Velocità ventola

en: Fan Speed (%)
it: Velocità ventola (%)

en: Fan kick-start time
it: Tempo di avvio della ventola

en: Fan speed
it: Velocità ventola

en: Fan speed will be ramped up linearly from zero at layer "close_fan_the_first_x_layers" to maximum at layer "full_fan_speed_layer". "full_fan_speed_layer" will be ignored if lower than "close_fan_the_first_x_layers", in which case the fan will be running at maximum allowed speed at layer "close_fan_the_first_x_layers" + 1.
it: La velocità della ventola aumenterà in modo lineare da zero nello strato "close_fan_the_first_x_layers" al massimo nello strato "full_fan_speed_layer". Se inferiore a "close_fan_the_first_x_layers", "full_fan_speed_layer" verrà ignorato. in tal caso la ventola funzionerà alla massima velocità consentita nello strato "close_fan_the_first_x_layers" + 1.

en: Fan speed-up time
it: Tempo di accelerazione della ventola

en: Fan:
it: Velocità ventola:

en: Fatal
it: Irreversibile

en: Fatal error
it: Errore irreversibile

en: Fatal error, exception caught: %1%
it: Errore irreversibile, eccezione: %1%

en: Featue 1
it: Funzione 1

en: Feature 1 has been reset, 
    feature 2 has been feature 1
it: L'elemento 1 è stato ripristinato, 
    l'elemento 2 è stato l'elemento 1

en: Feed Filament
it: Caricare il filamento

en: Fetching model information...
it: Recupero informazioni del modello...

en: Filament
it: Filamento

en: Filament
it: Filamento

en: Filament #
it: Filamento #

en: Filament %d
it: Filamento %d

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento %s non corrisponde al filamento nello slot AMS %s. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento %s supera il numero di slot AMS. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament Changes
it: Cambi filamento

en: Filament Created
it: Filamento creato

en: Filament Extruded, Continue
it: Filamento estruso, Continua

en: Filament For Calibration
it: Calibrazione per filamento

en: Filament Loaded, Resume
it: Filamento caricato, Riprendi

en: Filament Preset
it: Profilo filamento

en: Filament Preset Template
it: Modello profilo di filamento

en: Filament Settings
it: Impostazioni Filamento

en: Filament Tangle Detect
it: Rilevamento groviglio filamento

en: Filament bundle(.orca_filament)
it: Pacchetto di filamenti (.orca_filament)

en: Filament change times
it: Tempi cambio filamento

en: Filament changes
it: Cambi filamento

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
it: Il numero di filamenti supera il numero massimo supportato dallo strumento di pittura. Solo il primo %1% dei filamenti sarà disponibile nello strumento di pittura.

en: Filament density. For statistics only
it: Densità filamento, solo a fini statistici

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
it: Il diametro del filamento viene utilizzato per calcolare le variabili di estrusione nel G-code, quindi è importante che sia accurato e preciso

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento non corrisponde al filamento nello slot AMS. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament end G-code
it: G-code finale filamento

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento supera il numero di slot AMS. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament extruder ID
it: ID estrusore di filamento

en: Filament for Features
it: Filamento per elementi

en: Filament is cooled by being moved back and forth in the cooling tubes. Specify desired number of these moves.
it: Il filamento è raffreddato venendo spostato avanti e indietro nei tubi di raffreddamento. Specificare il numero desiderato di questi movimenti.

en: Filament load time
it: Durata caricamento filamento

en: Filament loading
it: Caricamento del filamento

en: Filament notes
it: Note filamento

en: Filament parking position
it: Posizione parcheggio del filamento

en: Filament preset name
it: Nome del profilo del filamento

en: Filament presets under this filament
it: Profli filamento basati su questo filamento

en: Filament presets(.zip)
it: Profili filamento (.zip)

en: Filament price. For statistics only
it: Prezzo del filamento, solo a fini statistici

en: Filament serial is not entered, please enter serial.
it: Il seriale del filamento non è stato inserito, si prega di inserire il seriale.

en: Filament settings
it: Impostazioni Filamento

en: Filament shrinkage will not be used because filament shrinkage for the used filaments differs significantly.
it: La compensazione del restringimento del materiale non verrà utilizzata perché il fenomeno di restringimento nei filamenti utilizzati varia in modo significativo.

en: Filament start G-code
it: G-code iniziale filamento

en: Filament to print internal sparse infill.
it: Filamento per la stampa del riempimento sparso interno.

en: Filament to print solid infill
it: Filamento utilizzato per stampare il riempimento solido

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
it: Filamento per stampare basi di supporto e zattere. "Predefinito" indica che non verrà utilizzato alcun filamento specifico per il supporto e che verrà utilizzato il filamento corrente

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
it: Filamento per la stampa delle interfacce di supporto. "Predefinito" indica che non viene utilizzato alcun filamento specifico per l'interfaccia di supporto e che verrà utilizzato il filamento corrente

en: Filament to print walls
it: Filamento per stampa pareti

en: Filament type
it: Tipo filamento

en: Filament type is not selected, please reselect type.
it: Il tipo di filamento non è selezionato, riselezionare il tipo.

en: Filament unload time
it: Durata scaricamento filamento

en: Filament unloading
it: Scarico del filamento

en: Filament used in this print job
it: Filamento utilizzato in questa stampa

en: Filaments
it: Filamenti

en: Filaments to AMS slots mappings have been established. You can click a filament above to change its mapping AMS slot
it: Sono stati assegnati i filamenti negli slot AMS. Puoi cliccare su un filamento qui sopra per cambiare la sua assegnazione nello slot AMS

en: File '%s' was lost! Please download it again.
it: Il file '%s' è stato perso! Si prega di scaricarlo di nuovo.

en: File checksum error. Please retry.
it: Errore di checksum del file. Si prega di riprovare.

en: File does NOT exist (%1%).
it: Il file NON esiste (%1%).

en: File does not exist.
it: Il file non esiste.

en: File for the replace wasn't selected
it: Il file per la sostituzione non è stato selezionato

en: File is missing
it: File mancante

en: File: %s
    Title: %s
it: File: %s
    Titolo: %s

en: Filename
it: Nome file

en: Filename format
it: Formato nome file

en: Filename has to end with ".svg" but you selected %1%
it: Il nome del file deve terminare con ".svg" ma è stato selezionato %1%

en: Fill
it: Riempi

en: Fill bed with copies
it: Riempi il piano di copie

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
it: Riempi il valore sopra il blocco con la superficie superiore più liscia

en: Fill of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
it: Il riempimento della forma (%1%) contiene un'informazione non supportata: %2%.

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
it: Riempi l'area rimanente del piano con copie dell'oggetto selezionato

en: Filling
it: Riempimento

en: Filter
it: Filtra

en: Filter out small internal bridges
it: Filtra piccoli ponti interni

en: Filter out tiny gaps
it: Filtra piccoli spazi vuoti

en: Final shape contains self-intersection or multiple points with same coordinate.
it: La forma finale contiene un'auto-intersezione o più punti con le stesse coordinate.

en: Fine Calibration based on flow ratio
it: Calibrazione fine basata sul flusso di stampa

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
it: Regolazione precisa del flusso di stampa
    Sapevi che la portata può essere regolata con precisione per stampe ancora più belle? A seconda del materiale, è possibile migliorare la finitura complessiva del modello stampato effettuando regolazioni precise.

en: Finish
it: Fine

en: Finished
it: Finito

en: Finished, Continue
it: Completato, Continua

en: Firmware Retraction
it: Modalità Retrazione del Firmware

en: First Add style to list.
it: Prima Aggiungi lo stile all'elenco.

en: First Layer Inspection
it: Ispezione del primo strato

en: First font
it: Primo carattere

en: First layer convex hull
it: Inviluppo convesso del primo strato

en: First layer error pause
it: Pausa dovuta a errore nel primo strato

en: First layer filament sequence
it: Sequenza filamenti primo strato

en: First layer minimum wall width
it: Larghezza minima parete del primo strato

en: First layer print sequence
it: Sequenza di stampa del primo strato

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems on the Windows system?
it: Correggi modello
    Sapevi che puoi riparare un modello 3D danneggiato per evitare molti problemi di elaborazione su Windows?

en: Fix model
it: Correggi il modello

en: Flap Angle
it: Inverti Angolo

en: Flip
it: Ribalta

en: Flip by Face 2
it: Capovolgi da Faccia 2

en: Flip cut plane
it: Capovolgi piano di taglio

en: Flip upside down
it: Capovolgi

en: Floating reserved operand
it: Operando riservato decimale

en: Flow
it: Flusso

en: Flow Compensation Model
it: Modello di compensazione del flusso

en: Flow Compensation Model, used to adjust the flow for small infill areas. The model is expressed as a comma separated pair of values for extrusion length and flow correction factors, one per line, in the following format: "1.234,5.678"
it: Modello di compensazione del flusso, utilizzato per regolare il flusso per piccole aree di riempimento. Il modello è espresso come una coppia di valori, per riga, separati da una virgola, cioè la lunghezza di estrusione e i fattori di correzione del flusso, nel seguente formato: "1.234,5.678"

en: Flow Dynamic Calibration
it: Calibrazione dinamica del flusso

en: Flow Dynamics
it: Dinamica del flusso

en: Flow Dynamics Calibration
it: Calibrazione dinamica flusso

en: Flow Dynamics Calibration Result
it: Risultato della calibrazione della dinamica del flusso

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
it: Il risultato della calibrazione della dinamica del flusso è stato salvato sulla stampante

en: Flow Rate
it: Flusso di stampa

en: Flow Rate Calibration
it: Calibrazione della portata

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in Bambu Lab printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
it: La calibrazione della portata misura il rapporto tra i volumi di estrusione previsti e quelli effettivi. L'impostazione predefinita funziona bene nelle stampanti Bambu Lab e nei filamenti ufficiali in quanto sono stati pre-calibrati e messi a punto. Per un filamento normale, di solito non è necessario eseguire una calibrazione della portata, a meno che non si vedano ancora i difetti elencati dopo aver eseguito altre calibrazioni. Per maggiori dettagli, consulta l'articolo Wiki.

en: Flow Ratio
it: Flusso di stampa

en: Flow rate
it: Flusso di stampa

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
it: Il risultato della calibrazione della portata è stato salvato nel profilo

en: Flow rate test - Pass 1
it: Test flusso di stampa - Passaggio 1

en: Flow rate test - Pass 2
it: Test flusso di stampa - Passaggio 2

en: Flow ratio
it: Flusso di stampa

en: Flow ratio and Pressure Advance
it: Flusso di stampa e Anticipo di pressione

en: Flow used for ramming the filament before the toolchange.
it: Flusso usato per l'operazione di modellazione della punta del filamento prima del cambio di testina.

en: Flow:
it: Flusso:

en: Flush Options
it: Opzioni spurgo

en: Flush into objects' infill
it: Spurga nel riempimento dell'oggetto

en: Flush into objects' support
it: Spurga nei supporti dell'oggetto

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
it: Spurga nei supporti/oggetti/riempimenti
    Sapevi che puoi ridurre lo spreco di filamento spurgandolo nei supporti/oggetti/riempimenti durante la sostituzione del filamento?

en: Flush into this object
it: Spurga in questo oggetto

en: Flush multiplier
it: Moltiplicatore spurgo

en: Flush options
it: Opzioni spurgo

en: Flushed
it: Spurgo

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
it: Volume di spurgo (mm³) per ogni coppia di filamento.

en: Flushing volumes
it: Volumi di spurgo

en: Flushing volumes for filament change
it: Volumi di spurgo per cambio filamento

en: Flushing volumes: Auto-calculate every time the color changed.
it: Volumi di Spurgo: Calcola automaticamente ogni volta che il colore cambia.

en: Flushing volumes: Auto-calculate every time when the filament is changed.
it: Volumi di Spurgo: calcola automaticamente ogni volta che il filamento cambia.

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
it[0]: La riga seguente %s contiene parole chiave riservate.
    Si prega di rimuoverla, altrimenti inciderà sulla visualizzazione del G-Code e sulla stima del tempo di stampa.
it[1]: Le righe seguenti %s contengono parole chiave riservate.
    Si prega di rimuoverle, altrimenti inciderà sulla visualizzazione del G-Code e sulla stima del tempo di stampa.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
it[0]: Il seguente modello di oggetto è stato riparato
it[1]: I seguenti modelli di oggetti sono stati riparati

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
it[0]: Verrà eliminato anche il seguente profilo.
it[1]: Verranno eliminati anche i seguenti profili.

en: Font
it: Carattere

en: Font "%1%" can't be selected.
it: Il carattere "%1%" non può essere selezionato.

en: Font "%1%" can't be used. Please select another.
it: Il tipo di carattere "%1%" non può essere utilizzato. Si prega di selezionarne un altro.

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
it: Per "%1%", aggiungere "%2%" come nuovo profilo

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
it: Per "%1%", modifica "%2%" con "%3%".

en: For high-temperature materials like ABS, ASA, PC, and PA, a higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength. However, at the same time, a higher chamber temperature will reduce the efficiency of air filtration for ABS and ASA. 
    
    For PLA, PETG, TPU, PVA, and other low-temperature materials, this option should be disabled (set to 0) as the chamber temperature should be low to avoid extruder clogging caused by material softening at the heat break.
    
    If enabled, this parameter also sets a gcode variable named chamber_temperature, which can be used to pass the desired chamber temperature to your print start macro, or a heat soak macro like this: PRINT_START (other variables) CHAMBER_TEMP=[chamber_temperature]. This may be useful if your printer does not support M141/M191 commands, or if you desire to handle heat soaking in the print start macro if no active chamber heater is installed.
it: Per materiali ad alta temperatura come ABS, ASA, PC e PA, una temperatura della camera più alta può aiutare a sopprimere o ridurre le deformazioni e potenzialmente portare a una maggiore resistenza di legame tra i vari strati. Tuttavia, allo stesso tempo, una temperatura della camera più alta ridurrà l'efficienza della filtrazione dell'aria per ABS e ASA. 
    
    Per PLA, PETG, TPU, PVA e altri materiali a bassa temperatura, questa opzione dovrebbe essere disattivata (impostata su 0), poiché la temperatura della camera dovrebbe essere bassa per evitare l'intasamento dell'estrusore causato dall'ammorbidimento del materiale sul tubo termoregolatore.
    
    Se abilitato, questo parametro imposta anche una variabile G-code denominata chamber_temperature, che può essere utilizzata per passare la temperatura desiderata della camera nella macro di inizio stampa o in una macro di preriscaldamento in questo modo: PRINT_START (altre variabili) CHAMBER_TEMP=[chamber_temperature]. Questo può essere utile se la stampante non supporta i comandi M141/M191 o, se non è presente un sistema di riscaldamento della camera, si desidera gestire il preriscaldamento nella macro di inizio stampa.

en: For more information, please check out Wiki
it: Per ulteriori informazioni, consulta il Wiki

en: Force a retraction on top layer. Disabling could prevent clog on very slow patterns with small movements, like Hilbert curve
it: Forza una retrazione sullo strato superiore. La disattivazione di questa opzione potrebbe impedire l'intasamento dell'ugello su modelli molto lenti con piccoli movimenti, come la curva di Hilbert

en: Force a retraction when changes layer
it: Forza una retrazione quando si passa ad un nuovo strato

en: Force cooling for overhangs and bridges
it: Forza raffreddamento per sporgenze e ponti

en: Force the generation of solid shells between adjacent materials/volumes. Useful for multi-extruder prints with translucent materials or manual soluble support material
it: Forza la generazione di perimetri solidi tra volumi o materiali adiacenti. Utile per stampe multiestrusore con materiali traslucidi o supporti con materiali solubili

en: Forget the file path
it: Dimentica il percorso del file

en: Format of G-code thumbnails
it: Formato miniature G-code

en: Format of G-code thumbnails: PNG for best quality, JPG for smallest size, QOI for low memory firmware
it: Formato delle miniature del G-code: PNG per la migliore qualità, JPG per la dimensione più piccola, QOI per i firmware con poca memoria

en: Frequent
it: Frequente

en: From
it: Da

en: From Volumetric Speed
it: Dalla velocità volumetrica

en: From k Value
it: Dal valore k

en: From surface
it: Dalla superficie

en: Front
it: Di fronte

en: Front View
it: Vista di fronte

en: Frustum
it: Tronco

en: Full fan speed at layer
it: Velocità massima della ventola su strato

en: Fuzzy Skin
it: Superficie ruvida

en: Fuzzy Skin Noise Octaves
it: Ottave rumore superficie ruvida

en: Fuzzy skin feature size
it: Dimensione struttura superficie ruvida

en: Fuzzy skin noise persistence
it: Persistenza rumore superficie ruvida

en: Fuzzy skin noise type
it: Tipo di rumore superficie ruvida

en: Fuzzy skin point distance
it: Distanza punti superficie ruvida

en: Fuzzy skin thickness
it: Spessore superficie ruvida

en: G-code file exported to %1%
it: G-code esportato in %1%

en: G-code files can not be loaded with models together!
it: I file e i modelli G-code non possono essere caricati insieme!

en: G-code flavor
it: Formato G-code

en: G-code flavor is switched
it: La variante del G-Code è stata modificata

en: G-code loading
it: Caricamento G-code

en: G-code output
it: Uscita G-code

en: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too much points and gcode lines in gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
it: Il percorso del G-code viene generato dopo aver semplificato il contorno del modello, per evitare troppi punti e linee nel file G-code. Un valore più piccolo significa una risoluzione più elevata e un tempo maggiore per l'elaborazione

en: G-code thumbnails
it: Miniature G-code

en: G-code window
    You can turn on/off the G-code window by pressing the <b>C</b> key.
it: Finestra G-code
    È possibile attivare/disattivare la finestra del G-code premendo il tasto <b>C</b> .

en: GNU Affero General Public License, version 3
it: GNU Affero General Public License, versione 3

en: Gap Fill
it: Riempi spazio vuoto

en: Gap area
it: Area spazio vuoto

en: Gap fill
it: Riempi spazio vuoto

en: Gap infill
it: Riempimento spazi vuoti

en: Gcode path overlap
it: Sovrapposizione del percorso G-code

en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Generate interlocking beam structure at the locations where different filaments touch. This improves the adhesion between filaments, especially models printed in different materials.
it: Genera una struttura di travi ad incastro nei punti in cui i diversi filamenti si toccano. Ciò migliora l'adesione tra i filamenti, in particolare nei modelli stampati in materiali diversi.

en: Generating G-code
it: Generazione G-code

en: Generating G-code: layer %1%
it: Generazione G-code: strato %1%

en: Generating geometry index data
it: Generazione dati di indice geometrico

en: Generating geometry vertex data
it: Generazione dati vertici geometria

en: Generating infill regions
it: Generazione regioni di riempimento

en: Generating infill toolpath
it: Generazione percorso utensile di riempimento

en: Generating skirt & brim
it: Generazione gonna e tesa

en: Generating support
it: Generazione supporti

en: Generating walls
it: Generazione pareti

en: Generic
it: Generico

en: Get oss config failed.
it: Impossibile ottenere la configurazione oss.

en: Get ticket from device timeout
it: Tempo esaurito per il recupero del Ticket dal dispositivo

en: Get ticket from server timeout
it: Tempo esaurito per il recupero del Ticket dal server

en: Gizmo
it: Strumento

en: Gizmo FDM paint-on seam
it: Strumento Dipingi cucitura FDM

en: Gizmo Place face on bed
it: Strumento Posiziona faccia sul piatto

en: Gizmo SLA support points
it: Strumento Punti di supporto SLA

en: Gizmo Text emboss / engrave
it: Strumento Testo in rilievo / incisione

en: Gizmo cut
it: Strumento Taglia

en: Gizmo move
it: Strumento Muovi

en: Gizmo rotate
it: Strumento Ruota

en: Gizmo scale
it: Strumento Scala

en: Gizmo-Move
it: Strumento di spostamento

en: Gizmo-Place on Face
it: Strumento selezione faccia come base

en: Gizmo-Rotate
it: Strumento di rotazione

en: Gizmo-Scale
it: Strumento di ridimensionamento

en: Global
it: Globale

en: Global shortcuts
it: Scorciatoie globali

en: Go Home
it: Vai all'origine

en: Go Live
it: Vai in diretta

en: Goto download page.
it: Vai alla pagina di download.

en: Grab new filament
it: Prendere un nuovo filamento

en: Grid
it: Griglia

en: Groove
it: Scanalatura

en: Groove Angle
it: Angolo Scanalatura

en: Groove change
it: Cambio di scanalatura

en: Group
it: Gruppo

en: Group Operations
it: Operazioni Gruppo

en: Group files by month, recent first.
it: Raggruppa i file per mese, prima i recenti.

en: Group files by year, recent first.
it: Raggruppa i file per anno, prima i recenti.

en: Group manipulation
it: Manipola il gruppo

en: Guide
it: Guida

en: Gyroid
it: Giroide

en: HTTP digest
it: Autenticazione sicura HTTP

en: HTTP status: %1%
    Message body: "%2%"
it: Stato HTTP: %1%
    Corpo messaggio: "%2%"

en: HTTPS CA File
it: File CA HTTPS

en: HTTPS CA file is optional. It is only needed if you use HTTPS with a self-signed certificate.
it: File HTTPS CA opzionale. È necessario solo se si utilizza HTTPS con certificato autofirmato.

en: Hardened Steel
it: Acciaio temprato

en: Hardened steel
it: Acciaio temprato

en: Has single extruder MM priming
it: Ha spurgo estrusore singolo MM

en: Has wipe tower
it: Ha una torre di spurgo

en: Head diameter
it: Diametro testa

en: Heat the nozzle
it: Riscaldare l'ugello

en: Heatbed preheating
it: Preriscaldamento del piatto

en: Heated Bed Leveling
it: Livellamento del piano riscaldato

en: Heating hotend
it: Riscaldamento della camera di estrusione

en: Height
it: Altezza

en: Height Range
it: Interv. altezza

en: Height of SVG.
it: Altezza dell'SVG.

en: Height of initial layer. Making initial layer height to be thick slightly can improve build plate adhesion
it: Altezza del primo strato. L'aumento dell'altezza del primo strato può migliorare l'adesione al piano di stampa

en: Height of the current layer above the print bed, measured to the top of the layer.
it: Altezza dello strato attuale sopra il piano di stampa, misurata fino alla parte superiore dello strato.

en: Height of the last layer above the print bed.
it: Altezza dell'ultimo strato sopra il piano di stampa.

en: Height range
it: Intervallo altezza

en: Height range Modifier
it: Modifica intervallo di altezza

en: Height ranges
it: Intervalli di altezza

en: Height to lid
it: Altezza coperchio

en: Height to rod
it: Altezza asta

en: Height:
it: Altezza:

en: Help
it: Aiuto

en: Hexagon
it: Esagono

en: Hide
it: Nascondi

en: High
it: Alto

en: High extruder current on filament swap
it: Aumenta corrente estrusore al cambio filamento

en: High temperature Plate
it: Piatto ad alta temperatura

en: Highlight faces according to overhang angle.
it: Evidenziare le facce in base all'angolo di sporgenza.

en: Highlight overhang areas
it: Evidenziare le sporgenze

en: Hilbert Curve
it: Curva di Hilbert

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
it: I fori negli oggetti verranno ingranditi o rimpiccioliti sul piano XY in base al valore impostato. I valori positivi ingrandiscono i fori mentre quelli negativi li rimpiccioliscono. Questa funzione viene utilizzata per regolare leggermente le dimensioni quando gli oggetti presentano problemi di assemblaggio

en: Hollow
it: Vuoto

en: Home
it: Pagina iniziale

en: Home page and daily tips
it: Pagina iniziale e suggerimenti quotidiani

en: Homing toolhead
it: Riposizionamento gruppo testina

en: Honeycomb
it: Nido d'ape

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
it: Cursore di scorrimento orizzontale - Sposta a sinistra il cursore attivo

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
it: Cursore di scorrimento orizzontale - Sposta a destra il cursore attivo

en: Horizontal slider - Move to last position
it: Cursore di scorrimento orizzontale - Sposta alla posizione finale

en: Horizontal slider - Move to start position
it: Cursore di scorrimento orizzontale - Sposta alla posizione iniziale

en: Horizontal text
it: Testo orizzontale

en: Host Setting
it: Impostazione host

en: Host Type
it: Tipo di host

en: Hostname
it: Nome Host

en: Hostname or IP
it: Nome Host o IP

en: Hostname, IP or URL
it: Nome servizio, IP o URL

en: Hot Bed STL
it: STL del piano riscaldato

en: Hot Bed SVG
it: SVG del piano riscaldato

en: Hour
it: Ora

en: How do you like this printing file?
it: Che cosa ne pensi di questo file di stampa?

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
it: Numero di strati della gonna. Di solito solo uno

en: How to use LAN only mode
it: Come utilizzare la modalità Solo LAN

en: How to use calibration result?
it: Come utilizzare il risultato della calibrazione?

en: How to use keyboard shortcuts
    Did you know that Orca Slicer offers a wide range of keyboard shortcuts and 3D scene operations.
it: Come utilizzare le scorciatoie da tastiera
    Sapevi che OrcaSlicer offre un'ampia gamma di scorciatoie da tastiera e operazioni di scena 3D?

en: INFO:
it: INFORMAZIONI:

en: ITALIC
it: CORSIVO

en: Identifying build plate type
it: Identificazione tipo piatto di stampa

en: Idle
it: Inattivo

en: Idle temperature
it: Temperatura di inattività

en: Idling...
it: In attesa...

en: If a top surface has to be printed and it's partially covered by another layer, it won't be considered at a top layer where its width is below this value. This can be useful to not let the 'one perimeter on top' trigger on surface that should be covered only by perimeters. This value can be a mm or a % of the perimeter extrusion width.
    Warning: If enabled, artifacts can be created if you have some thin features on the next layer, like letters. Set this setting to 0 to remove these artifacts.
it: Se una superficie superiore che deve essere stampata è parzialmente coperta da un altro strato, non verrà considerata in uno strato superiore in cui la sua larghezza è inferiore a questo valore. Può essere utile per non lasciare che si attivi l'opzione 'Solo una parete su superfici superiori. Questo valore può essere espresso in mm o  % della larghezza di estrusione del perimetro.
    Attenzione: se abilitato, potrebbe creare artefatti se nello strato successivo si hanno elementi sottili , come le lettere. Impostare questa opzione su 0 per rimuovere questi artefatti.

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stopped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping
it: Se si attiva questa impostazione, la ventola di raffreddamento non si arresterà mai del tutto, ma funzionerà almeno alla velocità minima per ridurre la frequenza di avvio e arresto

en: If enabled, Orca will remember and switch filament/process configuration for each printer automatically.
it: Se abilitato, Orca ricorderà e cambierà automaticamente la configurazione del filamento/processo per ciascuna stampante.

en: If enabled, all printing extruders will be primed at the front edge of the print bed at the start of the print.
it: Se abilitata, tutti gli estrusori di stampa verranno preparati nel bordo frontale del piano di stampa all'inizio della stampa.

en: If enabled, auto-calculate every time the color changed.
it: Se abilitato, calcola automaticamente ogni volta che il colore cambia.

en: If enabled, auto-calculate every time when filament is changed
it: Se abilitato, calcola automaticamente ogni volta che il filamento cambia

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
it: Se abilitato, i ponti sono più affidabili e possono colmare distanze maggiori, ma potrebbero avere un aspetto peggiore. Se disattivato, avranno un aspetto migliore ma sono affidabili solo per distanze ridotte.

en: If enabled, reverses the direction of zoom with mouse wheel.
it: Se abilitato, inverte la direzione dell'ingrandimento con la rotellina del mouse.

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .3mf files
it: Se abilitata, imposta OrcaSlicer come applicazione predefinita per aprire i file .3mf

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .step files
it: Se abilitata, imposta OrcaSlicer come applicazione predefinita per aprire i file .step

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .stl files
it: Se abilitata, imposta Orca Slicer come applicazione predefinita per aprire i file .stl

en: If enabled, the arrange will allow multiple color on one plate
it: Se abilitato, la disposizione consentirà più colori sul piatto

en: If enabled, the arrange will allow rotations when place object
it: Se abilitato, la disposizione consentirà la rotazione quando si posiziona l'oggetto

en: If enabled, the arrange will avoid extrusion calibrate region when place object
it: Se abilitato, la disposizione eviterà la regione di calibrazione dell'estrusione quando si posiziona l'oggetto

en: If enabled, the machine limits will be emitted to G-code file.
    This option will be ignored if the g-code flavor is set to Klipper.
it: Se abilitato, i limiti della macchina verranno emessi nel file G-code.
    Questa opzione verrà ignorata se il formato del G-code è impostato su Klipper.

en: If enabled, the wipe tower will not be printed on layers with no toolchanges. On layers with a toolchange, extruder will travel downward to print the wipe tower. User is responsible for ensuring there is no collision with the print.
it: Se abilitata, la torre di spurgo non verrà stampata sugli strati in cui non viene effettuato alcun cambio di testina. Sui strati con un cambio di testina, l'estrusore si sposterà verso il basso per stampare la torre di spurgo. L'utente dovrà accertarsi che non avvengano collisioni con la stampa.

en: If enabled, thick internal bridges will be used. It's usually recommended to have this feature turned on. However, consider turning it off if you are using large nozzles.
it: Se abilitato, verranno utilizzati ponti interni spessi. Di solito si consiglia di attivare questa funzione. Tuttavia, considera di disattivarlo se stai utilizzando ugelli di grandi dimensioni.

en: If enabled, this dialog can be used for transfer selected values from left to right preset.
it: Se abilitata, questa finestra può essere utilizzata per trasferire i valori selezionati dal profilo di sinistra a quello di destra.

en: If enabled, this setting will ensure external perimeters are not slowed down to meet the minimum layer time. This is particularly helpful in the below scenarios:
    
     1. To avoid changes in shine when printing glossy filaments 
    2. To avoid changes in external wall speed which may create slight wall artifacts that appear like z banding 
    3. To avoid printing at speeds which cause VFAs (fine artifacts) on the external walls
it: Se abilitata, questa impostazione garantirà che le pareti esterne non vengano stampate a velocità minore per soddisfare la durata di stampa minima dello strato. Ciò è particolarmente utile negli scenari seguenti:
    
    1. Per evitare cambiamenti di brillantezza durante la stampa di filamenti lucidi 
    2. Per evitare cambiamenti di velocità nella stampa delle pareti esterne che potrebbero creare lievi artefatti sulle pareti (bande asse Z) 
    3. Per evitare di stampare a velocità che causano VFA (artefatti fini) sulle pareti esterne

en: If enabled, this slicing will be considered using timelapse
it: Se abilitato, verrà utilizzato il timelapse durante l'elaborazione del piatto

en: If enabled, use free camera. If not enabled, use constrained camera.
it: Se abilitato, usa la visuale libera. Altrimenti, usa la visuale vincolata.

en: If enabled, useful hints are displayed at startup.
it: Se abilitato, all'avvio vengono visualizzati suggerimenti utili.

en: If first selected item is a part, the second one should be part in the same object.
it: Se il primo elemento selezionato è una parte, il secondo deve far parte dello stesso oggetto.

en: If first selected item is an object, the second one should also be object.
it: Se il primo elemento selezionato è un oggetto, anche il secondo deve essere un oggetto.

en: If set to nonzero value, filament is moved toward the nozzle between the individual cooling moves ("stamping"). This option configures how long this movement should be before the filament is retracted again.
it: Se impostato su un valore diverso da zero, il filamento viene spostato verso l'ugello tra i singoli movimenti nei tubi di raffreddamento ("timbratura"). Questa opzione configura la durata di questo movimento prima che il filamento venga nuovamente retratto.

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
it: Se si seleziona la modalità fluida o tradizionale, per ogni stampa verrà generato un video in timelapse. Dopo la stampa di ogni strato, viene scattata una foto. Tutte queste foto verranno unite per creare un video timelapse al termine della stampa. Se si seleziona la modalità fluida, la testina si sposterà sullo scivolo di spurgo posteriore dopo la stampa di ogni strato e verrà poi scattata una foto. Poiché il filamento fuso potrebbe fuoriuscire dall'ugello durante il processo di acquisizione della foto, la modalità fluida ha bisogno di una torre di spurgo per pulire l'ugello.

en: If the server is in a fault state, you can temporarily use offline printing or local network printing.
it: Se il server è malfunzionante, è possibile utilizzare temporaneamente la stampa non in linea o tramite rete locale.

en: If there are two identical filaments in AMS, AMS filament backup will be enabled. 
    (Currently supporting automatic supply of consumables with the same brand, material type, and color)
it: Se ci sono due filamenti identici nell'AMS, la sostituzione automatica del filamento AMS sarà abilitata.
    (Attualmente supporta la sostituzione automatica dei materiali di consumo con la stessa marca, tipo di materiale e colore)

en: If this is enabled, when starting OrcaSlicer and another instance of the same OrcaSlicer is already running, that instance will be reactivated instead.
it: Se questa opzione è abilitata, quando si avvia OrcaSlicer e un'altra istanza di OrcaSlicer è già in esecuzione, verrà riattivata tale istanza.

en: If this value is positive, Z hop will only come into effect when Z is above the parameter: "Z hop lower boundary" and is below this value
it: Se questo valore è positivo, il sollevamento Z avrà effetto solo quando Z si trova al di sopra del parametro: "Limite inferiore sollevamento Z" ed è al di sotto di questo valore

en: If threshold angle is zero, support will be generated for overhangs whose overlap is below the threshold. The smaller this value is, the steeper the overhang that can be printed without support.
it: Se l'angolo di soglia è zero, i supporti verranno generati per le sporgenze la cui sovrapposizione è al di sotto della soglia. Quanto più piccolo è questo valore, tanto più ripida sarà la sporgenza che può essere stampata senza supporto.

en: If you set this to a positive value, Z lift will only take place above the specified absolute Z.
it: Se si imposta questo valore su un valore positivo, l'aumento Z si verificherà solo al di sopra dello Z assoluto specificato.

en: If you set this to a positive value, Z lift will only take place below the specified absolute Z.
it: Se si imposta questo valore su un valore positivo, il sollevamento sull'asse Z si verificherà solo al di sotto dello Z assoluto specificato.

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and they can access the Orca Slicer config settings by reading environment variables.
it: Se vuoi processare il G-code in uscita con script personalizzati, basta elencare qui il loro percorso assoluto. Separa i diversi script con un punto e virgola.  Gli script passeranno il percorso assoluto nel G-code come primo argomento, e potranno accedere alle impostazioni di configurazione di OrcaSlicer leggendo le variabili di ambiente.

en: If you would like to try Orca Slicer Beta, you may click to
it: Se vuoi provare OrcaSlicer Beta, puoi cliccare su

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
it: Ignora i controlli di revoca dei certificati HTTPS

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
it: Ignora i controlli di revoca dei certificati HTTPS in caso di punti di distribuzione mancanti o non in linea. Se la connessione per i certificati autofirmati fallisce, dovresti abilitare questa opzione.

en: Illegal instruction
it: Istruzione illegale

en: Imperial
it: Imperiale

en: Import
it: Importa

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
it: Importa 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF

en: Import 3mf file failed
it: Importazione del file 3mf non riuscita

en: Import Configs
it: Importa configurazioni

en: Import File
it: Importa File

en: Import Preset
it: Importa Profilo

en: Import SLA archive
it: Importa archivio SLA

en: Import Zip Archive
it: Importa archivio Zip

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
it: Importa geometrie da file STL/STEP/3MF/OBJ/AMF

en: Import geometry only
it: Importa solo la geometria

en: Import result
it: Risultato dell'importazione

en: Importing Model
it: Importazione del modello

en: Importing SLA archive
it: Importa archivio SLA

en: Importing canceled.
it: Importazione annullata.

en: Importing done.
it: Importazione eseguita.

en: Importing to Orca Slicer failed. Please download the file and manually import it.
it: L'importazione in OrcaSlicer non è riuscita. Si prega di scaricare il file e importarlo manualmente.

en: Improve shell precision by adjusting outer wall spacing. This also improves layer consistency.
it: Migliora la precisione del guscio regolando la spaziatura delle pareti esterne. Questo migliora anche l'uniformità degli strati.

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
it: Migliorare la resistenza
    Sapevi che è possibile utilizzare un maggior numero di perimetri di stampa e una maggiore densità di riempimento sparso per migliorare la resistenza del modello?

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
it: Ci sono %s attività davanti nella coda di elaborazione del cloud.

en: In addition, Flow Rate Calibration is crucial for foaming materials like LW-PLA used in RC planes. These materials expand greatly when heated, and calibration provides a useful reference flow rate.
it: Inoltre, la calibrazione della portata è fondamentale per i materiali schiumogeni come l'LW-PLA utilizzato negli aerei RC. Questi materiali si espandono notevolmente quando vengono riscaldati e la calibrazione fornisce un'utile portata di riferimento.

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount can be specified in millimeters or as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 10%.
it: Per ridurre la visibilità della cucitura in un'estrusione ad anello chiuso, l'anello viene interrotto e accorciato di una quantità specificata.
    Questa quantità può essere specificata in millimetri o come percentuale del diametro corrente dell'estrusore. Il valore predefinito per questo parametro è 10%.

en: In queue
it: In coda

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
it: Nella comunità della stampa 3D, impariamo dai successi e dagli insuccessi degli altri per adattare i nostri parametri e impostazioni di elaborazione. %s segue lo stesso principio e utilizza l'apprendimento automatico per migliorare le sue prestazioni basandosi sui successi e sugli insuccessi di un vasto numero di stampe effettuate dai nostri utenti. Stiamo addestrando %s affinché diventi più intelligente alimentandolo con dati reali. Se sei d'accordo, questo servizio accederà alle informazioni dai tuoi registri degli errori e dai registri di utilizzo, che possono includere informazioni descritte nell'Informativa sulla Riservatezza. Non raccoglieremo alcun Dato Personale con il quale un individuo possa essere identificato direttamente o indirettamente, incluso, a titolo esemplificativo, nomi, indirizzi, informazioni di pagamento o numeri di telefono. Abilitando questo servizio, accetti questi termini e la dichiarazione sull'Informativa sulla Riservatezza.

en: InFo
it: Informazioni

en: Incompatible
it: Non compatibile

en: Incompatible presets
it: Profili incompatibili

en: Incorrect password
it: Password errata

en: Increase/decrease edit area
it: Aumenta/diminuisci l'area di modifica

en: Independent support layer height
it: Altezza strato supporto indipendente

en: Index of the current layer. One-based (i.e. first layer is number 1).
it: Indice dello strato attuale. Basato su uno (cioè il primo livello è il numero 1).

en: Infill
it: Riempimento

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill. Set this value to ~10-15% to minimize potential over extrusion and accumulation of material resulting in rough top surfaces.
it: L'area di riempimento viene leggermente allargata per sovrapporsi alla parete e garantire una migliore adesione. Il valore percentuale è relativo alla larghezza della linea del riempimento sparso. Imposta questo valore a circa il 10-15% per ridurre al minimo la potenziale sovraestrusione e l'accumulo di materiale, che causerebbero superfici superiori ruvide.

en: Infill combination
it: Combinazione riempimento

en: Infill combination - Max layer height
it: Combinazione riempimento - Altezza massima strato

en: Infill density(%)
it: Densità riempimento (%)

en: Infill/Wall overlap
it: Sovrapposizione riempimento/parete

en: Info
it: Informazioni

en: Information
it: Informazione

en: Inherits profile
it: Eredita profilo

en: Initial extruder
it: Estrusore iniziale

en: Initial layer
it: Primo strato

en: Initial layer bed temperature
it: Temperatura piatto primo strato

en: Initial layer density
it: Densità primo strato

en: Initial layer expansion
it: Espansione primo strato

en: Initial layer height
it: Altezza primo strato

en: Initial layer infill
it: Riempimento primo strato

en: Initial layer nozzle temperature
it: Temperatura ugello primo strato

en: Initial layer speed
it: Velocità primo strato

en: Initial layer travel speed
it: Velocità spostamento primo strato

en: Initial tool
it: Testina iniziale

en: Initializing...
it: Inizializzazione...

en: Inner brim only
it: Solo tesa interna

en: Inner wall
it: Parete interna

en: Inner/Outer
it: Interna/Esterna

en: Inner/Outer/Inner
it: Interna/Esterna/Interna

en: Input Custom Model
it: Inserisci modello personalizzato

en: Input Custom Vendor
it: Inserisci produttore personalizzato

en: Input Value
it: Valore di input

en: Input access code
it: Inserisci codice di accesso

en: Input filename without extension
it: Nome del file di input senza estensione

en: Input text
it: Inserisci testo

en: Input value is out of range
it: Valore immesso fuori portata

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
it: Inserisce il G-code tra gli oggetti. Questo parametro avrà effetto solo quando si stampano i modelli 'per oggetto'

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
it: Inserisci un comando di pausa all'inizio di questo strato.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
it: Inserisci G-code personalizzato all'inizio di questo strato.

en: Insert multiple preheat commands(e.g. M104.1). Only useful for Prusa XL. For other printers, please set it to 1.
it: Inserisci più comandi di preriscaldamento (ad esempio M104.1). Utile solo per Prusa XL. Per altre stampanti, impostalo su 1.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
it: Inserisci un modello G-code personalizzato all'inizio di questo strato.

en: Insertion update
it: Aggiornamento dell'inserimento

en: Inspecting first layer
it: Ispezione del primo strato

en: Install failed
it: Installazione non riuscita

en: Install successfully.
it: Installato con successo.

en: Installing
it: Installazione

en: Instance manipulation
it: Manipola istanze

en: Integration failed.
it: Integrazione non riuscita.

en: Integration was successful.
it: L'integrazione è avvenuta con successo.

en: Interface pattern
it: Motivo interfaccia

en: Interface shells
it: Pareti interfaccia

en: Interface use loop pattern
it: Usa motivo ad anello per interfaccie

en: Interlocking beam layers
it: Strati travi ad incastro

en: Interlocking beam width
it: Larghezza trave ad incastro

en: Interlocking boundary avoidance
it: Evita confini con incastri

en: Interlocking depth
it: Profondità incastro

en: Interlocking depth of a segmented region
it: Profondità di incastro regione segmentata

en: Interlocking depth of a segmented region. It will be ignored if "mmu_segmented_region_max_width" is zero or if "mmu_segmented_region_interlocking_depth"is bigger then "mmu_segmented_region_max_width". Zero disables this feature.
it: Profondità di incastro di una regione segmentata. Sarà ignorata se "mmu_segmented_region_max_width" è impostato a zero o se "mmu_segmented_region_interlocking_depth" è maggiore di "mmu_segmented_region_max_width". Il valore zero disabilita questa funzione.

en: Interlocking direction
it: Direzione incastro

en: Internal
it: Interno

en: Internal Bridge
it: Ponte interno

en: Internal Error
it: Errore interno

en: Internal bridge density
it: Densità ponti interni

en: Internal bridge flow ratio
it: Flusso di stampa ponti interni

en: Internal bridge infill direction
it: Angolo riempimento ponti interni

en: Internal bridge only
it: Solo ponti interni

en: Internal bridges fan speed
it: Velocità ventola ponti interni

en: Internal bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for internal bridges. Use 180°for zero angle.
    
    It is recommended to leave it at 0 unless there is a specific model need not to.
it: Sovrascrive l'angolo di riempimento dei ponti interni. Se lasciato a zero, l'angolo di riempimento verrà calcolato automaticamente. Il valore fornito verrà utilizzato per i ponti interni. Utilizzare 180° per l'angolo zero.
    
    Si consiglia di lasciare questo valore a 0, a meno che il modello non lo richieda.

en: Internal developer mode
it: Modalità sviluppatore interno

en: Internal error
it: Errore interno

en: Internal solid infill
it: Riempimento solido interno

en: Internal solid infill pattern
it: Motivo riempimento solido interno

en: Intersection
it: Intersezione

en: Intra-layer order
it: Ordine intra-strato

en: Invalid connectors detected
it: Rilevati connettori non validi

en: Invalid data
it: Dati non validi

en: Invalid file format.
it: Formato file non valido.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
it: Formato non valido. Formato vettoriale previsto: "%1%"

en: Invalid input format. Expected vector of dimensions in the following format: "%1%"
it: Formato di immissione non valido. Vettore di dimensioni previsto nel seguente formato: "%1%"

en: Invalid input.
it: Immissione non valido.

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
it: Nome non valido, i seguenti caratteri non sono consentiti:

en: Invalid number
it: Numero non valido

en: Invalid numeric.
it: Numero non valido.

en: Invalid spacing supplied to Flow::with_spacing(), check your layer height and extrusion width
it: Spaziatura non valida fornita a Flow::with_spacing(), controlla l'altezza dello strato e la larghezza di estrusione

en: Invalid value provided for parameter %1%: %2%
it: Valore non valido fornito per il parametro %1%: %2%

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
it: Valore non valido quando la modalità vaso a spirale è abilitata:

en: Invalid values found in the 3mf:
it: Valori non validi trovati nell'3mf:

en: Invalidate cut info
it: Annulla informazioni di taglio

en: Invert Pitch axis
it: Inverti asse di beccheggio

en: Invert Roll axis
it: Inverti asse di rollio

en: Invert X axis
it: Inverti asse X

en: Invert Y axis
it: Inverti asse Y

en: Invert Yaw axis
it: Inverti asse di imbardata

en: Invert Z axis
it: Inverti asse Z

en: Ironing
it: Stiratura

en: Ironing Pattern
it: Motivo stiratura

en: Ironing Type
it: Tipo di stiratura

en: Ironing angle
it: Angolo di stiratura

en: Ironing flow
it: Flusso stiratura

en: Ironing inset
it: Distanza stiratura dai bordi

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
it: La stiratura utilizza un flusso ridotto per stampare alla stessa altezza di una superficie, per rendere le superfici piane più lisce. Questa impostazione controlla quali strati vengono stirati

en: Ironing line spacing
it: Spaziatura linee di stiratura

en: Ironing speed
it: Velocità stiratura

en: Is extruder used?
it: Viene usato l'estrusore?

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
it: È %s%% o %s %s?
    Sì per %s%%, 
    NO per %s %s.

en: Is the printer ready? Is the print sheet in place, empty and clean?
it: La stampante è pronta? Il piano di stampa è in posizione, vuoto e pulito?

en: It can't be deleted or modified.
it: Non può essere eliminato o modificato.

en: It has a big layer height, and results in apparent layer lines and ordinary printing quality and printing time.
it: Presenta un'altezza dello strato maggiore, che si traduce in linee di strato visibili e qualità e tempo di stampa nella media.

en: It has a general layer height, and results in general layer lines and printing quality. It is suitable for most general printing cases.
it: Presenta un'altezza dello strato normale, che si traduce in linee di strato e qualità di stampa normali. Adatto alla maggior parte dei casi di stampa.

en: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high printing quality. It is suitable for most general printing cases.
it: Presenta un'altezza dello strato minore, che si traduce in linee di strato quasi impercettibili e un'elevata qualità di stampa. È adatto alla maggior parte dei casi di stampa.

en: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low printing quality and general printing time.
it: Presenta un'altezza dello strato elevata, che si traduce in linee di strato molto visibili, scarsa qualità di stampa e tempi di stampa normali.

en: It may be beneficial to increase the extruder motor current during the filament exchange sequence to allow for rapid ramming feed rates and to overcome resistance when loading a filament with an ugly shaped tip.
it: Potrebbe essere utile aumentare la corrente del motore dell'estrusore durante la sequenza di cambio del filamento per permettere un'operazione di modellazione della punta del filamento più rapida e per superare la resistenza durante il caricamento di un filamento con una punta deformata.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
it: Sembra che l'oggetto %s ha %s. Orienta nuovamente l'oggetto o abilita la generazione dei supporti.

en: Italic strength ratio
it: Fattore intensità corsivo

en: Jerk for infill
it: Scatto per riempimento

en: Jerk for initial layer
it: Scatto per strato iniziale

en: Jerk for top surface
it: Scatto per superficie superiore

en: Jerk for travel
it: Scatto per spostamento

en: Jerk limitation
it: Limitazione scatto

en: Jerk of inner walls
it: Scatto pareti interne

en: Jerk of outer walls
it: Scatto pareti esterne

en: Jerk(XY)
it: Scatto(XY)

en: Join
it: Unisci

en: Jump to
it: Vai a

en: Jump to Layer
it: Vai allo strato

en: Jump to model publish web page
it: Vai alla pagina web di pubblicazione del modello

en: Jump to webpage
it: Vai alla pagina web

en: Keep
it: Mantieni

en: Keep fan always on
it: Mantieni la ventola sempre accesa

en: Keep min
it: Mantieni al minimo

en: Keep orientation
it: Mantieni orientamento

en: Keep the selected options.
it: Mantieni le opzioni selezionate.

en: Keep up
it: Mantieni l'alto

en: Key 1~9
it: Tasto 1~9

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
it: Il valore max_accel_to_decel di Klipper verrà regolato automaticamente

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted to this %% of acceleration
it: Il valore max_accel_to_decel di Klipper verrà regolato su questa %% di accelerazione

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
it: Connessione LAN non riuscita (impossibile avviare video in diretta)

en: LAN Connection Failed (Failed to view sdcard)
it: Connessione LAN non riuscita (Impossibile visualizzare la scheda SD)

en: LAN Only Liveview is off. Please turn on the liveview on printer screen.
it: Il video in diretta tramite LAN è disabilitato. Si prega di abilitare il video in diretta sullo schermo della stampante.

en: Label objects
it: Etichetta oggetti

en: Language
it: Lingua

en: Language selection
it: Selezione lingua

en: Last Step
it: Ultimo passo

en: Latest Version:
it: Ultima versione:

en: Latest version
it: Ultima versione

en: Lattice angle 1
it: Angolo reticolo 1

en: Lattice angle 2
it: Angolo reticolo 2

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
it: Posiziona su faccia
    Sapevi che è possibile orientare rapidamente un modello in modo che una delle sue facce si trovi sul piano di stampa? Selezionare la funzione "Posiziona su faccia" o premere il tasto <b>F</b> .

en: Lay on face
it: Posiziona su faccia

en: Layer
it: Strato

en: Layer Height
it: Altezza strato

en: Layer Height (mm)
it: Altezza strato (mm)

en: Layer Time
it: Durata strato

en: Layer Time (log)
it: Durata strato (registro)

en: Layer Time:
it: Durata strato:

en: Layer change G-code
it: G-code cambio strato

en: Layer height
it: Altezza strato

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
it: L'altezza dello strato non può superare il diametro dell'ugello

en: Layer height exceeds the limit in Printer Settings -> Extruder -> Layer height limits ,this may cause printing quality issues.
it: L'altezza dello strato supera il limite in Impostazioni stampante -> Estrusore -> Limiti Altezza Strato. Ciò potrebbe causare problemi di qualità di stampa.

en: Layer height is too small.
    It will set to min_layer_height
it: L'altezza dello strato è troppo piccola.
    Sarà impostato su min_layer_height

en: Layer height limits
it: Limiti altezza strati

en: Layer number
it: Numero dello strato

en: Layer range Settings to modify
it: Impostazioni intervallo strati da modificare

en: Layer time
it: Durata strato

en: Layer z
it: Strato Z

en: Layer: %d/%d
it: Strato: %d/%d

en: Layer: %s
it: Strato: %s

en: Layer: N/A
it: Strato: N/D

en: Layers
it: Strati

[ctx: Layers]
en: Bottom
it: Inferiore

[ctx: Layers]
en: Top
it: Superiore

en: Layers and Perimeters
it: Strati e Perimetri

en: Leave SVG gizmo
it: Chiudi strumento SVG

en: Leave emboss gizmo
it: Chiudi lo strumento rilievo

en: Leaving Seam painting
it: Chiusura dello strumento Dipingi cucitura

en: Left
it: Da sinistra

en: Left View
it: Vista da sinistra

en: Left click
it: Clic sinistro

en: Left mouse button
it: Tasto sinistro mouse

en: Left mouse button:
it: Tasto sinistro del mouse:

en: Length
it: Lunghezza

en: Length of the cooling tube to limit space for cooling moves inside it.
it: Lunghezza del tubo di raffreddamento per limitare lo spazio per i movimenti di raffreddamento al suo interno.

en: Length of the scarf. Setting this parameter to zero effectively disables the scarf.
it: Lunghezza della sciarpa. Impostando questo parametro su zero, la sciarpa viene effettivamente disabilitata.

en: Libraries
it: Librerie

en: License
it: Licenza

en: Lift the object above the bed when it is partially below. Disabled by default
it: Solleva l'oggetto sopra il piatto quando è parzialmente sotto. Disabilitato per impostazione predefinita

en: Lightning
it: Fulmine

en: Limited filtering
it: Filtraggio limitato

en: Limits the draft shield loops to one wall after the first layer. This is useful, on occasion, to conserve filament but may cause the draft shield to warp / crack.
it: Dopo il primo strato, limita i perimetri dello scudo protettivo a una sola parete. Questo è utile a volte per ridurre l'utilizzo del filamento, ma può causare la deformazione/crepa dello scudo protettivo.

en: Line
it: Linea

en: Line Type
it: Tipo linea

en: Line Width
it: Larghezza linea

en: Line Width (mm)
it: Larghezza linea (mm)

en: Line gap
it: Spazio tra le linee

en: Line pattern for internal sparse infill
it: Motivo delle linee per il riempimento sparso interno

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
it: Motivo per il riempimento della superficie inferiore, escluso il riempimento dei ponti

en: Line pattern of internal solid infill. if the detect narrow internal solid infill be enabled, the concentric pattern will be used for the small area.
it: Motivo per il riempimento solido interno. Se l'opzione 'Rileva riempimento solido interno stretto' è abilitata, il motivo Concentrico verrà utilizzato per le aree più piccole.

en: Line pattern of support
it: Motivo delle linee utilizzate nei supporti

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
it: Motivo delle linee per le interfacce di supporto. Il motivo predefinito per le interfacce di supporto non solubili è Rettilineo mentre quello per le interfacce di supporto solubili è Concentrico

en: Line pattern of top surface infill
it: Motivo per il riempimento della superficie superiore

en: Line width
it: Larghezza linea

en: Line width for top surfaces. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
it: Larghezza delle linee per le superfici superiori. Se espresso come %, verrà calcolato sul diametro dell'ugello.

en: Line width of initial layer. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
it: Larghezza della linea del primo strato. Se espresso come %, verrà calcolato sul diametro dell'ugello.

en: Line width of inner wall. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
it: Larghezza della linea della parete interna. Se espresso come %, verrà calcolato sul diametro dell'ugello.

en: Line width of internal solid infill. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
it: Larghezza della linea del riempimento solido interno. Se espresso come %, verrà calcolato sul diametro dell'ugello.

en: Line width of internal sparse infill. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
it: Larghezza della linea del riempimento sparso interno. Se espresso come %, verrà calcolato sul diametro dell'ugello.

en: Line width of outer wall. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
it: Larghezza della linea della parete esterna. Se espresso come %, verrà calcolato sul diametro dell'ugello.

en: Line width of support. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
it: Larghezza della linea del supporto. Se espresso come %, verrà calcolato sul diametro dell'ugello.

en: Linear gradient
it: Gradiente lineare

en: Liveview Retry
it: Riprova video in diretta

en: Load
it: Carica

en: Load 3mf
it: Carica 3mf

en: Load All
it: Carica tutto

en: Load Behaviour
it: Comportamento di caricamento

en: Load Filament
it: Carica Filamento

en: Load Filament Settings
it: Carica impostazioni filamento

en: Load General Settings
it: Carica impostazioni generali

en: Load Geometry Only
it: Carica solo la geometria

en: Load a model
it: Carica modello

en: Load and store settings at the given directory. This is useful for maintaining different profiles or including configurations from a network storage.
it: Carica e archivia le impostazione in una data cartella. Questo è utile per mantenere diversi profili o aggiungere configurazioni da un'unità di rete.

en: Load assemble list
it: Carica elenco di assemblaggio

en: Load assemble object list from config file
it: Carica l'elenco degli oggetti di assemblaggio dal file di configurazione

en: Load cached slicing data from directory
it: Carica i dati elaborati nella cache dalla directory

en: Load configs
it: Carica configurazioni

en: Load custom gcode
it: Carica G-code personalizzato

en: Load custom gcode from json
it: Carica G-code personalizzato da json

en: Load default filaments
it: Carica filamenti predefiniti

en: Load failed
it: Caricamento non riuscito

en: Load filament ids
it: Carica ID dei filamenti

en: Load filament ids for each object
it: Carica gli ID dei filamenti per ogni oggetto

en: Load filament settings from the specified file list
it: Carica le impostazioni del filamento dall'elenco di file specificato

en: Load first filament as default for those not loaded
it: Carica il primo filamento come predefinito per quelli non caricati

en: Load models contained within a zip archive
it: Carica i modelli contenuti in un archivio zip

en: Load process/machine settings from the specified file
it: Carica le impostazioni di processo/macchina dal file specificato

en: Load project
it: Carica progetto

en: Load shape from STL...
it: Carica forma da STL...

en: Load slicing data
it: Carica dati elaborati

en: Load stl
it: Carica stl

en: Load svg
it: Carica svg

en: Load these files as a single object with multiple parts?
it: Caricare questi file come un singolo oggetto con più parti?

en: Load...
it: Caricamento...

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading G-codes
it: Caricamento del G-code

en: Loading a mode view
it: Caricamento di una modalità di visualizzazione

en: Loading configuration
it: Caricamento configurazione

en: Loading current presets
it: Caricamento dei preset correnti

en: Loading file
it: Caricamento file

en: Loading file list...
it: Caricamento elenco file...

en: Loading file: %s
it: Caricamento file: %s

en: Loading of a ZIP archive on path %1% has failed.
it: Il caricamento di un archivio ZIP sul percorso %1% non è riuscito.

en: Loading of a model file failed.
it: Caricamento file del modello non riuscito.

en: Loading repaired objects
it: Caricamento oggetti riparati

en: Loading speed
it: Velocità di caricamento

en: Loading speed at the start
it: Velocità iniziale di caricamento

en: Loading user preset
it: Caricamento profili utente

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Lock
it: Blocca

en: Lock current plate
it: Blocca il piatto corrente

en: Lock the text's rotation when moving text along the object's surface.
it: Blocca la rotazione del testo quando lo si sposta lungo la superficie dell'oggetto.

en: Lock/unlock rotation angle when dragging above the surface.
it: Blocca/sblocca l'angolo di rotazione quando si trascina sopra la superficie.

en: Lock/unlock the aspect ratio of the SVG.
it: Blocca/sblocca le proporzioni dell'SVG.

en: Log Info
it: Informazioni sul registro

en: Log Level
it: Livello registro

en: Log Out
it: Disconnetti

en: Log in failed. Please check the Pin Code.
it: Accesso non riuscito. Controlla il codice PIN.

en: Log in printer
it: Accesso stampante

en: Log in successful.
it: Accesso effettuato con successo.

en: Log out printer
it: Disconnessione dalla stampante

en: Log out successful.
it: Disconnessione riuscita.

en: Logging
it: Accesso

en: Logging in
it: Accesso in corso

en: Login
it: Accedi

en: Login Region
it: Regione di accesso

en: Login failed
it: Accesso non riuscito

en: Login information expired. Please login again.
it: Le informazioni di accesso sono scadute. Effettua nuovamente l'accesso.

en: Login/Test
it: Accesso/Test

en: Long retraction when cut(beta)
it: Retrazione lunga durante il taglio (beta)

en: Low
it: Basso

en: Low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder.In order to avoid extruder clogging,it is not allowed to set the chamber temperature above 45℃.
it: È stato caricato un filamento a bassa temperatura (PLA/PETG/TPU) nell'estrusore.Per evitare l'intasamento dell'estrusore, non è consentito impostare una temperatura della camera superiore a 45℃.

en: Lower part
it: Parte inferiore

en: Ludicrous
it: Ridicolmente veloce

en: M400 pause
it: M400 pausa

en: MODERN
it: MODERNO

en: Machine
it: Macchina

en: Machine end G-code
it: G-code finale macchina

en: Machine gcode
it: G-code macchina

en: Machine limits
it: Limiti macchina

en: Machine start G-code
it: G-code iniziale macchina

en: Make overhangs printable
it: Rendi sporgenze stampabili

en: Make overhangs printable - Hole area
it: Rendi sporgenze stampabili - Area foro

en: Make overhangs printable - Maximum angle
it: Rendi sporgenze stampabili - Angolo massimo

en: MakerLab name
it: Nome MakerLab

en: MakerLab name to generate this 3mf
it: Nome MakerLab per generare questo 3mf

en: MakerLab version
it: Versione MakerLab

en: MakerLab version to generate this 3mf
it: Versione MakerLab per generare questo 3mf

en: Manage Result
it: Gestisci risultato

en: Manual
it: Manuale

en: Manual Calibration
it: Calibrazione manuale

en: Manual Filament Change
it: Cambio manuale del filamento

en: Manual Setup
it: Configurazione Manuale

en: Map Filament
it: Assegna Filamento

en: Material settings
it: Impostazioni materiale

en: Max
it: Massimo

en: Max Print Height
it: Altezza massima di stampa

en: Max Volumetric Speed
it: Massima velocità volumetrica

en: Max Volumetric Speed Calibration
it: Calibrazione della velocità volumetrica massima

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
it: La calibrazione della velocità volumetrica massima è consigliata quando si stampa con:

en: Max XY Smoothing
it: Levigatura XY massima

en: Max angle
it: Angolo massimo

en: Max bridge length
it: Lunghezza massima ponti

en: Max fan speed threshold
it: Soglia massima velocità della ventola

en: Max flowrate
it: Portata massima

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
it: Questa è la lunghezza massima dei ponti che non necessitano di supporti. Impostalo su 0 se desideri che tutti i ponti abbiano supporti o su un valore molto grande se non vuoi che i ponti abbiano supporti.

en: Max volumetric speed
it: Velocità volumetrica massima

en: Max volumetric speed calibration result has been saved to preset
it: Il risultato della calibrazione della velocità volumetrica massima è stato salvato nel profilo

en: Max volumetric speed test
it: Test di velocità volumetrica massima

en: Maximal bridging distance
it: Distanza massima di collegamento

en: Maximal distance between supports on sparse infill sections.
it: Distanza massima tra supporti in sezioni a riempimento sparso.

en: Maximal layer z
it: Massimale strato Z

en: Maximum E speed
it: Velocità massima E

en: Maximum X speed
it: Velocità massima X

en: Maximum Y speed
it: Velocità massima Y

en: Maximum Z speed
it: Velocità massima Z

en: Maximum acceleration E
it: Accelerazione massima E

en: Maximum acceleration X
it: Accelerazione massima X

en: Maximum acceleration Y
it: Accelerazione massima Y

en: Maximum acceleration Z
it: Accelerazione massima Z

en: Maximum acceleration for extruding
it: Accelerazione massima per l'estrusione

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
it: Accelerazione massima per l'estrusione (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
it: Accelerazione massima per la retrazione

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
it: Accelerazione massima per retrazione (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
it: Accelerazione massima per spostamenti

en: Maximum acceleration for travel (M204 T), it only applies to Marlin 2
it: Accelerazione massima per spostamenti (M204 T), si applica solo al formato Marlin 2

en: Maximum acceleration of the E axis
it: Accelerazione massima dell'asse E

en: Maximum acceleration of the X axis
it: Accelerazione massima dell'asse X

en: Maximum acceleration of the Y axis
it: Accelerazione massima dell'asse Y

en: Maximum acceleration of the Z axis
it: Accelerazione massima dell'asse Z

en: Maximum angle of overhangs to allow after making more steep overhangs printable.90° will not change the model at all and allow any overhang, while 0 will replace all overhangs with conical material.
it: Angolo di sporgenza massimo consento dopo aver reso stampabili le sporgenze più ripide. 90° non apporterà alcuna modifica al modello e saranno mantenute tutte le sporgenze, mentre 0 sostituirà tutte le sporgenze con una forma conica.

en: Maximum angle to let a brim ear appear. 
    If set to 0, no brim will be created. 
    If set to ~180, brim will be created on everything but straight sections.
it: Angolo massimo per far apparire una tesa ad orecchio 
    Se impostato su 0, non verrà creata alcuna tesa. 
    Se impostato su ~180, la tesa verrà creata su tutto tranne che sulle sezioni diritte.

en: Maximum area of a hole in the base of the model before it's filled by conical material.A value of 0 will fill all the holes in the model base.
it: Area massima di un foro nella base del modello prima che venga riempito con una forma conica. Un valore pari a 0 riempirà tutti i fori nella base del modello.

en: Maximum count of recent projects
it: Numero massimo di progetti recenti

en: Maximum defection of a point to the estimated radius of the circle.
    As cylinders are often exported as triangles of varying size, points may not be on the circle circumference. This setting allows you some leeway to broaden the detection.
    In mm or in % of the radius.
it: Defezione massima di un punto rispetto al raggio stimato del cerchio.
    Poiché i cilindri vengono spesso esportati come triangoli di dimensioni variabili, i punti potrebbero non trovarsi sulla circonferenza del cerchio. Questa impostazione consente di ampliare il rilevamento.
    In mm o in % del raggio.

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is large than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
it: Distanza massima di deviazione per evitare di attraversare le pareti. La stampante non eseguirà alcuna deviazione se la distanza di deviazione è maggiore di questo valore. La lunghezza della deviazione può essere specificata come valore assoluto o come percentuale (ad esempio 50%) di uno spostamento. Un valore pari a 0 lo disabiliterà

en: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiral. If expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter
it: Distanza massima di spostamento tra i punti in XY nel tentativo di ottenere una spirale uniforme. Se espressa come %, verrà calcolata sul diametro dell'ugello

en: Maximum jerk E
it: Scatto massimo E

en: Maximum jerk X
it: Scatto massimo X

en: Maximum jerk Y
it: Scatto massimo Y

en: Maximum jerk Z
it: Scatto massimo Z

en: Maximum jerk of the E axis
it: Scatto massimo dell'asse E

en: Maximum jerk of the X axis
it: Scatto massimo dell'asse X

en: Maximum jerk of the Y axis
it: Scatto massimo dell'asse Y

en: Maximum jerk of the Z axis
it: Scatto massimo dell'asse Z

en: Maximum layer height for the combined sparse infill. 
    
    Set it to 0 or 100% to use the nozzle diameter (for maximum reduction in print time) or a value of ~80% to maximize sparse infill strength.
    
    The number of layers over which infill is combined is derived by dividing this value with the layer height and rounded down to the nearest decimal.
    
    Use either absolute mm values (eg. 0.32mm for a 0.4mm nozzle) or % values (eg 80%). This value must not be larger than the nozzle diameter.
it: Altezza massima dello strato per il riempimento sparso combinato. 
    
    Impostalo su 0 o 100% per utilizzare il diametro dell'ugello (per la massima riduzione del tempo di stampa) o su un valore di circa l'80% per massimizzare la resistenza del riempimento sparso.
    
    Il numero di strati su cui viene combinato il riempimento si ottiene dividendo questo valore per l'altezza dello strato e arrotondandolo per difetto al numero decimale più vicino.
    
    Utilizza valori assoluti in mm (ad esempio 0,32 mm per un ugello da 0,4 mm) o valori percentuali (ad esempio 80%). Questo valore non deve essere maggiore del diametro dell'ugello.

en: Maximum length of the infill anchor
it: Lunghezza massima dell'ancoraggio del riempimento

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
it: Indica l'altezza massima di stampa, limitata dalle caratteristiche della stampante

en: Maximum recent projects
it: Numero massimo di progetti recenti

en: Maximum speed E
it: Velocità massima E

en: Maximum speed X
it: Velocità massima X

en: Maximum speed Y
it: Velocità massima Y

en: Maximum speed Z
it: Velocità massima Z

en: Maximum width of a segmented region
it: Larghezza massima regione segmentata

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
it: Larghezza massima di una regione segmentata. Il valore zero disabilita questa funzione.

en: Maximum wipe tower print speed
it: Velocità massima di stampa della torre di spurgo

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
it: Le parti dell'oggetto a queste altezze potrebbero essere troppo sottili o l'oggetto potrebbe avere una maglia poligonale difettosa

en: Measure
it: Misura

en: Medium
it: Medio

en: Mesh Boolean
it: Maglia booleana

en: Mesh boolean
it: Operazioni booleane maglie

en: Mesh boolean operations including union and subtraction
it: Operazioni booleane di maglie poligonali, tra cui l'unione e la sottrazione

en: Mesh margin
it: Margine matrice

en: Mesh name
it: Nome maglia poligonale

en: Message
it: Messaggio

en: Method
it: Metodo

en: Metric
it: Metrico

en: Micro lidar calibration
it: Calibrazione Micro Lidar

en: Min
it: Minimo

en: Min fan speed threshold
it: Soglia minima velocità della ventola

en: Min print speed
it: Velocità minima di stampa

en: Minimal purge on wipe tower
it: Estrusione minima su torre di spurgo

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
it: Durezza minima (secondo la scala di Rockwell) dell'ugello richiesta per stampare il filamento. Un valore pari a 0 vuol dire che la durezza dell'ugello non verrà controllata.

en: Minimum feature size
it: Dimensione minima elementi

en: Minimum filament extrusion length in mm when printing the skirt. Zero means this feature is disabled.
    
    Using a non zero value is useful if the printer is set up to print without a prime line.
    Final number of loops is not taling into account whli arranging or validating objects distance. Increase loop number in such case.
it: Lunghezza minima di estrusione del filamento (in millimetri) durante la stampa della gonna. 0 indica che questa funzione è disabilitata.
    
    L'utilizzo di un valore diverso da zero è utile se la stampante è configurata per stampare senza una linea iniziale.
    Il numero finale di perimetri non viene preso in considerazione durante la disposizione o la convalida della distanza degli oggetti. In tal caso, aumentare il numero di perimetri.

en: Minimum number of segments of each scarf.
it: Numero minimo di segmenti di ogni sciarpa.

en: Minimum save
it: Salvataggio minimo

en: Minimum sparse infill threshold
it: Soglia minima riempimento sparso

en: Minimum speed for extruding
it: Velocità minima di estrusione

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
it: Velocità minima di estrusione (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
it: Velocità minima ventola di raffreddamento

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Spessore minimo degli elementi sottili. Gli elementi del modello più sottili di questo valore non verranno stampati, mentre le più spesse della dimensione minima verranno ampliate fino alla larghezza minima della parete. Questo valore è espresso come percentuale rispetto al diametro dell'ugello

en: Minimum travel speed
it: Velocità minima di spostamento

en: Minimum travel speed (M205 T)
it: Velocità minima di spostamento (M205 T)

en: Minimum wall length
it: Lunghezza minima parete

en: Minimum wall width
it: Larghezza minima parete

en: Minute
it: Minuto

en: Mirror
it: Specchia

en: Mirror Object
it: Specchia Oggetto

en: Mirror along the X axis
it: Specchia lungo l'asse X

en: Mirror along the Y axis
it: Specchia lungo l'asse Y

en: Mirror along the Z axis
it: Specchia lungo l'asse Z

en: Mirror horizontally
it: Specchia orizzontalmente

en: Mirror object
it: Specchia Oggetto

en: Mirror vertically
it: Specchia verticalmente

en: Mismatched type of print host: %s
it: Tipo di host di stampa non corrispondente: %s

en: Missing BambuSource component registered for media playing! Please re-install BambuStudio or seek after-sales help.
it: Componente BambuSource per la riproduzione multimediale mancante! Reinstallare BambuStudio o cercare assistenza post-vendita.

en: Mode
it: Modalità

en: Model
it: Modello

en: Model Filament
it: Filamento modello

en: Model Name
it: Nome modello

en: Model file downloaded.
it: File del modello scaricato.

en: Model printing time
it: Tempo stampa del modello

en: Model:
it: Modello:

en: Moderate
it: Moderato

en: Modifications to the current profile will be saved.
it: Le modifiche al profilo attuale verranno salvate.

en: Modified G-codes
it: G-code Modificati

en: Modified style "%1%"
it: Modificato lo stile "%1%"

en: Modifier
it: Modificatore

en: Modify the geometry to print overhangs without support material.
it: Modifica la geometria per stampare sporgenze senza materiale di supporto.

en: Modifying the device name
it: Modifica nome del dispositivo

en: Monotonic
it: Monotonico

en: Monotonic line
it: Linea monotonica

en: Month
it: Mese

en: More
it: Altro

en: More calibrations
it: Più calibrazioni

en: More...
it: Altro...

en: Motion ability
it: Capacità di movimento

en: Motor noise calibration
it: Calibrazione del rumore del motore

en: Motor noise cancellation
it: Cancellazione del rumore del motore

en: Motor noise showoff
it: Evidente rumorosità del motore

en: Mouse click
it: Clic del mouse

en: Mouse ear
it: Orecchio di topo

en: Mouse wheel
it: Rotellina del mouse

en: Mouse wheel reverses when zooming
it: Lo zoom tramitie rotellina del mouse è invertito

en: Mouse wheel:
it: Rotellina del mouse:

en: Move
it: Sposta

en: Move Object
it: Sposta oggetto

en: Move connector
it: Sposta connettore

en: Move cut plane
it: Sposta il piano di taglio

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when print new part after travel
it: Sposta l'ugello lungo l'ultimo percorso di estrusione durante la retrazione per rimuovere il materiale fuoriuscito dall'ugello. In questo modo è possibile ridurre al minimo i grumi quando si stampa una nuova parte dopo lo spostamento

en: Move of view
it: Movimento vista

en: Move plate to the front
it: Sposta il piatto in avanti

en: Move selection 10 mm in negative X direction
it: Sposta selezione di 10 mm in direzione X negativa

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
it: Sposta selezione di 10 mm in direzione Y negativa

en: Move selection 10 mm in positive X direction
it: Sposta selezione di 10 mm in direzione X positiva

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
it: Sposta selezione di 10 mm in direzione Y positiva

en: Move slider 5x faster
it: Sposta il cursore 5 volte più velocemente

en: Move: press to snap by 1mm
it: Sposta: premi per muovere di 1 mm

en: Movement in camera space
it: Movimento nello spazio della telecamera

en: Movement step set to 1 mm
it: Passo movimento impostato a 1 mm

en: Multi-device
it: Multi-dispositivo

en: Multi-device Management(Take effect after restarting Orca).
it: Gestione multi-dispositivo (avrà effetto dopo il riavvio di Orca).

en: Multi-part object detected
it: Rilevato oggetto in più parti

en: Multi-tool ramming flow
it: Flusso modellazione filamento multitestina

en: Multi-tool ramming volume
it: Volume modellazione filamento multitestina

en: Multicolor Print
it: Stampa multicolore

en: Multimaterial
it: Multimateriale

en: Multiple
it: Multiplo

en: Multiple resolved IP addresses
it: Indirizzi IP multipli risolti

en: Multiplier
it: Moltiplicatore

en: My Device
it: Il mio dispositivo

en: N/A
it: N/D

en: NORMAL
it: NORMALE

en: Name
it: Nome

en: Name can't be empty.
it: Il nome non può essere vuoto.

en: Name has to be unique.
it: Il nome deve essere univoco.

en: Name is invalid;
it: Nome non valido;

en: Name is unavailable.
it: Nome non disponibile.

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
it: Il nome dei componenti all'interno del file STEP non è in formato UTF8!

en: Name of parent profile
it: Nome del profilo padre

en: Name of the physical printer used for slicing.
it: Nome della stampante fisica utilizzata per l'elaborazione.

en: Name of the print preset used for slicing.
it: Nome del profilo di stampa utilizzato per l'elaborazione.

en: Name of the printer
it: Nome della stampante

en: Name of the printer preset used for slicing.
it: Nome del profilo della stampante utilizzato per l'elaborazione.

en: Names of presets related to the physical printer
it: Nomi dei profili relativi alla stampante

en: Names of the filament presets used for slicing. The variable is a vector containing one name for each extruder.
it: Nomi dei profili di filamento utilizzati per l'elaborazione. La variabile è un vettore contenente un nome per ogni estrusore.

en: Nano SVG parser can't load from file (%1%).
it: Il parser Nano SVG non può essere caricato dal file (%1%).

en: Nearest
it: Più vicino

en: Need select printer
it: Hai bisogno di selezionare la stampante

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
it: Controllare le modifiche non salvate prima di aggiornare la configurazione.

en: Negative Part
it: Parte negativa

en: Network
it: Rete

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
it: Il modulo di rete non è stato rilevato. Le funzioni di rete non sono disponibili.

en: Network Test
it: Test di rete

en: Network lookup
it: Ricerca di rete

en: Network plug-in update
it: Aggiornamento del modulo di rete

en: Network unreachable
it: Rete non raggiungibile

en: New
it: Nuovo

en: New Flow Dynamic Calibration
it: Nuova calibrazione dinamica flusso

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: New Project
it: Nuovo progetto

en: New Value
it: Nuovo valore

en: New Window
it: Nuova finestra

en: New name of style
it: Nuovo nome dello stile

en: New network plug-in available.
it: Nuovo modulo di rete disponibile.

en: New printer config available.
it: È disponibile una nuova configurazione della stampante.

en: New version of Orca Slicer
it: Nuova versione di OrcaSlicer

en: Newer 3mf version
it: Versione 3mf più recente

en: Next
it: Avanti

en: No AMS
it: Senza AMS

en: No AMS filaments. Please select a printer in 'Device' page to load AMS info.
it: Nessun filamento AMS. Selezionare una stampante nella pagina 'Dispositivo' per caricare le informazioni AMS.

en: No History Result
it: Nessun risultato della cronologia

en: No Printer Connected!
it: Nessuna stampante connessa!

en: No SD Card
it: Nessuna Scheda SD

en: No accelerations provided for calibration. Use default acceleration value
it: Nessun valore di accelerazione fornito per la calibrazione. Verrà utilizzato il valore di accelerazione predefinito

en: No arrangeable objects are selected.
it: Non sono stati selezionati oggetti ordinabili.

en: No auto support
it: Nessun supporto automatico

en: No changes to save.
it: Nessuna modifica da salvare.

en: No check
it: Nessun controllo

en: No cooling for the first
it: Nessun raffreddamento per primi strati

en: No extrusions under current settings.
it: Nessuna estrusione con le impostazioni attuali.

en: No feature
it: Nessun elemento

en: No files
it: Nessun file

en: No filtering
it: Nessun filtraggio

en: No historical tasks!
it: Nessuna cronologia delle attività!

en: No ironing
it: Non stirare

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
it: Non sono stati rilevati strati. Ripara il file STL o controlla le dimensioni o lo spessore e riprova.

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
it: Nessun profilo di accesso, vengono visualizzate solo le stampanti in modalità LAN

en: No object can be printed. Maybe too small
it: Non è possibile stampare alcun oggetto. Potrebbe essere troppo piccolo

en: No printer
it: Nessuna stampante

en: No printers.
it: Nessuna stampante.

en: No sparse layers (beta)
it: Nessuno strato sparso (beta)

en: No speeds provided for calibration. Use default optimal speed
it: Nessun valore di velocità fornito per la calibrazione. Verrà utilizzato il valore di velocità ottimale predefinito

en: No step selected
it: Nessun passaggio selezionato

en: No symbol
it: Nessun simbolo

en: No task
it: Nessuna attività

en: No to All
it: No a tutto

en: No updates available.
it: Nessun aggiornamento disponibile.

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
it: Nessun avviso durante il caricamento di 3MF con G-code modificati

en: No-brim
it: Senza tesa

en: Noise type to use for fuzzy skin generation.
    Classic: Classic uniform random noise.
    Perlin: Perlin noise, which gives a more consistent texture.
    Billow: Similar to perlin noise, but clumpier.
    Ridged Multifractal: Ridged noise with sharp, jagged features. Creates marble-like textures.
    Voronoi: Divides the surface into voronoi cells, and displaces each one by a random amount. Creates a patchwork texture.
it: Tipo di rumore da utilizzare per la generazione della superficie ruvida.
    Classico: rumore casuale uniforme classico.
    Perlin: rumore Perlin, che conferisce una trama più uniforme.
    Ondulato: Simile al rumore Perlin, ma più granuloso.
    Multifrattale increspato: rumore increspato con superfici nette e frastagliate. Crea trame simili al marmo.
    Voronoi: divide la superficie in tassellazioni di Voronoi e ne sposta ciascuna di una quantità casuale. Crea una trama a mosaico.

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Normal (auto)
it: Normale (auto)

en: Normal (auto) and Tree (auto) is used to generate support automatically. If Normal (manual) or Tree (manual) is selected, only support enforcers are generated
it: Normale (auto) e Ad albero (auto) vengono utilizzati per generare automaticamente il supporto. Se Normale (manuale) o Ad Albero (manuale) è selezionato, i supporti vengono generati solo per gli esecutori di supporto

en: Normal (manual)
it: Normale (manuale)

en: Normal Support expansion
it: Espansione supporti normali

en: Normal mode
it: Modalità normale

en: Normal printing
it: Stampa normale

en: Normative check
it: Controllo normativo

en: North America
it: Nord America

en: Not Extruded Yet, Retry
it: Non ancora estruso, Riprova

en: Not for now
it: Non per adesso

en: Not found:
it: Non trovato:

en: Not supported on the current printer version.
it: Non supportato nella versione corrente della stampante.

en: Not valid style.
it: Stile non valido.

en: Note: AstroBox version at least 1.1.0 is required.
it: Nota: è richiesta una versione di AstroBox 1.1.0 o successiva.

en: Note: FlashAir with firmware 2.00.02 or newer and activated upload function is required.
it: Nota: è necessario FlashAir con firmware 2.00.02 o successivo e funzione di caricamento attiva.

en: Note: If the only preset under this filament is deleted, the filament will be deleted after exiting the dialog.
it: Nota: Se viene eliminato l'unico profilo basato su questo filamento, il filamento verrà eliminato dopo l'uscita dalla finestra di dialogo.

en: Note: OctoPrint version at least 1.1.0 is required.
it: Nota: è richiesta una versione di OctoPrint 1.1.0 o successiva.

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
it: Nota: sono selezionabili solo gli slot AMS caricati con lo stesso tipo di materiale.

en: Note: Repetier version at least 0.90.0 is required.
it: Nota: è richiesta la versione di Repetier 0.90.0 o successiva.

en: Note: The preparation may takes several minutes. Please be patient.
it: Nota: la preparazione può richiedere alcuni minuti. Si prega di avere pazienza.

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
it: Nota: se durante la stampa viene inserito un nuovo filamento, l'AMS non leggerà automaticamente alcuna informazione fino al termine della stampa.

en: Note:The color has been selected, you can choose OK 
     to continue or manually adjust it.
it: Nota: il colore è stato selezionato, puoi scegliere OK 
     per continuare o regolarlo manualmente.

en: Notes
it: Note

en: Notice
it: Avvertenza

en: Nowhere
it: Da nessuna parte

en: Nozzle
it: Ugello

en: Nozzle
    Temperature
it: Ugello
    Temperatura

en: Nozzle Clumping Detection
it: Rilevamento ostruzione ugello

en: Nozzle Diameter
it: Diametro ugello

en: Nozzle HRC
it: HRC ugello

en: Nozzle Type
it: Tipo di ugello

en: Nozzle clog pause
it: Pausa dovuta a intasamento dell'ugello

en: Nozzle diameter
it: Diametro ugello

en: Nozzle filament covered detected pause
it: Pausa dovuta al rilevamento dell'accumulo di filamento nell'ugello

en: Nozzle height
it: Altezza ugello

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please make sure whether to use the temperature to print.
it: L'ugello potrebbe intasarsi quando la temperatura non rientra nell'intervallo consigliato.
    Assicurarsi di utilizzare questa temperatura per la stampa.

en: Nozzle temperature
it: Temperatura ugello

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
it: Temperatura dell'ugello per gli strati successivi a quello iniziale

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
it: Temperatura dell'ugello per la stampa del primo strato con questo filamento

en: Nozzle temperature when printing
it: Temperatura dell'ugello durante la stampa

en: Nozzle temperature when the tool is currently not used in multi-tool setups.This is only used when 'Ooze prevention' is active in Print Settings. Set to 0 to disable.
it: Temperatura dell'ugello quando l'estrusore non è attualmente utilizzato in configurazioni multitestina. Viene utilizzato solo quando 'Prevenzione trasudo materiale' è attivo nelle Impostazioni di stampa. Impostalo su 0 per disabilitare questa opzione.

en: Nozzle type
it: Tipo di ugello

en: Nozzle volume
it: Volume ugello

en: Number of bottom interface layers
it: Numero di strati dell'interfaccia inferiore

en: Number of cooling moves
it: Numero movimenti di raffreddamento

en: Number of copies:
it: Numero di copie:

en: Number of currently selected objects: %1%
it: Numero di oggetti attualmente selezionati: %1%

en: Number of currently selected parts: %1%
it: Numero attuale di parti selezionate:  %1%

en: Number of extruders
it: Numero di estrusori

en: Number of extruders of the printer.
it: Numero di estrusori della stampante.

en: Number of images successfully uploaded
it: Numero di immagini caricate con successo

en: Number of instances
it: Numero di istanze

en: Number of layers in the entire print.
it: Numero di strati dell'intera stampa.

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
it: Questo è il numero di perimetri per la gonna. 0 indica che la gonna è disabilitata

en: Number of mm the overhang need to be for the reversal to be considered useful. Can be a % of the perimeter width.
    Value 0 enables reversal on every even layers regardless.
    When Detect overhang wall is not enabled, this option is ignored and reversal happens on every even layers regardless.
it: Numero di millimetri di cui deve essere la sporgenza affinché l'inversione sia considerata utile. Può essere una % della larghezza della parete.
    Il valore 0 permette di abilitare l'inversione su tutti gli strati pari.
    Se 'Rileva sporgenza' non è abilitata, questa opzione viene ignorata e l'inversione avviene indipendentemente su tutti gli strati pari.

en: Number of objects
it: Numero di oggetti

en: Number of slow layers
it: Numero di strati lenti

en: Number of toolchanges during the print.
it: Numero di cambi di testina durante la stampa.

en: Number of top interface layers
it: Numero di strati dell'interfaccia superiore

en: Number of walls of every layer
it: Numero di pareti per ogni strato

en: Obj file Import color
it: Importazione colore file Obj

en: Object
it: Oggetto

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
it: Elenco oggetti
    Sapevi che è possibile visualizzare tutti gli oggetti/parti in un elenco e modificare le impostazioni per ciascun oggetto/parte?

en: Object Operations
it: Operazioni sugli oggetti

en: Object Settings to modify
it: Impostazioni oggetto da modificare

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
it: L'oggetto ha degli strati vuoti compresi tra %1% e %2% e non può essere stampato.

en: Object coordinates
it: Coordinate oggetto

en: Object manipulation
it: Manipola oggetti

en: Object name: %1%
it: Nome oggetto: %1%

en: Object too large
it: Oggetto troppo grande

en: Object too small
it: Oggetto troppo piccolo

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid wrapping when print ABS
it: L'oggetto verrà sollevato per questo numero di strati di supporto. Utilizzare questa funzione per evitare deformazioni durante la stampa di ABS

en: Object with multiple parts was detected
it: È stato rilevato un oggetto con più parti

en: Object/Part Setting
it: Impostazione oggetto/parte

en: Object: %1%
it: Oggetto: %1%

en: Objects
it: Oggetti

en: Objects Info
it: Informazioni Oggetti

en: Objects List
it: Elenco oggetti

en: Objects list
it: Elenco oggetti

en: Objects with zero volume removed
it: Oggetti con volume zero rimossi

en: Octagram Spiral
it: Spirale a ottogramma

en: OctoPrint version
it: Versione OctoPrint

[ctx: OfFile]
en: Size
it: Dimensione

en: Offline
it: Non in linea

en: Old Value
it: Valore precedente

en: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this settings will allow only one instance.
it: Su OSX per impostazione predefinita c'è sempre una sola istanza dell'app in esecuzione. Tuttavia è consentito eseguire più istanze della stessa app da riga di comando. In tal caso, questa impostazione consentirà una sola istanza.

en: On build plate only
it: Solo sul piatto

en: On overhangs only
it: Solo sulle sporgenze

en: On surfaces
it: Sulle superfici

en: On this system, %s uses HTTPS certificates from the system Certificate Store or Keychain.
it: Su questo sistema, %s utilizza certificati HTTPS provenienti dell'archivio dei certificati di sistema o da portachiavi.

en: On/Off g-code window
it: Attiva/Disattiva finestra G-code

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
it: Attiva/Disattiva modalità singolo strato del cursore di scorrimento verticale

en: One object has empty initial layer and can't be printed. Please Cut the bottom or enable supports.
it: Un oggetto ha lo strato iniziale vuoto e non può essere stampato. Taglia il fondo o abilita i supporti.

en: One or more object were assigned an extruder that the printer does not have.
it: A uno o più oggetti è stato assegnato un estrusore di cui la stampante non è dotata.

en: One wall threshold
it: Soglia singola parete

en: Ongoing uploads
it: Caricamenti in corso

en: Online
it: In Linea

en: Only Windows 10 is supported.
it: È supportato solo Windows 10.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
it: Genera supporti solo per le aree critiche, tra cui estremità taglienti, sbalzi, ecc.

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
it: Nomi delle stampanti con modifiche ai profili di stampante, filamento e processo.

en: Only display the filament names with changes to filament presets.
it: Nomi dei filamenti con modifiche ai profili di filamento.

en: Only draw brim over the sharp edges of the model.
it: Disegna la tesa solo sugli spigoli vivi del modello.

en: Only lift Z above
it: Solleva Z solo  al di sopra

en: Only lift Z below
it: Solleva Z solo al di sotto

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
it: È possibile aprire un solo file G-code alla volta.

en: Only one of the results with the same name will be saved. Are you sure you want to override the other results?
it: Verrà salvato solo uno dei risultati con lo stesso nome. Sei sicuro di voler sostituire gli altri risultati?

en: Only one wall on first layer
it: Solo una parete sul primo strato

en: Only one wall on top surfaces
it: Solo una parete su superfici superiori

en: Only overhangs
it: Solo sporgenze

en: Only printer names with changed process presets will be displayed, 
    and all user process presets in each printer name you select will be exported as a zip.
it: Nomi delle stampanti con profili di processo modificati. 
    Tutti i profili selezionati saranno esportati come file zip.

en: Only printer names with user printer presets will be displayed, and each preset you choose will be exported as a zip.
it: Nomi delle stampanti con profili creati dell'utente. 
    Tutti i profili selezionati saranno esportati come file zip.

en: Only the filament names with user filament presets will be displayed, 
    and all user filament presets in each filament name you select will be exported as a zip.
it: Nomi dei filamenti con profili creati dell'utente. 
    Tutti i profili selezionati saranno esportati come file zip.

en: Only the object being edit is visible.
it: È visibile solo l'oggetto da modificare.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
it: L'attivazione della retrazione avviene solo quando la distanza percorsa è superiore a questa soglia

en: Only used as a visual help on UI
it: Utilizzato solo come aiuto visivo per l'interfaccia utente

en: Only valid font can be added to style.
it: Solo i tipo di caratteri validi possono essere aggiunti allo stile.

en: Ooze prevention
it: Prevenzione trasudo materiale

en: Ooze prevention is only supported with the wipe tower when 'single_extruder_multi_material' is off.
it: La prevenzione trasudo del materiale è compatibile con la torre di spurgo solo quando 'single_extruder_multi_material' è disattivato.

en: Opacity (%1%)
it: Opacità (%1%)

en: Open
it: Aperto

en: Open &Slicer
it: Aprire &Studio

en: Open CA certificate file
it: Apri file di certificato CA

en: Open Documentation in web browser.
it: Aprire la documentazione nel browser web.

en: Open Folder
it: Apri cartella

en: Open Folder.
it: Apri Cartella.

en: Open G-code file:
it: Apri un file G-code:

en: Open Network Test
it: Apri test di rete

en: Open Preferences.
it: Apri Preferenze.

en: Open Project
it: Apri Progetto

en: Open Slicer
it: Apri Studio

en: Open a G-code file
it: Apri un file G-code

en: Open a new window
it: Apri una nuova finestra

en: Open a project file
it: Apri un file progetto

en: Open as project
it: Apri come progetto

en: Open filled path
it: Apri il percorso compilato

en: Open next tip.
it: Apri suggerimento successivo.

en: Operation
it: Operazione

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
it: Operazione già annullata. Si prega di attendere qualche secondo.

en: Optimize Rotation
it: Ottimizza rotazione

en: Optimize orientation
it: Ottimizza orientamento

en: Optimize support interface area
it: Ottimizza l'area dell'interfaccia di supporto

en: Optimizing toolpath
it: Ottimizzazione del percorso utensile

en: Options
it: Opzioni

en: Options:
it: Opzioni:

en: Orca Cube
it: Cubo di Orca

en: Orca Slicer GUI initialization failed
it: Inizializzazione della GUI di OrcaSlicer non riuscita

en: Orca Slicer can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
it: OrcaSlicer può caricare file G-code su un host di stampa. Questo campo deve contenere il tipo di host.

en: Orca Slicer can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
it: OrcaSlicer può caricare i file G-code su un host di stampa. Questo campo deve contenere la chiave API o la password richiesta per l'autenticazione.

en: Orca Slicer can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
it: OrcaSlicer può caricare i file G-code su un host di stampa. Questo campo deve contenere il nome dell'host, l'indirizzo IP o l'URL dell'istanza dell'host di stampa. È possibile accedere ad un servizio di stampaHAProxy con autenticazione di base abilitata, inserendo come URL nome utente e la password nel seguente formato: https://nomeutente:password@iltuo-indirizzo-octopi/

en: Orca Slicer is based on PrusaSlicer and BambuStudio
it: OrcaSlicer è basato su PrusaSlicer e BambuStudio

en: Orca Slicer is licensed under
it: OrcaSlicer è concesso in licenza con

en: Orca Slicer requires the Microsoft WebView2 Runtime to operate certain features.
    Click Yes to install it now.
it: OrcaSlicer richiede Microsoft WebView2 Runtime per utilizzare alcune funzionalità.
    Fai clic su Sì per installarlo ora.

en: Orca String Hell
it: Prova del filo Orca String Hell

en: Orca Tolerance Test
it: Test di tolleranza di OrcaSlicer

en: Orca YOLO flowrate calibration, 0.005 step
it: Calibrazione del flusso di stampa Orca YOLO, incrementi di 0,005

en: Orca YOLO flowrate calibration, 0.01 step
it: Calibrazione del flusso di stampa Orca YOLO, incrementi di 0,01

en: Orca would re-calculate your flushing volumes every time the filaments color changed. You could disable the auto-calculate in Orca Slicer > Preferences
it: Orca ricalcolerà i volumi di spurgo ogni volta che viene cambiato il colore del filamento. È possibile disabilitare il calcolo automatico in OrcaSlicer > Preferenze

en: OrcaSlicer Version:
it: Versione di OrcaSlicer:

en: OrcaSlicer got an unhandled exception: %1%
it: OrcaSlicer ha ricevuto un'eccezione non gestita: %1%

en: OrcaSlicer is based on BambuStudio, PrusaSlicer, and SuperSlicer.
it: OrcaSlicer è basato su BambuStudio, PrusaSlicer e SuperSlicer.

en: OrcaSlicer will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
it: Si è verificato un errore nella localizzazione e OrcaSlicer verrà chiuso.Si prega di segnalare questo errore al supporto tecnico.

en: OrcaSlicer will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
it: OrcaSlicer ha esaurito la memoria e verrà chiuso. Questo potrebbe essere un bug. Si prega di segnalare questo errore al supporto tecnico.

en: Order of wall/infill. When the tickbox is unchecked the walls are printed first, which works best in most cases.
    
    Printing infill first may help with extreme overhangs as the walls have the neighbouring infill to adhere to. However, the infill will slightly push out the printed walls where it is attached to them, resulting in a worse external surface finish. It can also cause the infill to shine through the external surfaces of the part.
it: Ordine di stampa della parete/riempimento. Quando la casella non è selezionata, le pareti vengono stampate per prime, il che funziona meglio nella maggior parte dei casi.
    
    Stampare prima il riempimento può aiutare con sporgenze estreme, poiché le pareti hanno il riempimento adiacente a cui aderire. Tuttavia, il riempimento farà pressione sulle pareti stampate nel punto di unione, causando una finitura superficiale esterna peggiore. Può anche far trasparire il riempimento attraverso le superfici esterne del modello.

en: Organic
it: Organico

en: Organic support branch diameter must not be smaller than 2x support material extrusion width.
it: Il diametro della ramificazione del supporto organico non deve essere inferiore a 2 volte la larghezza di estrusione del materiale di supporto.

en: Organic support branch diameter must not be smaller than support tree tip diameter.
it: Il diametro della ramificazione del supporto organico non deve essere inferiore al diametro della punta del supporto ad albero.

en: Organic support tree tip diameter must not be smaller than support material extrusion width.
it: Il diametro della punta del supporto organico ad albero non deve essere inferiore alla larghezza dell'estrusione del materiale di supporto.

en: Orient
it: Orienta

en: Orient Options
it: Opzioni di orientamento

en: Orient options: 0-disable, 1-enable, others-auto
it: Opzioni di orientamento: 0-disabilita, 1-abilita, altri-auto

en: Orient the text towards the camera.
it: Orienta il testo verso di te.

en: Orientation found.
it: Trovato orientamento.

en: Orientation of interlock beams.
it: Orientamento travi ad incastro.

en: Orientation search canceled.
it: Ricerca orientamento annullata.

en: Orienting
it: Orientamento

en: Orienting canceled.
it: Orientamento annullato.

en: Orienting...
it: Orientamento...

en: Origin
it: Origine

en: Other
it: Altro

en: Other Color
it: Altro colore

en: Other Device
it: Altro dispositivo

en: Other layer filament sequence
it: Sequenza filamenti di altri strati

en: Other layers
it: Altri strati

en: Other layers filament sequence
it: Sequenza di filamento degli altri strati

en: Other layers print sequence
it: Sequenza di stampa degli altri strati

en: Other layers speed
it: Velocità altri strati

en: Others
it: Altro

en: Outer and inner brim
it: Tesa interna ed esterna

en: Outer brim only
it: Solo tesa esterna

en: Outer wall
it: Parete esterna

en: Outer wall speed
it: Velocità parete esterna

en: Outer/Inner
it: Esterna/Interna

en: Output Model Info
it: Informazioni modello di output

en: Output directory
it: Cartella di destinazione

en: Output directory for the exported files.
it: Questa è la cartella di destinazione per i file esportati.

en: Output the model's information.
it: Fornisce le informazioni del modello.

en: Outside
it: Esterno

en: Over-extrusion or under extrusion
it: Sovraestrusione o sottoestrusione

en: Overflow
it: Sovraestrusione

en: Overhang cooling activation threshold
it: Soglia di attivazione raffreddamento sporgenze

en: Overhang reversal
it: Inverti sporgenze

en: Overhang reversal threshold
it: Soglia di inversione sporgenze

en: Overhang speed
it: Velocità sulle sporgenze

en: Overhang wall
it: Parete sporgente

en: Overhangs
it: Sporgenze

en: Overhangs and external bridges fan speed
it: Velocità ventola per sporgenze e ponti esterni

en: Overwrite a system profile is not allowed
it: Non è consentito sovrascrivere un profilo di sistema

en: Overwrite config
it: Sovrascrivi configurazione

en: Overwrite file
it: Sovrascrivi file

en: PA Calibration
it: Calibrazione AP

en: PA Line
it: Linea AP

en: PA Pattern
it: Modello AP

en: PA Profile
it: Profilo AP

en: PA Tower
it: Torre AP

en: PA step:
it: Incremento AP:

en: PLA Plate
it: Piatto PLA

en: Packing data to 3mf
it: Archiviazione dati su 3mf

en: Packing project data into 3mf file
it: Archiviazione dei dati del progetto nel file 3mf

en: Paint
it: Pittura

en: Paint Toolbar
it: Barra strumenti di pittura

en: Paint-on seam editing
it: Modifica cuciture dipinte

en: Painted
it: Dipinto

en: Painted using: Filament %1%
it: Dipinto utilizzando: Filamento %1%

en: Pan View
it: Vista panoramica

en: Parallel
it: Parallelo

en: Parallel distance:
it: Distanza parallela:

en: Parameter validation
it: Validazione parametri

en: Parsing of host response failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
it: Analisi della risposta dell'host non riuscita.
    Corpo del messaggio: "%1%"
    Errore: "%2%"

en: Part
it: Parte

en: Part 1
it: Parte 1

en: Part 2
it: Parte 2

en: Part Settings to modify
it: Imposta parti da modificare

en: Part cooling fan
it: Ventola di raffreddamento

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
it: La velocità della ventola di raffreddamento può essere aumentata quando è abilitato il raffreddamento automatico. Questa è la limitazione massima della velocità della ventola di raffreddamento

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
it: La ventola di raffreddamento funzionerà alla massima velocità quando la durata stimata d stampa dello strato è inferiore all'impostazione di durata dello strato

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
it: La ventola di raffreddamento partirà a velocità minima quando la durata stimata dello strato non è superiore all'impostazione di durata dello strato. Quando la durata di stampa dello strato è inferiore alla soglia, la velocità della ventola varierà tra minimo e massimo in base alla durata di stampa dello strato

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
it: La ventola di raffreddamento verrà attivata per gli strati in cui il tempo stimato è inferiore a questo valore. La velocità della ventola varierà tra la velocità minima e massima in base alla durata stimata di stampa dello strato

en: Part manipulation
it: Manipola parti

en: Part name: %1%
it: Nome parte: %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
it: Parte della calibrazione non è riuscita! È possibile pulire il piatto e riprovare. Il risultato del test non riuscito verrebbe eliminato.

en: Partially bridged
it: Parzialmente collegato

en: Pass 1
it: Passaggio 1

en: Pass 2
it: Passaggio 2

en: Paste
it: Incolla

en: Paste clipboard
it: Incolla appunti

en: Paste from clipboard
it: Incolla dagli appunti

en: Path can't be healed from self-intersection and multiple points.
it: Il percorso non può essere risolto con l'auto-intersezione e i punti multipli.

en: Pattern
it: Modello

en: Pattern angle
it: Angolo motivo

en: Pause
it: Pausa

en: Pause G-code
it: G-code pausa

en: Pause of front cover falling
it: Pausa smontaggio della copertura frontale

en: Pause:
it: Pausa:

en: Paused by the Gcode inserted by user
it: Messo in pausa dal G-code inserito dall'utente

en: Paused due to AMS lost
it: In pausa a causa della perdita dell'AMS

en: Paused due to chamber temperature control error
it: In pausa a causa di un errore di controllo della temperatura della camera

en: Paused due to filament runout
it: Pausa per filamento esaurito

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
it: In pausa per malfunzionamento della temperatura del piatto

en: Paused due to low speed of the heat break fan
it: In pausa a causa della bassa velocità della ventola di raffreddamento

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
it: In pausa per malfunzionamento temperatura ugello

en: Pellet Modded Printer
it: Stampante modificata per granuli

en: Pellet flow coefficient
it: Coefficiente di flusso granuli

en: Pellet flow coefficient is empirically derived and allows for volume calculation for pellet printers.
    
    Internally it is converted to filament_diameter. All other volume calculations remain the same.
    
    filament_diameter = sqrt( (4 * pellet_flow_coefficient) / PI )
it: Il coefficiente di flusso dei materiali a granuli è ricavato empiricamente e consente il calcolo del volume per le stampanti a granuli.
    
    Internamente viene convertito in filament_diameter. Tutti gli altri calcoli del volume rimangono gli stessi.
    
    filament_diameter = sqrt( (4 * pellet_flow_coefficient) / PI )

en: Pellets
it: Granuli

en: Pen shape
it: Forma penna

en: Pen size
it: Dimensione penna

en: Pending
it: In attesa

en: Per glyph
it: Per glifo

en: Per object
it: Per oggetto

en: Percent
it: Percentuale

en: Perform
it: Esegui

en: Perform Recognition
it: Esegui riconoscimento

en: Perform cut
it: Effettua taglio

en: Perform ramming when using multi-tool printer (i.e. when the 'Single Extruder Multimaterial' in Printer Settings is unchecked). When checked, a small amount of filament is rapidly extruded on the wipe tower just before the toolchange. This option is only used when the wipe tower is enabled.
it: Esegue l'operazione di modellazione della punta del filamento quando si usa una stampante multitestina (Ad esempio, quando l'opzione 'Estrusore singolo multimateriale' nelle impostazioni della stampante è deselezionata.). Se abilitato, una piccola quantità di filamento viene estrusa rapidamente sulla torre di spurgo appena prima del cambio di testina. Questa opzione viene utilizzata solo quando la torre di spurgo è abilitata.

en: Perpendicular distance
it: Distanza perpendicolare

en: Physical Printer
it: Stampante fisica

en: Physical printer name
it: Nome della stampante fisica

en: Picture sizes to be stored into a .gcode and .sl1 / .sl1s files, in the following format: "XxY, XxY, ..."
it: Dimensioni delle immagini da memorizzare in un file .gcode e .sl1 / .sl1s, nel seguente formato: "XxY, XxY, ..."

en: Pictures
it: Immagini

en: Pin Code
it: Codice PIN

en: Place on cut
it: Posiziona sul taglio

en: Planar
it: Planare

en: Plane
it: Piano

en: Plate
it: Piatto

en: Plate %d: %s does not support filament %s
it: Piatto %d: %s non supporta il filamento %s

en: Plate %d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non-zero.
it: Piatto %d: %s non è consigliato per l’utilizzo del filamento %s (%s). Se desideri continuare, imposta la temperatura del piatto per questo filamento su un numero diverso da zero.

en: Plate Settings
it: Impostazioni Piatto

en: Plate Type
it: Tipo di piatto

en: Plate name
it: Nome Piatto

en: Plater
it: Piatto

en: Play
it: Riproduci

en: Player is malfunctioning. Please reinstall the system player.
it: Il lettore non funziona correttamente. Reinstallare il lettore di sistema.

en: Playing...
it: In riproduzione...

en: Please Find the Pin Code in Account page on printer screen,
     and type in the Pin Code below.
it: Trova il codice PIN nella pagina Account sulla stampante,
     e digita il codice PIN qui sotto.

en: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases : when the lid is open or the desiccant pack is changed. it take hours to absorb the moisture, low temperatures also slow down the process.
it: Si prega di cambiare l'essiccante quando è troppo umido. L'indicatore potrebbe non essere accurato nei seguenti casi: quando il coperchio è aperto o si sostituisce la confezione dell'essiccante. Ci vogliono alcune ore perché l'umidità venga assorbita. Le basse temperature rallentano il processo.

en: Please check bed printable shape and origin input.
it: Si prega di controllare la forma del piano stampabile e l'input dell'origine.

en: Please check if the SD card is inserted into the printer.
    If it still cannot be read, you can try formatting the SD card.
it: Verifica se la scheda SD è inserita nella stampante.
    Se il problema di lettura persiste, prova a formattare la scheda SD.

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
it: Controlla il G-code personalizzato o utilizza il G-code personalizzato predefinito.

en: Please check the following:
it: Controllare quanto segue:

en: Please check the network and try again, You can restart or update the printer if the issue persists.
it: Controlla la rete e riprova. Se il problema persiste prova ad aggiornare o riavviare la stampante.

en: Please check the network connection of the printer and Orca.
it: Controlla la connessione di rete della stampante e di OrcaSlicer.

en: Please check the printer network connection.
it: Controlla la connessione di rete della stampante.

en: Please check your object list before preset changing.
it: Controlla l'elenco degli oggetti prima di modificare il profilo.

en: Please check.
it: Controlla.

en: Please choose a block with smoothest top surface
it: Si prega di scegliere un blocco con la superficie superiore più liscia

en: Please choose a block with smoothest top surface.
it: Si prega di scegliere un blocco con la superficie superiore più liscia.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
it: Dopo aver salvato, seleziona un'azione con il profilo "%1%".

en: Please choose the filament colour
it: Si prega di scegliere il colore del filamento

en: Please click each filament above to specify its mapping AMS slot before sending the print job
it: Fai clic su ciascun filamento in alto per specificare lo slot di assegnazione AMS prima di inviare l'attività di stampa

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
it: Fai clic sul collegamento in alto per visualizzare lo stato del servizio cloud

en: Please click on the star first.
it: Fare clic prima sulla stella.

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
it: Fai clic sul pulsante di conferma se desideri continuare con la stampa.

en: Please confirm explosion ratio = 1,and please select at least one object
it: Si prega di confermare il rapporto di esplosione = 1 e di selezionare almeno un oggetto

en: Please confirm if the printer is connected.
it: Verifica che la stampante sia collegata.

en: Please confirm on the printer screen
it: Conferma sullo schermo della stampante

en: Please confirm that the G-codes within these presets are safe to prevent any damage to the machine!
it: Si prega di confermare che i G-code all'interno di questi profili sono sicuri per evitare danni alla macchina!

en: Please confirm that these modified G-codes are safe to prevent any damage to the machine!
it: Si prega di confermare che questi G-code modificati sono sicuri per evitare danni alla macchina!

en: Please correct them in the param tabs
it: Si prega di correggerli nella scheda dei parametri

en: Please enter the IP of printer to connect.
it: Inserisci l'IP della stampante da connettere.

en: Please enter the layer number
it: Inserisci numero dello strato

en: Please enter the name of the preset you want to save.
it: Immettere il nome del profilo che si desidera salvare.

en: Please enter the name you want to save to printer.
it: Immettere il nome che si desidera salvare nella stampante.

en: Please find the best line on your plate
it: Trova la linea migliore nel tuo piatto

en: Please find the best object on your plate
it: Trova l'oggetto migliore nel tuo piatto

en: Please find the corner with perfect degree of extrusion
it: Individua l'angolo con il grado di estrusione ideale

en: Please find the details of Flow Dynamics Calibration from our wiki.
    
    Usually the calibration is unnecessary. When you start a single color/material print, with the "flow dynamics calibration" option checked in the print start menu, the printer will follow the old way, calibrate the filament before the print; When you start a multi color/material print, the printer will use the default compensation parameter for the filament during every filament switch which will have a good result in most cases.
    
    Please note that there are a few cases that can make the calibration results unreliable, such as insufficient adhesion on the build plate. Improving adhesion can be achieved by washing the build plate or applying glue. For more information on this topic, please refer to our Wiki.
    
    The calibration results have about 10 percent jitter in our test, which may cause the result not exactly the same in each calibration. We are still investigating the root cause to do improvements with new updates.
it: Per maggiori dettagli sulla calibrazione della dinamica del flusso, consulta il nostro Wiki.
    
    Di solito la calibrazione non è necessaria. Quando si avvia una stampa monocolore/materiale, con l'opzione "Calibrazione dinamica flusso" selezionata nel menu di avvio della stampa, la stampante seguirà il vecchio metodo, ovvero calibrerà il filamento prima della stampa; quando si avvia una stampa multicolore/materiale, la stampante utilizzerà il parametro di compensazione predefinito per il filamento durante ogni cambio di filamento, il che darà buoni risultati nella maggior parte dei casi.
    
    Si prega di notare che ci sono alcuni casi che possono rendere inaffidabili i risultati della calibrazione, come un'adesione insufficiente sul piano di stampa. È possibile migliorare l'adesione lavando il piatto o applicando della colla. Per maggiori informazioni su questo argomento, fare riferimento al nostro Wiki.
    
    Secondo le nostre prove, i risultati della calibrazione hanno una fluttuazione di circa il 10 percento, il che potrebbe causare un risultato non esattamente uguale in ogni calibrazione. Stiamo ancora indagando sulla causa principale per apportare miglioramenti con nuovi aggiornamenti.

en: Please fix the error above, otherwise printing cannot continue.
it: Si prega di correggere l'errore sopra, altrimenti la stampa non potrà proseguire.

en: Please give the required permissions when authorizing this application.
it: Si prega di fornire i permessi necessari quando si autorizza questa applicazione.

en: Please go to filament setting to edit your presets if you need.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed has a significant impact on printing quality. Please set them carefully.
it: Se necessario, vai alle impostazioni filamento per modificare i profili.
    Tieni presente che la temperatura dell'ugello, la temperatura del piatto e la massima velocità volumetrica hanno ciascuna un impatto significativo sulla qualità della stampa. Impostali con attenzione.

en: Please go to printer settings to edit your presets
it: Vai alle impostazioni della stampante per modificare i tuoi profili

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading or unloading filament.
it: Si prega di riscaldare l'ugello a oltre 170 gradi prima di caricare o scaricare il filamento.

en: Please home all axes (click
it: Porta gli assi al punto di origine (clicca

en: Please input a valid value (0 <= Max Volumetric Speed <= 60)
it: Si prega di inserire un valore valido (0 <= Velocità volumetrica massima <= 60)

en: Please input a valid value (0.0 < flow ratio < 2.0)
it: Si prega di immettere un valore valido (0.0 < flusso di stampa < 2.0)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f)
it: Si prega di immettere un valore valido (K in %.1f~%.1f)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f, N in %.1f~%.1f)
it: Si prega di immettere un valore valido (K in %.1f~%.1f, N in %.1f~%.1f)

en: Please input layer value (>= 2).
it: Inserisci il valore dello strato (>= 2).

en: Please input the printer access code:
it: Inserisci il codice di accesso alla stampante:

en: Please input valid values:
    Start PA: >= 0.0
    End PA: > Start PA
    PA step: >= 0.001)
it: Immettere valori validi:
    Inizio AP: >= 0.0
    Fine AP: > Inizio AP
    Incremento AP: >= 0,001)

en: Please input valid values:
    Start temp: <= 350
    End temp: >= 170
    Start temp > End temp + 5)
it: Immettere valori validi:
    Temperatura iniziale: <= 350
    Temperatura finale: >= 170
    Temperatura iniziale > Temperatura finale + 5)

en: Please input valid values:
    Start value: >= %.1f
    End value: <= %.1f
    End value: > Start value
    Value step: >= %.3f)
it: Immettere valori validi:
    Valore iniziale: >= %.1f
    Valore finale: <= %.1f
    Valore finale: > Valore iniziale
    Incremento valore: >= %.3f)

en: Please input valid values:
    start > 0 
    step >= 0
    end > start + step)
it: Immettere valori validi:
    inizio > 0 
    incremento >= 0
    fine > inizio + incremento)

en: Please input valid values:
    start > 10 
    step >= 0
    end > start + step)
it: Immettere valori validi:
    Inizio > 10 
    incremento >= 0
    fine > inizio + incremento)

en: Please log in first.
it: Prima effettua l'accesso.

en: Please note that saving action will replace this preset
it: Tieni presente che il salvataggio sovrascriverà Il profilo corrente

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
it: Risolvi gli errori di elaborazone e pubblica nuovamente.

en: Please save project and restart the program.
it: Salva il progetto e riavvia l'applicazione.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
it: Seleziona la sequenza di stampa "Per oggetto" per stampare più oggetti in modalità vaso a spirale.

en: Please select a file
it: Seleziona file

en: Please select a type you want to export
it: Seleziona il tipo che desideri esportare

en: Please select an AMS slot before calibration
it: Seleziona uno slot AMS prima di calibrare

en: Please select an action
it: Seleziona un'azione

en: Please select at least one filament for calibration
it: Si prega di selezionare almeno un filamento per la calibrazione

en: Please select at least one object.
it: Si prega di selezionare almeno un oggetto.

en: Please select at least one printer or filament.
it: Seleziona almeno una stampante o un filamento.

en: Please select filament to calibrate.
it: Selezionare il filamento da calibrare.

en: Please select single object.
it: Seleziona un singolo oggetto.

en: Please select the devices you would like to manage here (up to 6 devices)
it: Seleziona i dispositivi che desideri gestire qui (fino a 6 dispositivi)

en: Please upgrade your graphics card driver.
it: Aggiorna i driver della scheda grafica.

en: Plug
it: Connettore

en: Point
it: Punto

en: Point on circle
it: Punto sulla circonferenza

en: Point on edge
it: Punto sul bordo

en: Point on plane
it: Punto sul piano

en: Polyhole detection margin
it: Margine di rilevamento poliforo

en: Polyhole twist
it: Torsione poliforo

en: Portions copyright
it: Porzioni di diritto d'autore

en: Position
it: Posizione

en: Position of the extruder at the beginning of the custom G-code block. If the custom G-code travels somewhere else, it should write to this variable so OrcaSlicer knows where it travels from when it gets control back.
it: Posizione dell'estrusore all'inizio del blocco di G-code personalizzato. Se il G-code personalizzato si sposta altrove, dovrebbe scrivere in questa variabile in modo che OrcaSlicer sappia da dove proviene quando riprende il controllo.

en: Post-processing Scripts
it: Script di post-elaborazione

en: Power on update
it: Aggiorna all'avvio

en: Precise Z height
it: Altezza Z precisa

en: Precise wall
it: Parete precisa

en: Precise wall
    Did you know that turning on precise wall can improve precision and layer consistency?
it: Parete precisa
    Sapevi che abilitare parete precisa può migliorare la precisione e l'uniformità degli strati?

en: Precision
it: Precisione

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferences sync
it: Sincronizzazione preferenze

en: Preferred Branch Angle
it: Angolo rami preferito

en: Preferred orientation
it: Orientamento preferito

en: Preheat steps
it: Fasi preriscaldamento

en: Preheat time
it: Tempo di preriscaldamento

en: Prepare
it: Prepara

en: Prepare time
it: Tempo preparazione

en: Preparing print job
it: Preparazione della stampa

en: Preset
it: Profilo

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
it: Il profilo "%1%" esiste già ma è incompatibile con la stampante corrente.

en: Preset "%1%" already exists.
it: Il profilo "%1%" esiste già.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
it: Il profilo "%1%" contiene modifiche non salvate:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
it: Profilo "%1%" non compatibile con il nuovo profilo della stampante e contiene modifiche non salvate:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
it: Profilo "%1%" non compatibile con il nuovo profilo di processo e contiene modifiche non salvate:

en: Preset Inside Project
it: Profilo interno al progetto

en: Preset path is not find, please reselect vendor.
it: Percorso del profilo non trovato, selezionare nuovamente il produttore.

en: Preset sync
it: Sincronizzazione profili

[ctx: PresetName]
en: Copy
it: Copia

en: Presets
it: Profili

en: Presets inherited by other presets can not be deleted
it: I profili ereditati da altri profili non possono essere eliminati

en: Presets inherited by other presets can not be deleted!
it: I profili ereditati da altri profili non possono essere eliminati!

en: Pressure advance
it: Anticipo di pressione

en: Pressure advance for bridges
it: Anticipo di pressione per ponti

en: Pressure advance value for bridges. Set to 0 to disable. 
    
     A lower PA value when printing bridges helps reduce the appearance of slight under extrusion immediately after bridges. This is caused by the pressure drop in the nozzle when printing in the air and a lower PA helps counteract this.
it: Valore di anticipo di pressione per i ponti. Impostare su 0 per disabilitare. 
    
    Un valore AP più basso durante la stampa di ponti aiuta a ridurre la comparsa di una leggera sottoestrusione subito dopo l'estrusione dei ponti. Ciò è causato dalla caduta di pressione nell'ugello durante la stampa in aria e un anticipo di pressione più basso aiuta a contrastarla.

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin)
it: Anticipo di pressione (Klipper), anche conosciuto come Fattore di avanzamento lineare (Marlin)

en: Prev
it: Precedente

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Evita la transizione avanti e indietro tra una parete aggiuntiva e una in meno. Questo margine estende l'intervallo di estrusione che segue a [Larghezza minima parete - margine, 2 * Larghezza minima parete + margine]. L'aumento di questo margine riduce il numero di transizioni, il che riduce il numero di avvii/arresti dell'estrusione e il tempo di spostamento. Tuttavia, una grande variazione della larghezza di estrusione può portare a problemi di sottoestrusione o sovraestrusione. Questo valore è espresso come percentuale rispetto al diametro dell'ugello

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
it: Modalità solo anteprima:
    Il file caricato contiene solo G-code, non può accedere alla pagina Prepara

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
it: Sono stati rilevati elementi precedentemente non salvati. Vuoi ripristinarli?

en: Price
it: Prezzo

en: Prime Tower
it: Torre di spurgo

en: Prime all printing extruders
it: Prepara tutti gli estrusori di stampa

en: Prime tower
it: Torre di spurgo

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
it: La torre di spurgo non funziona quando Altezza strato adattiva è attivo.
    Quale vuoi tenere?
    SÌ - Mantieni torre di spurgo
    NO - Mantieni Altezza strato adattiva

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
it: La torre di spurgo non funziona quando Altezza strato adattiva o Altezza strato di supporto indipendente sono attivati.
    Quale vuoi tenere?
    SÌ - Mantieni torre di spurgo
    NO - Mantieni Altezza strato adattiva e Altezza strato di supporto indipendente

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
it: La torre di spurgo non funziona quando Altezza strato di supporto indipendente è attiva.
    Quale vuoi tenere?
    SÌ - Mantieni torre di spurgo
    NO - Mantieni Altezza strato di supporto indipendente

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
it: È necessaria una torre di spurgo per la modalità timeplase fluida. Potrebbero esserci difetti sul modello senza una torre di spurgo. Sei sicuro di voler disabilitare la torre di spurgo?

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
it: È necessaria una torre di spurgo per una modalità timelapse fluida. Potrebbero esserci dei difetti sul modello senza una torre di spurgo. Vuoi abilitare la torre di spurgo?

en: Prime volume
it: Volume torre di spurgo

en: Print
it: Stampa

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
it: Stampa per oggetto: 
    Ti consigliamo di utilizzare la disposizione automatica per evitare collisioni durante la stampa.

en: Print Failed
it: Stampa non riuscita

en: Print Host upload
it: Caricamento host di stampa

en: Print Options
it: Opzioni Stampa

en: Print Statistics
it: Statistiche di Stampa

en: Print Success
it: Stampa completata con successo

en: Print all
it: Stampa tutto

en: Print chamber temperature
it: Temperatura della camera di stampa

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
it: File di stampa non trovato; elabora nuovamente il file e invialo per la stampa.

en: Print file not found. please slice again.
it: File di stampa non trovato; eseguire nuovamente l'elaborazione.

en: Print host upload queue
it: Coda caricamento host di stampa

en: Print infill first
it: Stampa prima il riempimento

en: Print numbers
it: Stampa numeri

en: Print order within a single layer
it: Ordine di stampa all'interno di un singolo strato

en: Print plate
it: Piatto di stampa

en: Print preset name
it: Nome del profilo di stampa

en: Print sequence
it: Sequenza di stampa

en: Print sequence of the internal (inner) and external (outer) walls. 
    
    Use Inner/Outer for best overhangs. This is because the overhanging walls can adhere to a neighbouring perimeter while printing. However, this option results in slightly reduced surface quality as the external perimeter is deformed by being squashed to the internal perimeter.
    
    Use Inner/Outer/Inner for the best external surface finish and dimensional accuracy as the external wall is printed undisturbed from an internal perimeter. However, overhang performance will reduce as there is no internal perimeter to print the external wall against. This option requires a minimum of 3 walls to be effective as it prints the internal walls from the 3rd perimeter onwards first, then the external perimeter and, finally, the first internal perimeter. This option is recommended against the Outer/Inner option in most cases. 
    
    Use Outer/Inner for the same external wall quality and dimensional accuracy benefits of Inner/Outer/Inner option. However, the z seams will appear less consistent as the first extrusion of a new layer starts on a visible surface.
it: Sequenza di stampa delle pareti interne ed esterne. 
    
    Utilizzare Interno/Esterno per sporgenze migliori. Questo perché le pareti sporgenti possono aderire a un perimetro vicino durante la stampa. Tuttavia, questa opzione comporta una qualità della superficie leggermente ridotta poiché il perimetro esterno viene deformato dalla pressione sul perimetro interno.
    
    Utilizzare Interno/Esterno/Interno per ottenere la migliore finitura superficiale esterna e la migliore precisione dimensionale, poiché la parete esterna viene stampata senza essere disturbata dal perimetro interno. Tuttavia, la qualità delle sporgenze si ridurrà poiché non si dispone di un perimetro interno contro cui stampare la parete esterna. Questa opzione richiede un minimo di 3 pareti per essere efficace, in quanto stampa prima le pareti interne dal 3° perimetro in poi, poi il perimetro esterno e, infine, il primo perimetro interno. Nella maggior parte dei casi, questa è l'opzione consigliata rispetto a Esterno/Interno. 
    
    Utilizzare Esterno/Interno per ottenere la stessa qualità della parete esterna e gli stessi vantaggi di precisione dimensionale dell'opzione Interno/Esterno/Interno. Tuttavia, le cuciture Z appariranno meno coerenti quando la prima estrusione di un nuovo strato inizia su una superficie visibile.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
it: Determina la sequenza di stampa, che consente di stampare strato per strato o oggetto per oggetto

en: Print settings
it: Impostazioni di stampa

en: Print speed of ironing lines
it: Indica la velocità di stampa per le linee di stiratura

en: Print task sending times out.
it: Invio dell'attività di stampa fallita.

en: Print temperature
it: Temperatura stampa

en: Print using materials mounted on the back of the case
it: Stampa filamento con bobina esterna

en: Print with filaments in ams
it: Stampa con filamento nell'AMS

en: Print with filaments in the AMS
it: Stampa con filamento in AMS

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
it: Stampa filamento con bobina esterna

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
it: Stampa filamento con bobina esterna

en: Printable
it: Stampabile

en: Printable Space
it: Spazio di stampa

en: Printable area
it: Area di stampa

en: Printable height
it: Altezza di stampa

en: Printable space
it: Spazio di stampa

en: Printer
it: Stampante

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
it: La stampante "%1%" è stata selezionata con il profilo "%2%"

en: Printer Created
it: Stampante creata

en: Printer Parts
it: Parti Stampante

en: Printer Preset
it: Profilo stampante

en: Printer Setting
it: Impostazioni della stampante

en: Printer and all the filament&&process presets that belongs to the printer. 
    Can be shared with others.
it: Stampante e tutti profili di filamento e processo che appartengono alla stampante. 
    Può essere condiviso con altri.

en: Printer camera is malfunctioning.
it: La telecamera della stampante non funziona correttamente.

en: Printer config bundle(.orca_printer)
it: Pacchetto di configurazione della stampante (.orca_printer)

en: Printer is not connected yet.
it: La stampante non è ancora connessa.

en: Printer model
it: Modello stampante

en: Printer name
it: Nome stampante

en: Printer notes
it: Note stampante

en: Printer preset name
it: Nome del profilo della stampante

en: Printer preset names
it: Nomi dei profili della stampante

en: Printer presets(.zip)
it: Profili stampante (.zip)

en: Printer settings
it: Impostazioni stampante

en: Printer structure
it: Struttura della stampante

en: Printer technology
it: Tecnologia stampante

en: Printer type
it: Tipo stampante

en: Printer variant
it: Variante stampante

en: Printing
it: Stampa

en: Printing Failed
it: Stampa non riuscita

en: Printing Finish
it: Stampa completata

en: Printing Options
it: Opzioni di stampa

en: Printing Parameters
it: Parametri di stampa

en: Printing Pause
it: Stampa in pausa

en: Printing Progress
it: Avanzamento della stampa

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
it: Stampa con filamento effetto seta 
    Sapevi che il filamento con effetto seta richiede particolari accorgimenti per essere stampato con successo? Una temperatura più alta e una velocità inferiore sono sempre consigliate per ottenere i migliori risultati.

en: Printing by object G-code
it: G-code stampa per oggetto

en: Printing high temperature material(%s material) with %s may cause nozzle damage
it: La stampa di materiale ad alta temperatura (materiale %s) con %s può causare danni all'ugello

en: Printing was paused by the user
it: Stampa messa in pausa dall'utente

en: Printing with multiple extruders of differing nozzle diameters. If support is to be printed with the current filament (support_filament == 0 or support_interface_filament == 0), all nozzles have to be of the same diameter.
it: Stampa con più estrusori con diametri di ugello diversi. Se il supporto deve essere stampato con il filamento corrente (support_filament == 0 o support_interface_filament == 0), tutti gli ugelli devono avere lo stesso diametro.

en: Prism
it: Prisma

en: Privacy Policy
it: Informativa Riservatezza

en: Privacy Policy Update
it: Aggiornamento dell'informativa sulla riservatezza

en: Private protection
it: Protezione privata

en: Probe point distance
it: Distanza punti sonda

en: Problem occurred. Please update the printer firmware and try again.
it: Si è verificato un problema. Aggiorna il firmware della stampante e riprova.

en: Process
it: Processo

en: Process Preset Template
it: Modello profilo di processo

en: Process Settings
it: Impostazioni processo

en: Process presets(.zip)
it: Profili di processo (.zip)

en: Processing G-Code from Previous file...
it: Elaborazione G-Code dal file precedente...

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
it: L'elaborazione di un modello "%1%" con più di 1 milione di triangoli potrebbe essere lento. Si consiglia di semplificare il modello.

en: Product host
it: Host del prodotto

en: Profile dependencies
it: Dipendenze profilo

en: Progress
it: Progresso

en: Project
it: Progetto

en: Project downloaded %d%%
it: Progetto scaricato %d%%

en: Project-inside presets
it: Profilo interno al progetto

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
it: PrusaSlicer originariamente basato su Slic3r di Alessandro Ranellucci.

en: Publish
it: Pubblica

en: Publish was cancelled
it: La pubblicazione è stata annullata

en: Pull back current filament
it: Ritirare il filamento corrente

en: Purge in prime tower
it: Usa torre di spurgo

en: Purge old filament
it: Spurgare il filamento precedente

en: Purge remaining filament into prime tower
it: Spurga il filamento rimanente nella torre di spurgo

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
it: Lo spurgo dopo il cambio del filamento verrà eseguito all'interno dei riempimenti degli oggetti. Ciò può ridurre la quantità di rifiuti e il tempo di stampa. Se le pareti sono stampate con filamenti trasparenti, il riempimento a colori misti sarà visibile. Non avrà effetto, a meno che la torre di spurgo non sia abilitata.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
it: Lo spurgo dopo il cambio del filamento verrà eseguito all'interno del supporto degli oggetti. Ciò può ridurre la quantità di rifiuti e il tempo di stampa. Non avrà effetto, a meno che la torre di spurgo non sia abilitata.

en: Purging volumes
it: Volumi di spurgo

en: Purging volumes - load/unload volumes
it: Volumi di spurgo - volumi di carico/scarico

en: Push new filament into extruder
it: Inserire il nuovo filamento nell'estrusore

en: Quality
it: Qualità

en: Quality / Speed
it: Qualità / Velocità

en: Quarter Cubic
it: Quarto cubico

en: Quick set:
it: Configurazione rapida:

en: Quit
it: Esci

en: Quit %s
it: Chiudi %s

en: Radial gradient
it: Gradiente radiale

en: Radius
it: Raggio

en: Raft
it: Zattera

en: Raft contact Z distance
it: Distanza Z di contatto zattera

en: Raft expansion
it: Espansione della zattera

en: Raft layers
it: Strati zattera

en: Ramming customization
it: Personalizzazione modellazione del filamento

en: Ramming denotes the rapid extrusion just before a tool change in a single-extruder MM printer. Its purpose is to properly shape the end of the unloaded filament so it does not prevent insertion of the new filament and can itself be reinserted later. This phase is important and different materials can require different extrusion speeds to get the good shape. For this reason, the extrusion rates during ramming are adjustable.
    
    This is an expert-level setting, incorrect adjustment will likely lead to jams, extruder wheel grinding into filament etc.
it: Per modellazione del filamento (o Ramming) si intende l'operazione di estrusione effettuata appena prima di un cambio di filamento in una stampante MM con estrusore singolo. Il suo scopo è quello di dare una forma corretta all'estremità del filamento scaricato, in modo che non impedisca l'inserimento del nuovo filamento e possa essere reinserito successivamente. Questa fase è importante e i diversi materiali possono richiedere velocità di estrusione diverse per ottenere una buona forma. Per questo motivo, le velocità di estrusione nella fase di modellazione del filamento sono regolabili.
    
    Si tratta di un'impostazione per esperti: una regolazione errata potrebbe causare inceppamenti, la macinazione del filamento da parte dell'ingranaggio dell'estrusore e così via.

en: Ramming line spacing
it: Spaziatura tra linee di modellazione del filamento

en: Ramming line width
it: Larghezza linea di modellazione del filamento

en: Ramming parameters
it: Parametri modellazione filamento

en: Ramming settings
it: Impostazioni modellazione del filamento

en: Random
it: Casuale

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
it: Questa impostazione fa vibrare casualmente la testina durante la stampa di pareti, in modo che la superficie abbia un aspetto ruvido. Con questa impostazione è possibile controllare le zone in cui si vuole avere una superficie ruvida e irregolare

en: Range
it: Intervallo

en: Rate
it: Vota

en: Rate the Print Profile
it: Valutare il profilo di stampa

en: Rate this print
it: Vota questa stampa

en: Re&load from Disk
it: Ricarica dal disco

en: Re-calculate
it: Ricalcola

en: Read Only
it: Sola lettura

en: Read Write
it: Lettura Scrittura

en: Read and accept
it: Leggi e accetta

en: Rear
it: Da dietro

en: Rear View
it: Vista da dietro

en: Reason: "%1%" and another part have no intersection.
it: Motivo: "%1%" e un'altra parte non ha intersezioni.

en: Reason: part "%1%" does not bound a volume.
it: Motivo: la parte "%1%" non delimita un volume.

en: Reason: part "%1%" has self intersection.
it: Motivo: la parte "%1%" si autointerseca.

en: Reason: part "%1%" is empty.
it: Motivo: la parte "%1%" è vuota.

en: Rebuild
it: Ricrea

en: Recalibration
it: Ricalibrazione

en: Receive login report timeout
it: Tempo esaurito per la ricezione del rapporto di accesso

en: Recent projects
it: Progetti recenti

en: Recommended
it: Consigliato

en: Recommended nozzle temperature
it: Temperatura ugello consigliata

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
it: La temperatura dell'ugello consigliata per questo filamento è [%d, %d] gradi centigradi

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
it: Intervallo di temperatura dell'ugello consigliato per questo filamento. 0 significa non impostato

en: Reconnecting the printer, the operation cannot be completed immediately, please try again later.
it: Ricollegamento della stampante, l'operazione non può essere completata immediatamente, riprovare più tardi.

en: Record Factor
it: Registra fattore

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Rectangular
it: Rettangolare

en: Rectilinear
it: Rettilineo

en: Rectilinear Interlaced
it: Rettilineo Interlacciato

en: Rectilinear grid
it: Griglia rettilinea

en: Redo
it: Ripeti

en: Reduce infill retraction
it: Riduci retrazione nel riempimento

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh Printers
it: Aggiorna Stampanti

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
it: Aggiornamento della cronologia dei dati di calibrazione della dinamica del flusso

en: Region selection
it: Selezione Regione

en: Regular
it: Regolare

en: Relative extruder addressing requires resetting the extruder position at each layer to prevent loss of floating point accuracy. Add "G92 E0" to layer_gcode.
it: L'indirizzamento relativo dell'estrusore richiede la reimpostazione della posizione dell'estrusore ad ogni strato per evitare la perdita di precisione in virgola mobile. Aggiungi "G92 E0" a layer_gcode.

en: Relative extrusion is recommended when using "label_objects" option.Some extruders work better with this option unchecked (absolute extrusion mode). Wipe tower is only compatible with relative mode. It is recommended on most printers. Default is checked
it: L'estrusione relativa è consigliata quando si utilizza l'opzione "label_objects". Alcuni estrusori funzionano meglio con questa opzione disattivata (modalità di estrusione assoluta). La torre di spurgo è compatibile solo con la modalità relativa. È consigliato sulla maggior parte delle stampanti. Il valore predefinito è 'attivato'

en: Release Note
it: Note di rilascio

en: Reload All
it: Ricarica tutto

en: Reload SVG file from disk.
it: Ricarica il file SVG dal disco.

en: Reload file list from printer.
it: Ricarica l'elenco dei file dalla stampante.

en: Reload from disk
it: Ricarica da disco

en: Reload from:
it: Ricarica da:

en: Reload the plater from disk
it: Ricarica piatto dal disco

en: Reload the selected parts from disk
it: Ricarica le parti selezionate da disco

en: Remaining errors
it: Errori rimanenti

en: Remember my choice
it: Ricorda la mia scelta

en: Remember my choice.
it: Ricorda la mia scelta.

en: Remember printer configuration
it: Ricorda la configurazione della stampante

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove all
it: Rimuovi tutto

en: Remove connector
it: Rimuovi connettore

en: Remove connector from selection
it: Rimuovi connettore dalla selezione

en: Remove connectors
it: Rimuovi connettori

en: Remove current plate (if not last one)
it: Rimuovi il piatto corrente (se non è l'ultimo)

en: Remove detail
it: Rimuovi dettaglio

en: Remove height range
it: Rimuovi intervallo altezza

en: Remove last filament
it: Rimuovi ultimo filamento

en: Remove painted color
it: Rimuovi colore dipinto

en: Remove parameter
it: Rimuovi parametro

en: Remove selected points
it: Rimuovi punti selezionati

en: Remove selection
it: Rimuovi selezione

en: Remove small overhangs
it: Rimuovi piccole sporgenze

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
it: Rimuove le piccole sporgenze che eventualmente non necessitano di supporti.

en: Remove style
it: Rimuovi stile

en: Remove the selected plate
it: Rimuovi il piatto selezionato

en: Removed
it: Rimosso

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename current style.
it: Rinomina lo stile corrente.

en: Rename style
it: Rinomina lo stile

en: Rename style(%1%) for embossing text
it: Rinominare stile(%1%) per il testo in rilievo

en: Renaming
it: Rinomina

en: Renaming of the G-code after copying to the selected destination folder has failed. Current path is %1%.tmp. Please try exporting again.
it: Non è stato possibile rinominare il G-code dopo la copia nella cartella di destinazione selezionata. Il percorso corrente è %1%.tmp. Prova ad esportare di nuovo.

en: Repair canceled
it: Riparazione annullata

en: Repair failed.
it: Riparazione non riuscita.

en: Repair finished
it: Riparazione completata

en: Repaired 3mf file contains more than one object
it: Il file 3mf riparato contiene più di un oggetto

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
it: Il file 3mf riparato contiene più di un volume

en: Repaired 3mf file does not contain any object
it: Il file 3mf riparato non contiene alcun oggetto

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
it: Il file 3mf riparato non contiene alcun volume

en: Repairing model object
it: Riparazione oggetto

en: Repairing object by Windows service
it: Riparazione oggetto da parte del servizio Windows

en: Repairing was canceled
it: La riparazione è stata annullata

en: Repetions count
it: Conteggio delle ripetizioni

en: Repetions count of the whole model
it: Numero di ripetizioni dell'intero modello

en: Replace from:
it: Sostituisci da:

en: Replace the BambuLab's device tab with print host webui
it: Sostituisci la scheda Dispositivo di BambuLab con l'interfaccia web dell'host di stampa

en: Replace the selected part with new STL
it: Sostituisci la parte selezionata con un nuovo STL

en: Replace with STL
it: Sostituisci con STL

en: Required nozzle HRC
it: HRC ugello richiesta

en: Reserved keywords found
it: Parole chiave riservate trovate

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset Position
it: Ripristina posizione

en: Reset Rotation
it: Reimposta rotazione

en: Reset Window Layout
it: Ripristina disposizione finestra

en: Reset cut
it: Ripristina taglio

en: Reset cutting plane
it: Ripristina piano di taglio

en: Reset cutting plane and remove connectors
it: Ripristina il piano di taglio e rimuovi i connettori

en: Reset direction
it: Ripristina direzione

en: Reset distance
it: Ripristina distanza

en: Reset mapped extruders.
it: Reimposta estrusori assegnati.

en: Reset parameter
it: Ripristina parametro

en: Reset rotation
it: Reimposta rotazione

en: Reset scale
it: Reimposta scala

en: Reset to base
it: Ripristina alla base

en: Reset to default window layout
it: Ripristina la disposizione predefinita della finestra

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Restart selection
it: Riavvio della selezione

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore to inch
it: Ripristina in pollici

en: Restore to meter
it: Ripristina in metri

en: Result can be read by human eyes.
it: Il risultato può essere letto da occhi umani.

en: Resume
it: Continua

en: Resume Printing
it: Riprendi Stampa

en: Resume Printing(defects acceptable)
it: Riprendi Stampa (difetti accettabili)

en: Resume Printing(problem solved)
it: Riprendi Stampa (problema risolto)

en: Resync
it: Risincronizza

en: Retract
it: Retrazione

en: Retract amount before wipe
it: Quantità di retrazione prima di spurgo

en: Retract on top layer
it: Ritrai su strato superiore

en: Retract when change layer
it: Ritrai al cambio di strato

en: Retraction
it: Retrazione

en: Retraction Length
it: Lunghezza retrazione

en: Retraction Speed
it: Velocità di retrazione

en: Retraction distance when cut
it: Distanza di retrazione durante il taglio

en: Retraction state at the beginning of the custom G-code block. If the custom G-code moves the extruder axis, it should write to this variable so OrcaSlicer de-retracts correctly when it gets control back.
it: Stato di retrazione all'inizio del blocco di G-code personalizzato. Se il G-code personalizzato sposta l'asse dell'estrusore, dovrebbe scrivere su questa variabile in modo che OrcaSlicer effettui correttamente la de-retrazione quando riprende il controllo.

en: Retraction test
it: Test di retrazione

en: Retraction when switching material
it: Retrazione quando si cambia materiale

en: Retry
it: Riprova

en: Reverse mouse zoom
it: Inverti zoom del mouse

en: Reverse on even
it: Inverti su strati pari

en: Reverse on odd
    Did you know that <b>Reverse on odd</b> feature can significantly improve the surface quality of your overhangs?
it: Inverti su strati dispari
    Sapevi che la funzione <b>Inverti su strati dispari</b> può migliorare significativamente la qualità delle superfici delle tue sporgenze?

en: Reverse only internal perimeters
it: Inverti solo pareti interne

en: Reverse rotation
it: Rotazione inversa

en: Reverse threshold
it: Soglia inversa

en: Revert Transformation per glyph.
it: Ripristina Trasformazione per glifo.

en: Revert alignment.
it: Ripristinare l'allineamento.

en: Revert embossed depth.
it: Ripristina spessore rilievo.

en: Revert font changes.
it: Ripristina modifiche al carattere.

en: Revert gap between characters
it: Ripristina distanza tra i caratteri

en: Revert gap between lines
it: Ripristina distanza tra le linee

en: Revert text size.
it: Ripristina dimensione testo.

en: Revert using of model surface.
it: Ripristina usando la superficie del modello.

en: Ridged Multifractal
it: Multifrattale increspato

en: Right
it: Da Destra

en: Right View
it: Vista da destra

en: Right button click the icon to drop the object printable property
it: Fai clic con pulsante destro del mouse sull'icona per eliminare le proprietà di stampa dell'oggetto

en: Right button click the icon to drop the object settings
it: Fai clic con pulsante destro del mouse sull'icona per eliminare le impostazioni dell'oggetto

en: Right click
it: Clic destro

en: Right click the icon to fix model object
it: Fai clic con il pulsante destro del mouse sull'icona per correggere l'oggetto del modello

en: Right mouse button
it: Tasto destro mouse

en: Right mouse button:
it: Tasto destro del mouse:

en: Role base wipe speed
it: Velocità di spurgo basata su ruolo

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate View
it: Ruota vista

en: Rotate around Y
it: Ruota attorno ad Y

en: Rotate around center:
it: Ruota attorno al centro:

en: Rotate cut plane
it: Ruota il piano di taglio

en: Rotate of view
it: Ruota vista

en: Rotate solid infill direction
it: Ruota direzione riempimento solido

en: Rotate text
it: Ruota testo

en: Rotate text Clock-wise.
it: Ruota il testo in senso orario.

en: Rotate the polyhole every layer.
it: Ruota il poliforo in ogni strato.

en: Rotate the solid infill direction by 90° for each layer.
it: Ruota la direzione del riempimento solido di 90° per ogni strato.

en: Rotation
it: Rotazione

en: Rotation angle around the Y axis in degrees.
it: Angolo di rotazione attorno all'asse Y in gradi.

en: Rotation angle around the Z axis in degrees.
it: Angolo di rotazione attorno all'asse Z in gradi.

en: Running post-processing scripts
it: Esecuzione script di post-elaborazione

en: SD Card
it: Scheda SD

en: SD Card Abnormal
it: Scheda SD anomala

en: SLA Materials settings
it: Impostazioni Materiali SLA

en: SMALL
it: PICCOLO

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    Orca Slicer supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
it: STEP
    Sapevi che puoi migliorare la tua qualità di stampa elaborando un file STEP invece di un STL?
    OrcaSlicer supporta l'elaborazione dei file STEP, fornendo risultati più uniformi rispetto a un STL a risoluzione inferiore. Provateci!

en: SVG actions
it: Azioni SVG

en: SVG file does NOT contain a single path to be embossed (%1%).
it: Il file SVG NON ​​contiene alcun percorso per il rilievo (%1%).

en: SVG file path is "%1%"
it: Il percorso del file SVG è "%1%".

en: SVG move
it: Muovi SVG

en: SVG rotate
it: Ruota SVG

en: SWISS
it: SVIZZERO

en: Sacrificial layer
it: Strato sacrificale

en: Safely remove hardware.
it: Rimuovi l'hardware in modo sicuro.

en: Same as Global
it: Equivalente a Globale

en: Same as Global Bed Type
it: Equivalente a Tipo di Piatto Globale

en: Same as Global Plate Type
it: Equivalente a Tipo di Piatto Globale

en: Same as Global Print Sequence
it: Equivalente a Sequenza Stampa Globale

en: Same as top
it: Come quello superiore

en: Sandwich mode
    Did you know that you can use sandwich mode (inner-outer-inner) to improve precision and layer consistency if your model doesn't have very steep overhangs?
it: Modalità panino
    Sapevi che puoi utilizzare la modalità panino (interno-esterno-interno) per migliorare la precisione e l'uniformità degli strati se il tuo modello non presenta sporgenze molto ripide?

en: Save
it: Salva

en: Save %1% style
it: Salva lo stile %1%

en: Save %s as
it: Salva %s con nome

en: Save G-code file as:
it: Salva il file G-code con nome:

en: Save Project
it: Salva Progetto

en: Save Project as
it: Salva Progetto come

en: Save SLA file as:
it: Salva il file SLA con nome:

en: Save SVG file
it: Salva file SVG

en: Save Sliced file as:
it: Salva file elaborato con nome:

en: Save as
it: Salva come

en: Save as '.svg' file
it: Salva come file '.svg

en: Save as new style
it: Salva come nuovo stile

en: Save as new style.
it: Salva come nuovo stile.

en: Save current %s
it: Salva le %s attuali

en: Save current project as
it: Salva Progetto corrente come

en: Save current project to file
it: Salva progetto corrente su file

en: Save file as:
it: Salva con nome:

en: Save preset
it: Salva profilo

en: Save project
it: Salva progetto

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
it: Salva le opzioni selezionate in un profilo 
    "%1%".

en: Save the selected options.
it: Salvare le opzioni selezionate.

en: Save to Filament Preset
it: Salva nel profilo del filamento

en: Saving objects into the 3mf failed.
it: Salvataggio degli oggetti nel file 3mf non riuscito.

en: Scale
it: Ridimensiona

en: Scale also changes amount of curve samples (%1%)
it: La dimensione della scala cambia anche la quantità di campioni della curva (%1%)

en: Scale an object to fit the build volume
it: Ridimensiona un oggetto per adattarlo al volume di costruzione

en: Scale per object
it: Scala per oggetto

en: Scale ratios
it: Rapporti di scala

en: Scale the model by a float factor
it: Ridimensiona il modello in base a un fattore decimale

en: Scale to build volume
it: Scala per creare volume

en: Scan first layer
it: Scansiona primo strato

en: Scanning bed surface
it: Scansione superfice piatto

en: Scarf around entire wall
it: Sciarpa attorno all'intera parete

en: Scarf joint flow ratio
it: Flusso di stampa cucitura a sciarpa

en: Scarf joint for inner walls
it: Cucitura a sciarpa per pareti interne

en: Scarf joint seam (beta)
it: Cucitura a sciarpa (beta)

en: Scarf joint speed
it: Velocità cucitura a sciarpa

en: Scarf length
it: Lunghezza sciarpa

en: Scarf start height
it: Altezza iniziale sciarpa

en: Scarf steps
it: Incrementi sciarpa

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
it: Programmazione del caricamento su `%1%`. Vedi Finestra -> Coda caricamento host di stampa

en: Seam
it: Cucitura

en: Seam gap
it: Spazio di cucitura

en: Seam painting
it: Dipingi cucitura

en: Seam position
it: Posizione cucitura

en: Seams
it: Cuciture

en: Search
it: Cerca

en: Search Functionality
    Did you know that you use the Search tool to quickly find a specific Orca Slicer setting?
it: Funzionalità di ricerca
    Sapevi che puoi usare lo strumento di ricerca per trovare rapidamente un'impostazione specifica di OrcaSlicer?

en: Search for almost-circular holes that span more than one layer and convert the geometry to polyholes. Use the nozzle size and the (biggest) diameter to compute the polyhole.
    See http://hydraraptor.blogspot.com/2011/02/polyholes.html
it: Cerca fori quasi circolari che si estendono su più di uno strato e converte la geometria in polifori. Utilizza la dimensione dell'ugello e il diametro (più grande) per calcolare il poliforo.
    Vedi http://hydraraptor.blogspot.com/2011/02/polyholes.html

en: Search gcode placeholders
it: Cerca segnaposto G-code

en: Search in preset
it: Cerca nel profilo

en: Search plate, object and part.
it: Cerca piatto, oggetto e parte.

en: Searching for devices
it: Ricerca dispositivi

en: Searching for optimal orientation
it: Ricerca orientamento ottimale

en: Second
it: Secondo

en: Section View
it: Vista della sezione

en: Section view
it: Vista in sezione

en: Select
it: Seleziona

en: Select 2 faces on objects and 
     make objects assemble together.
it: Seleziona 2 facce sugli oggetti e 
     fai combaciare gli oggetti.

en: Select 2 points or circles on objects and 
     specify distance between them.
it: Seleziona 2 punti o cerchi sugli oggetti e 
     specifica la distanza tra loro.

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Connected Printers (%d/6)
it: Selezionare le stampanti collegate (%d/6)

en: Select Filament Preset
it: Seleziona il profilo del filamento

en: Select Model
it: Seleziona modello

en: Select Plate
it: Seleziona Piatto

en: Select Printer
it: Seleziona Stampante

en: Select Printers
it: Seleziona stampanti

en: Select Type
it: Seleziona il tipo

en: Select Vendor
it: Seleziona produttore

en: Select a G-code file:
it: Seleziona un file G-code:

en: Select a new file
it: Seleziona nuovo file

en: Select a part
it: Seleziona parte

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select all connectors
it: Seleziona tutti i connettori

en: Select all objects
it: Seleziona tutti gli oggetti

en: Select at least one object to keep after cutting.
it: Selezionare almeno un oggetto da conservare dopo il taglio.

en: Select camera navigation style.
    Default: LMB+move for rotation, RMB/MMB+move for panning.
    Touchpad: Alt+move for rotation, Shift+move for panning.
it: Seleziona lo stile di navigazione della visuale.
    Predefinito: Tasto sinistro del mouse+movimento per la rotazione, tasto destro o centrale del mouse+movimento per la panoramica.
    Pannello tattile: Alt+movimento per ruotare, Maiusc+movimento per scorrere.

en: Select connected printers (0/6)
it: Seleziona stampanti connesse (0/6)

en: Select feature
it: Seleziona elemento

en: Select filament preset
it: Seleziona il profilo del filamento

en: Select from True Type Collection.
it: Seleziona dalla Raccolta True Type.

en: Select multiple objects
it: Seleziona più oggetti

en: Select objects by rectangle
it: Seleziona oggetti per rettangolo

en: Select placeholder
it: Seleziona segnaposto

en: Select point
it: Seleziona punto

en: Select presets to compare
it: Seleziona i profili da confrontare

en: Select profile to load:
it: Seleziona profilo da caricare:

en: Select settings
it: Seleziona impostazioni

en: Select the language
it: Seleziona la lingua

en: Select the object/part and mouse click to change the name
it: Seleziona l'oggetto/la parte e fai clic con il mouse per modificare il nome

en: Select the object/part and press space to change the name
it: Seleziona l'oggetto/la parte e premi la barra spaziatrice per modificare il nome

en: Select/Remove printers(system presets)
it: Seleziona/Rimuovi stampanti (profili di sistema)

en: Selected diameter and machine diameter do not match
it: Il diametro selezionato e il diametro della macchina non corrispondono

en: Selection
it: Selezione

en: Selection conflicts
it: Conflitti di selezione

en: Selects all objects
it: Seleziona tutti gli oggetti

en: Send
it: Invia

en: Send G-Code to printer host
it: Invia G-code all'host di stampa

en: Send G-code
it: Invia G-code

en: Send Options
it: Opzioni di invio

en: Send all
it: Invia tutto

en: Send print job to
it: Invia stampa a

en: Send progress to pipe
it: Invia l'avanzamento al pipe

en: Send progress to pipe.
it: Invia l'avanzamento al pipe.

en: Send to
it: Invia a

en: Send to Multi-device
it: Invia a più dispositivi

en: Send to Printer SD card
it: Invia a scheda SD stampante

en: Send to printer
it: Invia alla stampante

en: Sending
it: Invio in corso

en: Sending Cancel
it: Invio annullato

en: Sending Failed
it: Invio non riuscito

en: Sending Finish
it: Invio completato

en: Sending gcode file over LAN
it: Invio file G-code tramite LAN

en: Sending gcode file to sdcard
it: Invia file G-code a scheda microSD

en: Sending print configuration
it: Invia configurazione di stampa

en: Sending print job over LAN
it: Invia stampa tramite LAN

en: Sending print job through cloud service
it: Invia stampa tramite servizio cloud

en: Sensitivity of pausing is
it: La sensibilità della pausa è

en: Sent Time
it: Tempo di invio

en: Sequence
it: Sequenza

en: Serial
it: Seriale

en: Serial:
it: Seriale:

en: Serious
it: Serio

en: Serious warning:
it: Avviso serio:

en: Server Exception
it: Eccezione del server

en: Service Unavailable
it: Servizio non disponibile

en: Service name
it: Nome servizio

en: Set
it: Imposta

en: Set Filament for selected items
it: Imposta filamento per gli elementi selezionati

en: Set Mirror
it: Imposta specchio

en: Set Orientation
it: Imposta orientamento

en: Set Position
it: Imposta posizione

en: Set Scale
it: Imposta scala

en: Set as an individual object
it: Imposta come singolo oggetto

en: Set as cover
it: Imposta come copertina

en: Set as individual objects
it: Imposta come singoli oggetti

en: Set bold
it: Imposta grassetto

en: Set extruder number for the objects and parts
it: Imposta il numero dell'estrusore per gli oggetti e le parti

en: Set filament for selected items
it: Imposta filamento per gli elementi selezionati

en: Set filaments to use
it: Imposta filamenti da usare

en: Set global orientation for whole text.
it: Imposta l'orientamento globale per tutto il testo.

en: Set italic
it: Imposta corsivo

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
it: Imposta i parametri per più oggetti
    Sapevi che puoi impostare i parametri di elaborazione per tutti gli oggetti selezionati contemporaneamente?

en: Set position and orientation per glyph.
it: Imposta la posizione e l'orientamento per glifo.

en: Set speed for external and internal bridges
it: Imposta la velocità per ponti esterni e interni

en: Set text to face camera
it: Imposta il testo in modo che sia rivolto verso la propria vista

en: Set the brim type to "painted"
it: Imposta il tipo di tesa su "Dipinto"

en: Set the page opened on startup.
it: Imposta la pagina aperta all'avvio.

en: Sets debug logging level. 0:fatal, 1:error, 2:warning, 3:info, 4:debug, 5:trace
it: Imposta livello di debug. 0:fatale, 1:errore, 2:avviso, 3:info, 4:debug, 5:traccia

en: Sets the finishing flow ratio while ending the spiral. Normally the spiral transition scales the flow ratio from 100% to 0% during the last loop which can in some cases lead to under extrusion at the end of the spiral.
it: Imposta il flusso di stampa finale mentre termina la spirale. Normalmente nella transizione alla spirale, il flusso di stampa viene scalato dal 100% allo 0% durante l'estrusione dell'ultimo perimetro, il che può in alcuni casi portare a una sottoestrusione alla fine della spirale.

en: Sets the starting flow ratio while transitioning from the last bottom layer to the spiral. Normally the spiral transition scales the flow ratio from 0% to 100% during the first loop which can in some cases lead to under extrusion at the start of the spiral.
it: Imposta il flusso di stampa iniziale durante la transizione dall'ultimo strato inferiore alla spirale. Normalmente nella transizione alla spirale, il flusso di stampa viene scalato dallo 0% al 100% durante l'estrusione del primo perimetro, il che può in alcuni casi portare a una sottoestrusione all'inizio della spirale.

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
it: L'impostazione delle informazioni sullo slot AMS durante la stampa non è supportata

en: Setting Overrides
it: Sovrascrivi impostazioni

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
it: L'impostazione delle informazioni sullo slot virtuale durante la stampa non è supportata

en: Setting the jerk speed too low could lead to artifacts on curved surfaces
it: Impostare la velocità di scatto una velocità troppo bassa potrebbe causare artefattisulle superfici curve

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings for height range
it: Impostazioni intervallo altezza

en: Setup Wizard
it: Configurazione Guidata

en: Shape
it: Forma

en: Shape is marked as invisible (%1%).
it: La forma è segnata come invisibile (%1%)

en: Shell
it: Guscio

en: Shift + Left mouse button
it: Maiusc + Tasto sinistro del mouse

en: Shift + Left mouse button:
it: Maiusc + Tasto sinistro del mouse:

en: Shift + Mouse move up or down
it: Maiusc + Sposta il mouse verso l'alto o il basso

en: Shift + Right mouse button:
it: Maiusc + Tasto destro del mouse:

en: Shift+
it: Maiusc+

en: Shift+A
it: Maiusc+A

en: Shift+Any arrow
it: Maiusc+freccia qualsiasi

en: Shift+Left mouse button
it: Maiusc+tasto sinistro mouse

en: Shift+Mouse wheel
it: Maiusc+Rotellina del mouse

en: Shift+R
it: Maiusc+R

en: Shift+Tab
it: Maiusc+Tab

en: Shortcut Key
it: Tasto di scelta rapida

en: Should printer/filament/process settings be loaded when opening a .3mf?
it: Quando si apre un file .3mf, è necessario caricare le impostazioni della stampante/filamento/processo?

en: Show
it: Mostra

en: Show "Live Video" guide page.
it: Mostra pagina della guida "Diretta Video".

en: Show "Tip of the day" notification after start
it: Mostra "Suggerimento del giorno" dopo l'avvio

en: Show &G-code Window
it: Mostra finestra del G-code

en: Show &Labels
it: Mostra Etichette

en: Show &Overhang
it: Mostra Sporgenze

en: Show 3D Navigator
it: Mostra navigatore 3D

en: Show 3D navigator in Prepare and Preview scene
it: Mostra navigatore 3D nella sezione Prepara e Anteprima

en: Show Configuration Folder
it: Mostra cartella di configurazione

en: Show Labels
it: Mostra Etichette

en: Show Selected Outline (beta)
it: Mostra contorno selezionato (beta)

en: Show Tip of the Day
it: Suggerimento del giorno

en: Show all files, recent first.
it: Mostra tutti i file, prima i recenti.

en: Show all presets (including incompatible)
it: Mostra tutti i profili (compresi quelli non compatibili)

en: Show auto-calibration marks
it: Mostra segni di autocalibrazione

en: Show command help.
it: Mostra la guida ai comandi.

en: Show error message
it: Mostra messaggio d'errore

en: Show g-code window in Preview scene
it: Mostra finestra G-code nella scena di anteprima

en: Show home page on startup
it: Mostra pagina iniziale all'avvio

en: Show keyboard shortcuts list
it: Mostra elenco scorciatoie da tastiera

en: Show object labels in 3D scene
it: Mostra etichette oggetti nella scena 3D

en: Show object overhang highlight in 3D scene
it: Mostra la sporgenza dell'oggetto evidenziata nella scena 3D

en: Show outline around selected object in 3D scene
it: Mostra il contorno attorno all'oggetto selezionato nella scena 3D

en: Show splash screen
it: Mostra schermata iniziale

en: Show the list of the keyboard shortcuts
it: Mostra l'elenco delle scorciatoie da tastiera

en: Show the splash screen during startup.
it: Mostra la schermata iniziale durante l'avvio.

en: Show wireframe
it: Mostra modello reticolato

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
it: Mostra/nascondi la finestra di dialogo delle impostazioni dei dispositivi 3Dconnexion

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
it: Questo parametro restringe il primo strato sul piano di stampa per compensare l'effetto zampa d'elefante

en: Shrinkage (XY)
it: Restringimento (XY)

en: Shrinkage (Z)
it: Restringimento (Z)

en: Silent
it: Silenzioso

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
it: La semplificazione è attualmente consentita solo quando è selezionata una singola parte

en: Simplify
it: Semplifica

en: Simplify Model
it: Semplifica Modello

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model.
it: Semplifica modello
    Sapevi che puoi ridurre il numero di triangoli in una maglia utilizzando la funzione Semplifica maglia? Fare clic con il pulsante destro del mouse sul modello e selezionare Semplifica modello.

en: Simplify model
it: Semplifica modello

en: Simply switch to "%1%"
it: Passa semplicemente a "%1%"

en: SimplyPrint account not linked. Go to Connect options to set it up.
it: Profilo SimplyPrint non collegato. Vai alle opzioni di connessione per configurarlo.

en: Single Extruder Multi Material
it: Estrusore singolo multimateriale

en: Single Extruder Multi Material is selected, 
    and all extruders must have the same diameter.
    Do you want to change the diameter for all extruders to first extruder nozzle diameter value?
it: Estrusore singolo multimateriale selezionato,
    tutti gli estrusori devono avere lo stesso diametro.
    Vuoi modificare il diametro per tutti gli estrusori al valore del diametro dell'ugello del primo estrusore?

en: Single extruder multi-material parameters
it: Parametri estrusore singolo multimateriale

en: Single extruder multi-material setup
it: Configurazione estrusore singolo multimateriale

en: Size
it: Dimensioni

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
it: Dimensioni X e Y del piano rettangolare.

en: Size in emboss direction.
it: Dimensioni in direzione del rilievo.

en: Size of the first layer bounding box
it: Dimensione del riquadro di delimitazione del primo strato

en: Size of the print bed bounding box
it: Dimensione del riquadro di delimitazione del piano di stampa

en: Size:
it: Dimensione:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
it: Dimensioni: %1% x %2% x %3% in

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
it: Dimensioni: %1% x %2% x %3% mm

en: Skew ratio
it: Fattore Inclinazione

en: Skip
it: Salta

en: Skip AMS blacklist check
it: Salta il controllo della lista nera dell'AMS

en: Skip Calibration2
it: Salta calibrazione2

en: Skip Objects
it: Salta oggetti

en: Skip modified gcodes in 3mf
it: Salta G-code modificati nel 3mf

en: Skip some objects in this print
it: Salta alcuni oggetti in questa stampa

en: Skip step pause
it: Salta la pausa del passaggio

en: Skip the modified gcodes in 3mf from Printer or filament Presets
it: Salta i G-code modificati nel 3mf dai profili della stampante o del filamento

en: Skip this Version
it: Salta questa versione

en: Skirt
it: Gonna

en: Skirt distance
it: Distanza gonna

en: Skirt height
it: Altezza gonna

en: Skirt loops
it: Perimetri gonna

en: Skirt minimum extrusion length
it: Lunghezza minima di estrusione gonna

en: Skirt speed
it: Velocità gonna

en: Skirt start point
it: Punto di inizio gonna

en: Skirt type
it: Tipo di gonna

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
it: Slic3r è stato creato da Alessandro Ranellucci con l'aiuto di molti altri collaboratori.

en: Slice
it: Elabora

en: Slice all
it: Elabora tutto

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
it: Elabora di tutti i piatti per ottenere una stima di tempo e filamento

en: Slice gap closing radius
it: Raggio di chiusura spazi vuoti

en: Slice ok.
it: Elaborazione completa.

en: Slice plate
it: Elabora piatto

en: Slice the plates: 0-all plates, i-plate i, others-invalid
it: Elaborazione dei piatti: 0-tutti i piatti, i-piatto i, altri-non valido

en: Sliced Info
it: Informazioni elaborazioni

en: Slicing
it: Elaborazione

en: Slicing Canceled
it: Elaborazone Annullata

en: Slicing Mode
it: Modalità elaborazione

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
it: Tabella parametri di elaborazione
    Sapevi che è possibile visualizzare tutti gli oggetti/parti di una tabella e modificare le impostazioni di ciascun oggetto/parte?

en: Slicing Plate %d
it: Elaborazone Piatto %d

en: Slicing Plate 1
it: Elaborazione Piatto 1

en: Slicing State
it: Stato di elaborazione

en: Slicing complete
it: Elaborazione completata

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
it: Indica l'altezza di ogni strato. Un'altezza minore implica una maggiore precisione a fronte di un tempo di stampa maggiore

en: Slicing mesh
it: Elaborazione maglia

en: Slope
it: Inclinato

en: Slow down for curled perimeters
it: Rallenta per pareti incurvate

en: Slow down for overhang
it: Rallenta in caso di sporgenze

en: Slow printing down for better layer cooling
it: Rallenta stampa per miglior raffreddamento degli strati

en: Small area flow compensation (beta)
it: Compensazione del flusso su piccola area (beta)

en: Small perimeters
it: Perimetri piccoli

en: Small perimeters threshold
it: Soglia perimetri piccoli

en: Smart fill
it: Riempimento intelligente

en: Smart fill angle
it: Angolo di riempimento intelligente

en: Smooth
it: Leviga

en: Smooth Build Plate (Side B)
it: Piano di stampa liscio (Lato B)

en: Smooth Cool Plate
it: Piatto liscio a bassa temperatura

en: Smooth High Temp Plate
it: Piatto liscio ad alta temperatura

en: Smooth PEI Plate / High Temp Plate
it: Piatto PEI liscio / Piatto ad alta temperatura

en: Smooth Spiral
it: Spirale liscia

en: Smooth Spiral smooths out X and Y moves as well, resulting in no visible seam at all, even in the XY directions on walls that are not vertical
it: Spirale liscia leviga anche i movimenti X e Y, senza alcuna cucitura visibile, anche nelle direzioni XY su pareti che non sono verticali

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
it: La modalità fluida del timelapse non è supportata quando è abilitata la sequenza "Per oggetto".

en: Smoothing
it: Levigatura

en: Smoothing segment length
it: Lunghezza del segmento di livellamento

en: Snap
it: Istantanea

en: Snug
it: Aderente

en: Softening temperature
it: Temperatura di ammorbidimento

en: Software has New version.
it: Il software ha una nuova versione.

en: Solid infill
it: Riempimento solido

en: Solid infill direction
it: Direzione riempimento solido

en: Soluble material
it: Materiale solubile

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
it: Il materiale solubile viene comunemente utilizzato per stampare supporti e interfacce di supporto

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
it: Indica la quantità di filamento nell'estrusore che viene ritirata per evitare la trasudazione del materiale durante lunghi spostamenti. Impostalo su 0 per disattivare la retrazione

en: Some connectors are overlapped
it: Alcuni connettori si sovrappongono

en: Some existing presets have failed to be created, as follows:
it: Non è stato possibile creare alcuni profili esistenti, come indicato di seguito:

en: Some extension in the input is invalid
it: Alcune estensioni nell'input non sono valide

en: Some of your images failed to upload. Would you like to redirect to the webpage for rating?
it: Alcune delle tue immagini non sono state caricate. Vuoi essere reindirizzato alla pagina web per la valutazione?

en: Some presets are modified.
it: Alcuni preset vengono modificati.

en: Some values have been replaced. Please check them:
it: Alcuni valori sono stati sostituiti. Per favore controllali:

en: Something unexpected happened when trying to log in, please try again.
it: Si è verificato un problema imprevisto durante il tentativo di accesso. Riprova.

en: Source Volume
it: Volume sorgente

en: Source filename of the first object, without extension.
it: Nome del file sorgente del primo oggetto, senza estensione.

en: Space
it: Spazio

en: Space proportion related to radius
it: Proporzione di spazio in relazione al raggio

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spacing between support lines
it: Spaziatura tra le linee di supporto

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
it: Spaziatura delle linee dell'interfaccia inferiore. 0 equivale ad un'interfaccia solida

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
it: Spaziatura delle linee dell'interfaccia. 0 equivale ad un'interfaccia solida

en: Spacing of purge lines on the wipe tower.
it: Spaziatura tra le linee della torre di spurgo.

en: Sparse infill
it: Riempimento sparso

en: Sparse infill anchor length
it: Lunghezza ancoraggio riempimento sparso

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
it: L'area del riempimento sparso che è inferiore al valore di soglia, viene sostituita da un riempimento solido interno

en: Sparse infill density
it: Densità riempimento sparso

en: Sparse infill direction
it: Direzione riempimento sparso

en: Sparse infill pattern
it: Motivo riempimento sparso

en: Special mode
it: Modalità speciale

en: Specific for %1%
it: Specifico per %1%

en: Specific for sequential printing. Zero-based index of currently printed object.
it: Specifico per la stampa sequenziale. Indice a base zero dell'oggetto attualmente stampato.

en: Specify number of colors:
it: Specificare il numero di colori:

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
it: Specificare l'URL dell'interfaccia utente del dispositivo se non corrisponde a print_host

en: Speed
it: Velocità

en: Speed (mm/s)
it: Velocità (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means same speed with retraction
it: Velocità di ricarica del filamento nell'estrusore dopo una retrazione. Impostando 0, la velocità sarà la stessa della retrazione

en: Speed limitation
it: Limitazione velocità

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which is defined by no cooling layers.
    Please enable auxiliary_fan in printer settings to use this feature. G-code command: M106 P2 S(0-255)
it: Velocità della ventola di raffreddamento ausiliaria. La ventola ausiliaria funzionerà a questa velocità durante la stampa, ad eccezione dei primi strati definiti nell'opzione 'Nessun raffreddamento per primi strati'.
    Si prega di abilitare auxiliary_fan nelle impostazioni della stampante per utilizzare questa funzione. Comando G-code: M106 P2 S(0-255)

en: Speed of exhaust fan after printing completes
it: Velocità ventola di estrazione al termine della stampa

en: Speed of exhaust fan during printing.This speed will overwrite the speed in filament custom gcode
it: Velocità della ventola di estrazione durante la stampa. Questo parametro sovrascriverà il valore della velocità nel G-code personalizzato del filamento

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
it: Indica la velocità per il riempimento degli spazi vuoti. Gli spazi vuoti hanno solitamente linee di larghezza irregolare e devono essere stampate più lentamente

en: Speed of initial layer except the solid infill part
it: Indica la velocità per il primo strato, tranne che per le sezioni di riempimento solido

en: Speed of inner wall
it: Velocità per pareti interne

en: Speed of internal bridges. If the value is expressed as a percentage, it will be calculated based on the bridge_speed. Default value is 150%.
it: Velocità dei ponti interni. Se il valore è espresso in percentuale, verrà calcolato in base a bridge_speed. Il valore predefinito è 150%.

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
it: Indica la velocità del riempimento solido interno, esclusa la superficie superiore o inferiore

en: Speed of internal sparse infill
it: Velocità del riempimento sparso interno

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
it: Indica la velocità di stampa per le pareti esterne dei pezzi. Queste vengono generalmente stampate più lentamente delle pareti interne per ottenere una qualità superiore.

en: Speed of retractions
it: Indica la velocità di retrazione

en: Speed of skirt, in mm/s. Zero means use default layer extrusion speed.
it: Velocità della gonna, in mm/s. Zero indica l'utilizzo della velocità di estrusione predefinita dello strato.

en: Speed of solid infill part of initial layer
it: Indica la velocità per le parti di riempimento solido del primo strato

en: Speed of support
it: Velocità del supporto

en: Speed of support interface
it: Velocità per le interfacce di supporto

en: Speed of the externally visible bridge extrusions. 
    
    In addition, if Slow down for curled perimeters is disabled or Classic overhang mode is enabled, it will be the print speed of overhang walls that are supported by less than 13%, whether they are part of a bridge or an overhang.
it: Velocità di estrusione dei ponti visibili esternamente. 
    
    Inoltre, se 'Rallenta per pareti incurvate' è disabilitato o è abilitata la modalità Sporgenza classica, la velocità di stampa delle pareti sporgenti supportate sarà inferiore al 13%, indipendentemente dal fatto che facciano parte di un ponte o di una sporgenza.

en: Speed of the first cooling move
it: Velocità del primo movimento di raffreddamento

en: Speed of the last cooling move
it: Velocità dell'ultimo movimento di raffreddamento

en: Speed of top surface infill which is solid
it: Velocità per il riempimento delle superfici solide superiori

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
it: Indica la velocità di spostamento più rapida e senza estrusione

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
it: Accelera la stampa con Altezza strato adattiva
    Sapevi che puoi stampare un modello ancora più velocemente utilizzando l'opzione Altezza strato adattiva? Scoprilo!

en: Speed used at the very beginning of loading phase.
it: Velocità utilizzata all'inizio della fase di caricamento.

en: Speed used for loading the filament on the wipe tower.
it: Velocità utilizzata per caricare il filamento sulla torre di spurgo.

en: Speed used for stamping.
it: Velocità utilizzata per la timbratura.

en: Speed used for unloading the filament on the wipe tower (does not affect  initial part of unloading just after ramming).
it: Velocità usata per scaricare il filamento sulla torre di spurgo (non influisce sulla parte iniziale dello scaricamento dopo l'operazione di modellazione della punta del filamento).

en: Speed used for unloading the tip of the filament immediately after ramming.
it: Velocità utilizzata per scaricare la punta del filamento immediatamente dopo l'operazione di modellazione della punta del filamento.

en: Speed:
it: Velocità:

en: Speed:
it: Velocità:

en: Speeds:
it: Velocità:

en: Sphere
it: Sfera

en: Spiral
it: Spirale

en: Spiral finishing flow ratio
it: Flusso finale spirale

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0 and timelapse type is traditional.
it: La modalità spirale funziona solo quando il valore dei perimetri di stampa è 1, i supporti sono disabilitati, il valore degli strati del guscio superiore è 0, la densità di riempimento sparso è 0 e il tipo di timelapse è tradizionale.

en: Spiral starting flow ratio
it: Flusso iniziale spirale

en: Spiral vase
it: Vaso a spirale

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
it: Consente la stampa a spirale, che attenua i movimenti Z del contorno esterno e trasforma un modello solido in una stampa a parete singola con strati inferiori solidi. Il modello finale generato non presenta alcuna cucitura

en: Split
it: Dividi

en: Split the selected object
it: Dividi l'oggetto selezionato

en: Split the selected object into multiple objects
it: Dividi l'oggetto selezionato in più oggetti

en: Split the selected object into multiple parts
it: Dividi l'oggetto selezionato in più parti

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
it: Dividi in oggetti/parti
    Sapevi che è possibile dividere un oggetto grande in piccoli oggetti per facilitare la colorazione o la stampa?

en: Split to objects
it: Dividi in oggetti

en: Split to parts
it: Dividi in parti

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
it: Dividi le stampe in piatti
    Sapevi che puoi dividere un modello con molte parti in singoli piatti pronti per la stampa? Ciò semplificherà il processo di monitoraggio di tutte le parti.

en: Sport
it: Sportivo

en: Square
it: Quadrato

en: Stabilization cone apex angle
it: Angolo apice cono di stabilizzazione

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
it: Impila oggetti
    Sapevi che è possibile impilare gli oggetti come se fossero un tutt'uno?

en: Stack overflow
it: Sovraestrusione pila

en: Staggered inner seams
it: Cuciture interne sfalsate

en: Stainless Steel
it: Acciaio inossidabile

en: Stainless steel
it: Acciaio inox

en: Stamping distance measured from the center of the cooling tube
it: Distanza di timbratura misurata dal centro del tubo di raffreddamento

en: Stamping loading speed
it: Velocità di caricamento timbratura

en: Stanford Bunny
it: Coniglietto di Stanford

en: Start Calibration
it: Avvia Calibrazione

en: Start G-code
it: G-code iniziale

en: Start G-code when start the printing of this filament
it: G-code aggiunto quando la stampante utilizza questo filamento

en: Start G-code when start the whole printing
it: G-code aggiunto all'avvio di una stampa

en: Start PA:
it: Inizio AP:

en: Start Test Multi-Thread
it: Avvia test multi-thread

en: Start Test Single-Thread
it: Avvia test a thread singolo

en: Start a new project
it: Inizia un nuovo progetto

en: Start a new window
it: Inizia in una nuova finestra

en: Start calibration
it: Avvia calibrazione

en: Start end points
it: Punti di inizio e fine

en: Start height of the scarf.
    This amount can be specified in millimeters or as a percentage of the current layer height. The default value for this parameter is 0.
it: Altezza iniziale della sciarpa.
    Questa quantità può essere specificata in millimetri o come percentuale dell'altezza dello strato corrente. Il valore predefinito per questo parametro è 0.

en: Start retraction length:
it: Lunghezza di retrazione iniziale:

en: Start speed:
it: Velocità iniziale:

en: Start temp:
it: Temperatura Iniziale:

en: Start the fan this number of seconds earlier than its target start time (you can use fractional seconds). It assumes infinite acceleration for this time estimation, and will only take into account G1 and G0 moves (arc fitting is unsupported).
    It won't move fan commands from custom gcodes (they act as a sort of 'barrier').
    It won't move fan commands into the start gcode if the 'only custom start gcode' is activated.
    Use 0 to deactivate.
it: Avvia la ventola con questo numero di secondi di anticipo rispetto all'orario di avvio previsto (è possibile utilizzare frazioni di secondo). Per questa stima temporale si presuppone un'accelerazione infinita, e si terranno in considerazione solo i movimenti G1 e G0 (l'adattamento ad arco non è supportato).
    Non sposterà i comandi della ventola dai G-code personalizzati (agiscono come una sorta di 'barriera').
    Non sposterà i comandi della ventola nel G-code di avvio se è attivata l'opzione 'solo G-code di avvio personalizzato'.
    Impostare su 0 per disattivare.

en: Start volumetric speed:
it: Velocità volumetrica iniziale:

en: Statement about User Experience Improvement Program
it: Dichiarazione del programma miglioramento dell'esperienza utente

en: Statement on User Experience Improvement Plan
it: Dichiarazione del piano miglioramento dell'esperienza utente

en: Statistics of All Plates
it: Statistiche di tutti i piatti

en: Status
it: Stato

en: Stealth Mode
it: Modalità invisibile

en: Step
it: Passo

en: Step 1. Please confirm Orca Slicer and your printer are in the same LAN.
it: Passaggio 1. Verifica che OrcaSlicer e la stampante siano nella stessa LAN.

en: Step 2. If the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
it: Passaggio 2. Se l'IP e il codice di accesso indicati di seguito sono diversi dai valori effettivi sulla stampante, correggerli.

en: Step 3. Please obtain the device SN from the printer side; it is usually found in the device information on the printer screen.
it: Passaggio 3. Ottenere il numero di serie della stampante; solitamente si trova nelleinformazioni del dispositivo sullo schermo della stampante.

en: Step value
it: Valore incremento

en: Still load
it: Carica ancora

en: Still print by object?
it: Stampare ancora per oggetto?

en: Still unload
it: Scarica ancora

en: Stop
it: Ferma

en: Stop Printing
it: Interrompi Stampa

en: Stop them and continue anyway?
it: Fermarli e continuare comunque?

en: Storage unavailable, insert SD card.
it: Memoria non disponibile, inserire la scheda SD.

en: Storages found
it: Trovato spazio di archiviazione

en: Strength
it: Resistenza

en: String containing current time in yyyyMMdd-hhmmss format.
it: Stringa contenente l'ora corrente nel formato aaaaMMgg-hhmmss.

en: Stroke of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
it: Il tratto della forma (%1%) contiene un'immagine non supportata: %2%.

en: Stroke of shape (%1%) is too thin (minimal width is %2% mm).
it: Il tratto della forma (%1%) è troppo sottile (la larghezza minima è di %2% mm)

en: Style
it: Stile

en: Style "%1%" can't be used and will be removed from a list.
it: Lo stile "%1%" non può essere usato e sarà rimosso dall'elenco.

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim and organic style will merge branches more aggressively and save a lot of material (default organic), while hybrid style will create similar structure to normal support under large flat overhangs.
it: Stile e forma del supporto. Per i supporti normali, questi vengono proiettati in una griglia regolare che creerà supporti più stabili (predefinito), mentre le torri di supporto aderenti risparmieranno materiale e ridurranno le cicatrici degli oggetti.
    Per i supporti ad albero, gli stili sottile e organico fonderanno i rami in modo più aggressivo e permettendo di risparmiare molto materiale (predefinito organico), mentre lo stile ibrido creerà una struttura simile al supporto normale sotto grandi sporgenze piatte.

en: Submit
it: Invia

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in Orca Slicer.
it: Sottrai una parte
    Sapevi che puoi sottrarre una maglia da un'altra usando il modificatore Parte negativa? In questo modo è possibile, ad esempio, creare fori facilmente ridimensionabili direttamente in OrcaSlicer.

en: Subtract from
it: Sottrai da

en: Subtract with
it: Sottrai con

en: Success to get history result
it: Risultato della cronologia ottenuto con successo

en: Success!
it: Successo!

en: Successfully executed post-processing script
it: Script di post-elaborazione eseguito correttamente

en: Successfully sent. Close current page in %s s
it: Inviato con successo. Chiudi la pagina corrente in %s s

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
it: Inviato con successo. Passerà automaticamente alla pagina del dispositivo in %s

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
it: Inviato con successo. Passerà automaticamente alla pagina successiva in %ss

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
it: Smontato con successo. Il dispositivo %s (%s) può ora essere rimosso dal computer in sicurezza.

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
it: Suggerimento: Volume di spurgo nell'intervallo [%d, %d]

en: Support
it: Supporto

en: Support Blocker
it: Blocco Supporto

en: Support Cubic
it: Supporto cubico

en: Support Enforcer
it: Rinforzo Supporto

en: Support Generated
it: Supporto generato

en: Support air filtration
it: Supporto filtrazione aria

en: Support control chamber temperature
it: Supporto controllo temperatura camera di stampa

en: Support critical regions only
it: Supporta solo aree critiche

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
it: Supporti forzati in uso ma i supporti non sono abilitati. Abilitare i supporti.

en: Support filament
it: Filamento per supporti

en: Support interface
it: Interfaccia di supporto

en: Support interface fan speed
it: Velocità ventola interfaccia di supporto

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
it: Gli strati dei supporti utilizzano un'altezza di strato indipendente rispetto agli strati dell'oggetto. Ciò consente di personalizzare lo spazio Z e ridurre il tempo di stampa. Questa opzione non puó essere utilizzata quando la torre di spurgo è abilitata.

en: Support material
it: Materiale di supporto

en: Support material is commonly used to print support and support interface
it: Il materiale di supporto viene comunemente utilizzato per stampare supporti e interfacce di supporto

en: Support multi bed types
it: Supporto tipi di piatti multipli

en: Support painting
it: Dipingi supporti

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
it: Dipingi i supporti
    Sapevi che è possibile dipingere la posizione dei supporti? Questa funzione consente di posizionare facilmente il materiale di supporto solo sulle sezioni del modello che ne hanno effettivamente bisogno.

en: Support transition
it: Transizione di supporto

en: Support wall loops
it: Perimetri supporto

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
it: I supporti verranno generati per le sporgenze il cui angolo di inclinazione è inferiore a questa soglia.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
it: Supporto/Pittura a colori: regola il raggio della penna

en: Support/Color Painting: adjust section position
it: Supporto/Pittura a colori: regola la posizione della sezione

en: Support/object first layer gap
it: Spazio supporto/oggetto primo strato

en: Support/object xy distance
it: Distanza XY supporto/oggetto

en: Support/raft base
it: Base supporto/zattera

en: Support/raft interface
it: Interfaccia supporto/zattera

en: Support: generate contact points
it: Supporto: generazione punti di contatto

en: Supports Painting
it: Dipingi supporti

en: Supports silent mode
it: Supporto modalità silenziosa

en: Surface
it: Superficie

en: Swap Y/Z axes
it: Inverti assi Y/Z

en: Sweeping XY mech mode
it: Modalità calibrazione XY

en: Switch Camera View
it: Cambia inquadratura

en: Switch between Prepare/Preview
it: Passa tra Prepara e Anteprima

en: Switch cloud environment, Please login again!
it: Cambia ambiente cloud; Effettua nuovamente l'accesso!

en: Switch table page
it: Cambia pagina tabella

en: Switch to 3mf model files.
it: Passa ai file modello 3mf.

en: Switch to Device tab after upload.
it: Dopo il caricamento, passa alla scheda Dispositivo.

en: Switch to normal mode
it: Passa a modalità normale

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
it: Passa alla modalità di impostazione oggetto per modificare le impostazioni del modificatore.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
it: Passa alla modalità di impostazione oggetto per modificare le impostazioni di processo degli oggetti selezionati.

en: Switch to silent mode
it: Passa a modalità silenziosa

en: Switch to timelapse files.
it: Passa ai file timelapse.

en: Switch to video files.
it: Passare ai file video.

en: Switch workspaces
    You can switch between <b>Prepare</b> and <b>Preview</b> workspaces by pressing the <b>Tab</b> key.
it: Cambia spazio di lavoro
    È possibile passare dall'area di lavoro <b>Prepara</b> ad <b>Anteprima</b> e viceversa premendo il tasto <b>TAB</b> .

en: Switching application language
it: Cambio lingua applicazione

en: Switching application language while some presets are modified.
it: Cambio lingua applicazione durante la modifica di alcuni profili.

en: Switching the language requires application restart.
it: Il cambio della lingua richiede il riavvio dell'applicazione.

en: Sync
it: Sincronizza

en: Sync filaments with AMS
it: Sincronizza filamenti con AMS

en: Sync filaments with AMS will drop all current selected filament presets and colors. Do you want to continue?
it: La sincronizzazione filamenti con AMS eliminerà tutti i profili e i colori dei filamenti attualmente selezionati. Vuoi continuare?

en: Sync settings
it: Impostazioni sincronizzazione

en: Sync user presets
it: Sincronizza profili utente

en: Synchronization
it: Sincronizzazione

en: Synchronize filament list from AMS
it: Sincronizza l'elenco filamenti dall'AMS

en: Synchronizing device information
it: Sincronizzazione informazioni dispositivo

en: Synchronizing device information time out
it: La sincronizzazione delle informazioni del dispositivo è scaduta

en: Synchronizing the printing results. Please retry a few seconds later.
it: Sincronizzazione dei risultati di stampa. Riprova tra qualche secondo.

en: System Sync
it: Sincronizzazione sistema

en: System Version:
it: Versione del sistema:

en: System presets
it: Profili di sistema

en: TPU is not supported by AMS.
it: Il TPU non è supportato dall'AMS.

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
it: Il TPU non è supportato per la calibrazione automatica della dinamica del flusso.

en: Task Name
it: Nome Attività

en: Task Sending
it: Invio Attività

en: Task Sent
it: Attività Inviata

en: Task Status
it: Stato Attività

en: Task canceled
it: Attività annullata

en: Task canceled.
it: Attività annullata.

en: Temp step:
it: Incremento di temperatura:

en: Temperature
it: Temperatura

en: Temperature (°C)
it: Temperatura (°C)

en: Temperature Calibration
it: Calibrazione della temperatura

en: Temperature calibration
it: Calibrazione della temperatura

en: Temperature difference to be applied when an extruder is not active. The value is not used when 'idle_temperature' in filament settings is set to non zero value.
it: Differenza di temperatura da applicare quando un estrusore non è attivo. Il valore non viene utilizzato quando 'idle_temperature' nelle impostazioni del filamento è impostato su un valore diverso da zero.

en: Temperature variation
it: Variazione di temperatura

en: Temperature:
it: Temperatura:

en: Temperatures
it: Temperature

en: Template
it: Modello

en: Template Custom G-code
it: G-code modello personalizzato

en: Terms and Conditions
it: Termini e condizioni

en: Test
it: Prova

en: Test Bing.com
it: Prova Bing.com

en: Test OrcaSlicer(GitHub)
it: Prova OrcaSlicer(GitHub)

en: Test OrcaSlicer(GitHub):
it: Prova OrcaSlicer(GitHub):

en: Test bing.com:
it: Prova bing.com:

en: Text
it: Testo

en: Text Gap
it: Spaziatura

en: Text contains character glyph (represented by '?') unknown by font.
it: Il testo contiene un glifo di carattere (rappresentato da '?') sconosciuto.

en: Text doesn't show current horizontal alignment.
it: Il testo non mostra l'allineamento orizzontale corrente.

en: Text input doesn't show font boldness.
it: L'immissione di testo non mostra il grassetto dei caratteri.

en: Text input doesn't show font skew.
it: L'immissione di testo non mostra l'inclinazione dei caratteri.

en: Text input doesn't show gap between lines.
it: L'inserimento del testo non mostra lo spazio tra le righe.

en: Text move
it: Spostamento testo

en: Text rotate
it: Ruota testo

en: Text shape
it: Formato testo

en: Texture
it: Trama

en: Textured Build Plate (Side A)
it: Piano di stampa ruvido (Lato A)

en: Textured Cool Plate
it: Piatto ruvido a bassa temperatura

en: Textured Cool plate
it: Piatto ruvido a bassa temperatura

en: Textured PEI Plate
it: Piatto PEI ruvido

en: Thank you for purchasing a Bambu Lab device.Before using your Bambu Lab device, please read the terms and conditions.By clicking to agree to use your Bambu Lab device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the Bambu Lab Privacy Policy, please do not use Bambu Lab equipment and services.
it: Grazie per aver acquistato un dispositivo Bambu Lab. Prima di utilizzare il dispositivo Bambu Lab, si prega di leggere i termini e le condizioni. Facendo clic per accettare di utilizzare il tuo dispositivo Bambu Lab, accetti di rispettare l'Informativa sulla Riservatezza e le Condizioni d'Uso (collettivamente, i "Termini"). Se non rispetti o non accetti l'Informativa sulla Riservatezza di Bambu Lab, ti preghiamo di non utilizzare i dispositivi e i servizi di Bambu Lab.

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
it: La cartella '%s' esiste già nella directory corrente. Vuoi cancellarla e ricostruirla.
    In caso contrario, verrà aggiunto un suffisso temporale e potrai modificare il nome dopo la creazione.

en: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it with Orca Slicer and export a new .gcode.3mf file.
it: Il file .gcode.3mf non contiene dati G-code. Elaboralo con OrcaSlicer ed esporta un nuovo file .gcode.3mf.

en: The 3mf file version is in Beta and it is newer than the current OrcaSlicer  version.
it: La versione del file 3mf è in Beta ed è più recente della versione corrente di OrcaSlicer.

en: The 3mf file version is newer than the current Orca Slicer version.
it: La versione del file 3mf è più recente della versione corrente di OrcaSlicer.

en: The 3mf has following customized filament or printer presets:
it: Il 3mf ha i seguenti profili personalizzati per filamenti o stampanti:

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
it: Il 3mf ha i seguenti G-code modificati nei profili del filamento o della stampante:

en: The 3mf is not supported by OrcaSlicer, load geometry data only.
it: Il 3mf non è supportato da OrcaSlicer. Saranno caricati solo i dati geometrici.

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Found following keys unrecognized:
it: Il 3mf versione %s è più recente di %s versione %s. Trovate le seguenti chiavi non riconosciute:

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Suggest to upgrade your software.
it: Il 3mf versione %s è più recente di %s versione %s. Si consiglia di aggiornare il software.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament. This takes about 20 seconds.
it: L'AMS leggerà automaticamente le informazioni sul filamento quando si inserisce una nuova bobina di filamento Bambu Lab. Questa operazione richiede circa 20 secondi.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
it: L'AMS leggerà automaticamente le informazioni sul filamento inserito all'avvio. Ci vorrà circa 1 minuto. Il processo di lettura farà ruotare le bobine del filamento.

en: The AMS will estimate Bambu filament's remaining capacity after the filament info is updated. During printing, remaining capacity will be updated automatically.
it: L'AMS stimerà la capacità residua del filamento Bambu dopo l'aggiornamento delle informazioni. Durante la stampa, la capacità residua verrà aggiornata automaticamente.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
it: L'AMS non leggerà automaticamente le informazioni dal filamento inserito durante l'avvio e continuerà a utilizzare le informazioni registrate prima dell'ultimo spegnimento.

en: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue creating, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?
it: Il nome del filamento %s che hai creato esiste già. 
    Se continui nella creazione, il profilo creato verrà visualizzato con il suo nome completo. Vuoi continuare?

en: The Orca Slicer needs an upgrade
it: OrcaSlicer necessita di aggiornamento

en: The OrcaSlicer configuration file may be corrupted and cannot be parsed.
    OrcaSlicer has attempted to recreate the configuration file.
    Please note, application settings will be lost, but printer profiles will not be affected.
it: Il file di configurazione di Orca Slicer potrebbe essere danneggiato e non può essere analizzato.
    OrcaSlicer ha tentato di ricreare il file di configurazione.
    Si noti che le impostazioni dell'applicazione andranno perse, ma i profili della stampante non saranno interessati.

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
it: L'archivio SLA non contiene profili. Attivare alcuni profili di stampanti SLA prima di importare l'archivio SLA.

en: The Wipe Tower is currently only supported with the relative extruder addressing (use_relative_e_distances=1).
it: Attualmente la torre di spurgo è supportata solo con l'indirizzamento relativo dell'estrusore (use_relative_e_distances=1).

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
it: La funzione di Spurgo non è disponibile quando si usa la modalità Retrazione del Firmware.
    
    Devo disattivarla per poter abilitare la modalità Retrazione del Firmware?

en: The acceleration setting exceeds the printer's maximum acceleration (machine_max_acceleration_extruding).
    Orca will automatically cap the acceleration speed to ensure it doesn't surpass the printer's capabilities.
    You can adjust the machine_max_acceleration_extruding value in your printer's configuration to get higher speeds.
it: L'impostazione di accelerazione supera quella massima prevista dalla stampante. (machine_max_acceleration_extruding).
    Orca limiterà automaticamente la velocità di accelerazione per garantire che non superi le capacità della stampante.
    Per ottenere velocità più elevate, è possibile regolare il valore machine_max_acceleration_extruding nelle impostazioni della stampante.

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
it: I volumi di spurgo effettivi sono pari al moltiplicatore di spurgo moltiplicato per i volumi di spurgo indicati nella tabella.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
it: Indica la quantità di materiale da estrudere durante la stiratura. È relativo al flusso dell'altezza normale degli strati. Un valore troppo alto provoca una sovraestrusione sulla superficie

en: The angle ironing is done at. A negative number disables this function and uses the default method.
it: Indica l'angolo a cui viene eseguita la stiratura. Un numero negativo disabilita questa funzione e utilizza il metodo predefinito.

en: The angle of the branches' diameter as they gradually become thicker towards the bottom. An angle of 0 will cause the branches to have uniform thickness over their length. A bit of an angle can increase stability of the organic support.
it: L'angolo del diametro dei rami, che diventano gradualmente più spessi verso il basso. Un angolo pari a 0 fa sì che i rami abbiano uno spessore uniforme per tutta la loro lunghezza. Un angolo un po' più ampio può aumentare la stabilità del supporto organico.

en: The angle of the first set of 2D lattice elements in the Z direction. Zero is vertical.
it: L'angolo della prima serie di elementi reticolari 2D nell'asse Z. Zero è verticale.

en: The angle of the second set of 2D lattice elements in the Z direction. Zero is vertical.
it: L'angolo della seconda serie di elementi reticolari 2D nell'asse Z. Zero è verticale.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
it: L'applicazione non può essere eseguita normalmente perché la versione di OpenGL è precedente alla 2.0.

en: The average distance between the random points introduced on each line segment
it: Distanza media tra i punti casuali introdotti su ogni segmento di linea

en: The base size of the coherent noise features, in mm. Higher values will result in larger features.
it: Dimensione di base delle strutture di rumore che generano la superficie ruvida, in mm. Valori più alti daranno luogo a strutture più grandi.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
it: Il programma di calibrazione rileva automaticamente lo stato del dispositivo per ridurre al minimo le deviazioni.
    Questa funzione aiuta il dispositivo a mantenere prestazioni ottimali.

en: The color count should be in range [%d, %d].
it: Il conteggio dei colori dovrebbe essere nell'intervallo [%d, %d].

en: The configuration is up to date.
it: Configurazione aggiornata.

en: The configuration may be generated by a newer version of OrcaSlicer.
it: La configurazione potrebbe essere generata da una versione più recente di OrcaSlicer.

en: The configuration package is changed in previous Config Guide
it: Il pacchetto di configurazione è stato modificato nella precedente Guida di configurazione

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
it: Pacchetto di configurazione non compatibile con l'applicazione corrente.
    %s aggiornerà il pacchetto di configurazione per consentire l'avvio dell'applicazione

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
it: La temperatura attuale della camera o la temperatura obiettivo della camera supera i 45℃. Per evitare l'intasamento dell'estrusore, non è consentito caricare filamenti a bassa temperatura (PLA/PETG/TPU).

en: The current custom preset will be detached from the parent system preset.
it: Il profilo personalizzato attuale sarà separato dal profilo del sistema padre.

en: The current extruder ID. The same as current_extruder.
it: L'ID dell'estrusore attuale. Equivalente a current_extruder.

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
it: La versione corrente del firmware della stampante non supporta la calibrazione.
    Aggiornare il firmware della stampante.

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
it: L'attuale temperatura del piano riscaldato è relativamente alta. Se si stampa questo filamento in uno spazio chiuso, l'ugello potrebbe ostruirsi. Si prega di aprire lo sportello anteriore e/o rimuovere il vetro superiore.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
it: Il progetto corrente ha modifiche non salvate. Desideri salvarle prima di continuare?

en: The custom printer or model is not entered, please enter it.
it: La stampante o il modello personalizzato non è stato immesso, Si prega di inserirli.

en: The decay rate for higher octaves of the coherent noise. Lower values will result in smoother noise.
it: Tasso di decadimento per le ottave più alte del rumore. Valori più bassi daranno luogo a un rumore più uniforme.

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
it: Accelerazione predefinita sia per la stampa normale che per gli spostamenti, eccetto lo strato iniziale

en: The device cannot handle more conversations. Please retry later.
it: Il dispositivo non è in grado di gestire più conversazioni. Riprova più tardi.

en: The direction which the wall loops are extruded when looking down from the top.
    
    By default all walls are extruded in counter-clockwise, unless Reverse on even is enabled. Set this to any option other than Auto will force the wall direction regardless of the Reverse on even.
    
    This option will be disabled if spiral vase mode is enabled.
it: Direzione in cui vengono estrusi i perimetri di stampa quando si guarda dall'alto verso il basso.
    
    Per impostazione predefinita, tutte le pareti vengono estruse in senso antiorario, a meno che non sia abilitata l'opzione 'Inverti su strati pari'. Impostandolo su un'opzione diversa da Auto, la direzione di stampa dei perimetri verrà forzata indipendentemente dall'opzione 'Inverti su strati pari'.
    
    Questa opzione verrà disabilitata se è abilitata la modalità vaso a spirale.

en: The distance between the lines of ironing
it: Indica la distanza tra le linee utilizzate per la stiratura

en: The distance from the boundary between filaments to generate interlocking structure, measured in cells. Too few cells will result in poor adhesion.
it: Distanza dal confine tra i filamenti per generare una struttura ad incastro, misurata in celle. Un numero troppo esiguo di celle determinerà una scarsa adesione.

en: The distance from the outside of a model where interlocking structures will not be generated, measured in cells.
it: Distanza dall'esterno di un modello in cui non verranno generate strutture ad incastro, misurata in celle.

en: The distance to keep from the edges. A value of 0 sets this to half of the nozzle diameter
it: Distanza da mantenere dai bordi. Un valore pari a 0 imposta questo valore a metà del diametro dell'ugello

en: The extruder to use when printing perimeter of the wipe tower. Set to 0 to use the one that is available (non-soluble would be preferred).
it: Estrusore da utilizzare per la stampa del perimetro della torre di spurgo. Impostalo a 0 per utilizzare quello attualmente disponibile (sarebbe preferibile un materiale non solubile).

en: The failed test result has been dropped.
it: Il risultato del test non riuscito è stato eliminato.

en: The filament choice not find filament preset, please reselect it
it: Profilo del filamento non trovato, si prega di selezionarne un'altro

en: The filament must be selected.
it: Il filamento deve essere selezionato.

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
it: Il file %s esiste già
    Vuoi sostituirlo?

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
it: Il file %s è stato inviato alla memoria della stampante e può essere visualizzato da lì.

en: The file contains invalid vertex index.
it: Il file contiene un indice dei vertici non valido.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
it: Il file contiene poligoni con meno di 2 vertici.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
it: Il file contiene poligoni con più di 4 vertici.

en: The file does not contain any geometry data.
it: Il file non contiene dati geometrici.

en: The file exceeds %d MB, please import again.
it: Il file supera i %d MB, si prega di importarlo di nuovo.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting Orca.
it: La versione del firmware è anomala. Prima di stampare, è necessario eseguire la riparazione e l'aggiornamento. Si desidera aggiornare ora? È possibile eseguire l'aggiornamento della stampante anche in un secondo momento o al prossimo avvio di OrcaSlicer.

en: The first few layers are printed slower than normal. The speed is gradually increased in a linear fashion over the specified number of layers.
it: I primi strati vengono stampati più lentamente del normale. La velocità viene gradualmente aumentata in modo lineare sul numero di strati specificato.

en: The following characters are not allowed by a FAT file system:
it: I seguenti caratteri non sono permessi da un file system FAT:

en: The following issues occurred during the process of uploading images. Do you want to ignore them?
it: Durante il processo di caricamento delle immagini si sono verificati i seguenti problemi. Vuoi ignorarli?

en: The following presets inherit this preset. | The following preset inherits this preset.
it[0]: Il seguente profilo eredita questo profilo.
it[1]: I seguentii profili ereditano questi profili.

en: The following presets inherits this preset. | The following preset inherits this preset.
it[0]: Il seguente profilo eredita questo profilo.
it[1]: I seguenti profili ereditano questo profilo.

en: The geometry will be decimated before detecting sharp angles. This parameter indicates the minimum length of the deviation for the decimation.
    0 to deactivate
it: La geometria verrà decimata prima di rilevare gli spigoli vivi. Questo parametro indica la lunghezza minima dello scostamento per la decimazione.
    0 per disattivare

en: The height of nozzle tip.
it: L'altezza della punta dell'ugello.

en: The height of the beams of the interlocking structure, measured in number of layers. Less layers is stronger, but more prone to defects.
it: L'altezza delle travi della struttura ad incastro, misurata in numero di strati. Meno strati sono più resistenti, ma più inclini a difetti.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
it: L'archivio SLA importato non contiene alcun profilo. Gli attuali profili SLA sono stati utilizzati come recupero.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
it: Il valore immesso deve essere maggiore di %1% e minore di %2%

en: The input value size must be 3.
it: La dimensione del valore immesso deve essere 3.

en: The jerk setting exceeds the printer's maximum jerk (machine_max_jerk_x/machine_max_jerk_y).
    Orca will automatically cap the jerk speed to ensure it doesn't surpass the printer's capabilities.
    You can adjust the maximum jerk setting in your printer's configuration to get higher speeds.
it: L'impostazione della velocità di scatto supera quella massima prevista dalla stampante.  (machine_max_jerk_x/machine_max_jerk_y).
    Orca limiterà automaticamente la velocità di scatto per garantire che non superi le capacità della stampante.
    Per ottenere velocità più elevate, è possibile regolare la velocità massima di scatto nelle impostazioni della stampante.

en: The largest printable layer height for extruder. Used tp limits the maximum layer hight when enable adaptive layer height
it: L'altezza massima degli strati stampabile per l'estrusore. Viene utilizzata per limitare l'altezza massima degli strati quando è abilitato Altezza strato adattiva

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
it: Indica la lunghezza della retrazione prima di uno spurgo, rispetto alla lunghezza di retrazione.

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
it: L'etichetta di localizzazione del piatto è stato rilevata e la stampa verrà messa in pausa, se l'etichetta non rientra nell'intervallo predefinito.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used tp limits the minimum layer hight when enable adaptive layer height
it: L'altezza minima degli strati stampabile per l'estrusore. Viene utilizzata per limitare l'altezza minima degli strati quando è abilitato Altezza strato adattiva

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
it: Il materiale può subire variazioni volumetriche dopo il passaggio dallo stato fuso a quello cristallino. Questa impostazione modifica in modo proporzionale tutti i flussi di estrusione di questo filamento nel G-code. L'intervallo di valori raccomandato è compreso tra 0,95 e 1,05. Se si verifica una leggera sovraestrusione o sottoestrusione, è possibile regolare questo valore per ottenere una superficie piatta

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow. 
    
    The final object flow ratio is this value multiplied by the filament flow ratio.
it: Il materiale può subire variazioni volumetriche dopo il passaggio dallo stato fuso a quello cristallino. Questa impostazione modifica in modo proporzionale tutti i flussi di estrusione di questo filamento nel G-code. L'intervallo di valori raccomandato è compreso tra 0,95 e 1,05. Se si verifica una leggera sovraestrusione o sottoestrusione, è possibile regolare questo valore per ottenere una superficie piatta. 
    
    Il flusso di estrusione finale dell'oggetto è questo valore moltiplicato per il flusso di stampa del filamento.

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid clogging.
it: Il materiale si ammorbidisce a questa temperatura, quindi quando la temperatura del piatto è uguale o superiore ad essa, si consiglia vivamente di aprire la porta anteriore e/o rimuovere il vetro superiore per evitare ostruzioni.

en: The material type of filament
it: Tipo di materiale del filamento

en: The maximum number of printers that can be selected is %d
it: Il numero massimo di stampanti che possono essere selezionate è %d

en: The maximum print speed when purging in the wipe tower and printing the wipe tower sparse layers. When purging, if the sparse infill speed or calculated speed from the filament max volumetric speed is lower, the lowest will be used instead.
    
    When printing the sparse layers, if the internal perimeter speed or calculated speed from the filament max volumetric speed is lower, the lowest will be used instead.
    
    Increasing this speed may affect the tower's stability as well as increase the force with which the nozzle collides with any blobs that may have formed on the wipe tower.
    
    Before increasing this parameter beyond the default of 90mm/sec, make sure your printer can reliably bridge at the increased speeds and that ooze when tool changing is well controlled.
    
    For the wipe tower external perimeters the internal perimeter speed is used regardless of this setting.
it: Velocità massima di stampa durante lo spurgo nella torre di spurgo e nella stampa degli strati sparsi della torre. Durante lo spurgo, se la velocità del riempimento sparso o quella calcolata in base alla velocità volumetrica massima del filamento è inferiore, verrà utilizzata quella inferiore.
    
    Durante la stampa di strati sparsi, se la velocità delle pareti interne o quella calcolata in base alla velocità volumetrica massima del filamento è inferiore, verrà utilizzata quella inferiore.
    
    Aumentare questa velocità può compromettere la stabilità della torre e aumentare la forza con cui l'ugello entra in collisione con eventuali grumi che si sono formati sulla torre di spurgo.
    
    Prima di aumentare questo parametro oltre il valore predefinito di 90 mm/sec, accertati che la stampante sia in grado di gestire in modo affidabile le maggiori velocità, e che il trasudo del materiale durante il cambio di testina sia ben controllato.
    
    Per i perimetri esterni della torre di spurgo viene utilizzata la velocità dei perimetri interni, indipendentemente da questa impostazione.

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
it: Il materiale metallico del ugello. Determina la resistenza all'abrasione dell'ugello e il tipo di filamento che può essere stampato

en: The minimum print speed to which the printer slows down to maintain the minimum layer time defined above when the slowdown for better layer cooling is enabled.
it: Velocità di stampa minima che la stampante raggiunge, per mantenere la durata minima stimata dello strato definito sopra, quando è abilitata l'opzione 'Rallenta stampa per miglior raffreddamento degli strati'.

en: The minimum wall width that should be used for the first layer is recommended to be set to the same size as the nozzle. This adjustment is expected to enhance adhesion.
it: Si consiglia di impostare la larghezza minima della parete da utilizzare per il primo strato alla stessa dimensione dell'ugello. Si prevede che questa regolazione migliorerà l'adesione.

en: The model is not found, please reselect vendor.
it: Il modello non è stato trovato. Si prega di selezionare nuovamente il produttore.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
it: Il moltiplicatore deve essere compreso nell'intervallo [%.2f, %.2f].

en: The name "%1%" already exists.
it: Il nome "%1%" esiste già.

en: The name cannot be empty.
it: Il nome non può essere vuoto.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
it: Il nome non può essere uguale a quello di un profilo.

en: The name cannot be the same as the system preset name.
it: Il nome non può essere uguale al nome del profilo di sistema.

en: The name cannot exceed 40 characters.
it: Il nome non può superare i 40 caratteri.

en: The name is not allowed to be empty.
it: Il campo nome non può essere vuoto.

en: The name is not allowed to end with space character.
it: Il nome non può terminare con uno spazio.

en: The name is not allowed to start with space character.
it: Il nome non può iniziare con uno spazio.

en: The name is the same as another existing preset name
it: Il nome è lo stesso di un altro nome profilo esistente

en: The name length exceeds the limit.
it: La lunghezza del nome supera il limite.

en: The name may show garbage characters!
it: A causa di una codifica del testo non supportata, potrebbero apparire caratteri inutili!

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
it: Il diametro dell'ugello è stato sincronizzato dalle impostazioni della stampante

en: The nozzle diameter is not found, please reselect.
it: Il diametro del nozzle non trovato, riselezionare.

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
it: La resistenza dell'ugello richiesta dal filamento è superiore a quella dell'ugello predefinito della stampante. Si prega di sostituire l'ugello o il filamento, altrimenti l'ugello potrebbe logorarsi e danneggiarsi.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
it: La temperatura dell'ugello e la velocità volumetrica massima influiranno sui risultati della calibrazione. Si prega di inserire gli stessi valori usati nella stampa. I valori possono essere inseriti automaticamente selezionando un profilo di filamento.

en: The nozzle's hardness. Zero means no checking for nozzle's hardness during slicing.
it: Durezza ugello. Un valore pari a 0 indica che non è necessario controllarla durante l'elaborazione.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determined by bottom shell layers
it: Se lo spessore calcolato dal numero di strati del guscio inferiore è più sottile di questo valore, il numero di strati solidi inferiori sarà aumentato durante l'elaborazione. In questo modo si evita di avere un guscio troppo sottile quando l'altezza dello strato è fine. Un valore pari a 0 indica che questa impostazione è disabilitata e che lo spessore del guscio inferiore è determinato dal numero di strati del guscio inferiore

en: The number of layers on which the elephant foot compensation will be active. The first layer will be shrunk by the elephant foot compensation value, then the next layers will be linearly shrunk less, up to the layer indicated by this value.
it: Il numero di strati su cui sarà attiva la compensazione della zampa d'elefante. Il primo strato verrà ridotto in base al valore della compensazione della zampa d'elefante, mentre gli strati successivi saranno ridotti in modo lineare, fino allo strato indicato da questo parametro.

en: The number of octaves of coherent noise to use. Higher values increase the detail of the noise, but also increase computation time.
it: Il numero di ottave di rumore da utilizzare. Valori più alti aumentano il dettaglio del rumore, ma aumentano anche il tempo di calcolo.

en: The number of other layers print sequence
it: Numero sequenza di stampa degli altri strati

en: The number of printers in use simultaneously cannot be equal to 0.
it: Il numero di stampanti usate contemporaneamente non può essere uguale a 0.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determined by top shell layers
it: Il numero di strati solidi superiori viene aumentato durante l'elaborazione se lo spessore calcolato dagli strati del guscio superiore è più sottile di questo valore. In questo modo si evita di avere un guscio troppo sottile quando l'altezza degli strati è piccola. Il valore 0 indica che questa impostazione è disattivata e che lo spessore del guscio superiore è determinato in modo assoluto dagli strati del guscio superiore

en: The number of user presets cached in the cloud has exceeded the upper limit, newly created user presets can only be used locally.
it: Il numero di profili utente memorizzati nel cloud ha superato il limite massimo. I nuovi profili utente possono essere utilizzati solo in locale.

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
it: Numero di pareti, contati a partire dal centro, sui quali deve essere distribuita la variazione. Valori più bassi indicano che le pareti esterne non cambiano in larghezza

en: The object %1% exceeds the maximum build volume height.
it: L'oggetto %1% supera l'altezza massima del volume di stampa.

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
it: L'oggetto del file %s è troppo piccolo e può essere in metri o pollici.
     Si desidera scalare in millimetri?

en: The part cooling fan speed used for all internal bridges. Set to -1 to use the overhang fan speed settings instead.
    
    Reducing the internal bridges fan speed, compared to your regular fan speed, can help reduce part warping due to excessive cooling applied over a large surface for a prolonged period of time.
it: Velocità della ventola di raffreddamento utilizzata per tutti i ponti interni. Impostalo su -1 per utilizzare invece le impostazioni di velocità della ventola per le sporgenze.
    
    La riduzione della velocità della ventola durante la stampa dei ponti interni, può aiutare ridurre la deformazione di alcune parti dovuta al raffreddamento eccessivo applicato su una superficie ampia per un periodo di tempo prolungato.

en: The pattern that will be used when ironing
it: Motivo che verrà utilizzata durante la stiratura

en: The period of backup in seconds.
it: Periodo di backup in secondi.

en: The physical arrangement and components of a printing device
it: La disposizione fisica e i componenti di un dispositivo di stampa

en: The player is not loaded, please click "play" button to retry.
it: Lettore non caricato; fai clic sul pulsante "Riproduci" per riprovare.

en: The preferred angle of the branches, when they do not have to avoid the model. Use a lower angle to make them more vertical and more stable. Use a higher angle for branches to merge faster.
it: L'angolo di inclinazione preferito dei rami, quando non devono evitare il modello. Utilizzare un'angolazione più bassa per renderli più verticali e più stabili. Utilizzare un'angolazione più alta in modo che i rami si uniscano più velocemente.

en: The prime tower is currently only supported for the Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware and Repetier G-code flavors.
it: La torre di spurgo è attualmente supportata solo per le varianti G-code Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware e Repetier.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
it: La torre di spurgo non è supportata nella stampa "Per oggetto".

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
it: La torre di spurgo non è supportata quando Altezza strato adattiva è abilitato. Richiede che tutti gli oggetti abbiano gli strati della stessa altezza.

en: The prime tower is only supported for multiple objects if they are printed with the same support_top_z_distance
it: La torre di spurgo è supportata per oggetti multipli solo se questi vengono stampati con la stessa 'Distanza Z superiore' (support_top_z_distance)

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
it: La torre di spurgo è supportata solo se tutti gli oggetti hanno la stessa Altezza strato adattiva

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
it: La torre di spurgo richiede che lo "spazio supporto" sia un multiplo dell'altezza dello strato

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
it: La torre di spurgo richiede che tutti gli oggetti siano stampati su un zattera (o base di stampa) con lo stesso numero di strati

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
it: La torre di spurgo richiede che tutti gli oggetti siano elaborati con strati della stessa altezza.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
it: La torre di spurgo richiede che tutti gli oggetti abbiano gli strati della stessa altezza

en: The prime tower requires that support has the same layer height with object.
it: La torre di spurgo richiede che i supporti abbiano gli strati della stessa altezza dell'oggetto.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
it: Il file di stampa supera la dimensione massima consentita (1 GB). Si prega di semplificare il modello ed effettuare di nuovo l'elaborazione.

en: The printer cost per hour
it: Il costo orario della stampante

en: The printer does not currently support auto refill.
it: Attualmente la stampante non supporta la ricarica automatica.

en: The printer does not support sending to printer SD card.
it: La stampante non supporta l'invio alla scheda SD della stampante.

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
it: Il firmware della stampante supporta solo l'assegnazione sequenziale del filamento => slot AMS.

en: The printer has already been bound.
it: La stampante è già stata collegata.

en: The printer has been logged out and cannot connect.
it: La stampante è stata disconnessa e non può connettersi.

en: The printer is busy on other print job
it: La stampante è occupata con altra attività di stampa

en: The printer is currently busy downloading. Please try again after it finishes.
it: La stampante sta scaricando. Attendi il completamento e riprova.

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
it: La stampante sta eseguendo le istruzioni. Riavvia la stampa al termine

en: The printer is required to be in the same LAN as Orca Slicer.
it: La stampante deve essere sulla stessa LAN di OrcaSlicer.

en: The printer mode is incorrect, please switch to LAN Only.
it: La modalità della stampante non è corretta. Passare alla modalità Solo LAN.

en: The printer model was not found, please reselect.
it: Il modello della stampante non è stato trovato, riselezionare.

en: The printer preset is not found, please reselect.
it: La configurazione predefinita della stampante non è stata trovata. Si prega di selezionare nuovamente.

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
it: Il nome del profilo della stampante che hai creato esiste già. Vuoi sovrascriverlo?
    	Sì: Sovrascrivi il profilo della stampante con lo stesso nome, e i profili del filamento e del processo con lo stesso nome saranno ricreati,
    mentre gli altri saranno conservati.
    	Annulla: Non creare un profilo, torna alla pagina di creazione.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
it: Il tipo di stampante selezionato durante la generazione del G-Code non è coerente con la stampante attualmente selezionata. Si consiglia di utilizzare lo stesso tipo di stampante per l'elaborazione del piatto.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
it: La velocità di stampa nel G-code esportato verrà ridotta quando la durata stimata di stampa dello strato è inferiore a questo valore, per ottenere un migliore raffreddamento per questi strati

en: The project is no longer available.
it: Il progetto non è più disponibile.

en: The provided file name is not valid.
it: Il nome del file fornito non è valido.

en: The provided state is not correct.
it: Lo stato fornito non è corretto.

en: The recommended minimum temperature cannot be higher than the recommended maximum temperature.
it: La temperatura minima consigliata non può essere superiore alla temperatura massima consigliata.

en: The recommended minimum temperature is less than 190 degree or the recommended maximum temperature is greater than 300 degree.
it: La temperatura minima consigliata è inferiore a 190 gradi o la temperatura massima consigliata è superiore a 300 gradi.

en: The scarf extends to the entire length of the wall.
it: La sciarpa si estende per tutta la lunghezza della parete.

en: The selected bed type does not match the file. Please confirm before starting the print.
it: Il tipo di piatto selezionato non corrisponde al file. Si prega di confermare prima di avviare la stampa.

en: The selected file
it: Il file selezionato

en: The selected file contains no geometry.
it: Il file selezionato non contiene geometrie.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
it: Il file selezionato contiene molteplici aree disgiunte. Non è supportato.

en: The selected object couldn't be split.
it: L'oggetto selezionato non può essere diviso.

en: The selected preset is null!
it: Il profilo selezionato è nullo!

en: The selected preset: %s is not found.
it: Il profilo selezionato: %s non è stato trovato.

en: The selected printer (%s) is incompatible with the chosen printer profile in the slicer (%s).
it: La stampante selezionata (%s) non è compatibile con il profilo della stampante scelto nel programma (%s).

en: The selected printer is incompatible with the chosen printer presets.
it: La stampante selezionata non è compatibile con i profili della stampante scelti.

en: The server is unable to respond. Please click the link below to check the server status.
it: Il server non è in grado di rispondere. Clicca sul collegamento sottostante per controllare lo stato del server.

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
it: La dimensione del file di stampa è troppo grande. Modifica la dimensione del file e riprova.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
it: La modalità Vaso a spirale non funziona quando un oggetto contiene più di un materiale.

en: The start and end points which is from cutter area to garbage can.
it: I punti di inizio e fine che si trovano dall'area di taglio allo scarico.

en: The start position to print each part of outer wall
it: Indica la posizione di partenza per ogni parte della parete esterna

en: The start, end or step is not valid value.
it: L'inizio, la fine o l'incremento non sono valori validi.

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
it: Impossibile leggere il file fornito perché è vuoto

en: The target object contains only one part and can not be split.
it: L'oggetto di destinazione contiene solo una parte e non può essere diviso.

en: The text cannot be written using the selected font. Please try choosing a different font.
it: Il testo non può essere scritto con il tipo di carattere selezionato. Provare a scegliere un altro font.

en: The travel acceleration setting exceeds the printer's maximum travel acceleration (machine_max_acceleration_travel).
    Orca will automatically cap the travel acceleration speed to ensure it doesn't surpass the printer's capabilities.
    You can adjust the machine_max_acceleration_travel value in your printer's configuration to get higher speeds.
it: L'impostazione di accelerazione dello spostamento supera quella massima prevista dalla stampante.(machine_max_acceleration_travel).
    Orca limiterà automaticamente la velocità di accelerazione dello spostamento per garantire che non superi le capacità della stampante.
    Per ottenere velocità più elevate, è possibile regolare il valore machine_max_acceleration_travel nelle impostazioni della stampante.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
it: Il tipo dell'ultima parte dell'oggetto solido non può essere modificato.

en: The uploads are still ongoing
it: I caricamenti sono ancora in corso

en: The vector has two elements: x and y coordinate of the point. Values in mm.
it: Il vettore ha due elementi: le coordinate x e y del punto. Valori in mm.

en: The vector has two elements: x and y dimension of the bounding box. Values in mm.
it: Il vettore ha due elementi: le dimensioni x e y del riquadro di delimitazione. Valori in mm.

en: The vendor can not be a number. Please re-enter.
it: Il produttore non può essere un numero. Si prega di inserire di nuovo.

en: The version of Orca Slicer is too low and needs to be updated to the latest version before it can be used normally
it: La versione di OrcaSlicer è obsoleta. Devi aggiornarla all'ultima versione 
    prima di poter utilizzare normalmente il programma

en: The volume of material to prime extruder on tower.
it: Volume materiale da usare per la torre di spurgo.

en: The volume of the object is zero
it: Il volume dell'oggetto è zero

en: The volume to be rammed before the toolchange.
it: Volume di filamento da modellare prima del cambio di testina.

en: The width of the interlocking structure beams.
it: Larghezza delle travi della struttura ad incastro.

en: The width within which to jitter. It's advised to be below outer wall line width
it: Ampiezza e la profondità delle oscillazioni dell’ugello. Si consiglia di mantenerla inferiore alla larghezza della linee delle pareti esterne.

en: The wipe speed is determined by the speed of the current extrusion role.e.g. if a wipe action is executed immediately following an outer wall extrusion, the speed of the outer wall extrusion will be utilized for the wipe action.
it: La velocità di spurgo è determinata dalla velocità del ruolo di estrusione corrente, ad esempio: se un'azione di spurgo viene eseguita immediatamente dopo un'estrusione della parete esterna, la velocità di estrusione della parete esterna verrà utilizzata per l'azione di spurgo.

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
it: La velocità di spurgo è determinata dall'impostazione della velocità specificata in questa configurazione. Se il valore è espresso in percentuale (ad es. 80%), verrà calcolato in base all'impostazione della 'Velocità di spostamento' di cui sopra. Il valore predefinito per questo parametro è 80%

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
it: La torre di spurgo può essere utilizzata per pulire i residui presenti sull'ugello e stabilizzare la pressione della camera all'interno dell'ugello, al fine di evitare difetti estetici durante la stampa.

en: The z gap between the bottom support interface and object
it: Determina lo spazio Z tra l'interfaccia di supporto inferiore e l'oggetto

en: The z gap between the top support interface and object
it: Determina lo spazio Z tra l'interfaccia di supporto superiore e l'oggetto

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
it: Filamenti non compatibili, la sincronizzazione non è stata eseguita.

en: There are no tasks to be sent!
it: Non ci sono attività da inviare!

en: There are several IP addresses resolving to hostname %1%.
    Please select one that should be used.
it: Esistono diversi indirizzi IP che risolvono il nome host %1%.
    Selezionare quello da utilizzare.

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
it: Ci sono alcuni filamenti sconosciuti nelle mappature AMS. Si prega di verificare se sono i filamenti richiesti. Se sono a posto, fai clic su "Conferma" per iniziare a stampare.

en: There are some unknown filaments mapped to generic preset. Please update Orca Slicer or restart Orca Slicer to check if there is an update to system presets.
it: Ci sono alcuni filamenti sconosciuti mappati su un profilo generico. Aggiorna OrcaSlicer o riavvia OrcaSlicer per verificare se è presente un aggiornamento dei profili di sistema.

en: There are warnings after slicing models:
it: Ci sono avvisi dopo aver elaborato i modelli:

en: There is %d config exported. (Only non-system configs) | There are %d configs exported. (Only non-system configs)
it[0]: Viene esportata %d configurazione. (Solo configurazioni non di sistema)
it[1]: Vengono esportate %d configurazioni. (Solo configurazioni non di sistema)

en: There is %d config imported. (Only non-system and compatible configs) | There are %d configs imported. (Only non-system and compatible configs)
it[0]: È stata importata %d configurazione. (Solo configurazioni non di sistema e compatibili)
it[1]: Sono state importate %d configurazioni. (Solo configurazioni non di sistema e compatibili)

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to override the historical result?
it: C'è già un risultato di calibrazione precedente con lo stesso nome: %s. Ne può essere salvato solo uno. Sei sicuro di voler sovrascrivere il risultato precedente?

en: There is no device available to send printing.
it: Non è disponibile alcun dispositivo per inviare la stampa.

en: There may be escape characters in the custom printer vendor or model. Please delete and re-enter.
it: Potrebbero essere presenti caratteri speciali nei valori immessi di produttore o modello di stampante personalizzata. Si prega di eliminarli e inserirli nuovamente.

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
it: Potrebbero essere presenti caratteri speciali nei valori immessi di produttore o seriale del filamento. Si prega di eliminare e inserire nuovamente.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
it: Si è verificato un problema di connessione con la stampante. Riprovare.

en: Thick external bridges
it: Ponti esterni spessi

en: Thick internal bridges
it: Ponti interni spessi

en: Thickness
it: Spessore

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
it: Questo G-code viene inserito ad ogni nuovo strato prima del sollevamento sull'asse Z

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
it: Questo G-code verrà utilizzato come codice per la pausa di stampa. Gli utenti possono inserire il G-code di pausa nel visualizzatore G-code

en: This G-code will be used as a custom code
it: Questo G-code verrà utilizzato come codice personalizzato

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
it: Impossibile leggere il file OBJ perché è vuoto.

en: This action is not revertible.
    Do you want to proceed?
it: Questa azione non è reversibile.
    Vuoi procedere?

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate with solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.
it: Questa azione interromperà una corrispondenza di taglio.
    In seguito, la coerenza del modello non può essere garantita.
    
    Per manipolare parti solide o volumi negativi è necessario invalidare prima le informazioni di taglio.

en: This calibration does not support the currently selected nozzle diameter
it: Questa calibrazione non supporta il diametro dell'ugello attualmente selezionato

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analyzed and calculated automatically.
it: Controlla la generazione della tesa esterna e/o interna dei modelli. Se impostato ad Auto, la larghezza della tesa viene analizzata e calcolata automaticamente.

en: This experimental setting uses G10 and G11 commands to have the firmware handle the retraction. This is only supported in recent Marlin.
it: Questa impostazione sperimentale utilizza i comandi G10 e G11 per fare in modo che il firmware gestisca la retrazione. Questo è supportato solo nella versione recente di Marlin.

en: This factor affects the amount of material for bottom solid infill. 
    
    The actual bottom solid infill flow used is calculated by multiplying this value with the filament flow ratio, and if set, the object's flow ratio.
it: Questo valore influenza la quantità di materiale utilizzata per il riempimento solido della superficie inferiore. 
    
    Il flusso di stampa effettivo utilizzato nelle superfici inferiori viene calcolato moltiplicando questo valore con il flusso di stampa del filamento e, se impostato, con il flusso di stampa dell'oggetto.

en: This factor affects the amount of material for scarf joints.
it: Questo fattore influisce sulla quantità di materiale utilizzata per le cucitura a sciarpa.

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish. 
    
    The actual top surface flow used is calculated by multiplying this value with the filament flow ratio, and if set, the object's flow ratio.
it: Questo valore influenza la quantità di materiale utilizzata per il riempimento solido della superficie superiore. Puoi diminuirlo leggermente per avere una finitura liscia sulla superficie. 
    
    Il flusso di stampa effettivo utilizzato nelle superfici superiori viene calcolato moltiplicando questo valore con il flusso di stampa del filamento e, se impostato, con il flusso di stampa dell'oggetto.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
it: Il file contiene oggetti posizionati ad altezze diverse.
    Invece di considerarli come oggetti multipli, è necessario
    considerarlo come singolo oggetto con più parti?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
it: Questo G-code viene inserito al cambio di filamento, compresi i comandi T per attivare il cambio della testina

en: This gcode is inserted when the extrusion role is changed
it: Questo gcode viene inserito quando viene modificato il ruolo di estrusione

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
it: Questo G-code viene inserito a ogni nuovo strato dopo il sollevamento sull'asse Z

en: This is a default preset.
it: Questo è un profilo predefinito.

en: This is a single extruder multi-material printer, diameters of all extruders will be set to the new value. Do you want to proceed?
it: Questa è una stampante multimateriale a singolo estrusore. I diametri di tutti gli estrusori saranno impostati sul nuovo valore. Vuoi procedere?

en: This is a system preset.
it: Questo è un profilo di sistema.

en: This is the newest version.
it: Hai la versione più recente.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
it: Indica il numero di strati solidi del guscio inferiore, incluso lo strato della superficie inferiore. Se lo spessore calcolato con questo valore è più sottile dello spessore del guscio inferiore, il numero degli strati del guscio inferiore sarà aumentato

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
it: Indica il numero di strati solidi del guscio superiore, compreso lo strato della superficie superiore. Se lo spessore calcolato con questo valore è più sottile dello spessore del guscio superiore, gli strati del guscio superiore verranno aumentati

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
it: Indica la velocità per vari gradi di sporgenza. I gradi di sporgenza sono espressi come percentuale della larghezza della linea. Velocità 0 significa che non c'è rallentamento per l'intervallo di gradi di sporgenza e viene utilizzata la velocità della parete

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle.
it: Questo tipo di macchina può contenere solo %d risultati per ogni ugello.

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle. This result will not be saved.
it: Questo tipo di macchina può contenere solo %d risultati per ogni ugello. Questo risultato non verrà salvato.

en: This machine type can only hold 16 history results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?
it: Questo tipo di macchina può contenere solo 16 risultati per ugello. Puoi eliminare i risultati precedenti esistenti e quindi avviare la calibrazione, oppure puoi continuare la calibrazione ma non puoi creare nuovi risultati di calibrazione.
    Vuoi comunque continuare la calibrazione?

en: This model features text embossment on the top surface. For optimal results, it is advisable to set the 'One Wall Threshold(min_width_top_surface)' to 0 for the 'Only One Wall on Top Surfaces' to work best.
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
it: Questo modello presenta una goffratura del testo sulla superficie superiore. Per ottenere risultati ottimali, si consiglia di impostare la 'Soglia di una parete(min_width_top_surface)' su 0 affinché la 'Soglia di una sola parete sulle superfici superiori' funzioni al meglio.
    Sì - Modificare automaticamente queste impostazioni
    No - Non modificare queste impostazioni per me

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
it: Questo oggetto viene utilizzato per spurgare l'ugello dopo un cambio di filamento, per risparmiare filamento e ridurre il tempo di stampa. I colori degli oggetti saranno mescolati. Non avrà effetto, a meno che la torre di spurgo non sia abilitata.

en: This only takes effect during printing
it: Questo ha effetto solo in fase di stampa

en: This option can be changed later in preferences, under 'Load Behaviour'.
it: Questa opzione può essere modificata in seguito nelle preferenze, in 'Comportamento di caricamento'.

en: This option can help reduce pillowing on top surfaces in heavily slanted or curved models.
    
    By default, small internal bridges are filtered out and the internal solid infill is printed directly over the sparse infill. This works well in most cases, speeding up printing without too much compromise on top surface quality. 
    
    However, in heavily slanted or curved models, especially where too low a sparse infill density is used, this may result in curling of the unsupported solid infill, causing pillowing.
    
    Enabling limited filtering or no filtering will print internal bridge layer over slightly unsupported internal solid infill. The options below control the sensitivity of the filtering, i.e. they control where internal bridges are created.
    
    1. Filter - enables this option. This is the default behavior and works well in most cases.
    
    2. Limited filtering - creates internal bridges on heavily slanted surfaces while avoiding unnecessary bridges. This works well for most difficult models.
    
    3. No filtering - creates internal bridges on every potential internal overhang. This option is useful for heavily slanted top surface models; however, in most cases, it creates too many unnecessary bridges.
it: Questa opzione può aiutare a ridurre le lacune o fori sulle superfici superiori nei modelli molto inclinati o curvi.
    
    Per impostazione predefinita, i ponti piccoli interni vengono filtrati e il riempimento solido interno viene estruso direttamente sul riempimento sparso. Ciò funziona bene nella maggior parte dei casi, velocizzando la stampa senza compromettere troppo la qualità della superficie superiore. 
    
    Tuttavia, nei modelli molto inclinati o curvi, in particolare quando viene utilizzata una densità di riempimento rado troppo bassa, ciò potrebbe causare deformazioni nel riempimento solido senza supporto e lacune o fori.
    
    Abilitando 'Filtraggio limitato' o 'Nessun filtraggio' farà in modo che lo strato di ponti interni sia stampato sul riempimento solido interno con pochi supporti. Le opzioni sottostanti controllano la sensibilità del filtraggio, ovvero controllano dove vengono creati i ponti interni.
    
    1. Filtra: abilita questa opzione. Questo è il comportamento predefinito e funziona bene nella maggior parte dei casi.
    
    2. Filtraggio limitato: crea ponti interni su superfici fortemente inclinate evitando ponti non necessari. Funziona bene per la maggior parte dei modelli complessi.
    
    3. Nessun filtraggio: crea ponti interni su ogni potenziale sporgenza interna. Questa opzione è utile per modelli di superficie superiore fortemente inclinati; tuttavia, nella maggior parte dei casi, crea troppi ponti non necessari.

en: This option causes the inner seams to be shifted backwards based on their depth, forming a zigzag pattern.
it: Questa opzione fa sì che le cuciture interne vengano spostate all'indietro in base alla loro profondità, formando un motivo a zig-zag.

en: This option creates bridges for counterbore holes, allowing them to be printed without support. Available modes include:
    1. None: No bridge is created.
    2. Partially Bridged: Only a part of the unsupported area will be bridged.
    3. Sacrificial Layer: A full sacrificial bridge layer is created.
it: Questa opzione consente di creare ponti per i fori svasati, consentendone la stampa senza supporto. Le modalità disponibili sono:
    1. Nessuno: non viene creato alcun ponte.
    2. Parzialmente collegato: solo una parte dell'area non supportata verrà collegata.
    3. Strato sacrificale: viene creato uno strato-ponte sacrificale completo.

en: This option determines the additional distance by which the adaptive bed mesh area should be expanded in the XY directions.
it: Questa opzione determina la distanza aggiuntiva in base alla quale l'area della matrice del piatto adattiva deve essere espansa nelle direzioni XY.

en: This option determines the overhang threshold for the application of scarf joint seams. If the unsupported portion of the perimeter is less than this threshold, scarf joint seams will be applied. The default threshold is set at 40% of the external wall's width. Due to performance considerations, the degree of overhang is estimated.
it: Questa opzione determina la soglia di sporgenza per l'applicazione di cuciture a sciarpa. Se la porzione non supportata del perimetro è inferiore a questa soglia, verranno applicate cuciture a sciarpa. La soglia predefinita è impostata al 40% della larghezza della parete esterna. Per motivi di prestazioni, il grado di sporgenza viene stimato.

en: This option enables the generation of an extra bridge layer over internal and/or external bridges.
    
    Extra bridge layers help improve bridge appearance and reliability, as the solid infill is better supported. This is especially useful in fast printers, where the bridge and solid infill speeds vary greatly. The extra bridge layer results in reduced pillowing on top surfaces, as well as reduced separation of the external bridge layer from its surrounding perimeters.
    
    It is generally recommended to set this to at least 'External bridge only', unless specific issues with the sliced model are found.
    
    Options:
    1. Disabled - does not generate second bridge layers. This is the default and is set for compatibility purposes.
    2. External bridge only - generates second bridge layers for external-facing bridges only. Please note that small bridges that are shorter or narrower than the set number of perimeters will be skipped as they would not benefit from a second bridge layer. If generated, the second bridge layer will be extruded parallel to the first bridge layer to reinforce the bridge strength.
    3. Internal bridge only - generates second bridge layers for internal bridges over sparse infill only. Please note that the internal bridges count towards the top shell layer count of your model. The second internal bridge layer will be extruded as close to perpendicular to the first as possible. If multiple regions in the same island, with varying bridge angles are present, the last region of that island will be selected as the angle reference.
    4. Apply to all - generates second bridge layers for both internal and external-facing bridges
it: Questa opzione consente la generazione di un ulteriore strato di ponti interni e/o esterni.
    
    Gli strati di ponte aggiuntivi aiutano a migliorare l'aspetto e l'affidabilità del ponte, poiché il riempimento solido è sostenuto in maniera migliore. Ciò è particolarmente utile nelle stampanti veloci, in cui le velocità di estrusione dei ponti e del riempimento solido variano notevolmente. Gli strati di ponte aggiuntivi determinano una riduzione delle lacune o fori sulle superfici superiori, nonché una ridotta separazione dello strato dei ponti esterni dalle pareti circostanti.
    
    In genere si consiglia di impostare almeno su 'Solo ponti esterni', a meno che non vengano riscontrati problemi specifici con il modello elaborato.
    
    Opzioni:
    1. Disabilitato: non genera secondi strati di ponti. Questa è l'impostazione predefinita ed è impostata
    per scopi di compatibilità.
    2. Solo ponti esterni: genera secondi strati di ponti solo per ponti esterni. Da notare che i ponti più corti o più stretti del numero di perimetri impostato verranno ignorati in quanto non trarrebbero vantaggio da un secondo strato di ponte. Se generato, il secondo strato di ponte verrà estruso parallelamente al primo strato per aumentare la resistenza del ponte.
    3. Solo ponti interni: genera secondi strati di ponti solo per ponti interni su riempimento sparso. Da notare che i ponti interni vengono considerati per il conteggio degli strati del guscio superiore del modello. Il secondo strato di ponte interno verrà estruso il più perpendicolarmente possibile rispetto al primo. Se nella stessa isola sono presenti più regioni con angoli di ponte variabili, l'ultima regione di quell'isola verrà selezionata come riferimento angolare.
    4. Applica a tutti: genera secondi strati di ponti sia per i ponti interni che esterni

en: This option is enabled if machine support controlling chamber temperature
    G-code command: M141 S(0-255)
it: Questa opzione è abilitata se la macchina supporta il controllo della temperatura della camera di stampa
    Comando G-code: M141 S(0-255)

en: This option sets the max point for the allowed bed mesh area. Due to the probe's XY offset, most printers are unable to probe the entire bed. To ensure the probe point does not go outside the bed area, the minimum and maximum points of the bed mesh should be set appropriately. OrcaSlicer ensures that adaptive_bed_mesh_min/adaptive_bed_mesh_max values do not exceed these min/max points. This information can usually be obtained from your printer manufacturer. The default setting is (99999, 99999), which means there are no limits, thus allowing probing across the entire bed.
it: Questa opzione imposta il punto massimo per l'area consentita della matrice del piatto. A causa della compensazione XY della sonda, la maggior parte delle stampanti non è in grado di sondare l'intero piatto. Per garantire che il punto della sonda non esca dall'area del piatto, i punti minimo e massimo della matrice del piatto devono essere impostati in modo appropriato. OrcaSlicer garantisce che i valori adaptive_bed_mesh_min/adaptive_bed_mesh_max non superino questi punti min/max. In genere queste informazioni possono essere ottenute dal produttore della stampante. L'impostazione predefinita è (99999, 99999), il che significa che non ci sono limiti, consentendo così di sondare l'intero piatto.

en: This option sets the min point for the allowed bed mesh area. Due to the probe's XY offset, most printers are unable to probe the entire bed. To ensure the probe point does not go outside the bed area, the minimum and maximum points of the bed mesh should be set appropriately. OrcaSlicer ensures that adaptive_bed_mesh_min/adaptive_bed_mesh_max values do not exceed these min/max points. This information can usually be obtained from your printer manufacturer. The default setting is (-99999, -99999), which means there are no limits, thus allowing probing across the entire bed.
it: Questa opzione imposta il punto minimo per l'area consentita della matrice del piatto. A causa della compensazione XY della sonda, la maggior parte delle stampanti non è in grado di sondare l'intero piatto. Per garantire che il punto della sonda non esca dall'area del piatto, i punti minimo e massimo della matrice del piatto devono essere impostati in modo appropriato. OrcaSlicer garantisce che i valori adaptive_bed_mesh_min/adaptive_bed_mesh_max non superino questi punti min/max. In genere queste informazioni possono essere ottenute dal produttore della stampante. L'impostazione predefinita è (-99999, -99999), il che significa che non ci sono limiti, consentendo così di sondare l'intero piatto.

en: This option sets the preferred distance between probe points (grid size) for the X and Y directions, with the default being 50mm for both X and Y.
it: Questa opzione imposta la distanza preferita tra i punti della sonda (dimensione della griglia) per le direzioni X e Y, con il valore predefinito di 50 mm sia per X che per Y.

en: This option sets the printing speed for scarf joints. It is recommended to print scarf joints at a slow speed (less than 100 mm/s).  It's also advisable to enable 'Extrusion rate smoothing' if the set speed varies significantly from the speed of the outer or inner walls. If the speed specified here is higher than the speed of the outer or inner walls, the printer will default to the slower of the two speeds. When specified as a percentage (e.g., 80%), the speed is calculated based on the respective outer or inner wall speed. The default value is set to 100%.
it: Questa opzione imposta la velocità di stampa per le cuciture a sciarpa. È consigliabile stampare le cuciture a a sciarpa a una velocità bassa (inferiore a 100 mm/s). È anche opportuno attivare l'opzione 'Livellamento velocità di estrusione' se la velocità impostata varia in modo significativo rispetto alla velocità delle pareti esterne o interne. Se la velocità specificata qui è superiore alla velocità delle pareti esterne o interne, la stampante utilizzerà per impostazione predefinita la velocità più lenta delle due. Se specificata come percentuale (ad esempio 80%), la velocità viene calcolata in base alla velocità della parete esterna o interna. Il valore predefinito è impostato su 100%.

en: This option sets the threshold angle for applying a conditional scarf joint seam.
    If the maximum angle within the perimeter loop exceeds this value (indicating the absence of sharp corners), a scarf joint seam will be used. The default value is 155°.
it: Questa opzione imposta la soglia dell'angolo per l'applicazione di una cucitura a sciarpa condizionale.
    Se l'angolo massimo all'interno dell'anello perimetrale supera questo valore (che indica l'assenza di spigoli vivi), si utilizzerà una cucitura a sciarpa. Il valore predefinito è 155°.

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used by default.
it: Questa opzione rileva automaticamente le aree interne strette di riempimento solido. Se abilitato, per queste aree, verrà utilizzato il motivo Concentrico per velocizzare la stampa. Altrimenti, per impostazione predefinita, verrà utilizzato il motivo Rettilineo.

en: This option will drop the temperature of the inactive extruders to prevent oozing.
it: Questa opzione abbasserà la temperatura degli estrusori inattivi per evitare il trasudo del materiale.

en: This parameter smooths out sudden extrusion rate changes that happen when the printer transitions from printing a high flow (high speed/larger width) extrusion to a lower flow (lower speed/smaller width) extrusion and vice versa.
    
    It defines the maximum rate by which the extruded volumetric flow in mm3/sec can change over time. Higher values mean higher extrusion rate changes are allowed, resulting in faster speed transitions.
    
    A value of 0 disables the feature. 
    
    For a high speed, high flow direct drive printer (like the Bambu lab or Voron) this value is usually not needed. However it can provide some marginal benefit in certain cases where feature speeds vary greatly. For example, when there are aggressive slowdowns due to overhangs. In these cases a high value of around 300-350mm3/s2 is recommended as this allows for just enough smoothing to assist pressure advance achieve a smoother flow transition.
    
    For slower printers without pressure advance, the value should be set much lower. A value of 10-15mm3/s2 is a good starting point for direct drive extruders and 5-10mm3/s2 for Bowden style. 
    
    This feature is known as Pressure Equalizer in Prusa slicer.
    
    Note: this parameter disables arc fitting.
it: Questo parametro attenua le variazioni improvvise della velocità di estrusione che si verificano quando la stampante passa dalla stampa di un'estrusione ad alto flusso (alta velocità/larghezza maggiore) a un'estrusione a basso flusso (bassa velocità/larghezza inferiore) e viceversa.
    
    Definisce la velocità massima con cui la portata volumetrica estrusa in mm3/sec può variare nel tempo. Valori più alti significano che sono consentite variazioni più elevate della velocità di estrusione, con conseguenti transizioni di velocità più rapide.
    
    Il valore 0 disabilita questa funzione. 
    
    Per le stampanti con estrusore diretto ad alta velocità e ad alto flusso (come Bambu lab o Voron) questo valore di solito non è necessario. Tuttavia può fornire alcuni vantaggi marginali in alcuni casi in cui le velocità di stampa di alcuni elementi variano notevolmente, ad esempio quando ci sono rallentamenti aggressivi dovuti a sporgenze. In questi casi si consiglia un valore elevato di circa 300-350 mm3/s2 in quanto ciò consente un livellamento sufficiente per aiutare l'anticipo di pressione a ottenere una transizione di flusso più graduale.
    
    Per le stampanti più lente senza anticipo di pressione, l'opzione deve essere impostata su un valore molto più basso. Un valore di 10-15 mm3/s2 è un buon punto di partenza per gli estrusori a trasmissione diretta e di 5-10 mm3/s2 per quelli Bowden. 
    
    Questa funzione è nota come Equalizzatore di Pressione in Prusa slicer.
    
    Nota: questo parametro disabilita l'adattamento ad arco.

en: This part cooling fan speed is applied when printing support interfaces. Setting this parameter to a higher than regular speed  reduces the layer binding strength between supports and the supported part, making them easier to separate.
    Set to -1 to disable it.
    This setting is overridden by disable_fan_first_layers.
it: Velocità della ventola di raffreddamento utilizzata quando si stampano le interfacce di supporto. Impostare questo parametro su una velocità superiore a quella normale riduce la forza di legame dello strato tra i supporti e la parte supportata, rendendoli più facili da separare.
    Impostalo su -1 per disattivarlo.
    Questa impostazione è sovrascritta da disable_fan_first_layers.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
it: Il piatto è bloccato.
    Non è possibile eseguire la disposizione automatica su questo piatto.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
it: Il piatto è bloccato.
    Non puoi orientare automaticamente questo piatto.

en: This printer does not support printing all plates
it: Questa stampante non supporta la stampa di piatti multipli

en: This separate setting will affect the speed of perimeters having radius <= small_perimeter_threshold (usually holes). If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated on the outer wall speed setting above. Set to zero for auto.
it: Questa impostazione influenzerà la velocità di stampa dei perimetri con raggio <= small_perimeter_threshold (di solito fori). Se espresso in percentuale (ad esempio: 80%) verrà calcolato sull'impostazione della velocità delle pareti esterne di cui sopra. Impostare su zero per auto.

en: This sets the threshold for small perimeter length. Default threshold is 0mm
it: In questo modo viene impostata la soglia per la lunghezza dei perimetri piccoli. La soglia predefinita è 0 mm

en: This setting adds an extra wall to every other layer. This way the infill gets wedged vertically between the walls, resulting in stronger prints. 
    
    When this option is enabled, the ensure vertical shell thickness option needs to be disabled. 
    
    Using lightning infill together with this option is not recommended as there is limited infill to anchor the extra perimeters to.
it: Questa impostazione aggiunge una parete extra ad ogni altro strato. In questo modo il riempimento si incastra verticalmente tra le pareti, ottenendo stampe più resistenti. 
    
    Quando questa opzione è abilitata, l'opzione 'Garantisci spessore verticale del guscio' deve essere disabilitata. 
    
    Si sconsiglia l'utilizzo del riempimento a fulmine insieme a questa opzione, poiché la quantità di riempimento a cui ancorare le pareti aggiuntive è limitata.

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
it: Questa impostazione determina la distanza tra i nodi di supporto ad albero vicini.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
it: Questa impostazione determina il diametro iniziale dei nodi di supporto.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
it: Questa impostazione determina l'angolo massimo di sporgenza che i rami del supporto ad albero possono raggiungere. Se l'angolo viene aumentato, i rami possono essere stampati più orizzontalmente, permettendo loro di arrivare più lontano.

en: This setting is only used for model size tunning with small value in some cases.
    For example, when model size has small error and hard to be assembled.
    For large size tuning, please use model scale function.
    
    The value will be reset to 0.
it: Questa impostazione viene utilizzata solo per regolare le dimensioni del modello con valori esigui.
    Ad esempio, quando le dimensioni del modello presentano piccoli errori o quando le tolleranze non sono corrette. Per regolazioni di grandi dimensioni, si prega di utilizzare la funzione di scala del modello.
    
    Il valore verrà reimpostato a 0.

en: This setting specifies the count of support walls in the range of [0,2]. 0 means auto.
it: Questa impostazione specifica il numero di pareti del supporto nell'intervallo [0,2]. Se impostato a 0, è automatico.

en: This setting specifies whether to add infill inside large hollows of tree support
it: Questa impostazione specifica se aggiungere il riempimento all'interno di grandi cavità del supporto dell'albero

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
it: Questa impostazione indica il volume del filamento che può essere fuso ed estruso al secondo. Nel caso la velocità di stampa impostata sia troppo alta, questa viene limitata in base alla velocità volumetrica massima. Questo valore non può essere zero

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
it: Questo software utilizza componenti open source il cui diritto d'autore e altri diritti di proprietà appartengono ai rispettivi proprietari

en: This stops the transmission of data to Bambu's cloud services. Users who don't use BBL machines or use LAN mode only can safely turn on this function.
it: Questo interrompe la trasmissione dei dati ai servizi cloud di Bambu. Gli utenti che non utilizzano macchine BBL o che utilizzano la modalità Solo LAN possono attivare questa funzione in tutta sicurezza.

en: This string is edited by RammingDialog and contains ramming specific parameters.
it: Questa stringa è stata modifcata da RammingDialog e contiene parametri specifici per l'operazione di modellazione della punta del filamento.

en: This value governs the thickness of the internal bridge layer. This is the first layer over sparse infill. Decrease this value slightly (for example 0.9) to improve surface quality over sparse infill.
    
    The actual internal bridge flow used is calculated by multiplying this value with the bridge flow ratio, the filament flow ratio, and if set, the object's flow ratio.
it: Questo valore regola lo spessore dello strato dei ponti interni. È il primo strato sopra il riempimento sparso. Ridurre leggermente questo valore (ad esempio 0,9) per migliorare la qualità della superficie sopra i riempimenti radi.
    Il flusso effettivo utilizzato nei ponti interni viene calcolato moltiplicando questo valore con il flusso di stampa dei ponti, flusso di stampa del filamento e, se impostato, con il flusso di stampa dell'oggetto.

en: This value will be added (or subtracted) from all the Z coordinates in the output G-code. It is used to compensate for bad Z endstop position: for example, if your endstop zero actually leaves the nozzle 0.3mm far from the print bed, set this to -0.3 (or fix your endstop).
it: Questo valore sarà aggiunto (o sottratto) da tutte le coordinate Z nel G-code di uscita. Viene utilizzato per compensare una posizione di finecorsa Z errata: per esempio, se la posizione minima del finecorsa rimane in realtà 0.3 mm lontano dal piano, imposta questo valore a -0.3 (o sistema il finecorsa).

en: This vector saves required volumes to change from/to each tool used on the wipe tower. These values are used to simplify creation of the full purging volumes below.
it: Questo vettore salva i volumi necessari per il passaggio da/a ogni filamento usato per la torre di spurgo. Questi valori vengono utilizzati per semplificare la creazione dei volumi di spurgo completi riportati di seguito.

en: Threshold angle
it: Angolo di soglia

en: Threshold overlap
it: Soglia sovrapposizione

en: Time
it: Tempo

en: Time Estimation
it: Tempo stimato

en: Time cost
it: Costo orario

en: Time lapse G-code
it: G-code timelapse

en: Time taken to switch tools. It's usually applicable for tool changers or multi-tool machines. For single-extruder multi-material machines, it's typically 0. For statistics only
it: Tempo impiegato per cambiare testina. Di solito è applicabile per le macchine con cambio di testina o multitestina. Per le macchine multimateriale a estrusore singolo, è in genere 0. Solo a fini statistici

en: Time to load new filament when switch filament. It's usually applicable for single-extruder multi-material machines. For tool changers or multi-tool machines, it's typically 0. For statistics only
it: Durata di caricamento del nuovo filamento. Di solito è applicabile per macchine multimateriale a singolo estrusore. Per le macchine con cambio di testina o multitestina, di solito è 0. Solo a fini statistici

en: Time to unload old filament when switch filament. It's usually applicable for single-extruder multi-material machines. For tool changers or multi-tool machines, it's typically 0. For statistics only
it: Durata di scaricamento del vecchio filamento. Di solito è applicabile per macchine multimateriale a singolo estrusore. Per le macchine con cambio di testina o multitestina, di solito è 0. Solo a fini statistici

en: Time to wait after the filament is unloaded. May help to get reliable toolchanges with flexible materials that may need more time to shrink to original dimensions.
it: Tempo di attesa dopo lo scarico del filamento. Può aiutare ad ottenere cambi di testina affidabili con materiali flessibili che potrebbero richiedere più tempo per tornare alle dimensioni originali.

en: Time-lapse
it: Timelapse

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
it: Timelapse
    Sapevi che puoi generare un video timelapse durante ogni stampa?

en: Timelapse is not supported because Print sequence is set to "By object".
it: Timelapse non è supportato perché la sequenza di stampa è impostata su "Per oggetto".

en: Timestamp
it: Marca temporale

en: Timestamps
it: Marca temporale

en: Tiny / Wide glyphs
it: Glifi piccoli / larghi

en: Tip Diameter
it: Diametro della punta

en: Tips
it: Suggerimenti

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = Bambu, Family = Basic, Matte)
it: Suggerimenti per la calibrazione dei materiali: 
    - Materiali che possono condividere la stessa temperatura del piano riscaldato
    - Diverse marche e famiglie di filamenti (Marca = Bambu, Famiglia = Basic, Matte)

en: Tips:
it: Suggerimenti:

en: Title
it: Titolo

en: To
it: A

en: To Volumetric Speed
it: Alla velocità volumetrica

en: To do that please specify a new name for the preset.
it: Specificaun nuovo nome per il profilo per effettuare l'operazione.

en: To k Value
it: Al valore k

en: To minimize the visibility of the seam in a closed loop extrusion, a small inward movement is executed before the extruder leaves the loop.
it: Per ridurre al minimo la visibilità della cucitura in un'estrusione ad anello chiuso, viene eseguito un piccolo movimento verso l'interno prima che l'estrusore lasci il perimetro.

en: To minimize visibility of potential overextrusion at the start of an external perimeter when printing with Outer/Inner or Inner/Outer/Inner wall print order, the de-retraction is performed slightly on the inside from the start of the external perimeter. That way any potential over extrusion is hidden from the outside surface. 
    
    This is useful when printing with Outer/Inner or Inner/Outer/Inner wall print order as in these modes it is more likely an external perimeter is printed immediately after a de-retraction move.
it: Per ridurre al minimo la visibilità di una potenziale sovraestrusione all'inizio di un perimetro esterno quando si stampa con l'ordine Esterno/Interno o Interno/Esterno/Interno, la de-retrazione viene eseguita leggermente verso l'interno, a partire dall'inizio del perimetro esterno. In questo modo qualsiasi potenziale sovraestrusione viene nascosta dalla superficie esterna. 
    
    Ciò è utile quando si stampa con l'ordine Esterno/Interno o Interno/Esterno/Interno, poiché in queste modalità è più probabile che venga stampato un perimetro esterno immediatamente dopo un movimento di de-retrazione.

en: To objects
it: In oggetti

en: To parts
it: In parti

en: To reduce the waiting time after tool change, Orca can preheat the next tool while the current tool is still in use. This setting specifies the time in seconds to preheat the next tool. Orca will insert a M104 command to preheat the tool in advance.
it: Per ridurre il tempo di attesa dopo il cambio di testina, Orca può preriscaldare la testina successiva mentre quella corrente è ancora in uso. Questa impostazione specifica il tempo in secondi per preriscaldare la testina successiva. Orca inserirà un comando M104 per preriscaldare la testina in anticipo.

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
it: Per salvare il taglio corrispondente puoi eliminare tutte le connessioni tra gli oggetti correlati.

en: To use a custom CA file, please import your CA file into Certificate Store / Keychain.
it: Per utilizzare un file CA personalizzato, importa il tuo file CA sull'archivio dei certificati di sistema / portachiavi.

en: Toggle Wireframe
it: Attiva/disattiva modello reticolato

en: Tolerance
it: Tolleranza

en: Too large elephant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
it: Il valore di compensazione della zampa d'elefante è troppo grande.
    Se i problemi di zampa d'elefante sono significativi, controllare altre impostazioni.
    Ad esempio, la temperatura del piatto potrebbe essere troppo alta.
    
    Il valore verrà reimpostato a 0.

en: Too large line width
it: Larghezza linea troppo grande

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
it: Spaziatura di stiratura troppo piccola.
    È stata ripristinata a 0,1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
it: Altezza delo strato troppo piccola.
    È stata ripristinata a 0,2

en: Too small line width
it: Larghezza linea troppo piccola

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
it: Velocità volumetrica massima troppo bassa.
    Il valore è stato ripristinato a 0,5

en: Too small, enlarged font height inside text input.
it: Carattere troppo piccolo. Aumento altezza all'interno dell'area di immissione.

en: Too tall, diminished font height inside text input.
it: Carattere troppo alto. Riduzione altezza all'interno dell'area di immissione.

en: Tool
it: Strumento

en: Tool Move
it: Strumento Sposta

en: Tool Rotate
it: Strumento Ruota

en: Tool Volume
it: Volume estrusore

en: Tool change time
it: Durata cambio testina

en: Tool type
it: Tipo di strumento

en: ToolChange
it: Cambio testina

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Toolchange parameters with multi extruder MM printers
it: Parametri cambio filamenti per stampanti MM con più estrusori

en: Toolchange parameters with single extruder MM printers
it: Parametri cambio filamenti per stampanti MM con estrusore singolo

en: Top
it: Dall'alto

en: Top Minimum Shell Thickness
it: Spessore minimo del guscio superiore

en: Top Only
it: Solo superiore

en: Top Solid Layers
it: Strati solidi superiori

en: Top View
it: Vista dall'alto

en: Top Z distance
it: Distanza Z superiore

en: Top and Bottom
it: Superiore e inferiore

en: Top and bottom surfaces
it: Superfici superiore e inferiore

en: Top interface layers
it: Strati interfaccia superiore

en: Top interface spacing
it: Spaziatura interfaccia superiore

en: Top shell layers
it: Strati guscio superiore

en: Top shell thickness
it: Spessore guscio superiore

en: Top solid infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding and to minimize the appearance of pinholes where the top infill meets the walls. A value of 25-30% is a good starting point, minimizing the appearance of pinholes. The percentage value is relative to line width of sparse infill
it: L'area di riempimento solido superiore/inferiore viene leggermente allargata per sovrapporsi alla parete, garantendo una migliore adesione e riducendo al minimo la comparsa di fori nei punti in cui il riempimento superiore/inferiore incontra le pareti. Un valore del 25-30% è un buon punto di partenza, riducendo al minimo la comparsa di fori. Il valore percentuale è relativo alla larghezza della linea del riempimento sparso

en: Top solid layers
it: Strati solidi superiori

en: Top surface
it: Superficie superiore

en: Top surface flow ratio
it: Flusso di stampa superficie superiore

en: Top surface pattern
it: Motivo superfice superiore

en: Top surfaces
it: Superfici superiori

en: Top-right corner of first layer bounding box
it: Angolo superiore destro del riquadro di delimitazione del primo strato

en: Top-right corner of print bed bounding box
it: Angolo superiore destro del riquadro di delimitazione del piano di stampa

en: Top/Bottom solid infill/wall overlap
it: Sovrapposizione riempimento solido superiore/inferiore e parete

en: Top/bottom shells
it: Gusci superiori/inferiori

en: Topmost surface
it: Superficie superiore più alta

en: Torus
it: Toroide

en: Total
it: Totale

en: Total Estimation
it: Stima totale

en: Total Filament
it: Filamento totale

en: Total Volume:
it: Volume totale:

en: Total cost
it: Costo totale

en: Total filament volume extruded per extruder during the entire print.
it: Volume totale di filamento estruso per ogni estrusore durante l'intera stampa.

en: Total layer count
it: Numero totale di strati

en: Total number of extruders, regardless of whether they are used in the current print.
it: Numero totale di estrusori, indipendentemente dal fatto che siano utilizzati nella stampa corrente.

en: Total number of object instances in the print, summed over all objects.
it: Numero totale di istanze di oggetti nella stampa, sommato a tutti gli oggetti.

en: Total number of objects in the print.
it: Numero totale di oggetti nella stampa.

en: Total rammed volume
it: Volume totale di modellazione del filamento

en: Total ramming time
it: Durata totale modellazione del filamento

en: Total time
it: Tempo totale

en: Total toolchanges
it: Totale cambi di testina

en: Total volume
it: Volume totale

en: Total volume of filament used during the entire print.
it: Volume totale di filamento utilizzato durante l'intera stampa.

en: Total weight
it: Peso totale

en: Total weight of the print. Calculated from filament_density value in Filament Settings.
it: Peso totale della stampa. Calcolato dal valore filament_density in Impostazioni filamento.

en: Touchpad
it: Pannello tattile

en: Tower
it: Torre

en: Traditional
it: Tradizionale

en: Transfer
it: Trasferisci

en: Transfer or discard changes
it: Scarta o mantieni le modifiche

en: Transfer the selected options from left preset to the right.
    Note: New modified presets will be selected in settings tabs after close this dialog.
it: Trasferisce le opzioni selezionate dal profilo di sinistra a quello di destra.
    Nota: Dopo aver chiuso questa finestra di dialogo, i nuovi profili modificati verranno selezionati nelle schede delle impostazioni.

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
it: Trasferisci le opzioni selezionate nel profilo appena selezionato 
    "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
it: Trasferisci le opzioni selezionate nel profilo appena selezionato.

en: Transfer values from left to right
it: Trasferimento dei valori da sinistra a destra

en: Translate
it: Traduci

en: Translation/Zoom
it: Traslazione/Zoom

en: Travel
it: Spostamento

en: Travel distance threshold
it: Soglia distanza di spostamento

en: Travel speed
it: Velocità di spostamento

en: Travel speed of initial layer
it: Velocità di spostamento del primo strato

en: Traveling angle
it: Angolo di spostamento

en: Traveling angle for Slope and Spiral Z hop type. Setting it to 90° results in Normal Lift
it: Angolo di spostamento per i tipi di sollevamento Z 'Inclinato' e 'Spirale'. Impostandolo a 90°, si ottiene il sollevamento 'Normale'

en: Tree (auto)
it: Ad albero (auto)

en: Tree (manual)
it: Ad Albero (manuale)

en: Tree Hybrid
it: Albero ibrido

en: Tree Slim
it: Albero sottile

en: Tree Strong
it: Albero spesso

en: Tree support branch angle
it: Angolo rami supporti ad albero

en: Tree support branch diameter
it: Diametro rami supporti ad albero

en: Tree support branch distance
it: Distanza rami supporti ad albero

en: Tree support brim width
it: Larghezza tesa supporto ad albero

en: Tree support with infill
it: Riempimento supporti ad albero

en: Tree supports
it: Supporti ad albero

en: Tri-hexagon
it: Tri-esagono

en: Triangle
it: Triangolo

en: Triangles
it: Triangoli

en: Triangles: %1%
it: Triangoli: %1%

en: Type
it: Tipo

en: Type of the printer
it: Tipo di stampante

en: Type:
it: Tipo:

en: Unable to calibrate: maybe because the set calibration value range is too large, or the step is too small
it: Impossibile calibrare: forse perché l'intervallo di valori di calibrazione impostato è troppo ampio o l'incremento è troppo piccolo

en: Unable to load shaders:
    %s
it: Impossibile caricare gli shader:
    %s

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. Only positive parts will be exported.
it: Impossibile eseguire operazioni booleane sulle maglie del modello. Verranno esportate solo le parti positive.

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. Only positive parts will be kept. You may fix the meshes and try again.
it: Impossibile eseguire un'operazione booleana sulle maglie del modello. Saranno mantenute solo le parti positive. Puoi correggere le maglie poligonali e riprovare.

en: Unable to perform boolean operation on selected parts
it: Impossibile eseguire un'operazione booleana sulle parti selezionate

en: Unable to reload:
it: Impossibile ricaricare:

en: Unable to replace with more than one volume
it: Impossibile sostituire con più di un volume

en: Undef
it: Indefinito

en: Undefine
it: Indefinito

en: Undefined
it: Indefinito

en: Undefined fill type
it: Tipo di riempimento non definito

en: Undefined stroke type
it: Tipo di tratto non definito

en: Underflow
it: Sotto-estrusione

en: Undo
it: Annulla

en: Undo boldness
it: Annulla grassetto

en: Undo integration failed.
it: Annullamento integrazione non riuscito.

en: Undo integration was successful.
it: Annullamento integrazione riuscita.

en: Undo letter's skew
it: Annulla l'inclinazione della lettera

en: Undo rotation
it: Annulla rotazione

en: Undo translation
it: Annulla traduzione

en: Union
it: Unione

en: Units
it: Unità

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown Error.
it: Errore sconosciuto.

en: Unknown Failure
it: Fallimento sconosciuto

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown error occurred
it: Si è verificato un errore sconosciuto

en: Unknown error occurred during exporting G-code.
it: Si è verificato un errore sconosciuto durante l'esportazione del G-code.

en: Unknown error when export G-code.
it: Errore sconosciuto nell'esportazione del G-code.

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
it: Formato file sconosciuto: il file di input deve avere un'estensione .3mf o .zip.amf.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
it: Formato file sconosciuto: il file di input deve avere un'estensione .stl, .obj o .amf(.xml).

en: Unknown filename
it: Nome file sconosciuto

en: Unload
it: Scarica

en: Unloading speed
it: Velocità di scaricamento

en: Unloading speed at the start
it: Velocità iniziale di scaricamento

en: Unlock
it: Sblocca

en: Unlock current plate
it: Sblocca il piatto corrente

en: Unlock the text's rotation when moving text along the object's surface.
it: Sblocca la rotazione del testo quando lo sposti lungo la superficie dell'oggetto.

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
it: Area non stampabile nel piano XY. Ad esempio, le stampanti della serie X1 utilizzano l'angolo anteriore sinistro per tagliare il filamento durante il cambio del filamento. L'area è espressa come punti di poligono nel seguente formato: "XxY, XxY, ..."

en: Unretract
it: De-retrazione

en: Unsaved Changes
it: Modifiche non salvate

en: Unset bold
it: Grassetto non impostato

en: Unset italic
it: Corsivo non impostato

en: Unsupported OpenGL version
it: Versione OpenGL non supportata

en: Untitled
it: Senza titolo

en: UpToDate
it: Aggiorna

en: Update
it: Aggiorna

en: Update built-in Presets automatically.
it: Aggiorna automaticamente i profili.

en: Update failed.
it: Aggiornamento fallito.

en: Update firmware
it: Aggiorna firmware

en: Update remaining capacity
it: Aggiorna capacità residua

en: Update successful.
it: Aggiornamento riuscito.

en: Update the configs values of 3mf to latest.
it: Aggiorna i valori di configurazione dei file 3mf ai più recenti.

en: Update your Orca Slicer could enable all functionality in the 3mf file.
it: Aggiornando OrcaSlicer potresti abilitare tutte le funzionalità nel file 3mf.

en: Updating
it: Aggiornamento in corso

en: Updating failed
it: Aggiornamento fallito

en: Updating successful
it: Aggiornamento riuscito

en: Upgrading
it: Aggiornamento

en: Upload
it: Carica

en: Upload Models
it: Carica modelli

en: Upload Pictures
it: Carica foto

en: Upload and Print
it: Carica e Stampa

en: Upload failed
it: Caricamento non riuscito

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
it: Il nome del file caricato non finisce con "%s". Vuoi continuare?

en: Upload has failed. There is no suitable storage found at %1%.
it: Caricamento non riuscito. Non è stato trovato uno spazio di archiviazione adatto su %1%.

en: Upload not enabled on FlashAir card.
it: Caricamento non attivato sulla scheda FlashAir.

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
it: Attività di Caricamento scaduta. Controlla lo stato della rete e riprova.

en: Upload to Printer Host with the following filename:
it: Carica all'host di stampa con il seguente nome file:

en: Upload to storage
it: Carica nello spazio di archiviazione

en: Uploading
it: Caricamento

en: Uploading 3mf
it: Caricamento 3mf

en: Upper part
it: Parte superiore

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
it: Usa "Pari-dispari" per modelli di aeroplano 3DLabPrint. Utilizza "Chiudi fori" per chiudere tutti i fori del modello.

en: Use 3rd-party print host
it: Usa un host di stampa di terze parti

en: Use AMS
it: Utilizza AMS

en: Use External Spool
it: Utilizza bobina esterna

en: Use Orthogonal View
it: Usa vista ortogonale

en: Use Perspective View
it: Usa vista prospettica

en: Use beam interlocking
it: Usa trave ad incastro

en: Use firmware retraction
it: Usa retrazione firmware

en: Use forward slashes ( / ) as a directory separator if needed.
it: Usa la barra ( / ) come separatore di cartella se necessario.

en: Use free camera
it: Usa la visuale libera

en: Use only one wall on first layer, to give more space to the bottom infill pattern
it: Utilizza un solo una parete sul primo strato, per dare più spazio al motivo di riempimento inferiore

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern
it: Utilizza solo una parete su superfici superiori piane, per dare più spazio al motivo di riempimento superiore

en: Use relative E distances
it: Usa distanze E relative

en: Use scarf joint for inner walls as well.
it: Utilizzare la cucitura a sciarpa anche per le pareti interne.

en: Use scarf joint to minimize seam visibility and increase seam strength.
it: Utilizza il giunto a sciarpa per ridurre al minimo la visibilità della cucitura e aumentarne la resistenza.

en: Use single nozzle to print multi filament
it: Usa un ugello singolo per stampare più filamenti

en: Use surface
it: Usa superficie

en: Use this part cooling fan speed when printing bridges or overhang walls with an overhang threshold that exceeds the value set in the 'Overhangs cooling threshold' parameter above. Increasing the cooling specifically for overhangs and bridges can improve the overall print quality of these features.
    
    Please note, this fan speed is clamped on the lower end by the minimum fan speed threshold set above. It is also adjusted upwards up to the maximum fan speed threshold when the minimum layer time threshold is not met.
it: Utilizza questa velocità della ventola di raffreddamento quando si stampano ponti o pareti sporgenti con una soglia di sporgenza che supera il valore impostato nel parametro in alto 'Soglia raffreddamento sporgenze'. Aumentare il raffreddamento in modo specfico per sporgenze e ponti può migliorare la qualità complessiva di questi elementi.
    
    Si prega di notare che questa velocità è limitata dalla soglia minima di velocità della ventola impostata sopra. Può essere inoltre incrementata fino alla soglia massima di velocità della ventola quando la soglia minima di durata di stampa dello strato non viene raggiunta.

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
it: Usa questa impostazione per ruotare sul piano orizzontale il motivo del supporto.

en: Used Filament (g)
it: Filamento usato (g)

en: Used Filament (m)
it: Filamento usato (m)

en: Used Filament (mm³)
it: Filamento usato (mm³)

en: Used Materials
it: Materiali usati

en: Used filament
it: Filamento usato

en: User
it: Utente

en: User Preset
it: Profilo utente

en: User Sync
it: Sincronizzazione utente

en: User can self-define the project file name when export
it: Gli utenti possono decidere i nomi dei file progetto nell'esportazione

en: User cancelled.
it: Utente rimosso.

en: User logged out
it: Utente disconnesso

en: User presets
it: Profili utente

en: User sync
it: Sincronizzazione utente

en: User's filament preset set. 
    Can be shared with others.
it: Serie di profili di filamento dell'utente. 
    Può essere condiviso con altri.

en: Using a BambuSource from a different install, video play may not work correctly! Press Yes to fix it.
it: È in uso una versione di BambuSource da un'installazione diversa. La riproduzione video potrebbe non funzionare correttamente! Fare clic su Sì per risolvere il problema.

en: VFA test
it: Prova VFA

en: Value %s is out of range, continue?
it: Il valore %s non rientra nell'intervallo, continuare?

en: Value %s is out of range. The valid range is from %d to %d.
it: Il valore %s è fuori intervallo. L'intervallo valido è da %d a %d.

en: Value is out of range.
it: Valore fuori intervallo.

en: Variable layer height
it: Altezza strato adattiva

en: Variable layer height is not supported with Organic supports.
it: Altezza strato adattiva non è compatibile con i Supporti organici.

en: Vector of booleans stating whether a given extruder is used in the print.
it: Vettore di valori booleani che indicano se un determinato estrusore viene utilizzato nella stampa.

en: Vector of points of the first layer convex hull. Each element has the following format:'[x, y]' (x and y are floating-point numbers in mm).
it: Vettore di punti dell'inviluppo convesso del primo strato. Ogni elemento ha il seguente formato: '[x, y]' (x e y sono numeri in virgola mobile in mm).

en: Vendor
it: Produttore

en: Vendor is not find, please reselect.
it: Il produttore non è stato trovato, si prega di selezionare di nuovo.

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
it: Il produttore non è stato selezionato, si prega di selezionare nuovamente il produttore.

en: Vendor of filament. For show only
it: Produttore del filamento. Solo per dettagli

[ctx: Verb]
en: Scale all
it: Scala tutto

en: Verbose G-code
it: G-code verboso

en: Verification failed.
it: Verifica fallita.

en: Version
it: Versione

en: Version:
it: Versione:

en: Vertex
it: Vertice

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical slider - Move active thumb Down
it: Cursore di scorrimento verticale - Abbassa cursore attivo

en: Vertical slider - Move active thumb Up
it: Cursore di scorrimento verticale - Solleva cursore attivo

en: Vibration compensation
it: Compensazione delle vibrazioni

en: Video Stopped.
it: Video Interrotto.

en: View
it: Vista

en: View Liveview
it: Visualizza video in diretta

en: View all Daily tips
it: Visualizza tutti i consigli giornalieri

en: View all object's settings
it: Visualizza tutte le impostazioni dell'oggetto

en: View control settings
it: Visualizza impostazioni di controllo

en: View print host webui in Device tab
it: Visualizza l'interfaccia utente Web dell'host di stampa nella scheda Dispositivo

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
it: Per questa operazione è necessario scaricare Strumenti Telecamera Virtuale!
    Vuoi installarli?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
it: Inizializzazione telecamera virtuale non riuscita (%s)!

en: Volume Operations
it: Operazioni volume

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
it: Volume dell'ugello tra l'area di taglio ed l'estremità dell'ugello

en: Volume per extruder
it: Volume per estrusore

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
it: Portata volumetrica (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
it: Limitazione velocità volumetrica

en: Voron Cube
it: Cubo di Voron

en: WARNING:
it: AVVISO:

en: WET
it: UMIDO

en: Wait
it: Attendi

en: Wall distribution count
it: Conteggio distribuzione parete

en: Wall generator
it: Generatore parete

en: Wall loop direction
it: Direzione perimetri di stampa

en: Wall loops
it: Perimetri di stampa

en: Wall transition length
it: Lunghezza transizione parete

en: Wall transitioning filter margin
it: Margine filtro transizione parete

en: Wall transitioning threshold angle
it: Angolo soglia transizione parete

en: Walls
it: Pareti

en: Walls and surfaces
it: Pareti e superfici

en: Walls printing order
it: Ordine stampa pareti

en: Waring:The count of newly added and 
     current extruders exceeds 16.
it: Attenzione: il numero di estrusori nuovi 
     e attuali supera 16.

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning:
it: Avviso:

en: Warning: The brim type is not set to "painted",the brim ears will not take effect !
it: Attenzione: il tipo di tesa non è impostato su "Dipinto", le tese ad orecchio non avranno effetto!

en: Warning:please select Plane's feature.
it: Attenzione: selezionare l'elemento del Piano.

en: Warning:please select Point's or Circle's feature.
it: Attenzione: selezionare l'elemento del Punto o del Cerchio.

en: Warning:please select two different mesh.
it: Attenzione: selezionare due maglie poligonali diverse.

en: We ask for your help to improve everyone's printer
it: Chiediamo il tuo aiuto per migliorare tutte le stampanti

en: We could create the filament presets for your following printer:
it: Potremmo creare i profili di filamento per la tua seguente stampante:

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
it: Abbiamo trovato il miglior fattore di calibrazione della dinamica del flusso

en: We found the best flow ratio for you
it: Abbiamo trovato il miglior flusso di stampa per te

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
it: Ora abbiamo aggiunto la calibrazione automatica per diversi filamenti, che è completamente automatizzata e il risultato verrà salvato nella stampante per usi futuri. È necessario eseguire la calibrazione solo nei seguenti casi:
    1. Se si introduce un nuovo filamento di marche/modelli diversi o il filamento è umido;
    2. se l'ugello è usurato o è stato sostituito con uno nuovo;
    3. Se la velocità volumetrica massima o la temperatura di stampa vengono modificate nell'impostazione del filamento.

en: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more printers, Please go to printer selection
it: Rinomineremo i profili come "Produttore Tipo Seriale @stampante selezionata". 
    Per aggiungere il profilo per più stampanti, vai alla selezione della stampante

en: We would use Lidar to read the calibration result
it: Utilizzeremmo il Lidar per leggere il risultato della calibrazione

en: Weight per extruder
it: Peso per estrusore

en: Weight per extruder extruded during the entire print. Calculated from filament_density value in Filament Settings.
it: Peso del materiale estruso da ogni estrusore durante l'intera stampa. Calcolato dal valore filament_density in Impostazioni filamento.

en: What kind of gcode the printer is compatible with
it: Con quale tipo di G-code la stampante è compatibile.

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
it: Quando è necessaria la calibrazione della dinamica del flusso

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
it: Quando si abilita la modalità vaso a spirale, le macchine con struttura I3 non genereranno video timelapse.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
it: Quando si inserisce un nuovo filamento, l'AMS non legge automaticamente le sue informazioni, lasciandole vuote per l'inserimento manuale.

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
it: Quando è necessario stampare con lo sportello della stampante aperto
    Sapevi che aprendo lo sportello della stampante puoi ridurre la probabilità di intasamento dell'estrusore/camera di estrusione quando si stampa un filamento a bassa temperatura con una temperatura dell'involucro più elevata?Maggiori informazioni su questo nel Wiki.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
it: Quando si registra un timelapse senza il gruppo testina, si consiglia di aggiungere un "Timelapse Torre di spurgo"
    facendo clic con il pulsante destro del mouse su una posizione vuota del piatto e scegliendo "Aggiungi primitiva" ->"Timelapse Torre di spurgo".

en: When set to zero, the distance the filament is moved from parking position during load is exactly the same as it was moved back during unload. When positive, it is loaded further,  if negative, the loading move is shorter than unloading.
it: Se impostato su zero, la distanza per cui il filamento viene spostato dalla posizione di parcheggio durante il caricamento è esattamente la stessa di quella per cui è stato spostato indietro durante lo scaricamento. Se il valore è positivo, viene caricato ulteriormente, se è negativo, lo spostamento di caricamento è più breve dello scaricamento.

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
it: Quando si esaurisce il materiale corrente, la stampante continuerà a stampare nel seguente ordine.

en: When the overhang exceeds this specified threshold, force the cooling fan to run at the 'Overhang Fan Speed' set below. This threshold is expressed as a percentage, indicating the portion of each line's width that is unsupported by the layer beneath it. Setting this value to 0% forces the cooling fan to run for all outer walls, regardless of the overhang degree.
it: Quando una sporgenza supera questa soglia, forza la ventola di raffreddamento a funzionare alla velocità impostata in 'Velocità ventola sporgenze'. Questa soglia è espressa in percentuale, indicando la porzione della larghezza di ogni linea che non è supportata dallo strato sottostante. Impostando questo valore su 0%, forza la ventola di raffreddamento a funzionare per tutte le pareti esterne, indipendentemente dal grado di sporgenza.

en: When the retraction is compensated after changing tool, the extruder will push this additional amount of filament.
it: Quando la retrazione è compensata dopo un cambio di testina, l'estrusore espelle questa quantità aggiuntiva di filamento.

en: When the retraction is compensated after the travel move, the extruder will push this additional amount of filament. This setting is rarely needed.
it: Quando la retrazione è compensata dopo uno spostamento, l'estrusore espelle questa quantità aggiuntiva di filamento. Questa impostazione è raramente necessaria.

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
it: Quando creare transizioni tra numeri pari e dispari di pareti. Una forma a cuneo con un angolo superiore a questa impostazione non avrà transizioni e non verranno stampate pareti al centro per riempire lo spazio rimanente. Riducendo questa impostazione, si riduce il numero e la lunghezza delle pareti centrali, ma si possono lasciare spazi vuoti o sovraestrusi

en: When to use Flow Rate Calibration
it: Quando utilizzare la calibrazione della portata

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Quando si passa da un numero di pareti diverso all'altro, man mano che il pezzo diviene più sottile, viene assegnata una certa quantità di spazio per dividere o unire i segmenti di parete. Questo valore è espressa come percentuale rispetto al diametro dell'ugello

en: When using support material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, interlaced rectilinear pattern and disable independent support layer height
it: Quando si utilizza il materiale di supporto per l'interfaccia di supporto, si consigliano le seguenti impostazioni:
    0 distanza Z superiore, 0 spaziatura interfaccia, motivo Rettilineo Interlacciato e disabilita altezza strato di supporto indipendente

en: When you need Max Volumetric Speed Calibration
it: Quando è necessaria la calibrazione della velocità volumetrica massima

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
it: Quando si imposta la temperatura della camera al di sotto di 40°C, il controllo della temperatura della camera non verrà attivato. La temperatura obiettivo della camera sarà automaticamente impostata su 0℃.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel move. Using spiral line to lift z can prevent stringing
it: Ogni volta che si verifica una retrazione, l'ugello viene sollevato leggermente per creare spazio tra ugello e stampa. Ciò impedisce all'ugello di colpire la stampa negli spostamenti. L'uso di linee a spirale per il sollevamento sull'asse Z può evitare gli sfilacciamenti sulla stampa

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
it: Dove trovo l'IP e il codice accesso della stampante?

en: Whether or not wipe tower is being generated in the print.
it: Indica se la torre di spurgo viene generata o meno nella stampa.

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
it: Indica se la macchina supporta la modalità silenziosa, ovvero utilizza un'accelerazione inferiore per stampare

en: Whether to apply fuzzy skin on the first layer
it: Se applicare la superficie ruvida sul primo strato

en: While the object %1% itself fits the build volume, it exceeds the maximum build volume height because of material shrinkage compensation.
it: Sebbene l'oggetto %1% rientri nel volume di stampa, esso supera l'altezza massima del volume di stampa a causa della compensazione del restringimento del materiale.

en: While the object %1% itself fits the build volume, its last layer exceeds the maximum build volume height.
it: Sebbene l'oggetto %1% rientri nel volume di stampa, il suo ultimo strato supera l'altezza massima del volume di stampa.

en: Width
it: Larghezza

en: Width of SVG.
it: Larghezza dell'SVG.

en: Width of prime tower
it: Larghezza della torre di spurgo

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Larghezza della parete che sostituirà gli elementi sottili (in base alla dimensione minima degli elementi) del modello. Se la larghezza minima della parete è più sottile dello spessore dell'elemento, la parete diventerà spessa quanto l'elemento stesso. Questo valore è espresso come percentuale rispetto al diametro dell'ugello

en: Width:
it: Larghezza:

en: Will only take into account the delay for the cooling of overhangs.
it: Terrà conto solo del ritardo per il raffreddamento delle sporgenze.

en: Windows Media Player is required for this task! Do you want to enable 'Windows Media Player' for your operation system?
it: Per questa operazione è necessario Windows Media Player! Desideri abilitare 'Windows Media Player' sul il tuo sistema operativo?

en: Wipe
it: Spurgo

en: Wipe Distance
it: Distanza spurgo

en: Wipe before external loop
it: Spurgo prima del perimetro esterno

en: Wipe on loops
it: Spurgo sui perimetri di stampa

en: Wipe options
it: Opzioni spurgo

en: Wipe speed
it: Velocità di spurgo

en: Wipe tower
it: Torre di spurgo

en: Wipe tower parameters
it: Parametri torre di spurgo

en: Wipe tower purge lines spacing
it: Spaziatura linee torre di spurgo

en: Wipe tower rotation angle
it: Angolo di rotazione della torre di spurgo

en: Wipe tower rotation angle with respect to x-axis.
it: Angolo di rotazione della torre di spurgo rispetto all'asse X.

en: Wipe while retracting
it: Spurga durante retrazione

en: With increasing print speeds (and hence increasing volumetric flow through the nozzle) and increasing accelerations, it has been observed that the effective PA value typically decreases. This means that a single PA value is not always 100% optimal for all features and a compromise value is usually used that does not cause too much bulging on features with lower flow speed and accelerations while also not causing gaps on faster features.
    
    This feature aims to address this limitation by modeling the response of your printer's extrusion system depending on the volumetric flow speed and acceleration it is printing at. Internally, it generates a fitted model that can extrapolate the needed pressure advance for any given volumetric flow speed and acceleration, which is then emitted to the printer depending on the current print conditions.
    
    When enabled, the pressure advance value above is overridden. However, a reasonable default value above is strongly recommended to act as a fallback and for when tool changing.
it: Con l'aumento delle velocità di stampa (e quindi della portata volumetrica attraverso l'ugello) e delle accelerazioni, è stato osservato che il valore AP effettivo in genere diminuisce. Ciò significa che un singolo valore AP non è sempre ottimale al 100% per tutti gli elementi e di solito viene utilizzato un valore di compromesso che non causi troppi rigonfiamenti sugli elementi stampati con velocità di flusso e accelerazioni più basse e, al tempo stesso, non causi buchi su quelli stampati più velocemente.
    
    Questa funzione mira a risolvere questa limitazione, modellando la risposta del sistema di estrusione della stampante in base alla portata volumetrica e all'accelerazione a cui sta stampando. Internamente, genera un modello adattato che può estrapolare l'anticipo di pressione necessaria per qualsiasi portata volumetrica e accelerazione, valore che verrà poi emesso alla stampante in base alle condizioni di stampa correnti.
    
    Se abilitato, il valore di anticipo di pressione sopra riportato viene sovrascritto. Tuttavia, si consiglia vivamente un valore predefinito ragionevole che possa fungere da ripiego e per quando si effettua il cambio di testina.

en: With this option enabled, you can send a task to multiple devices at the same time and manage multiple devices.
it: Abilitando questa opzione, puoi inviare un'attività a più dispositivi contemporaneamente e gestire più dispositivi.

en: World coordinates
it: Coordinate reali

en: Would you like to log in this printer with current account?
it: Vuoi accedere alla stampante con il profilo utente corrente?

en: Would you like to log out the printer?
it: Vuoi disconnettere la stampante?

en: Wrong password
it: Password errata

en: X-Y contour compensation
it: Compensazione contorni X-Y

en: X-Y hole compensation
it: Compensazione fori X-Y

en: XY separation between an object and its support
it: Separazione XY tra un oggetto e il suo supporto

en: XY separation between an object and its support at the first layer.
it: Separazione XY tra un oggetto e il suo supporto nel primo strato.

en: YOLO (Recommended)
it: YOLO (Consigliato)

en: YOLO (perfectionist version)
it: YOLO (versione per perfezionisti)

en: Year
it: Anno

en: Yes
it: Sì

en: Yes to All
it: Sì a tutto

en: You are going to delete %u file from printer. Are you sure to continue? | You are going to delete %u files from printer. Are you sure to continue?
it[0]: Stai per eliminare %u file dalla stampante. Sei sicuro di continuare?
it[1]: Stai per eliminare %u file dalla stampante. Sei sicuro di continuare?

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
it: Si trova in "Impostazioni > Rete > Codice di accesso".
    sulla stampante, come mostrato nella figura:

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
it: È possibile conservare i profili modificati per il nuovo progetto o scartarli

en: You can keep the modified presets to the new project, discard or save changes as new presets.
it: È possibile conservare i profili modificati per il nuovo progetto, scartarli o salvare le modifiche come nuovi profili.

en: You can only transfer to current active profile because it has been modified.
it: È possibile trasferire solo al profilo attivo attuale perché è stato modificato.

en: You can put here your personal notes. This text will be added to the G-code header comments.
it: Qui è possibile inserire le note personali. Questo testo verrà aggiunto nei commenti iniziali del G-code.

en: You can put your notes regarding the filament here.
it: È possibile inserire qui le note riguardanti il filamento.

en: You can put your notes regarding the printer here.
it: È possibile inserire qui le note riguardanti la stampante.

en: You can select up to 16 images.
it: È possibile selezionare fino a 16 immagini.

en: You can't change a type of the last solid part of the object.
it: Non è possibile modificare il tipo dell'ultima parte solida dell'oggetto.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
it: Non è possibile caricare un progetto SLA con un oggetto composto da più parti sul piano

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
it: È possibile modificare il fattore di calibrazione della dinamica del flusso nella modifica del materiale

en: You have changed some settings of preset "%1%".
it: Hai modificato alcune impostazioni del profilo "%1%".

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
it: La stampa del modello è stata completata, 
    tuttavia la sincronizzazione delle informazioni di valutazione non è riuscita.

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
it: Hai inserito un input non valido nella sezione dell'area stampabile nella prima pagina. Controlla prima di crearlo.

en: You have not selected a printer or preset yet. Please select at least one.
it: Non hai ancora selezionato una stampante o un profilo. Si prega di selezionarne almeno uno.

en: You have not selected the vendor and model or entered the custom vendor and model.
it: Il produttore e il modello non sono stati selezionati o non sono stati immessi il produttore e il modello personalizzati.

en: You have not yet chosen which printer preset to create based on. Please choose the vendor and model of the printer
it: Non hai ancora scelto il profilo della stampante di base sul quale creare. Si prega di scegliere il produttore e il modello della stampante

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
it: Non hai ancora selezionato la stampante su cui sostituire l'ugello, selezionala.

en: You have previously modified your settings.
it: Hai già modificato le impostazioni.

en: You might want to reduce the size of your model or change current print settings and retry.
it: È possibile ridurre le dimensioni del modello o modificare le impostazioni di stampa correnti e riprovare.

en: You need to select at least one filament preset.
it: È necessario selezionare almeno un profilo di filamento.

en: You need to select at least one process preset.
it: È necessario selezionare almeno un profilo di processo.

en: You need to select the material type and color first.
it: Devi prima selezionare il tipo e il colore del materiale.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
it: Stai cercando di eliminare un oggetto che fa parte di un oggetto tagliato.
    Questa azione interromperà la corrispondenza tra gli oggetti tagliati.
    In seguito, la coerenza del modello non può essere garantita.

en: You'd better upgrade your software.
it: Devi aggiornare il software.

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
it: Il risultato del tuo commento non può essere caricato per alcuni motivi. Come segue:
    
      Codice di errore:

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
it: Il modello necessita di supporti! Abilita i materiali di supporto.

en: Your nozzle diameter in preset is not consistent with memorized nozzle diameter. Did you change your nozzle lately?
it: Il diametro dell'ugello nel profilo non è coerente con il diametro di quello memorizzato. Hai cambiato l'ugello ultimamente?

en: Your nozzle diameter in sliced file is not consistent with memorized nozzle. If you changed your nozzle lately, please go to Device > Printer Parts to change settings.
it: Il diametro dell'ugello nel file di elaborazione non è coerente con l'ugello savato. Se di recente hai sostituito l'ugello, vai su Dispositivo > Parti Stampante per modificare le impostazioni.

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
it: L'oggetto sembra troppo grande. Vuoi ridimensionarlo per adattarlo automaticamente al piano di stampa?

en: Your print is very close to the priming regions. Make sure there is no collision.
it: La stampa è molto vicina alle aree di preparazione. Assicurati che non vi siano collisioni.

en: Your system is missing H.264 codecs for GStreamer, which are required to play video.  (Try installing the gstreamer1.0-plugins-bad or gstreamer1.0-libav packages, then restart Orca Slicer?)
it: Nel tuo sistema mancano i codec H.264 per GStreamer, necessari per riprodurre i video. (Provare a installare i pacchetti gstreamer1.0-plugins-bad o gstreamer1.0-libav e riavviare OrcaSlicer?)

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
it: Indica lo spazio Z tra oggetto e zattera. Viene ignorato per le interfacce di supporto solubili

en: Z hop lower boundary
it: Limite inferiore sollevamento Z

en: Z hop type
it: Tipo di sollevamento Z

en: Z hop upper boundary
it: Limite superiore sollevamento Z

en: Z hop will only come into effect when Z is above this value and is below the parameter: "Z hop upper boundary"
it: Il sollevamento Z avrà effetto solo quando Z è al di sopra di questo valore e si trova al di sotto del parametro: "Limite superiore sollevamento Z"

en: Z offset
it: Compensazione Z

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
it: Posizione cucitura Z
    Sapevi che puoi personalizzare la posizione della cucitura Z e persino dipingerla sulla stampa, per averla in una posizione meno visibile? Ciò migliora l'aspetto generale del modello. Dai un'occhiata!

en: Z-Hop
it: Sollevamento Z

en: Z-hop height
it: Altezza sollevamento Z

en: Z-hop type
it: Tipo sollevamento Z

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
it: Un'altezza pari a 0 sul primo strato non è valida.
    
    L'altezza del primo strato verrà ripristinata a 0,2.

en: Zero-based index of currently used extruder.
it: Indice a base zero dell'estrusore attualmente utilizzato.

en: Zero-based index of the first extruder used in the print. Same as initial_extruder.
it: Indice a base zero del primo estrusore utilizzato nella stampa. Equivalente a initial_extruder.

en: Zero-based index of the first extruder used in the print. Same as initial_tool.
it: Indice a base zero del primo estrusore utilizzato nella stampa. Equivalente a initial_tool.

en: Zoom View
it: Ingrandimento vista

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
it: Ingrandisci verso la posizione del puntatore del mouse nella vista 3D, anziché verso il centro della finestra 2D.

en: Zoom of view
it: Ingrandimento vista

en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

en: Zoom to mouse position
it: Ingrandisci sulla posizione del mouse

en: [Delete Required]
it: [Eliminazione necessaria]

en: [Global] Slicing State
it: Stato di elaborazione [Globale]

en: above
it: sopra

en: add bundle structure file fail
it: impossibile aggiungere il file di struttura del pacchetto

en: add file fail
it: impossibile aggiungere il file

en: allocation failed
it: allocazione non riuscita

en: and
it: e

en: archive too large
it: archivio troppo grande

en: arrange current plate
it: disponi sul piatto corrente

en: auto rotate current plate
it: rotazione automatica piatto corrente

en: buffer too small
it: buffer troppo piccolo

en: check whether current machine downward compatible with the machines in the list
it: verifica se la macchina corrente è compatibile con le macchine presenti nell'elenco

en: click here to see more info
it: clicca per ulteriori informazioni

en: code
it: codice

en: compression failed
it: compressione non riuscita

en: connecting...
it: connessione...

en: create new preset failed.
it: creazione nuovo profilo non riuscita.

en: current
it: attuale

en: debug save button
it: pulsante salvataggio debug

en: decompression failed
it: decompressione non riuscita

en: default
it: predefinito

en: default SLA material profile
it: profilo materiale SLA predefinito

en: default SLA print profile
it: profilo di stampa SLA predefinito

en: default filament profile
it: profilo filamento predefinito

en: default print profile
it: profilo di stampa predefinito

en: delete all objects on current plate
it: elimina tutti gli oggetti sul piatto corrente

en: does not contain valid gcode.
it: non contiene un G-code valido.

en: downloading project ...
it: scaricamento progetto...

en: downward machines check
it: verifica macchine

en: downward machines settings
it: impostazioni macchine

en: e.g. Basic, Matte, Silk, Marble
it: ad esempio Base, Opaco, Seta, Marmo

en: error
it: errore

en: error message:
it: messaggio d'errore:

en: every
it: ogni

en: export 3mf with minimum size.
it: esporta 3MF con dimensione minima.

en: failed finding central directory
it: directory centrale non trovata

en: fatal
it: fatale

en: filament position
it: posizione del filamento

en: file close failed
it: chiusura del file non riuscita

en: file create failed
it: generazione del file non riuscita

en: file not found
it: file non trovato

en: file open failed
it: apertura del file non riuscita

en: file read failed
it: lettura del file non riuscita

en: file seek failed
it: ricerca del file non riuscita

en: file stat failed
it: statistica del file non riuscita

en: file too large
it: file troppo grande

en: file write failed
it: scrittura del file non riuscita

en: finalize fail
it: finalizzazione non riuscita

en: floating cantilever
it: sbalzo fluttuante

en: floating regions
it: regioni fluttuanti

en: flow ratio : %s
it: flusso di stampa : %s

en: from
it: da

en: full profile name
it: nome completo profilo

en: if enabled, check whether current machine downward compatible with the machines in the list
it: se abilitato, controlla se la macchina corrente è compatibile con le macchine presenti nell'elenco

en: illegal characters:
it: caratteri illegali:

en: illegal suffix:
it: suffisso illegale:

en: info
it: informazioni

en: initialize fail
it: inizializzazione non riuscita

en: internal error
it: errore interno

en: invalid filename
it: nome file non valido

en: invalid header or corrupted
it: intestazione non valida o danneggiata

en: invalid parameter
it: parametro non valido

en: invalid value
it: valore non valido

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
it: tastiera 1-9: imposta il filamento per l'oggetto/parte

en: large overhangs
it: sporgenze ampie

en: layer
it: strato

en: layers
it: strati

en: load mtl in obj: failed to parse
it: carica mtl in obj: impossibile analizzare

en: load uptodate filament settings from the specified file when using uptodate
it: carica le impostazioni aggiornate del filamento dal file specificato quando si utilizza Aggiorna

en: load uptodate filament settings when using uptodate
it: carica le impostazioni del filamento aggiornate quando si utilizza Aggiorna

en: load uptodate process/machine settings from the specified file when using uptodate
it: carica le impostazioni di processo/macchina aggiornate dal file specificato quando si utilizza Aggiorna

en: load uptodate process/machine settings when using uptodate
it: carica le impostazioni di processo/macchina aggiornate quando si utilizza Aggiorna

en: load_obj: failed to parse
it: load_obj: impossibile analizzare

en: loaded
it: caricato

en: material with significant thermal shrinkage/expansion, such as...
it: materiale con notevole ritiro/dilatazione termica, come...

en: materials with inaccurate filament diameter
it: materiali con diametro del filamento impreciso

en: max slicing time per plate in seconds.
it: tempo massimo di elaborazione per piatto in secondi.

en: max triangle count per plate for slicing.
it: numero massimo di triangoli per piatto da elaborare.

en: metadata name list
it: elenco nomi metadati

en: metadata name list added into 3mf
it: elenco dei nomi dei metadati aggiunti nel 3mf

en: metadata value list
it: elenco valori metadati

en: metadata value list added into 3mf
it: elenco dei valori dei metadati aggiunti nel 3mf

en: minute each batch.(It depends on how long it takes to complete the heating.)
it: minuto per sessione. (Dipende quanto tempo impiega il riscaldamento completo.)

en: mm or %
it: mm o %

en: mm/s or %
it: mm/s o %

en: mm/s² or %
it: mm/s o %

en: money/h
it: soldi/h

en: money/kg
it: soldi/kg

en: mstpp
it: tmepp

en: mtcpp
it: nmtpp

en: multiple cells copy is not supported
it: copia di celle multiple non supportata

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
it: non è consentito creare o aprire un file di progetto durante il processo di elaborazione!

en: non-manifold edges be caused by cut tool, do you want to fix it now?
it: lo strumento Taglia ha generato geometrie con spessore zero, vuoi risolvere il problema ora?

en: not a ZIP archive
it: non è un archivio ZIP

en: nozzle in preset: %s %s
it: profilo ugello: %s %s

en: nozzle memorized: %.1f %s
it: ugello memorizzato: %.1f %s

en: nozzle memorized: %.2f %s
it: ugello memorizzato: %.2f %s

en: obtaining instance_id failed
it: ottenimento di instance_id non riuscito

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
it: una cella può essere copiata solo in una o più celle della stessa colonna

en: open zip written fail
it: impossibile aprire file zip

en: parameter name
it: nome parametro

en: points
it: punti

en: prepare 3mf file...
it: preparazione file 3mf...

en: printer model
it: modello stampante

en: printers at the same time.(It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)
it: stampanti in contemporanea. (Dipende da quanti dispositivi possono essere riscaldati contemporaneamente.)

en: reload all from disk
it: ricarica tutto dal disco

en: resume
it: riprendi

en: return
it: indietro

en: save debug settings
it: salva impostazioni debug

en: seam_slope_start_height need to be smaller than layer_height.
    Reset to 0.
it: seam_slope_start_height deve essere inferiore a layer_height.
    È stato ripristinato a 0.

en: select all objects on current plate
it: seleziona tutti gli oggetti sul piatto corrente

en: selected
it: selezionato

en: send completed
it: invio completato

en: step:
it: incrementi:

en: symbolic profile name
it: nome simbolico profilo

en: syncing
it: sincronizzazione

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
it: il pacchetto di configurazione non è compatibile con l'applicazione corrente.

en: the configuration package is incompatible with current application.
it: il pacchetto di configurazione non è compatibile con l'applicazione corrente.

en: the machine settings list need to do downward checking
it: l'elenco delle impostazioni delle macchine deve essere controllato

en: to
it: a

en: too large line width
it: larghezza della linea troppo grande

en: too many files
it: troppi file

en: trace
it: traccia

en: travel
it: spostamento

en: undefined error
it: errore indefinito

en: unexpected decompressed size
it: dimensione decompressa imprevista

en: uniform scale
it: scala uniforme

en: unloaded
it: scaricato

en: unsupported central directory size
it: dimensione della directory centrale non supportata

en: unsupported encryption
it: crittografia non supportata

en: unsupported feature
it: funzionalità non supportata

en: unsupported method
it: metodo non supportato

en: unsupported multidisk
it: salvataggio su RAID non supportato

en: up to
it: fino a

en: upward compatible machine
it: macchina compatibile con versioni successive

en: validation failed
it: convalida non riuscita

en: vendor
it: produttore

en: version %s update information :
it: versione %s informazioni aggiornate:

en: warning
it: avviso

en: warnings
it: avvisi

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
it: verrà chiuso prima di creare un nuovo modello. Vuoi continuare?

en: with OrcaSlicer so that Orca can open models from
it: con OrcaSlicer in modo che possa aprire i modelli da

en: write callback failed
it: ripristino della scrittura non riuscita

en: ⌘+Any arrow
it: ⌘+Freccia qualsiasi

en: ⌘+Left mouse button
it: ⌘+Tasto sinistro del mouse

en: ⌘+Mouse wheel
it: ⌘+Rotellina del mouse

en: ⌘+Shift+G
it: ⌘+Maiusc+G

en: ⌥+Left mouse button
it: ⌥+Tasto sinistro del mouse

en: ⌥+Mouse wheel
it: ⌥+Rotellina del mouse
