Orca Slicer - en to fr translation catalogue (4192 entries)

en: 
    
    Orca has detected that your user presets synchronization function is not enabled, which may result in unsuccessful Filament settings on the Device page. 
    Click "Sync user presets" to enable the synchronization function.
fr: 
    
    Studio a détecté que la fonction de synchronisation des réglages utilisateur n’est pas activée, ce qui peut entraîner l’échec des réglages du filament sur la page Device. 
    Cliquez sur «  Synchroniser les réglages prédéfinis de l’utilisateur «  pour activer la fonction de synchronisation.

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
fr: 
    
    Souhaitez-vous être redirigé vers la page Web pour l’évaluation ?

en: 
    Do you want to rewrite it?
fr: 
    Voulez-vous le réécrire ?

en: 
    Hint: Make sure you have added the corresponding printer before importing the configs.
fr: 
    Conseil : assurez-vous d’avoir ajouté l’imprimante correspondante avant d’importer les configurations.

en: 
    You can discard the preset values you have modified, or choose to transfer the modified values to the new project
fr: 
    Vous pouvez ignorer les valeurs prédéfinies que vous avez modifiées ou choisir de transférer les valeurs modifiées dans le nouveau projet

en: 
    You can save or discard the preset values you have modified, or choose to transfer the values you have modified to the new preset.
fr: 
    Vous pouvez sauvegarder ou ignorer les valeurs de préréglage que vous avez modifiées, ou choisir de transférer les valeurs que vous avez modifiées dans le nouveau préréglage.

en: 
    You can save or discard the preset values you have modified.
fr: 
    Vous pouvez enregistrer ou rejeter les valeurs prédéfinies que vous avez modifiées.

en:  (Fixed)
fr:  (Fixé)

en:  (Moving)
fr:  (Déplacement)

en:  (Repair)
fr:  (Réparation)

en:  But machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
fr:  Mais les machines avec une structure I3 ne généreront pas de vidéos timelapse.

en:  Click here to install it.
fr:  Cliquez ici pour l'installer.

en:  No corresponding storage bucket
fr:  Aucun compartiment de stockage correspondant

en:  can not be opened
fr:  ne peut pas être ouvert

en:  invalid brim ears
fr:  bordure à oreilles invalide

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
fr:  est trop proche d'une zone d'exclusion. Cela va entraîner des collisions.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
fr:  est trop proche d'une zone d'exclusion, il peut y avoir des collisions lors de l'impression.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
fr:  est trop proche des autres. Des collisions risquent d'être provoquées.

en:  is too close to others, there may be collisions when printing.
fr:  est trop proche des autres; il peut y avoir des collisions lors de l'impression.

en:  not in range
fr:  hors plage

en:  plate %1%:
fr:  plaque %1% :

en:  updated to
fr:  mis à jour en

en:  upload config prase failed
fr:  échec de l’analyse de la configuration de l’envoi

en:  upload failed
fr:  échec de l’envoi

en: "Bambu" or "Generic" can not be used as a Vendor for custom filaments.
fr: « Bambu » ou « Générique » ne peuvent pas être utilisés comme fournisseur de filaments personnalisés.

en: "Fix Model" feature is currently only on Windows. Please repair the model on Orca Slicer(windows) or CAD softwares.
fr: La fonctionnalité "Réparer le modèle" n'est actuellement disponible que sur Windows. Veuillez réparer le modèle sur Orca Slicer (Windows) ou avec des logiciels de CAO.

en: "G92 E0" was found in before_layer_gcode, which is incompatible with absolute extruder addressing.
fr: "G92 E0" a été trouvé dans le G-code avant le changement de couche, ce qui est incompatible avec l’extrusion absolue de l’extrudeur.

en: "G92 E0" was found in layer_gcode, which is incompatible with absolute extruder addressing.
fr: "G92 E0" a été trouvé dans le G-code de changement de couche, ce qui est incompatible avec l’extrusion absolue de l’extrudeur.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
fr[0]: %1$d L'objet est mis en couleur.
fr[1]: %1$d L'objets sont mis en couleur.

en: %1$d Object has custom supports. | %1$d Objects have custom supports.
fr[0]: %1$d objet a des supports personnalisés.
fr[1]:  %1$d objets ont des supports personnalisés.

en: %1$d connector is out of cut contour | %1$d connectors are out of cut contour
fr[0]: Le connecteur %1$d est hors du contour de la coupe
fr[1]: Les connecteurs %1$d sont hors du contour de la coupe

en: %1$d connector is out of object | %1$d connectors are out of object
fr[0]: Le connecteur %1$d est en-dehors de l’objet
fr[1]: Les connecteurs %1$d sont en-dehors de l’objet

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
fr[0]: %1$d erreur réparée
fr[1]: %1$d erreur réparée

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
fr[0]: %1$d arête non multiple
fr[1]: %1$d arête non multiple

en: %1$d object was loaded as a part of cut object. | %1$d objects were loaded as parts of cut object
fr[0]: %1$d objet a été chargé en tant que partie de l’objet coupé
fr[1]: %1$d objets ont été chargés en tant que partie de l’objet coupé

en: %1% : no free space
fr: %1% : pas d’espace libre

en: %1% : read only
fr: %1% : lecture seule

en: %1% Preset
fr: %1% Préréglage

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
fr: %1% est trop proche de la zone d'exclusion. Il peut y avoir des collisions lors de l'impression.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
fr: %1% est trop proche des autres, cela pourrait provoquer des collisions.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
fr: %1% est trop grand, cela pourrait provoquer des collisions.

en: %1% was replaced with %2%
fr: %1% a été remplacé par %2%

en: %d Filament Preset and %d Process Preset is attached to this printer. Those presets would be deleted if the printer is deleted.
fr: Le préréglage de filament %d et le préréglage de processus %d sont associés à cette imprimante. Ces préréglages seront supprimés si l’imprimante est supprimée.

en: %s
    Do you want to continue?
fr: %s
    Voulez-vous continuer ?

en: %s Update
fr: Mise à jour %s

en: %s can't be percentage
fr: %s ne peut pas être un pourcentage

en: %s does not support %s
fr: %s ne prend pas en charge %s

en: %s error
fr: Erreur %s

en: %s has a warning
fr: %s a un avertissement

en: %s has encountered an error
fr: %s a rencontré une erreur

en: %s info
fr: %s infos

en: %s information
fr: Information de %s

en: %s is not compatible with %s
fr: %s n’est pas compatible avec %s

en: %s warning
fr: %s avertissement

en: &About %s
fr: &À propos de %s

en: &Help
fr: &Aide

en: &Open G-code
fr: &Ouvrir G-code

en: &Quit
fr: &Quitter

en: &View
fr: &Voir

en: (The model has already been rated. Your rating will overwrite the previous rating.)
fr: (Le modèle a déjà été noté. Votre note écrasera la note précédente.)

en: (Undefined)
fr: (Indéfini)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
fr: ) pour localiser la position de la tête. Cela éviter de dépasser la limite imprimable et de provoquer une usure de l'équipement.

en: *Printing %s material with %s may cause nozzle damage
fr: *L’impression du matériau %s avec %s peut endommager la buse

en: *We recommend you to add brand, materia, type, and even humidity level in the Name
fr: *Nous vous recommandons d’ajouter la marque, la matière, le type et même le niveau d’humidité dans le nom

en: + Add Preset
fr: + Ajouter un préréglage

en: ...
fr: …

en: 0 (Simple connect)
fr: 0 (connexions simples)

en: 0 (no open anchors)
fr: 0 (aucune ancre ouverte)

en: 0 means auto spacing.
fr: 0 signifie espacement automatique.

en: 1000 (unlimited)
fr: 1000 (illimité)

en: 2D Lattice
fr: Treillis 2D

en: 3D Honeycomb
fr: Nid d'abeille 3D

en: 3D Mouse disconnected.
fr: Souris 3D déconnectée.

en: 3Dconnexion settings
fr: Paramètres 3Dconnexion

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
fr: Un chemin du G-code va au-delà de la limite du plateau.

en: A G-code path goes beyond the max print height.
fr: Un chemin du G-code dépasse la hauteur d’impression maximale.

en: A boolean expression using the configuration values of an active print profile. If this expression evaluates to true, this profile is considered compatible with the active print profile.
fr: Expression booléenne utilisant les valeurs de configuration d’un profil d’impression actif. Si cette expression vaut true, ce profil est considéré comme compatible avec le profil d’impression actif.

en: A boolean expression using the configuration values of an active printer profile. If this expression evaluates to true, this profile is considered compatible with the active printer profile.
fr: Expression booléenne utilisant les valeurs de configuration d’un profil d’imprimante actif. Si cette expression vaut true, ce profil est considéré comme compatible avec le profil d’imprimante actif.

en: A config exists with the same name: %s, do you want to overwrite it?
fr: Il existe une configuration portant le même nom : %s. Voulez-vous la remplacer ?

en: A copy of the current system preset will be created, which will be detached from the system preset.
fr: Une copie du préréglage actuel du système est créée et détachée du préréglage du système.

en: A draft shield is useful to protect an ABS or ASA print from warping and detaching from print bed due to wind draft. It is usually needed only with open frame printers, i.e. without an enclosure. 
    
    Enabled = skirt is as tall as the highest printed object. Otherwise 'Skirt height' is used.
    Note: With the draft shield active, the skirt will be printed at skirt distance from the object. Therefore, if brims are active it may intersect with them. To avoid this, increase the skirt distance value.
fr: Un paravent est utile pour protéger une impression ABS ou ASA contre la déformation et le détachement du plateau d’impression en raison des courants d’air. Il n’est généralement nécessaire que pour les imprimantes à structure ouverte, c’est-à-dire sans boîtier. 
    
    Activé = la hauteur de la jupe est égale à celle de l’objet imprimé le plus haut. Sinon, c’est la « hauteur de la jupe » qui est utilisée.
    Remarque : lorsque le paravent est actif, la jupe est imprimée à la distance de la jupe par rapport à l’objet. Par conséquent, si des bordures sont actives, elle peut les croiser. Pour éviter cela, augmentez la valeur de la distance de la jupe.

en: A error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
fr: Une erreur s'est produite. Peut-être que la mémoire du système n'est pas suffisante ou c'est un bug du programme

en: A fatal error occurred: "%1%"
fr: Une erreur fatale s’est produite : « %1% »

en: A file exists with the same name: %s, do you want to overwrite it?
fr: Il existe un fichier portant le même nom : %s. Voulez-vous le remplacer ?

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
fr: Un espace entre la ligne de bord la plus interne et l'objet peut faciliter le retrait du bord

en: A lower value results in smoother extrusion rate transitions. However, this results in a significantly larger gcode file and more instructions for the printer to process. 
    
    Default value of 3 works well for most cases. If your printer is stuttering, increase this value to reduce the number of adjustments made
    
    Allowed values: 0.5-5
fr: Une valeur plus faible permet d’obtenir des transitions de taux d’extrusion plus douces. Cependant, cela se traduit par un fichier gcode beaucoup plus volumineux et plus d’instructions à traiter par l’imprimante. 
    
    La valeur par défaut de 3 fonctionne bien dans la plupart des cas. Si votre imprimante a des ratés, augmentez cette valeur pour réduire le nombre d’ajustements effectués.
    
    Valeurs autorisées : 0.5-5

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
fr: Un nouveau plug-in réseau (%s) est disponible. Voulez-vous l'installer ?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
fr: Un nouveau package de configuration disponible, Voulez-vous l'installer ?

en: A new version is available
fr: Une nouvelle version est disponible

en: A problem occurred during calibration. Click to view the solution.
fr: Un problème est survenu lors de la calibration. Cliquez pour voir la solution.

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
fr: Un modèle de test sera imprimé. Veuillez nettoyer le plateau avant la calibration.

en: AMS Materials Setting
fr: Réglage des matériaux AMS

en: AMS Settings
fr: Paramètres AMS

en: AMS Slots
fr: Emplacements AMS

en: AMS filament backup
fr: Filament de secours AMS

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
fr: La sauvegarde du filament AMS n'est pas activée, veuillez l'activer dans les paramètres AMS.

en: AMS filaments
fr: Filaments AMS

en: AMS not connected
fr: AMS non connecté

en: AMS slot used for this filament
fr: Emplacement AMS utilisé pour ce filament

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
fr: L'AMS passera automatiquement à une autre bobine avec les mêmes propriétés de filament lorsque la bobine actuelle est épuisé

en: API Key / Password
fr: Clé API / Mot de passe

en: API key
fr: Clé API

en: Ability to change text, font, size, ...
fr: Possibilité de modifier le texte, la police, la taille, …

en: Abnormal print file data. Please slice again
fr: Données de fichier d'impression anormales. Veuillez découper le fichier à nouveau

en: Abnormal print file data. Please slice again.
fr: Données de fichier d'impression anormales, veuillez redécouvre le fichier.

en: About %s
fr: À propos de %s

en: About this calibration
fr: À propos de cette calibration

en: Absolute E position
fr: Position E absolue

en: Acceleration
fr: Accélération

en: Acceleration limitation
fr: Limitation d'accélération

en: Acceleration of bridges. If the value is expressed as a percentage (e.g. 50%), it will be calculated based on the outer wall acceleration.
fr: Accélération des ponts. Si la valeur est exprimée en pourcentage (par exemple 50%), elle sera calculée en fonction de l’accélération de la paroi extérieure.

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhesive
fr: Accélération de la couche initiale. L'utilisation d'une valeur plus basse peut améliorer l'adhérence sur le plateau

en: Acceleration of inner walls
fr: Accélération des parois intérieures

en: Acceleration of internal solid infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
fr: Accélération du remplissage interne. Si la valeur est exprimée en pourcentage (par exemple 100%), elle sera calculée en fonction de l’accélération par défaut.

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
fr: Accélération de la paroi extérieur : l'utilisation d'une valeur inférieure peut améliorer la qualité

en: Acceleration of outer walls
fr: Accélération des parois extérieures

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
fr: Accélération du remplissage interne. Si la valeur est exprimée en pourcentage (par exemple 100%), elle sera calculée en fonction de l’accélération par défaut.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
fr: Il s'agit de l'accélération de la surface supérieure du remplissage. Utiliser une valeur plus petite pourrait améliorer la qualité de la surface supérieure

en: Acceleration of travel moves
fr: Accélération des déplacements

en: Accelerations:
fr: Accélérations :

en: Accept
fr: Accepter

en: Access Code
fr: Code d'Accès

en: Access violation
fr: Violation d'accès

en: Accessory
fr: Accessoire

en: Activate air filtration
fr: Activer la filtration de l’air

en: Activate for better air filtration. G-code command: M106 P3 S(0-255)
fr: Activer pour une meilleure filtration de l’air. Commande G-code : M106 P3 S(0-255)

en: Activate temperature control
fr: Activer le contrôle de la température

en: Adaptive
fr: Adaptatif

en: Adaptive Cubic
fr: Cubique adaptatif

en: Adaptive bed mesh
fr: Maillage du plateau adaptatif

en: Adaptive layer height
fr: Hauteur de couche adaptative

en: Adaptive pressure advance measurements (beta)
fr: Mesures adaptatives de l’avance de pression (beta)

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Custom G-code
fr: Ajouter un G-code personnalisé

en: Add Custom Template
fr: Ajouter un Modèle Personnalisé

en: Add Filament Preset under this filament
fr: Ajouter un préréglage de filament sous ce filament

en: Add File
fr: Ajouter un Fichier

en: Add Handy models
fr: Ajouter des modèles pratiques

en: Add Models
fr: Ajouter des modèles

en: Add Modifier
fr: Ajouter un modificateur

en: Add Pause
fr: Ajouter une Pause

en: Add Photo
fr: Ajouter une image

en: Add Preset
fr: Ajouter un préréglage

en: Add Primitive
fr: Ajouter une primitive

en: Add SVG modifier
fr: Ajouter un modificateur SVG

en: Add SVG part
fr: Ajouter une partie SVG

en: Add a brim ear
fr: Ajouter une bordure à oreilles

en: Add connector
fr: Ajouter un connecteur

en: Add connector to selection
fr: Ajouter un connecteur à la sélection

en: Add connectors
fr: Ajouter des connecteurs

en: Add detail
fr: Ajouter Détail

en: Add height range
fr: Ajouter une plage de hauteur

en: Add line number
fr: Ajouter un numéro de ligne

en: Add modifier
fr: Ajouter un modificateur

en: Add negative SVG
fr: Ajouter un SVG négatif

en: Add negative part
fr: Ajouter une partie négative

en: Add negative text
fr: Ajouter un texte négatif

en: Add one filament
fr: Ajouter un filament

en: Add part
fr: Ajouter une pièce

en: Add plate
fr: Ajouter un plateau

en: Add preset for new printer
fr: Ajouter un préréglage pour une nouvelle imprimante

en: Add selected placeholder to G-code
fr: Ajouter le placeholder sélectionné au G-code

en: Add sets of pressure advance (PA) values, the volumetric flow speeds and accelerations they were measured at, separated by a comma. One set of values per line. For example
    0.04,3.96,3000
    0.033,3.96,10000
    0.029,7.91,3000
    0.026,7.91,10000
    
    How to calibrate:
    1. Run the pressure advance test for at least 3 speeds per acceleration value. It is recommended that the test is run for at least the speed of the external perimeters, the speed of the internal perimeters and the fastest feature print speed in your profile (usually its the sparse or solid infill). Then run them for the same speeds for the slowest and fastest print accelerations,and no faster than the recommended maximum acceleration as given by the Klipper input shaper.
    2. Take note of the optimal PA value for each volumetric flow speed and acceleration. You can find the flow number by selecting flow from the color scheme drop down and move the horizontal slider over the PA pattern lines. The number should be visible at the bottom of the page. The ideal PA value should be decreasing the higher the volumetric flow is. If it is not, confirm that your extruder is functioning correctly.The slower and with less acceleration you print, the larger the range of acceptable PA values. If no difference is visible, use the PA value from the faster test.3. Enter the triplets of PA values, Flow and Accelerations in the text box here and save your filament profile
fr: Ajouter des séries de valeurs d'avance de pression (PA), les vitesses de débit volumétrique et les accélérations auxquelles elles ont été mesurées, séparées par une virgule. Un ensemble de valeurs par ligne. Par exemple
    0.04,3.96,3000
    0.033,3.96,10000
    0.029,7.91,3000
    0.026,7.91,10000
    
    Comment calibrer :
    1. Effectuer le test d’avance de pression pour au moins 3 vitesses par valeur d’accélération. Il est recommandé d’effectuer le test pour au moins la vitesse des périmètres externes, la vitesse des périmètres internes et la vitesse d’impression de la caractéristique la plus rapide de votre profil (en général, il s’agit du remplissage clairsemé ou plein). Ensuite, il faut les exécuter aux mêmes vitesses pour les accélérations d’impression les plus lentes et les plus rapides, et pas plus vite que l’accélération maximale recommandée par le modeleur d’entrée de klipper.
    2. Notez la valeur optimale de PA pour chaque vitesse de débit volumétrique et accélération. Vous pouvez trouver le numéro de débit en sélectionnant le débit dans le menu déroulant du schéma de couleurs et en déplaçant le curseur horizontal sur les lignes du schéma PA. Le chiffre doit être visible en bas de la page. La valeur idéale du PA devrait diminuer au fur et à mesure que le débit volumétrique augmente. Si ce n’est pas le cas, vérifiez que votre extrudeur fonctionne correctement. Plus vous imprimez lentement et avec peu d’accélération, plus la plage des valeurs PA acceptables est grande. Si aucune différence n’est visible, utilisez la valeur PA du test le plus rapide.3 Entrez les triplets de valeurs PA, de débit et d’accélérations dans la zone de texte ici et sauvegardez votre profil de filament.

en: Add settings
fr: Ajouter des réglages

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
    None: No solid infill will be added anywhere. Caution: Use this option carefully if your model has sloped surfaces
    Critical Only: Avoid adding solid infill for walls
    Moderate: Add solid infill for heavily sloping surfaces only
    All: Add solid infill for all suitable sloping surfaces
    Default value is All.
fr: Ajouter un remplissage plein près des surfaces inclinées pour garantir l’épaisseur verticale de la coque (couches solides supérieures et inférieures).
    Aucune : Aucun remplissage plein ne sera ajouté nulle part. Attention : Utilisez cette option avec précaution si votre modèle comporte des surfaces inclinées.
    Critique seulement : Évitez d’ajouter des remplissages solides pour les parois.
    Modéré : Ajouter un remplissage plein uniquement pour les surfaces fortement inclinées
    Tous : ajouter un remplissage plein pour toutes les surfaces inclinées appropriées.
    La valeur par défaut est Tous.

en: Add style to my list.
fr: Ajouter le style à ma liste.

en: Add support blocker
fr: Ajouter un bloqueur de support

en: Add support enforcer
fr: Ajouter un générateur de supports

en: Add text
fr: Ajouter un texte

en: Add text modifier
fr: Ajouter un modificateur de texte

en: Add/Remove filaments
fr: Ajouter/Supprimer filament

en: Add/Remove materials
fr: Ajouter/Supprimer des matériaux

en: Add/Remove presets
fr: Ajouter/Supprimer des préréglages

en: Additional information:
fr: Informations complémentaires :

en: Additional process preset
fr: Préréglage de traitement supplémentaire

en: Address
fr: Adresse

en: Adjust
fr: Ajuster

en: Adjust section view
fr: Ajuster la vue de section

en: Adjust this value to prevent short, unclosed walls from being printed, which could increase print time. Higher values remove more and longer walls.
    
    NOTE: Bottom and top surfaces will not be affected by this value to prevent visual gaps on the outside of the model. Adjust 'One wall threshold' in the Advanced settings below to adjust the sensitivity of what is considered a top-surface. 'One wall threshold' is only visible if this setting is set above the default value of 0.5, or if single-wall top surfaces is enabled.
fr: Ajustez cette valeur pour éviter que des parois courtes et non fermées soient imprimées, ce qui pourrait augmenter le temps d’impression. Des valeurs plus élevées suppriment des parois plus nombreuses et plus longues.
    
    REMARQUE : les surfaces inférieures et supérieures ne sont pas affectées par cette valeur afin d’éviter les lacunes visuelles sur le côté du modèle. Réglez le « seuil d’une paroi » dans les paramètres avancés ci-dessous pour ajuster la sensibilité de ce qui est considéré comme une surface supérieure. Le « seuil d’une paroi » n’est visible que si ce paramètre est supérieur à la valeur par défaut de 0,5 ou si l’option « surfaces supérieures à une paroi » est activée.

en: Adjust to the set range automatically?
fr: S’ajuster automatiquement à la plage définie ?

en: Adjusts the density of the support structure used to generate the tips of the branches. A higher value results in better overhangs but the supports are harder to remove, thus it is recommended to enable top support interfaces instead of a high branch density value if dense interfaces are needed.
fr: Ajuste la densité de la structure des supports utilisée pour générer les pointes des branches. Une valeur plus élevée donne de meilleurs surplombs, mais les supports sont plus difficiles à supprimer. Il est donc recommandé d’activer les interfaces de support supérieures au lieu d’une valeur de densité de branches élevée si des interfaces denses sont nécessaires.

en: Advance
fr: Avancé

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced options cannot be changed for the selected font.
    Select another font.
fr: Les options avancées ne peuvent pas être modifiées pour la police sélectionnée.
    Sélectionnez une autre police.

en: After a tool change, the exact position of the newly loaded filament inside the nozzle may not be known, and the filament pressure is likely not yet stable. Before purging the print head into an infill or a sacrificial object, Orca Slicer will always prime this amount of material into the wipe tower to produce successive infill or sacrificial object extrusions reliably.
fr: Après un changement d’outil, la position exacte du filament nouvellement chargé à l’intérieur de la buse peut ne pas être connue et la pression du filament n’est probablement pas encore stable. Avant de purger la tête d’impression dans un remplissage ou un objet, Orca Slicer amorcera toujours cette quantité de matériau dans la tour d’essuyage pour purger dans les remplissages ou objets de manière fiable.

en: After cut
fr: Après la coupe

en: After using Flow Dynamics Calibration, there might still be some extrusion issues, such as:
    1. Over-Extrusion: Excess material on your printed object, forming blobs or zits, or the layers seem thicker than expected and not uniform.
    2. Under-Extrusion: Very thin layers, weak infill strength, or gaps in the top layer of the model, even when printing slowly.
    3. Poor Surface Quality: The surface of your prints seems rough or uneven.
    4. Weak Structural Integrity: Prints break easily or don't seem as sturdy as they should be.
fr: Après avoir utilisé la calibration dynamique du débit, il peut encore y avoir des problèmes d'extrusion, tels que :
    1. Sur-extrusion : Excès de matière sur votre objet imprimé, formant des gouttes ou des boutons, ou si les couches semblent plus épaisses que prévu et non uniformes.
    2. Sous-extrusion : Couches très fines, une faible solidité du remplissage ou des espaces dans la couche supérieure du modèle, même si l'impression est lente
    3. Mauvaise qualité de surface : Si la surface de vos impressions semble rugueuse ou inégale.
    4. Faible intégrité structurelle : Impressions qui cassent facilement ou ne semblent pas aussi solides qu'elles le devraient.

en: Air Printing Detection
fr: Détection de l’impression dans l’air

en: Air filtration/Exhaust Fan
    Did you know that OrcaSlicer can support Air filtration/Exhaust Fan?
fr: Filtration de l’air/ventilateur d’extraction
    Saviez-vous qu’OrcaSlicer peut prendre en charge la filtration de l’air/le ventilateur d’extraction ?

en: Align to Y axis
fr: Aligner sur l’axe Y

en: Aligned
fr: Alignée

en: Aligned Rectilinear
fr: Rectiligne Aligné

en: Alignment
fr: Alignement

[ctx: Alignment]
en: Bottom
fr: En-dessous

[ctx: Alignment]
en: Center
fr: Centrer

[ctx: Alignment]
en: Left
fr: Gauche

[ctx: Alignment]
en: Middle
fr: Milieu

[ctx: Alignment]
en: Right
fr: Droite

[ctx: Alignment]
en: Top
fr: Au-dessus

en: All
fr: Tous

en: All Files
fr: Tous les Fichiers

en: All Surfaces
fr: Toutes les surfaces

en: All changes will be discarded.
fr: Toutes les modifications seront rejetées.

en: All changes will not be saved
fr: Toutes les modifications ne seront pas enregistrées

en: All inputs in the custom printer vendor or model are spaces. Please re-enter.
fr: Toutes les entrées dans le modèle ou le fournisseur de l’imprimante personnalisée sont des espaces. Veuillez les saisir à nouveau.

en: All inputs in the custom vendor or serial are spaces. Please re-enter.
fr: Toutes les entrées dans le vendeur ou le numéro de série personnalisé sont des espaces. Veuillez les saisir à nouveau.

en: All objects will be removed, continue?
fr: Tous les objets seront supprimés, continuer ?

en: All solid layer
fr: Toutes les couches pleines

en: All the filament presets belong to this filament would be deleted. 
    If you are using this filament on your printer, please reset the filament information for that slot.
fr: Tous les préréglages de filaments appartenant à ce filament seront supprimés. 
    Si vous utilisez ce filament sur votre imprimante, veuillez réinitialiser les informations relatives au filament pour cet emplacement.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
fr: Tous les objets sélectionnés sont sur la plaque verrouillée,
    nous ne pouvons pas faire d'auto-arrangement sur ces objets.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
fr: Tous les objets sélectionnés sont sur la plaque verrouillée,
    on ne peut pas faire d'auto-orientation sur ces objets.

en: All walls
fr: Toutes les parois

en: Allow 3mf with newer version to be sliced
fr: Autoriser la découpe de 3mf avec une version plus récente

en: Allow Prompt Sound
fr: Autoriser le son d’invite

en: Allow controlling BambuLab's printer through 3rd party print hosts
fr: Permettre le contrôle de l’imprimante de BambuLab par des hôtes d’impression tiers

en: Allow multiple color on one plate
fr: Permettre l’utilisation de plusieurs couleurs sur une même plaque

en: Allow multiple materials on same plate
fr: Autoriser plusieurs matériaux sur la même plaque

en: Allow only one OrcaSlicer instance
fr: Autoriser une seule instance d’OrcaSlicer

en: Allow rotatations when arrange
fr: Autoriser des rotations dans le cadre d’un réagencement

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
fr: Permet de peindre uniquement sur les facettes sélectionnées par : "%1%"

en: Along X axis
fr: Le long de l'axe X

en: Along Y axis
fr: Le long de l'axe Y

en: Along Z axis
fr: Le long de l'axe Z

en: Already did a synchronization, do you want to sync only changes or resync all?
fr: Vous avez déjà effectué une synchronisation. Voulez-vous synchroniser uniquement les modifications ou tout resynchroniser ?

en: Alt + Mouse wheel
fr: Alt + Molette de la souris

en: Alt + Shift + Enter
fr: Alt + Shift + Entrée

en: Alt+Left mouse button
fr: Alt+Bouton gauche de la souris

en: Alt+Mouse wheel
fr: Alt+Molette de la souris

en: Alternate extra wall
fr: Paroi supplémentaire alternée

en: Alternate extra wall does't work well when ensure vertical shell thickness is set to All.
fr: La paroi supplémentaire alternée ne fonctionne pas bien lorsque le paramètre Assurer l’épaisseur de la coque verticale est réglée sur Tous.

en: Always Ask
fr: Toujours demander

en: Ams Status
fr: Statut de l’AMS

en: An SD card needs to be inserted before printing via LAN.
fr: Une carte SD doit être insérée avant d'imprimer via le réseau local.

en: An SD card needs to be inserted before printing.
fr: Une carte SD doit être insérée avant l'impression.

en: An SD card needs to be inserted before send to printer SD card.
fr: Il est nécessaire d'insérer une carte MicroSD avant d'envoyer les données vers l'imprimante.

en: An SD card needs to be inserted before sending to printer.
fr: Une carte SD doit être insérée avant l'envoi à l'imprimante.

en: An SD card needs to be inserted to record timelapse.
fr: Une carte SD doit être insérée pour enregistrer un timelapse.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
fr: Une mise à jour importante a été détectée et doit être exécutée avant de pouvoir poursuivre l'impression. Voulez-vous effectuer la mise à jour maintenant ? Vous pouvez également effectuer une mise à jour ultérieurement à partir de "Mettre à jour le firmware".

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
fr: Un objet est posé sur la limite du plateau ou dépasse la limite de hauteur.
    Veuillez résoudre le problème en le déplaçant totalement sur ou hors du plateau, et en confirmant que la hauteur entre dans le volume d'impression.

en: An object is layed over the boundary of plate.
fr: Un objet est posé sur la limite du plateau.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
fr: La compensation de la taille XY d'un objet ne sera pas utilisée parce qu'il est également peint en couleur.
    La compensation de la taille XY ne peut pas être combinée avec la peinture couleur.

en: Angle at the apex of the cone that is used to stabilize the wipe tower. Larger angle means wider base.
fr: Angle au sommet du cône utilisé pour stabiliser la tour d’essuyage. Un angle plus grand signifie une base plus large.

en: Angle for solid infill pattern, which controls the start or main direction of line
fr: Angle pour le motif de remplissage, qui contrôle le début ou la direction principale de la ligne

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
fr: Angle pour le motif de remplissage qui contrôle le début ou la direction principale de la ligne

en: Angle from the object center to skirt start point. Zero is the most right position, counter clockwise is positive angle.
fr: Angle entre le centre de l’objet et le point de départ de la jupe. Le zéro est la position la plus à droite, le sens inverse des aiguilles d’une montre est un angle positif.

en: Another export job is running.
fr: Une autre tâche d'exportation est en cours d'exécution.

en: Another virtual camera is running.
    Orca Slicer supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
fr: Une autre caméra virtuelle est en cours d'exécution.
    OrcaSlicer ne prend en charge qu'une seule caméra virtuelle.
    Voulez-vous arrêter cette caméra virtuelle ?

en: Any modifications should be saved as a new preset inherited from this one.
fr: Toute modification doit être enregistrée sous la forme d’un nouveau préréglage hérité de celui-ci.

en: Application is closing
fr: L'application se ferme

en: Applies extrusion rate smoothing only on external perimeters and overhangs. This can help reduce artefacts due to sharp speed transitions on externally visible overhangs without impacting the print speed of features that will not be visible to the user.
fr: Applique le lissage de la vitesse d’extrusion uniquement sur les périmètres externes et les surplombs. Cela permet de réduire les artefacts dus à des transitions de vitesse brutales sur les surplombs visibles de l’extérieur, sans affecter la vitesse d’impression des éléments qui ne seront pas visibles par l’utilisateur.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply fuzzy skin to first layer
fr: Appliquer la surface irrégulière sur la première couche

en: Apply gap fill
fr: Remplissage des trous

en: Apply only on external features
fr: Ne s’applique qu’aux parties extérieures

en: Apply scarf joints only to smooth perimeters where traditional seams do not conceal the seams at sharp corners effectively.
fr: N’appliquer les couture en biseau que sur les périmètres lisses, lorsque les coutures traditionnelles ne permettent pas de dissimuler efficacement les coutures dans les angles saillants.

en: Apply the reverse perimeters logic only on internal perimeters. 
    
    This setting greatly reduces part stresses as they are now distributed in alternating directions. This should reduce part warping while also maintaining external wall quality. This feature can be very useful for warp prone material, like ABS/ASA, and also for elastic filaments, like TPU and Silk PLA. It can also help reduce warping on floating regions over supports.
    
    For this setting to be the most effective, it is recommended to set the Reverse Threshold to 0 so that all internal walls print in alternating directions on even layers irrespective of their overhang degree.
fr: Appliquer la logique d’inversion des périmètres uniquement sur les périmètres internes. 
    
    Ce paramètre réduit considérablement les contraintes exercées sur les pièces, car elles sont désormais réparties dans des directions alternées. Cela devrait réduire la déformation des pièces tout en maintenant la qualité des parois externes. Cette fonction peut être très utile pour les matériaux sujets à la déformation, comme l’ABS/ASA, ainsi que pour les filaments élastiques, comme le TPU et le Silk PLA. Elle peut également contribuer à réduire la déformation des régions flottantes sur les supports.
    
    Pour que ce paramètre soit le plus efficace possible, il est recommandé de régler le seuil d’inversion sur 0 afin que toutes les parois internes s’impriment dans des directions alternées sur des couches régulières, quel que soit leur degré de surplomb.

en: Apply to all
fr: Appliquer à tous

en: Arachne
fr: Arachné

en: Arc fitting
fr: Tracer des arcs

en: Archimedean Chords
fr: Spirale d'Archimède

en: Are the extra multi-material priming regions used in this print?
fr: Les régions d’amorçage multimatériaux supplémentaires sont-elles utilisées dans cette impression ?

en: Are you sure to %1% the selected preset?
fr: Êtes-vous sûr de %1% le préréglage sélectionné ?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
fr: Voulez-vous vraiment annuler la calibration en cours et revenir à la page d’accueil ?

en: Are you sure to delete the selected preset?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le préréglage sélectionné ?

en: Are you sure to delete the selected preset? 
    If the preset corresponds to a filament currently in use on your printer, please reset the filament information for that slot.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le préréglage sélectionné ? 
    Si le préréglage correspond à un filament actuellement utilisé sur votre imprimante, veuillez réinitialiser les informations sur le filament pour cet emplacement.

en: Are you sure to log out?
fr: Êtes-vous sûr de pouvoir vous déconnecter ?

en: Are you sure you want to cancel this print?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler cette impression ?

en: Are you sure you want to clear the filament information?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effacer les informations du filament ?

en: Are you sure you want to enable this option?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir activer cette option ?

en: Are you sure you want to permanently remove the "%1%" style?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer définitivement le style « %1% » ?

en: Are you sure you want to store original SVGs with their local paths into the 3MF file?
    If you hit 'NO', all SVGs in the project will not be editable any more.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir stocker les SVG originaux avec leurs chemins d'accès locaux dans le fichier 3MF ?
    Si vous cliquez sur "NON", tous les SVG du projet ne seront plus modifiables.

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effectuer la mise à jour ? Cela prendra environ 10 minutes. Ne mettez pas l'imprimante hors tension durant la mise à jour.

en: Arrange
fr: Organiser

en: Arrange Options
fr: Options d'organisation

en: Arrange all objects
fr: Organiser tous les objets

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
fr: Échec de l'arrangement. Trouvé quelques exceptions lors du traitement des géométries d'objets.

en: Arrange objects on current plate
fr: Organiser les objets sur le plateau actuel

en: Arrange objects on selected plates
fr: Organiser les objets sur les plaques sélectionnées

en: Arrange options
fr: Options d'agencement

en: Arrange options: 0-disable, 1-enable, others-auto
fr: Options d'organisation : 0-désactiver, 1-activer, autres-auto

en: Arrange the supplied models in a plate and merge them in a single model in order to perform actions once.
fr: Agencer les modèles fournis sur un plateau et les fusionner en un seul modèle afin de ne réaliser les actions qu'une seule fois.

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
fr: L'agencement a ignoré les objets suivants qui ne peuvent pas tenir dans un seul plateau :
    %s

en: Arranging
fr: Agencement

en: Arranging canceled.
fr: Agencement annulé.

en: Arranging done.
fr: Agencement terminé.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
fr: L'arrangement est fait mais il y a des articles non emballés. Réduisez l'espacement et réessayez.

en: Arranging...
fr: Organiser…

en: Arrow Down
fr: Flèche Bas

en: Arrow Left
fr: Flèche Gauche

en: Arrow Right
fr: Flèche Droite

en: Arrow Up
fr: Flèche Haut

en: As object list
fr: En tant que liste d’objets

en: Asia-Pacific
fr: Asie-Pacifique

en: Ask When Relevant
fr: Demander quand c’est pertinent

en: Assemble
fr: Assembler

en: Assemble Control
fr: Contrôle de l'Assemblage

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
fr: Assembler les objets sélectionnés à un objet en plusieurs parties

en: Assemble the selected objects to an object with single part
fr: Assembler les objets sélectionnés à un objet en une seule pièce

en: Assembly
fr: Assemblé

en: Assembly Guide
fr: Guide d'assemblage

en: Assembly Info
fr: Informations sur l'assemblage

en: Assembly Return
fr: Retour d'assemblage

en: Assembly View
fr: Vue de l'assemblage

en: Associate
fr: Associé

en: Associate .3mf files to OrcaSlicer
fr: Associer les fichiers .3mf à Orca Slicer

en: Associate .step/.stp files to OrcaSlicer
fr: Associer les fichiers .step/.stp à Orca Slicer

en: Associate .stl files to OrcaSlicer
fr: Associer les fichiers .stl à Orca Slicer

en: Associate URLs to OrcaSlicer
fr: Associer des URL à OrcaSlicer

en: Associate files to OrcaSlicer
fr: Associer des fichiers à Orca Slicer

en: Associate web links to OrcaSlicer
fr: Associer des liens web à OrcaSlicer

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
fr: Au moins un enregistrement d’impression réussi de ce profil
    d’impression est requis pour donner une note positive (4 ou 5 étoiles).

en: Attention!
fr: Attention !

en: Author
fr: Auteur

en: Authorization Type
fr: Type d'Autorisation

en: Auto Brim
fr: Bord automatique

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes Bambu Lab's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
fr: La calibration automatique du débit utilise la technologie Micro-Lidar de Bambu Lab, mesurant directement les modèles de calibration. Cependant, veuillez noter que l’efficacité et la précision de cette méthode peuvent être compromises avec des types de matériaux spécifiques. En particulier, les filaments qui sont transparents ou semi-transparents, à particules scintillantes ou qui ont une finition hautement réfléchissante peuvent ne pas convenir à cette calibration et peuvent produire des résultats moins que souhaitables.
    
    Les résultats d’étalonnage peuvent varier entre chaque calibration ou filament. Nous améliorons toujours la précision et la compatibilité de cette calibration grâce aux mises à jour du firmware au fil du temps.
    
    Attention : la calibration du débit est un processus avancé, qui ne doit être tenté que par ceux qui comprennent parfaitement son objectif et ses implications. Une utilisation incorrecte peut entraîner des impressions de qualité inférieure ou endommager l’imprimante. Assurez-vous de lire attentivement et de comprendre le processus avant de le faire.

en: Auto Orientation options
fr: Options d'orientation automatique

en: Auto Perspective
fr: Perspective Automatique

en: Auto Refill
fr: Recharge Automatique

en: Auto Rotate
fr: Rotation automatique

en: Auto arrange plate after cloning
fr: Arrangement automatique de la plaque après le clonage

en: Auto arrange plate after object cloning
fr: Arrangement automatique de la plaque après le clonage de l’objet

en: Auto bed leveling
fr: Niveau de plateau automatique

en: Auto brim width
fr: Largeur de la bordure automatique

en: Auto orient
fr: Orientation automatique

en: Auto orient objects on current plate
fr: Orientation automatique des objets sur le plateau actuel

en: Auto orient the object to improve print quality.
fr: Orientez automatiquement l'objet pour améliorer la qualité d'impression.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
fr: Oriente automatiquement les objets sélectionnés ou tous les objets. S'il y a des objets sélectionnés, il oriente uniquement ceux qui sont sélectionnés. Sinon, il oriente tous les objets du disque actuel.

en: Auto orientation
fr: Orientation automatique

en: Auto rotate for arrangement
fr: Rotation automatique pour l'arrangement

en: Auto support threshold angle:
fr: Angle de seuil de support automatique :

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
fr: Synchronisation automatique des pré-réglages utilisateur (Imprimante/Filament/Traitement)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
fr: Agencement Automatique
    Saviez-vous que vous pouvez agencement automatiquement tous les objets de votre projet ?

en: Auto-Backup
fr: Sauvegarde automatique

en: Auto-Calibration
fr: Calibration Auto

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
fr: Orientation Automatique
    Saviez-vous que vous pouvez faire pivoter des objets dans une orientation optimale pour l'impression d'un simple clic ?

en: Auto-generate points
fr: Générer automatiquement les points

en: Auto-record Monitoring
fr: Surveillance de l'enregistrement automatique

en: Auto-recovery from step loss
fr: Restauration automatique en cas de perte de pas

en: Autodesk FDM Test
fr: Test Autodesk FDM

en: Automatic flow calibration using Micro Lidar
fr: Calibration automatique du débit à l’aide du Micro-Lidar

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
fr: Combinez automatiquement le remplissage de plusieurs couches pour imprimer ensemble afin de réduire le temps. La paroi est toujours imprimée avec la hauteur de couche d'origine.

en: Automatically orient stls on the Z-axis upon initial import
fr: Orienter automatiquement les stls sur l’axe Z lors de l’importation initiale

en: Automatically switch between orthographic and perspective when changing from top/bottom/side views
fr: Passage automatique de la vue en plan à la vue en perspective lorsque l’on passe d’une vue de haut en bas ou de côté à une vue orthographique.

en: Auxiliary fan
    Did you know that OrcaSlicer supports Auxiliary part cooling fan?
fr: Ventilateur auxiliaire
    Saviez-vous qu’OrcaSlicer prend en charge le ventilateur auxiliaire de refroidissement des pièces ?

en: Auxiliary part cooling fan
fr: Ventilateur de refroidissement auxiliaire

en: Avoid crossing wall
fr: Évitez de traverser les parois

en: Avoid crossing wall - Max detour length
fr: Évitez de traverser les parois - Longueur maximale du détour

en: Avoid extrusion calibrate region when doing arrange
fr: Éviter la région d’étalonnage de l’extrusion lors de l’arrangement

en: Avoid extrusion calibration region
fr: Éviter la région de calibration de l'extrusion

en: Avoid interface filament for base
fr: Réduire le filament d’interface pour la base

en: Avoid using support interface filament to print support base if possible.
fr: Éviter d’utiliser le filament de l’interface du support pour imprimer la base du support.

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
fr: Éviter la déformation
    Saviez-vous que lors de l’impression de matériaux susceptibles de se déformer, tels que l’ABS, une augmentation appropriée de la température du plateau chauffant peut réduire la probabilité de déformation.

en: Back
fr: Arrière

en: Back Page 1
fr: Retour à la page 1

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
fr: Sauvegardez votre projet périodiquement pour faciliter la restauration après un plantage occasionnel.

en: Bake
fr: Intégrer

en: Bake into model as uneditable part
fr: Intégrer dans le modèle en tant que partie non modifiable

en: Bambu Cool Plate
fr: Plateau Cool Plate

en: Bambu Network plug-in not detected.
fr: Le plug-in Bambu Network n’a pas été détecté.

en: Bambu PET-CF/PA6-CF is not supported by AMS.
fr: Bambu PET-CF/PA6-CF n’est pas pris en charge par l’AMS.

en: BambuSource has not correctly been registered for media playing! Press Yes to re-register it. You will be promoted twice
fr: BambuSource n’a pas été correctement enregistré pour la lecture de médias ! Appuyez sur Oui pour le réenregistrer. Vous recevrez deux fois la demande de permission

en: BambuStudio is originally based on PrusaSlicer by PrusaResearch.
fr: Bambu Studio est basé sur PrusaSlicer de PrusaResearch.

en: Base pattern
fr: Motif de base

en: Base pattern spacing
fr: Espacement du motif de base

en: Basic Info
fr: Informations de base

en: Basic Information
fr: Informations de base

en: Basic information
fr: Informations de base

en: Batch manage files.
fr: Gérer les fichiers par lots.

en: Bed
fr: Plateau

en: Bed Leveling
fr: Mise à niveau du plateau

en: Bed Shape
fr: Forme du plateau

en: Bed Temperature
fr: Température du plateau

en: Bed Type
fr: Type de plaque

en: Bed adhesion
fr: Adhérence au plateau

en: Bed custom model
fr: Modèle de plateau personnalisé

en: Bed custom texture
fr: Texture personnalisée du plateau

en: Bed exclude area
fr: Zone d'exclusion de plateau

en: Bed filling canceled.
fr: Remplissage de plateau annulé.

en: Bed filling done.
fr: Remplissage du plateau fait.

en: Bed leveling
fr: Mise à niveau du plateau

en: Bed mesh max
fr: Maillage du plateau max

en: Bed mesh min
fr: Maillage du plateau min

en: Bed temperature
fr: Température du plateau

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau pour toutes les couches à l'exception de la première. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur la plaque "Cool plate"

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau pour toutes les couches à l'exception de la première. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur la plaque Engineering

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau pour toutes les couches à l'exception de la première. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur le plateau haute température ("High Temp plate")

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured Cool Plate
fr: Température du plateau pour les couches à l’exception de la couche initiale. La valeur 0 signifie que le filament ne peut pas être imprimé sur la plaque Cool Plate texturée

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
fr: Température du plateau après la première couche. 0 signifie que le filament n'est pas supporté par la plaque PEI texturée

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau pour la première couche. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur la plaque "Cool plate"

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate SuperTack
fr: Température du plateau de la couche initiale. La valeur 0 signifie que le filament n’est pas compatible avec l’impression sur la Cool Plate SuperTack

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau pour la première couche. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur la plaque Engineering

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau pour la première couche. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur le plateau haute température ("High Temp plate")

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured Cool Plate
fr: Température du plateau de la couche initiale. La valeur 0 signifie que le filament ne peut pas être imprimé sur la plaque Cool Plate texturée

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
fr: La température du plateau à la première couche. La valeur 0 signifie que le filament n'est pas supporté sur la plaque PEI texturée

en: Bed temperature when Smooth PEI Plate/High temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Smooth PEI Plate/High Temp Plate
fr: Température du plateau lorsque le Plateau PEI lisse / haute température est installé. Une valeur à 0 signifie que le filament ne prend pas en charge l'impression sur le plateau PEI lisse/haute température

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
fr: Température du plateau lorsque la plaque PEI texturée est installée. La valeur 0 signifie que le filament n'est pas supporté par la plaque PEI texturée

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau lorsque la plaque "Cool plate" est installée. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur la plaque Cool Plate

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate SuperTack
fr: Température du plateau lorsque la Cool Plate est installée. La valeur 0 signifie que le filament ne peut pas être imprimé sur la plaque Cool Plate SuperTack

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured Cool Plate
fr: Température du plateau lorsque la plaque Cool plate est installée. La valeur 0 signifie que le filament ne peut pas être imprimé sur la plaque Cool Plate texturée

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau lorsque la plaque Engineering est installée. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur la plaque Engineering.

en: Bed type
fr: Type de plaque

en: Bed types supported by the printer
fr: Types de plateaux pris en charge par l'imprimante

en: Before layer change G-code
fr: G-Code avant changement de couche

en: Best auto arranging position in range [0,1] w.r.t. bed shape.
fr: Meilleure position d’organisation automatique dans la plage [0,1] par rapport à forme du plateau.

en: Best object position
fr: Meilleure position d’organisation automatique

en: Beta version
fr: Version Beta

en: Between Object Gcode
fr: G-code entre objet

en: Bill of Materials
fr: Nomenclature

en: Bind with Access Code
fr: Relier avec un code d’accès

en: Bind with Pin Code
fr: Relier avec le code pin

en: Binding...
fr: Liaison…

en: Block seam
fr: Bloquer la couture

en: Block supports
fr: Bloquer les supports

en: Boldness
fr: Épaisseur

en: Bottom
fr: Dessous

en: Bottom Minimum Shell Thickness
fr: Épaisseur minimale de la coque inférieure

en: Bottom Only
fr: Inférieures

en: Bottom Solid Layers
fr: Couches pleines inférieures

en: Bottom View
fr: Vue du Dessous

en: Bottom Z distance
fr: Distance Z inférieure

en: Bottom interface layers
fr: Couches d'interface inférieures

en: Bottom interface spacing
fr: Espacement de l'interface inférieure

en: Bottom shell layers
fr: Couches inférieures de la coque

en: Bottom shell thickness
fr: Épaisseur de la coque inférieure

en: Bottom surface
fr: Surface inférieure

en: Bottom surface flow ratio
fr: Ratio du débit des surfaces inférieures

en: Bottom surface pattern
fr: Motif de surface inférieure

en: Bottom-left corner of first layer bounding box
fr: Coin inférieur gauche de la boîte de délimitation de la première couche

en: Bottom-left corner of print bed bounding box
fr: Coin inférieur gauche de la boîte de délimitation du lit d’impression

en: Branch Density
fr: Densité des branches

en: Branch Diameter Angle
fr: Angle du diamètre des branches

en: Branch tip diameter for organic supports.
fr: Diamètre de l’extrémité des branches des supports organiques.

en: Brass
fr: Laiton

en: Bridge
fr: Pont

en: Bridge counterbore holes
fr: Trous d'alésage pour le pont

en: Bridge flow ratio
fr: Débit des ponts

en: Bridging
fr: Ponts

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
fr: Forçage de l’angle des ponts. S’il est laissé à zéro, l’angle des ponts sera calculé automatiquement. Sinon, l’angle fourni sera utilisé pour les ponts externes. Utilisez 180° pour un angle nul.

en: Brim
fr: Bordure

en: Brim Ears
fr: Bordure à oreilles

en: Brim ear detection radius
fr: Rayon de détection de la bordure à oreilles

en: Brim ear max angle
fr: Angle maximum de la bordure à oreilles

en: Brim ears
fr: Bordures à oreilles

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
fr: Bordure pour une meilleure adhésion
    Saviez-vous que lorsque les modèles imprimés ont une faible interface de contact avec la surface d'impression, il est recommandé d'utiliser une bordure ?

en: Brim type
fr: Type de bordure

en: Brim width
fr: Largeur de la bordure

en: Brim-object gap
fr: Écart bord-objet

en: Browse
fr: Parcourir

en: Browsing file in SD card is not supported in LAN Only Mode.
fr: La navigation dans les fichiers de la carte SD n’est pas prise en charge en mode LAN uniquement.

en: Browsing file in SD card is not supported in current firmware. Please update the printer firmware.
fr: La navigation dans les fichiers de la carte SD n’est pas prise en charge par le micrologiciel actuel. Veuillez mettre à jour le micrologiciel de l’imprimante.

en: Brush
fr: Pinceau

en: Brush shape
fr: Forme du pinceau

en: Brush size
fr: Taille du pinceau

en: Bucket fill
fr: Pot de peinture

en: Build Volume
fr: Volume d’impression

en: Built-in placeholders (Double click item to add to G-code)
fr: Placeholders intégrés (double-cliquez sur l’élément pour l’ajouter au G-code)

en: Bulge
fr: Renflement

en: Bulge proportion related to radius
fr: Proportion du renflement par rapport au rayon

en: Busy
fr: Occupé

en: By Layer
fr: Par Couche

en: By Object
fr: Par Objet

en: By layer
fr: Par couche

en: By object
fr: Par objet

en: CANCELED
fr: Annulé

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
fr: Les filaments CF/GF sont durs et cassants, ils peuvent se casser ou se coincer dans l’AMS, veuillez les utiliser avec prudence.

en: COMPLETED
fr: Terminé

en: CRC check failed
fr: La vérification CRC a échoué

en: Calibrate
fr: Calibrations

en: Calibrate again
fr: Etalonner de nouveau

en: Calibrating
fr: Étalonnage

en: Calibrating AMS...
fr: Étalonnage de l'AMS…

en: Calibrating Micro Lidar
fr: Calibrage du Micro-Lidar

en: Calibrating extrusion
fr: Étalonnage de l'extrusion

en: Calibrating extrusion flow
fr: Calibrage du débit d'extrusion

en: Calibrating the micro lida
fr: Calibrage du micro-Lidar

en: Calibrating... %d%%
fr: Calibration… %d%%

en: Calibration
    Did you know that calibrating your printer can do wonders? Check out our beloved calibration solution in OrcaSlicer.
fr: Calibrage
    Saviez-vous que le calibrage de votre imprimante peut faire des merveilles ? Découvrez notre solution de calibrage bien-aimée dans OrcaSlicer.

en: Calibration Flow
fr: Calibration débit

en: Calibration Type
fr: Type de calibration

en: Calibration completed
fr: Calibration terminé

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
fr: Calibrage terminé. Veuillez trouver la ligne d'extrusion la plus uniforme sur votre plateau comme dans l'image ci-dessous, et entrez la valeur sur son côté gauche dans le champ de saisie du facteur K.

en: Calibration error
fr: Erreur de la calibration

en: Calibration help
fr: Aide à la calibration

en: Calibration not supported
fr: Calibration non pris en charge

en: Calibration program
fr: Programme de calibration

en: Calibration step selection
fr: Sélection de l'étape de calibration

en: Calibration1
fr: Calibration 1

en: Calibration2
fr: Calibration 2

en: Camera
fr: Caméra

en: Camera Angle - Left side
fr: Angle de caméra - Côté gauche

en: Camera Angle - Right side
fr: Angle de caméra - Côté droit

en: Camera Setting
fr: Réglage de la Caméra

en: Camera style
fr: Style de caméra

en: Camera view - Behind
fr: Vue caméra - Derrière

en: Camera view - Bottom
fr: Vue caméra - Bas

en: Camera view - Default
fr: Vue caméra - Par défaut

en: Camera view - Front
fr: Vue de la caméra - Avant

en: Camera view - Top
fr: Vue caméra - Haut

en: Can not add models when in preview mode!
fr: Impossible d'ajouter des modèles en mode aperçu !

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
fr: Impossible d'imprimer plusieurs filaments qui ont une grande différence de température ensemble. Sinon, l'extrudeur et la buse peuvent être bloquées ou endommagées pendant l'impression

en: Can't apply when process preview.
fr: Ne peut pas s'appliquer lors du processus de prévisualisation.

en: Can't delete "%1%". It is last style.
fr: Impossible de supprimer "%1%". Il s'agit du dernier style.

en: Can't delete temporary style "%1%".
fr: Impossible de supprimer le style provisoire "%1%".

en: Can't find Pin Code?
fr: Vous ne trouvez pas le code pin ?

en: Can't find my devices?
fr: Vous ne trouvez pas d'appareils ?

en: Can't find my printer model
fr: Impossible de trouver le modèle de mon imprimante

en: Can't find vendor I want
fr: Je ne trouve pas le vendeur que je souhaite

en: Can't load exactly same font("%1%"). Application selected a similar one("%2%"). You have to specify font for enable edit text.
fr: Impossible de charger exactement la même police (« %1% »). L’application a sélectionné une police similaire (« %2% »). Vous devez spécifier la police pour permettre l’édition du texte.

en: Can't remove the last existing style.
fr: Impossible de supprimer le dernier style existant.

en: Can't rename temporary style.
fr: Impossible de renommer un style provisoire.

en: Can't start this without SD card.
fr: Impossible de démarrer sans carte SD.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel a feature until exit
fr: Annuler une fonction jusqu’à ce qu’on la quitte

en: Cancel calibration
fr: Annuler la calibration

en: Cancel print
fr: Annuler l'impression

en: Cancel selected
fr: Annuler la sélection

en: Cancel upload
fr: Annuler le téléversement

en: Canceled
fr: Annulé

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Cancelling
fr: Annulation

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
fr: Impossible de lire les informations sur le filament: le filament est chargé dans l'extrudeur. Veuillez décharger le filament et réessayer.

en: Cannot send the print job for empty plate
fr: Impossible d'envoyer une tâche d'impression d'un plateau vide

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
fr: Impossible d'envoyer la tâche d'impression à une imprimante dont le firmware doit être mis à jour.

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
fr: Impossible d'envoyer une tâche d'impression pendant la mise à jour du firmware de l'imprimante

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
fr: Impossible d'envoyer la tâche d'impression lorsque la mise à niveau est en cours

en: Capabilities
fr: Fonctionnalités

en: Caution to use! Flow calibration on Textured PEI Plate may fail due to the scattered surface.
fr: Attention à l’utilisation ! La calibration du débit sur le plateau PEI texturé double face peut échouer en raison de la surface texturée.

en: Center
fr: Centrer

en: Center coincidence
fr: Coïncidence du centre

en: Center of circle
fr: Centrer du cercle

en: Center of edge
fr: Centrer sur l’arête

en: Certificate files (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|All files|*.*
fr: Fichiers de certificat (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|Tous les fichiers|*.*

en: Cham
fr: Chamb

en: Chamber temperature
fr: Température du caisson

en: Chamber temperature
    Did you know that OrcaSlicer supports chamber temperature?
fr: Température du caisson
    Saviez-vous qu’OrcaSlicer prend en charge la température du caisson ?

en: Change Filament
fr: Changer de filament

en: Change SVG Type
fr: Changer le type de SVG

en: Change SVG source file, projection, size, ...
fr: Modifier le fichier source SVG, la projection, la taille, …

en: Change Text Type
fr: Changer le type de texte

en: Change cut mode
fr: Changer le mode de coupe

en: Change extrusion role G-code
fr: G-code de changement du rôle de l’extrusion

en: Change filament
fr: Changer de filament

en: Change filament G-code
fr: G-code de changement de filament

en: Change filament at the beginning of this layer.
fr: Changez le filament au début de cette couche.

en: Change file
fr: Changer de fichier

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change ensure vertical shell thickness to Moderate and enable alternate extra wall
    No  - Don't use alternate extra wall
fr: Modifier ces paramètres automatiquement ? 
    Oui - Modifier l’épaisseur de la coque verticale pour qu’elle soit modérée et activer la paroi supplémentaire
    Non - Ne pas utiliser la paroi supplémentaire alternée

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
fr: Modifier ces paramètres automatiquement ? 
    Oui - Modifiez ces paramètres et activez automatiquement le mode spirale/vase
    Non - Annuler l'activation du mode spirale

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
fr: Vous souhaitez modifier ces paramètres automatiquement ? 
    Oui - Modifiez ces paramètres automatiquement
    Non - Ne modifiez pas ces paramètres pour moi

en: Change to another .svg file
fr: Changer pour un autre fichier .svg

en: Change type
fr: Changer le type

en: Changing application language
fr: Changer la langue de l'application

en: Changing filament
fr: Changement de filament

en: Changing style to "%1%" will discard current style modification.
    
    Would you like to continue anyway?
fr: La modification du style en "%1%" annulera la modification du style actuel.
    
    Voulez-vous continuer quand même ?

en: Changing the region will log out your account.
fr: Si vous changez de région, vous serez déconnecté de votre compte.

en: Char gap
fr: Écart entre les caractères

en: Check Assistant
fr: Assistant de contrôle

en: Check filament location
fr: Vérification de la position du filament

en: Check for Update
fr: Vérifier la mise à jour

en: Check for stable updates only
fr: Vérifier les mises à jour stables uniquement

en: Check if the nozzle is clumping by filament or other foreign objects.
fr: Vérifier si la buse est encrassée par du filament ou d’autres corps étrangers.

en: Check the current status of the bambu server by clicking on the link above.
fr: Vérifiez l'état actuel du serveur Bambu Lab en cliquant sur le lien ci-dessus.

en: Check the normative items.
fr: Vérifiez les éléments normatifs.

en: Check the reason
fr: Vérifier le motif

en: Check the status of current system services
fr: Vérifiez l'état des services système actuels

en: Checking extruder temperature
fr: Vérification de la température de l'extrudeur

en: Checking support necessity
fr: Vérification de la nécessité du support

en: China
fr: Chine

en: Choose Download Directory
fr: Choisissez le répertoire de téléchargement

en: Choose SVG file for emboss:
fr: Choisir le fichier SVG pour l’embossage :

en: Choose ZIP file
fr: Choisissez un fichier ZIP

en: Choose a directory
fr: Choisir un dossier

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
fr: Choisir un fichier à partir duquel importer la texture du plateau (PNG/SVG) :

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filaments.
fr: Choisissez un emplacement AMS puis appuyez sur le bouton «  Charger «  ou «  Décharger «  pour charger ou décharger automatiquement les filaments.

en: Choose an STL file to import bed model from:
fr: Choisissez un fichier STL à partir duquel importer le modèle de plateau :

en: Choose an STL file to import bed shape from:
fr: Choisissez un fichier STL à partir duquel importer la forme du plateau :

en: Choose filament
fr: Choisissez le filament

en: Choose files
fr: Choisir des fichiers

en: Choose one file (3mf):
fr: Choisissez un fichier (3mf):

en: Choose one file (gcode/3mf):
fr: Choisissez un fichier (gcode/3mf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
fr: Choisissez un ou plusieurs fichiers (3mf/step/stl/svg/obj/amf) :

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):
fr: Choisissez un ou plusieurs fichiers (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply) :

en: Choose part type
fr: Choisissez le type de pièce

en: Circle
fr: Cercle

en: Circular
fr: Circulaire

en: Classic
fr: Classique

en: Classic mode
fr: Classique

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
fr: Le générateur de paroi classique produit des parois avec une largeur d’extrusion constante et, pour les zones très fines, il utilise le remplissage d’espace. Le moteur Arachne produit des parois avec une largeur d’extrusion variable.

en: Cleaning nozzle tip
fr: Nettoyage de la buse

en: Clear
fr: Nettoyer

en: Clear my choice on the unsaved presets.
fr: Efface mon choix sur les préréglages non enregistrés.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
fr: Efface mon choix sur les projets non enregistrés.

en: Clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
fr: Rayon de dégagement autour de l'extrudeur : utilisé pour éviter les collisions lors de l'impression par objets.

en: Click OK to update the Network plug-in when Orca Slicer launches next time.
fr: Cliquez sur OK pour mettre à jour le plug-in réseau lors du prochain démarrage de OrcaSlicer.

en: Click here if you can't connect to the printer
fr: Connexion impossible à l’imprimante

en: Click here to download it.
fr: Cliquez ici pour le télécharger.

en: Click the icon to edit color painting of the object
fr: Cliquez sur l'icône pour modifier la couleur de peinture de l'objet

en: Click the icon to edit support painting of the object
fr: Cliquez sur l'icône pour modifier la peinture de support de l'objet

en: Click the icon to reset all settings of the object
fr: Cliquez sur l'icône pour réinitialiser tous les paramètres de l'objet

en: Click the icon to shift this object to the bed
fr: Cliquez sur l'icône pour déplacer cet objet vers le plateau

en: Click the icon to toggle printable property of the object
fr: Cliquez sur l'icône pour basculer la propriété imprimable de l'objet

en: Click the right mouse button to display the full text.
fr: Cliquez sur le bouton droit de la souris pour afficher le texte complet.

en: Click to change part type into modifier.
fr: Cliquez pour changer le type de pièce en modificateur.

en: Click to change part type into negative volume.
fr: Cliquez pour changer le type de pièce en volume négatif.

en: Click to change text into object part.
fr: Cliquez pour transformer le texte en partie d’objet.

en: Click to download new version in default browser: %s
fr: Cliquez pour télécharger la nouvelle version dans le navigateur par défaut : %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
fr: Cliquez pour supprimer la modification actuelle et réinitialiser la valeur enregistrée.

en: Click to edit preset
fr: Cliquez pour éditer le préréglage

en: Click to flip the cut plane
    Drag to move the cut plane
fr: Cliquer pour retourner le plan de coupe
    Faire glisser pour déplacer le plan de coupe

en: Click to flip the cut plane
    Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
fr: Cliquer pour retourner le plan de coupe
    Faire glisser pour déplacer le plan de coupe
    Clic droit sur une pièce pour l’affecter à l’autre côté

en: Click to pick filament color
fr: Cliquez pour choisir la couleur du filament

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
fr: Cliquez pour rétablir tous les paramètres au dernier préréglage enregistré.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
fr: Cliquez pour réinitialiser la valeur actuelle et l'attacher à la valeur globale.

en: Click to select AMS slot manually
fr: Cliquez pour sélectionner manuellement l'emplacement AMS

en: Clockwise
fr: Dans le sens des aiguilles d’une montre

en: Clone
fr: Cloner

en: Clone Objects
fr: Cloner des objets

en: Clone copies of selections
fr: Cloner des copies de sélections

en: Clone objects in the load list
fr: Cloner des objets dans la liste de chargement

en: Clone selected
fr: Cloner sélectionné

en: Close
fr: Fermer

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
fr: Éteignez tous les ventilateurs de refroidissement pour les premières couches. Cela peut être utilisé pour améliorer l'adhérence à la plaque

en: Close holes
fr: Combler les trous

en: Closing Application while some presets are modified.
fr: Fermeture de l'application pendant que certains préréglages sont modifiés.

en: Cloud Slicing...
fr: Découpe par le Cloud...

en: Cloud service connection failed. Please try again.
fr: La connexion au service cloud a échoué. Veuillez réessayer.

en: Collapse
fr: Réduire

en: Collapse sidebar
fr: Réduire la barre latérale

en: Collapse/Expand the sidebar
fr: Réduire/développer la barre latérale

en: Color
fr: Couleur

en: Color Painting
fr: Mettre en couleur

en: Color Scheme
fr: Schéma de couleur

en: Color change
fr: Changement de couleur

en: Color gradient (%1%)
fr: Dégradé de couleurs (%1%)

en: Color painting
fr: Mettre en couleur

en: Colour
fr: Couleur

en: Combined
fr: Combiné

en: Combined - single skirt for all objects, Per object - individual object skirt.
fr: Combiné - une seule jupe pour tous les objets, Par objet - une jupe pour chaque objet.

en: Comma-separated list of printing accelerations
fr: Liste d’accélérations d’impression séparées par des virgules

en: Comma-separated list of printing speeds
fr: Liste de vitesses d’impression séparées par des virgules

en: Comment
fr: Commentaire

en: Common
fr: Commun

en: Compare presets
fr: Comparer les Préréglages

en: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in minimal layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut de la buse de 0,2 mm, il présente une hauteur de couche plus petite, ce qui se traduit par des lignes de couche minimales et une qualité d’impression supérieure, mais aussi par un temps d’impression plus court.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in slightly visible layer lines, but shorter printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,2 mm, il présente une hauteur de couche plus importante, ce qui se traduit par des lignes de couche légèrement visibles, mais un temps d’impression plus court.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height, and results in almost negligible layer lines, and slightly shorter printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,2 mm, il présente une hauteur de couche légèrement supérieure, ce qui se traduit par des lignes de couche presque négligeables et un temps d’impression légèrement plus court.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost invisible layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,2 mm, il présente une hauteur de couche plus petite, ce qui permet d’obtenir des lignes de couche presque invisibles et une qualité d’impression supérieure, mais aussi un temps d’impression plus court.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost invisible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,2 mm, il présente des lignes de couche plus petites, des vitesses et des accélérations plus faibles, et le motif de remplissage clairsemé est gyroïde. Il en résulte donc des lignes de couche presque invisibles et une qualité d’impression bien supérieure, mais un temps d’impression bien plus long.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in minimal layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,2 mm, il présente des lignes de couche plus petites, des vitesses et des accélérations plus faibles, et le motif de remplissage clairsemé est gyroïde. Il en résulte donc des lignes de couche minimales et une qualité d’impression nettement supérieure, mais un temps d’impression beaucoup plus long.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in much higher printing quality, but a much longer printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,2 mm, la vitesse et l’accélération sont plus faibles, et le motif de remplissage épars est gyroïde. Il en résulte donc une qualité d’impression nettement supérieure, mais un temps d’impression beaucoup plus long.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,4 mm, il présente une hauteur de couche plus importante, ce qui se traduit par des lignes de couche plus apparentes et une qualité d’impression moindre, mais un temps d’impression plus court.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but slightly shorter printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,4 mm, il présente une hauteur de couche plus importante, ce qui se traduit par des lignes de couche plus apparentes et une qualité d’impression moindre, mais un temps d’impression légèrement plus court.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,4 mm, il présente une hauteur de couche plus petite, ce qui permet d’obtenir des lignes de couche presque négligeables et une meilleure qualité d’impression, mais un temps d’impression plus long.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and longer printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,4 mm, il présente une hauteur de couche plus petite, ce qui se traduit par des lignes de couche presque négligeables et un temps d’impression plus long.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,4 mm, il présente une hauteur de couche plus petite, ce qui se traduit par des lignes de couche moins apparentes et une meilleure qualité d’impression, mais un temps d’impression plus long.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost negligible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,4 mm, il présente une hauteur de couche plus petite, des vitesses et des accélérations plus faibles, et le motif de remplissage clairsemé est gyroïde. Il en résulte donc des lignes de couche presque négligeables et une qualité d’impression bien supérieure, mais un temps d’impression bien plus long.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in less apparent layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,4 mm, il présente une hauteur de couche plus petite, des vitesses et des accélérations plus faibles, et le motif de remplissage clairsemé est gyroïde. Il en résulte donc des lignes de couche moins apparentes et une qualité d’impression beaucoup plus élevée, mais un temps d’impression beaucoup plus long.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,4 mm, il présente plus de boucles de paroi et une densité de remplissage clairsemée plus élevée. Il en résulte donc une plus grande solidité des impressions, mais une plus grande consommation de filament et un temps d’impression plus long.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,6 mm, il présente une hauteur de couche plus importante, ce qui se traduit par des lignes de couche plus apparentes et une qualité d’impression moindre, mais un temps d’impression plus court dans certains cas d’impression.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in much more apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,6 mm, il présente une hauteur de couche plus importante, ce qui se traduit par des lignes de couche beaucoup plus apparentes et une qualité d’impression beaucoup plus faible, mais un temps d’impression plus court dans certains cas d’impression.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,6 mm, il présente une hauteur de couche plus petite, ce qui se traduit par des lignes de couche moins apparentes et une meilleure qualité d’impression, mais un temps d’impression plus long.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and slight higher printing quality, but longer printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,6 mm, il présente une hauteur de couche plus petite, ce qui se traduit par des lignes de couche moins apparentes et une qualité d’impression légèrement supérieure, mais un temps d’impression plus long.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,6 mm, il présente plus de boucles de paroi et une densité de remplissage clairsemée plus élevée. Il en résulte donc une plus grande solidité des impressions, mais une plus grande consommation de filament et un temps d’impression plus long.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in very apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,8 mm, il présente une hauteur de couche plus importante, ce qui se traduit par des lignes de couche très apparentes et une qualité d’impression nettement inférieure, mais un temps d’impression plus court dans certains cas d’impression.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height, and results in extremely apparent layer lines and much lower printing quality, but much shorter printing time in some printing cases.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,8 mm, il présente une hauteur de couche beaucoup plus importante, ce qui se traduit par des lignes de couche extrêmement apparentes et une qualité d’impression beaucoup plus faible, mais un temps d’impression beaucoup plus court dans certains cas d’impression.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height, and results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,8 mm, il présente une hauteur de couche légèrement inférieure, ce qui se traduit par des lignes de couche légèrement moins nombreuses mais toujours apparentes et par une qualité d’impression légèrement supérieure, mais par un temps d’impression plus long dans certains cas d’impression.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
fr: Par rapport au profil par défaut d’une buse de 0,8 mm, il présente une hauteur de couche plus petite, ce qui se traduit par des lignes de couche moins nombreuses mais toujours apparentes et une qualité d’impression légèrement supérieure, mais un temps d’impression plus long dans certains cas d’impression.

en: Compatible machine
fr: Appareils compatibles

en: Compatible machine condition
fr: État de la machine compatible

en: Compatible process profiles
fr: Profils de traitement compatibles

en: Compatible process profiles condition
fr: Condition de profils de traitement compatibles

en: Complete Calibration
fr: Calibration complète

en: Complete print
fr: Après l’impression

en: Completed
fr: Terminé

en: Concentric
fr: Concentrique

en: Conditional angle threshold
fr: Seuil d’angle conditionnel

en: Conditional overhang threshold
fr: Seuil de dépassement conditionnel

en: Conditional scarf joint
fr: Couture en biseau conditionnelle

en: Cone
fr: Cône

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
fr: Configurez l'emplacement AMS qui doit être utilisé pour un filament utilisé dans la tâche d'impression

en: Configuration can update now.
fr: La configuration peut maintenant être mise à jour.

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
fr: Le fichier de configuration "%1%" a été chargé, mais certaines valeurs n'ont pas été reconnues.

en: Configuration notes
fr: Notes de la configuration

en: Configuration package changed
fr: Package de configuration modifié

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
fr: Le package de configuration a été chargé, mais certaines valeurs n'ont pas été reconnues.

en: Configuration package:
fr: Paquet de configuration :

en: Configuration update
fr: Mise à jour de la configuration

en: Configuration updates
fr: Mises à jour de la configuration

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm Save As
fr: Confirmer Enregistrer sous

en: Confirm and Update Nozzle
fr: Confirmation et mise à jour de la buse

en: Confirm connectors
fr: Confirmer les connecteurs

en: Confirm extruded
fr: Confirmation de l'extrusion

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d, z = %.2lf mm. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
fr: Des conflits de chemins G-code ont été trouvés au niveau de la couche %d, z = %.2lf mm. Veuillez séparer davantage les objets en conflit (%s <-> %s).

en: Connect
fr: Se connecter

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
fr: La connexion à %s a échoué ! [SN : %s, code = %s]

en: Connect an infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over infill extrusion width. Orca Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. 
    Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
fr: Connecter une ligne de remplissage à un périmètre interne avec un court segment de périmètre supplémentaire. S’il est exprimé en pourcentage (exemple : 15%), il est calculé sur la largeur de l’extrusion de remplissage. Si aucun segment de périmètre plus court que infill_anchor_max n’est trouvé, la ligne de remplissage est connectée à un segment de périmètre d’un seul côté et la longueur du segment de périmètre pris est limitée à ce paramètre, mais pas plus long que anchor_length_max.
    Une valeur à 0 désactive les périmètres d’ancrage connectés à une seule ligne de remplissage.

en: Connect an infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over infill extrusion width. Orca Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. 
    If set to 0, the old algorithm for infill connection will be used, it should create the same result as with 1000 & 0.
fr: Connecter une ligne de remplissage à un périmètre interne avec un court segment de périmètre supplémentaire. S’il est exprimé en pourcentage (exemple : 15 %), il est calculé sur la largeur de l’extrusion de remplissage. Orca Slicer essaie de connecter deux lignes de remplissage proches à un court segment de périmètre. Si aucun segment de périmètre plus court que ce paramètre n’est trouvé, la ligne de remplissage est connectée à un segment de périmètre sur un seul côté et la longueur du segment de périmètre pris est limitée à infill_anchor, mais pas plus longue que ce paramètre.
    S’il est défini sur 0, l’ancien algorithme de connexion de remplissage sera utilisé, il devrait créer le même résultat qu’avec 1000 et 0.

en: Connect the printer using IP and access code
fr: Connecter l’imprimante en utilisant l’IP et le code d’accès

en: ConnectPrinter(LAN)
fr: Connecter l'imprimante (LAN)

en: Connected to Obico successfully!
fr: Connexion à Obico réussie !

en: Connected to SimplyPrint successfully!
fr: Connexion à SimplyPrint réussie !

en: Connecting to printer
fr: Connexion à l’imprimante

en: Connecting to printer...
fr: Connexion à l’imprimante…

en: Connecting to printer... The dialog will close later
fr: Connexion à l’imprimante… La boîte de dialogue se fermera plus tard

en: Connecting to server
fr: Connexion au serveur

en: Connecting to the printer. Unable to cancel during the connection process.
fr: Connexion à l’imprimante. Impossible d’annuler pendant le processus de connexion.

en: Connecting...
fr: Connexion…

en: Connection
fr: Connexion

en: Connection Failed. Please check the network and try again
fr: Échec de la connexion. Veuillez vérifier le réseau et réessayer

en: Connection failed! If your IP and Access Code is correct, 
    please move to step 3 for troubleshooting network issues
fr: Échec de la connexion ! Si votre IP et votre code d’accès sont corrects, 
    passez à l’étape 3 pour la résolution des problèmes de réseau

en: Connection failed, please double check IP and Access Code
fr: La connexion a échoué, veuillez vérifier l’IP et le code d’accès

en: Connection to AstroBox works correctly.
fr: La connexion à l’AstroBox fonctionne correctement.

en: Connection to Duet works correctly.
fr: La connexion à Duet fonctionne correctement.

en: Connection to FlashAir works correctly and upload is enabled.
fr: La connexion à FlashAir fonctionne correctement et le téléchargement est activé.

en: Connection to Flashforge works correctly.
fr: La connexion à Flashforge fonctionne correctement.

en: Connection to MKS works correctly.
fr: La connexion à MKS fonctionne correctement.

en: Connection to OctoPrint works correctly.
fr: La connexion à OctoPrint fonctionne correctement.

en: Connection to Prusa Connect works correctly.
fr: La connexion à Prusa Connect fonctionne correctement.

en: Connection to Prusa SL1 / SL1S works correctly.
fr: La connexion à Prusa SL1 / SL1S fonctionne correctement.

en: Connection to PrusaLink works correctly.
fr: La connexion à PrusaLink fonctionne correctement.

en: Connection to Repetier works correctly.
fr: La connexion à Repetier fonctionne correctement.

en: Connection to printer failed
fr: La connexion à l'imprimante a échoué

en: Connection to printers connected via the print host failed.
fr: La connexion aux imprimantes connectées via l’hôte d’impression a échoué.

en: Connector
fr: Connecteur

en: Connectors
fr: Connecteurs

en: Contains a string with the information about what scaling was applied to the individual objects. Indexing of the objects is zero-based (first object has index 0).
    Example: 'x:100% y:50% z:100'.
fr: Contient une chaîne de caractères contenant des informations sur la mise à l’échelle appliquée aux différents objets. L’indexation des objets est basée sur le zéro (le premier objet a l’index 0).
    Exemple : « x:100% y:50% z:100 ».

en: Contains z-hop present at the beginning of the custom G-code block.
fr: Contient le saut en z présent au début du bloc de G-code personnalisé.

en: Contour and hole
fr: Contour et trou

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
fr: Le contour de l'objet sera agrandi ou rétréci dans le plan XY par la valeur configurée. Une valeur positive agrandit le contour. Une valeur négative rend le contour plus petit. Cette fonction est utilisée pour ajuster légèrement la taille lorsque l'objet a un problème d'assemblage

en: Control
fr: Contrôle

en: Controls the density (spacing) of external bridge lines. 100% means solid bridge. Default is 100%.
    
    Lower density external bridges can help improve reliability as there is more space for air to circulate around the extruded bridge, improving its cooling speed.
fr: Contrôle la densité (l’espacement) des lignes de pont externes. 100 % signifie que le pont est plein. La valeur par défaut est 100%.
    
    Des ponts externes moins denses peuvent contribuer à améliorer la fiabilité, car l’air a plus de place pour circuler autour du pont extrudé, ce qui améliore sa vitesse de refroidissement.

en: Controls the density (spacing) of internal bridge lines. 100% means solid bridge. Default is 100%.
    
     Lower density internal bridges can help reduce top surface pillowing and improve internal bridge reliability as there is more space for air to circulate around the extruded bridge, improving its cooling speed. 
    
    This option works particularly well when combined with the second internal bridge over infill option, further improving internal bridging structure before solid infill is extruded.
fr: Contrôle la densité (l’espacement) des lignes de pont internes. 100 % signifie que le pont est plein. La valeur par défaut est 100%.
    
     Des ponts internes moins denses peuvent contribuer à réduire le gonflement de la surface supérieure et à améliorer la fiabilité des ponts internes, car l’air a plus de place pour circuler autour du pont extrudé, ce qui améliore sa vitesse de refroidissement. 
    
    Cette option fonctionne particulièrement bien lorsqu’elle est combinée avec la deuxième option de pont interne sur le remplissage, ce qui permet d’améliorer encore la structure du pont interne avant l’extrusion du remplissage solide.

en: Convert Unit
fr: Convertir l'unité

en: Convert from inch
fr: Convertir en pouce

en: Convert from meter
fr: Convertir en mètre

en: Convert holes to polyholes
fr: Convertir les trous en trous polygones

en: Convert the units of model
fr: Convertir les unités du modèle

en: Cool Plate
fr: Cool Plate/Plaque PLA

en: Cooling
fr: Refroidissement

en: Cooling Fan
fr: Ventilateur de refroidissement

en: Cooling chamber
fr: Refroidissement du caisson

en: Cooling for specific layer
fr: Refroidissement pour une couche spécifique

en: Cooling moves are gradually accelerating beginning at this speed.
fr: Les mouvements de refroidissement s’accélèrent progressivement à partir de cette vitesse.

en: Cooling moves are gradually accelerating towards this speed.
fr: Les mouvements de refroidissement s’accélèrent progressivement vers cette vitesse.

en: Cooling tube length
fr: Longueur du tube de refroidissement

en: Cooling tube position
fr: Position du tube de refroidissement

en: Copies of the selected object
fr: Copies de l'objet sélectionné

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Current Filament Preset
fr: Copier le préréglage actuel du filament

en: Copy preset from filament
fr: Copier le préréglage du filament

en: Copy selection to clipboard
fr: Copier la sélection dans le presse-papier

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
fr: Échec de la copie du fichier %1% vers %2% : %3%

en: Copying of the temporary G-code has finished but the exported code couldn't be opened during copy check. The output G-code is at %1%.tmp.
fr: La copie du G-code temporaire est terminée mais le code exporté n’a pas pu être ouvert lors du contrôle de la copie. Le G-code de sortie se trouve dans %1%.tmp.

en: Copying of the temporary G-code has finished but the original code at %1% couldn't be opened during copy check. The output G-code is at %2%.tmp.
fr: La copie du G-code temporaire est terminée mais le code original à %1% n’a pas pu être ouvert pendant la vérification de la copie. Le G-code de sortie se trouve dans %2%.tmp.

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
fr: La copie du G-code temporaire vers le G-code de sortie a échoué

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed. Maybe the SD card is write locked?
    Error message: %1%
fr: La copie du G-code temporaire vers le G-code de sortie a échoué. La carte SD est peut-être bloquée en écriture ?
    Message d’erreur : %1%

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed. There might be problem with target device, please try exporting again or using different device. The corrupted output G-code is at %1%.tmp.
fr: La copie du G-code temporaire vers le G-code de sortie a échoué. Il se peut qu’il y ait un problème avec le dispositif cible, veuillez essayer d’exporter à nouveau ou d’utiliser un autre périphérique. Le G-code de sortie corrompu se trouve dans %1%.tmp.

en: Copyright
fr: Droits d'auteur

en: Cost
fr: Coût

en: Could not connect to AstroBox
fr: Impossible de se connecter à AstroBox

en: Could not connect to Duet
fr: Impossible de se connecter à Duet

en: Could not connect to FlashAir
fr: Impossible de se connecter à FlashAir

en: Could not connect to Flashforge
fr: Impossible de se connecter à Flashforge

en: Could not connect to MKS
fr: Impossible de se connecter à MKS

en: Could not connect to Obico
fr: Impossible de se connecter à Obico

en: Could not connect to OctoPrint
fr: Impossible de se connecter à OctoPrint

en: Could not connect to Prusa Connect
fr: Impossible de se connecter à Prusa Connect

en: Could not connect to Prusa SLA
fr: Impossible de se connecter à Prusa SLA

en: Could not connect to PrusaLink
fr: Impossible de se connecter à PrusaLink

en: Could not connect to Repetier
fr: Impossible de se connecter à Repetier

en: Could not connect to SimplyPrint
fr: Impossible de se connecter à SimplyPrint

en: Could not get a valid Printer Host reference
fr: Impossible d’obtenir une référence d’imprimante hôte valide

en: Could not get resources to create a new connection
fr: Impossible d’obtenir des ressources pour créer une nouvelle connexion

en: Could not start URL download. Destination folder is not set. Please choose destination folder in Configuration Wizard.
fr: Impossible de lancer le téléchargement de l’URL. Le dossier de destination n’est pas défini. Veuillez choisir le dossier de destination dans l’assistant de configuration.

en: Counter clockwise
fr: Sens inverse des aiguilles d’une montre

en: Cover
fr: Couverture

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
fr: Recouvrir la couche de contact supérieure des supports avec des boucles. Désactivé par défaut.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
fr: Les fissures plus petites que 2x le rayon de fermeture de l’espace sont remplies pendant la découpe du maillage. L’opération de fermeture de l’espace peut réduire la résolution finale de l’impression, il est donc conseillé de maintenir cette valeur à un niveau raisonnablement bas.

en: Create
fr: Créer

en: Create Based on Current Filament
fr: Créer en fonction du filament actuel

en: Create Based on Current Printer
fr: Créer en fonction de l’imprimante actuelle

en: Create Filament
fr: Création d’un filament

en: Create Filament Successful
fr: Créer un filament réussi

en: Create Nozzle for Existing Printer
fr: Créer une buse pour une imprimante existante

en: Create Printer
fr: Créer une imprimante

en: Create Printer Successful
fr: Création d’une imprimante réussie

en: Create Printer/Nozzle
fr: Créer une imprimante/buse

en: Create Type
fr: Créer un type

en: Create additional perimeter paths over steep overhangs and areas where bridges cannot be anchored.
fr: Créer des chemins de périmètres supplémentaires sur les surplombs abrupts et les zones où les ponts ne peuvent pas être ancrés.

en: Create filament presets failed. As follows:
fr: La création de préréglages de filaments a échoué. Comme suit :

en: Create from Template
fr: Créer depuis un modèle

en: Create printer
fr: Créer une imprimante

en: Create process presets failed. As follows:
fr: La création de préréglages de traitement a échoué. Comme suit :

en: Creating a new project
fr: Créer un nouveau projet

en: Critical Only
fr: Critique seulement

en: Critical error
fr: Erreur critique

en: Cross Hatch
fr: Quadrillage

en: Ctrl + Mouse wheel
fr: Ctrl + Molette de la souris

en: Ctrl+Any arrow
fr: Ctrl+Toute flèche

en: Ctrl+Left mouse button
fr: Ctrl+Bouton gauche de la souris

en: Ctrl+Mouse wheel
fr: Ctrl+Molette de la souris

en: Cubic
fr: Cubique

en: Current AMS humidity
fr: Humidité actuelle de l’AMS

en: Current Association:
fr: Association actuelle :

en: Current Instance
fr: Instance courante

en: Current Instance Path:
fr: Chemin d’accès à l’instance courante :

en: Current Version:
fr: Version actuelle :

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
fr: La température actuelle du caisson est supérieure à la température de sécurité du matériau, ce qui peut entraîner un ramollissement et un bouchage du filament. La température de sécurité maximale pour le matériau est %d

en: Current extruder
fr: Extrudeur actuel

en: Current flowrate cali param is invalid
fr: Le paramètre de calibration du débit actuel n’est pas valide

en: Current object index
fr: Index de l’objet actuel

en: Current position of the extruder axis. Only used with absolute extruder addressing.
fr: Position actuelle de l’axe de l’extrudeuse. Utilisé uniquement avec l’adressage absolu de de I’extrudeur.

en: Current preset is inherited from
fr: Le préréglage actuel est hérité de

en: Current preset is inherited from the default preset.
fr: Le préréglage actuel est hérité du préréglage par défaut.

en: Current style is "%1%"
fr: Le style actuel est "%1%"

en: Current vendor has no models, please reselect.
fr: Le vendeur actuel n’a pas de modèle, veuillez resélectionner.

en: Current z-hop
fr: Saut en z actuel

en: Currently planned extra extruder priming after de-retraction.
fr: L’amorçage supplémentaire de l’extrudeuse après la dérétraction est actuellement prévu.

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
fr: Un fichier de certificat CA personnalisé peut être spécifié pour les connexions HTTPS OctoPrint, au format crt/pem. Si ce champ est laissé vide, le référentiel de certificats OS CA par défaut est utilisé.

en: Custom Color
fr: Couleur perso

en: Custom G-code
fr: G-code personnalisé

en: Custom G-code:
fr: G-code personnalisé:

en: Custom Template:
fr: Modèle personnalisé :

en: Custom camera source
fr: Source caméra personnalisée

en: Custom g-code
fr: G-code personnalisé

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
fr: Les supports personnalisés et la peinture de couleur ont été retirés avant la réparation.

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
fr: Le fournisseur personnalisé n’est pas saisi, veuillez saisir le fournisseur personnalisé.

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Customize current plate
fr: Personnaliser le plateau actuel

en: Customized Preset
fr: Préréglage personnalisé

en: Cut
fr: Couper

en: Cut Connectors information
fr: Informations sur les connecteurs de coupe

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
fr: Outil de découpe
    Saviez-vous que vous pouvez découper un modèle à n'importe quel angle et dans n'importe quelle position avec l'outil de découpe ?

en: Cut by Plane
fr: Coupe par plan

en: Cut by line
fr: Coupe par ligne

en: Cut connectors
fr: Connecteurs de découpe

en: Cut filament
fr: Filament coupé

en: Cut plane is placed out of object
fr: Le plan de coupe est placé en dehors de l’objet

en: Cut plane with groove is invalid
fr: Le plan de coupe avec rainure est invalide

en: Cut position
fr: Position de coupe

en: Cut selection to clipboard
fr: Couper la sélection dans le presse-papiers

en: Cut to parts
fr: Couper la sélection dans le presse-papiers

en: Cutter error pause
fr: Pause en cas d'erreur de coupe

en: Cylinder
fr: Cylindre

en: DDE
fr: Direct Drive

en: DEBUG settings have saved successfully!
fr: Les paramètres DEBUG ont été enregistrés avec succès !

en: DEV host: api-dev.bambu-lab.com/v1
fr: Hôte DEV : api-dev.bambu-lab.com/v1

en: DNS Server:
fr: Serveur DNS :

en: DRY
fr: SEC

en: Daily Tips
fr: Astuces quotidiennes

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
fr: Le PVA humide deviendra flexible et restera coincé à l’intérieur de l’AMS, veuillez prendre soin de le sécher avant utilisation.

en: Dark Mode
fr: Mode Sombre

en: Data directory
fr: Répertoire de données

en: Day
fr: Jour

en: De-retraction Speed
fr: Vitesse de réinsertion

en: Deadzone:
fr: Zone morte :

en: Debug Info
fr: Les informations de débogage

en: Debug level
fr: Niveau de débogage

en: Decimate ratio
fr: Rapport de décimation

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag. 
    
    The actual bridge flow used is calculated by multiplying this value with the filament flow ratio, and if set, the object's flow ratio.
fr: Diminuez légèrement cette valeur (par exemple 0,9) pour réduire la quantité de matériau pour le pont, afin d’améliorer l’affaissement. 
    
    Le débit réel du pont utilisé est calculé en multipliant cette valeur par le rapport de débit du filament et, s’il est défini, par le rapport de débit de l’objet.

en: Default
fr: Défaut

en: Default (Grid/Organic)
fr: Défaut (Grille/Organique)

en: Default Page
fr: Page par défaut

en: Default View
fr: Vue par défaut

en: Default color
fr: Couleur par défaut

en: Default filament color
fr: Couleur du filament par défaut

en: Default filament profile
fr: Profil de filament par défaut

en: Default filament profile when switch to this machine profile
fr: Profil de filament par défaut lors du passage à ce profil de machine

en: Default font
fr: Police de caractères par défaut

en: Default line width if other line widths are set to 0. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
fr: Largeur de ligne par défaut si les autres largeurs de ligne sont fixées à 0. Si elle est exprimée en %, elle sera calculée sur le diamètre de la buse.

en: Default process profile
fr: Profil de traitement par défaut

en: Default process profile when switch to this machine profile
fr: Profil de traitement par défaut lors du passage à ce profil de machine

en: Del
fr: Eff

en: Delay after unloading
fr: Délai après déchargement

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete "%1%" style.
fr: Supprimer le style "%1%".

en: Delete All
fr: Tout Supprimer

en: Delete Custom G-code
fr: Supprimer le G-code personnalisé

en: Delete Custom Template
fr: Supprimer le modèle personnalisé

en: Delete Filament
fr: Supprimer le filament

en: Delete Filament Change
fr: Supprimer le changement de filament

en: Delete Pause
fr: Supprimer la pause

en: Delete Photo
fr: Supprimer l’image

en: Delete Plate
fr: Supprimer le plateau

en: Delete Preset
fr: Supprimer la présélection

en: Delete a brim ear
fr: Supprimer une bordure à oreilles

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Delete all connectors
fr: Supprimer tous les connecteurs

en: Delete connector
fr: Supprimer le connecteur

en: Delete connector from object which is a part of cut
fr: Supprimer le connecteur de l'objet qui fait partie de la découpe

en: Delete filament
fr: Supprimer le filament

en: Delete file
fr: Supprimer le fichier

en: Delete files
fr: Supprimer les fichiers

en: Delete input
fr: Supprimer l’objet

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
fr: Supprimer le volume négatif de l'objet qui fait partie de la découpe

en: Delete object which is a part of cut object
fr: Supprimer l'objet qui fait partie de l'objet découpé

en: Delete objects, parts, modifiers
fr: Supprimer des objets, des pièces, des modificateurs

en: Delete preset
fr: Effacer la présélection

en: Delete selected
fr: Supprimer la sélection

en: Delete selected files from printer.
fr: Supprimez les fichiers sélectionnés de l'imprimante.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
fr: Supprimer la partie pleine de l'objet qui est une partie découpée

en: Delete the selected object
fr: Supprimer l'objet sélectionné

en: Delete this preset
fr: Supprimer ce préréglage

en: Deletes all objects
fr: Supprimer tous les objets

en: Deletes the current selection
fr: Supprime la sélection en cours

en: Deleting the last solid part is not allowed.
fr: La suppression de la dernière partie pleine n'est pas autorisée.

en: Density
fr: Densité

en: Density of internal sparse infill, 100% turns all sparse infill into solid infill and internal solid infill pattern will be used
fr: Densité du remplissage interne, 100% transforme tous les remplissages en remplissages pleins et le modèle de remplissage interne sera utilisé

en: Density of the first raft or support layer
fr: Densité du premier radeau ou couche de support

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Depth
fr: Profondeur

en: Describe how long the nozzle will move along the last path when retracting. 
    
    Depending on how long the wipe operation lasts, how fast and long the extruder/filament retraction settings are, a retraction move may be needed to retract the remaining filament. 
    
    Setting a value in the retract amount before wipe setting below will perform any excess retraction before the wipe, else it will be performed after.
fr: Décrire la durée pendant laquelle la buse se déplacera le long de la dernière trajectoire lors de la rétraction. 
    
    En fonction de la durée de l’opération d’essuyage, de la vitesse et de la longueur des réglages de rétraction de l’extrudeuse/filament, un mouvement de rétraction peut être nécessaire pour rétracter le filament restant. 
    
    Le réglage d’une valeur dans le paramètre de quantité de rétraction avant essuyage ci-dessous permet d’effectuer toute rétraction excédentaire avant l’essuyage, sinon elle sera effectuée après l’essuyage.

en: Description:
fr: La description:

en: Deselect All
fr: Désélectionner tout

en: Deselect all
fr: Désélectionner tout

en: Deselects all objects
fr: Désélectionner tous les objets

en: Detach preset
fr: Détacher la présélection

en: Detached
fr: Détaché

en: Detail level
fr: Niveau de détail

en: Detail.
fr: Détail.

en: Details
fr: Détails

en: Detect narrow internal solid infill
fr: Détecter un remplissage plein interne étroit

en: Detect overhang wall
fr: Détecter une paroi en surplomb

en: Detect overhangs for auto-lift
fr: Détectez les surplombs pour un levage automatique

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100%% overhang, bridge speed is used.
fr: Détectez le pourcentage de surplomb par rapport à la largeur de la ligne et utilisez une vitesse différente pour imprimer. Pour un surplomb de 100%% la vitesse du pont est utilisée.

en: Detect thin wall
fr: Détecter les parois fines

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
fr: Détecte les parois fines qui ne peuvent pas contenir deux largeurs de ligne. Et utilisez une seule ligne pour imprimer. Peut ne pas être très bien imprimé, car ce n'est pas en boucle fermée

en: Detection radius
fr: Rayon de détection

en: Detects clogging and filament grinding, halting printing immediately to conserve time and filament.
fr: Détecte le colmatage et le grignotage du filament, interrompant immédiatement l’impression pour économiser du temps et du filament.

en: Detour and avoid to travel across wall which may cause blob on surface
fr: Faire un détour et éviter de traverser la paroi, ce qui pourrait causer des dépôts sur la surface

en: Develop mode
fr: Mode Développeur

en: Device
fr: Appareil

en: Device Name
fr: Nom de l’appareil

en: Device Status
fr: État de l’appareil

en: Device UI
fr: Interface utilisateur de l’appareil

en: Diameter
fr: Diamètre

en: Diameter of nozzle
fr: Diamètre de la buse

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
fr: Diamètre du plateau d'impression. Il est supposé que l'origine (0,0) est située au centre.

en: Difference
fr: Soustraction

en: Different nozzle diameters and different filament diameters may not work well when the prime tower is enabled. It's very experimental, so please proceed with caution.
fr: Différents diamètres de buses et de filaments peuvent ne pas fonctionner correctement lorsque la tour d’amorçage est activée. Il s’agit d’un projet très expérimental, il convient donc de procéder avec prudence.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
fr: Différents types de supports
    Saviez-vous que vous pouvez choisir parmi plusieurs types de supports ? Les supports arborescents fonctionnent parfaitement pour les modèles organiques tout en économisant du filament et en améliorant la vitesse d'impression. Découvrez-les !

en: Direct distance
fr: Distance directe

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable AMS
fr: Désactiver l'AMS

en: Disable generating of the M73: Set remaining print time in the final gcode
fr: Désactiver la génération du M73 : Définir le temps d’impression restant dans le gcode final

en: Disable set remaining print time
fr: Désactiver le réglage du temps d’impression restant

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disc
fr: Disque

en: Discard
fr: Ignorer

en: Display
fr: Afficher

en: Distance between characters
fr: Distance entre les caractères

en: Distance between lines
fr: Distance entre les lignes

en: Distance from model to the outermost brim line
fr: Distance du modèle à la ligne de bord la plus externe

en: Distance from skirt to brim or object
fr: Distance de la jupe au bord ou à l'objet

en: Distance from tree branch to the outermost brim line
fr: Distance entre la branche du support arborescent et la ligne la plus externe de la bordure

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
fr: Distance des coordonnées 0,0 du G-code depuis le coin avant gauche du rectangle.

en: Distance of the center of the SVG to the model surface.
fr: Distance entre le centre du SVG et la surface du modèle.

en: Distance of the center of the text to the model surface.
fr: Distance entre le centre du texte et la surface du modèle.

en: Distance of the center-point of the cooling tube from the extruder tip.
fr: Distance entre le point central du tube de refroidissement et la pointe de l’extrudeur.

en: Distance of the extruder tip from the position where the filament is parked when unloaded. This should match the value in printer firmware.
fr: Distance entre la pointe de l’extrudeur et la position où le filament est parqué une fois déchargé. Cela doit correspondre à la valeur du firmware de l’imprimante.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
fr: Distance entre la pointe de la buse et le capot. Utilisé pour éviter les collisions lors de l'impression "par objets".

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
fr: Distance entre la pointe de la buse et la tige de carbone inférieure. Utilisé pour éviter les collisions lors de l'impression "par objets".

en: Divide by zero
fr: Diviser par zéro

en: Do NOT save local path to 3MF file.
    Also disables 'reload from disk' option.
fr: Ne PAS enregistrer le chemin d'accès local au fichier 3MF.
    Désactive également l'option "recharger à partir du disque".

en: Do not Enable AMS
fr: Ne pas activer l'AMS

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
fr: Ne pas effectuer de contrôle de validité, tel que le contrôle des conflits de parcours de G-code.

en: Do you want to continue?
fr: Voulez-vous continuer?

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
fr: Voulez-vous supprimer le fichier '%s' de l'imprimante ?

en: Do you want to replace it
fr: Voulez-vous le remplacer ?

en: Do you want to save changes to "%1%"?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications apportées à "%1%" ?

en: Do you want to synchronize your personal data from Bambu Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
fr: Voulez-vous synchroniser vos données personnelles à partir de Bambu Cloud ?
    Il contient les informations suivantes :
    1. Les préréglages du Traitement
    2. Les préréglages du Filament
    3. Les préréglages de l'Imprimante

en: Don't create support on model surface, only on build plate
fr: Ce paramètre génère uniquement les supports qui commencent sur le plateau

en: Don't print gap fill with a length is smaller than the threshold specified (in mm). This setting applies to top, bottom and solid infill and, if using the classic perimeter generator, to wall gap fill.
fr: Ne pas imprimer le remplissage des espaces dont la longueur est inférieure au seuil spécifié (en mm). Ce paramètre s’applique aux remplissages supérieur, inférieur et solide et, si vous utilisez le générateur de périmètre classique, pour le remplissage de la paroi.

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
fr: Ne pas effectuer de rétraction lors de déplacement en zone de remplissage car même si l’extrudeur suinte, les coulures ne seraient pas visibles. Cela peut réduire les rétractions pour les modèles complexes et économiser du temps d’impression, mais ralentit la découpe et la génération du G-code

en: Don't save
fr: Ne pas enregistrer

en: Don't show again
fr: Ne plus afficher

en: Don't show this dialog again
fr: Ne plus afficher cette boîte de dialogue

en: Don't slow down outer walls
fr: Ne pas ralentir sur les parois extérieures

en: Don't support bridges
fr: Ne pas supporter les ponts

en: Don't support the whole bridge area which make support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
fr: Cela désactive le support des ponts, ce qui diminue le nombre de supports requis. Les ponts peuvent généralement être imprimés directement sans support s'ils ne sont pas très longs

en: Done
fr: Terminé

en: Dovetail
fr: Queue d’aronde

en: Dowel
fr: Tourillon

en: Download
fr: Télécharger

en: Download Beta Version
fr: Télécharger la version bêta

en: Download Models
fr: Télécharger des Modèles

en: Download failed
fr: Échec du téléchargement

en: Download failed, File size exception.
fr: Le téléchargement a échoué, exception de taille de fichier.

en: Download failed, unknown file format.
fr: Échec du téléchargement, format de fichier inconnu.

en: Download finished
fr: Téléchargement terminé

en: Download selected files from printer.
fr: Téléchargez les fichiers sélectionnés depuis l'imprimante.

en: Download waiting...
fr: Téléchargement en attente…

en: Downloading
fr: Téléchargement

en: Downloading %d%%...
fr: Téléchargement %d%%...

en: Downloading Bambu Network Plug-in
fr: Téléchargement du plug-in Bambu Network

en: Downloading Virtual Camera Tools
fr: Téléchargement des Outils de Caméra Virtuelle

en: Downloading failed.
fr: Le téléchargement a échoué.

en: Downloading...
fr: Téléchargement…

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Draft shield
fr: Paravent

en: Drag
fr: Glisser

en: Draw cut line
fr: Tracer la ligne de coupe

en: Drop
fr: Déposer

en: Drop project file
fr: Déposer le fichier de projet

en: Duplicate Current Plate
fr: Dupliquer le plateau actuel

en: Duplicate the current plate
fr: Dupliquer le plateau actuel

en: During print
fr: Pendant l’impression

en: Dynamic flow Calibration
fr: Calibrage dynamique du débit

en: Dynamic flow calibration
fr: Calibrage dynamique du débit

en: ERROR
fr: ERREUR

en: Edge
fr: Arête

en: Edge detection
fr: Détection des contours

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit Custom G-code
fr: Modifier le G-code personnalisé

en: Edit Custom G-code (%1%)
fr: Modifier le G-code personnalisé (%1%)

en: Edit Filament
fr: Modifier le filament

en: Edit Flow Dynamics Calibration
fr: Editer la calibration dynamique du débit

en: Edit Plate Name
fr: Modifier le nom du plateau

en: Edit Preset
fr: Modifier le préréglage

en: Edit Printers
fr: Modifier les imprimantes

en: Edit Process Settings
fr: Modifier les paramètres du traitement

en: Edit SVG
fr: Modifier SVG

en: Edit connectors
fr: Modifier les connecteurs

en: Edit current plate name
fr: Modifier le nom du plateau actuel

en: Edit in Parameter Table
fr: Modifier dans la Table des Paramètres

en: Edit multiple printers
fr: Modifier plusieurs imprimantes

en: Edit preset
fr: Modifier le préréglage

en: Edit print parameters for a single object
fr: Modifier les paramètres d'impression d'un seul objet

en: Edit text
fr: Modifier le texte

en: Edit to scale
fr: Modifier à l’échelle

en: Edited
fr: Modifié

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
fr: L'éjection du périphérique %s(%s) a échoué.

en: Elephant foot compensation
fr: Compensation de l'effet patte d'éléphant

en: Elephant foot compensation layers
fr: Couches de compensation de la patte d'éléphant

en: Embedded
    depth
fr: Profondeur intégrée

en: Emboss
fr: Embosser

[ctx: EmbossOperation]
en: Cut
fr: Couper

en: Embossed text
fr: Texte en relief

en: Embossed text cannot contain only white spaces.
fr: Le texte en relief ne peut pas contenir uniquement des espaces blancs.

en: Embossing actions
fr: Actions d’embossage

en: Emit a max fan speed command for this amount of seconds before reducing to target speed to kick-start the cooling fan.
    This is useful for fans where a low PWM/power may be insufficient to get the fan started spinning from a stop, or to get the fan up to speed faster.
    Set to 0 to deactivate.
fr: Émettre une commande de vitesse maximale du ventilateur pendant ce nombre de secondes avant de réduire à la vitesse cible pour démarrer le ventilateur de refroidissement.
    Ceci est utile pour les ventilateurs où un faible PWM/puissance peut être insuffisant pour redémarrer le ventilateur après un arrêt, ou pour faire démarrer le ventilateur plus rapidement.
    Mettre à 0 pour désactiver.

en: Emit limits to G-code
fr: Emission des limites vers le G-code

en: Empty
fr: Vide

en: Enable
fr: Activer

en: Enable AI monitoring of printing
fr: Activer la surveillance de l'impression par l'IA

en: Enable AMS
fr: Activer l'AMS

en: Enable Dark mode
fr: Activer le mode Sombre

en: Enable SSL(FTP)
fr: Activer SSL (FTP)

en: Enable SSL(MQTT)
fr: Activer SSL (MQTT)

en: Enable accel_to_decel
fr: Activer l’accélération à la décélération

en: Enable adaptive PA for overhangs as well as when flow changes within the same feature. This is an experimental option, as if the PA profile is not set accurately, it will cause uniformity issues on the external surfaces before and after overhangs.
fr: Activer le PA adaptatif pour les surplombs ainsi que pour les changements de débit au sein d’un même élément. Il s’agit d’une option expérimentale, car si le profil PA n’est pas défini avec précision, il entraînera des problèmes d’uniformité sur les surfaces externes avant et après les surplombs.

en: Enable adaptive pressure advance (beta)
fr: Activer l’avance de pression adaptative (beta)

en: Enable adaptive pressure advance for overhangs (beta)
fr: Activation de l’avance de pression adaptative pour les surplombs (beta)

en: Enable detection of build plate position
fr: Activation de la détection de la position du plateau

en: Enable filament ramming
fr: Activer le pilonnage du filament

en: Enable flow compensation for small infill areas
fr: Activer la compensation des débits pour les petites zones de remplissage

en: Enable network plugin
fr: Activer le plug-in réseau

en: Enable pressure advance
fr: Activer la Pressure Advance

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwritten once enabled.
fr: Activer le Pressure Advance, le résultat de l’auto calibration sera écrasé une fois activé.

en: Enable ramming for multi-tool setups
fr: Activer le pilonnage pour les configurations multi-outils

en: Enable rotation
fr: Activer la rotation

en: Enable support
fr: Activer les supports

en: Enable support generation.
fr: Activer la génération de support.

en: Enable this if printer support air filtration
    G-code command: M106 P3 S(0-255)
fr: Activez cette option si l’imprimante prend en charge la filtration de l’air
    Commande G-code : M106 P3 S(0-255)

en: Enable this option for automated chamber temperature control. This option activates the emitting of an M191 command before the "machine_start_gcode"
     which sets the chamber temperature and waits until it is reached. In addition, it emits an M141 command at the end of the print to turn off the chamber heater, if present. 
    
    This option relies on the firmware supporting the M191 and M141 commands either via macros or natively and is usually used when an active chamber heater is installed.
fr: Activer cette option pour le contrôle automatisé de la température du caisson. Cette option active le lancement d’une commande M191 avant le code « machine_start_gcode », qui fixe la température de la chambre et attend qu’elle soit atteinte. En outre, elle déclenche une commande M141 à la fin de l’impression pour éteindre le chauffage de la chambre, le cas échéant. 
    
    Cette option repose sur la prise en charge des commandes M191 et M141 par le micrologiciel, soit via des macros, soit de manière native, et est généralement utilisée lorsqu’un chauffage de chambre actif est installé.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan. G-code command: M106 P2 S(0-255).
fr: Activer cette option si l’imprimante est équipée d'un ventilateur de refroidissement auxiliaire. Commande G-code : M106 P2 S (0-255).

en: Enable this option if you want to use multiple bed types
fr: Activez cette option si vous souhaitez utiliser plusieurs types de plateaux

en: Enable this option if your printer uses pellets instead of filaments
fr: Activez cette option si votre imprimante utilise des pellets au lieu de filaments

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code
fr: Activer cette option pour ajouter la commande EXCLUDE OBJECT dans le G-code

en: Enable this option to allow adjustment of the part cooling fan speed for specifically for overhangs, internal and external bridges. Setting the fan speed specifically for these features can improve overall print quality and reduce warping.
fr: Activez cette option pour permettre le réglage de la vitesse du ventilateur de refroidissement de la pièce pour les surplombs, les ponts internes et externes. Le réglage de la vitesse du ventilateur en fonction de ces caractéristiques peut améliorer la qualité globale de l’impression et réduire le gauchissement.

en: Enable this option to omit the custom Change filament G-code only at the beginning of the print. The tool change command (e.g., T0) will be skipped throughout the entire print. This is useful for manual multi-material printing, where we use M600/PAUSE to trigger the manual filament change action.
fr: Activez cette option pour omettre le G-code de changement de filament personnalisé uniquement au début de l’impression. La commande de changement d’outil (par exemple, T0) sera ignorée tout au long de l’impression. Ceci est utile pour l’impression manuelle multi-matériaux, où nous utilisons M600/PAUSE pour déclencher l’action de changement manuel de filament.

en: Enable this option to slow down printing in areas where perimeters may have curled upwards.For example, additional slowdown will be applied when printing overhangs on sharp corners like the front of the Benchy hull, reducing curling which compounds over multiple layers.
    
     It is generally recommended to have this option switched on unless your printer cooling is powerful enough or the print speed slow enough that perimeter curling does not happen. If printing with a high external perimeter speed, this parameter may introduce slight artifacts when slowing down due to the large variance in print speeds. If you notice artifacts, ensure your pressure advance is tuned correctly.
    
    Note: When this option is enabled, overhang perimeters are treated like overhangs, meaning the overhang speed is applied even if the overhanging perimeter is part of a bridge. For example, when the perimeters are 100% overhanging, with no wall supporting them from underneath, the 100% overhang speed will be applied.
fr: Par exemple, un ralentissement supplémentaire sera appliqué lors de l’impression de surplombs sur des angles aigus comme l’avant de la coque du Benchy, réduisant ainsi l’enroulement qui s’aggrave sur plusieurs couches.
    
    Il est généralement recommandé d’activer cette option à moins que le refroidissement de votre imprimante soit suffisamment puissant ou que la vitesse d’impression soit suffisamment lente pour que le recourbement du périmètre ne se produise pas. Si vous imprimez avec une vitesse de périmètre externe élevée, ce paramètre peut introduire de légers artefacts lors du ralentissement en raison de la grande variance des vitesses d’impression. Si vous remarquez des artefacts, assurez-vous que votre avance de pression est réglée correctement.
    
    Remarque : lorsque cette option est activée, les périmètres en surplomb sont traités comme des surplombs, ce qui signifie que la vitesse de surplomb est appliquée même si le périmètre en surplomb fait partie d’un pont. Par exemple, lorsque les périmètres sont en surplomb de 100 %, sans paroi les soutenant par en dessous, la vitesse de surplomb de 100 % sera appliquée.

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
fr: Activez cette option pour ralentir l'impression pour différents degrés de surplomb

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
fr: Activez cette option pour ralentir la vitesse d'impression afin que le temps de couche final ne soit pas plus court que le seuil de temps de couche dans "Seuil de vitesse maximale du ventilateur", afin que cette couche puisse être refroidie plus longtemps. Cela peut améliorer la qualité de refroidissement pour l'aiguille et les petits détails

en: Enable this option to use classic mode
fr: Activer cette option pour utiliser le mode classique

en: Enable this to add comments into the G-Code labeling print moves with what object they belong to, which is useful for the Octoprint CancelObject plugin. This settings is NOT compatible with Single Extruder Multi Material setup and Wipe into Object / Wipe into Infill.
fr: Permet d’ajouter des commentaires dans le G-code sur les mouvements d’impression de l’objet auquel ils appartiennent, ce qui est utile pour le plug-in Octoprint CancelObject. Ce paramètre n’est PAS compatible avec la configuration multi-matériaux avec un seul extrudeur et Essuyer dans l’objet / Essuyer dans le remplissage.

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
fr: Activez cette option pour ajouter un numéro de ligne (Nx) au début de chaque ligne G-Code

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
fr: Activez cette option pour permettre à l'appareil photo de l'imprimante de vérifier la qualité de la première couche

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. The fitting tolerance is same as the resolution. 
    
    Note: For Klipper machines, this option is recommended to be disabled. Klipper does not benefit from arc commands as these are split again into line segments by the firmware. This results in a reduction in surface quality as line segments are converted to arcs by the slicer and then back to line segments by the firmware.
fr: Activez cette option pour obtenir un fichier G-code contenant les déplacements G2 et G3. La tolérance d’ajustement est la même que la résolution. 
    
    Note : Pour les machines Klipper, il est recommandé de désactiver cette option. Klipper ne bénéficie pas des commandes d’arc car celles-ci sont à nouveau divisées en segments de ligne par le micrologiciel. Il en résulte une réduction de la qualité de la surface, car les segments de ligne sont convertis en arcs par le slicer, puis à nouveau en segments par le firmware.

en: Enable this to get a commented G-code file, with each line explained by a descriptive text. If you print from SD card, the additional weight of the file could make your firmware slow down.
fr: Activez cette option pour obtenir un fichier G-code commenté, chaque ligne étant expliquée par un texte descriptif. Si vous imprimez à partir d’une carte SD, le poids supplémentaire du fichier pourrait ralentir le firmware.

en: Enable this to get precise z height of object after slicing. It will get the precise object height by fine-tuning the layer heights of the last few layers. Note that this is an experimental parameter.
fr: Activez cette option pour obtenir une hauteur z précise de l’objet après la découpe. La hauteur précise de l’objet sera obtenue en affinant les hauteurs des dernières couches. Notez qu’il s’agit d’un paramètre expérimental.

en: Enable timelapse for print
fr: Activer le timelapse pour l’impression

en: Enabled
fr: Activé

en: Enables gap fill for the selected solid surfaces. The minimum gap length that will be filled can be controlled from the filter out tiny gaps option below.
    
    Options:
    1. Everywhere: Applies gap fill to top, bottom and internal solid surfaces for maximum strength
    2. Top and Bottom surfaces: Applies gap fill to top and bottom surfaces only, balancing print speed, reducing potential over extrusion in the solid infill and making sure the top and bottom surfaces have no pin hole gaps
    3. Nowhere: Disables gap fill for all solid infill areas. 
    
    Note that if using the classic perimeter generator, gap fill may also be generated between perimeters, if a full width line cannot fit between them. That perimeter gap fill is not controlled by this setting. 
    
    If you would like all gap fill, including the classic perimeter generated one, removed, set the filter out tiny gaps value to a large number, like 999999. 
    
    However this is not advised, as gap fill between perimeters is contributing to the model's strength. For models where excessive gap fill is generated between perimeters, a better option would be to switch to the arachne wall generator and use this option to control whether the cosmetic top and bottom surface gap fill is generated
fr: Active le remplissage des espaces pour les surfaces solides sélectionnées. La longueur minimale de l'espace qui sera comblé peut être contrôlée à partir de l'option « Filtrer les petits espaces » ci-dessous.
    
    Options :
    1. Partout : Applique le remplissage de l'espace aux faces supérieures, inférieures et internes des solides pour une résistance maximale.
    2. Surfaces supérieure et inférieure : Remplissage des espaces uniquement sur les faces supérieure et inférieure, ce qui permet d'équilibrer la vitesse d'impression, de réduire les risques de sur-extrusion dans le remplissage solide et de s'assurer que les faces supérieure et inférieure ne présentent pas de trous d'épingle.
    3. Nulle part : Désactive le remplissage de l'espace pour toutes les zones de remplissage solide. 
    
    Notez que si vous utilisez le générateur de périmètre classique, le remplissage de l’espace peut également être généré entre les périmètres, si une ligne de largeur complète ne peut pas tenir entre eux. Ce remplissage du périmètre n’est pas contrôlé par ce paramètre. 
    
    Si vous souhaitez que tous les espaces, y compris ceux générés par le périmètre classique, soient supprimés, définissez la valeur de filtrage des petits espaces sur un grand nombre, comme 999999. 
    
    Il n’est toutefois pas conseillé de procéder ainsi, car le remplissage des espaces entre les périmètres contribue à la solidité du modèle. Pour les modèles où un remplissage excessif est généré entre les périmètres, une meilleure option serait de passer au générateur de parois Arachne et d’utiliser cette option pour contrôler si le remplissage cosmétique des surfaces supérieures et inférieures est généré

en: Enabling this option means the height of  tree support layer except the first will be automatically calculated
fr: L’activation de cette option signifie que la hauteur de couche des supports arborescents, à l’exception de la première, sera automatiquement calculée

en: Enabling this option means the width of the brim for tree support will be automatically calculated
fr: L’activation de cette option signifie que la largeur de la bordure des supports arborescents sera automatiquement calculée

en: Enabling this option will modify the model's shape. If your print requires precise dimensions or is part of an assembly, it's important to double-check whether this change in geometry impacts the functionality of your print.
fr: L’activation de cette option modifie la forme du modèle. Si votre impression nécessite des dimensions précises ou fait partie d’un assemblage, il est important de vérifier si ce changement de géométrie a un impact sur la fonctionnalité de votre impression.

en: Enabling traditional timelapse photography may cause surface imperfections. It is recommended to change to smooth mode.
fr: L’activation de la photographie timelapse traditionnelle peut provoquer des imperfections de surface. Il est recommandé de passer en mode fluide.

en: End
fr: Fin

en: End G-code
fr: G-code de fin

en: End G-code when finish the printing of this filament
fr: G-code de fin lorsque l'impression de ce filament est terminée

en: End G-code when finish the whole printing
fr: G-code de fin lorsque vous avez terminé toute l'impression

en: End PA:
fr: Fin:

en: End retraction length:
fr: Longueur de rétraction de fin:

en: End speed:
fr: Vitesse de fin:

en: End temp:
fr: Temp. de fin:

en: End volumetric speed:
fr: Vitesse volumétrique de fin:

en: Enforce Z Hop behavior. This setting is impacted by the above settings (Only lift Z above/below).
fr: Appliquer le comportement du décalage en Z. Ce paramètre est impacté par les paramètres ci-dessus (décalage en Z au-dessus/en dessous uniquement).

en: Enforce seam
fr: Forcer la couture

en: Enforce supports
fr: Forcer les supports

en: Engineering Plate
fr: Plaque Engineering

en: Engineering plate
fr: Plaque Engineering

en: Enqueued
fr: En file d’attente

en: Ensure on bed
fr: Assurer sur le plateau

en: Ensure vertical shell thickness
fr: Assurer l’épaisseur de la coque verticale

en: Enter Custom G-code used on current layer:
fr: Entrez le G-code personnalisé a utiliser sur la couche actuelle :

en: Enter SVG gizmo
fr: Ouvrir l’outil SVG

en: Enter emboss gizmo
fr: Entrer dans l’outil d’embossage

en: Enter new name
fr: Entrer de nouveaux noms

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in Z to compensate.
fr: Entrez le pourcentage de rétrécissement que le filament obtiendra après refroidissement (94% si vous mesurez 94mm au lieu de 100mm). La pièce sera mise à l’échelle en Z pour compenser.

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in xy to compensate. Only the filament used for the perimeter is taken into account.
    Be sure to allow enough space between objects, as this compensation is done after the checks.
fr: Entrez le pourcentage de rétrécissement que le filament obtiendra après refroidissement (94% si vous mesurez 94mm au lieu de 100mm). La pièce sera mise à l’échelle en xy pour compenser. Seul le filament utilisé pour le périmètre est pris en compte.
    Veillez à laisser suffisamment d’espace entre les objets, car cette compensation est effectuée après les contrôles.

en: Entering Seam painting
fr: Entrée dans Peinture de Couture

en: Enumeration of host printers failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
fr: L’énumération des imprimantes hôtes a échoué.
    Corps du message : « %1% »
    Erreur : « %2% »

en: Erase
fr: Effacer

en: Erase all painting
fr: Effacer tout

en: Error
fr: Erreur

en: Error code
fr: Code erreur

en: Error code: %d
fr: Code d'erreur : %d

en: Error desc
fr: Description

en: Error during reload
fr: Erreur lors du rechargement

en: Error during replace
fr: Erreur lors du remplacement

en: Error in zip archive
fr: Erreur dans l'archive zip

en: Error loading shaders
fr: Erreur lors du chargement des shaders

en: Error occurs while loading G-code file
fr: Une erreur se produit lors du chargement du fichier G-code

en: Error uploading to print host
fr: Erreur lors de l’envoi vers l’hôte d’impression

en: Error!
fr: Erreur!

en: Error! Invalid model
fr: Erreur ! Modèle invalide

en: Error:
fr: Erreur:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
fr[0]: Erreur : %1$d arête non multiple.
fr[1]: Erreur : %1$d arête non multiple.

en: Error: Please close all toolbar menus first
fr: Erreur : Veuillez d'abord fermer tous les menus de la barre d'outils

en: Errors
fr: Erreurs

en: Esc
fr: Échap

en: Estimated time
fr: Temps estimé

en: Even-odd
fr: Pair-impair

en: Everywhere
fr: Partout

en: Example
fr: Exemple

en: Exception in obtaining file size, please import again.
fr: Exception dans l’obtention de la taille du fichier, veuillez importer à nouveau.

en: Exclude objects
fr: Exclure des objets

en: Exhaust fan
fr: Ventilateur d’extraction

en: Exit %s
fr: Sortir de %s

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
fr: Augmenter (+) ou réduire (-) la portée horizontale du support normal

en: Expand all raft layers in XY plane
fr: Développer toutes les couches de radeau dans le plan XY

en: Expand sidebar
fr: Agrandir la barre latérale

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
fr: Développez le premier radeau ou couche de support pour améliorer l'adhérence du plateau

en: Experimental feature.Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.
fr: Fonction expérimentale : rétracter et couper le filament à une plus grande distance pendant les changements pour minimiser la purge. Bien que cela réduise considérablement la purge, cela peut également augmenter le risque de bouchage des buses ou d’autres problèmes d’impression.

en: Experimental feature.Retraction length before cutting off during filament change
fr: Fonction expérimentale : longueur de rétraction avant la coupure lors du changement de filament

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.
fr: Fonction expérimentale : Rétracter et couper le filament à une plus grande distance lors des changements de filament afin de minimiser le rinçage. Bien que cela puisse réduire considérablement le rinçage, cela peut également augmenter le risque de bouchage des buses ou d’autres complications d’impression.

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.Please use with the latest printer firmware.
fr: Fonction expérimentale : Rétracter et couper le filament à une plus grande distance lors des changements de filament afin de minimiser l’affleurement.Bien que cela puisse réduire sensiblement l’affleurement, cela peut également augmenter le risque d’obstruction des buses ou d’autres complications d’impression.Veuillez utiliser le dernier micrologiciel de l’imprimante.

en: Explosion Ratio
fr: Taux d'explosion

en: Export
fr: Exporter

en: Export &Toolpaths as OBJ
fr: Exporter &Toolpaths en OBJ

en: Export 3MF
fr: Exporter 3MF

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
fr: Exportation de fichiers 3MF sans utiliser d'extensions

en: Export AMF file:
fr: Exporter le fichier AMF :

en: Export G-code
fr: Exporter le G-code

en: Export G-code file
fr: Exporter le fichier G-code

en: Export Generic 3MF
fr: Exporter en fichier 3MF Générique

en: Export Log
fr: Exportation du journal

en: Export OBJ file:
fr: Exporter le fichier OBJ :

en: Export Preset Bundle
fr: Exporter l’ensemble des préréglages

en: Export STL
fr: Exporter STL

en: Export STL file:
fr: Exporter le fichier STL :

en: Export Settings
fr: Paramètres d'exportation

en: Export all objects as STLs
fr: Exporter tous les objets en tant que plusieurs STL

en: Export all objects as one STL
fr: Exporter tous les objets en un seul STL

en: Export all plate sliced file
fr: Exporter tous les fichiers découpés du plateau

en: Export all sliced file
fr: Exporter tous les fichiers découpés

en: Export as STLs
fr: Exporter en plusieurs STL

en: Export as one STL
fr: Exporter en un seul STL

en: Export current configuration to files
fr: Exporter la configuration actuelle vers des fichiers

en: Export current plate as G-code
fr: Exporter le plateau actuel en G-code

en: Export current sliced file
fr: Exporter le fichier découpé actuel

en: Export multiple STLs
fr: Exporter plusieurs STL

en: Export plate sliced file
fr: Exporter le fichier découpé du plateau

en: Export project as 3MF.
fr: Exporter le projet au format 3MF.

en: Export result
fr: Exporter le Résultat

en: Export settings to a file.
fr: Exporter les paramètres vers un fichier.

en: Export slicing data
fr: Exporter les données de tranchage

en: Export slicing data to a folder.
fr: Exporter les données de tranchage vers un dossier.

en: Export successful
fr: Exportation réussie

en: Export successfully.
fr: Exportation réussie.

en: Export the objects as multiple STLs to directory
fr: Exporter les objets sous forme de STLs multiples dans un répertoire

en: Export the objects as single STL.
fr: Exporter les objets en tant que STL unique.

en: Export toolpaths as OBJ
fr: Exporter les parcours d'outils en OBJ

en: Exporting 3mf file failed
fr: Échec de l'exportation du fichier 3mf

en: Exporting G-code
fr: Exportation du G-code

en: Exporting objects
fr: Exportation d'objets

en: Exporting.
fr: Exportation.

en: Ext Spool
fr: Bobine Ext

en: Extension Board
fr: Carte d'Extension

en: External
fr: Externe

en: External Spool
fr: Externe

en: External bridge density
fr: Densité du pont externe

en: External bridge infill direction
fr: Direction du remplissage du pont extérieur

en: External bridge only
fr: Pont externe uniquement

en: Extra bridge layers (beta)
fr: Couches de pont supplémentaires (beta)

en: Extra de-retraction
fr: Dérétraction supplémentaire

en: Extra flow for purging
fr: Débit supplémentaire pour purger

en: Extra flow used for the purging lines on the wipe tower. This makes the purging lines thicker or narrower than they normally would be. The spacing is adjusted automatically.
fr: Débit supplémentaire utilisé pour les lignes de purge de la tour d’essuyage. Cela rend les lignes de purge plus épaisses ou plus étroites qu’elles ne le seraient normalement. L’espacement est ajusté automatiquement.

en: Extra high
fr: Très haut

en: Extra info
fr: Informations

en: Extra length on restart
fr: Longueur supplémentaire

en: Extra loading distance
fr: Distance de chargement supplémentaire

en: Extra low
fr: Très bas

en: Extra perimeters on overhangs
fr: Parois supplémentaires sur les surplombs

en: Extrude perimeters that have a part over an overhang in the reverse direction on even layers. This alternating pattern can drastically improve steep overhangs.
    
    This setting can also help reduce part warping due to the reduction of stresses in the part walls.
fr: Extruder les périmètres qui ont une partie au-dessus d’un surplomb dans le sens inverse sur des couches paires. Ce motif alternatif peut améliorer considérablement les surplombs prononcés.
    
    Ce paramètre peut également contribuer à réduire la déformation de la pièce en raison de la réduction des contraintes dans les parois de la pièce.

en: Extruder
fr: Extrudeur

en: Extruder Clearance
fr: Dégagement de l'extrudeur

en: Extruder Color
fr: Couleur de l'extrudeur

en: Extruder offset
fr: Décalage de l'extrudeur

en: Extruder type
fr: Type d'extrudeur

en: Extruders
fr: Extrudeurs

en: Extruders count
fr: Nombre d'extrudeurs

en: Extrusion Width
fr: Largeur d'Extrusion

en: Extrusion rate smoothing
fr: Lissage du taux d’extrusion

en: Face recognition
fr: Reconnaissance faciale

en: Face the camera
fr: Faire face à la caméra

en: Factor K
fr: Facteur K

en: Factor N
fr: Facteur N

en: Factors of Flow Dynamics Calibration
fr: Facteurs de calibration dynamique du débit

en: Failed
fr: Échoué

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
fr: Échec du chargement du fichier "%1%". Une configuration invalide a été trouvée.

en: Failed loading objects.
fr: Échec du chargement des objets.

en: Failed processing of the filename_format template.
fr: Échec du traitement du modèle filename_format.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
fr: Échec du calcul de la largeur de ligne de %1%. Impossible d'obtenir la valeur de "%2%"

en: Failed to connect socket
fr: Impossible de connecter le socket

en: Failed to connect to cloud service
fr: Impossible de se connecter au service cloud

en: Failed to connect to printer.
fr: Échec de la connexion à l’imprimante.

en: Failed to connect to the printer
fr: Échec de la connexion à l'imprimante

en: Failed to connect to the server
fr: Impossible de se connecter au serveur

en: Failed to create socket
fr: Échec de la création du socket

en: Failed to create temporary folder, please try Export Configs again.
fr: Échec de la création d’un dossier temporaire, veuillez réessayer d’exporter les configurations.

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
fr: Échec du téléchargement du plug-in. Veuillez vérifier les paramètres de votre pare-feu et votre logiciel VPN puis réessayer.

en: Failed to fetch model information from printer.
fr: Échec de la récupération des informations de modèle de l’imprimante.

en: Failed to find unzipped file at %1%. Unzipping of file has failed.
fr: Impossible de trouver le fichier décompressé dans %1%. La décompression du fichier a échoué.

en: Failed to generate cali gcode
fr: Échec de la génération du G-code de calibration

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
fr: Échec de la génération du G-code pour un G-code personnalisé non valide.

en: Failed to get the model data in the current file.
fr: Impossible d’obtenir les données du modèle dans le fichier actuel.

en: Failed to initialize the WinRT library.
fr: Échec de l'initialisation de la bibliothèque WinRT.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
fr: Échec de l'installation du plug-in. Veuillez vérifier s'il est bloqué ou s'il a été supprimé par un logiciel anti-virus.

en: Failed to log out.
fr: Échec de la déconnexion.

en: Failed to parse login report reason
fr: Échec de l'analyse du rapport de connexion

en: Failed to parse model information.
fr: Échec de l’analyse des informations sur le modèle.

en: Failed to post ticket to server
fr: Échec de l'envoi du ticket au serveur

en: Failed to publish login request
fr: Échec de la publication de la demande de connexion

en: Failed to publish login request.
fr: Échec de la publication de la demande de connexion.

en: Failed to repair following model object | Failed to repair following model objects
fr[0]: Échec de la réparation de l'objet modèle suivant
fr[1]: Échec de la réparation des objets de modèle suivants

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
fr: Échec de l'enregistrement du fichier gcode. Message d'erreur : %1%. Fichier source %2%.

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file.
fr: Impossible d'enregistrer le projet.
    Vérifiez si le dossier existe en ligne ou si le fichier de projet est ouvert dans d'autres programmes.

en: Failed to send the print job. Please try again.
fr: L'envoi de la tâche d'impression a échoué. Veuillez réessayer.

en: Failed to start printing job
fr: Échec du lancement de la tâche d'impression

en: Failed to unzip file to %1%: %2%
fr: Échec de la décompression du fichier vers %1% : %2%

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
fr: Échec du téléversement du fichier vers le ftp. Veuillez réessayer.

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
fr: Impossible de charger le fichier d'impression via FTP. Vérifiez l'état du réseau et réessayez.

en: Fan Speed
fr: Vitesse du ventilateur

en: Fan Speed (%)
fr: Vitesse du ventilateur (%)

en: Fan kick-start time
fr: Durée de démarrage du ventilateur

en: Fan speed
fr: Vitesse du ventilateur

en: Fan speed will be ramped up linearly from zero at layer "close_fan_the_first_x_layers" to maximum at layer "full_fan_speed_layer". "full_fan_speed_layer" will be ignored if lower than "close_fan_the_first_x_layers", in which case the fan will be running at maximum allowed speed at layer "close_fan_the_first_x_layers" + 1.
fr: La vitesse du ventilateur augmentera de manière linéaire à partir de zéro à la couche "close_fan_the_first_x_layers" jusqu’au maximum à la couche "full_fan_speed_layer". "full_fan_speed_layer" sera ignoré s’il est inférieur à "close_fan_the_first_x_layers", auquel cas le ventilateur fonctionnera à la vitesse maximale autorisée à la couche "close_fan_the_first_x_layers" + 1.

en: Fan speed-up time
fr: Durée d’accélération du ventilateur

en: Fan:
fr: Ventilation:

en: Fatal
fr: Mortel

en: Fatal error
fr: Erreur fatale

en: Fatal error, exception caught: %1%
fr: Erreur fatale, exception interceptée : %1%

en: Featue 1
fr: Fonction 1

en: Feature 1 has been reset, 
    feature 2 has been feature 1
fr: La fonction 1 a été réinitialisée, 
    la fonction 2 a été la fonction 1

en: Feed Filament
fr: Chargement du filament

en: Fetching model information...
fr: Récupération des informations sur le modèle…

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
fr: Le filament %s ne correspond pas au filament de l'emplacement AMS %s. Veuillez mettre à jour le firmware de l'imprimante pour qu'il prenne en charge l'attribution des emplacements AMS.

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
fr: Le filament %s dépasse le nombre d'emplacements AMS. Veuillez mettre à jour le firmware de l'imprimante pour qu'il prenne en charge l'attribution des emplacements AMS.

en: Filament Changes
fr: Changements de filaments

en: Filament Created
fr: Filament créé

en: Filament Extruded, Continue
fr: Filament extrudé, Continuer

en: Filament For Calibration
fr: Filament pour la calibration

en: Filament Loaded, Resume
fr: Filament chargé, Reprendre

en: Filament Preset
fr: Préréglage du filament

en: Filament Preset Template
fr: Modèle de préréglage Filament

en: Filament Settings
fr: Réglages du filament

en: Filament Tangle Detect
fr: Détection de filament coincé

en: Filament bundle(.orca_filament)
fr: Paquet de filaments (.orca_filament)

en: Filament change times
fr: Temps de changement de filament

en: Filament changes
fr: Changements de filaments

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
fr: Le nombre de filaments dépasse le nombre maximum pris en charge par l'outil de peinture. seuls les %1% premiers filaments seront disponibles dans l'outil de peinture.

en: Filament density. For statistics only
fr: Densité des filaments. Pour les statistiques uniquement

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
fr: Le diamètre du filament est utilisé pour calculer les variables d'extrusion dans le G-code, il est donc important qu'il soit exact et précis

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
fr: Le filament ne correspond pas au filament du slot AMS. Veuillez mettre à jour le firmware de l'imprimante pour qu'il prenne en charge l'attribution des emplacements AMS.

en: Filament end G-code
fr: G-code de fin de filament

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
fr: Le nombre de filaments dépasse le nombre d'emplacements AMS. Veuillez mettre à jour le firmware de l'imprimante pour qu'il prenne en charge l'attribution des emplacements AMS.

en: Filament extruder ID
fr: ID de l’extrudeur de filaments

en: Filament for Features
fr: Filament pour les caractéristiques

en: Filament is cooled by being moved back and forth in the cooling tubes. Specify desired number of these moves.
fr: Le filament est refroidi en étant déplacé d’avant en arrière dans les tubes de refroidissement. Précisez le nombre souhaité de ces mouvements.

en: Filament load time
fr: Temps de chargement du filament

en: Filament loading
fr: Chargement du filament

en: Filament notes
fr: Notes du filament

en: Filament parking position
fr: Position de stationnement du filament

en: Filament preset name
fr: Nom du préréglage du filament

en: Filament presets under this filament
fr: Préréglages du filament sous ce filament

en: Filament presets(.zip)
fr: Présélections de filaments(.zip)

en: Filament price. For statistics only
fr: Coût ​​du filament. Pour les statistiques uniquement

en: Filament serial is not entered, please enter serial.
fr: Le numéro de série du filament n’est pas saisi, veuillez saisir le numéro de série.

en: Filament settings
fr: Réglages du filament

en: Filament shrinkage will not be used because filament shrinkage for the used filaments differs significantly.
fr: Le rétrécissement du filament ne sera pas utilisé car le rétrécissement du filament pour les filaments utilisés diffère de manière significative.

en: Filament start G-code
fr: G-code de démarrage du filament

en: Filament to print internal sparse infill.
fr: Filament pour imprimer un remplissage interne.

en: Filament to print solid infill
fr: Filament pour l’impression de remplissage solide

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
fr: Filament pour imprimer les supports et radeaux. « Par défaut » signifie qu'aucun filament spécifique n'est utilisé comme support et que le filament actuel est utilisé

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
fr: Filament pour l'impression des interfaces de support. "Défaut" signifie qu'il n'y a pas de filament spécifique pour l'interface de support et que le filament actuel est utilisé

en: Filament to print walls
fr: Filament pour imprimer les parois

en: Filament type
fr: Filament

en: Filament type is not selected, please reselect type.
fr: Le type de filament n’est pas sélectionné, veuillez resélectionner le type.

en: Filament unload time
fr: Temps de déchargement du filament

en: Filament unloading
fr: Déchargement du filament

en: Filament used in this print job
fr: Filament utilisé dans ce travail d'impression

en: Filaments to AMS slots mappings have been established. You can click a filament above to change its mapping AMS slot
fr: L'affectation des filaments aux emplacements de l'AMS a été réalisée. Vous pouvez cliquer sur un filament ci-dessus pour modifier sa correspondance avec l'emplacement AMS

en: File
fr: Fichier

en: File '%s' was lost! Please download it again.
fr: Le fichier « %s » a été perdu ! Veuillez le télécharger à nouveau.

en: File checksum error. Please retry.
fr: Erreur de somme de contrôle du fichier. Veuillez réessayer.

en: File does NOT exist (%1%).
fr: Le fichier n’existe pas (%1%).

en: File does not exist.
fr: Le fichier n’existe pas.

en: File for the replace wasn't selected
fr: Le fichier de remplacement n'a pas été sélectionné

en: File is missing
fr: Le fichier est manquant

en: File: %s
    Title: %s
fr: Fichier : %s
    Titre : %s

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Filename format
fr: Format du nom de fichier

en: Filename has to end with ".svg" but you selected %1%
fr: Le nom de fichier doit se terminer par ".svg" mais vous avez sélectionné %1%

en: Fill
fr: Remplir

en: Fill bed with copies
fr: Remplir le plateau de copies

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
fr: Remplissez la valeur au-dessus du bloc avec la surface supérieure la plus lisse

en: Fill of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
fr: Le remplissage de la forme (%1%) contient un élément non pris en charge : %2%.

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
fr: Remplissez la zone restante du plateau avec des copies de l'objet sélectionné

en: Filling
fr: Remplissage

en: Filter
fr: Filtrer

en: Filter out small internal bridges
fr: Filtrer les petits ponts internes

en: Filter out tiny gaps
fr: Filtrer les petits espaces

en: Final shape contains self-intersection or multiple points with same coordinate.
fr: La forme finale contient une auto-intersection ou plusieurs points ayant les mêmes coordonnées.

en: Fine Calibration based on flow ratio
fr: Calibration précise basée sur le ratio du débit

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
fr: Réglage fin du débit
    Saviez-vous que le débit peut être réglé avec précision pour obtenir des impressions encore plus belles ? En fonction du matériau, vous pouvez améliorer la finition générale du modèle imprimé en procédant à un réglage fin.

en: Finish
fr: Terminer

en: Finished
fr: Terminé

en: Finished, Continue
fr: Terminé, Continuer

en: Firmware Retraction
fr: Rétraction Firmware

en: First Add style to list.
fr: Ajoutez d’abord le style à la liste.

en: First Layer Inspection
fr: Inspection de la Première Couche

en: First font
fr: Première police de caractères

en: First layer convex hull
fr: Coque convexe de la première couche

en: First layer error pause
fr: Pause en cas d'erreur de la première couche

en: First layer filament sequence
fr: Séquence d’impression de la première couche

en: First layer minimum wall width
fr: Largeur minimale de la paroi de la première couche

en: First layer print sequence
fr: Séquence d’impression de la première couche

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems on the Windows system?
fr: Réparer un modèle
    Saviez-vous que vous pouvez réparer un modèle 3D corrompu pour éviter de nombreux problèmes de découpage sur le système Windows ?

en: Fix model
fr: Réparer le modèle

en: Flap Angle
fr: Angle du rabat

en: Flip
fr: Retourner

en: Flip by Face 2
fr: Retournement par la Face 2

en: Flip cut plane
fr: Retourner le plan de coupe

en: Flip upside down
fr: Retourner à l’envers

en: Floating reserved operand
fr: Opérande réservée flottante

en: Flow
fr: Débit

en: Flow Compensation Model
fr: Modèle de compensation de débit

en: Flow Compensation Model, used to adjust the flow for small infill areas. The model is expressed as a comma separated pair of values for extrusion length and flow correction factors, one per line, in the following format: "1.234,5.678"
fr: Modèle de compensation du débit, utilisé pour ajuster le débit pour les petites zones de remplissage. Le modèle est exprimé sous la forme d’une paire de valeurs séparées par des virgules pour la longueur d’extrusion et les facteurs de correction du débit, une par ligne, dans le format suivant : « 1.234,5.678 »

en: Flow Dynamic Calibration
fr: Calibration dynamique du débit

en: Flow Dynamics
fr: Calibration dynamique

en: Flow Dynamics Calibration
fr: Calibration du débit

en: Flow Dynamics Calibration Result
fr: Résultat de la calibration dynamique du débit

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
fr: Le résultat de la calibration dynamique du débit a été enregistré sur l’imprimante

en: Flow Rate
fr: Débit

en: Flow Rate Calibration
fr: Calibration du débit

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in Bambu Lab printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
fr: La calibration du débit mesure le ratio entre les volumes d’extrusion attendus et réels. Le réglage par défaut fonctionne bien sur les imprimantes Bambu Lab et les filaments officiels car ils ont été pré-calibrés et affinés. Pour un filament ordinaire, vous n’aurez généralement pas besoin d’effectuer une calibration du débit à moins que vous ne voyiez toujours les défauts répertoriés après avoir effectué d’autres calibrations. Pour plus de détails, veuillez consulter l’article du wiki.

en: Flow Ratio
fr: Ratio du débit

en: Flow rate
fr: Débit

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
fr: Le résultat de la calibration du débit a été enregistré dans le préréglage

en: Flow rate test - Pass 1
fr: Test de débit - Passe 1

en: Flow rate test - Pass 2
fr: Test de débit - Passe 2

en: Flow ratio
fr: Rapport de débit

en: Flow ratio and Pressure Advance
fr: Rapport de débit et avance de pression

en: Flow used for ramming the filament before the toolchange.
fr: Débit utilisé pour pilonner le filament avant le changement d’outil.

en: Flow:
fr: Débit:

en: Flush Options
fr: Options de purge

en: Flush into objects' infill
fr: Purger dans le remplissage d'objet

en: Flush into objects' support
fr: Purger dans les supports de l'objet

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
fr: Purger dans les supports/les objets/le remplissage
    Saviez-vous que vous pouvez réduire le filament gaspillé en le purgeant dans les supports/les objets/le remplissage lors des changements de filament ?

en: Flush into this object
fr: Purger dans cet objet

en: Flush multiplier
fr: Multiplicateur de purge

en: Flush options
fr: Options de purge

en: Flushed
fr: Purgé

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
fr: Volume de purge (mm³) pour chaque paire de filaments.

en: Flushing volumes
fr: Volumes de purge

en: Flushing volumes for filament change
fr: Volumes de purge pour le changement de filament

en: Flushing volumes: Auto-calculate every time the color changed.
fr: Volumes de purge : Auto-calcul à chaque changement de couleur.

en: Flushing volumes: Auto-calculate every time when the filament is changed.
fr: Volumes de purge : Calcul automatique à chaque changement de filament.

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
fr[0]: La ligne suivante %s contient des mots clés réservés. Veuillez le supprimer, ou il battra la visualisation du G-code et l'estimation du temps d'impression.
fr[1]: La ligne suivante %s contient des mots clés réservés. Veuillez le supprimer, ou il battra la visualisation du G-code et l'estimation du temps d'impression.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
fr[0]: L'objet modèle suivant a été réparé
fr[1]: L'objet modèle suivant a été réparé

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
fr[0]: Le préréglage suivant sera également supprimé.
fr[1]: Les préréglages suivants seront également supprimés.

en: Font
fr: Police

en: Font "%1%" can't be selected.
fr: La police « %1% » ne peut pas être sélectionnée.

en: Font "%1%" can't be used. Please select another.
fr: La police « %1% » ne peut pas être utilisée. Veuillez en sélectionner une autre.

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
fr: Pour "%1%", ajoutez "%2%" comme nouveau préréglage

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
fr: Pour "%1%", remplacez "%2%" par "%3%"

en: For high-temperature materials like ABS, ASA, PC, and PA, a higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength. However, at the same time, a higher chamber temperature will reduce the efficiency of air filtration for ABS and ASA. 
    
    For PLA, PETG, TPU, PVA, and other low-temperature materials, this option should be disabled (set to 0) as the chamber temperature should be low to avoid extruder clogging caused by material softening at the heat break.
    
    If enabled, this parameter also sets a gcode variable named chamber_temperature, which can be used to pass the desired chamber temperature to your print start macro, or a heat soak macro like this: PRINT_START (other variables) CHAMBER_TEMP=[chamber_temperature]. This may be useful if your printer does not support M141/M191 commands, or if you desire to handle heat soaking in the print start macro if no active chamber heater is installed.
fr: Pour les matériaux à haute température tels que l’ABS, l’ASA, le PC et le PA, une température de caisson plus élevée peut contribuer à supprimer ou à réduire la déformation et, éventuellement, à augmenter la force de liaison entre les couches. Cependant, dans le même temps, une température de chambre plus élevée réduira l’efficacité de la filtration de l’air pour l’ABS et l’ASA. 
    
    Pour le PLA, le PETG, le TPU, le PVA et d’autres matériaux à basse température, cette option doit être désactivée (réglée sur 0) car la température de la chambre doit être basse pour éviter l’engorgement de l’extrudeuse causé par le ramollissement du matériau au niveau du heatbreak.
    
    S’il est activé, ce paramètre définit également une variable gcode nommée chamber_temperature, qui peut être utilisée pour transmettre la température de la chambre souhaitée à votre macro de démarrage de l’impression, ou à une macro de trempe thermique comme celle-ci : PRINT_START (autres variables) CHAMBER_TEMP=[chamber_temperature]. Cela peut être utile si votre imprimante ne prend pas en charge les commandes M141/M191, ou si vous souhaitez gérer le préchauffage dans la macro de démarrage de l’impression si aucun chauffage de chambre actif n’est installé.

en: For more information, please check out Wiki
fr: Pour plus d’informations, consultez le site Wiki

en: Force a retraction on top layer. Disabling could prevent clog on very slow patterns with small movements, like Hilbert curve
fr: Force la rétraction de la couche supérieure. La désactivation pourrait empêcher le bouchage des motifs très lents avec de petits mouvements, comme la courbe de Hilbert

en: Force a retraction when changes layer
fr: Cela force une rétraction sur les changements de couche

en: Force cooling for overhangs and bridges
fr: Refroidissement forcé pour les surplombs et les ponts

en: Force the generation of solid shells between adjacent materials/volumes. Useful for multi-extruder prints with translucent materials or manual soluble support material
fr: Forcer la génération de coques solides entre matériaux/volumes adjacents. Utile pour les impressions multi-extrudeuses avec des matériaux translucides ou un matériau de support soluble

en: Forget the file path
fr: Oublier le chemin d’accès au fichier

en: Format of G-code thumbnails
fr: Format des vignettes G-code

en: Format of G-code thumbnails: PNG for best quality, JPG for smallest size, QOI for low memory firmware
fr: Format des vignettes G-code : PNG pour la meilleure qualité, JPG pour la plus petite taille, QOI pour les firmwares à faible mémoire

en: Frequent
fr: Fréquent

en: From
fr: De

en: From Volumetric Speed
fr: Depuis la vitesse volumétrique

en: From k Value
fr: De la valeur K

en: From surface
fr: Depuis la surface

en: Front
fr: Avant

en: Front View
fr: Vue Avant

en: Frustum
fr: Tronc

en: Full fan speed at layer
fr: Ventilateur à pleine vitesse à la couche

en: Fuzzy Skin
fr: Surface Irrégulière

en: Fuzzy Skin Noise Octaves
fr: Octaves de bruits de surface irrégulière

en: Fuzzy skin feature size
fr: Taille des caractéristiques de la surface irrégulière

en: Fuzzy skin noise persistence
fr: Persistance du bruit de la surface irrégulière

en: Fuzzy skin noise type
fr: Type de bruit de surface irrégulière

en: Fuzzy skin point distance
fr: Distance de point de la surface irrégulière

en: Fuzzy skin thickness
fr: Épaisseur de la surface Irrégulière

en: G-code file exported to %1%
fr: Fichier G-code exporté vers %1%

en: G-code files can not be loaded with models together!
fr: Les fichiers G-code ne peuvent pas être chargés avec des modèles ensemble !

en: G-code flavor
fr: Version du G-code

en: G-code flavor is switched
fr: La version du G-code est modifiée

en: G-code loading
fr: Chargement du G-code

en: G-code output
fr: Sortie G-code

en: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too much points and gcode lines in gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
fr: Le chemin du G-code est généré après avoir simplifié le contour du modèle pour éviter trop de points et de lignes G-code dans le fichier G-code. Une valeur plus petite signifie une résolution plus élevée et plus de temps pour découper

en: G-code thumbnails
fr: Vignette G-code

en: G-code window
    You can turn on/off the G-code window by pressing the <b>C</b> key.
fr: Fenêtre de G-code
    Vous pouvez activer/désactiver la fenêtre G-code en appuyant sur la touche <b>C</b>.

en: GNU Affero General Public License, version 3
fr: GNU Affero Licence Publique Générale, version 3

en: Gap Fill
fr: Remplissage des espaces

en: Gap area
fr: Aire des espaces

en: Gap fill
fr: Remplir les espaces

en: Gap infill
fr: Remplissage d'espace

en: Gcode path overlap
fr: Chevauchement de chemin G-code

en: General
fr: Général

en: General Settings
fr: Paramètres généraux

en: Generate interlocking beam structure at the locations where different filaments touch. This improves the adhesion between filaments, especially models printed in different materials.
fr: Génère une structure de poutres imbriquées aux endroits où les différents filaments se touchent. Cela améliore l’adhérence entre les filaments, en particulier pour les modèles imprimés dans des matériaux différents.

en: Generating G-code
fr: Génération du G-code

en: Generating G-code: layer %1%
fr: Génération du G-code : couche %1%

en: Generating geometry index data
fr: Génération de données d'index de géométrie

en: Generating geometry vertex data
fr: Génération de données de sommet de géométrie

en: Generating infill regions
fr: Génération de régions de remplissage

en: Generating infill toolpath
fr: Génération d'un parcours d'outil de remplissage

en: Generating skirt & brim
fr: Génération jupe et bord

en: Generating support
fr: Génération des supports

en: Generating walls
fr: Génération de parois

en: Generic
fr: Générique

en: Get oss config failed.
fr: Échec de l’obtention de la configuration du système d’exploitation.

en: Get ticket from device timeout
fr: Dépassement du délai d'obtention d'un ticket depuis l'appareil

en: Get ticket from server timeout
fr: Dépassement du délai d'obtention d'un ticket depuis le serveur

en: Gizmo FDM paint-on seam
fr: Gizmo Peinture de la couture FDM

en: Gizmo Place face on bed
fr: Gizmo Placer la face sur le plateau

en: Gizmo SLA support points
fr: Gizmo Point de support SLA

en: Gizmo Text emboss / engrave
fr: Gizmo Embosser / graver du texte

en: Gizmo cut
fr: Gizmo couper

en: Gizmo move
fr: Gizmo déplacer

en: Gizmo rotate
fr: Gizmo pivoter

en: Gizmo scale
fr: Gizmo redimensionner

en: Gizmo-Move
fr: Gizmo-Déplacer

en: Gizmo-Place on Face
fr: Gizmo-Placer sur la face

en: Gizmo-Rotate
fr: Gizmo-Pivoter

en: Gizmo-Scale
fr: Gizmo-Redimensionner

en: Global shortcuts
fr: Raccourcis globaux

en: Go Home
fr: Retour 0

en: Go Live
fr: Passer en LIVE

en: Goto download page.
fr: Allez sur la page de téléchargement.

en: Grab new filament
fr: Saisir un nouveau filament

en: Grid
fr: Grille

en: Groove
fr: Rainure

en: Groove Angle
fr: Angle de la rainure

en: Groove change
fr: Modifier la rainure

en: Group
fr: Groupe

en: Group Operations
fr: Opérations de groupe

en: Group files by month, recent first.
fr: Regroupez les fichiers par mois, les plus récents en premier.

en: Group files by year, recent first.
fr: Regroupez les fichiers par année, les plus récents en premier.

en: Group manipulation
fr: Manipulation de groupe

en: Gyroid
fr: Gyroïde

en: HTTP digest
fr: Résumé HTTP

en: HTTP status: %1%
    Message body: "%2%"
fr: Statut HTTP : %1%
    Corps du message : « %2% »

en: HTTPS CA File
fr: Fichier HTTPS CA

en: HTTPS CA file is optional. It is only needed if you use HTTPS with a self-signed certificate.
fr: Le fichier CA HTTPS est facultatif. Il n'est nécessaire que si vous utilisez HTTPS avec un certificat auto-signé.

en: Hardened Steel
fr: Acier trempé

en: Hardened steel
fr: Acier trempé

en: Has single extruder MM priming
fr: Dispose d’un seul extrudeur MM d’amorçage

en: Has wipe tower
fr: Possède une tour d’essuyage

en: Head diameter
fr: Diamètre de la tête

en: Heat the nozzle
fr: Chauffer la buse

en: Heatbed preheating
fr: Préchauffage du plateau chauffant

en: Heated Bed Leveling
fr: Mise à niveau du plateau chauffant

en: Heating hotend
fr: Préchauffage de la buse

en: Height
fr: Hauteur

en: Height Range
fr: Plage de hauteur

en: Height of SVG.
fr: Hauteur du SVG.

en: Height of initial layer. Making initial layer height to be thick slightly can improve build plate adhesion
fr: Il s'agit de la hauteur de la première couche. L'augmentation de la hauteur de la première couche peut améliorer l'adhérence sur le plateau

en: Height of the current layer above the print bed, measured to the top of the layer.
fr: Hauteur de la couche actuelle au-dessus du plateau d’impression, mesurée jusqu’au sommet de la couche.

en: Height of the last layer above the print bed.
fr: Hauteur de la dernière couche au-dessus du plateau d’impression.

en: Height range
fr: Plage de hauteur

en: Height range Modifier
fr: Modificateur de plage de hauteur

en: Height ranges
fr: Plages de hauteur

en: Height to lid
fr: Hauteur au couvercle

en: Height to rod
fr: Hauteur jusqu’à la tige

en: Height:
fr: Hauteur:

en: Help
fr: Aide

en: Hexagon
fr: Hexagone

en: Hide
fr: Masquer

en: High
fr: Élevé

en: High extruder current on filament swap
fr: Courant de l’extrudeur élevé lors du changement de filament

en: High temperature Plate
fr: Plateau haute température

en: Highlight faces according to overhang angle.
fr: Mettre en surbrillance les faces en fonction de l'angle de surplomb.

en: Highlight overhang areas
fr: Mettre en surbrillance les zones en surplomb

en: Hilbert Curve
fr: Courbe de Hilbert

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
fr: Les trous de l'objet seront agrandis ou rétrécis dans le plan XY par la valeur configurée. Une valeur positive agrandit les trous. Une valeur négative rend les trous plus petits. Cette fonction est utilisée pour ajuster légèrement la taille lorsque l'objet a un problème d'assemblage

en: Hollow
fr: Creux

en: Home
fr: Accueil

en: Home page and daily tips
fr: Page d'accueil et Astuces quotidiennes

en: Homing toolhead
fr: Tête d'outil de guidage

en: Honeycomb
fr: Nid d'abeille

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
fr: Barre de défilement horizontale - Déplacer le curseur actif vers la Gauche

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
fr: Barre de défilement horizontale - Déplacer le curseur actif vers la Droite

en: Horizontal slider - Move to last position
fr: Curseur horizontal - Déplacer vers la dernière position

en: Horizontal slider - Move to start position
fr: Curseur horizontal - Déplacement vers la position de départ

en: Horizontal text
fr: Texte horizontal

en: Host
fr: Hôte

en: Host Setting
fr: Paramètres de l'hôte

en: Host Type
fr: Type d'hôte

en: Hostname
fr: Nom d’hôte

en: Hostname or IP
fr: Nom d’hôte ou IP

en: Hostname, IP or URL
fr: Nom d'hôte, adresse IP ou URL

en: Hot Bed STL
fr: STL du plateau

en: Hot Bed SVG
fr: SVG du plateau

en: Hour
fr: Heure

en: How do you like this printing file?
fr: Que pensez-vous de ce fichier d’impression ?

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
fr: Nombre de couches de jupe, généralement une seule

en: How to use LAN only mode
fr: Comment utiliser le mode LAN uniquement

en: How to use calibration result?
fr: Comment utiliser le résultat de la calibration ?

en: How to use keyboard shortcuts
    Did you know that Orca Slicer offers a wide range of keyboard shortcuts and 3D scene operations.
fr: Comment utiliser les raccourcis clavier
    Saviez-vous qu’Orca Slicer offre une large gamme de raccourcis clavier et d’opérations sur les scènes 3D.

en: ITALIC
fr: ITALIQUE

en: Identifying build plate type
fr: Identification du type de plaque

en: Idle
fr: Inactif

en: Idle temperature
fr: Température au repos

en: Idling...
fr: Mise en veille…

en: If a top surface has to be printed and it's partially covered by another layer, it won't be considered at a top layer where its width is below this value. This can be useful to not let the 'one perimeter on top' trigger on surface that should be covered only by perimeters. This value can be a mm or a % of the perimeter extrusion width.
    Warning: If enabled, artifacts can be created if you have some thin features on the next layer, like letters. Set this setting to 0 to remove these artifacts.
fr: Si une surface supérieure doit être imprimée et qu’elle est partiellement couverte par une autre couche, elle ne sera pas considérée comme une couche supérieure si sa largeur est inférieure à cette valeur. Cela peut être utile pour ne pas déclencher l’option « un périmètre sur le dessus » sur des surfaces qui ne devraient être couvertes que par des périmètres. Cette valeur peut être un mm ou un % de la largeur d’extrusion du périmètre.
    Attention : Si cette option est activée, des artefacts peuvent être créés si vous avez des éléments fins sur la couche suivante, comme des lettres. Réglez ce paramètre à 0 pour supprimer ces artefacts.

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stopped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping
fr: Si ce paramètre est activé, le ventilateur de refroidissement des pièces ne sera jamais arrêté et fonctionnera au moins à la vitesse minimale pour réduire la fréquence de démarrage et d'arrêt

en: If enabled, Orca will remember and switch filament/process configuration for each printer automatically.
fr: Si cette option est activée, Orca se souviendra de la configuration du filament/processus pour chaque imprimante et la modifiera automatiquement.

en: If enabled, all printing extruders will be primed at the front edge of the print bed at the start of the print.
fr: Si cette option est activée, tous les extrudeurs d’impression seront amorcés sur le bord avant du plateau au début de l’impression.

en: If enabled, auto-calculate every time the color changed.
fr: Si cette option est activée, le calcul se fera automatiquement à chaque changement de couleur.

en: If enabled, auto-calculate every time when filament is changed
fr: Si cette option est activée, le calcul s’effectue automatiquement à chaque changement de filament

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
fr: S'ils sont activés, les ponts sont plus fiables et peuvent couvrir de plus longues distances, mais ils peuvent sembler moins jolis. S'ils sont désactivés, les ponts ont une meilleure apparence mais ne sont fiables que sur de courtes distances.

en: If enabled, reverses the direction of zoom with mouse wheel.
fr: Si cette option est activée, elle inverse le sens du zoom avec la molette de la souris.

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .3mf files
fr: Si activé, définit Orca Slicer comme application par défaut pour ouvrir les fichiers .3mf

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .step files
fr: Si activé, définit Orca Slicer comme application par défaut pour ouvrir les fichiers .step/.stp

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .stl files
fr: Si activé, définit Orca Slicer comme application par défaut pour ouvrir les fichiers .stl

en: If enabled, the arrange will allow multiple color on one plate
fr: Si cette option est activée, l’arrangement permettra d’utiliser plusieurs couleurs sur une même plaque

en: If enabled, the arrange will allow rotations when place object
fr: Si cette option est activée, l’arrangement autorisera les rotations lors du placement de l’objet

en: If enabled, the arrange will avoid extrusion calibrate region when place object
fr: Si cette option est activée, l’arrangement évitera la région d’étalonnage de l’extrusion lorsqu’il placera l’objet

en: If enabled, the machine limits will be emitted to G-code file.
    This option will be ignored if the g-code flavor is set to Klipper.
fr: Si cette option est activée, les limites de la machine seront émises dans un fichier G-code.
    Cette option sera ignorée si la version du G-code est définie sur Klipper.

en: If enabled, the wipe tower will not be printed on layers with no toolchanges. On layers with a toolchange, extruder will travel downward to print the wipe tower. User is responsible for ensuring there is no collision with the print.
fr: Si cette option est activée, la tour d’essuyage ne sera pas imprimée sur les couches sans changement d’outil. Sur les couches avec changement d’outil, l’extrudeur se déplacera vers le bas pour imprimer la tour d’essuyage. L’utilisateur est responsable de s’assurer qu’il n’y a pas de collision avec l’impression.

en: If enabled, thick internal bridges will be used. It's usually recommended to have this feature turned on. However, consider turning it off if you are using large nozzles.
fr: Si cette option est activée, des ponts internes épais seront utilisés. Il est généralement recommandé d’activer cette fonctionnalité. Pensez cependant à la désactiver si vous utilisez des buses larges.

en: If enabled, this dialog can be used for transfer selected values from left to right preset.
fr: Si elle est activée, cette boîte de dialogue peut être utilisée pour convertir les valeurs sélectionnées de gauche à droite.

en: If enabled, this setting will ensure external perimeters are not slowed down to meet the minimum layer time. This is particularly helpful in the below scenarios:
    
     1. To avoid changes in shine when printing glossy filaments 
    2. To avoid changes in external wall speed which may create slight wall artifacts that appear like z banding 
    3. To avoid printing at speeds which cause VFAs (fine artifacts) on the external walls
fr: S’il est activé, ce paramètre garantit que les périmètres externes ne sont pas ralentis pour respecter la durée minimale de la couche. Ceci est particulièrement utile dans les scénarios suivants :
    
     1. Pour éviter les changements de brillance lors de l’impression de filaments brillants 
    2. Pour éviter les changements de vitesse des parois externes qui peuvent créer de légers artefacts de paroi qui apparaissent comme des bandes en z. 
    3. Pour éviter d’imprimer à des vitesses qui provoquent des VFA (artefacts fins) sur les parois externes.

en: If enabled, this slicing will be considered using timelapse
fr: Si cette option est activée, cette découpe sera prise en charge en utilisant un timelapse

en: If enabled, use free camera. If not enabled, use constrained camera.
fr: Si activée, utilise la caméra libre. Si désactivée, utilise la caméra contrainte.

en: If enabled, useful hints are displayed at startup.
fr: Si cette option est activée, des conseils utiles s'affichent au démarrage.

en: If first selected item is a part, the second one should be part in the same object.
fr: Si le premier élément sélectionné est une partie, le second doit faire partie du même objet.

en: If first selected item is an object, the second one should also be object.
fr: Si le premier élément sélectionné est un objet, le second doit également être un objet.

en: If set to nonzero value, filament is moved toward the nozzle between the individual cooling moves ("stamping"). This option configures how long this movement should be before the filament is retracted again.
fr: Si la valeur est différente de zéro, le filament est déplacé vers la buse entre les différents mouvements de refroidissement («  marquage »). Cette option permet de configurer la durée de ce mouvement avant que le filament ne soit à nouveau rétracté.

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
fr: Si le mode fluide ou traditionnel est sélectionné, une vidéo en timelapse sera générée pour chaque impression. À chaque couche imprimée, un instantané est pris avec la caméra intégrée. Tous ces instantanés seront assemblés dans une vidéo timelapse une fois l'impression terminée. Si le mode lisse est sélectionné, l'extrudeur se déplace vers la goulotte d'évacuation à chaque couche imprimée, puis prend un cliché. Étant donné que le filament fondu peut s'échapper de la buse pendant la prise de vue, une tour de purge est requise en mode lisse pour essuyer la buse.

en: If the server is in a fault state, you can temporarily use offline printing or local network printing.
fr: Si le serveur est en panne, vous pouvez temporairement utiliser l’impression hors ligne ou l’impression via le réseau local.

en: If there are two identical filaments in AMS, AMS filament backup will be enabled. 
    (Currently supporting automatic supply of consumables with the same brand, material type, and color)
fr: S’il y a deux filaments identiques dans AMS, la prise en
    charge de la recharge automatique de filaments sera activée.
    
    La prise en charge de la recharge automatique de filaments
    n'est possible qu'avec la même marque, le même type de
    matériau et la même couleur.

en: If this is enabled, when starting OrcaSlicer and another instance of the same OrcaSlicer is already running, that instance will be reactivated instead.
fr: Si cette option est activée, lorsque vous démarrez OrcaSlicer et qu’une autre instance du même OrcaSlicer est déjà en cours d’exécution, cette instance sera réactivée à la place.

en: If this value is positive, Z hop will only come into effect when Z is above the parameter: "Z hop lower boundary" and is below this value
fr: Si cette valeur est positive, le saut de Z ne sera effectif que si Z est supérieur au paramètre : « Limite inférieure de Z hop » et qu’il est inférieur à cette valeur

en: If threshold angle is zero, support will be generated for overhangs whose overlap is below the threshold. The smaller this value is, the steeper the overhang that can be printed without support.
fr: Si l’angle seuil est égal à zéro, le support sera généré pour les surplombs dont le chevauchement est inférieur au seuil. Plus cette valeur est petite, plus la pente du surplomb qui peut être imprimé sans support est importante.

en: If you set this to a positive value, Z lift will only take place above the specified absolute Z.
fr: Si définie sur une valeur positive, l’élévation Z n’aura lieu qu’au-dessus du Z absolu spécifié.

en: If you set this to a positive value, Z lift will only take place below the specified absolute Z.
fr: Si définie sur une valeur positive, l’élévation Z n’aura lieu qu’en dessous du Z absolu spécifié.

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and they can access the Orca Slicer config settings by reading environment variables.
fr: Si vous souhaitez traiter le G-code de sortie via des scripts personnalisés, indiquez simplement leurs chemins absolus ici. Séparez plusieurs scripts par un point-virgule. Les scripts recevront le chemin absolu vers le fichier G-code comme premier argument, et ils peuvent accéder aux paramètres de configuration Orca Slicer en lisant les variables d’environnement.

en: If you would like to try Orca Slicer Beta, you may click to
fr: Si vous souhaitez essayer OrcaSlicer Beta, vous pouvez cliquer sur

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
fr: Ignorer les contrôles de révocation des certificats HTTPS

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
fr: Ignorez les contrôles de révocation des certificats HTTPS en cas de points de distribution manquants ou hors ligne. Il peut être utile d'activer cette option pour les certificats auto-signés en cas d'échec de la connexion.

en: Illegal instruction
fr: Instruction illégale

en: Imperial
fr: Impérial

en: Import
fr: Importer

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
fr: Importer des fichiers 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF

en: Import 3mf file failed
fr: Échec de l'importation du fichier 3mf

en: Import Configs
fr: Importer des Configs

en: Import File
fr: Importer un Fichier

en: Import Preset
fr: Importer un préréglage

en: Import SLA archive
fr: Importer les archives SLA

en: Import Zip Archive
fr: Importer une archive Zip

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
fr: Importez des données de géométrie à partir de fichiers STL/STEP/3MF/OBJ/AMF

en: Import geometry only
fr: Importer la géométrie uniquement

en: Import result
fr: Importer le résultat

en: Importing Model
fr: Importation du modèle

en: Importing SLA archive
fr: Importation d'une archive SLA

en: Importing canceled.
fr: Importation annulée.

en: Importing done.
fr: Importation terminée.

en: Importing to Orca Slicer failed. Please download the file and manually import it.
fr: L’importation vers OrcaSlicer a échoué. Veuillez télécharger le fichier et l’importer manuellement.

en: Improve shell precision by adjusting outer wall spacing. This also improves layer consistency.
fr: Améliorer la précision de la coque en ajustant l’espacement des parois extérieures. Cela améliore également la consistance des couches.

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
fr: Améliorer la solidité
    Saviez-vous que vous pouvez définir un plus grand nombre de périmètre et une densité de remplissage plus élevée pour améliorer la résistance du modèle ?

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
fr: Dans la file d’attente Cloud Slicing, il reste %s tâches en attente.

en: In addition, Flow Rate Calibration is crucial for foaming materials like LW-PLA used in RC planes. These materials expand greatly when heated, and calibration provides a useful reference flow rate.
fr: De plus, la calibration du débit est cruciale pour les matériaux dotés de la technologie de mousse active comme le LW-PLA utilisés dans les avions RC. Ces matériaux se dilatent considérablement lorsqu'ils sont chauffés et la calibration fournit un débit de référence utile.

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount can be specified in millimeters or as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 10%.
fr: Afin de réduire la visibilité de la couture dans une extrusion en boucle fermée, la boucle est interrompue et raccourcie d’une valeur spécifiée.
    Cette quantité peut être spécifiée en millimètres ou en pourcentage du diamètre actuel de la buse. La valeur par défaut de ce paramètre est 10%.

en: In queue
fr: Dans la file d’attente

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
fr: Au sein de la communauté de l'impression 3D, nous apprenons des succès et des échecs de chacun pour ajuster nos propres paramètres et réglages de découpage. %s suit le même principe et utilise l'apprentissage automatique pour améliorer ses performances en fonction des succès et des échecs du grand nombre d'impressions effectuées par nos utilisateurs. Nous entraînons %s à devenir plus intelligent en leur fournissant les données du monde réel. Si vous le souhaitez, ce service accèdera aux informations de vos journaux d'erreurs et de vos journaux d'utilisation, qui peuvent inclure des informations décrites dans la Politique de confidentialité. Nous ne collecterons aucune donnée personnelle permettant d'identifier une personne directement ou indirectement, y compris, mais sans s'y limiter, les noms, les adresses, les informations de paiement ou les numéros de téléphone. En activant ce service, vous acceptez ces conditions et la déclaration concernant la politique de confidentialité.

en: InFo
fr: Info

en: Incompatible presets
fr: Préréglages incompatibles

en: Incorrect password
fr: Mot de passe incorrect

en: Increase/decrease edit area
fr: Augmenter/diminuer la zone d'édition

en: Independent support layer height
fr: Hauteur de la couche de support indépendante

en: Index of the current layer. One-based (i.e. first layer is number 1).
fr: Indice de la couche actuelle. Base unitaire (c’est-à-dire que la première couche porte le numéro 1).

en: Infill
fr: Remplissage

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill. Set this value to ~10-15% to minimize potential over extrusion and accumulation of material resulting in rough top surfaces.
fr: La zone de remplissage est légèrement élargie pour chevaucher la paroi afin d’améliorer l’adhérence. La valeur du pourcentage est relative à la largeur de la ligne de remplissage. Réglez cette valeur à ~10-15% pour minimiser le risque de sur-extrusion et d’accumulation de matériau, ce qui rendrait les surfaces supérieures rugueuses.

en: Infill combination
fr: Combinaison de remplissage

en: Infill combination - Max layer height
fr: Combinaison de remplissage - Hauteur maximale de la couche

en: Infill density(%)
fr: Densité de remplissage(%)

en: Infill/Wall overlap
fr: Chevauchement de remplissage/paroi

en: Inherits profile
fr: Hérite du profil

en: Initial extruder
fr: Extrudeur initial

en: Initial layer
fr: Couche initiale

en: Initial layer bed temperature
fr: Température du plateau lors de la couche initiale

en: Initial layer density
fr: Densité de couche initiale

en: Initial layer expansion
fr: Extension de la couche initiale

en: Initial layer height
fr: Hauteur de couche initiale

en: Initial layer infill
fr: Remplissage de la couche initiale

en: Initial layer nozzle temperature
fr: Température de la buse de couche initiale

en: Initial layer speed
fr: Vitesse de couche initiale

en: Initial layer travel speed
fr: Déplacements

en: Initial tool
fr: Outil de départ

en: Initializing...
fr: Initialisation…

en: Inner brim only
fr: Bordure intérieure uniquement

en: Inner wall
fr: Paroi intérieure

en: Inner/Outer
fr: Intérieur/Extérieur

en: Inner/Outer/Inner
fr: Intérieur/Extérieur/Intérieur

en: Input Custom Model
fr: Entrée du modèle personnalisé

en: Input Custom Vendor
fr: Saisir le fournisseur personnalisé

en: Input Value
fr: Valeur d’entrée

en: Input access code
fr: Saisir le code d'accès

en: Input filename without extension
fr: Nom du fichier d’entrée sans extension

en: Input text
fr: Texte entré

en: Input value is out of range
fr: La valeur entrée est hors plage

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
fr: Insérer le G-code entre les objets. Ce paramètre n’entrera en vigueur que lorsque vous imprimerez vos modèles objet par objet

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
fr: Insérez une commande de pause au début de cette couche.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
fr: Insérez un G-code personnalisé au début de cette couche.

en: Insert multiple preheat commands(e.g. M104.1). Only useful for Prusa XL. For other printers, please set it to 1.
fr: Insérer plusieurs commandes de préchauffage (par exemple M104.1). Uniquement utile pour la Prusa XL. Pour les autres imprimantes, veuillez le régler sur 1.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
fr: Insérer un G-code personnalisé au début de cette couche.

en: Insertion update
fr: Insertion de la mise à jour

en: Inspecting first layer
fr: Inspection de la première couche

en: Install failed
fr: Échec de l'installation

en: Install successfully.
fr: Installé avec succès.

en: Installing
fr: Installation

en: Instance manipulation
fr: Manipulation d'instances

en: Integration failed.
fr: L'intégration a échoué.

en: Integration was successful.
fr: L'intégration a réussi.

en: Interface pattern
fr: Motif d'interface

en: Interface shells
fr: Coque des interfaces

en: Interface use loop pattern
fr: Modèle de boucle d'utilisation d'interface

en: Interlocking beam layers
fr: Couches de poutres emboîtées

en: Interlocking beam width
fr: Largeur du faisceau d’emboîtement

en: Interlocking boundary avoidance
fr: Évitement des limites de l’imbrication

en: Interlocking depth
fr: Profondeur d’emboîtement

en: Interlocking depth of a segmented region
fr: Profondeur d’emboîtement d’une région segmentée

en: Interlocking depth of a segmented region. It will be ignored if "mmu_segmented_region_max_width" is zero or if "mmu_segmented_region_interlocking_depth"is bigger then "mmu_segmented_region_max_width". Zero disables this feature.
fr: Profondeur d’imbrication d’une région segmentée. Elle sera ignorée si « mmu_segmented_region_max_width » est égal à zéro ou si « mmu_segmented_region_interlocking_depth » est supérieur à « mmu_segmented_region_max_width ». La valeur zéro désactive cette fonctionnalité.

en: Interlocking direction
fr: Sens d’emboîtement

en: Internal
fr: Interne

en: Internal Bridge
fr: Pont interne

en: Internal Error
fr: Erreur interne

en: Internal bridge density
fr: Densité du pont interne

en: Internal bridge flow ratio
fr: Ratio de débit du pont interne

en: Internal bridge infill direction
fr: Direction du remplissage du pont interne

en: Internal bridge only
fr: Pont interne uniquement

en: Internal bridges fan speed
fr: Vitesse du ventilateur des ponts internes

en: Internal bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for internal bridges. Use 180°for zero angle.
    
    It is recommended to leave it at 0 unless there is a specific model need not to.
fr: Priorité à l’angle de pont interne. S’il est laissé à zéro, l’angle de pontage sera calculé automatiquement. Dans le cas contraire, l’angle fourni sera utilisé pour les ponts internes. Utiliser 180° pour l’angle zéro.
    
    Il est recommandé de le laisser à 0, à moins qu’un modèle spécifique impose de ne pas le faire.

en: Internal developer mode
fr: Mode développeur interne

en: Internal error
fr: Erreur interne

en: Internal solid infill
fr: Remplissage plein interne

en: Internal solid infill pattern
fr: Motif de remplissage plein interne

en: Intra-layer order
fr: Ordre intra-couche

en: Invalid connectors detected
fr: Connecteurs invalides détectés

en: Invalid data
fr: Donnée non valide

en: Invalid file format.
fr: Format de fichier non valide.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
fr: Format invalide. Format vectoriel attendu : "%1%"

en: Invalid input format. Expected vector of dimensions in the following format: "%1%"
fr: Format d'entrée non valide. Vecteur de dimensions attendu dans le format suivant : "%1%"

en: Invalid input.
fr: Saisie non valide.

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
fr: Nom invalide, les caractères suivants ne sont pas autorisés :

en: Invalid number
fr: Numéro invalide

en: Invalid numeric.
fr: Chiffre non valide.

en: Invalid spacing supplied to Flow::with_spacing(), check your layer height and extrusion width
fr: Espacement non valide fourni à Flow::with_spacing(), vérifiez la hauteur de votre couche et la largeur d’extrusion

en: Invalid value provided for parameter %1%: %2%
fr: Valeur non valide fournie pour le réglage %1% : %2%

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
fr: Valeur non valide lorsque le mode vase en spirale est activé:

en: Invalid values found in the 3mf:
fr: Valeurs invalides trouvées dans le 3mf :

en: Invalidate cut info
fr: Invalider les informations de découpe

en: Invert Pitch axis
fr: Inverser l'axe de tangage

en: Invert Roll axis
fr: Inverser l’axe de roulis

en: Invert X axis
fr: Inverser l'axe X

en: Invert Y axis
fr: Inverser l'axe Y

en: Invert Yaw axis
fr: Inverser l’axe Yaw

en: Invert Z axis
fr: Inverser l'axe Z

en: Ironing
fr: Lissage

en: Ironing Pattern
fr: Modèle de lissage

en: Ironing Type
fr: Type de lissage

en: Ironing angle
fr: Angle de lissage

en: Ironing flow
fr: Débit de lissage

en: Ironing inset
fr: Encastrement du repassage

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
fr: Le lissage utilise un petit débit pour imprimer à nouveau sur la même hauteur de surface pour rendre la surface plane plus lisse. Ce paramètre contrôle quelle couche est repassée

en: Ironing line spacing
fr: Espacement des lignes de lissage

en: Ironing speed
fr: Vitesse de lissage

en: Is extruder used?
fr: L’extrudeur est-il utilisé ?

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
fr: Est-ce %s%% ou %s %s ? OUI pour %s%%, NON pour %s %s.

en: Is the printer ready? Is the print sheet in place, empty and clean?
fr: L’imprimante est-elle prête ? Le plateau d’impression est-il en place, vide et propre ?

en: It can't be deleted or modified.
fr: Il ne peut être ni supprimé ni modifié.

en: It has a big layer height, and results in apparent layer lines and ordinary printing quality and printing time.
fr: La hauteur de couche est importante, ce qui se traduit par des lignes de couche apparentes et une qualité et un temps d’impression ordinaires.

en: It has a general layer height, and results in general layer lines and printing quality. It is suitable for most general printing cases.
fr: Il présente une hauteur de couche générale, ce qui se traduit par des lignes de couche et une qualité d’impression générales. Il convient à la plupart des cas d’impression générale.

en: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high printing quality. It is suitable for most general printing cases.
fr: Sa faible hauteur de couche permet d’obtenir des lignes de couche presque négligeables et une grande qualité d’impression. Il convient à la plupart des cas d’impression générale.

en: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low printing quality and general printing time.
fr: La hauteur des couches est très importante, ce qui se traduit par des lignes de couche très apparentes, une qualité d’impression médiocre et un temps d’impression général.

en: It may be beneficial to increase the extruder motor current during the filament exchange sequence to allow for rapid ramming feed rates and to overcome resistance when loading a filament with an ugly shaped tip.
fr: Il peut être avantageux d’augmenter le courant du moteur de l’extrudeur pendant la séquence d’échange de filament pour permettre des vitesses d’alimentation rapides et pour surmonter la résistance lors du chargement d’un filament.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
fr: Il semble que l'objet %s possède %s. Veuillez réorienter l'objet ou activer la génération de support.

en: Italic strength ratio
fr: Ratio d’intensité de l’italique

en: Jerk for infill
fr: Jerk du remplissage

en: Jerk for initial layer
fr: Jerk de la couche initiale

en: Jerk for top surface
fr: Jerk des surfaces supérieures

en: Jerk for travel
fr: Jerk des déplacements

en: Jerk limitation
fr: Limitation des secousses

en: Jerk of inner walls
fr: Jerk des parois intérieures

en: Jerk of outer walls
fr: Jerk des parois extérieures

en: Jerk(XY)
fr: Jerk (X-Y)

en: Join
fr: Joindre

en: Jump to
fr: Sauter à

en: Jump to Layer
fr: Aller à la couche

en: Jump to model publish web page
fr: Accéder à la page internet de publication des modèles

en: Jump to webpage
fr: Ouvrir la page internet

en: Keep
fr: Conserver

en: Keep fan always on
fr: Garder le ventilateur toujours actif

en: Keep min
fr: Garder min

en: Keep orientation
fr: Conserver l’orientation

en: Keep the selected options.
fr: Conserver les options sélectionnées.

en: Keep up
fr: Continuer

en: Key 1~9
fr: Touche 1 ~ 9

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis Clavier

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
fr: Le paramètre max_accel_to_decel de Klipper sera ajusté automatiquement

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted to this %% of acceleration
fr: Le paramètre max_accel_to_decel de Klipper sera ajusté à %% d'accélération

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
fr: Échec de la connexion au réseau local (échec du démarrage de l’affichage en direct)

en: LAN Connection Failed (Failed to view sdcard)
fr: Échec de la connexion au réseau local (Échec de la visualisation de la carte SD)

en: LAN Only Liveview is off. Please turn on the liveview on printer screen.
fr: La fonction vue en direct sur réseau local est désactivée. Veuillez activer l’affichage en direct sur l’écran de l’imprimante.

en: Label objects
fr: Label Objects

en: Lamp
fr: Lampe

en: Language
fr: Langue

en: Language selection
fr: Sélection de la langue

en: Last Step
fr: Retour

en: Latest Version:
fr: Dernière version :

en: Latest version
fr: Dernière version

en: Lattice angle 1
fr: Angle de treillis 1

en: Lattice angle 2
fr: Angle de treillis 2

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
fr: Poser sur une face
    Saviez-vous qu'il est possible d'orienter rapidement un modèle de manière à ce que l'une de ses faces repose sur le plateau d'impression ? Sélectionnez la fonction « Placer sur la face » ou appuyez sur la touche <b>F</b>.

en: Lay on face
fr: Poser sur une face

en: Layer
fr: Couche

en: Layer Height
fr: Hauteur de la couche

en: Layer Height (mm)
fr: Hauteur de couche (mm)

en: Layer Time
fr: Temps de couche

en: Layer Time (log)
fr: Temps de couche (journal)

en: Layer Time:
fr: Temps de couche:

en: Layer change G-code
fr: G-code de changement de couche

en: Layer height
fr: Hauteur de couche

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
fr: La hauteur de la couche ne peut pas dépasser le diamètre de la buse

en: Layer height exceeds the limit in Printer Settings -> Extruder -> Layer height limits ,this may cause printing quality issues.
fr: La hauteur de la couche dépasse la limite fixée dans Paramètres de l’imprimante -> Extrudeur -> Limites de la hauteur de la couche, ce qui peut entraîner des problèmes de qualité d’impression.

en: Layer height is too small.
    It will set to min_layer_height
fr: La hauteur du calque est trop faible.
    Elle sera définie à min_layer_height

en: Layer height limits
fr: Limites de hauteur de couche

en: Layer number
fr: Numéro de couche

en: Layer range Settings to modify
fr: Paramètres de plage de couches à modifier

en: Layer time
fr: Temps de couche

en: Layer z
fr: Couche z

en: Layer: %d/%d
fr: Couche : %d/%d

en: Layer: %s
fr: Couche : %s

en: Layer: N/A
fr: Couche : N/A

en: Layers
fr: Couches

[ctx: Layers]
en: Bottom
fr: Du bas

[ctx: Layers]
en: Top
fr: Du haut

en: Layers and Perimeters
fr: Couches et Périmètres

en: Leave SVG gizmo
fr: Quitter l’outil SVG

en: Leave emboss gizmo
fr: Quitter l’outil d’embossage

en: Leaving Seam painting
fr: Quitter Peinture de Couture

en: Left
fr: Gauche

en: Left View
fr: Vue Gauche

en: Left click
fr: Clic gauche

en: Left mouse button
fr: Bouton gauche de la souris

en: Left mouse button:
fr: Bouton gauche de la souris :

en: Length
fr: Longueur

en: Length of the cooling tube to limit space for cooling moves inside it.
fr: Longueur du tube de refroidissement pour limiter l’espace à l’intérieur du tube de refroidissement.

en: Length of the scarf. Setting this parameter to zero effectively disables the scarf.
fr: Longueur du biseau. La mise à zéro de ce paramètre désactive automatiquement le biseau.

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: License
fr: Longueur

en: Lift the object above the bed when it is partially below. Disabled by default
fr: Placer l’objet sur le plateau lorsqu’il est partiellement en dessous. Désactivé par défaut

en: Limited filtering
fr: Filtrage limité

en: Limits the draft shield loops to one wall after the first layer. This is useful, on occasion, to conserve filament but may cause the draft shield to warp / crack.
fr: Limite les boucles du paravent à une seule paroi après la première couche. Ceci est utile, dans certains cas, pour économiser du filament, mais peut entraîner la déformation ou la fissuration du paravent.

en: Line
fr: Ligne

en: Line Type
fr: Type de ligne

en: Line Width
fr: Largeur de ligne

en: Line Width (mm)
fr: Largeur de ligne (mm)

en: Line gap
fr: Intervalle de ligne

en: Line pattern for internal sparse infill
fr: Motif de ligne du remplissage interne

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
fr: Motif de ligne du remplissage de la surface inférieure, pas du remplissage du pont

en: Line pattern of internal solid infill. if the detect narrow internal solid infill be enabled, the concentric pattern will be used for the small area.
fr: Modèle de ligne de remplissage interne. Si la détection d’un remplissage interne étroit est activée, le modèle concentrique sera utilisé pour la petite zone.

en: Line pattern of support
fr: Motif de ligne de support

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
fr: Modèle de ligne de l'interface de support. Le modèle par défaut pour l'interface de support non soluble est rectiligne, tandis que le modèle par défaut pour l'interface de support soluble est concentrique

en: Line pattern of top surface infill
fr: Motif de ligne du remplissage de la surface supérieure

en: Line width
fr: Largeur de ligne

en: Line width for top surfaces. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
fr: Largeur de ligne pdes surfaces supérieures. Si elle est exprimée en %, elle sera calculée sur le diamètre de la buse.

en: Line width of initial layer. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
fr: Largeur de la ligne de la couche initiale. Si elle est exprimée en %, elle sera calculée sur le diamètre de la buse.

en: Line width of inner wall. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
fr: Largeur de ligne de la paroi intérieure. Si elle est exprimée en %, elle sera calculée sur le diamètre de la buse.

en: Line width of internal solid infill. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
fr: Largeur de ligne du remplissage plein interne. Si elle est exprimée en %, elle sera calculée sur le diamètre de la buse.

en: Line width of internal sparse infill. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
fr: Largeur de ligne du remplissage interne. Si elle est exprimée en %, elle sera calculée sur le diamètre de la buse.

en: Line width of outer wall. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
fr: Largeur de la ligne de la paroi extérieure. Si elle est exprimée en %, elle sera calculée sur le diamètre de la buse.

en: Line width of support. If expressed as a %, it will be computed over the nozzle diameter.
fr: Largeur de ligne des supports. Si elle est exprimée en %, elle sera calculée sur le diamètre de la buse.

en: Linear gradient
fr: Dégradé linéaire

en: Liveview Retry
fr: Réessai de l’affichage en direct

en: Load
fr: Charger

en: Load 3mf
fr: Charger 3mf

en: Load All
fr: Tout charger

en: Load Behaviour
fr: Comportement du chargement

en: Load Filament
fr: Charger

en: Load Filament Settings
fr: Charger les paramètres de filament

en: Load General Settings
fr: Charger les paramètres généraux

en: Load Geometry Only
fr: Charger uniquement la géométrie

en: Load a model
fr: Charger un modèle

en: Load and store settings at the given directory. This is useful for maintaining different profiles or including configurations from a network storage.
fr: Charger et stocker les paramètres dans le répertoire donné. Ceci est utile pour maintenir différents profils ou inclure des configurations à partir d’un stockage réseau.

en: Load assemble list
fr: Charger la liste d’assemblage

en: Load assemble object list from config file
fr: Chargement de la liste des objets assemblés à partir du fichier de configuration

en: Load cached slicing data from directory
fr: Charger les données de tranchage mises en cache à partir du répertoire

en: Load configs
fr: Charger les Configs

en: Load custom gcode
fr: Charger un G-code personnalisé

en: Load custom gcode from json
fr: Charger un G-code personnalisé à partir de json

en: Load default filaments
fr: Charger les filaments par défaut

en: Load failed
fr: Échec du chargement

en: Load filament ids
fr: Chargement des identifiants de filaments

en: Load filament ids for each object
fr: Chargement des identifiants de filaments pour chaque objet

en: Load filament settings from the specified file list
fr: Charger les paramètres de filament à partir de la liste de fichiers spécifiée

en: Load first filament as default for those not loaded
fr: Charger le premier filament comme défaut pour ceux qui ne sont pas chargés

en: Load models contained within a zip archive
fr: Charger les modèles contenus dans une archive zip

en: Load process/machine settings from the specified file
fr: Charger les paramètres de processus/machine à partir du fichier spécifié

en: Load project
fr: Charger le projet

en: Load shape from STL...
fr: Charger une forme depuis un STL…

en: Load slicing data
fr: Charger les données de tranchage

en: Load stl
fr: Charger stl

en: Load svg
fr: Charger le svp

en: Load these files as a single object with multiple parts?
fr: Charger ces fichiers en tant qu'objet unique avec plusieurs parties ?

en: Load...
fr: Charger…

en: Loading
fr: Chargement

en: Loading G-codes
fr: Chargement des G-codes

en: Loading a mode view
fr: Chargement d'un mode de vue

en: Loading configuration
fr: Chargement de la configuration

en: Loading current presets
fr: Chargement des préréglages actuels

en: Loading file
fr: Chargement du fichier

en: Loading file list...
fr: Chargement de la liste des fichiers…

en: Loading file: %s
fr: Chargement du fichier : %s

en: Loading of a ZIP archive on path %1% has failed.
fr: Le chargement d’une archive ZIP se trouvant dans %1% a échoué.

en: Loading of a model file failed.
fr: Le chargement du fichier modèle a échoué.

en: Loading repaired objects
fr: Chargement des objets réparés

en: Loading speed
fr: Vitesse de chargement

en: Loading speed at the start
fr: Vitesse de chargement au démarrage

en: Loading user preset
fr: Chargement du préréglage utilisateur

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Lock current plate
fr: Verrouiller le plateau actuel

en: Lock the text's rotation when moving text along the object's surface.
fr: Verrouille la rotation du texte lorsqu’il est déplacé le long de la surface de l’objet.

en: Lock/unlock rotation angle when dragging above the surface.
fr: Verrouillage/déverrouillage de l’angle de rotation lorsque l’on tire au-dessus de la surface.

en: Lock/unlock the aspect ratio of the SVG.
fr: Verrouiller/déverrouiller le ratio d’aspect du SVG.

en: Log Info
fr: Journal de bord

en: Log Level
fr: Niveau de journalisation

en: Log Out
fr: Déconnexion

en: Log in failed. Please check the Pin Code.
fr: La connexion a échoué. Veuillez vérifier le code pin.

en: Log in printer
fr: Connectez-vous à l'imprimante

en: Log in successful.
fr: Connexion réussie.

en: Log out printer
fr: Déconnecter l'imprimante

en: Log out successful.
fr: Déconnexion réussie.

en: Logging
fr: Enregistrement

en: Logging in
fr: Connexion en cours

en: Login
fr: Connexion

en: Login Region
fr: Région d'origine

en: Login failed
fr: Échec d'identification

en: Login information expired. Please login again.
fr: Les informations de connexion ont expiré. Veuillez vous reconnecter.

en: Login/Test
fr: Connexion/Test

en: Long retraction when cut(beta)
fr: Longue rétraction lors de la coupe (expérimental)

en: Low
fr: Faible

en: Low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder.In order to avoid extruder clogging,it is not allowed to set the chamber temperature above 45℃.
fr: Un filament basse température (PLA/PETG/TPU) est chargé dans l’extrudeur. Afin d’éviter le bouchage de l’extrudeur, il n’est pas autorisé de régler la température du caisson au-dessus de 45℃.

en: Lower part
fr: Partie inférieure

en: Ludicrous
fr: Insensé

en: M400 pause
fr: Pause M400

en: MODERN
fr: MODERNE

en: Machine end G-code
fr: G-code de fin de machine

en: Machine gcode
fr: G-code de la machine

en: Machine limits
fr: Limites de la machine

en: Machine start G-code
fr: G-code de démarrage de la machine

en: Make overhangs printable
fr: Rendre les surplombs imprimables

en: Make overhangs printable - Hole area
fr: Rendre les surplombs imprimables - Zone de trous

en: Make overhangs printable - Maximum angle
fr: Rendre les surplombs imprimables - Angle maximal

en: MakerLab name
fr: Nom dans MakerLab

en: MakerLab name to generate this 3mf
fr: Nom de MakerLab pour générer ce 3mf

en: MakerLab version
fr: Version de MakerLab

en: MakerLab version to generate this 3mf
fr: Version de MakerLab pour générer ce 3mf

en: Manage Result
fr: Gérer le résultat

en: Manual
fr: Manuel

en: Manual Calibration
fr: Calibration manuelle

en: Manual Filament Change
fr: Changement manuel du filament

en: Manual Setup
fr: Configuration manuelle

en: Material settings
fr: Réglages des matériaux

en: Max
fr: Maximum

en: Max Print Height
fr: Hauteur d’impression maximale

en: Max Volumetric Speed
fr: Vitesse volumétrique maximale

en: Max Volumetric Speed Calibration
fr: Calibration de la vitesse volumétrique maximale

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
fr: La calibration de la vitesse volumétrique maximale est recommandée lorsque vous imprimez avec :

en: Max XY Smoothing
fr: Lissage Max XY

en: Max angle
fr: Angle maximal

en: Max bridge length
fr: Longueur max des ponts

en: Max fan speed threshold
fr: Seuil de vitesse maximale du ventilateur

en: Max flowrate
fr: Débit maximal

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
fr: Il s'agit de la longueur maximale des ponts qui n'ont pas besoin de support. Mettez 0 si vous souhaitez que tous les ponts soient pris en charge, ou mettez une valeur très élevée si vous souhaitez qu'aucun pont ne soit pris en charge.

en: Max volumetric speed
fr: Vitesse volumétrique maximale

en: Max volumetric speed calibration result has been saved to preset
fr: Le résultat de la calibration de la vitesse volumétrique maximale a été enregistré dans le préréglage

en: Max volumetric speed test
fr: Test de vitesse volumétrique max

en: Maximal bridging distance
fr: Distance de pont maximale

en: Maximal distance between supports on sparse infill sections.
fr: Distance maximale entre les supports sur les sections de remplissage.

en: Maximal layer z
fr: Couche maximale z

en: Maximum E speed
fr: Vitesse en E maximale

en: Maximum X speed
fr: Vitesse en X maximale

en: Maximum Y speed
fr: Vitesse en Y maximale

en: Maximum Z speed
fr: Vitesse en Z maximale

en: Maximum acceleration E
fr: Accélérations maximum E

en: Maximum acceleration X
fr: Accélérations maximum X

en: Maximum acceleration Y
fr: Accélérations maximum Y

en: Maximum acceleration Z
fr: Accélérations maximum Z

en: Maximum acceleration for extruding
fr: Accélération maximale pour l'extrusion

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
fr: Accélération maximale pour l'extrusion (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
fr: Accélération maximale pour la rétraction

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
fr: Accélération maximale pour la rétraction (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
fr: Accélération maximale pour le déplacement

en: Maximum acceleration for travel (M204 T), it only applies to Marlin 2
fr: Accélération maximale de déplacement (M204 T), cela ne s’applique qu’à Marlin 2

en: Maximum acceleration of the E axis
fr: Accélération maximum de l'axe E

en: Maximum acceleration of the X axis
fr: Accélération maximum de l'axe X

en: Maximum acceleration of the Y axis
fr: Accélération maximum de l'axe Y

en: Maximum acceleration of the Z axis
fr: Accélération maximum de l'axe Z

en: Maximum angle of overhangs to allow after making more steep overhangs printable.90° will not change the model at all and allow any overhang, while 0 will replace all overhangs with conical material.
fr: Angle maximal des surplombs à autoriser après avoir rendu imprimables les surplombs plus raides. Une valeur de 90° ne changera pas du tout le modèle et n’autorisera aucun surplomb, tandis que 0 remplacera tous les surplombs par un matériau conique.

en: Maximum angle to let a brim ear appear. 
    If set to 0, no brim will be created. 
    If set to ~180, brim will be created on everything but straight sections.
fr: Angle maximum pour laisser apparaître la bordure à oreilles.
    S’il est défini sur 0, aucune bordure ne sera créée.
    S’il est réglé sur ~180, la bordure sera créée sur tout sauf les sections droites.

en: Maximum area of a hole in the base of the model before it's filled by conical material.A value of 0 will fill all the holes in the model base.
fr: Aire maximale d’un trou dans la base du modèle avant qu’il ne soit rempli par un matériau conique. Une valeur de 0 remplira tous les trous dans la base du modèle.

en: Maximum count of recent projects
fr: Nombre maximal de projets récents

en: Maximum defection of a point to the estimated radius of the circle.
    As cylinders are often exported as triangles of varying size, points may not be on the circle circumference. This setting allows you some leeway to broaden the detection.
    In mm or in % of the radius.
fr: Défection maximale d’un point par rapport au rayon estimé du cercle.
    Comme les cylindres sont souvent exportés sous forme de triangles de taille variable, les points peuvent ne pas se trouver sur la circonférence du cercle. Ce paramètre vous permet d’élargir la détection.
    En mm ou en % du rayon.

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is large than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
fr: Distance de détour maximale pour éviter de traverser une paroi: l'imprimante ne fera pas de détour si la distance de détour est supérieure à cette valeur. La longueur du détour peut être spécifiée sous forme de valeur absolue ou de pourcentage (par exemple 50 %) d'un trajet direct. Une valeur de 0 désactivera cette option

en: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiral. If expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter
fr: Distance maximale pour déplacer les points dans l’axe XY afin d’obtenir une spirale lisse. Si elle est exprimée en %, elle sera calculée par rapport au diamètre de la buse

en: Maximum jerk E
fr: Jerk maximum en E

en: Maximum jerk X
fr: Jerk maximum en X

en: Maximum jerk Y
fr: Jerk maximum en Y

en: Maximum jerk Z
fr: Jerk maximum en Z

en: Maximum jerk of the E axis
fr: Jerk maximum de l'axe E

en: Maximum jerk of the X axis
fr: Jerk maximum de l'axe X

en: Maximum jerk of the Y axis
fr: Jerk maximum de l'axe Y

en: Maximum jerk of the Z axis
fr: Jerk maximum de l'axe Z

en: Maximum layer height for the combined sparse infill. 
    
    Set it to 0 or 100% to use the nozzle diameter (for maximum reduction in print time) or a value of ~80% to maximize sparse infill strength.
    
    The number of layers over which infill is combined is derived by dividing this value with the layer height and rounded down to the nearest decimal.
    
    Use either absolute mm values (eg. 0.32mm for a 0.4mm nozzle) or % values (eg 80%). This value must not be larger than the nozzle diameter.
fr: Hauteur maximale de la couche pour le remplissage peu dense combiné. 
    
    Réglez cette valeur à 0 ou 100% pour utiliser le diamètre de la buse (pour une réduction maximale du temps d’impression) ou une valeur de ~80% pour maximiser la force du remplissage peu dense.
    
    Le nombre de couches sur lesquelles le remplissage est combiné est obtenu en divisant cette valeur par la hauteur de la couche et arrondi à la décimale inférieure la plus proche.
    
    Utilisez des valeurs absolues en mm (par exemple, 0,32 mm pour une buse de 0,4 mm) ou des valeurs en % (par exemple, 80 %). Cette valeur ne doit pas être supérieure au diamètre de la buse.

en: Maximum length of the infill anchor
fr: Longueur maximale de l’ancrage de remplissage

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
fr: Hauteur imprimable maximale limitée par le mécanisme de l'imprimante

en: Maximum recent projects
fr: Projets récents maximum

en: Maximum speed E
fr: Vitesse maximale E

en: Maximum speed X
fr: Vitesse maximale X

en: Maximum speed Y
fr: Vitesse maximale Y

en: Maximum speed Z
fr: Vitesse maximale Z

en: Maximum width of a segmented region
fr: Largeur maximale d’une région segmentée

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
fr: Largeur maximale d’une région segmentée. Zéro désactive cette fonction.

en: Maximum wipe tower print speed
fr: Vitesse maximale d’impression de la tour d’essuyage

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
fr: Peut-être que certaines parties de l'objet à ces hauteurs sont trop fines ou que l'objet a un maillage défectueux

en: Measure
fr: Mesurer

en: Medium
fr: Moyen

en: Mesh Boolean
fr: Opérations booléennes

en: Mesh boolean
fr: Opérations booléennes

en: Mesh boolean operations including union and subtraction
fr: Opérations booléennes de maillage, incluant la fusion et la soustraction

en: Mesh margin
fr: Marge de la maille

en: Mesh name
fr: Nom du maillage

en: Method
fr: Méthode

en: Metric
fr: Métrique

en: Micro lidar calibration
fr: Calibration du Micro-Lidar

en: Min
fr: Minimum

en: Min fan speed threshold
fr: Seuil de vitesse mini du ventilateur

en: Min print speed
fr: Vitesse d'impression minimale

en: Minimal purge on wipe tower
fr: Purge minimale sur la tour d’essuyage

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
fr: Dureté HRC minimum de la buse requis pour imprimer le filament. Une valeur de 0 signifie qu'il n'y a pas de vérification de la dureté HRC de la buse.

en: Minimum feature size
fr: Taille minimale de l'élément

en: Minimum filament extrusion length in mm when printing the skirt. Zero means this feature is disabled.
    
    Using a non zero value is useful if the printer is set up to print without a prime line.
    Final number of loops is not taling into account whli arranging or validating objects distance. Increase loop number in such case.
fr: Longueur minimale d’extrusion du filament en mm lors de l’impression de la jupe. Zéro signifie que cette fonction est désactivée.
    
    L’utilisation d’une valeur non nulle est utile si l’imprimante est configurée pour imprimer sans ligne d’amorce.
    Le nombre final de boucles n’est pas pris en compte lors de la disposition ou de la validation de la distance des objets. Dans ce cas, augmenter le nombre de boucles.

en: Minimum number of segments of each scarf.
fr: Nombre minimum de segments de chaque biseau.

en: Minimum save
fr: Sauvegarde minimale

en: Minimum sparse infill threshold
fr: Seuil minimum de remplissage

en: Minimum speed for extruding
fr: Vitesse minimale d'extrusion

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
fr: Vitesse minimale d'extrusion (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
fr: Vitesse minimale du ventilateur de refroidissement des pièces

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
fr: Épaisseur minimale des éléments fins. Les caractéristiques du modèle qui sont plus fines que cette valeur ne seront pas imprimées, tandis que les entités plus épaisses que la taille minimale seront élargies jusqu'à la largeur de paroi minimale. Exprimée en pourcentage par rapport au diamètre de la buse

en: Minimum travel speed
fr: Vitesse de déplacement minimale

en: Minimum travel speed (M205 T)
fr: Vitesse de déplacement minimale (M205 T)

en: Minimum wall length
fr: Longueur minimale de la paroi

en: Minimum wall width
fr: Largeur minimale de la paroi

en: Mirror
fr: Symétrie

en: Mirror Object
fr: Symétriser l’objet

en: Mirror along the X axis
fr: Symétrie le long de l'axe X

en: Mirror along the Y axis
fr: Symétrie le long de l'axe Y

en: Mirror along the Z axis
fr: Symétrie le long de l'axe Z

en: Mirror horizontally
fr: Symétrie horizontale

en: Mirror object
fr: Symétriser l’objet

en: Mirror vertically
fr: Symétrie verticale

en: Mismatched type of print host: %s
fr: Type d’hôte d’impression non compatible : %s

en: Missing BambuSource component registered for media playing! Please re-install BambuStudio or seek after-sales help.
fr: Composant BambuSource manquant enregistré pour la lecture des médias ! Veuillez réinstaller OrcaSlicer ou demander de l’aide au service après-vente.

en: Model
fr: Modèle

en: Model Filament
fr: Filament pour le modèle

en: Model Name
fr: Nom du modèle

en: Model file downloaded.
fr: Modèle téléchargé.

en: Model printing time
fr: Temps d'impression du modèle

en: Model:
fr: Modèle :

en: Moderate
fr: Modéré

en: Modifications to the current profile will be saved.
fr: Les modifications apportées au profil actuel sont enregistrées.

en: Modified G-codes
fr: G-codes modifiés

en: Modified style "%1%"
fr: Style modifié "%1%"

en: Modifier
fr: Modificateur

en: Modify the geometry to print overhangs without support material.
fr: Modifier la géométrie pour imprimer les surplombs sans support.

en: Modifying the device name
fr: Modification du nom de l'appareil

en: Monotonic
fr: Monotone

en: Monotonic line
fr: Ligne monotone

en: Month
fr: Mois

en: More
fr: Plus

en: More calibrations
fr: Plus de calibrations

en: More...
fr: Plus…

en: Motion ability
fr: Capacité de mouvement

en: Motor noise calibration
fr: Calibrage du bruit du moteur

en: Motor noise cancellation
fr: Suppression du bruit du moteur

en: Motor noise showoff
fr: Démonstration du bruit du moteur

en: Mouse click
fr: Clic de souris

en: Mouse ear
fr: Sur les angles uniquement

en: Mouse wheel
fr: Molette de souris

en: Mouse wheel reverses when zooming
fr: La molette de la souris s'inverse lors du zoom

en: Mouse wheel:
fr: Molette de la souris :

en: Move
fr: Déplacer

en: Move Object
fr: Déplacer l'Objet

en: Move connector
fr: Déplacer le connecteur

en: Move cut plane
fr: Déplacer le plan de coupe

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when print new part after travel
fr: Déplacez la buse le long du dernier chemin d'extrusion lors de la rétraction pour nettoyer la fuite de matériau sur la buse. Cela peut minimiser les taches lors de l'impression d'une nouvelle pièce après le trajet

en: Move of view
fr: Déplacement de vue

en: Move plate to the front
fr: Déplacer le plateau vers l’avant

en: Move selection 10 mm in negative X direction
fr: Déplacer la sélection de 10 mm dans la direction négative X

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
fr: Déplacer la sélection de 10 mm dans la direction négative Y

en: Move selection 10 mm in positive X direction
fr: Déplacer la sélection de 10 mm dans la direction positive X

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
fr: Déplacer la sélection de 10 mm dans la direction positive Y

en: Move slider 5x faster
fr: Déplacez le curseur 5 fois plus vite

en: Move: press to snap by 1mm
fr: Déplacer : appuyez pour aligner de 1 mm

en: Movement in camera space
fr: Mouvement dans l'espace de la caméra

en: Movement step set to 1 mm
fr: Pas du mouvement réglé sur 1 mm

en: Multi-device
fr: Multi-appareils

en: Multi-device Management(Take effect after restarting Orca).
fr: Gestion multi-appareils (prend effet après le redémarrage d’Orca).

en: Multi-part object detected
fr: Objet en plusieurs pièces détecté

en: Multi-tool ramming flow
fr: Débit du pilonnage multi-outils

en: Multi-tool ramming volume
fr: Volume du pilonnage multi-outils

en: Multicolor Print
fr: Impression multicolore

en: Multimaterial
fr: Multi-matériaux

en: Multiple
fr: Plusieurs

en: Multiple resolved IP addresses
fr: Adresses IP à résolution multiple

en: Multiplier
fr: Multiplicateur

en: My Device
fr: Mon appareil

en: N/A
fr: N / A

en: Name
fr: Nom

en: Name can't be empty.
fr: Le nom ne peut pas être vide.

en: Name has to be unique.
fr: Le nom doit être unique.

en: Name is invalid;
fr: Le nom n'est pas valide ;

en: Name is unavailable.
fr: Le nom n'est pas disponible.

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
fr: Le nom des composants à l'intérieur du fichier .step n'est pas au format UTF8 !

en: Name of parent profile
fr: Nom du profil parent

en: Name of the physical printer used for slicing.
fr: Nom de l’imprimante physique utilisé pour la découpe.

en: Name of the print preset used for slicing.
fr: Nom du préréglage d’impression utilisé pour le découpage.

en: Name of the printer
fr: Nom de l'imprimante

en: Name of the printer preset used for slicing.
fr: Nom du préréglage de l’imprimante utilisé pour la découpe.

en: Names of presets related to the physical printer
fr: Noms des préréglages associés à l'imprimante physique

en: Names of the filament presets used for slicing. The variable is a vector containing one name for each extruder.
fr: Noms des préréglages de filaments utilisés pour le découpage. La variable est un vecteur contenant un nom pour chaque extrudeur.

en: Nano SVG parser can't load from file (%1%).
fr: L’analyseur Nano SVG ne peut pas charger le fichier (%1%).

en: Nearest
fr: La plus proche

en: Need select printer
fr: Nécessité de sélectionner une imprimante

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
fr: Besoin de vérifier les modifications non enregistrées avant les mises à jour de configuration.

en: Negative Part
fr: Partie négative

en: Network
fr: Réseau

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
fr: Le plug-in réseau n'est pas détecté. Les fonctionnalités liées au réseau ne sont pas disponibles.

en: Network Test
fr: Test du réseau

en: Network lookup
fr: Recherche de réseau

en: Network plug-in update
fr: Mise à jour du plug-in réseau

en: Network unreachable
fr: Réseau inaccessible

en: New
fr: Nouveau

en: New Flow Dynamic Calibration
fr: Nouveau calibrage dynamique du débit

en: New Folder
fr: Nouveau Dossier

en: New Project
fr: Nouveau projet

en: New Value
fr: Nouvelle Valeur

en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

en: New name of style
fr: Nouveau nom de style

en: New network plug-in available.
fr: Nouveau plug-in réseau disponible.

en: New printer config available.
fr: Nouvelle configuration de l’imprimante disponible.

en: New version of Orca Slicer
fr: Nouvelle version de OrcaSlicer

en: Newer 3mf version
fr: Nouvelle version 3mf

en: Next
fr: Suivant

en: No
fr: Non

en: No AMS
fr: Pas d’AMS

en: No AMS filaments. Please select a printer in 'Device' page to load AMS info.
fr: Pas de filaments AMS. Veuillez sélectionner une imprimante dans la page "Appareil" pour charger les informations AMS.

en: No History Result
fr: Aucun historique

en: No Printer Connected!
fr: Aucune imprimante connectée !

en: No SD Card
fr: Pas de carte SD

en: No accelerations provided for calibration. Use default acceleration value
fr: Aucune accélération n’est fournie pour l’étalonnage. Utiliser la valeur d’accélération par défaut

en: No arrangeable objects are selected.
fr: Aucun objet réorganisable n'est sélectionné.

en: No auto support
fr: Pas de support auto

en: No changes to save.
fr: Aucune modification à enregistrer.

en: No check
fr: Pas de vérification

en: No cooling for the first
fr: Pas de refroidissement pour

en: No extrusions under current settings.
fr: Aucune extrusion dans les paramètres actuels.

en: No feature
fr: Aucun élément

en: No files
fr: Aucun fichier

en: No filtering
fr: Pas de filtrage

en: No historical tasks!
fr: Aucune tâche historique !

en: No ironing
fr: Pas de lissage

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
fr: Aucune couche n'a été détectée. Vous pouvez réparer vos STL, vérifier leur taille ou leur épaisseur et réessayer.

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
fr: Pas de connexion au cloud, seules les imprimantes en mode LAN sont affichées

en: No object can be printed. Maybe too small
fr: Aucun objet ne peut être imprimé. Peut-être trop petit

en: No printer
fr: Pas d'imprimante

en: No printers.
fr: Aucune imprimante.

en: No sparse layers (beta)
fr: Pas de couches éparses (beta)

en: No speeds provided for calibration. Use default optimal speed
fr: Aucune vitesse n’est fournie pour l’étalonnage. Utiliser la vitesse optimale par défaut

en: No step selected
fr: Aucune étape sélectionnée

en: No symbol
fr: Pas de symbole

en: No task
fr: Aucune tâche

en: No to All
fr: Non à Tout

en: No updates available.
fr: Aucune mise à jour disponible.

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
fr: Pas d'avertissement lors du chargement de 3MF avec des G-codes modifiés

en: No-brim
fr: Sans bord

en: Noise type to use for fuzzy skin generation.
    Classic: Classic uniform random noise.
    Perlin: Perlin noise, which gives a more consistent texture.
    Billow: Similar to perlin noise, but clumpier.
    Ridged Multifractal: Ridged noise with sharp, jagged features. Creates marble-like textures.
    Voronoi: Divides the surface into voronoi cells, and displaces each one by a random amount. Creates a patchwork texture.
fr: Type de bruit à utiliser pour la génération de surfaces irrégulières.
    Classique : Bruit aléatoire uniforme classique.
    Perlin : Bruit de Perlin, qui donne une texture plus cohérente.
    Billow : Similaire au bruit de perlin, mais plus grossier.
    Multifractal strié : Bruit en forme de crête avec des caractéristiques nettes et irrégulières. Crée des textures semblables à des marbres.
    Voronoï : Divise la surface en cellules de Voronoï et déplace chacune d’entre elles de manière aléatoire. Crée une texture en patchwork.

en: None
fr: Aucun

en: Normal (auto) and Tree (auto) is used to generate support automatically. If Normal (manual) or Tree (manual) is selected, only support enforcers are generated
fr: Les options Normal (auto) et Arbre (auto) sont utilisées pour générer automatiquement des supports. Si l’option Normal (manuel) ou Arbre (manuel) est sélectionnée, seuls les forceurs de supports sont générés

en: Normal (manual)
fr: Normal (manuel)

en: Normal Support expansion
fr: Expansion normale du support

en: Normal mode
fr: Mode normal

en: Normal printing
fr: Impression normale

en: Normative check
fr: Contrôle normatif

en: North America
fr: Amérique du Nord

en: Not Extruded Yet, Retry
fr: Pas encore extrudé, réessayer

en: Not for now
fr: Pas pour le moment

en: Not found:
fr: Introuvable:

en: Not supported on the current printer version.
fr: Non pris en charge sur la version actuelle de l’imprimante.

en: Not valid style.
fr: Style non valide.

en: Note: AstroBox version at least 1.1.0 is required.
fr: Note : La version 1.1.0 d’AstroBox est requise.

en: Note: FlashAir with firmware 2.00.02 or newer and activated upload function is required.
fr: Note : FlashAir avec le firmware 2.00.02 ou plus récent et la fonction de téléchargement activée sont nécessaires.

en: Note: If the only preset under this filament is deleted, the filament will be deleted after exiting the dialog.
fr: Remarque : si le seul préréglage sous ce filament est supprimé, le filament sera supprimé après avoir quitté la boîte de dialogue.

en: Note: OctoPrint version at least 1.1.0 is required.
fr: Note : La version 1.1.0 d’OctoPrint est requise.

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
fr: Remarque : seuls les emplacements AMS chargés avec le même type de matériau peuvent être sélectionnés.

en: Note: Repetier version at least 0.90.0 is required.
fr: Note : La version 0.90.0 de Repetier est requise.

en: Note: The preparation may takes several minutes. Please be patient.
fr: Remarque : La préparation peut prendre plusieurs minutes. Veuillez patienter.

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
fr: Remarque : si un nouveau filament est inséré pendant l’impression, l’AMS ne lira pas automatiquement les informations jusqu’à ce que l’impression soit terminée.

en: Notice
fr: Remarque

en: Nowhere
fr: Nulle part

en: Nozzle
fr: Buse

en: Nozzle
    Temperature
fr: Température de la buse

en: Nozzle Clumping Detection
fr: Détection de l’encrassement de la buse

en: Nozzle Diameter
fr: Diamètre de la Buse

en: Nozzle HRC
fr: Dureté HRC buse

en: Nozzle Type
fr: Type de buse

en: Nozzle clog pause
fr: Pause en cas de buse bouchée

en: Nozzle diameter
fr: Diamètre de la buse

en: Nozzle filament covered detected pause
fr: Pause en cas de détection de buse couverte de filament

en: Nozzle height
fr: Hauteur de la buse

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please make sure whether to use the temperature to print.
fr: La buse peut être bloquée lorsque la température est hors de la plage recommandée.
    Veuillez vous assurer d'utiliser la température pour imprimer.

en: Nozzle temperature
fr: Température de la buse

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
fr: Température de la buse pour les couches après la première

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
fr: Température de la buse pour imprimer la couche initiale lors de l'utilisation de ce filament

en: Nozzle temperature when printing
fr: Température de la buse lors de l'impression

en: Nozzle temperature when the tool is currently not used in multi-tool setups.This is only used when 'Ooze prevention' is active in Print Settings. Set to 0 to disable.
fr: Température de la buse lorsque l’outil n’est pas utilisé dans les configurations multi-outils. Cette fonction n’est utilisée que lorsque la fonction « Prévention des suintements » est activée dans les paramètres d’impression. Régler à 0 pour désactiver.

en: Nozzle type
fr: Type de buse

en: Nozzle volume
fr: Volume de la buse

en: Number of bottom interface layers
fr: Nombre de couches d’interface inférieures

en: Number of cooling moves
fr: Nombre de mouvements de refroidissement

en: Number of copies:
fr: Nombre de copies:

en: Number of currently selected objects: %1%
fr: Nombre d’objets actuellement sélectionnés : %1%

en: Number of currently selected parts: %1%
fr: Nombre de pièces actuellement sélectionnées : %1%

en: Number of extruders
fr: Nombre d’extrudeurs

en: Number of extruders of the printer.
fr: Nombre d’extrudeurs de l’imprimante.

en: Number of images successfully uploaded
fr: Nombre d’images envoyées avec succès

en: Number of instances
fr: Nombre d’instances

en: Number of layers in the entire print.
fr: Nombre de couches dans toute l’impression.

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
fr: Nombre de boucles pour la jupe. Zéro signifie désactiver la jupe

en: Number of mm the overhang need to be for the reversal to be considered useful. Can be a % of the perimeter width.
    Value 0 enables reversal on every even layers regardless.
    When Detect overhang wall is not enabled, this option is ignored and reversal happens on every even layers regardless.
fr: Nombre de mm de dépassement nécessaire pour que l’inversion soit considérée comme utile. Il peut s’agir d’un pourcentage de la largeur du périmètre.
    La valeur 0 active l’inversion toutes les couches paires.
    Lorsque la paroi en surplomb n’est pas activée, cette option est ignorée et l’inversion se fait sur toutes les couches paires.

en: Number of objects
fr: Nombre d’objets

en: Number of slow layers
fr: Nombre de couches lentes

en: Number of toolchanges during the print.
fr: Nombre de changements d’outils pendant l’impression.

en: Number of top interface layers
fr: Nombre de couches d'interface supérieures

en: Number of walls of every layer
fr: Nombre de parois de chaque couche

en: Object
fr: Objet

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
fr: Liste d'objets
    Saviez-vous que vous pouvez afficher tous les objets/pièces dans une liste et modifier les paramètres de chaque objet/pièce ?

en: Object Operations
fr: Opérations sur les objets

en: Object Settings to modify
fr: Paramètres de l'objet à modifier

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
fr: L'objet comporte des couches vides comprises entre %1% et %2% et ne peut pas être imprimé.

en: Object coordinates
fr: Coordonnées de l’objet

en: Object manipulation
fr: Manipulation d'objets

en: Object name: %1%
fr: Nom de l'objet : %1%

en: Object too large
fr: Objet trop grand

en: Object too small
fr: Objet trop petit

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid wrapping when print ABS
fr: L'objet sera élevé par ce nombre de couches de support. Utilisez cette fonction pour éviter l'emballage lors de l'impression ABS

en: Object with multiple parts was detected
fr: Un objet en plusieurs parties a été détecté

en: Object/Part Setting
fr: Réglage objet/pièce

en: Object: %1%
fr: Objet : %1%

en: Objects
fr: Objets

en: Objects Info
fr: Informations sur les objets

en: Objects List
fr: Liste d'objets

en: Objects list
fr: Liste des objets

en: Objects with zero volume removed
fr: Objets avec zéro volume supprimé

en: Octagram Spiral
fr: Spirale Octagramme

en: OctoPrint version
fr: Version OctoPrint

[ctx: OfFile]
en: Size
fr: Taille

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Old Value
fr: Ancienne valeur

en: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this settings will allow only one instance.
fr: Sous OSX, il n’y a toujours qu’une seule instance de l’application en cours d’exécution par défaut. Cependant, il est possible de lancer plusieurs instances de la même application à partir de la ligne de commande. Dans ce cas, ces paramètres n’autorisent qu’une seule instance.

en: On build plate only
fr: Sur plateau uniquement

en: On overhangs only
fr: Sur les surplombs uniquement

en: On surfaces
fr: Sur les surfaces

en: On this system, %s uses HTTPS certificates from the system Certificate Store or Keychain.
fr: Sur ce système, %s utilise les certificats HTTPS du magasin de certificats du système ou du trousseau.

en: On/Off g-code window
fr: On/Off Fenêtre G-code

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
fr: On/Off mode couche unique de la barre de défilement verticale

en: One object has empty initial layer and can't be printed. Please Cut the bottom or enable supports.
fr: Un objet a une couche initiale vide et ne peut pas être imprimé. Veuillez couper le bas ou activer les supports.

en: One or more object were assigned an extruder that the printer does not have.
fr: Un ou plusieurs objets se sont vus attribuer un extrudeur que l’imprimante ne possède pas.

en: One wall threshold
fr: Seuil de paroi unique

en: Ongoing uploads
fr: Téléversements en cours

en: Online
fr: En ligne

en: Only Windows 10 is supported.
fr: Seul Windows 10 est pris en charge.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
fr: Créez un support uniquement pour les zones critiques notamment les pointes, les surplombs, etc.

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
fr: N’afficher que les noms d’imprimantes avec les modifications apportées aux préréglages de l’imprimante, du filament et du traitement.

en: Only display the filament names with changes to filament presets.
fr: N’affichez que les noms des filaments lorsque vous modifiez les préréglages des filaments.

en: Only draw brim over the sharp edges of the model.
fr: Ne tracer la bordure que sur les arêtes vives du modèle.

en: Only lift Z above
fr: Décalage en Z au-dessus uniquement

en: Only lift Z below
fr: Décalage en Z en dessous uniquement

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
fr: Un seul fichier G-code peut être ouvert à la fois.

en: Only one of the results with the same name will be saved. Are you sure you want to override the other results?
fr: Seul un des résultats portant le même nom sera enregistré. Êtes-vous sûr de vouloir annuler les autres résultats ?

en: Only one wall on first layer
fr: Une seule paroi sur la première couche

en: Only one wall on top surfaces
fr: Une seule paroi sur les surfaces supérieures

en: Only overhangs
fr: Sur les surplombs uniquement

en: Only printer names with changed process presets will be displayed, 
    and all user process presets in each printer name you select will be exported as a zip.
fr: Seuls les noms d’imprimantes dont les préréglages de traitement ont été modifiés seront affichés, 
    et tous les préréglages de processus de l’utilisateur dans chaque nom d’imprimante que vous sélectionnez seront exportés sous forme de fichier zip.

en: Only printer names with user printer presets will be displayed, and each preset you choose will be exported as a zip.
fr: Seuls les noms d’imprimantes avec des préréglages d’imprimante utilisateur seront affichés, et chaque préréglage que vous choisissez sera exporté sous forme de fichier zip.

en: Only the filament names with user filament presets will be displayed, 
    and all user filament presets in each filament name you select will be exported as a zip.
fr: Seuls les noms de filaments contenant des préréglages de filaments utilisateur seront affichés, 
    et tous les préréglages de filament d’utilisateur dans chaque nom de filament que vous sélectionnez seront exportés sous forme de fichier zip.

en: Only the object being edit is visible.
fr: Seul l'objet en cours d'édition est visible.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
fr: Ne déclencher la rétraction que lorsque la distance parcourue est supérieure à ce seuil

en: Only used as a visual help on UI
fr: Utilisé uniquement comme aide visuelle sur l'interface utilisateur

en: Only valid font can be added to style.
fr: Seules les polices valides peuvent être ajoutées au style.

en: Ooze prevention
fr: Prévention des suintements

en: Ooze prevention is only supported with the wipe tower when 'single_extruder_multi_material' is off.
fr: La prévention du suintement n’est possible qu’avec la tour d’essuyage lorsque l’option ‘single_extruder_multi_material’ est désactivée.

en: Opacity (%1%)
fr: Opacité (%1%)

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open &Slicer
fr: Ouvrir &Studio

en: Open CA certificate file
fr: Ouvrir le fichier de certificat CA

en: Open Documentation in web browser.
fr: Ouvrir la documentation dans un navigateur Web.

en: Open Folder
fr: Ouvrir le Dossier

en: Open Folder.
fr: Ouvrir un répertoire.

en: Open G-code file:
fr: Ouvrir un fichier G-code :

en: Open Network Test
fr: Ouvrir le Test de Réseau

en: Open Preferences.
fr: Ouvrir les Préférences.

en: Open Project
fr: Ouvrir un projet

en: Open Slicer
fr: Ouvrir Studio

en: Open a G-code file
fr: Ouvrir un fichier G-code

en: Open a new window
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre

en: Open a project file
fr: Ouvrir un fichier de projet

en: Open as project
fr: Ouvrir en tant que projet

en: Open filled path
fr: Ouvrir un chemin rempli

en: Open next tip.
fr: Ouvrir le conseil suivant.

en: Operation
fr: Opération

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
fr: Opération déjà annulée. Veuillez patienter quelques secondes.

en: Optimize Rotation
fr: Optimiser la rotation

en: Optimize orientation
fr: Optimiser l'orientation

en: Optimize support interface area
fr: Optimiser la zone d'interface de support

en: Optimizing toolpath
fr: Optimisation du parcours d'outil

en: Options
fr: Choix

en: Options:
fr: Options :

en: Orca Cube
fr: Cube Orca

en: Orca Slicer GUI initialization failed
fr: L'initialisation de l'interface de Orca Slicer a échoué

en: Orca Slicer can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
fr: Orca Slicer peut téléverser des fichiers G-code sur une imprimante hôte. Ce champ doit contenir le type d'hôte.

en: Orca Slicer can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
fr: Orca Slicer peut téléverser des fichiers G-code sur une imprimante hôte. Ce champ doit contenir la clé API ou le mot de passe requis pour l'authentification.

en: Orca Slicer can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
fr: Orca Slicer peut téléverser des fichiers G-code sur une imprimante hôte. Ce champ doit contenir le nom d'hôte, l'adresse IP ou l'URL de l'instance hôte de l'imprimante. L'hôte d'impression derrière HAProxy avec l'authentification de base activée est accessible en saisissant le nom d'utilisateur et le mot de passe dans l'URL au format suivant : https://username:password@your-octopi-address/

en: Orca Slicer is based on PrusaSlicer and BambuStudio
fr: Orca Slicer est basé sur PrusaSlicer et BambuStudio

en: Orca Slicer is licensed under
fr: Orca Slicer est sous licence

en: Orca Slicer requires the Microsoft WebView2 Runtime to operate certain features.
    Click Yes to install it now.
fr: Orca Slicer nécessite Microsoft WebView2 Runtime pour utiliser certaines fonctions.
    Cliquez sur Oui pour l'installer maintenant.

en: Orca Tolerance Test
fr: Test de tolérance Orca

en: Orca YOLO flowrate calibration, 0.005 step
fr: Calibrage du débit YOLO d’Orca, par intervalle de 0,005

en: Orca YOLO flowrate calibration, 0.01 step
fr: Calibrage du débit YOLO d’Orca, par intervalle de 0,01

en: Orca would re-calculate your flushing volumes every time the filaments color changed. You could disable the auto-calculate in Orca Slicer > Preferences
fr: Orca recalcule les volumes de purge à chaque fois que la couleur des filaments change. Vous pouvez désactiver le calcul automatique dans Orca Slicer > Préférences

en: OrcaSlicer Version:
fr: Version d’OrcaSlicer:

en: OrcaSlicer got an unhandled exception: %1%
fr: Orca Slicer a reçu une exception non gérée : %1%

en: OrcaSlicer is based on BambuStudio, PrusaSlicer, and SuperSlicer.
fr: Orca Slicer est basé sur BambuStudio, PrusaSlicer, et SuperSlicer.

en: OrcaSlicer will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
fr: Orca Slicer va s'arrêter à cause d'une erreur de localisation. Il sera apprécié si vous signalez le scénario spécifique dans lequel ce problème s'est produit.

en: OrcaSlicer will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
fr: Orca Slicer va s'arrêter à cause d'un manque de mémoire. Il peut s'agir d'un bogue. Il sera apprécié de signaler le problème à notre équipe.

en: Order of wall/infill. When the tickbox is unchecked the walls are printed first, which works best in most cases.
    
    Printing infill first may help with extreme overhangs as the walls have the neighbouring infill to adhere to. However, the infill will slightly push out the printed walls where it is attached to them, resulting in a worse external surface finish. It can also cause the infill to shine through the external surfaces of the part.
fr: Ordre des parois/remplissages. Lorsque la case n’est pas cochée, les parois sont imprimées en premier, ce qui fonctionne le mieux dans la plupart des cas.
    
    L’impression du remplissage en premier peut aider dans le cas de parois en surplomb importantes, car les parois ont le remplissage adjacent auquel adhérer. Cependant, le remplissage repoussera légèrement les parois imprimées à l’endroit où il est fixé, ce qui se traduira par une moins bonne finition de la surface extérieure. Cela peut également faire ressortir le remplissage à travers les surfaces externes de la pièce.

en: Organic
fr: Arborescents Organiques

en: Organic support branch diameter must not be smaller than 2x support material extrusion width.
fr: Le diamètre des branches des supports organiques ne doit pas être inférieur à 2 fois la largeur d’extrusion du matériau utilisé pour les supports.

en: Organic support branch diameter must not be smaller than support tree tip diameter.
fr: Le diamètre des branches des supports organiques ne doit pas être inférieur au diamètre de la pointe des supports.

en: Organic support tree tip diameter must not be smaller than support material extrusion width.
fr: Le diamètre de la pointe des supports organiques ne doit pas être inférieur à la largeur d’extrusion du matériau utilisé pour les supports.

en: Orient
fr: Orienter

en: Orient Options
fr: Options d’orientation

en: Orient options: 0-disable, 1-enable, others-auto
fr: Options d’orientation : 0-désactiver, 1-activer, autres-auto

en: Orient the text towards the camera.
fr: Orienter le texte vers la caméra.

en: Orientation found.
fr: Orientation trouvée.

en: Orientation of interlock beams.
fr: Orientation des poutres de verrouillage.

en: Orientation search canceled.
fr: Recherche d'orientation annulée.

en: Orienting
fr: Orienter

en: Orienting canceled.
fr: Orientation annulée.

en: Orienting...
fr: Orienter…

en: Origin
fr: Origine

en: Other
fr: Autre

en: Other Color
fr: Autre couleur

en: Other Device
fr: Autre appareil

en: Other layer filament sequence
fr: Séquence du filament de l’autre couche

en: Other layers
fr: Autres couches

en: Other layers filament sequence
fr: Séquence de filament des autres couches

en: Other layers print sequence
fr: Séquence d’impression des autres couches

en: Other layers speed
fr: Autres couches

en: Others
fr: Autre

en: Outer and inner brim
fr: Bordure extérieure et intérieure

en: Outer brim only
fr: Bordure extérieure uniquement

en: Outer wall
fr: Paroi extérieure

en: Outer wall speed
fr: Vitesse de paroi extérieure

en: Outer/Inner
fr: Extérieur/intérieur

en: Output Model Info
fr: Information du Modèle de Sortie

en: Output directory
fr: Répertoire de sortie

en: Output directory for the exported files.
fr: Répertoire de sortie des fichiers exportés.

en: Output the model's information.
fr: Sortie des informations du modèle.

en: Outside
fr: Hors plaque

en: Over-extrusion or under extrusion
fr: Sur-extrusion ou sous-extrusion

en: Overflow
fr: Débordement

en: Overhang cooling activation threshold
fr: Seuil d’activation du refroidissement en surplomb

en: Overhang reversal
fr: Inversion du surplomb

en: Overhang reversal threshold
fr: Seuil d’inversion des surplombs

en: Overhang speed
fr: Vitesse de surplomb

en: Overhang wall
fr: Paroi en surplomb

en: Overhangs
fr: Surplombs

en: Overhangs and external bridges fan speed
fr: Vitesse du ventilateur pour les ponts extérieurs et les surplombs

en: Overwrite a system profile is not allowed
fr: Remplacer un profil système n'est pas autorisé

en: Overwrite config
fr: Ecraser la configuration

en: Overwrite file
fr: Remplacer le fichier

en: PA Calibration
fr: Calibration Pressure Advance

en: PA Line
fr: Ligne PA

en: PA Pattern
fr: Motif PA

en: PA Profile
fr: Profil PA

en: PA Tower
fr: Tour PA

en: PA step:
fr: Intervalle:

en: PLA Plate
fr: Plaque PLA

en: PRE host: api-pre.bambu-lab.com/v1
fr: Hébergeur PRE : api-pre.bambu-lab.com/v1

en: Packing data to 3mf
fr: Collecte des  données  3mf

en: Packing project data into 3mf file
fr: Compression des données du projet dans un fichier 3mf

en: Paint
fr: Peindre

en: Paint Toolbar
fr: Barre d'outils de peinture

en: Paint-on seam editing
fr: Modification des coutures peintes

en: Painted
fr: Peint

en: Painted using: Filament %1%
fr: Peint avec : filament %1%

en: Pan View
fr: Déplacement de vue

en: Parallel
fr: Parallèle

en: Parallel distance:
fr: Distance parallèle :

en: Parameter validation
fr: Validation du paramètre

en: Parsing of host response failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
fr: L’analyse de la réponse de l’hôte a échoué.
    Corps du message : « %1% »
    Erreur : « %2% »

en: Part
fr: Pièce

en: Part 1
fr: Partie 1

en: Part 2
fr: Partie 2

en: Part Settings to modify
fr: Paramètres de la pièce à modifier

en: Part cooling fan
fr: Ventilateur de refroidissement des pièces

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
fr: La vitesse du ventilateur de refroidissement des pièces peut être augmentée lorsque le refroidissement automatique est activé. Il s'agit de la limitation de vitesse maximale du ventilateur de refroidissement partiel

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
fr: La vitesse du ventilateur de refroidissement des pièces sera maximale lorsque le temps de couche estimé est plus court que la valeur de réglage

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
fr: La vitesse du ventilateur de refroidissement des pièces commencera à fonctionner à la vitesse minimale lorsque le temps de couche estimé n'est pas supérieur au temps de couche dans le réglage. Lorsque le temps de couche est inférieur au seuil, la vitesse du ventilateur est interpolée entre la vitesse minimale et maximale du ventilateur en fonction du temps d'impression de la couche

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
fr: Le ventilateur de refroidissement des pièces sera activé pour les couches dont le temps estimé est inférieur à cette valeur. La vitesse du ventilateur est interpolée entre les vitesses minimale et maximale du ventilateur en fonction du temps d'impression de la couche

en: Part manipulation
fr: Manipulation de pièces

en: Part name: %1%
fr: Nom de la pièce : %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
fr: Une partie de la calibration a échoué ! Vous pouvez nettoyer le plateau et réessayer. Le résultat du test échoué serai abandonné.

en: Partially bridged
fr: Partiellement connecté

en: Pass 1
fr: Passe 1

en: Pass 2
fr: Passe 2

en: Password
fr: Mot de passe

en: Paste
fr: Coller

en: Paste clipboard
fr: Coller le presse-papier

en: Paste from clipboard
fr: Coller depuis le presse-papier

en: Path can't be healed from self-intersection and multiple points.
fr: Le chemin ne peut pas être consolidé à partir d’une auto-intersection et de points multiples.

en: Pattern
fr: Motif

en: Pattern angle
fr: Angle du motif

en: Pause G-code
fr: G-code de mise en pause

en: Pause of front cover falling
fr: Pause de la chute de la couverture avant

en: Paused by the Gcode inserted by user
fr: Mise en pause par le G-code inséré par l’utilisateur

en: Paused due to AMS lost
fr: Suspendu en raison de la perte de l’AMS

en: Paused due to chamber temperature control error
fr: Mise en pause en raison d’une erreur de contrôle de la température du caisson

en: Paused due to filament runout
fr: Pause en raison d'un manque de filament

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
fr: Pause en raison d'un dysfonctionnement de la température du plateau chauffant

en: Paused due to low speed of the heat break fan
fr: Mise en pause en raison de la faible vitesse du ventilateur du heatbreak

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
fr: Pause en raison d'un dysfonctionnement de la température de la buse

en: Pellet Modded Printer
fr: Imprimante à pellets

en: Pellet flow coefficient
fr: Coefficient d’écoulement des pellets

en: Pellet flow coefficient is empirically derived and allows for volume calculation for pellet printers.
    
    Internally it is converted to filament_diameter. All other volume calculations remain the same.
    
    filament_diameter = sqrt( (4 * pellet_flow_coefficient) / PI )
fr: Le coefficient d’écoulement des pellets est dérivé de manière empirique et permet de calculer le volume des imprimantes à pellets.
    
    En interne, il est converti en diamètre de filament. Tous les autres calculs de volume restent inchangés.
    
    filament_diameter = sqrt( (4 * pellet_flow_coefficient) / PI )

en: Pen shape
fr: Forme de crayon

en: Pen size
fr: Taille du crayon

en: Pending
fr: En attente

en: Per glyph
fr: Par glyphe

en: Per object
fr: Par objet

en: Percent
fr: Pour cent

en: Perform
fr: Exécuter

en: Perform Recognition
fr: Effectuer la reconnaissance

en: Perform cut
fr: Effectuer la coupe

en: Perform ramming when using multi-tool printer (i.e. when the 'Single Extruder Multimaterial' in Printer Settings is unchecked). When checked, a small amount of filament is rapidly extruded on the wipe tower just before the toolchange. This option is only used when the wipe tower is enabled.
fr: Effectuez un pilonnage lorsque vous utilisez une imprimante multi-outils (c’est-à-dire lorsque l’option ‘Multi-matériau à extrudeur unique’ dans les paramètres de l’imprimante n’est pas cochée). Une fois vérifié, une petite quantité de filament est rapidement extrudée sur la tour d’essuyage juste avant le changement d’outil. Cette option n’est utilisée que lorsque la tour d’essuyage est activée.

en: Perpendicular distance
fr: Distance perpendiculaire

en: Physical Printer
fr: Imprimante Physique

en: Physical printer name
fr: Nom de l’imprimante physique

en: Picture sizes to be stored into a .gcode and .sl1 / .sl1s files, in the following format: "XxY, XxY, ..."
fr: Tailles des images à stocker dans les fichiers .gcode et .sl1/.sl1s, au format suivant : "XxY, XxY, ..."

en: Pictures
fr: Des photos

en: Pin Code
fr: Code pin

en: Place on cut
fr: Placer sur la coupe

en: Planar
fr: Planaire

en: Plane
fr: Plan

en: Plate
fr: Plaque

en: Plate %d: %s does not support filament %s
fr: Plaque %d : %s ne prend pas en charge le filament %s

en: Plate %d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non-zero.
fr: La plaque% d : %s n'est pas suggéré pour l'utilisation du filament d'impression %s(%s). Si vous souhaitez toujours effectuer ce travail d'impression, veuillez régler la température du plateau de ce filament sur un nombre différent de zéro

en: Plate Settings
fr: Paramètres de la plaque

en: Plate Type
fr: Type de plaque

en: Plate name
fr: Nom de la plaque

en: Plater
fr: Plateau

en: Play
fr: Lecture

en: Player is malfunctioning. Please reinstall the system player.
fr: Le lecteur ne fonctionne pas correctement. Veuillez réinstaller le lecteur système.

en: Playing...
fr: En cours…

en: Please Find the Pin Code in Account page on printer screen,
     and type in the Pin Code below.
fr: Veuillez trouver le code pin dans la page Compte sur l’écran de l’imprimante,
     et tapez le code pin ci-dessous.

en: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases : when the lid is open or the desiccant pack is changed. it take hours to absorb the moisture, low temperatures also slow down the process.
fr: Veuillez changer le déshydratant lorsqu’il est trop humide. L’indicateur peut ne pas s’afficher correctement dans les cas suivants : lorsque le couvercle est ouvert ou que le sachet de déshydratant est changé. Il faut des heures pour absorber l’humidité, les basses températures ralentissent également le processus.

en: Please check bed printable shape and origin input.
fr: Veuillez vérifier la forme imprimable du plateau et l’entrée de l’origine.

en: Please check if the SD card is inserted into the printer.
    If it still cannot be read, you can try formatting the SD card.
fr: Veuillez vérifier si la carte SD est insérée dans l’imprimante.
    Si elle ne peut toujours pas être lue, vous pouvez essayer de formater la carte SD.

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
fr: Veuillez vérifier le G-code personnalisé ou utiliser le G-code personnalisé par défaut.

en: Please check the following:
fr: Veuillez vérifier les points suivants :

en: Please check the network and try again, You can restart or update the printer if the issue persists.
fr: Veuillez vérifier le réseau et réessayer, Vous pouvez redémarrer ou mettre à jour l’imprimante si le problème persiste.

en: Please check the network connection of the printer and Orca.
fr: Vérifiez la connexion réseau entre l'imprimante et Studio.

en: Please check the printer network connection.
fr: Vérifiez la connexion réseau de l'imprimante.

en: Please check your object list before preset changing.
fr: Vérifiez votre liste d'objets avant de modifier le préréglage.

en: Please check.
fr: Veuillez vérifier.

en: Please choose a block with smoothest top surface
fr: Veuillez choisir un bloc avec la surface supérieure la plus lisse

en: Please choose a block with smoothest top surface.
fr: Veuillez choisir un bloc avec la surface supérieure la plus lisse.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
fr: Veuillez choisir une action avec le préréglage "%1%" après l'enregistrement.

en: Please choose the filament colour
fr: Veuillez choisir la couleur du filament

en: Please click each filament above to specify its mapping AMS slot before sending the print job
fr: Veuillez cliquer sur chaque filament ci-dessus pour indiquer son emplacement AMS avant d'envoyer la tâche d'impression

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
fr: Cliquez sur l'hyperlien ci-dessus pour voir l'état du service cloud

en: Please click on the star first.
fr: Veuillez d’abord cliquer sur l’étoile.

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
fr: Cliquez sur le bouton de confirmation si vous souhaitez continuer à imprimer.

en: Please confirm explosion ratio = 1,and please select at least one object
fr: Veuillez confirmer le rapport d’explosion = 1 et sélectionner au moins un objet

en: Please confirm if the printer is connected.
fr: Veuillez vérifier que l’imprimante est bien connectée.

en: Please confirm on the printer screen
fr: Veuillez confirmer sur l’écran de l’imprimante

en: Please confirm that the G-codes within these presets are safe to prevent any damage to the machine!
fr: Veuillez vous assurer que les G-codes de ces préréglages sont sûrs afin d'éviter d'endommager la machine !

en: Please confirm that these modified G-codes are safe to prevent any damage to the machine!
fr: Veuillez vous assurer que ces G-codes modifiés sont sûrs afin d'éviter tout dommage à la machine !

en: Please correct them in the param tabs
fr: Veuillez les corriger dans les onglets de paramètres

en: Please enter the IP of printer to connect.
fr: Veuillez saisir l’IP de l’imprimante à connecter.

en: Please enter the layer number
fr: Veuillez entrer le numéro de la couche

en: Please enter the name of the preset you want to save.
fr: Veuillez saisir le nom du préréglage que vous souhaitez enregistrer.

en: Please enter the name you want to save to printer.
fr: Veuillez saisir le nom que vous souhaitez enregistrer sur l’imprimante.

en: Please find the best line on your plate
fr: Veuillez trouver la meilleure ligne sur votre plateau

en: Please find the best object on your plate
fr: Veuillez trouver le meilleur objet sur votre plateau

en: Please find the corner with perfect degree of extrusion
fr: Veuillez trouver l'angle avec le degré d'extrusion parfait

en: Please find the details of Flow Dynamics Calibration from our wiki.
    
    Usually the calibration is unnecessary. When you start a single color/material print, with the "flow dynamics calibration" option checked in the print start menu, the printer will follow the old way, calibrate the filament before the print; When you start a multi color/material print, the printer will use the default compensation parameter for the filament during every filament switch which will have a good result in most cases.
    
    Please note that there are a few cases that can make the calibration results unreliable, such as insufficient adhesion on the build plate. Improving adhesion can be achieved by washing the build plate or applying glue. For more information on this topic, please refer to our Wiki.
    
    The calibration results have about 10 percent jitter in our test, which may cause the result not exactly the same in each calibration. We are still investigating the root cause to do improvements with new updates.
fr: Vous trouverez les détails de l'étalonnage de la dynamique des débits dans notre wiki.
    
    En général, la calibration n’est pas nécessaire. Lorsque vous démarrez une impression mono-couleur/matériau, avec l’option « calibration de la dynamique de flux » cochée dans le menu de démarrage de l’impression, l’imprimante suivra l’ancienne méthode, en calibrant le filament avant l’impression ; Lorsque vous démarrez une impression multi-couleur/matériau, l’imprimante utilisera le paramètre de compensation par défaut pour le filament lors de chaque changement de filament, ce qui donnera un bon résultat dans la plupart des cas.
    
    Veuillez noter qu’il existe quelques cas qui peuvent rendre les résultats de la calibration peu fiables, tels qu’une adhérence insuffisante sur le plateau. Il est possible d’améliorer l’adhérence en lavant la plaque de construction ou en appliquant de la colle. Pour plus d’informations à ce sujet, veuillez consulter notre Wiki.
    
    Les résultats de la calibration présentent une fluctuation d’environ 10 % dans notre test, ce qui peut entraîner une différence entre les résultats de chaque calibration. Nous continuons d’étudier la cause première afin d’apporter des améliorations lors des nouvelles mises à jour.

en: Please fix the error above, otherwise printing cannot continue.
fr: Veuillez corriger l’erreur ci-dessus, sinon l’impression ne pourra pas se poursuivre.

en: Please give the required permissions when authorizing this application.
fr: Veuillez donner les autorisations nécessaires lorsque vous autorisez cette application.

en: Please go to filament setting to edit your presets if you need.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed has a significant impact on printing quality. Please set them carefully.
fr: Si vous le souhaitez, vous pouvez modifier vos préréglages dans les paramètres du filament.
    Veuillez noter que la température de la buse, la température du plateau chaud et la vitesse volumétrique maximale ont un impact significatif sur la qualité d’impression. Veuillez les régler avec soin.

en: Please go to printer settings to edit your presets
fr: Veuillez aller dans les paramètres de l’imprimante pour modifier vos préréglages

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading or unloading filament.
fr: Veuillez chauffer la buse à plus de 170 degrés avant de charger ou de décharger le filament.

en: Please home all axes (click
fr: Veuillez mettre à 0 les axes (cliquer

en: Please input a valid value (0 <= Max Volumetric Speed <= 60)
fr: Veuillez entrer une valeur valide (0 <= Vitesse volumétrique max <= 60)

en: Please input a valid value (0.0 < flow ratio < 2.0)
fr: Veuillez saisir une valeur valide (0,0 < ratio du débit < 2,0)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f)
fr: Veuillez saisir une valeur valide (K entre %.1f~%.1f)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f, N in %.1f~%.1f)
fr: Veuillez saisir une valeur valide (K entre %.1f~%.1f, N entre %.1f~%.1f)

en: Please input layer value (>= 2).
fr: Veuillez saisir la valeur de la couche (>= 2).

en: Please input the printer access code:
fr: Veuillez saisir le code d’accès à l’imprimante :

en: Please input valid values:
    Start PA: >= 0.0
    End PA: > Start PA
    PA step: >= 0.001)
fr: Veuillez saisir des valeurs valides :
    Début: >= 0.0
    Fin: > Début
    Intervalle: >= 0.001)

en: Please input valid values:
    Start temp: <= 350
    End temp: >= 170
    Start temp > End temp + 5)
fr: Veuillez saisir des valeurs valides :
    Début <= 350
    Fin >= 170
    Début > Fin + 5)

en: Please input valid values:
    Start value: >= %.1f
    End value: <= %.1f
    End value: > Start value
    Value step: >= %.3f)
fr: Veuillez saisir des valeurs valides :
    Début: >= %.1f
    Fin: <= %.1f
    Fin: > Début
    Intervalle: >= %.3f)

en: Please input valid values:
    start > 0 
    step >= 0
    end > start + step)
fr: Veuillez saisir des valeurs valides :
    Début > 0 
    Intervalle >= 0
    Fin > Début + Intervalle)

en: Please input valid values:
    start > 10 
    step >= 0
    end > start + step)
fr: Veuillez saisir des valeurs valides :
    Début > 10 
    intervalles >= 0
    Fin > Début + Intervalle)

en: Please log in first.
fr: S'il vous plait Connectez-vous d'abord.

en: Please note that saving action will replace this preset
fr: Veuillez noter que l'action d'enregistrement remplacera ce préréglage

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
fr: Veuillez résoudre les erreurs de découpage et republier.

en: Please save project and restart the program.
fr: Veuillez enregistrer le projet et redémarrer le programme.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
fr: Veuillez sélectionner la séquence d'impression "Par objet" pour imprimer plusieurs objets en mode vase en spirale.

en: Please select a file
fr: Veuillez sélectionner un fichier

en: Please select a type you want to export
fr: Veuillez sélectionner le type de produit que vous souhaitez exporter

en: Please select an AMS slot before calibration
fr: Veuillez sélectionner un emplacement AMS avant la calibration

en: Please select an action
fr: Veuillez sélectionner une action

en: Please select at least one filament for calibration
fr: Veuillez sélectionner au moins un filament pour la calibration

en: Please select at least one object.
fr: Veuillez sélectionner au moins un objet.

en: Please select at least one printer or filament.
fr: Veuillez sélectionner au moins une imprimante ou un filament.

en: Please select filament to calibrate.
fr: Veuillez sélectionner le filament à calibrer.

en: Please select the devices you would like to manage here (up to 6 devices)
fr: Veuillez sélectionner ici les appareils que vous souhaitez gérer (jusqu’à 6 appareils).

en: Please upgrade your graphics card driver.
fr: Veuillez mettre à jour le pilote de votre carte graphique.

en: Plug
fr: Connecteur

en: Point on circle
fr: Pointer sur le cercle

en: Point on edge
fr: Pointer sur l’arête

en: Point on plane
fr: Pointer sur le plan

en: Polyhole detection margin
fr: Marge de détection des trous polygones

en: Polyhole twist
fr: Torsion des trous polygones

en: Portions copyright
fr: Copyright des sections

en: Position
fr: Emplacement

en: Position of the extruder at the beginning of the custom G-code block. If the custom G-code travels somewhere else, it should write to this variable so OrcaSlicer knows where it travels from when it gets control back.
fr: Position de l’extrudeuse au début du bloc de G-code personnalisé. Si le G-code personnalisé se déplace ailleurs, il doit écrire dans cette variable afin que PrusaSlicer sache d’où il se déplace lorsqu’il reprend le contrôle.

en: Post-processing Scripts
fr: Scripts de post-traitement

en: Power on update
fr: Mise à jour de la mise sous tension

en: Precise Z height
fr: Hauteur précise du Z

en: Precise wall
fr: Parois précises

en: Precise wall
    Did you know that turning on precise wall can improve precision and layer consistency?
fr: Paroi précise
    Saviez-vous que l’activation de la paroi précise peut améliorer la précision et l’homogénéité des couches ?

en: Precision
fr: Précision

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferences sync
fr: Synchronisation des préférences

en: Preferred Branch Angle
fr: Angle des branches préféré

en: Preferred orientation
fr: Orientation préférée

en: Preheat steps
fr: Étapes de préchauffage

en: Preheat time
fr: Durée du préchauffage

en: Prepare
fr: Préparer

en: Prepare time
fr: Temps de préparation

en: Preparing print job
fr: Préparation du travail d'impression

en: Preset
fr: Préréglage

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
fr: Le préréglage "%1%" existe déjà et est incompatible avec l'imprimante actuelle.

en: Preset "%1%" already exists.
fr: Le préréglage "%1%" existe déjà.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
fr: Le préréglage "%1%" contient les modifications non enregistrées suivantes :

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
fr: Le préréglage "%1%" n'est pas compatible avec le nouveau profil d'imprimante et contient les modifications non enregistrées suivantes :

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
fr: Le préréglage "%1%" n'est pas compatible avec le nouveau profil de traitement et contient les modifications non enregistrées suivantes :

en: Preset Inside Project
fr: Projeter à l'intérieur du préréglage

en: Preset path is not find, please reselect vendor.
fr: Le chemin d’accès prédéfini n’est pas trouvé, veuillez resélectionner le vendeur.

en: Preset sync
fr: Synchronisation préréglée

[ctx: PresetName]
en: Copy
fr: Copie

en: Presets
fr: Préréglages

en: Presets inherited by other presets can not be deleted
fr: Les préréglages hérités d’autres préréglages ne peuvent pas être supprimés

en: Presets inherited by other presets can not be deleted!
fr: Les préréglages hérités d’autres préréglages ne peuvent pas être supprimés !

en: Pressure advance
fr: Pressure Advance

en: Pressure advance for bridges
fr: Avance de pression pour les ponts

en: Pressure advance value for bridges. Set to 0 to disable. 
    
     A lower PA value when printing bridges helps reduce the appearance of slight under extrusion immediately after bridges. This is caused by the pressure drop in the nozzle when printing in the air and a lower PA helps counteract this.
fr: Valeur de l’avance de pression pour les ponts. Régler à 0 pour désactiver. 
    
     Une valeur PA plus faible lors de l’impression de ponts permet de réduire l’apparition d’une légère sous-extrusion immédiatement après les ponts. Ce phénomène est dû à la chute de pression dans la buse lors de l’impression dans l’air et une valeur PA plus faible permet d’y remédier.

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin)
fr: Pressure Advance (Klipper) AKA Linear Advance (Marlin)

en: Prev
fr: Précédent

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
fr: Empêchez les allers-retours entre une paroi supplémentaire et une paroi de moins. Cette marge étend la plage de largeurs d'extrusion qui suit jusqu'à [Largeur de paroi minimale - marge, 2* Largeur de paroi minimale + marge]. L'augmentation de cette marge réduit le nombre de transitions, ce qui réduit le nombre de démarrages/arrêts d'extrusion et le temps de trajet. Cependant, une variation importante de la largeur d'extrusion peut entraîner des problèmes de sous-extrusion ou de surextrusion. Il est exprimé en pourcentage par rapport au diamètre de la buse

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
fr: Mode de prévisualisation:
    Le fichier chargé contient uniquement du G-code, impossible d'accéder à la page de Préparation

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
fr: Projet précédent non enregistré détecté, voulez-vous le restaurer ?

en: Price
fr: Tarif

en: Prime Tower
fr: Tour de purge

en: Prime all printing extruders
fr: Amorcer tous les extrudeurs d’impression

en: Prime tower
fr: Tour de purge

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
fr: La tour de purge ne fonctionne pas lorsque la hauteur de couche adaptative est activée. 
    Que souhaitez-vous conserver ? 
    OUI - Conserver la tour de purge 
    NON - Conserver la hauteur de la couche adaptative

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
fr: La tour de purge ne fonctionne pas lorsque la hauteur de couche adaptative ou la hauteur de couche de support indépendante est activée. 
    Que souhaitez-vous conserver ? 
    OUI - Conserver la tour de purge 
    NON - Conserver la hauteur de la couche adaptative et la hauteur de la couche de support indépendante

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
fr: La tour de purge ne fonctionne pas lorsque la hauteur de la couche de support indépendante est activée.
    Que souhaitez-vous conserver ?
    OUI - Garder la tour de purge
    NON - Gardez la hauteur de la couche de support indépendante

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
fr: Une tour de purge est requise pour le mode Timeplase fluide. Il peut y avoir des défauts sur le modèle sans tour de purge. Êtes-vous sûr de vouloir la désactiver ?

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
fr: Une tour de purge est requise pour un mode timelapse fluide. Il peut y avoir des défauts sur le modèle sans tour de purge. Voulez-vous activer la désactiver?

en: Prime volume
fr: Premier volume

en: Print
fr: Imprimer

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
fr: Imprimer par objet :
    Nous vous suggérons d'utiliser la disposition automatique pour éviter les collisions lors de l'impression.

en: Print Failed
fr: Échec de l’impression

en: Print Host upload
fr: Envoi vers l’imprimante hôte

en: Print Options
fr: Options d'impression

en: Print Statistics
fr: Statistiques d’impression

en: Print Success
fr: Succès de l’impression

en: Print all
fr: Tout imprimer

en: Print chamber temperature
fr: Température du caisson d’impression

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
fr: Fichier d'impression introuvable, redécoupez-le et renvoyez-le pour impression.

en: Print file not found. please slice again.
fr: Fichier d'impression introuvable, veuillez le redécouvre.

en: Print host upload queue
fr: File d’attente d’envoi de l’hôte d’impression

en: Print infill first
fr: Imprimer d’abord le remplissage

en: Print numbers
fr: Imprimer les numéros

en: Print order within a single layer
fr: Ordre d’impression au sein d’une même couche

en: Print plate
fr: Imprimer le plateau

en: Print preset name
fr: Imprimer le nom de la présélection

en: Print sequence
fr: Séquence d'impression

en: Print sequence of the internal (inner) and external (outer) walls. 
    
    Use Inner/Outer for best overhangs. This is because the overhanging walls can adhere to a neighbouring perimeter while printing. However, this option results in slightly reduced surface quality as the external perimeter is deformed by being squashed to the internal perimeter.
    
    Use Inner/Outer/Inner for the best external surface finish and dimensional accuracy as the external wall is printed undisturbed from an internal perimeter. However, overhang performance will reduce as there is no internal perimeter to print the external wall against. This option requires a minimum of 3 walls to be effective as it prints the internal walls from the 3rd perimeter onwards first, then the external perimeter and, finally, the first internal perimeter. This option is recommended against the Outer/Inner option in most cases. 
    
    Use Outer/Inner for the same external wall quality and dimensional accuracy benefits of Inner/Outer/Inner option. However, the z seams will appear less consistent as the first extrusion of a new layer starts on a visible surface.
fr: Séquence d'impression des parois internes (intérieures) et externes (extérieures). 
    
    Utilisez Intérieur/Extérieur pour obtenir les meilleurs surplombs. En effet, les parois en surplomb peuvent adhérer à un périmètre voisin lors de l'impression. Toutefois, cette option entraîne une légère diminution de la qualité de la surface, car le périmètre externe est déformé par l'écrasement du périmètre interne.
    
    Utilisez l’option Intérieur/Extérieur/Intérieur pour obtenir la meilleure finition de surface externe et la meilleure précision dimensionnelle, car la paroi externe est imprimée sans être dérangée par un périmètre interne. Cependant, les performances de la paroi en surplomb seront réduites car il n’y a pas de périmètre interne contre lequel imprimer la paroi externe. Cette option nécessite un minimum de trois parois pour être efficace, car elle imprime d’abord les parois internes à partir du troisième périmètre, puis le périmètre externe et, enfin, le premier périmètre interne. Cette option est recommandée par rapport à l’option Extérieur/intérieur dans la plupart des cas. 
    
    Utilisez l’option Extérieur/intérieur pour bénéficier de la même qualité de paroi externe et de la même précision dimensionnelle que l’option Intérieur/extérieur/intérieur. Cependant, les joints en z paraîtront moins cohérents car la première extrusion d’une nouvelle couche commence sur une surface visible.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
fr: Séquence d'impression, couche par couche ou objet par objet

en: Print settings
fr: Réglages d'impression

en: Print speed of ironing lines
fr: Vitesse d'impression des lignes de lissage

en: Print task sending times out.
fr: L'envoi de la tâche d'impression est interrompu.

en: Print temperature
fr: Température d'impression

en: Print using materials mounted on the back of the case
fr: Imprimez en utilisant le filament de la bobine externe

en: Print with filaments in ams
fr: Imprimer avec du filament de l'AMS

en: Print with filaments in the AMS
fr: Imprimer avec du filament de l'AMS

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
fr: Impression avec du filament de la bobine externe

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
fr: Impression avec du filament de la bobine externe

en: Printable
fr: Imprimable

en: Printable Space
fr: Espace imprimable

en: Printable area
fr: Zone imprimable

en: Printable height
fr: Hauteur imprimable

en: Printable space
fr: Espace imprimable

en: Printer
fr: Imprimante

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
fr: L'imprimante "%1%" est sélectionnée avec le préréglage "%2%"

en: Printer Created
fr: Imprimante créée

en: Printer Parts
fr: Pièces détachées pour imprimantes

en: Printer Preset
fr: Préréglage de l’imprimante

en: Printer Setting
fr: Réglage de l’imprimante

en: Printer and all the filament&&process presets that belongs to the printer. 
    Can be shared with others.
fr: Imprimante et tous les préréglages de filament et de traitement qui appartiennent à l’imprimante. 
    Peut être partagé avec d’autres.

en: Printer camera is malfunctioning.
fr: La caméra de l’imprimante ne fonctionne pas correctement.

en: Printer config bundle(.orca_printer)
fr: Paquet de configuration de l’imprimante (.orca_printer)

en: Printer is not connected yet.
fr: L’imprimante n’est pas encore connectée.

en: Printer model
fr: Modèle d’imprimante

en: Printer name
fr: Nom de l’imprimante

en: Printer notes
fr: Notes de l’mprimante

en: Printer preset name
fr: Nom du préréglage de l’imprimante

en: Printer preset names
fr: Noms des préréglages de l'imprimante

en: Printer presets(.zip)
fr: Préréglages d’imprimante(.zip)

en: Printer settings
fr: Paramètres de l'imprimante

en: Printer structure
fr: Structure de l’imprimante

en: Printer technology
fr: Technologie de l'imprimante

en: Printer type
fr: Type d’imprimante

en: Printer variant
fr: Variante de l’imprimante

en: Printing
fr: Impression

en: Printing Failed
fr: Échec de l’impression

en: Printing Finish
fr: Impression terminée

en: Printing Options
fr: Options d’impression

en: Printing Parameters
fr: Paramètres d’impression

en: Printing Pause
fr: Impression en pause

en: Printing Progress
fr: Progression de l'impression

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
fr: Impression de filament Soie
    Saviez-vous que le filament soie nécessite une attention particulière pour une impression réussie ? Une température plus élevée et une vitesse plus faible sont toujours recommandées pour obtenir les meilleurs résultats.

en: Printing by object G-code
fr: G-code d’impression par objet

en: Printing high temperature material(%s material) with %s may cause nozzle damage
fr: L’impression d’un matériau à haute température (matériau %s) avec %s peut endommager la buse

en: Printing was paused by the user
fr: L’impression a été suspendue par l’utilisateur

en: Printing with multiple extruders of differing nozzle diameters. If support is to be printed with the current filament (support_filament == 0 or support_interface_filament == 0), all nozzles have to be of the same diameter.
fr: Impression avec plusieurs extrudeuses ayant des diamètres de buse différents. Si le support doit être imprimé avec le filament actuel (support_filament == 0 ou support_interface_filament == 0), toutes les buses doivent avoir le même diamètre.

en: Prism
fr: Prisme

en: Privacy Policy
fr: Politique de Confidentialité

en: Privacy Policy Update
fr: Mise à jour de la politique de confidentialité

en: Private protection
fr: Protection privée

en: Probe point distance
fr: Distance entre les points de mesure

en: Problem occurred. Please update the printer firmware and try again.
fr: Un problème s’est produit. Veuillez mettre à jour le micrologiciel de l’imprimante et réessayer.

en: Process
fr: Traitement

en: Process Preset Template
fr: Modèle de préréglage de traitement

en: Process Settings
fr: Paramètres de traitement

en: Process presets(.zip)
fr: Présélections de traitement(.zip)

en: Processing G-Code from Previous file...
fr: Traitement du G-Code du fichier précédent…

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
fr: Le traitement du modèle '%1%' avec plus de 1 million de triangles peut être lent. Il est fortement recommandé de simplifier le modèle.

en: Product host
fr: Hôte du produit

en: Profile dependencies
fr: Dépendances du profil

en: Progress
fr: Progression

en: Project
fr: Projet

en: Project downloaded %d%%
fr: Projet téléchargé à %d%%L’importation dans Bambu Studio a échoué. Veuillez télécharger le fichier et l’importer manuellement

en: Project-inside presets
fr: Préréglages intégrés au projet

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
fr: PrusaSlicer est initialement basé sur Slic3r d'Alessandro Ranellucci.

en: Publish
fr: Publier

en: Publish was cancelled
fr: La publication a été annulée

en: Pull back current filament
fr: Retirer le filament actuel

en: Purge in prime tower
fr: Purge dans la tour de purge

en: Purge old filament
fr: Purger l'ancien filament

en: Purge remaining filament into prime tower
fr: Purger le filament restant dans la tour de purge

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
fr: La purge après le changement de filament sera effectuée à l'intérieur des matériaux de remplissage des objets. Cela peut réduire la quantité de déchets et le temps d'impression. Si les parois sont imprimées avec un filament transparent, le remplissage de couleurs mélangées sera visible. Cela ne prendra effet que si la tour de purge est activée.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
fr: La purge après le changement de filament se fera à l'intérieur du support des objets. Cela peut réduire la quantité de déchets et le temps d'impression. Cela ne prendra effet que si une tour de purge est activée.

en: Purging volumes
fr: Volumes de purge

en: Purging volumes - load/unload volumes
fr: Volumes de purge - Volume de Chargement/Déchargement

en: Push new filament into extruder
fr: Poussez le nouveau filament dans l'extrudeur

en: QA  host: api-qa.bambu-lab.com/v1
fr: Hôte AQ : api-qa.bambu-lab.com/v1

en: Quality
fr: Qualité

en: Quality / Speed
fr: Qualité / Vitesse

en: Quarter Cubic
fr: Quartier Cubique

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit %s
fr: Quitter %s

en: Radial gradient
fr: Dégradé radial

en: Radius
fr: Rayon

en: Raft
fr: Radeau

en: Raft contact Z distance
fr: Distance Z de contact du radeau

en: Raft expansion
fr: Agrandissement du radeau

en: Raft layers
fr: Couches du radeau

en: Ramming customization
fr: Personnalisation du pilonnage

en: Ramming denotes the rapid extrusion just before a tool change in a single-extruder MM printer. Its purpose is to properly shape the end of the unloaded filament so it does not prevent insertion of the new filament and can itself be reinserted later. This phase is important and different materials can require different extrusion speeds to get the good shape. For this reason, the extrusion rates during ramming are adjustable.
    
    This is an expert-level setting, incorrect adjustment will likely lead to jams, extruder wheel grinding into filament etc.
fr: Le pilonnage désigne l’extrusion rapide juste avant un changement d’outil sur une imprimante MM à extrudeur unique. Son but est de façonner correctement l’extrémité du filament déchargé afin qu’il n’empêche pas l’insertion du nouveau filament et puisse lui-même être réinséré plus tard. Cette phase est importante et différents matériaux peuvent nécessiter différentes vitesses d’extrusion pour obtenir la bonne forme. Pour cette raison, les taux d’extrusion lors du pilonnage sont réglables.
    
    Il s’agit d’un réglage de niveau expert, un réglage incorrect entraînera probablement des bourrages, des roues de l’extrudeur broyant le filament, etc.

en: Ramming line spacing
fr: Espacement des lignes du pilonnage

en: Ramming line width
fr: Largeur de ligne du pilonnage

en: Ramming parameters
fr: Paramètres de pilonnage

en: Ramming settings
fr: Paramètres de pilonnage

en: Random
fr: Aléatoire

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
fr: Gigue aléatoire lors de l'impression de la paroi, de sorte que la surface ait un aspect rugueux. Ce réglage contrôle la position irrégulière

en: Range
fr: Zone

en: Rate
fr: Noter

en: Rate the Print Profile
fr: Noter le profil d’impression

en: Rate this print
fr: Noter cette impression

en: Re&load from Disk
fr: Recharger à partir du disque

en: Re-calculate
fr: Re-calculer

en: Read Only
fr: Lecture seule

en: Read Write
fr: Lire et écrire

en: Read and accept
fr: Lire et accepter

en: Rear
fr: Arrière

en: Rear View
fr: Vue Arrière

en: Reason: "%1%" and another part have no intersection.
fr: Raison : « %1% » et une autre partie n’ont pas d’intersection.

en: Reason: part "%1%" does not bound a volume.
fr: Raison : la partie « %1% » n’est pas liée à un volume.

en: Reason: part "%1%" has self intersection.
fr: Raison : la partie « %1% » s’est auto-introduite.

en: Reason: part "%1%" is empty.
fr: Raison : la partie « %1% » est vide.

en: Rebuild
fr: Reconstruire

en: Receive login report timeout
fr: Délai d'expiration du rapport de connexion

en: Recent projects
fr: Projets récents

en: Recommended nozzle temperature
fr: Température de buse recommandée

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
fr: La température de buse recommandée pour ce type de filament est de [%d, %d] degrés centigrades

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
fr: Plage de température de buse recommandée pour ce filament. 0 signifie pas d'ensemble

en: Reconnecting the printer, the operation cannot be completed immediately, please try again later.
fr: Reconnexion de l’imprimante, l’opération ne peut être effectuée maintenant, veuillez réessayer plus tard.

en: Record Factor
fr: Enregistrer le facteur

en: Rectangular
fr: Rectangle

en: Rectilinear
fr: Rectiligne

en: Rectilinear Interlaced
fr: Rectiligne Entrelacé

en: Rectilinear grid
fr: Grille rectiligne

en: Redo
fr: Recommencer

en: Reduce infill retraction
fr: Réduire la rétraction du remplissage

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Refresh Printers
fr: Actualiser les imprimantes

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
fr: Actualisation de historique des calibrations dynamiques du débit

en: Region selection
fr: Choix de la région

en: Regular
fr: Standard

en: Relative extruder addressing requires resetting the extruder position at each layer to prevent loss of floating point accuracy. Add "G92 E0" to layer_gcode.
fr: L'extrusion relative de l'extrudeur nécessite de réinitialiser la position de celui-ci à chaque couche pour éviter la perte de précision de la virgule flottante. Ajouter "G92 E0" au G-code de changement de couche.

en: Relative extrusion is recommended when using "label_objects" option.Some extruders work better with this option unchecked (absolute extrusion mode). Wipe tower is only compatible with relative mode. It is recommended on most printers. Default is checked
fr: L’extrusion relative est recommandée lors de l’utilisation de l’option « label_objects ». Certains extrudeurs fonctionnent mieux avec cette option non verrouillée (mode d’extrusion absolu). La tour d’essuyage n’est compatible qu’avec le mode relatif. Il est recommandé sur la plupart des imprimantes. L’option par défaut est cochée

en: Release Note
fr: Note de version

en: Reload All
fr: Tout recharger

en: Reload SVG file from disk.
fr: Recharger le fichier SVG à partir du disque.

en: Reload file list from printer.
fr: Recharger la liste des fichiers de l’imprimante.

en: Reload from disk
fr: Recharger à partir du disque

en: Reload from:
fr: Recharger depuis :

en: Reload the plater from disk
fr: Rechargez la machine à partir du disque

en: Reload the selected parts from disk
fr: Recharger les pièces sélectionnées à partir du disque

en: Remaining errors
fr: Erreurs restantes

en: Remember my choice
fr: Se souvenir de mon choix

en: Remember my choice.
fr: Mémoriser mon choix.

en: Remember printer configuration
fr: Mémoriser la configuration de l’imprimante

en: Remove
fr: Retirer

en: Remove all
fr: Supprimer tout

en: Remove connector
fr: Retirer le connecteur

en: Remove connector from selection
fr: Retirer le connecteur de la sélection

en: Remove connectors
fr: Retirer les connecteurs

en: Remove current plate (if not last one)
fr: Retirer la plaque actuelle (si elle n'est pas la dernière)

en: Remove detail
fr: Supprimer détail

en: Remove height range
fr: Supprimer la plage de hauteur

en: Remove last filament
fr: Retirer le dernier filament

en: Remove painted color
fr: Supprimer la couleur peinte

en: Remove parameter
fr: Supprimer le paramètre

en: Remove selected points
fr: Retirer les points sélectionnés

en: Remove selection
fr: Supprimer la sélection

en: Remove small overhangs
fr: Supprimer les petits surplombs

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
fr: Supprimer les petits surplombs qui n’ont peut-être pas besoin de supports.

en: Remove style
fr: Supprimer le style

en: Remove the selected plate
fr: Supprimer la plaque sélectionnée

en: Removed
fr: Supprimé

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename current style.
fr: Renommer le style actuel.

en: Rename style
fr: Renommer le style

en: Rename style(%1%) for embossing text
fr: Renommer le style (%1%) pour le texte embossé

en: Renaming
fr: Renommage

en: Renaming of the G-code after copying to the selected destination folder has failed. Current path is %1%.tmp. Please try exporting again.
fr: Le renommage du G-code après la copie dans le dossier de destination sélectionné a échoué. Le chemin actuel est %1%.tmp. Veuillez réessayer l’exportation.

en: Repair canceled
fr: Réparation annulée

en: Repair failed.
fr: La réparation a échoué.

en: Repair finished
fr: Réparation terminée

en: Repaired 3mf file contains more than one object
fr: Le fichier 3mf réparé contient plus d'un objet

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
fr: Le fichier 3mf réparé contient plus d'un volume

en: Repaired 3mf file does not contain any object
fr: Le fichier 3mf réparé ne contient aucun objet

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
fr: Le fichier 3mf réparé ne contient aucun volume

en: Repairing model object
fr: Réparer l'objet modèle

en: Repairing object by Windows service
fr: Réparation d'un objet par le service Windows

en: Repairing was canceled
fr: La réparation a été annulée

en: Repetions count
fr: Nombre de répétitions

en: Repetions count of the whole model
fr: Nombre de répétitions de l'ensemble du modèle

en: Replace from:
fr: Remplacer par :

en: Replace the BambuLab's device tab with print host webui
fr: Remplacer l’onglet device de BambuLab par print host webui

en: Replace the selected part with new STL
fr: Remplacer la pièce sélectionnée par un nouveau STL

en: Replace with STL
fr: Remplacer par le STL

en: Required nozzle HRC
fr: Buse HRC requise

en: Reserved keywords found
fr: Mots clés réservés trouvés

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Position
fr: Réinitialiser la position

en: Reset Rotation
fr: Réinitialiser la Rotation

en: Reset Window Layout
fr: Réinitialiser la présentation de la fenêtre

en: Reset cut
fr: Réinitialiser la coupe

en: Reset cutting plane
fr: Réinitialisation du plan de coupe

en: Reset cutting plane and remove connectors
fr: Réinitialiser le plan de coupe et retirer les connecteurs

en: Reset direction
fr: Réinitialiser la direction

en: Reset distance
fr: Réinitialiser la distance

en: Reset parameter
fr: Paramètre de réinitialisation

en: Reset rotation
fr: Réinitialiser la rotation

en: Reset scale
fr: Remise à zéro de l’échelle

en: Reset to base
fr: Revenir de base

en: Reset to default window layout
fr: Rétablissement de la disposition par défaut des fenêtres

en: Resolution
fr: Résolution

en: Restart selection
fr: Recommencer la sélection

en: Restore
fr: Restaurer

en: Restore to inch
fr: Restaurer en pouces

en: Restore to meter
fr: Restaurer au compteur

en: Result can be read by human eyes.
fr: Le résultat peut être lu par des yeux humains.

en: Resume
fr: Résumer

en: Resume Printing
fr: Reprendre l’impression

en: Resume Printing(defects acceptable)
fr: Reprendre l’impression (des défauts sont acceptables)

en: Resume Printing(problem solved)
fr: Reprendre l’impression (problème résolu)

en: Retract
fr: Rétraction

en: Retract amount before wipe
fr: Quantité de rétraction avant essuyage

en: Retract on top layer
fr: Rétracter sur la couche supérieure

en: Retract when change layer
fr: Rétracter lors de changement de couche

en: Retraction
fr: Rétraction

en: Retraction Length
fr: Longueur de Rétraction

en: Retraction Speed
fr: Vitesse de Rétraction

en: Retraction distance when cut
fr: Distance de rétraction lors de la coupe

en: Retraction state at the beginning of the custom G-code block. If the custom G-code moves the extruder axis, it should write to this variable so OrcaSlicer de-retracts correctly when it gets control back.
fr: État de rétraction au début du bloc de G-code personnalisé. Si le G-code personnalisé déplace l’axe de l’extrudeuse, il doit écrire dans cette variable pour que PrusaSlicer se rétracte correctement lorsqu’il reprend le contrôle.

en: Retraction test
fr: Test de rétraction

en: Retraction when switching material
fr: Rétraction lors du changement de matériau

en: Retry
fr: Réessayer

en: Reverse mouse zoom
fr: Inverser le zoom de la souris

en: Reverse on even
fr: Inverser lors du passage pair

en: Reverse on odd
    Did you know that <b>Reverse on odd</b> feature can significantly improve the surface quality of your overhangs?
fr: Parois inversées sur couches impaires
    Saviez-vous que la fonction <b>Parois inversées sur couches impaires</b> peut améliorer de manière significative la qualité de la surface de vos surplombs ?

en: Reverse only internal perimeters
fr: Inverser uniquement les périmètres internes

en: Reverse rotation
fr: Inverser la rotation

en: Reverse threshold
fr: Seuil d’inversion

en: Revert Transformation per glyph.
fr: Rétablir la transformation par glyphe.

en: Revert alignment.
fr: Rétablir l’alignement.

en: Revert embossed depth.
fr: Rétablir la profondeur de l’embossage.

en: Revert font changes.
fr: Annuler les modifications apportées à la police.

en: Revert gap between characters
fr: Rétablir l’écart entre les caractères

en: Revert gap between lines
fr: Rétablir l’écart entre les caractères

en: Revert text size.
fr: Rétablir la taille du texte.

en: Revert using of model surface.
fr: Rétablir l’utilisation de la surface du modèle.

en: Ridged Multifractal
fr: Multifractal strié

en: Right
fr: Droite

en: Right View
fr: Vue Droite

en: Right button click the icon to drop the object printable property
fr: Cliquez avec le bouton droit sur l'icône pour déposer la propriété imprimable de l'objet

en: Right button click the icon to drop the object settings
fr: Cliquez avec le bouton droit sur l'icône pour supprimer les paramètres de l'objet

en: Right click
fr: Clic droit

en: Right click the icon to fix model object
fr: Cliquez avec le bouton droit sur l'icône pour fixer l'objet modèle

en: Right mouse button
fr: Bouton droit de la souris

en: Right mouse button:
fr: Bouton droit de la souris :

en: Role base wipe speed
fr: Vitesse d’essuyage basée sur la vitesse d’extrusion

en: Rotate
fr: Pivoter

en: Rotate View
fr: Rotation de la vue

en: Rotate around Y
fr: Rotation autour de l’axe Y

en: Rotate around center:
fr: Rotation autour du centre :

en: Rotate cut plane
fr: Rotation du plan de coupe

en: Rotate of view
fr: Rotation de la vue

en: Rotate solid infill direction
fr: Faire pivoter la direction du remplissage solide

en: Rotate text
fr: Faire pivoter le texte

en: Rotate text Clock-wise.
fr: Rotation du texte dans le sens des aiguilles d’une montre.

en: Rotate the polyhole every layer.
fr: Faites pivoter le trou polygone à chaque couche.

en: Rotate the solid infill direction by 90° for each layer.
fr: Faire pivoter la direction du remplissage solide de 90° pour chaque couche.

en: Rotation angle around the Y axis in degrees.
fr: Angle de rotation autour de l’axe Y en degrés.

en: Rotation angle around the Z axis in degrees.
fr: Angle de rotation autour de l’axe Z en degrés.

en: Running post-processing scripts
fr: Exécution de scripts de post-traitement

en: SD Card
fr: Carte SD

en: SD Card Abnormal
fr: Carte SD anormale

en: SLA Materials settings
fr: Paramètres des matériaux SLA

en: SMALL
fr: PETIT

en: SN
fr: Numéro de série

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    Orca Slicer supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
fr: STEP
    Saviez-vous que vous pouvez améliorer votre qualité d'impression en découpant un fichier .step au lieu d'un .stl ?
    Orca Slicer prend en charge le découpage des fichiers .step, offrant des résultats plus fluides qu'un .stl de résolution inférieure. Essayez !

en: SVG actions
fr: Actions SVG

en: SVG file does NOT contain a single path to be embossed (%1%).
fr: Le fichier SVG ne contient PAS de chemin unique à embosser (%1%).

en: SVG file path is "%1%"
fr: Le chemin d'accès au fichier SVG est "%1%"

en: SVG move
fr: Déplacement du SVG

en: SVG rotate
fr: Rotation du SVG

en: SWISS
fr: SUISSE

en: Sacrificial layer
fr: Couche sacrificielle

en: Safely remove hardware.
fr: Retirez le matériel en toute sécurité.

en: Same as Global
fr: Identique à Global

en: Same as Global Bed Type
fr: Identique au type de plateau général

en: Same as Global Plate Type
fr: Identique au type de plaque général

en: Same as Global Print Sequence
fr: Identique à la séquence d'impression globale

en: Same as top
fr: Identique au sommet

en: Sandwich mode
    Did you know that you can use sandwich mode (inner-outer-inner) to improve precision and layer consistency if your model doesn't have very steep overhangs?
fr: Mode sandwich
    Saviez-vous que vous pouvez utiliser le mode sandwich (intérieur-extérieur-intérieur) pour améliorer la précision et la cohérence des couches si votre modèle n’a pas de porte-à-faux très prononcés ?

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save %1% style
fr: Enregistrer le style %1%

en: Save %s as
fr: Enregistrer %s sous

en: Save G-code file as:
fr: Sauvegarder le fichier G-code en tant que :

en: Save Project
fr: Enregistrer le projet

en: Save Project as
fr: Enregistrer le projet sous

en: Save SLA file as:
fr: Enregistrer le fichier SLA sous :

en: Save SVG file
fr: Enregistrer le fichier SVG

en: Save Sliced file as:
fr: Enregistrer le fichier découpé sous :

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Save as '.svg' file
fr: Enregistrer en tant que fichier ‘.svg’

en: Save as new style
fr: Enregistrer comme nouveau style

en: Save as new style.
fr: Enregistrer comme nouveau style.

en: Save current %s
fr: Enregistrer l'état actuel %s

en: Save current project as
fr: Enregistrer le projet actuel sous

en: Save current project to file
fr: Enregistrer le projet actuel dans un fichier

en: Save file as:
fr: Enregistrer le fichier sous :

en: Save preset
fr: Enregistrer le préréglage

en: Save project
fr: Sauvegarder le projet

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
fr: Enregistrez les options sélectionnées dans le préréglage "%1%".

en: Save the selected options.
fr: Enregistrer les options sélectionnées.

en: Save to Filament Preset
fr: Enregistrer dans le préréglage du filament

en: Saving objects into the 3mf failed.
fr: L'enregistrement d'objets dans le 3mf a échoué.

en: Scale
fr: Redimensionner

en: Scale also changes amount of curve samples (%1%)
fr: L’échelle modifie également la quantité d’échantillons de la courbe (%1%).

en: Scale an object to fit the build volume
fr: Redimensionner un objet pour l'adapter au volume d’impression

en: Scale per object
fr: Mise à l’échelle par objet

en: Scale ratios
fr: Rapports d'échelle

en: Scale the model by a float factor
fr: Mettre à l'échelle le modèle par un facteur flottant

en: Scale to build volume
fr: Adapter la taille au volume d’impression

en: Scan first layer
fr: Analyser la première couche

en: Scanning bed surface
fr: Balayage de la surface du plateau

en: Scarf around entire wall
fr: Biseau sur toute la paroi

en: Scarf joint flow ratio
fr: Ratio de débit de la couture en biseau

en: Scarf joint for inner walls
fr: Joint en biseau pour les parois internes

en: Scarf joint seam (beta)
fr: Couture en biseau (beta)

en: Scarf joint speed
fr: Vitesse de la couture en biseau

en: Scarf length
fr: Longueur du biseau

en: Scarf start height
fr: Hauteur de départ du biseau

en: Scarf steps
fr: Étapes du biseau

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
fr: Planification du téléversement vers `%1% `. Voir Fenêtre -> File d'attente de téléversement de l'hôte d'impression

en: Seam
fr: Couture

en: Seam gap
fr: Écart de couture

en: Seam painting
fr: Peinture des coutures

en: Seam position
fr: Position de la couture

en: Seams
fr: Coutures

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Functionality
    Did you know that you use the Search tool to quickly find a specific Orca Slicer setting?
fr: Fonctionnalité de recherche
    Saviez-vous que vous pouvez utiliser l’outil de recherche pour trouver rapidement un paramètre spécifique de l’Orca Slicer ?

en: Search for almost-circular holes that span more than one layer and convert the geometry to polyholes. Use the nozzle size and the (biggest) diameter to compute the polyhole.
    See http://hydraraptor.blogspot.com/2011/02/polyholes.html
fr: Rechercher les trous presque circulaires qui s’étendent sur plusieurs couches et convertir la géométrie en trous polygones. Utilise la taille de la buse et le (plus grand) diamètre pour calculer le trou polygone.
    Voir http://hydraraptor.blogspot.com/2011/02/polyholes.html

en: Search gcode placeholders
fr: Rechercher les placeholders de G-code

en: Search in preset
fr: Rechercher dans le préréglage

en: Search plate, object and part.
fr: Recherche de plaque, d'objet et de pièce.

en: Searching for devices
fr: Recherche d’appareils

en: Searching for optimal orientation
fr: Recherche d'une orientation optimale

en: Second
fr: Seconde

en: Section View
fr: Vue en coupe

en: Section view
fr: Vue en coupe

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select 2 faces on objects and 
     make objects assemble together.
fr: Sélectionner 2 faces sur les objets et 
     faire en sorte que les objets s’assemblent.

en: Select 2 points or circles on objects and 
     specify distance between them.
fr: Sélectionnez 2 points ou cercles sur des objets et 
     spécifier la distance qui les sépare.

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select Connected Printers (%d/6)
fr: Sélection des imprimantes connectées (%d/6)

en: Select Filament Preset
fr: Sélectionner le préréglage du filament

en: Select Model
fr: Sélectionner le modèle

en: Select Plate
fr: Sélectionner le plateau

en: Select Printer
fr: Sélectionner l’imprimante

en: Select Printers
fr: Sélectionner des imprimantes

en: Select Type
fr: Sélectionner le type

en: Select Vendor
fr: Sélectionner le fournisseur

en: Select a G-code file:
fr: Sélectionnez un fichier G-code :

en: Select a new file
fr: Sélectionnez un nouveau fichier

en: Select a part
fr: Sélectionner une pièce

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select all connectors
fr: Sélectionner tous les connecteurs

en: Select all objects
fr: Sélectionner tous les objets

en: Select at least one object to keep after cutting.
fr: Sélectionnez au moins un objet à conserver après la coupe.

en: Select camera navigation style.
    Default: LMB+move for rotation, RMB/MMB+move for panning.
    Touchpad: Alt+move for rotation, Shift+move for panning.
fr: Sélectionner le style de navigation de l’appareil photo.
    Par défaut : LMB+mouvement pour la rotation, RMB/MMB+mouvement pour le panoramique.
    Pavé tactile : Alt+mouvement pour la rotation, Shift+mouvement pour le panoramique.

en: Select connected printers (0/6)
fr: Sélection des imprimantes connectées (0/6)

en: Select feature
fr: Sélectionner un trait

en: Select filament preset
fr: Sélection du préréglage du filament

en: Select from True Type Collection.
fr: Sélectionner dans la collection True Type.

en: Select multiple objects
fr: Sélectionnez tous les objets sur la plaque actuelle

en: Select objects by rectangle
fr: Sélectionner les objets par rectangle

en: Select placeholder
fr: Sélectionner un placeholder

en: Select point
fr: Sélectionner un point

en: Select presets to compare
fr: Sélectionnez les préréglages à comparer

en: Select profile to load:
fr: Sélectionnez le profil à charger :

en: Select settings
fr: Sélectionnez les paramètres

en: Select the language
fr: Sélectionner la langue

en: Select the object/part and mouse click to change the name
fr: Sélectionnez l'objet/la pièce et cliquez avec la souris pour changer le nom

en: Select the object/part and press space to change the name
fr: Sélectionnez l'objet/la pièce et appuyez sur espace pour changer le nom

en: Select/Remove printers(system presets)
fr: Sélectionner/supprimer des imprimantes (préréglages du système)

en: Selected diameter and machine diameter do not match
fr: Le diamètre sélectionné et le diamètre de la machine ne correspondent pas

en: Selection
fr: Sélection

en: Selection conflicts
fr: Conflits de sélection

en: Selects all objects
fr: Sélectionner tous les objets

en: Send
fr: Envoyer

en: Send G-Code to printer host
fr: Envoyer le G-code à l’imprimante

en: Send G-code
fr: Envoyer le G-code

en: Send Options
fr: Options d’envoi

en: Send all
fr: Tout envoyer

en: Send print job to
fr: Envoyer le travail d'impression à

en: Send progress to pipe
fr: Envoyer la progression à la queue

en: Send progress to pipe.
fr: Envoyer la progression à la queue.

en: Send to
fr: Envoyer à

en: Send to Multi-device
fr: Envoyer à plusieurs appareils

en: Send to Printer SD card
fr: Envoyer sur la carte SD de l'imprimante

en: Send to printer
fr: Envoyer à l'imprimante

en: Sending
fr: Envoi

en: Sending Cancel
fr: Annulation de l’envoi

en: Sending Failed
fr: Échec de l’envoi

en: Sending Finish
fr: Fin de l’envoi

en: Sending gcode file over LAN
fr: Envoi d'un fichier G-code via le réseau local

en: Sending gcode file to sdcard
fr: Envoi du fichier G-code sur la carte SD

en: Sending print configuration
fr: Envoi de la configuration d'impression

en: Sending print job over LAN
fr: Envoi de la tâche d'impression sur le réseau local

en: Sending print job through cloud service
fr: Envoi de la tâche d'impression via le service cloud

en: Sensitivity of pausing is
fr: La sensibilité de pause est

en: Sent Time
fr: Heure d’envoi

en: Sequence
fr: Séquence

en: Serial
fr: Numéro de série

en: Serial:
fr: N° de série:

en: Serious
fr: Sérieux

en: Serious warning:
fr: Avertissement sérieux :

en: Server Exception
fr: Exception serveur

en: Service Unavailable
fr: Service Indisponible

en: Service name
fr: Nom du service

en: Set
fr: Appliquer

en: Set Filament for selected items
fr: Définir le filament pour les éléments sélectionnés

en: Set Mirror
fr: Définir la symétrie

en: Set Orientation
fr: Définir l'Orientation

en: Set Position
fr: Définir la Position

en: Set Scale
fr: Définir l'Échelle

en: Set as an individual object
fr: Définir comme un objet individuel

en: Set as cover
fr: Définir comme couverture

en: Set as individual objects
fr: Définir en tant qu'objets individuels

en: Set bold
fr: Mettre en gras

en: Set extruder number for the objects and parts
fr: Définir le numéro d'extrudeur pour les objets et les pièces

en: Set filament for selected items
fr: Définir le filament pour les éléments sélectionnés

en: Set filaments to use
fr: Définir les filaments à utiliser

en: Set global orientation for whole text.
fr: Définir l’orientation globale pour l’ensemble du texte.

en: Set italic
fr: Mettre en italique

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
fr: Définir les paramètres de plusieurs objets
    Saviez-vous que vous pouvez définir des paramètres de découpe pour tous les objets sélectionnés en une seule fois ?

en: Set position and orientation per glyph.
fr: Définir la position et l’orientation par glyphe.

en: Set speed for external and internal bridges
fr: Définir la vitesse pour les ponts externes et internes

en: Set text to face camera
fr: Mettre le texte en face de la caméra

en: Set the brim type to "painted"
fr: Régler le type de bordure sur « peint »

en: Set the page opened on startup.
fr: Définit la page ouverte au démarrage.

en: Sets debug logging level. 0:fatal, 1:error, 2:warning, 3:info, 4:debug, 5:trace
fr: Définit le niveau de journalisation du débogage. 0 :fatal, 1 :erreur, 2 :avertissement, 3 :info, 4 :débogage, 5 :trace

en: Sets the finishing flow ratio while ending the spiral. Normally the spiral transition scales the flow ratio from 100% to 0% during the last loop which can in some cases lead to under extrusion at the end of the spiral.
fr: Définit le ratio de débit de finition lors de la fin de la spirale. Normalement, la transition de la spirale fait passer le taux de débit de 100% à 0% au cours de la dernière boucle, ce qui peut dans certains cas entraîner une sous-extrusion à la fin de la spirale.

en: Sets the starting flow ratio while transitioning from the last bottom layer to the spiral. Normally the spiral transition scales the flow ratio from 0% to 100% during the first loop which can in some cases lead to under extrusion at the start of the spiral.
fr: Définit le rapport de débit de départ lors de la transition de la dernière couche inférieure à la spirale. Normalement, la transition en spirale fait passer le rapport de débit de 0% à 100% au cours de la première boucle, ce qui peut dans certains cas entraîner une sous-extrusion au début de la spirale.

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
fr: La définition des informations relatives aux emplacements AMS pendant l'impression n'est pas prise en charge

en: Setting Overrides
fr: Forçage des réglages

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
fr: Le réglage des informations relatives à l'emplacement virtuel pendant l'impression n'est pas pris en charge

en: Setting the jerk speed too low could lead to artifacts on curved surfaces
fr: Un réglage trop bas de la vitesse de saccade peut entraîner des artefacts sur les surfaces courbes

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings for height range
fr: Réglages de la plage de hauteur

en: Setup Wizard
fr: Assistant de configuration

en: Shape
fr: Forme

en: Shape is marked as invisible (%1%).
fr: La forme est marquée comme invisible (%1%).

en: Shell
fr: Coque

en: Shift + Left mouse button
fr: Maj + Bouton gauche de la souris

en: Shift + Left mouse button:
fr: Maj + Bouton gauche de la souris :

en: Shift + Mouse move up or down
fr: Maj + souris vers le haut ou vers le bas

en: Shift + Right mouse button:
fr: Maj + Bouton droit de la souris:

en: Shift+
fr: Maj+

en: Shift+A
fr: Maj+A

en: Shift+Any arrow
fr: Maj+n'importe quelle flèche

en: Shift+Left mouse button
fr: Maj+Bouton gauche de la souris

en: Shift+Mouse wheel
fr: Maj+Molette de la souris

en: Shift+R
fr: Maj+R

en: Shift+Tab
fr: Maj+Tab

en: Shortcut Key
fr: Raccourci

en: Should printer/filament/process settings be loaded when opening a .3mf?
fr: Les paramètres de l’imprimante/du filament/du processus doivent-ils être chargés lors de l’ouverture d’un fichier .3mf ?

en: Show
fr: Afficher

en: Show "Live Video" guide page.
fr: Afficher la page de guide « Vidéo en direct ».

en: Show "Tip of the day" notification after start
fr: Afficher la notification "Astuce du jour" après le démarrage

en: Show &G-code Window
fr: Afficher la fenêtre du &G-code

en: Show &Labels
fr: Afficher &les étiquettes

en: Show &Overhang
fr: Montrer les &surplombs

en: Show 3D Navigator
fr: Afficher le navigateur 3D

en: Show 3D navigator in Prepare and Preview scene
fr: Afficher le navigateur 3D dans la scène de préparation et de prévisualisation

en: Show Configuration Folder
fr: Afficher le dossier de configuration

en: Show Labels
fr: Afficher les étiquettes

en: Show Selected Outline (beta)
fr: Afficher le contour sélectionné (expérimental)

en: Show Tip of the Day
fr: Afficher l'Astuce du Jour

en: Show all files, recent first.
fr: Afficher tous les fichiers, les plus récents en premier.

en: Show all presets (including incompatible)
fr: Afficher tous les préréglages (y compris incompatibles)

en: Show auto-calibration marks
fr: Afficher les marques de calibration

en: Show command help.
fr: Afficher l'aide de la commande.

en: Show error message
fr: Afficher le message d’erreur

en: Show g-code window in Preview scene
fr: Afficher la fenêtre du G-code dans la scène précédente

en: Show home page on startup
fr: Afficher la page d'accueil au démarrage

en: Show keyboard shortcuts list
fr: Afficher la liste des raccourcis clavier

en: Show object labels in 3D scene
fr: Afficher les étiquettes des objets dans la scène 3D

en: Show object overhang highlight in 3D scene
fr: Afficher la surbrillance des surplombs d'un objet dans la scène 3D

en: Show outline around selected object in 3D scene
fr: Afficher le tracé contour de l’objet sélectionné dans la scène 3D

en: Show splash screen
fr: Afficher l'écran de démarrage

en: Show the list of the keyboard shortcuts
fr: Afficher la liste des raccourcis clavier

en: Show the splash screen during startup.
fr: Afficher l’écran de démarrage au démarrage.

en: Show wireframe
fr: Afficher le maillage

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
fr: Afficher/Masquer la boîte de dialogue des paramètres des périphériques 3Dconnexion

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
fr: Rétrécissez la couche initiale sur le plateau pour compenser l'effet de patte d'éléphant

en: Shrinkage (XY)
fr: Rétrécissement (XY)

en: Shrinkage (Z)
fr: Rétrécissement (Z)

en: Silent
fr: Silencieux

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
fr: La simplification n'est actuellement autorisée que lorsqu'une seule pièce est sélectionnée

en: Simplify
fr: Simplifier

en: Simplify Model
fr: Simplifier le Modèle

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model.
fr: Simplifier le modèle
    Saviez-vous que vous pouviez réduire le nombre de triangles dans un maillage à l’aide de la fonction Simplifier le maillage ? Cliquez avec le bouton droit de la souris sur le modèle et sélectionnez Simplifier le modèle.

en: Simplify model
fr: Simplifier le modèle

en: Simply switch to "%1%"
fr: Passez simplement à "%1%"

en: SimplyPrint account not linked. Go to Connect options to set it up.
fr: Le compte SimplyPrint n’est pas lié. Allez dans les options de connexion pour le configurer.

en: Single Extruder Multi Material
fr: Multi-matériaux pour extrudeur unique

en: Single Extruder Multi Material is selected, 
    and all extruders must have the same diameter.
    Do you want to change the diameter for all extruders to first extruder nozzle diameter value?
fr: Extrudeur unique multi-matériaux est sélectionné, 
    et tous les extrudeurs doivent avoir le même diamètre.
    Souhaitez-vous modifier le diamètre de tous les extrudeurs pour qu’il corresponde à la première valeur du diamètre de la buse de l’extrudeur ?

en: Single extruder multi-material parameters
fr: Paramètres multi-matériaux pour extrudeur unique

en: Single extruder multi-material setup
fr: Configuration multi-matériaux pour extrudeur unique

en: Single loop draft shield
fr: Paravent à simple boucle

en: Size
fr: Taille

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
fr: Taille en X et Y du plateau rectangulaire.

en: Size in emboss direction.
fr: Taille dans le sens de l’embossage.

en: Size of the first layer bounding box
fr: Taille de la boîte de délimitation de la première couche

en: Size of the print bed bounding box
fr: Taille du plateau d’impression

en: Size:
fr: Taille:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
fr: Taille : %1% x %2% x %3% dans

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
fr: Taille : %1% x %2% x %3% mm

en: Skew ratio
fr: Ratio d’inclinaison

en: Skip
fr: Sauter

en: Skip AMS blacklist check
fr: Ignorer la vérification de la liste noire AMS

en: Skip Calibration2
fr: Ignorer la Calibration 2

en: Skip Objects
fr: Ignorer les Objets

en: Skip modified gcodes in 3mf
fr: Ignorer les gcodes modifiés dans le 3mf

en: Skip some objects in this print
fr: Ignorer certains objets de cette impression

en: Skip step pause
fr: Passer l’étape de la pause

en: Skip the modified gcodes in 3mf from Printer or filament Presets
fr: Sauter les gcodes modifiés dans le 3mf à partir des préréglages de l’imprimante ou du filament

en: Skip this Version
fr: Sauter cette version

en: Skirt
fr: Jupe

en: Skirt distance
fr: Distance de la jupe

en: Skirt height
fr: Hauteur de la jupe

en: Skirt loops
fr: Boucles de la jupe

en: Skirt minimum extrusion length
fr: Longueur minimale d’extrusion de la jupe

en: Skirt speed
fr: Vitesse de la jupe

en: Skirt start point
fr: Point de départ de la jupe

en: Skirt type
fr: Type de jupe

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
fr: Slic3r a été créé par Alessandro Ranellucci avec l'aide de nombreux autres contributeurs.

en: Slice
fr: Découper

en: Slice all
fr: Tout découper

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
fr: Découpez toutes les couches pour obtenir une estimation du temps et du filament

en: Slice gap closing radius
fr: Rayon de fermeture de l’écart des tranches

en: Slice ok.
fr: Découpe terminée.

en: Slice plate
fr: Découper le plateau

en: Slice the plates: 0-all plates, i-plate i, others-invalid
fr: Trancher toutes les plaques : 0-toutes, i-plaque i, autres-invalides

en: Sliced Info
fr: Informations de découpage

en: Slicing
fr: Découpe

en: Slicing Canceled
fr: Découpe annulée

en: Slicing Mode
fr: Mode de découpe

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
fr: Tableau des paramètres de découpe
    Saviez-vous que vous pouvez afficher tous les objets/pièces sur un tableau et modifier les paramètres de chaque objet/pièce ?

en: Slicing Plate %d
fr: Découpe du plateau %d

en: Slicing Plate 1
fr: Découper Plaque 1

en: Slicing State
fr: État de la découpe

en: Slicing complete
fr: Découpe terminée

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
fr: Hauteur de découpe pour chaque couche. Une hauteur de couche plus petite signifie plus de précision et plus de temps d'impression

en: Slicing mesh
fr: Découpe du maillage

en: Slope
fr: Pente

en: Slow down for curled perimeters
fr: Ralentir lors des périmètres courbés

en: Slow down for overhang
fr: Ralentir pour le surplomb

en: Slow printing down for better layer cooling
fr: Impression lente pour un meilleur refroidissement des couches

en: Small area flow compensation (beta)
fr: Compensation du débit des petites zones (beta)

en: Small perimeters
fr: Petits périmètres

en: Small perimeters threshold
fr: Seuil des petits périmètres

en: Smart fill
fr: Remplissage intelligent

en: Smart fill angle
fr: Angle de remplissage intelligent

en: Smooth
fr: Lisse

en: Smooth Build Plate (Side B)
fr: Plateau texturé (côté B)

en: Smooth Cool Plate
fr: Plaque Cool plate lisse

en: Smooth High Temp Plate
fr: Plaque lisse haute température

en: Smooth PEI Plate / High Temp Plate
fr: Plateau PEI lisse / Plateau haute température

en: Smooth Spiral
fr: Spirale lisse

en: Smooth Spiral smooths out X and Y moves as well, resulting in no visible seam at all, even in the XY directions on walls that are not vertical
fr: « Spirale lisse » lisse également les mouvements X et Y, de sorte qu’aucune couture n’est visible, même dans les directions XY sur des parois qui ne sont pas verticales

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
fr: Le mode fluide du timelapse n'est pas pris en charge lorsque le mode d'impression « par objet » est activé.

en: Smoothing
fr: Lissage

en: Smoothing segment length
fr: Longueur du segment de lissage

en: Snap
fr: Encoche

en: Snug
fr: Ajusté

en: Softening temperature
fr: Température de vitrification

en: Software has New version.
fr: Le logiciel a une nouvelle version.

en: Solid infill
fr: Remplissage solide

en: Solid infill direction
fr: Direction du remplissage

en: Soluble material
fr: Matériau soluble

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
fr: Le matériau soluble est couramment utilisé pour imprimer le support et l'interface de support

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
fr: Une certaine quantité de matériau dans l'extrudeur est retirée pour éviter le suintement pendant les longs trajets. Définir zéro pour désactiver la rétraction

en: Some connectors are overlapped
fr: Certains connecteurs se chevauchent

en: Some existing presets have failed to be created, as follows:
fr: Certains préréglages existants n’ont pas été créés, comme suit :

en: Some extension in the input is invalid
fr: Une extension dans l'entrée n'est pas valide

en: Some of your images failed to upload. Would you like to redirect to the webpage for rating?
fr: Certaines de vos images n’ont pas pu être envoyées. Souhaitez-vous être redirigé vers la page Web pour l’évaluation ?

en: Some presets are modified.
fr: Certains préréglages sont modifiés.

en: Some values have been replaced. Please check them:
fr: Certaines valeurs ont été remplacées. Veuillez les vérifier :

en: Something unexpected happened when trying to log in, please try again.
fr: Un événement inattendu s’est produit lors de la connexion, veuillez réessayer.

en: Source Volume
fr: Volume d’origine

en: Source filename of the first object, without extension.
fr: Nom du fichier source du premier objet, sans extension.

en: Space
fr: Espace

en: Space proportion related to radius
fr: Proportion de l’espace par rapport au rayon

en: Spacing
fr: Espacement

en: Spacing between support lines
fr: Espacement entre les lignes de support

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
fr: Espacement des lignes d'interface inférieures. Zéro signifie une interface solide

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
fr: Espacement des lignes d'interface. Zéro signifie une interface solide

en: Spacing of purge lines on the wipe tower.
fr: Espacement des lignes de purge sur la tour d’essuyage.

en: Sparse infill
fr: Remplissage

en: Sparse infill anchor length
fr: Longueur de l’ancrage de remplissage interne

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
fr: La zone de remplissage inférieure à la valeur seuil est remplacée par un remplissage plein interne

en: Sparse infill density
fr: Densité de remplissage

en: Sparse infill direction
fr: Direction du remplissage

en: Sparse infill pattern
fr: Motif de remplissage

en: Special mode
fr: Mode spécial

en: Specific for %1%
fr: Spécifique à %1%

en: Specific for sequential printing. Zero-based index of currently printed object.
fr: Spécifique à l’impression séquentielle. Index basé sur zéro de l’objet en cours d’impression.

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
fr: Spécifiez l’URL de l’interface utilisateur de votre appareil si elle n’est pas identique à print_host

en: Speed
fr: Vitesse

en: Speed (mm/s)
fr: Vitesse (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means same speed with retraction
fr: Vitesse de rechargement du filament dans l'extrudeur. Zéro signifie même vitesse avec rétraction

en: Speed limitation
fr: Limitation de vitesse

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which is defined by no cooling layers.
    Please enable auxiliary_fan in printer settings to use this feature. G-code command: M106 P2 S(0-255)
fr: Vitesse du ventilateur de refroidissement auxiliaire. Le ventilateur auxiliaire fonctionnera à cette vitesse pendant l'impression, à l'exception des premières couches définies sans refroidissement.
    Veuillez activer auxiliaire_fan dans les paramètres de l’imprimante pour utiliser cette fonctionnalité. Commande G-code : M106 P2 S(0-255)

en: Speed of exhaust fan after printing completes
fr: Vitesse du ventilateur d’extraction après l’impression

en: Speed of exhaust fan during printing.This speed will overwrite the speed in filament custom gcode
fr: Vitesse du ventilateur d’extraction pendant l’impression. Cette vitesse écrasera la vitesse dans le G-code personnalisé du filament

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
fr: Vitesse de remplissage des espaces. L’espace a généralement une largeur de ligne irrégulière et doit être imprimé plus lentement

en: Speed of initial layer except the solid infill part
fr: Vitesse de la couche initiale à l'exception du remplissage

en: Speed of inner wall
fr: Vitesse de la paroi intérieure

en: Speed of internal bridges. If the value is expressed as a percentage, it will be calculated based on the bridge_speed. Default value is 150%.
fr: Vitesse des ponts internes. Si la valeur est exprimée en pourcentage, elle sera calculée sur la base de la vitesse du pont. La valeur par défaut est 150%.

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
fr: Vitesse du remplissage plein interne, pas de la surface supérieure et inférieure

en: Speed of internal sparse infill
fr: Vitesse de remplissage interne

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
fr: Vitesse de paroi extérieure qui est la plus à l'extérieur et visible. Elle est généralement plus lente que la vitesse de la paroi interne pour obtenir une meilleure qualité.

en: Speed of retractions
fr: Vitesse de rétraction

en: Speed of skirt, in mm/s. Zero means use default layer extrusion speed.
fr: Vitesse de la jupe, en mm/s. Une valeur à 0 signifie que la vitesse d’extrusion par défaut est utilisée.

en: Speed of solid infill part of initial layer
fr: Vitesse du remplissage à la couche initiale

en: Speed of support
fr: Vitesse pour les supports

en: Speed of support interface
fr: Vitesse pour l'interface des supports

en: Speed of the externally visible bridge extrusions. 
    
    In addition, if Slow down for curled perimeters is disabled or Classic overhang mode is enabled, it will be the print speed of overhang walls that are supported by less than 13%, whether they are part of a bridge or an overhang.
fr: Vitesse des extrusions de pont visible de l’extérieur. 
    
    En outre, si la fonction Ralentir pour les périmètres courbés est désactivée ou si le mode Surplomb classique est activé, il s’agira de la vitesse d’impression des parois en surplomb dont l’appui est inférieur à 13 %, qu’elles fassent partie d’un pont ou d’un surplomb.

en: Speed of the first cooling move
fr: Vitesse du premier mouvement de refroidissement

en: Speed of the last cooling move
fr: Vitesse du dernier mouvement de refroidissement

en: Speed of top surface infill which is solid
fr: Vitesse de remplissage de la surface supérieure qui est solide

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
fr: Vitesse de déplacement plus rapide et sans extrusion

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
fr: Accélérez votre impression grâce à la Hauteur de Couche Adaptative
    Saviez-vous que vous pouvez imprimer un modèle encore plus rapidement en utilisant l'option Adaptive Layer Height ? Jetez-y un coup d'œil !

en: Speed used at the very beginning of loading phase.
fr: Vitesse utilisée au tout début de la phase de chargement.

en: Speed used for loading the filament on the wipe tower.
fr: Vitesse utilisée pour charger le filament sur la tour d’essuyage.

en: Speed used for stamping.
fr: Vitesse utilisée pour le marquage.

en: Speed used for unloading the filament on the wipe tower (does not affect  initial part of unloading just after ramming).
fr: Vitesse utilisée pour le déchargement du filament sur la tour d’essuyage (n’affecte pas la partie initiale de retrait juste après le pilonnage).

en: Speed used for unloading the tip of the filament immediately after ramming.
fr: Vitesse utilisée pour décharger la pointe du filament immédiatement après le pilonnage.

en: Speed:
fr: Vitesse:

en: Speed:
fr: Vitesse:

en: Speeds:
fr: Vitesses :

en: Sphere
fr: Sphère

en: Spiral
fr: Spirale

en: Spiral finishing flow ratio
fr: Taux de débit de la finition en spirale

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0 and timelapse type is traditional.
fr: Le mode spirale ne fonctionne que lorsque qu'il n'y a qu'une seule paroi, les supports sont désactivés, que les couches supérieures de la coque sont à 0, qu'il n'y a pas de remplissage et que le type timelapse est traditionnel.

en: Spiral starting flow ratio
fr: Rapport de débit de départ de la spirale

en: Spiral vase
fr: Vase spirale

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
fr: Spiralize lisse les mouvements z du contour extérieur. Et transforme un modèle plein en une impression à paroi unique avec des couches inférieures solides. Le modèle généré final n'a pas de couture

en: Split
fr: Scinder

en: Split the selected object
fr: Scinder l'objet sélectionné

en: Split the selected object into multiple objects
fr: Diviser l'objet sélectionné en plusieurs objets

en: Split the selected object into multiple parts
fr: Diviser l'objet sélectionné en plusieurs parties

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
fr: Séparer en objets/parties
    Saviez-vous que vous pouvez séparer un gros objet en petits objets pour les colorier ou les imprimer facilement ?

en: Split to objects
fr: Diviser en objets individuels

en: Split to parts
fr: Scinder en pièces

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
fr: Divisez vos impressions en plateaux
    Saviez-vous que vous pouvez diviser un modèle comportant de nombreuses pièces en plateaux individuels prêts à être imprimés ? Cela simplifie le processus de suivi de toutes les pièces.

en: Square
fr: Carré

en: Stabilization cone apex angle
fr: Angle au sommet du cône de stabilisation

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
fr: Empiler des objets
    Saviez-vous que vous pouvez empiler des objets pour n'en former qu'un?

en: Stack overflow
fr: Débordement de pile

en: Staggered inner seams
fr: Coutures intérieures décalées

en: Stainless Steel
fr: Acier inoxydable

en: Stainless steel
fr: Acier inoxydable

en: Stamping distance measured from the center of the cooling tube
fr: Distance de marquage mesurée à partir du centre du tube de refroidissement

en: Stamping loading speed
fr: Vitesse de chargement du marquage

en: Stanford Bunny
fr: Lapin de Stanford

en: Start Calibration
fr: Démarrer la calibration

en: Start G-code
fr: G-code de démarrage

en: Start G-code when start the printing of this filament
fr: G-code de démarrage au démarrage de l'impression de ce filament

en: Start G-code when start the whole printing
fr: G-code de démarrage lors du démarrage de l'ensemble de l'impression

en: Start PA:
fr: Début:

en: Start Test Multi-Thread
fr: Démarrer le test multithread

en: Start Test Single-Thread
fr: Démarrer le test Single-Thread

en: Start a new project
fr: Démarrer un nouveau projet

en: Start a new window
fr: Démarrer une nouvelle fenêtre

en: Start calibration
fr: Démarrer

en: Start end points
fr: Points de départ et d'arrivée

en: Start height of the scarf.
    This amount can be specified in millimeters or as a percentage of the current layer height. The default value for this parameter is 0.
fr: Hauteur de départ du biseau.
    Cette hauteur peut être spécifiée en millimètres ou en pourcentage de la hauteur de la couche actuelle. La valeur par défaut de ce paramètre est 0.

en: Start retraction length:
fr: Longueur de rétraction de début:

en: Start speed:
fr: Vitesse de début:

en: Start temp:
fr: Temp. de début:

en: Start the fan this number of seconds earlier than its target start time (you can use fractional seconds). It assumes infinite acceleration for this time estimation, and will only take into account G1 and G0 moves (arc fitting is unsupported).
    It won't move fan commands from custom gcodes (they act as a sort of 'barrier').
    It won't move fan commands into the start gcode if the 'only custom start gcode' is activated.
    Use 0 to deactivate.
fr: Démarrer le ventilateur plus tôt de ce nombre de secondes par rapport au démarrage cible (vous pouvez utiliser des fractions de secondes). Cela suppose une accélération infinie pour cette estimation de durée et ne prend en compte que les mouvements G1 et G0 (l’ajustement arc n’est pas pris en charge).
    Cela ne déplacera pas les commandes de ventilateur des G-codes personnalisés (ils agissent comme une sorte de "barrière").
    Cela ne déplacera pas les commandes de ventilateur dans le G-code de démarrage si seul le ‘G-code de démarrage personnalisé’ est activé.
    Utiliser 0 pour désactiver.

en: Start volumetric speed:
fr: Vitesse volumétrique de début:

en: Statement about User Experience Improvement Program
fr: Déclaration sur le programme d'amélioration de l'expérience utilisateur

en: Statement on User Experience Improvement Plan
fr: Déclaration concernant le plan d'amélioration de l'expérience utilisateur

en: Statistics of All Plates
fr: Statistiques de toutes les plaques

en: Status
fr: État

en: Stealth Mode
fr: Mode privé

en: Step
fr: Étape

en: Step 1. Please confirm Orca Slicer and your printer are in the same LAN.
fr: Étape 1. Veuillez confirmer qu’Orca Slicer et votre imprimante se trouvent sur le même réseau local.

en: Step 2. If the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
fr: Etape 2. Si l’IP et le code d’accès ci-dessous sont différents des valeurs réelles de votre imprimante, veuillez les corriger.

en: Step 3. Please obtain the device SN from the printer side; it is usually found in the device information on the printer screen.
fr: Étape 3. Veuillez obtenir le SN de l’imprimante ; il se trouve généralement dans les informations relatives à l’appareil sur l’écran de l’imprimante.

en: Step value
fr: Intervalle

en: Still load
fr: Charger encore

en: Still print by object?
fr: Vous imprimez toujours par objet ?

en: Still unload
fr: Décharger encore

en: Stop
fr: Arrêt

en: Stop Printing
fr: Arrêter l’impression

en: Stop them and continue anyway?
fr: Les arrêter et continuer quand même ?

en: Storage unavailable, insert SD card.
fr: Stockage indisponible, insérez la carte SD.

en: Storages found
fr: Stockages trouvés

en: Strength
fr: Solidité

en: String containing current time in yyyyMMdd-hhmmss format.
fr: Chaîne contenant l’heure actuelle au format yyyyMMdd-hhmmss.

en: Stroke of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
fr: Le trait de la forme (%1%) contient un élément non pris en charge : %2%.

en: Stroke of shape (%1%) is too thin (minimal width is %2% mm).
fr: Le trait de la forme (%1%) est trop fin (la largeur minimale est de %2% mm).

en: Style "%1%" can't be used and will be removed from a list.
fr: Le style "%1%" ne peut pas être utilisé et sera supprimé de la liste.

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim and organic style will merge branches more aggressively and save a lot of material (default organic), while hybrid style will create similar structure to normal support under large flat overhangs.
fr: Style et forme des supports. Pour les supports normaux, une grille régulière créera des supports plus stables (par défaut), tandis que des tours de supports bien ajustées économiseront du matériel et réduiront les marques sur les objets.
    Pour les supports arborescents, le style mince et organique fusionnera les branches de manière plus agressive et économisera beaucoup de matière (organique par défaut), tandis que le style hybride créera une structure similaire aux supports normaux sous de grands surplombs plats.

en: Submit
fr: Envoyer

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in Orca Slicer.
fr: Soustraire une pièce
    Saviez-vous que vous pouviez soustraire un maillage d’un autre à l’aide du modificateur de partie négative ? De cette façon, vous pouvez, par exemple, créer des trous facilement redimensionnables directement dans Orca Slicer.

en: Subtract from
fr: Soustraire de

en: Subtract with
fr: Soustraire avec

en: Success to get history result
fr: Aucun historique

en: Success!
fr: Succès !

en: Successfully executed post-processing script
fr: Le script de post-traitement a été exécuté avec succès

en: Successfully sent. Close current page in %s s
fr: Envoyé avec succès. Fermeture de la page actuelle dans %ss

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
fr: Envoyé avec succès. Basculement automatique vers la page Appareil dans %ss

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
fr: Envoyée avec succès. Bascule automatique sur la page suivante dans %ss

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
fr: Démonté avec succès. Le périphérique %s(%s) peut maintenant être retiré en toute sécurité de l'ordinateur.

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
fr: Suggestion : Volume de purge dans la plage [%d, %d].

en: Support
fr: Supports

en: Support Blocker
fr: Bloqueur de Support

en: Support Cubic
fr: Support Cubique

en: Support Enforcer
fr: Générateur de Support

en: Support Generated
fr: Supports générés

en: Support air filtration
fr: Filtration de l’air

en: Support control chamber temperature
fr: Contrôle de température du caisson

en: Support critical regions only
fr: Ne supporter que les régions critiques

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
fr: Les forceurs de support sont utilisés mais le support n'est pas activé. Veuillez activer les supports.

en: Support filament
fr: Filament de support

en: Support interface
fr: Interface de support

en: Support interface fan speed
fr: Vitesse du ventilateur

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
fr: La couche de support utilise la hauteur de la couche indépendamment de la couche objet. Cela permet de personnaliser l’écart de Z et de gagner du temps d'impression. Cette option ne sera pas valide lorsque la tour de purge sera activée.

en: Support material
fr: Supports

en: Support material is commonly used to print support and support interface
fr: Le matériau de support est généralement utilisé pour imprimer le support et les interfaces de support

en: Support multi bed types
fr: Prise en charge de plusieurs types de plateaux

en: Support painting
fr: Peindre les supports

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
fr: Peinture de support
    Saviez-vous que vous pouvez peindre l'emplacement de vos supports ? Cette caractéristique permet de placer facilement le matériau de support uniquement sur les sections du modèle qui en ont réellement besoin.

en: Support transition
fr: Soutenir la transition

en: Support wall loops
fr: Boucles de paroi de support

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
fr: Un support sera généré pour les surplombs dont l'angle de pente est inférieur au seuil.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
fr: Support/Peinture couleur : ajustez le rayon du stylet

en: Support/Color Painting: adjust section position
fr: Support/Peinture couleur : ajuster la position de la section

en: Support/object xy distance
fr: Distance support/objet xy

en: Support/raft base
fr: Support/base du radeau

en: Support/raft interface
fr: Support/base d'interface

en: Support: generate contact points
fr: Support : génération des points de contact

en: Supports Painting
fr: Peindre les supports

en: Supports silent mode
fr: Prend en charge le mode silencieux

en: Swap Y/Z axes
fr: Permuter les axes Y/Z

en: Sweeping XY mech mode
fr: Mesure fréquence axes XY

en: Switch Camera View
fr: Changer la vue de la caméra

en: Switch between Prepare/Preview
fr: Basculer entre Préparer/Aperçu

en: Switch cloud environment, Please login again!
fr: L'environnement Cloud a changé, veuillez vous reconnecter !

en: Switch table page
fr: Page du tableau de commutation

en: Switch to 3mf model files.
fr: Passez aux fichiers de modèle 3mf.

en: Switch to Device tab after upload.
fr: Passer à l’onglet Appareil après le téléchargement.

en: Switch to normal mode
fr: Passer en mode normal

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
fr: Basculez vers le mode de réglage par objet pour modifier les paramètres du modificateur.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
fr: Passez en mode de réglage "par objet" pour modifier les paramètres de traitement des objets sélectionnés.

en: Switch to silent mode
fr: Passer en mode silencieux

en: Switch to timelapse files.
fr: Passez aux fichiers timelapse.

en: Switch to video files.
fr: Passez aux fichiers vidéo.

en: Switch workspaces
    You can switch between <b>Prepare</b> and <b>Preview</b> workspaces by pressing the <b>Tab</b> key.
fr: Changer les espaces de travail
    Vous pouvez alterner entre l’espace de travail <b>Préparer</b> et <b>Aperçu</b> en appuyant sur la touche Tab.

en: Switching application language
fr: Changer la langue de l'application

en: Switching application language while some presets are modified.
fr: Changement de langue d’application alors que certaines présélections sont modifiées.

en: Switching the language requires application restart.
fr: Le changement de langue nécessite le redémarrage de l'application.

en: Sync filaments with AMS
fr: Synchroniser les filaments avec AMS

en: Sync filaments with AMS will drop all current selected filament presets and colors. Do you want to continue?
fr: La synchronisation des filaments avec AMS supprimera tous les préréglages et couleurs de filament actuellement sélectionnés. Voulez-vous continuer ?

en: Sync settings
fr: Paramètres de synchronisation

en: Sync user presets
fr: Synchroniser les réglages prédéfinis de l’utilisateur

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Synchronize filament list from AMS
fr: Synchroniser la liste des filaments depuis l'AMS

en: Synchronizing device information
fr: Synchronisation des informations sur l'appareil

en: Synchronizing device information time out
fr: Expiration du délai de synchronisation des informations sur l'appareil

en: Synchronizing the printing results. Please retry a few seconds later.
fr: Synchronisation des résultats d’impression. Veuillez réessayer dans quelques secondes.

en: System Sync
fr: Synchronisation du système

en: System Version:
fr: Version du système :

en: System presets
fr: Préréglages système

en: TPU is not supported by AMS.
fr: Le TPU n’est pas pris en charge par l’AMS.

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
fr: Le TPU n’est pas supporté pour la calibration dynamique du débit.

en: Task Name
fr: Nom de la tâche

en: Task Sending
fr: Envoi de la tâche

en: Task Sent
fr: Tâche envoyée

en: Task Status
fr: État de la tâche

en: Task canceled
fr: Tâche annulée

en: Task canceled.
fr: Tâche annulée.

en: Temp step:
fr: Intervalle de temp. :

en: Temperature
fr: Température

en: Temperature (°C)
fr: Température (°C)

en: Temperature Calibration
fr: Calibration de Température

en: Temperature calibration
fr: Calibration de Température

en: Temperature difference to be applied when an extruder is not active. The value is not used when 'idle_temperature' in filament settings is set to non zero value.
fr: Différence de température à appliquer lorsqu’un extrudeur n’est pas actif. La valeur n’est pas utilisée lorsque ‘idle_temperature’ dans les paramètres du filament est réglé sur une valeur non nulle.

en: Temperature variation
fr: Variation de température

en: Temperature:
fr: Température:

en: Temperatures
fr: Températures

en: Template
fr: Modèle

en: Template Custom G-code
fr: G-code personnalisé

en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

en: Test
fr: Tester

en: Test OrcaSlicer(GitHub)
fr: OrcaSlicer Test (GitHub)

en: Test OrcaSlicer(GitHub):
fr: OrcaSlicer Test (GitHub) :

en: Test bing.com:
fr: Test bing.com :

en: Text
fr: Texte

en: Text Gap
fr: Espacement du texte

en: Text contains character glyph (represented by '?') unknown by font.
fr: Le texte contient un caractère glyphe (représenté par ‘?’) inconnu de la police.

en: Text doesn't show current horizontal alignment.
fr: Le texte n’affiche pas l’alignement horizontal actuel.

en: Text input doesn't show font boldness.
fr: La saisie de texte n’affiche pas les caractères en gras.

en: Text input doesn't show font skew.
fr: La saisie de texte n’affiche pas l’inclinaison de la police.

en: Text input doesn't show gap between lines.
fr: La saisie de texte n’affiche pas d’espace entre les lignes.

en: Text move
fr: Déplacement du texte

en: Text rotate
fr: Rotation du texte

en: Text shape
fr: Forme du texte

en: Textured Build Plate (Side A)
fr: Plateau texturé (côté A)

en: Textured Cool Plate
fr: Plaque Cool plate texturée

en: Textured Cool plate
fr: Plaque Cool plate texturée

en: Textured PEI Plate
fr: Plaque PEI texturée

en: Thank you for purchasing a Bambu Lab device.Before using your Bambu Lab device, please read the terms and conditions.By clicking to agree to use your Bambu Lab device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the Bambu Lab Privacy Policy, please do not use Bambu Lab equipment and services.
fr: Nous vous remercions d'avoir acheté un produit Bambu Lab. Avant d'utiliser votre appareil Bambu Lab, veuillez lire les conditions générales. En cliquant pour confirmer que vous acceptez d'utiliser votre appareil Bambu Lab, vous vous engagez à respecter la politique de confidentialité et les conditions d'utilisation (collectivement, les "conditions"). Si vous ne respectez pas ou n'acceptez pas la politique de confidentialité de Bambu Lab, veuillez ne pas utiliser les produits et services de Bambu Lab.

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
fr: Le dossier ‘%s’ existe déjà dans le répertoire actuel. Voulez-vous l’effacer et le reconstruire ?
    Si ce n’est pas le cas, un suffixe temporel sera ajouté, et vous pourrez modifier le nom après la création.

en: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it with Orca Slicer and export a new .gcode.3mf file.
fr: Le fichier G-code .3mf ne contient pas de données G-code. Veuillez le découper avec OrcaSlicer et exporter un nouveau fichier G-code .3mf.

en: The 3mf file version is in Beta and it is newer than the current OrcaSlicer  version.
fr: La version du fichier 3mf est en bêta et est plus récente que la version actuelle d’OrcaSlicer.

en: The 3mf file version is newer than the current Orca Slicer version.
fr: La version du fichier 3mf est plus récente que la version actuelle d’OrcaSlicer.

en: The 3mf has following customized filament or printer presets:
fr: Le 3mf dispose de filaments personnalisés ou de préréglages d'imprimante :

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
fr: Le 3mf a les G-codes modifiés suivants dans le filament ou les préréglages de l'imprimante :

en: The 3mf is not supported by OrcaSlicer, load geometry data only.
fr: Le fichier 3mf n’est pas supporté par OrcaSlicer, chargement des données de géométrie uniquement.

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Found following keys unrecognized:
fr: La version %s du 3mf est plus récente que la version %s de %s. Les clés suivantes ne sont pas reconnues:

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Suggest to upgrade your software.
fr: La version %s du 3mf est plus récente que la version %s de %s. Nous vous suggérons de mettre à jour votre logiciel.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament. This takes about 20 seconds.
fr: L'AMS lit automatiquement les informations relatives au filament lors de l'insertion d'une nouvelle bobine de filament Bambu Lab. Cela prend environ 20 secondes.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
fr: Au démarrage, l'AMS lit automatiquement les informations relatives au filament inséré. Cela prend environ 1 minute et ce processus fait tourner les bobines de filament.

en: The AMS will estimate Bambu filament's remaining capacity after the filament info is updated. During printing, remaining capacity will be updated automatically.
fr: L'AMS estimera la capacité restante du filament Bambu après la mise à jour des infos du filament. Pendant l'impression, la capacité restante sera automatiquement mise à jour.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
fr: L'AMS ne lira pas automatiquement les informations du filament inséré pendant le démarrage et continuera à utiliser les informations enregistrées avant le dernier arrêt.

en: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue creating, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?
fr: Le nom de filament %s que vous avez créé existe déjà. 
    Si vous continuez la création, le réglage créé sera affiché avec son nom complet. Voulez-vous continuer ?

en: The Orca Slicer needs an upgrade
fr: Orca Slicer a besoin d’être mis à jour

en: The OrcaSlicer configuration file may be corrupted and cannot be parsed.
    OrcaSlicer has attempted to recreate the configuration file.
    Please note, application settings will be lost, but printer profiles will not be affected.
fr: Le fichier de configuration d'OrcaSlicer peut être corrompu et ne peut pas être analysé.
    OrcaSlicer a tenté de recréer le fichier de configuration.
    Veuillez noter que les paramètres de l'application seront perdus, mais que les profils d'imprimante ne seront pas affectés.

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
fr: L'archive SLA ne contient aucun préréglage. Veuillez d'abord activer certains préréglages d'imprimante SLA avant d'importer cette archive SLA.

en: The Wipe Tower is currently only supported with the relative extruder addressing (use_relative_e_distances=1).
fr: La tour d’essuyage n’est actuellement supportée qu’avec l’adressage relatif des extrudeurs (use_relative_e_distances=1).

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
fr: L’option Essuyage n’est pas disponible lors de l’utilisation du mode Rétraction Firmware.
    
    Voulez-vous désactiver cette option pour activer la Rétraction Firmware ?

en: The acceleration setting exceeds the printer's maximum acceleration (machine_max_acceleration_extruding).
    Orca will automatically cap the acceleration speed to ensure it doesn't surpass the printer's capabilities.
    You can adjust the machine_max_acceleration_extruding value in your printer's configuration to get higher speeds.
fr: Le paramètre d’accélération dépasse l’accélération maximale de l’imprimante (machine_max_acceleration_extruding).
    Orca limitera automatiquement la vitesse d’accélération pour s’assurer qu’elle ne dépasse pas les capacités de l’imprimante.
    Vous pouvez ajuster la valeur machine_max_acceleration_extruding dans la configuration de votre imprimante pour obtenir des vitesses plus élevées.

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
fr: Les volumes de purge actuels sont égaux à la valeur du multiplicateur de purge multiplié par les volumes de purge dans le tableau.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
fr: La quantité de matière à extruder lors du lissage. Relatif au débit de la hauteur de couche normale. Une valeur trop élevée entraîne une surextrusion en surface

en: The angle ironing is done at. A negative number disables this function and uses the default method.
fr: Angle auquel le lissage se fait. Un nombre négatif désactive cette fonction et utilise la méthode par défaut.

en: The angle of the branches' diameter as they gradually become thicker towards the bottom. An angle of 0 will cause the branches to have uniform thickness over their length. A bit of an angle can increase stability of the organic support.
fr: Angle du diamètre des branches à mesure qu’elles deviennent progressivement plus épaisses vers leurs bases. Un angle de 0 donnera aux branches une épaisseur uniforme sur toute leur longueur. Un léger angle peut augmenter la stabilité des supports organiques.

en: The angle of the first set of 2D lattice elements in the Z direction. Zero is vertical.
fr: Angle du premier ensemble d’éléments de treillis 2D dans la direction Z. Zéro correspond à la verticale.

en: The angle of the second set of 2D lattice elements in the Z direction. Zero is vertical.
fr: Angle de la deuxième série d’éléments de treillis 2D dans la direction Z. Zéro correspond à la verticale.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
fr: L'application ne peut pas fonctionner normalement car la version d'OpenGL est inférieure à 2.0.

en: The average distance between the random points introduced on each line segment
fr: La distance moyenne entre les points aléatoires introduits sur chaque segment de ligne

en: The base size of the coherent noise features, in mm. Higher values will result in larger features.
fr: Taille de base des caractéristiques de bruit cohérent, en mm. Des valeurs plus élevées se traduiront par des caractéristiques plus grandes.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
fr: Le processus de calibration détecte automatiquement l'état de votre appareil pour minimiser les écarts.
    Il permet à l'appareil de fonctionner de manière optimale.

en: The configuration is up to date.
fr: La configuration est à jour.

en: The configuration may be generated by a newer version of OrcaSlicer.
fr: La configuration peut être générée par une version plus récente de Orca Slicer.

en: The configuration package is changed in previous Config Guide
fr: Le package de configuration est modifié dans le guide de configuration précédent

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
fr: Le package de configuration est incompatible avec l'application actuelle. %s mettra à jour le package de configuration, sinon il ne pourra pas démarrer

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
fr: La température actuelle du caisson ou la température cible du caisson dépasse 45℃. Afin d’éviter le bouchage de l’extrudeur, un filament basse température (PLA/PETG/TPU) ne doit pas être chargé.

en: The current custom preset will be detached from the parent system preset.
fr: Le préréglage personnalisé actuel sera détaché du préréglage du système parent.

en: The current extruder ID. The same as current_extruder.
fr: L’ID de l’extrudeur actuel. Identique à current_extruder.

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
fr: La version actuelle du firmware de l'imprimante ne prend pas en charge la calibration.
    Veuillez mettre à jour le firmware de l'imprimante.

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
fr: La température actuelle du plateau est relativement élevée. La buse peut se boucher lors de l’impression de ce filament dans une enceinte fermée. Veuillez ouvrir la porte avant et/ou retirer la vitre supérieure.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
fr: Le projet en cours comporte des modifications non enregistrées, enregistrez-les avant de continuer ?

en: The custom printer or model is not entered, please enter it.
fr: L’imprimante ou le modèle personnalisé n’est pas saisi, placer la saisie.

en: The decay rate for higher octaves of the coherent noise. Lower values will result in smoother noise.
fr: Taux de décroissance des octaves supérieures du bruit cohérent. Des valeurs plus faibles permettent d’obtenir un bruit plus doux.

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
fr: L'accélération par défaut de l'impression normale et du déplacement à l'exception de la couche initiale

en: The device cannot handle more conversations. Please retry later.
fr: L'appareil ne peut pas gérer plus de conversations. Veuillez réessayer plus tard.

en: The direction which the wall loops are extruded when looking down from the top.
    
    By default all walls are extruded in counter-clockwise, unless Reverse on even is enabled. Set this to any option other than Auto will force the wall direction regardless of the Reverse on even.
    
    This option will be disabled if spiral vase mode is enabled.
fr: La direction dans laquelle les boucles de la paroi sont extrudées lorsque l’on regarde du haut vers le bas.
    
    Par défaut, toutes les parois sont extrudées dans le sens inverse des aiguilles d’une montre, sauf si l’option Inverser le sens des aiguilles d’une montre est activée. Si vous choisissez une option autre qu’Auto, la direction des parois sera forcée, indépendamment de l’option Inverser le sens des aiguilles d’une montre.
    
    Cette option sera désactivée si le mode vase en spirale est activé.

en: The distance between the lines of ironing
fr: La distance entre les lignes de lissage

en: The distance from the boundary between filaments to generate interlocking structure, measured in cells. Too few cells will result in poor adhesion.
fr: La distance de la limite entre les filaments pour générer une structure imbriquée, mesurée en cellules. Un nombre insuffisant de cellules entraîne une mauvaise adhérence.

en: The distance from the outside of a model where interlocking structures will not be generated, measured in cells.
fr: La distance à partir de l’extérieur d’un modèle où les structures imbriquées ne seront pas générées, mesurée en cellules.

en: The distance to keep from the edges. A value of 0 sets this to half of the nozzle diameter
fr: Distance à respecter par rapport aux bords. La valeur 0 correspond à la moitié du diamètre de la buse

en: The extruder to use when printing perimeter of the wipe tower. Set to 0 to use the one that is available (non-soluble would be preferred).
fr: L’extrudeur à utiliser lors de l’impression du périmètre de la tour d’essuyage. Réglez sur 0 pour utiliser celui qui est disponible (un non-soluble serait préféré).

en: The failed test result has been dropped.
fr: Le résultat du test ayant échoué a été supprimé.

en: The filament choice not find filament preset, please reselect it
fr: Le choix du filament ne correspond pas à la présélection du filament, veuillez le resélectionner

en: The filament must be selected.
fr: Le filament doit être sélectionné.

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
fr: Le fichier %s existe déjà
    Voulez-vous le remplacer ?

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
fr: Le fichier %s a été envoyé vers l'espace de stockage de l'imprimante et peut être visualisé sur l'imprimante.

en: The file contains invalid vertex index.
fr: Le fichier contient un index de sommets non valide.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
fr: Le fichier contient des polygones comportant moins de 2 sommets.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
fr: Le fichier contient des polygones comportant plus de 4 sommets.

en: The file does not contain any geometry data.
fr: Le fichier ne contient pas de données géométriques.

en: The file exceeds %d MB, please import again.
fr: Le fichier dépasse %d MB, veuillez réimporter.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting Orca.
fr: La version du firmware est erronée. La réparation et la mise à jour sont nécessaires avant l'impression. Voulez-vous effectuer la mise à jour maintenant ? Vous pouvez également effectuer une mise à jour ultérieurement depuis l'imprimante ou lors du prochain démarrage d'Orca Slicer.

en: The first few layers are printed slower than normal. The speed is gradually increased in a linear fashion over the specified number of layers.
fr: Les premières couches sont imprimées plus lentement que la normale. La vitesse augmente progressivement de manière linéaire sur le nombre de couches spécifié.

en: The following characters are not allowed by a FAT file system:
fr: Les caractères suivants ne sont pas autorisés par un système de fichiers FAT :

en: The following issues occurred during the process of uploading images. Do you want to ignore them?
fr: Les problèmes suivants se sont produits lors du processus d’envoi des images. Voulez-vous les ignorer ?

en: The following presets inherit this preset. | The following preset inherits this preset.
fr[0]: Les préréglages suivants héritent de ce préréglage.
fr[1]: Le préréglage suivant hérite de ce préréglage.

en: The following presets inherits this preset. | The following preset inherits this preset.
fr[0]: Les préréglages suivants héritent de ce préréglage.
fr[1]: Le préréglage suivant hérite de ce préréglage.

en: The geometry will be decimated before detecting sharp angles. This parameter indicates the minimum length of the deviation for the decimation.
    0 to deactivate
fr: La géométrie sera décimée avant de détecter les angles vifs. Ce paramètre indique la longueur minimale de l’écart pour la décimation.
    0 pour désactiver

en: The height of nozzle tip.
fr: Hauteur de l’extrémité de la buse.

en: The height of the beams of the interlocking structure, measured in number of layers. Less layers is stronger, but more prone to defects.
fr: La hauteur des poutres de la structure d’emboîtement, mesurée en nombre de couches. Moins il y a de couches, plus la structure est solide, mais plus elle est sujette à des défauts.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
fr: L'archive SLA importée ne contenait aucun préréglage. Les préréglages SLA actuels ont été utilisés comme solution de secours.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
fr: La valeur saisie doit être supérieure à %1% et inférieure à %2%

en: The input value size must be 3.
fr: La valeur saisie doit être 3.

en: The jerk setting exceeds the printer's maximum jerk (machine_max_jerk_x/machine_max_jerk_y).
    Orca will automatically cap the jerk speed to ensure it doesn't surpass the printer's capabilities.
    You can adjust the maximum jerk setting in your printer's configuration to get higher speeds.
fr: Le réglage du jerk dépasse le jerk maximum de l’imprimante (machine_max_jerk_x/machine_max_jerk_y).
    Orca plafonne automatiquement la vitesse de l’impulsion pour s’assurer qu’elle ne dépasse pas les capacités de l’imprimante.
    Vous pouvez ajuster le réglage du jerk maximum dans la configuration de votre imprimante pour obtenir des vitesses plus élevées.

en: The largest printable layer height for extruder. Used tp limits the maximum layer hight when enable adaptive layer height
fr: La plus grande hauteur de couche imprimable pour l'extrudeur. Utilisé tp limite la hauteur de couche maximale lorsque la hauteur de couche adaptative est activée

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
fr: La longueur de la rétraction rapide avant l’essuyage, par rapport à la longueur de la rétraction

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
fr: La balise de localisation de la plaque est détectée, l'impression est interrompue si la balise n'est pas dans la plage prédéfinie.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used tp limits the minimum layer hight when enable adaptive layer height
fr: La hauteur de couche imprimable la plus basse pour l'extrudeur. Utilisé tp limite la hauteur de couche minimale lorsque la hauteur de couche adaptative est activée

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
fr: Le matériau peut avoir un changement volumétrique après avoir basculé entre l'état fondu et l'état cristallin. Ce paramètre modifie proportionnellement tout le débit d'extrusion de ce filament dans le G-code. La plage de valeurs recommandée est comprise entre 0,95 et 1,05. Vous pouvez peut-être ajuster cette valeur pour obtenir une belle surface plane en cas de léger débordement ou sous-dépassement

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow. 
    
    The final object flow ratio is this value multiplied by the filament flow ratio.
fr: Le matériau peut présenter un changement volumétrique après le passage de l’état fondu à l’état cristallin. Ce paramètre modifie proportionnellement tous les débits d’extrusion de ce filament dans le gcode. La valeur recommandée est comprise entre 0,95 et 1,05. Vous pouvez peut-être ajuster cette valeur pour obtenir une belle surface plate lorsqu’il y a un léger débordement ou un sous-débordement. 
    
    Le ratio de débit de l’objet final est cette valeur multipliée par le ratio de débit du filament.

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid clogging.
fr: Température où le matériau se ramollit. Lorsque la température du plateau est égale ou supérieure à celle-ci, il est fortement recommandé d’ouvrir la porte avant et/ou de retirer la vitre supérieure pour éviter les problèmes d’obstruction.

en: The material type of filament
fr: Le type de matériau du filament

en: The maximum number of printers that can be selected is %d
fr: Le nombre maximum d’imprimantes pouvant être sélectionnées est de %d

en: The maximum print speed when purging in the wipe tower and printing the wipe tower sparse layers. When purging, if the sparse infill speed or calculated speed from the filament max volumetric speed is lower, the lowest will be used instead.
    
    When printing the sparse layers, if the internal perimeter speed or calculated speed from the filament max volumetric speed is lower, the lowest will be used instead.
    
    Increasing this speed may affect the tower's stability as well as increase the force with which the nozzle collides with any blobs that may have formed on the wipe tower.
    
    Before increasing this parameter beyond the default of 90mm/sec, make sure your printer can reliably bridge at the increased speeds and that ooze when tool changing is well controlled.
    
    For the wipe tower external perimeters the internal perimeter speed is used regardless of this setting.
fr: Vitesse d'impression maximale lors de la purge dans la tour de raclage et de l'impression des couches éparses de la tour d'essuyage. Lors de la purge, si la vitesse de remplissage ou la vitesse calculée à partir de la vitesse volumétrique maximale du filament est inférieure, c'est la vitesse la plus faible qui sera utilisée.
    
    Lors de l’impression des couches éparses, si la vitesse du périmètre interne ou la vitesse calculée à partir de la vitesse volumétrique maximale du filament est inférieure, c’est la vitesse la plus faible qui sera utilisée.
    
    L’augmentation de cette vitesse peut affecter la stabilité de la tour et augmenter la force avec laquelle la buse entre en collision avec les blobs qui peuvent s’être formés sur la tour d’essuyage.
    
    Avant d’augmenter ce paramètre au-delà de la valeur par défaut de 90 mm/sec, assurez-vous que votre imprimante peut effectuer un pontage fiable à des vitesses élevées et que le suintement lors du changement d’outil est bien contrôlé.
    
    Pour les périmètres externes de la tour d’essuyage, la vitesse du périmètre interne est utilisée indépendamment de ce paramètre.

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
fr: Le matériau métallique de la buse. Cela détermine la résistance à l'abrasion de la buse et le type de filament pouvant être imprimé

en: The minimum print speed to which the printer slows down to maintain the minimum layer time defined above when the slowdown for better layer cooling is enabled.
fr: Vitesse d’impression minimale à laquelle l’imprimante ralentit pour maintenir le temps de couche minimal défini ci-dessus lorsque le ralentissement pour un meilleur refroidissement de la couche est activé.

en: The minimum wall width that should be used for the first layer is recommended to be set to the same size as the nozzle. This adjustment is expected to enhance adhesion.
fr: Il est recommandé de définir la largeur minimale de paroi à utiliser pour la première couche sur la même taille que la buse. Cet ajustement devrait améliorer l’adhérence.

en: The model is not found, please reselect vendor.
fr: Le modèle n’est pas trouvé, il faut resélectionner le fournisseur.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
fr: Le multiplicateur doit être compris dans la plage [%.2f, %.2f].

en: The name "%1%" already exists.
fr: Le nom "%1%" existe déjà.

en: The name cannot be empty.
fr: Le nom ne peut pas être vide.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
fr: Le nom ne peut pas être le même qu'un nom d'alias prédéfini.

en: The name cannot be the same as the system preset name.
fr: Le nom ne peut pas être le même que le nom du préréglage système.

en: The name cannot exceed 40 characters.
fr: Le nom ne peut pas dépasser 40 caractères.

en: The name is not allowed to be empty.
fr: Le nom ne doit pas être vide.

en: The name is not allowed to end with space character.
fr: Le nom ne doit pas se terminer par un espace.

en: The name is not allowed to start with space character.
fr: Le nom ne doit pas commencer par un espace.

en: The name is the same as another existing preset name
fr: Le nom est le même qu’un autre nom de préréglage existant

en: The name length exceeds the limit.
fr: La longueur du nom dépasse la limite.

en: The name may show garbage characters!
fr: Le nom peut afficher des caractères inutiles !

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
fr: Le diamètre de la buse a été synchronisé à partir des paramètres de l’imprimante

en: The nozzle diameter is not found, please reselect.
fr: Le diamètre de la buse n’est pas bon, resélectionner l’emplacement.

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
fr: La dureté de la buse requise par le filament est supérieure à la dureté par défaut de la buse de l'imprimante. Veuillez remplacer la buse ou le filament, sinon la buse s'usera ou s'endommagera.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
fr: La température de la buse et la vitesse volumétrique maximale affecteront les résultats de la calibration. Veuillez saisir les mêmes valeurs que lors de l'impression réelle. Ils peuvent être remplis automatiquement en sélectionnant un préréglage de filament.

en: The nozzle's hardness. Zero means no checking for nozzle's hardness during slicing.
fr: La dureté de la buse. Zéro signifie qu'il n'est pas nécessaire de vérifier la dureté de la buse pendant la découpe.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determined by bottom shell layers
fr: Le nombre de couches pleines inférieures est augmenté lors du découpage si l'épaisseur calculée par les couches de coque inférieures est inférieure à cette valeur. Cela peut éviter d'avoir une coque trop fine lorsque la hauteur de couche est faible. 0 signifie que ce paramètre est désactivé et que l'épaisseur de la coque inférieure est absolument déterminée par les couches de la coque inférieure

en: The number of layers on which the elephant foot compensation will be active. The first layer will be shrunk by the elephant foot compensation value, then the next layers will be linearly shrunk less, up to the layer indicated by this value.
fr: Nombre de couches sur lesquelles la compensation de la patte d'éléphant sera active. La première couche sera réduite de la valeur de compensation de la patte d'éléphant, puis les couches suivantes seront réduites linéairement moins, jusqu'à la couche indiquée par cette valeur.

en: The number of octaves of coherent noise to use. Higher values increase the detail of the noise, but also increase computation time.
fr: Nombre d’octaves de bruit cohérent à utiliser. Des valeurs plus élevées augmentent le niveau de détail du bruit, mais aussi le temps de calcul.

en: The number of other layers print sequence
fr: Le nombre d’autres couches de la séquence d’impression

en: The number of printers in use simultaneously cannot be equal to 0.
fr: Le nombre d’imprimantes utilisées simultanément ne peut être égal à 0.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determined by top shell layers
fr: Le nombre de couches solides supérieures est augmenté lors du découpage si l'épaisseur calculée par les couches de coque supérieures est inférieure à cette valeur. Cela peut éviter d'avoir une coque trop fine lorsque la hauteur de couche est faible. 0 signifie que ce paramètre est désactivé et que l'épaisseur de la coque supérieure est absolument déterminée par les couches de coque supérieures

en: The number of user presets cached in the cloud has exceeded the upper limit, newly created user presets can only be used locally.
fr: Le nombre de préréglages utilisateur mis en cache dans le nuage a dépassé la limite supérieure. Les préréglages utilisateur 
    nouvellement créés ne peuvent être utilisés que localement.

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
fr: Nombre de parois, comptées à partir du centre, sur lesquelles la variation doit être répartie. Des valeurs plus faibles signifient que la largeur des parois extérieures ne change pas

en: The object %1% exceeds the maximum build volume height.
fr: L’objet %1% dépasse la hauteur maximale du volume d’impression.

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
fr: L'objet du fichier %s est trop petit, et peut-être en mètres ou en pouces. Voulez-vous mettre à l'échelle en millimètres ?

en: The part cooling fan speed used for all internal bridges. Set to -1 to use the overhang fan speed settings instead.
    
    Reducing the internal bridges fan speed, compared to your regular fan speed, can help reduce part warping due to excessive cooling applied over a large surface for a prolonged period of time.
fr: Vitesse du ventilateur de refroidissement de la pièce utilisée pour tous les ponts internes. Réglez-la à -1 pour utiliser les paramètres de vitesse du ventilateur de surplomb à la place.
    
    La réduction de la vitesse du ventilateur des ponts internes, par rapport à la vitesse normale du ventilateur, peut aider à réduire le gauchissement des pièces dû à un refroidissement excessif appliqué sur une grande surface pendant une période de temps prolongée.

en: The pattern that will be used when ironing
fr: Motif qui sera utilisé lors du lissage

en: The period of backup in seconds.
fr: Période de sauvegarde en secondes.

en: The physical arrangement and components of a printing device
fr: Disposition physique et les composants du périphérique d’impression

en: The player is not loaded, please click "play" button to retry.
fr: Le lecteur n’est pas chargé, veuillez cliquer sur le bouton « play » pour réessayer.

en: The preferred angle of the branches, when they do not have to avoid the model. Use a lower angle to make them more vertical and more stable. Use a higher angle for branches to merge faster.
fr: Angle préféré des branches, lorsqu’elles ne doivent pas éviter le modèle. Utilisez un angle inférieur pour les rendre plus verticaux et plus stables. Utilisez un angle plus élevé pour que les branches fusionnent plus rapidement.

en: The prime tower is currently only supported for the Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware and Repetier G-code flavors.
fr: La tour principale n’est actuellement prise en charge que pour les versions Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware et Repetier G-code.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
fr: La tour de purge n'est pas prise en charge dans l'impression "Par objet".

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
fr: La tour de purge n'est pas prise en charge lorsque la hauteur de couche adaptative est activée. Cela nécessite que tous les objets aient la même hauteur de couche.

en: The prime tower is only supported for multiple objects if they are printed with the same support_top_z_distance
fr: La tour de purge n’est prise en charge pour plusieurs objets que s’ils sont imprimés avec la même valeur de support_top_z_distance.

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
fr: La tour de purge n'est prise en charge que si tous les objets ont la même hauteur de couche variable

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
fr: La tour de purge nécessite que "l'écart de support" soit un multiple de la hauteur de la couche

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
fr: La tour de purge nécessite que tous les objets soient imprimés sur le même nombre de couche de radeau

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
fr: La tour de purge nécessite que tous les objets soient découpés avec la même hauteur de couche.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
fr: La tour de purge nécessite que tous les objets aient la même hauteur de couche

en: The prime tower requires that support has the same layer height with object.
fr: La tour de purge nécessite que le support ait la même hauteur de couche avec l'objet.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
fr: Le fichier d'impression dépasse la taille maximale autorisée (1 Go). Veuillez simplifier le modèle puis le redécouvre.

en: The printer cost per hour
fr: Coût horaire de l’imprimante

en: The printer does not currently support auto refill.
fr: L’imprimante ne prend actuellement pas en charge la recharge automatique.

en: The printer does not support sending to printer SD card.
fr: L'imprimante ne prend pas en charge l'envoi vers la carte SD.

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
fr: Le firmware de l’imprimante ne prend en charge que le mappage séquentiel du filament => emplacement AMS.

en: The printer has already been bound.
fr: L’imprimante a déjà été reliée.

en: The printer has been logged out and cannot connect.
fr: L’imprimante a été déconnectée et ne peut pas se connecter.

en: The printer is busy on other print job
fr: L'imprimante est occupée par un autre travail d'impression

en: The printer is currently busy downloading. Please try again after it finishes.
fr: L’imprimante est actuellement occupée à télécharger. Veuillez réessayer une fois le téléchargement terminé.

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
fr: L'imprimante exécute des instructions. Veuillez recommencer l'impression après la fin de l'exécution

en: The printer is required to be in the same LAN as Orca Slicer.
fr: L'imprimante doit être sur le même réseau local que OrcaSlicer.

en: The printer mode is incorrect, please switch to LAN Only.
fr: Le mode d’impression est incorrect, veuillez passer en mode LAN uniquement.

en: The printer model was not found, please reselect.
fr: Le modèle d’imprimante n’a pas été trouvé, veuillez resélectionner.

en: The printer preset is not found, please reselect.
fr: Le préréglage de l’imprimante n’est pas bon, placez le préréglage.

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
fr: Le préréglage d’imprimante que vous avez créé possède déjà un préréglage portant le même nom. Voulez-vous l’écraser ?
    	Oui : écraser le préréglage d’imprimante portant le même nom, et les préréglages de filament et de traitement portant le même nom de préréglage seront recréés. 
    et les préréglages de filament et de processus sans le même nom de préréglage seront réservés.
    	Annuler : Ne pas créer de préréglage, revenir à l’interface de création.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
fr: Le type d'imprimante sélectionné lors de la génération du G-Code n'est pas cohérent avec l'imprimante actuellement sélectionnée. Il est recommandé d'utiliser le même type d'imprimante pour la découpe.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
fr: La vitesse d'impression dans le G-code exporté sera ralentie, lorsque le temps de couche estimé est plus court que cette valeur, pour obtenir un meilleur refroidissement pour ces couches

en: The project is no longer available.
fr: Le projet n'est plus disponible.

en: The provided file name is not valid.
fr: Le nom de fichier fourni n’est pas valide.

en: The provided state is not correct.
fr: L’état communiqué n’est pas correct.

en: The recommended minimum temperature cannot be higher than the recommended maximum temperature.
fr: La température minimale recommandée ne peut être supérieure à la température maximale recommandée.

en: The recommended minimum temperature is less than 190 degree or the recommended maximum temperature is greater than 300 degree.
fr: La température minimale recommandée est inférieure à 190 degrés ou la température maximale recommandée est supérieure à 300 degrés.

en: The scarf extends to the entire length of the wall.
fr: Le biseau s’étend sur toute la longueur de la paroi.

en: The selected bed type does not match the file. Please confirm before starting the print.
fr: Le type de plateau sélectionné ne correspond pas au fichier. Veuillez confirmer avant de lancer l’impression.

en: The selected file
fr: Le fichier sélectionné

en: The selected file contains no geometry.
fr: Le fichier sélectionné ne contient aucune géométrie.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
fr: Le fichier sélectionné contient plusieurs zones disjointes. Cela n'est pas utilisable.

en: The selected object couldn't be split.
fr: L'objet sélectionné n'a pas pu être divisé.

en: The selected preset is null!
fr: Le préréglage sélectionné est invalide !

en: The selected preset: %s is not found.
fr: Le préréglage sélectionné : %s est introuvable.

en: The selected printer (%s) is incompatible with the chosen printer profile in the slicer (%s).
fr: L’imprimante sélectionnée (%s) est incompatible avec le profil d’imprimante choisi dans le logiciel de découpe (%s).

en: The selected printer is incompatible with the chosen printer presets.
fr: L’imprimante sélectionnée est incompatible avec les préréglages d’imprimante choisis.

en: The server is unable to respond. Please click the link below to check the server status.
fr: Le serveur n’est pas en mesure de répondre. Veuillez cliquer sur le lien ci-dessous pour vérifier l’état du serveur.

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
fr: La taille du fichier d'impression est trop importante. Ajustez la taille du fichier et réessayez.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
fr: Le mode vase en spirale ne fonctionne pas lorsqu'un objet contient plusieurs matériaux.

en: The start and end points which is from cutter area to garbage can.
fr: Les points de départ et d'arrivée qui se situent entre la zone de coupe et la goulotte d'évacuation.

en: The start position to print each part of outer wall
fr: La position de départ pour imprimer chaque partie de la paroi extérieure

en: The start, end or step is not valid value.
fr: Le début, la fin ou l’intervalle n’est pas une valeur valide.

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
fr: Le fichier fourni n'a pas pu être lu car il est vide

en: The target object contains only one part and can not be split.
fr: L'objet cible ne contient qu'une seule partie et ne peut pas être divisé.

en: The text cannot be written using the selected font. Please try choosing a different font.
fr: Le texte ne peut pas être écrit avec la police sélectionnée. Veuillez essayer de choisir une autre police.

en: The travel acceleration setting exceeds the printer's maximum travel acceleration (machine_max_acceleration_travel).
    Orca will automatically cap the travel acceleration speed to ensure it doesn't surpass the printer's capabilities.
    You can adjust the machine_max_acceleration_travel value in your printer's configuration to get higher speeds.
fr: Le réglage de l’accélération de déplacement dépasse l’accélération de déplacement maximale de l’imprimante (machine_max_acceleration_travel).
    Orca plafonnera automatiquement la vitesse d’accélération du déplacement pour s’assurer qu’elle ne dépasse pas les capacités de l’imprimante.
    Vous pouvez ajuster la valeur machine_max_acceleration_travel dans la configuration de votre imprimante pour obtenir des vitesses plus élevées.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
fr: Le type de la dernière partie pleine de l'objet ne doit pas être modifié.

en: The uploads are still ongoing
fr: Les téléversements sont toujours en cours

en: The vector has two elements: x and y coordinate of the point. Values in mm.
fr: Le vecteur a deux éléments : les coordonnées x et y du point. Valeurs en mm.

en: The vector has two elements: x and y dimension of the bounding box. Values in mm.
fr: Le vecteur a deux éléments : les dimensions x et y de la boîte de délimitation. Valeurs en mm.

en: The vendor can not be a number. Please re-enter.
fr: Le vendeur ne peut pas être un numéro. Veuillez le saisir à nouveau.

en: The version of Orca Slicer is too low and needs to be updated to the latest version before it can be used normally
fr: La version de OrcaSlicer est trop ancienne et doit être mise à jour vers la dernière version afin qu’il puisse être utilisé normalement

en: The volume of material to prime extruder on tower.
fr: Le volume de matériau pour amorcer l'extrudeur sur la tour.

en: The volume of the object is zero
fr: Le volume de l'objet est nul

en: The volume to be rammed before the toolchange.
fr: Volume à pilonner avant le changement d’outil.

en: The width of the interlocking structure beams.
fr: La largeur des poutres de la structure d’emboîtement.

en: The width within which to jitter. It's advised to be below outer wall line width
fr: La largeur à l'intérieur de laquelle jitter. Il est déconseillé d'être en dessous de la largeur de la ligne de la paroi extérieure

en: The wipe speed is determined by the speed of the current extrusion role.e.g. if a wipe action is executed immediately following an outer wall extrusion, the speed of the outer wall extrusion will be utilized for the wipe action.
fr: La vitesse d’essuyage est identique à la vitesse d’extrusion actuelle. Par exemple, si l’action d’essuyage est suivie d’une extrusion de paroi extérieure, la vitesse de la paroi extérieure sera utilisée pour cette action d’essuyage.

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
fr: La vitesse d’essuyage est déterminée par le paramètre de vitesse spécifié dans cette configuration. Si la valeur est exprimée en pourcentage (par exemple 80%), elle sera calculée en fonction du paramètre de vitesse de déplacement ci-dessus. La valeur par défaut de ce paramètre est 80%

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
fr: La tour de purge peut être utilisée pour nettoyer les résidus sur la buse et stabiliser la pression du caisson à l'intérieur de la buse afin d'éviter les défauts d'apparence lors de l'impression d'objets.

en: The z gap between the bottom support interface and object
fr: L'écart Z entre l'interface du support inférieur et l'objet

en: The z gap between the top support interface and object
fr: L'écart z entre l'interface de support supérieure et l'objet

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
fr: Il n'y a pas de filaments compatibles et la synchronisation n'est pas effectuée.

en: There are no tasks to be sent!
fr: Il n’y a pas de tâches à envoyer !

en: There are several IP addresses resolving to hostname %1%.
    Please select one that should be used.
fr: Il existe plusieurs adresses IP résolues par le nom d’hôte %1%.
    Veuillez en sélectionner une qui doit être utilisée.

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
fr: Il y a quelques filaments inconnus dans les association avec l'AMS. Veuillez vérifier s'il s'agit des filaments nécessaires. S'ils sont corrects, cliquez sur "Confirmer" pour lancer l'impression.

en: There are some unknown filaments mapped to generic preset. Please update Orca Slicer or restart Orca Slicer to check if there is an update to system presets.
fr: Il existe des filaments inconnus mappés sur un préréglage générique. Veuillez mettre à jour ou redémarrer Orca Slicer pour vérifier s'il existe une mise à jour des préréglages système.

en: There are warnings after slicing models:
fr: Il y a des avertissements après le découpage des modèles :

en: There is %d config exported. (Only non-system configs) | There are %d configs exported. (Only non-system configs)
fr[0]: Il y a %d configuration exportée. (Uniquement les configurations non système)
fr[1]: Il y a %d configurations exportées. (Uniquement les configurations non système)

en: There is %d config imported. (Only non-system and compatible configs) | There are %d configs imported. (Only non-system and compatible configs)
fr[0]: Il y a %d configuration importée. (Uniquement les configurations non système et compatibles)
fr[1]: Il y a %d configurations importées. (Uniquement les configurations non système et compatibles)

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to override the historical result?
fr: Il existe déjà un résultat d’étalonnage antérieur portant le même nom : %s. Un seul des résultats portant le même nom est sauvegardé. Êtes-vous sûr de vouloir remplacer le résultat antérieur ?

en: There is no device available to send printing.
fr: Il n’y a pas de périphérique disponible pour envoyer l’impression.

en: There may be escape characters in the custom printer vendor or model. Please delete and re-enter.
fr: Il peut y avoir des caractères d’échappement dans le fournisseur ou le modèle de l’imprimante personnalisée. Veuillez les supprimer et les saisir à nouveau.

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
fr: Il peut y avoir des caractères d’échappement dans l’entrée du fournisseur ou du numéro de série du filament. Veuillez les supprimer et les saisir à nouveau.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
fr: Un problème est survenu lors de la connexion à l'imprimante. Veuillez réessayer.

en: Thick external bridges
fr: Ponts extérieurs épais

en: Thick internal bridges
fr: Ponts internes épais

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
fr: Ce G-code est inséré à chaque changement de couche avant le levage du Z

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
fr: Ce G-code sera utilisé comme code pour la pause d'impression. Les utilisateurs peuvent insérer un G-code de pause dans la visionneuse de G-code

en: This G-code will be used as a custom code
fr: Ce G-code sera utilisé comme code personnalisé

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
fr: Ce fichier OBJ n'a pas pu être lu car il est vide.

en: This action is not revertible.
    Do you want to proceed?
fr: Cette action n’est pas réversible.
    Voulez-vous continuer ?

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate with solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.
fr: Cette action rompra une correspondance coupée.
    Après cela, la cohérence du modèle ne peut être garantie.
    
    Pour manipuler des pièces pleines ou des volumes négatifs, vous devez d'abord invalider les informations de coupe.

en: This calibration does not support the currently selected nozzle diameter
fr: Cette calibration ne prend pas en charge le diamètre de buse actuellement sélectionné

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analyzed and calculated automatically.
fr: Cela permet de contrôler la génération de bordure extérieur et/ou intérieur des modèles. Auto signifie que la largeur de bordure est analysée et calculée automatiquement.

en: This experimental setting uses G10 and G11 commands to have the firmware handle the retraction. This is only supported in recent Marlin.
fr: Ce paramètre expérimental utilise les commandes G10 et G11 pour que le firmware gère la rétraction. Ceci n’est pris en charge que dans une version de Marlin récente.

en: This factor affects the amount of material for bottom solid infill. 
    
    The actual bottom solid infill flow used is calculated by multiplying this value with the filament flow ratio, and if set, the object's flow ratio.
fr: Ce facteur affecte la quantité de matériau pour le remplissage solide du fond. 
    
    Le débit réel du remplissage solide inférieur utilisé est calculé en multipliant cette valeur par le rapport de débit du filament et, s’il est défini, par le rapport de débit de l’objet.

en: This factor affects the amount of material for scarf joints.
fr: Ce facteur influe sur la quantité de matériau pour les coutures en biseau.

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish. 
    
    The actual top surface flow used is calculated by multiplying this value with the filament flow ratio, and if set, the object's flow ratio.
fr: Ce facteur affecte la quantité de matériau pour le remplissage du massif supérieur. Vous pouvez le réduire légèrement pour obtenir une finition de surface lisse. 
    
    Le débit réel de la surface supérieure utilisé est calculé en multipliant cette valeur par le rapport de débit du filament et, s’il est défini, par le rapport de débit de l’objet.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
fr: Ce fichier contient plusieurs objets positionnés à différentes hauteurs.
    Au lieu de les considérer comme des objets multiples, le fichier 
    doit-il être chargé en tant qu'objet unique avec plusieurs parties ?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
fr: Ce G-code est inséré lors du changement de filament, y compris la commande T pour déclencher le changement d'outil

en: This gcode is inserted when the extrusion role is changed
fr: Ce G-code est inséré lorsque le rôle d’extrusion est modifié

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
fr: Cette partie G-code est insérée à chaque changement de couche après le levage du Z

en: This is a default preset.
fr: Il s’agit d’un préréglage par défaut.

en: This is a single extruder multi-material printer, diameters of all extruders will be set to the new value. Do you want to proceed?
fr: Il s’agit d’une imprimante mono extrudeur multimatériaux, les diamètres de tous les extrudeurs seront réglés sur la nouvelle valeur. Voulez-vous continuer ?

en: This is a system preset.
fr: Il s’agit d’un préréglage du système.

en: This is the newest version.
fr: Il s'agit de la version la plus récente.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
fr: Il s'agit du nombre de couches pleines de coque inférieure, y compris la couche de surface inférieure. Lorsque l'épaisseur calculée par cette valeur est plus fine que l'épaisseur de la coque inférieure, les couches de la coque inférieure seront augmentées

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
fr: Il s'agit du nombre de couches solides de la coque supérieure, y compris la couche de surface supérieure. Lorsque l'épaisseur calculée par cette valeur est plus fine que l'épaisseur de la coque supérieure, les couches de la coque supérieure seront augmentées

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
fr: Il s'agit de la vitesse pour différents degrés de surplomb. Les degrés de surplomb sont exprimés en pourcentage de la largeur de la ligne. 0 vitesse signifie qu'il n'y a pas de ralentissement pour la plage de degrés du surplomb et que la vitesse par défaut des périmètres est utilisée

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle.
fr: Ce type de machine ne peut contenir que %d résultats historiques par buse.

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle. This result will not be saved.
fr: Ce type de machine ne peut contenir que %d résultats historiques par buse. Ce résultat ne sera pas enregistré.

en: This machine type can only hold 16 history results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?
fr: Ce type de machine ne peut contenir que 16 résultats historiques par buse. Vous pouvez supprimer les résultats historiques existants, puis lancer l’étalonnage. Vous pouvez également poursuivre l’étalonnage, mais vous ne pouvez pas créer de nouveaux résultats historiques d’étalonnage. 
    Souhaitez-vous toujours poursuivre le calibrage ?

en: This model features text embossment on the top surface. For optimal results, it is advisable to set the 'One Wall Threshold(min_width_top_surface)' to 0 for the 'Only One Wall on Top Surfaces' to work best.
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
fr: Ce modèle présente un texte en relief sur la surface supérieure. Pour obtenir des résultats optimaux, il est conseillé de régler le "Seuil une paroi(min_width_top_surface)" sur 0 pour que l'option "Une seule paroi sur les surfaces supérieures" fonctionne au mieux.
    Oui - Modifier ces paramètres automatiquement
    Non - Ne pas modifier ces paramètres pour moi

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
fr: Cet objet sera utilisé pour purger la buse après un changement de filament afin d'économiser du filament et de réduire le temps d'impression. Les couleurs des objets seront mélangées en conséquence. Cela ne prendra effet que si la tour de purge est activée.

en: This only takes effect during printing
fr: Cela ne prend effet que pendant l'impression

en: This option can be changed later in preferences, under 'Load Behaviour'.
fr: Cette option peut être modifiée ultérieurement dans les préférences, sous « Comportement du chargement ».

en: This option can help reduce pillowing on top surfaces in heavily slanted or curved models.
    
    By default, small internal bridges are filtered out and the internal solid infill is printed directly over the sparse infill. This works well in most cases, speeding up printing without too much compromise on top surface quality. 
    
    However, in heavily slanted or curved models, especially where too low a sparse infill density is used, this may result in curling of the unsupported solid infill, causing pillowing.
    
    Enabling limited filtering or no filtering will print internal bridge layer over slightly unsupported internal solid infill. The options below control the sensitivity of the filtering, i.e. they control where internal bridges are created.
    
    1. Filter - enables this option. This is the default behavior and works well in most cases.
    
    2. Limited filtering - creates internal bridges on heavily slanted surfaces while avoiding unnecessary bridges. This works well for most difficult models.
    
    3. No filtering - creates internal bridges on every potential internal overhang. This option is useful for heavily slanted top surface models; however, in most cases, it creates too many unnecessary bridges.
fr: Cette option peut aider à réduire le gonflement des surfaces supérieures dans les modèles fortement inclinés ou courbés.
    
    Par défaut, les petits ponts internes sont filtrés et le remplissage solide interne est imprimé directement sur le remplissage peu dense. Cela fonctionne bien dans la plupart des cas, accélérant l'impression sans trop compromettre la qualité de la surface supérieure. 
    
    Cependant, dans les modèles fortement inclinés ou courbés, en particulier lorsqu'une densité de remplissage trop faible est utilisée, il peut en résulter un enroulement du remplissage solide non soutenu, ce qui provoque un effet de pilonnage.
    
    L’activation d’un filtrage limité ou l’absence de filtrage entraîne l’impression d’une couche de pont interne sur un remplissage solide interne légèrement non soutenu. Les options ci-dessous contrôlent la sensibilité du filtrage, c’est-à-dire qu’elles contrôlent l’endroit où les ponts internes sont créés.
    
    1. Filtre - active cette option. C’est le comportement par défaut et il fonctionne bien dans la plupart des cas.
    
    2. Filtrage limité - crée des ponts internes sur les surfaces fortement inclinées tout en évitant les ponts inutiles. Cette option fonctionne bien pour la plupart des modèles difficiles.
    
    3. Pas de filtrage - crée des ponts internes sur chaque surplomb interne potentiel. Cette option est utile pour les modèles à surface supérieure fortement inclinée ; cependant, dans la plupart des cas, elle crée trop de ponts inutiles.

en: This option causes the inner seams to be shifted backwards based on their depth, forming a zigzag pattern.
fr: Cette option entraîne le décalage des coutures intérieures vers l’arrière en fonction de leur profondeur, formant un motif en zigzag.

en: This option creates bridges for counterbore holes, allowing them to be printed without support. Available modes include:
    1. None: No bridge is created.
    2. Partially Bridged: Only a part of the unsupported area will be bridged.
    3. Sacrificial Layer: A full sacrificial bridge layer is created.
fr: Cette option crée des ponts pour les trous d'alésage, ce qui permet de les imprimer sans support. Les modes disponibles sont les suivants
    1. Aucun : Aucun pont n’est créé.
    2. Partiellement connecté : Seule une partie de la zone non prise en charge sera connectée.
    3. Couche sacrificielle : Une couche de pont sacrificielle complète est créée.

en: This option determines the additional distance by which the adaptive bed mesh area should be expanded in the XY directions.
fr: Cette option détermine la distance supplémentaire de laquelle le maillage du plateau adaptatif doit être étendu dans les directions XY.

en: This option determines the overhang threshold for the application of scarf joint seams. If the unsupported portion of the perimeter is less than this threshold, scarf joint seams will be applied. The default threshold is set at 40% of the external wall's width. Due to performance considerations, the degree of overhang is estimated.
fr: Cette option détermine le seuil de surplomb pour l’application des coutures en écharpe. Si la partie non soutenue du périmètre est inférieure à ce seuil, des coutures en biseau seront appliquées. Le seuil par défaut est fixé à 40 % de la largeur de la paroi extérieure. Pour des raisons de performance, le degré de surplomb est estimé.

en: This option enables the generation of an extra bridge layer over internal and/or external bridges.
    
    Extra bridge layers help improve bridge appearance and reliability, as the solid infill is better supported. This is especially useful in fast printers, where the bridge and solid infill speeds vary greatly. The extra bridge layer results in reduced pillowing on top surfaces, as well as reduced separation of the external bridge layer from its surrounding perimeters.
    
    It is generally recommended to set this to at least 'External bridge only', unless specific issues with the sliced model are found.
    
    Options:
    1. Disabled - does not generate second bridge layers. This is the default and is set for compatibility purposes.
    2. External bridge only - generates second bridge layers for external-facing bridges only. Please note that small bridges that are shorter or narrower than the set number of perimeters will be skipped as they would not benefit from a second bridge layer. If generated, the second bridge layer will be extruded parallel to the first bridge layer to reinforce the bridge strength.
    3. Internal bridge only - generates second bridge layers for internal bridges over sparse infill only. Please note that the internal bridges count towards the top shell layer count of your model. The second internal bridge layer will be extruded as close to perpendicular to the first as possible. If multiple regions in the same island, with varying bridge angles are present, the last region of that island will be selected as the angle reference.
    4. Apply to all - generates second bridge layers for both internal and external-facing bridges
fr: Cette option permet de générer une couche de bridge supplémentaire sur les bridges internes et/ou externes.
    
    Les couches de pont supplémentaires permettent d'améliorer l'apparence et la fiabilité du pont, car le remplissage solide est mieux supporté. Ceci est particulièrement utile pour les imprimantes rapides, où les vitesses du pont et du remplissage varient considérablement. La couche de pont supplémentaire permet de réduire la formation de bourrelets sur les surfaces supérieures, ainsi que la séparation de la couche de pont externe de ses périmètres environnants.
    
    Il est généralement recommandé de régler ce paramètre au moins sur « Pont externe uniquement », à moins que des problèmes spécifiques ne soient constatés avec le modèle découpé.
    
    Options possibles :
    1. Désactivé - ne génère pas de deuxième couche de pont. Il s'agit de la valeur par défaut, définie à des fins de compatibilité.
    2. Pont externe uniquement - génère des couches de deuxième pont pour les ponts faisant face à l’extérieur uniquement. Veuillez noter que les petits ponts qui sont plus courts ou plus étroits que le nombre de périmètres défini seront ignorés car ils ne bénéficieront pas d’une deuxième couche de pont. Si elle est générée, la deuxième couche de bridge sera extrudée parallèlement à la première couche de bridge afin de renforcer la solidité du bridge.
    3. Pont interne uniquement - génère des couches de deuxième pont pour les ponts internes sur un remplissage peu dense uniquement. Veuillez noter que les ponts internes sont comptabilisés dans le nombre de couches de la coque supérieure de votre modèle. La deuxième couche de pont interne sera extrudée aussi près que possible de la perpendiculaire à la première. Si plusieurs régions d’un même îlot présentent des angles de pont différents, la dernière région de cet îlot sera sélectionnée comme référence d’angle.
    4. Appliquer à tous - génère les deuxièmes couches de bridge pour les bridges internes et externes.

en: This option is enabled if machine support controlling chamber temperature
    G-code command: M141 S(0-255)
fr: Activez cette option si la machine prend en charge le contrôle de la température du caisson
    Commande de G-code : M141 S(0-255)

en: This option sets the max point for the allowed bed mesh area. Due to the probe's XY offset, most printers are unable to probe the entire bed. To ensure the probe point does not go outside the bed area, the minimum and maximum points of the bed mesh should be set appropriately. OrcaSlicer ensures that adaptive_bed_mesh_min/adaptive_bed_mesh_max values do not exceed these min/max points. This information can usually be obtained from your printer manufacturer. The default setting is (99999, 99999), which means there are no limits, thus allowing probing across the entire bed.
fr: Cette option définit le point maximum de la zone de maillage du plateau autorisée. En raison du décalage XY de la sonde, la plupart des imprimantes ne sont pas en mesure de sonder l’ensemble du plateau. Pour s’assurer que le point de palpage ne sort pas de la zone du plateau, les points minimum et maximum du maillage du lit doivent être définis de manière appropriée. OrcaSlicer veille à ce que les valeurs adaptive_bed_mesh_min/adaptive_bed_mesh_max ne dépassent pas ces points min/max. Ces informations peuvent généralement être obtenues auprès du fabricant de votre imprimante. Le réglage par défaut est (99999, 99999), ce qui signifie qu’il n’y a pas de limites, autorisant ainsi le palpage sur l’ensemble du plateau.

en: This option sets the min point for the allowed bed mesh area. Due to the probe's XY offset, most printers are unable to probe the entire bed. To ensure the probe point does not go outside the bed area, the minimum and maximum points of the bed mesh should be set appropriately. OrcaSlicer ensures that adaptive_bed_mesh_min/adaptive_bed_mesh_max values do not exceed these min/max points. This information can usually be obtained from your printer manufacturer. The default setting is (-99999, -99999), which means there are no limits, thus allowing probing across the entire bed.
fr: Cette option définit le point minimum de la zone de maillage du plateau autorisée. En raison du décalage XY de la sonde, la plupart des imprimantes ne sont pas en mesure de sonder l’ensemble du plateau. Pour s’assurer que le point de palpage ne sort pas de la zone du plateau, les points minimum et maximum du maillage du lit doivent être définis de manière appropriée. OrcaSlicer veille à ce que les valeurs adaptive_bed_mesh_min/adaptive_bed_mesh_max ne dépassent pas ces points min/max. Ces informations peuvent généralement être obtenues auprès du fabricant de votre imprimante. Le paramètre par défaut est (-99999, -99999), ce qui signifie qu’il n’y a pas de limites, autorisant ainsi le palpage sur l’ensemble du plateau.

en: This option sets the preferred distance between probe points (grid size) for the X and Y directions, with the default being 50mm for both X and Y.
fr: Cette option définit la distance préférée entre les points de mesure (taille de la grille) pour les directions X et Y, la valeur par défaut étant de 50 mm pour les deux directions.

en: This option sets the printing speed for scarf joints. It is recommended to print scarf joints at a slow speed (less than 100 mm/s).  It's also advisable to enable 'Extrusion rate smoothing' if the set speed varies significantly from the speed of the outer or inner walls. If the speed specified here is higher than the speed of the outer or inner walls, the printer will default to the slower of the two speeds. When specified as a percentage (e.g., 80%), the speed is calculated based on the respective outer or inner wall speed. The default value is set to 100%.
fr: Cette option définit la vitesse d’impression des coutures en biseau. Il est recommandé d’imprimer les coutures en biseau à une vitesse lente (moins de 100 mm/s).  Il est également conseillé d’activer l’option « Lissage de la vitesse d’extrusion » si la vitesse définie varie de manière significative par rapport à la vitesse des parois extérieures ou intérieures. Si la vitesse spécifiée ici est supérieure à la vitesse des parois extérieures ou intérieures, l’imprimante prendra par défaut la plus lente des deux vitesses. Lorsqu’elle est spécifiée sous forme de pourcentage (par exemple, 80 %), la vitesse est calculée sur la base de la vitesse de la paroi extérieure ou intérieure. La valeur par défaut est fixée à 100 %.

en: This option sets the threshold angle for applying a conditional scarf joint seam.
    If the maximum angle within the perimeter loop exceeds this value (indicating the absence of sharp corners), a scarf joint seam will be used. The default value is 155°.
fr: Cette option définit l’angle seuil pour l’application d’une couture en biseau conditionnelle.
    Si l’angle maximal à l’intérieur de la boucle périmétrique dépasse cette valeur (indiquant l’absence d’angles vifs), une couture en biseau sera utilisée. La valeur par défaut est de 155°.

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used by default.
fr: Cette option détectera automatiquement la zone de remplissage plein interne étroite. S'il est activé, un motif concentrique sera utilisé pour la zone afin d'accélérer l'impression. Sinon, le motif rectiligne est utilisé par défaut.

en: This option will drop the temperature of the inactive extruders to prevent oozing.
fr: Cette option permet d’abaisser la température des extrudeurs inactifs afin d’éviter le suintement.

en: This parameter smooths out sudden extrusion rate changes that happen when the printer transitions from printing a high flow (high speed/larger width) extrusion to a lower flow (lower speed/smaller width) extrusion and vice versa.
    
    It defines the maximum rate by which the extruded volumetric flow in mm3/sec can change over time. Higher values mean higher extrusion rate changes are allowed, resulting in faster speed transitions.
    
    A value of 0 disables the feature. 
    
    For a high speed, high flow direct drive printer (like the Bambu lab or Voron) this value is usually not needed. However it can provide some marginal benefit in certain cases where feature speeds vary greatly. For example, when there are aggressive slowdowns due to overhangs. In these cases a high value of around 300-350mm3/s2 is recommended as this allows for just enough smoothing to assist pressure advance achieve a smoother flow transition.
    
    For slower printers without pressure advance, the value should be set much lower. A value of 10-15mm3/s2 is a good starting point for direct drive extruders and 5-10mm3/s2 for Bowden style. 
    
    This feature is known as Pressure Equalizer in Prusa slicer.
    
    Note: this parameter disables arc fitting.
fr: Ce paramètre atténue les changements soudains du taux d’extrusion qui se produisent lorsque l’imprimante passe d’une impression à haut débit (vitesse élevée / largeur de ligne plus grande) à une extrusion à débit plus faible (vitesse plus faible / largeur de ligne plus petite) et vice versa.
    
    Il définit le taux maximum auquel le débit volumétrique extrudé en mm3/sec peut varier dans le temps. Des valeurs plus élevées signifient que des changements du taux d’extrusion plus élevés sont autorisés, ce qui entraîne des transitions de vitesse plus rapides.
    
    Une valeur de 0 désactive la fonctionnalité.
    
    Pour une imprimante direct drive à grande vitesse et à haut débit (comme BambuLab ou Voron), cette valeur n’est généralement pas nécessaire. Cependant, cela peut apporter un avantage marginal dans certains cas où les vitesses varient considérablement. Par exemple, en cas de ralentissements agressifs dus à des surplombs. Dans ces cas, une valeur élevée d’environ 300-350 mm3/s2 est recommandée car elle permet un lissage juste suffisant pour aider l’augmentation de la pression pour obtenir une transition de débit plus douce.
    
    Pour les imprimantes plus lentes sans fonction de pressure advance, la valeur doit être réglée beaucoup plus bas. Une valeur de 10-15 mm3/s2 est un bon point de départ en direct drive et de 5-10 mm3/s2 en Bowden.
    
    Cette fonctionnalité est connue sous le nom de Pressure Equalizer dans Prusa Slicer.
    
    Remarque : ce paramètre désactive la fonction Arc.

en: This part cooling fan speed is applied when printing support interfaces. Setting this parameter to a higher than regular speed  reduces the layer binding strength between supports and the supported part, making them easier to separate.
    Set to -1 to disable it.
    This setting is overridden by disable_fan_first_layers.
fr: La vitesse du ventilateur de refroidissement des pièces est appliquée lors de l’impression des interfaces de support. Le réglage de ce paramètre à une vitesse supérieure à la vitesse normale réduit la force de liaison de la couche entre les supports et la pièce supportée, ce qui les rend plus faciles à séparer.
    La valeur -1 permet de désactiver ce paramètre.
    Ce paramètre est remplacé par disable_fan_first_layers.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
fr: Cette plaque est verrouillée,
    nous ne pouvons pas faire d'auto-arrangement sur cette plaque.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
fr: Cette plaque est verrouillée, on ne peut pas faire d'auto-orientation sur cette plaque.

en: This printer does not support printing all plates
fr: Cette imprimante ne prend pas en charge l'impression de toutes les plaques

en: This separate setting will affect the speed of perimeters having radius <= small_perimeter_threshold (usually holes). If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated on the outer wall speed setting above. Set to zero for auto.
fr: Ce paramètre séparé affectera la vitesse des périmètres ayant un rayon <= petite longueur de périmètre (généralement des trous). S’il est exprimé en pourcentage (par exemple : 80%), il sera calculé sur la vitesse de la paroi extérieure ci-dessus. Mettre à zéro pour automatique.

en: This sets the threshold for small perimeter length. Default threshold is 0mm
fr: Cela définit le seuil pour une petite longueur de périmètre. Le seuil par défaut est de 0 mm

en: This setting adds an extra wall to every other layer. This way the infill gets wedged vertically between the walls, resulting in stronger prints. 
    
    When this option is enabled, the ensure vertical shell thickness option needs to be disabled. 
    
    Using lightning infill together with this option is not recommended as there is limited infill to anchor the extra perimeters to.
fr: Ce paramètre ajoute une paroi supplémentaire à chaque couche. De cette manière, le remplissage est coincé verticalement entre les parois, ce qui permet d’obtenir des impressions plus solides. 
    
    Lorsque cette option est activée, l’option « assurer l’épaisseur verticale de la coque » doit être désactivée. 
    
    Il n’est pas recommandé d’utiliser le remplissage par éclairs avec cette option, car il y a peu de remplissage pour ancrer les périmètres supplémentaires.

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
fr: Ce paramètre détermine la distance entre les nœuds de support arborescents voisins.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
fr: Ce paramètre détermine le diamètre initial des nœuds de support.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
fr: Ce paramètre détermine l'angle des surplombs maximum que les branches du support arborescent peuvent faire. Si l'angle est augmenté, les branches peuvent être imprimées plus horizontalement, ce qui leur permet d'aller plus loin.

en: This setting is only used for model size tunning with small value in some cases.
    For example, when model size has small error and hard to be assembled.
    For large size tuning, please use model scale function.
    
    The value will be reset to 0.
fr: Ce paramètre n'est utilisé que pour le réglage de la taille du modèle avec une petite valeur dans certains cas. Par exemple, lorsque la taille du modèle présente une petite erreur et est difficile à assembler. Pour un réglage de grande taille, veuillez utiliser la fonction d'échelle de modèle. La valeur sera remise à 0.

en: This setting specifies the count of support walls in the range of [0,2]. 0 means auto.
fr: Ce paramètre spécifie le nombre de parois de support dans l’intervalle [0,2]. 0 signifie auto.

en: This setting specifies whether to add infill inside large hollows of tree support
fr: Ce paramètre spécifie s'il faut ajouter un remplissage à l'intérieur des grands creux du support arborescent

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
fr: Ce paramètre correspond au volume de filament qui peut être fondu et extrudé par seconde. La vitesse d'impression sera limitée par la vitesse volumétrique maximale en cas de réglage de vitesse déraisonnablement trop élevé. Cette valeur ne peut pas être nulle

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
fr: Ce logiciel utilise des composants open source dont les droits d'auteur et autres droits de propriété appartiennent à leurs propriétaires respectifs

en: This stops the transmission of data to Bambu's cloud services. Users who don't use BBL machines or use LAN mode only can safely turn on this function.
fr: Cette fonction interrompt la transmission des données vers les services en ligne de Bambu. Les utilisateurs qui n’utilisent pas de machines BBL ou qui utilisent uniquement le mode LAN peuvent activer cette fonction en toute sécurité.

en: This string is edited by RammingDialog and contains ramming specific parameters.
fr: Cette chaîne est éditée par RammingDialog et contient des paramètres spécifiques au pilonnage.

en: This value governs the thickness of the internal bridge layer. This is the first layer over sparse infill. Decrease this value slightly (for example 0.9) to improve surface quality over sparse infill.
    
    The actual internal bridge flow used is calculated by multiplying this value with the bridge flow ratio, the filament flow ratio, and if set, the object's flow ratio.
fr: Cette valeur détermine l’épaisseur de la couche de pont interne. Il s’agit de la première couche au-dessus d’un remplissage peu dense. Diminuez légèrement cette valeur (par exemple 0,9) pour améliorer la qualité de la surface sur un remplissage peu dense.
    
    Le débit du pont interne utilisé est calculé en multipliant cette valeur par le rapport de débit du pont, le rapport de débit du filament et, s’il est défini, le rapport de débit de l’objet.

en: This value will be added (or subtracted) from all the Z coordinates in the output G-code. It is used to compensate for bad Z endstop position: for example, if your endstop zero actually leaves the nozzle 0.3mm far from the print bed, set this to -0.3 (or fix your endstop).
fr: Cette valeur sera ajoutée (ou soustraite) de toutes les coordonnées Z dans le G-code de sortie. Il est utilisé pour compenser une mauvaise position de la butée Z : par exemple, si votre zéro de butée laisse réellement la buse à 0,3 mm du plateau, réglez-le sur -0,3 (ou corrigez votre butée).

en: This vector saves required volumes to change from/to each tool used on the wipe tower. These values are used to simplify creation of the full purging volumes below.
fr: Ce vecteur enregistre les volumes requis pour passer de/vers chaque outil utilisé sur la tour d’essuyage. Ces valeurs sont utilisées pour simplifier la création des volumes de purge complets ci-dessous.

en: Threshold angle
fr: Angle de seuil

en: Threshold overlap
fr: Chevauchement du seuil

en: Time
fr: Durée

en: Time Estimation
fr: Estimation de temps

en: Time cost
fr: Coût horaire

en: Time lapse G-code
fr: G-code de Timelapse

en: Time taken to switch tools. It's usually applicable for tool changers or multi-tool machines. For single-extruder multi-material machines, it's typically 0. For statistics only
fr: Durée nécessaire pour changer d’outil. Il s’applique généralement aux changeurs d’outils ou aux machines multi-outils. Pour les machines multi-matériaux mono-extrudeuses, il est généralement égal à 0. Pour les statistiques uniquement

en: Time to load new filament when switch filament. It's usually applicable for single-extruder multi-material machines. For tool changers or multi-tool machines, it's typically 0. For statistics only
fr: Temps nécessaire pour charger un nouveau filament lors d’un changement de filament. Ce paramètre s’applique généralement aux machines multi-matériaux à un seul extrudeur. La valeur est généralement de 0 pour les changeurs d’outils ou les machines multi-outils. Pour les statistiques uniquement

en: Time to unload old filament when switch filament. It's usually applicable for single-extruder multi-material machines. For tool changers or multi-tool machines, it's typically 0. For statistics only
fr: Temps nécessaire pour décharger l’ancien filament lors du changement de filament. Ce paramètre s’applique généralement aux machines multi-matériaux à un seul extrudeur. Pour les changeurs d’outils ou les machines multi-outils, il est généralement égal à 0. Pour les statistiques uniquement

en: Time to wait after the filament is unloaded. May help to get reliable toolchanges with flexible materials that may need more time to shrink to original dimensions.
fr: Délai une fois le filament déchargé. Peut aider à obtenir des changements d’outils fiables avec des matériaux flexibles qui peuvent nécessiter plus de temps pour revenir aux dimensions d’origine.

en: Time-lapse
fr: Timelapse

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
fr: Timelapse
    Saviez-vous que vous pouvez générer une vidéo en timelapse à chaque impression ?

en: Timelapse is not supported because Print sequence is set to "By object".
fr: La fonction Timelapse n'est pas prise en charge car la séquence d'impression est réglée sur "Par objet".

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Timestamps
fr: Horodatages

en: Tiny / Wide glyphs
fr: Glyphes minuscules / larges

en: Tip Diameter
fr: Diamètre de la pointe

en: Tips
fr: Astuces

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = Bambu, Family = Basic, Matte)
fr: Conseils pour le matériau de calibration :
    - Matériaux pouvant partager la même température du plateau
    - Différentes marques et familles de filaments (Marque = Bambu, Famille = Basique, Mat)

en: Tips:
fr: Astuces:

en: Title
fr: Titre

en: To
fr: À

en: To Volumetric Speed
fr: Vers la vitesse volumétrique

en: To do that please specify a new name for the preset.
fr: Pour ce faire, veuillez spécifier un nouveau nom pour le préréglage.

en: To k Value
fr: À la valeur K

en: To minimize the visibility of the seam in a closed loop extrusion, a small inward movement is executed before the extruder leaves the loop.
fr: Pour minimiser la visibilité de la couture dans une extrusion en boucle fermée, un petit mouvement vers l’intérieur est exécuté avant que la buse ne quitte la boucle.

en: To minimize visibility of potential overextrusion at the start of an external perimeter when printing with Outer/Inner or Inner/Outer/Inner wall print order, the de-retraction is performed slightly on the inside from the start of the external perimeter. That way any potential over extrusion is hidden from the outside surface. 
    
    This is useful when printing with Outer/Inner or Inner/Outer/Inner wall print order as in these modes it is more likely an external perimeter is printed immediately after a de-retraction move.
fr: Pour minimiser la visibilité d’une éventuelle surextrusion au début d’un périmètre extérieur lors de l’impression avec l’ordre d’impression de paroi extérieure/intérieure ou intérieure/extérieure/intérieure, la dérétraction est effectuée légèrement sur l’intérieur à partir du début du périmètre extérieur. De cette manière, toute sur-extrusion potentielle est cachée de la surface extérieure. 
    
    Ceci est utile lors de l’impression avec l’ordre d’impression de la paroi extérieure/intérieure ou intérieure/extérieure/intérieure, car dans ces modes, il est plus probable qu’un périmètre extérieur soit imprimé immédiatement après un mouvement de dérétraction.

en: To objects
fr: Vers les objets

en: To parts
fr: Vers les parties

en: To reduce the waiting time after tool change, Orca can preheat the next tool while the current tool is still in use. This setting specifies the time in seconds to preheat the next tool. Orca will insert a M104 command to preheat the tool in advance.
fr: Pour réduire le temps d’attente après un changement d’outil, Orca peut préchauffer l’outil suivant pendant que l’outil actuel est encore en cours d’utilisation. Ce paramètre spécifie le temps en secondes pour préchauffer l’outil suivant. Orca insère une commande M104 pour préchauffer l’outil à l’avance.

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
fr: Pour enregistrer la correspondance coupée, vous pouvez supprimer tous les connecteurs de tous les objets associés.

en: To use a custom CA file, please import your CA file into Certificate Store / Keychain.
fr: Pour utiliser un certificat personnalisé, veuillez importer votre fichier dans magasin de certificats / trousseau.

en: Toggle Wireframe
fr: Activer Maillage

en: Tolerance
fr: Tolérance

en: Too large elephant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
fr: Une trop grande compensation de la patte d'éléphant est déraisonnable. Si vous avez vraiment un effet de patte d'éléphant important, veuillez vérifier d'autres paramètres. Par exemple, si la température du plateau est trop élevée. La valeur sera remise à 0.

en: Too large line width
fr: Largeur de ligne trop grande

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
fr: Espacement de lissage trop petit. Réinitialiser à 0.1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
fr: Hauteur de couche trop petite. Réinitialiser à 0,2

en: Too small line width
fr: Largeur de ligne trop petite

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
fr: Vitesse volumétrique maximale trop faible.
    La valeur a été réinitialisée à 0,5

en: Too small, enlarged font height inside text input.
fr: La hauteur de la police est trop petite et trop grande dans la saisie de texte.

en: Too tall, diminished font height inside text input.
fr: Hauteur de police trop élevée, diminuée dans la saisie de texte.

en: Tool
fr: Outil

en: Tool Move
fr: Déplacement d'outil

en: Tool Rotate
fr: Rotation de l'outil

en: Tool Volume
fr: Volume d’outil

en: Tool change time
fr: Délais nécessaire au changement d’outil

en: Tool type
fr: Type d'outil

en: ToolChange
fr: Changement d'outil

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Toolchange parameters with multi extruder MM printers
fr: Paramètres de changement d'outil pour les imprimantes MM à extrudeurs multiples

en: Toolchange parameters with single extruder MM printers
fr: Paramètres de changement d'outil avec les imprimantes MM à extrudeur unique

en: Top
fr: Haut

en: Top Minimum Shell Thickness
fr: Épaisseur minimale de la coque supérieure

en: Top Only
fr: Supérieures

en: Top Solid Layers
fr: Couches pleines supérieures

en: Top View
fr: Vue du Dessus

en: Top Z distance
fr: Distance Z supérieure

en: Top and Bottom
fr: Supérieures et Inférieures

en: Top and bottom surfaces
fr: Surfaces supérieure et inférieure

en: Top interface layers
fr: Couches d'interface supérieures

en: Top interface spacing
fr: Espacement de l'interface supérieure

en: Top shell layers
fr: Couches supérieures de la coque

en: Top shell thickness
fr: Épaisseur de la coque supérieure

en: Top solid infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding and to minimize the appearance of pinholes where the top infill meets the walls. A value of 25-30% is a good starting point, minimizing the appearance of pinholes. The percentage value is relative to line width of sparse infill
fr: La zone de remplissage solide supérieure est légèrement élargie pour chevaucher la paroi afin d’améliorer l’adhérence et de minimiser l’apparition de trous d’épingle à l’endroit où le remplissage supérieur rencontre les parois. Une valeur de 25-30% est un bon point de départ, minimisant l’apparition de trous d’épingle. La valeur en pourcentage est relative à la largeur de ligne du remplissage

en: Top solid layers
fr: Couches solides supérieures

en: Top surface
fr: Surface supérieure

en: Top surface flow ratio
fr: Ratio du débit des surfaces supérieures

en: Top surface pattern
fr: Motif de surface supérieure

en: Top surfaces
fr: Surfaces supérieures

en: Top-right corner of first layer bounding box
fr: Coin supérieur droit de la boîte de délimitation de la première couche

en: Top-right corner of print bed bounding box
fr: Coin supérieur droit de la boîte de délimitation du plateau d’impression

en: Top/Bottom solid infill/wall overlap
fr: Chevauchement du remplissage ou de la paroi supérieur(e)/inférieur(e)

en: Top/bottom shells
fr: Coques supérieures/inférieures

en: Topmost surface
fr: Surface la plus élevée

en: Torus
fr: Tore

en: Total Estimation
fr: Estimation totale

en: Total Filament
fr: Filament total

en: Total Volume:
fr: Volume total:

en: Total cost
fr: Coût total

en: Total filament volume extruded per extruder during the entire print.
fr: Volume total de filament extrudé par extrudeur pendant toute la durée de l’impression.

en: Total layer count
fr: Nombre total de couches

en: Total number of extruders, regardless of whether they are used in the current print.
fr: Nombre total d’extrudeurs, qu’ils soient ou non utilisées dans l’impression en cours.

en: Total number of object instances in the print, summed over all objects.
fr: Nombre total d’instances d’objets dans l’impression, additionné à tous les objets.

en: Total number of objects in the print.
fr: Nombre total d’objets dans l’impression.

en: Total rammed volume
fr: Volume total de pilonnage

en: Total ramming time
fr: Durée totale de pilonnage

en: Total time
fr: Durée totale

en: Total toolchanges
fr: Nombre total de changements d’outils

en: Total volume
fr: Volume total

en: Total volume of filament used during the entire print.
fr: Volume total de filament utilisé pendant toute la durée de l’impression.

en: Total weight
fr: Poids total

en: Total weight of the print. Calculated from filament_density value in Filament Settings.
fr: Poids total de l’impression. Calculé à partir de la valeur filament_density dans Filament Settings.

en: Touchpad
fr: Pavé tactile

en: Tower
fr: Tour

en: Traditional
fr: Traditionnel

en: Transfer
fr: Transférer

en: Transfer or discard changes
fr: Ignorer ou conserver les modifications

en: Transfer the selected options from left preset to the right.
    Note: New modified presets will be selected in settings tabs after close this dialog.
fr: Transférer les options sélectionnées du préréglage de gauche vers celui de droite.
    Remarque : Les nouveaux préréglages modifiés seront sélectionnés dans les onglets de réglage après la fermeture de cette boîte de dialogue.

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
fr: Transférez les options sélectionnées vers le préréglage nouvellement sélectionné "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
fr: Transférez les options sélectionnées vers le préréglage nouvellement sélectionné.

en: Transfer values from left to right
fr: Transférer les valeurs de gauche à droite

en: Translate
fr: Traduire

en: Travel
fr: Déplacement

en: Travel distance threshold
fr: Seuil de distance parcourue

en: Travel speed
fr: Vitesse de déplacement

en: Travel speed of initial layer
fr: Vitesse de déplacement de la couche initiale

en: Traveling angle
fr: Angle de déplacement

en: Traveling angle for Slope and Spiral Z hop type. Setting it to 90° results in Normal Lift
fr: Angle de déplacement pour les sauts en Z en pente et en spirale. En le réglant sur 90°, on obtient une levée normale

en: Tree (auto)
fr: Arbre (auto)

en: Tree (manual)
fr: Arbre (manuel)

en: Tree Hybrid
fr: Arborescent Hybride

en: Tree Slim
fr: Arborescent Fin

en: Tree Strong
fr: Arborescent Fort

en: Tree support branch angle
fr: Angle de branche support arborescent

en: Tree support branch diameter
fr: Diamètre de branche de support arborescent

en: Tree support branch distance
fr: Distance de branche de support arborescent

en: Tree support brim width
fr: Largeur de bordure du support arborescent

en: Tree support with infill
fr: Support arborescent avec remplissage

en: Tree supports
fr: Supports arborescents

en: Tri-hexagon
fr: Tri-hexagone

en: Triangles: %1%
fr: Triangles : %1%

en: Tutorial
fr: Didacticiel

en: Type of the printer
fr: Type de l’imprimante

en: Type:
fr: Type :

en: Unable to calibrate: maybe because the set calibration value range is too large, or the step is too small
fr: Impossible de calibrer : il est possible que la plage de valeurs de calibrage définie est trop grande ou que l’intervalle est trop petit

en: Unable to load shaders:
    %s
fr: Impossible de charger les shaders : %s

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. Only positive parts will be exported.
fr: Impossible d'effectuer une opération booléenne sur les maillages du modèle. Seules les parties positives seront exportées.

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. Only positive parts will be kept. You may fix the meshes and try again.
fr: Impossible d’effectuer une opération booléenne sur les mailles du modèle. Seules les parties positives seront conservées. Vous pouvez corriger les mailles et réessayer.

en: Unable to perform boolean operation on selected parts
fr: Impossible d’effectuer une opération booléenne sur les pièces sélectionnées

en: Unable to reload:
fr: Impossible de recharger :

en: Unable to replace with more than one volume
fr: Impossible de remplacer par plus d’un volume

en: Undefine
fr: Non défini

en: Undefined
fr: Non défini

en: Undefined fill type
fr: Type de remplissage non défini

en: Undefined stroke type
fr: Type de trait non défini

en: Underflow
fr: Soupassement

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo boldness
fr: Annuler la mise en gras

en: Undo integration failed.
fr: L'annulation de l'intégration a échoué.

en: Undo integration was successful.
fr: Annuler l'intégration a réussi.

en: Undo letter's skew
fr: Annuler l’inclinaison de la lettre

en: Undo rotation
fr: Annuler la rotation

en: Undo translation
fr: Annuler la traduction

en: Union
fr: Fusion

en: Units
fr: Unités

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown Error.
fr: Erreur inconnue.

en: Unknown Failure
fr: Erreur inconnue

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown error occurred
fr: Une erreur inconnue s’est produite

en: Unknown error occurred during exporting G-code.
fr: Une erreur inconnue s’est produite lors de l’exportation du G-code.

en: Unknown error when export G-code.
fr: Erreur inconnue lors de l'exportation du G-code.

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
fr: Format de fichier inconnu : le fichier d'entrée doit porter l'extension .3mf, .zip ou .amf.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
fr: Format de fichier inconnu : le fichier d'entrée doit porter l'extension .stl, .obj ou .amf (.xml).

en: Unknown filename
fr: Nom de fichier inconnu

en: Unload
fr: Décharger

en: Unloading speed
fr: Vitesse de déchargement

en: Unloading speed at the start
fr: Vitesse de déchargement au démarrage

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Unlock current plate
fr: Déverrouiller le plateau actuel

en: Unlock the text's rotation when moving text along the object's surface.
fr: Déverrouille la rotation du texte lorsqu’il est déplacé le long de la surface de l’objet.

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
fr: Zone non imprimable dans le plan XY. Par exemple, les imprimantes de la série X1 utilisent le coin avant gauche pour couper le filament lors du changement de filament. La zone est exprimée sous forme de polygone par des points au format suivant : "XxY, XxY,... "

en: Unretract
fr: Annuler le retrait

en: Unsaved Changes
fr: Modifications non enregistrées

en: Unset bold
fr: Enlever le gars

en: Unset italic
fr: Enlever l’italique

en: Unsupported OpenGL version
fr: Version d'OpenGL non supportée

en: Untitled
fr: Sans titre

en: UpToDate
fr: À jour

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update built-in Presets automatically.
fr: Mettre à jour automatiquement les préréglages intégrés.

en: Update failed.
fr: Mise à jour a échoué.

en: Update firmware
fr: Mise à jour du firmware

en: Update remaining capacity
fr: Mettre à jour la capacité restante

en: Update successful.
fr: Mise à jour réussie.

en: Update the configs values of 3mf to latest.
fr: Mettez à jour les valeurs de configuration 3mf à la version la plus récente.

en: Update your Orca Slicer could enable all functionality in the 3mf file.
fr: La mise à jour d’OrcaSlicer permet d’activer toutes les fonctionnalités du fichier 3mf.

en: Updating
fr: Mise à jour

en: Updating failed
fr: La mise à jour a échoué

en: Updating successful
fr: Mise à jour réussie

en: Upgrading
fr: Mise à jour

en: Upload
fr: Envoyer

en: Upload Models
fr: Téléverser les Modèles

en: Upload Pictures
fr: Envoyer des images

en: Upload and Print
fr: Envoyer & Imprimer

en: Upload failed
fr: Échec de l’envoi

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
fr: Le nom du fichier envoyé ne se termine pas par "%s". Souhaitez-vous continuer ?

en: Upload has failed. There is no suitable storage found at %1%.
fr: Le téléchargement a échoué. Aucun espace de stockage approprié n’a été trouvé à %1%.

en: Upload not enabled on FlashAir card.
fr: Le téléchargement n’est pas activé sur la carte FlashAir.

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
fr: Le délai de téléversement de la tâche a expiré. Vérifiez l'état du réseau et réessayez.

en: Upload to Printer Host with the following filename:
fr: Envoyer vers l’imprimante avec le nom de fichier suivant :

en: Upload to storage
fr: Envoyer vers le stockage

en: Uploading
fr: Téléversement

en: Uploading 3mf
fr: Téléversement 3mf

en: Upper part
fr: Partie supérieure

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
fr: Utilisez « Pair-impair » pour les modèles d'avion 3DLabPrint. Utilisez « Fermer les trous » pour fermer tous les trous du modèle.

en: Use 3rd-party print host
fr: Utiliser un hôte d’impression tiers

en: Use AMS
fr: Utiliser l’AMS

en: Use External Spool
fr: Utiliser la bobine externe

en: Use Orthogonal View
fr: Utiliser la vue orthogonale

en: Use Perspective View
fr: Utiliser la vue en perspective

en: Use beam interlocking
fr: Utiliser l’emboîtement des poutres

en: Use firmware retraction
fr: Utiliser la rétraction firmware

en: Use forward slashes ( / ) as a directory separator if needed.
fr: Utilisez des barres obliques ( / ) comme séparateur de répertoire si nécessaire.

en: Use free camera
fr: Utiliser la caméra libre

en: Use only one wall on first layer, to give more space to the bottom infill pattern
fr: Utiliser qu’une seule paroi sur la première couche, pour donner plus d’espace au motif de remplissage inférieur

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern
fr: N'utilisez qu'une seule paroi sur les surfaces supérieures planes, afin de donner plus d'espace au motif de remplissage supérieur

en: Use relative E distances
fr: Utiliser l’extrusion relative

en: Use scarf joint for inner walls as well.
fr: Utiliser également un joint en biseau pour les parois intérieures.

en: Use scarf joint to minimize seam visibility and increase seam strength.
fr: Utiliser une couture en biseau pour minimiser la visibilité de la couture et augmenter sa solidité.

en: Use single nozzle to print multi filament
fr: Utiliser une seule buse pour imprimer plusieurs filaments

en: Use surface
fr: Utiliser la surface

en: Use this part cooling fan speed when printing bridges or overhang walls with an overhang threshold that exceeds the value set in the 'Overhangs cooling threshold' parameter above. Increasing the cooling specifically for overhangs and bridges can improve the overall print quality of these features.
    
    Please note, this fan speed is clamped on the lower end by the minimum fan speed threshold set above. It is also adjusted upwards up to the maximum fan speed threshold when the minimum layer time threshold is not met.
fr: Utilisez cette vitesse du ventilateur de refroidissement de la pièce lorsque vous imprimez des ponts ou des parois en surplomb dont le seuil de surplomb dépasse la valeur définie dans le paramètre ‘Seuil de refroidissement des surplombs’ ci-dessus. L’augmentation du refroidissement spécifiquement pour les surplombs et les ponts peut améliorer la qualité d’impression globale de ces éléments.
    
    Veuillez noter que cette vitesse de ventilateur est limitée à l’extrémité inférieure par le seuil minimum de vitesse de ventilateur défini ci-dessus. Elle est également ajustée à la hausse jusqu’au seuil de vitesse maximale du ventilateur lorsque le seuil de temps de couche minimal n’est pas atteint.

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
fr: Utilisez ce paramètre pour faire pivoter le motif de support sur le plan horizontal.

en: Used Filament (g)
fr: Filament Utilisé (g)

en: Used Filament (m)
fr: Filament Utilisé (m)

en: Used Filament (mm³)
fr: Filament Utilisé (mm³)

en: Used Materials
fr: Matériaux utilisés

en: Used filament
fr: Filament utilisé

en: User
fr: Utilisateur

en: User Preset
fr: Préréglage utilisateur

en: User Sync
fr: Synchronisation utilisateur

en: User can self-define the project file name when export
fr: L'utilisateur peut définir lui-même le nom du fichier de projet lors de l'exportation

en: User cancelled.
fr: L’utilisateur a annulé.

en: User logged out
fr: Utilisateur déconnecté

en: User presets
fr: Préréglages utilisateur

en: User sync
fr: Synchronisation utilisateur

en: User's filament preset set. 
    Can be shared with others.
fr: Préréglage du remplissage par l’utilisateur. 
    Peut être partagé avec d’autres.

en: Using a BambuSource from a different install, video play may not work correctly! Press Yes to fix it.
fr: Si vous utilisez une BambuSource provenant d’une autre installation, la lecture de la vidéo peut ne pas fonctionner correctement ! Appuyez sur Oui pour résoudre le problème.

en: VFA test
fr: Test VFA

en: Value %s is out of range, continue?
fr: La valeur %s est hors plage, continuer ?

en: Value %s is out of range. The valid range is from %d to %d.
fr: La valeur %s est hors plage. La plage valide est comprise entre %d et %d.

en: Value is out of range.
fr: La valeur est hors plage.

en: Variable layer height
fr: Hauteur de couche variable

en: Variable layer height is not supported with Organic supports.
fr: La hauteur de couche variable n’est pas prise en charge avec les supports organiques.

en: Vector of booleans stating whether a given extruder is used in the print.
fr: Vecteur de bools indiquant si un extrudeur donné est utilisé dans l’impression.

en: Vector of points of the first layer convex hull. Each element has the following format:'[x, y]' (x and y are floating-point numbers in mm).
fr: Vecteur de points de la première couche de la coque convexe. Chaque élément a le format suivant : ‘[x, y]’ (x et y sont des nombres à virgule flottante en mm).

en: Vendor
fr: Fabriquant

en: Vendor is not find, please reselect.
fr: Le vendeur n’est pas trouvé, veuillez resélectionner.

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
fr: Le fournisseur n’est pas sélectionné, veuillez le sélectionner à nouveau.

en: Vendor of filament. For show only
fr: Vendeur du filament. Pour affichage uniquement

[ctx: Verb]
en: Scale all
fr: Tout mettre à l’échelle

en: Verbose G-code
fr: G-code commenté

en: Verification failed.
fr: Échec de la vérification.

en: Version:
fr: Version :

en: Vertex
fr: Sommet

en: Vertical slider - Move active thumb Down
fr: Barre de défilement verticale - Déplacer le curseur actif vers le Bas

en: Vertical slider - Move active thumb Up
fr: Barre de défilement verticale - Déplacer le curseur actif vers le Haut

en: Vibration compensation
fr: Compensation des vibrations

en: Video
fr: Vidéo

en: Video Stopped.
fr: Vidéo arrêtée.

en: View
fr: Affichage

en: View Liveview
fr: Vue en direct

en: View all Daily tips
fr: Voir toutes les Astuces quotidiennes

en: View all object's settings
fr: Afficher tous les paramètres de l'objet

en: View control settings
fr: Afficher les paramètres de contrôle

en: View print host webui in Device tab
fr: Afficher l’interface web de l’hôte d’impression dans l’onglet Périphérique

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
fr: Les outils de caméra virtuelle sont nécessaires pour cette tâche !
    Vous souhaitez les installer ?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
fr: L'initialisation de la caméra virtuelle a échoué (%s) !

en: Volume Operations
fr: Opérations sur les volumes

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
fr: Volume de la buse entre le coupeur de filament et l'extrémité de la buse

en: Volume per extruder
fr: Volume par extrudeur

en: Volume:
fr: Le volume:

en: Volume: %1% in³
fr: Volume : %1% en³

en: Volume: %1% mm³
fr: Volume : %1% mm³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
fr: Débit volumétrique (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
fr: Limitation de vitesse volumétrique

en: Voron Cube
fr: Cube Voron

en: WARNING:
fr: ATTENTION :

en: WET
fr: HUMIDE

en: Wait
fr: Attendre

en: Wall distribution count
fr: Nombre de parois distribuées

en: Wall generator
fr: Générateur de paroi

en: Wall loop direction
fr: Direction de la paroi

en: Wall loops
fr: Nombre de parois

en: Wall transition length
fr: Longueur de la paroi de transition

en: Wall transitioning filter margin
fr: Marge du filtre de transition de paroi

en: Wall transitioning threshold angle
fr: Angle du seuil de transition de la paroi

en: Walls
fr: Parois

en: Walls and surfaces
fr: Parois et surfaces

en: Walls printing order
fr: Ordre d’impression des parois

en: Waring:The count of newly added and 
     current extruders exceeds 16.
fr: Warning: The count of newly added and 
     current extruders exceeds 16.

en: Warning
fr: Alerte

en: Warning:
fr: Avertissement:

en: Warning: The brim type is not set to "painted",the brim ears will not take effect !
fr: Attention : Si le type de bord n’est pas réglé sur « peint », les bordures en oreilles ne seront pas prises en compte !

en: Warning:please select Plane's feature.
fr: Avertissement : veuillez sélectionner la fonction du plan.

en: Warning:please select Point's or Circle's feature.
fr: Avertissement : veuillez sélectionner la fonction du Point ou du Cercle.

en: Warning:please select two different mesh.
fr: Attention : veuillez sélectionner deux maillages différents.

en: We ask for your help to improve everyone's printer
fr: Nous vous demandons de nous aider à améliorer l'imprimante de toute la communauté

en: We could create the filament presets for your following printer:
fr: Nous pourrions créer les préréglages de filaments pour votre imprimante suivante :

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
fr: Nous avons trouvé le meilleur facteur de calibration dynamique du débit

en: We found the best flow ratio for you
fr: Nous avons trouvé le meilleur ratio de débit pour vous

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
fr: Nous avons maintenant ajouté l'auto-calibration pour différents filaments, qui est entièrement automatisée et le résultat sera enregistré dans l'imprimante pour une utilisation future. Vous n'avez besoin d'effectuer la calibration que dans les cas limités suivants :
    1. Si vous utilisez un nouveau filament de marques/modèles différents ou si le filament est humide
    2. Si la buse est usée ou remplacée par une neuve
    3. Si la vitesse volumétrique maximale ou la température d'impression est modifiée dans les préréglages du filament.

en: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more printers, Please go to printer selection
fr: Nous renommerions les préréglages en « Vendor Type Serial @printer you selected ». 
    Pour ajouter des préréglages pour d’autres imprimantes, veuillez aller à la sélection de l’imprimante

en: We would use Lidar to read the calibration result
fr: Le Micro-Lidar sera utilisé pour lire le résultat de la calibration

en: Weight per extruder
fr: Poids par extrudeur

en: Weight per extruder extruded during the entire print. Calculated from filament_density value in Filament Settings.
fr: Poids par extrudeur extrudé pendant toute la durée de l’impression. Calculé à partir de la valeur filament_density dans Filament Settings.

en: What kind of gcode the printer is compatible with
fr: Avec quel type de G-code l'imprimante est-elle compatible

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
fr: Nécessité de la calibration dynamique du débit

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
fr: Lorsque vous activez le mode vase, les machines avec une structure I3 ne généreront pas de vidéos timelapse.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
fr: Lors de l'insertion d'un nouveau filament, l'AMS ne lit pas automatiquement ses informations. Elles sont laissées vides pour que vous puissiez les saisir manuellement.

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
fr: Quand il faut imprimer avec la porte de l’imprimante ouverte
    Saviez-vous que l’ouverture de la porte de l’imprimante peut réduire la probabilité de blocage de l’extrudeuse/du réchauffeur lors de l’impression de filament à basse température avec une température de boîtier plus élevée. Plus d’informations à ce sujet dans le Wiki.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
fr: Lorsque vous enregistrez un timelapse sans tête d’outil, il est recommandé d’ajouter une "Tour d’essuyage timelapse".
    en faisant un clic droit sur un emplacement vide sur le plateau et en choisissant "Ajouter Primitive"-> "Tour d’essuyage timelapse".

en: When set to zero, the distance the filament is moved from parking position during load is exactly the same as it was moved back during unload. When positive, it is loaded further,  if negative, the loading move is shorter than unloading.
fr: Lorsqu’il est réglé sur zéro, la distance à laquelle le filament est déplacé depuis la position de stationnement pendant le chargement est exactement la même que celle à laquelle il a été déplacé pendant le déchargement. Lorsqu’il est positif, il est chargé davantage, s’il est négatif, le mouvement de chargement est plus court que le déchargement.

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
fr: Lorsque le filament actuel est épuisé, l'imprimante
    continue d'imprimer dans l'ordre suivant.

en: When the overhang exceeds this specified threshold, force the cooling fan to run at the 'Overhang Fan Speed' set below. This threshold is expressed as a percentage, indicating the portion of each line's width that is unsupported by the layer beneath it. Setting this value to 0% forces the cooling fan to run for all outer walls, regardless of the overhang degree.
fr: Lorsque le dépassement dépasse le seuil spécifié, le ventilateur de refroidissement est forcé de fonctionner à la « Vitesse du ventilateur pour les surplombs » définie ci-dessous. Ce seuil est exprimé en pourcentage, indiquant la portion de la largeur de chaque ligne qui n’est pas supportée par la couche située en dessous. En réglant cette valeur sur 0%, on force le ventilateur de refroidissement à fonctionner pour toutes les parois en surplomb, quel que soit le degré de surplomb.

en: When the retraction is compensated after changing tool, the extruder will push this additional amount of filament.
fr: Lorsque la rétraction est compensée après le changement d’outil, l’extrudeur poussera cette quantité supplémentaire de filament.

en: When the retraction is compensated after the travel move, the extruder will push this additional amount of filament. This setting is rarely needed.
fr: Lorsque la rétraction est compensée après le mouvement de déplacement, l’extrudeuse poussera cette quantité supplémentaire de filament. Ce paramètre est rarement nécessaire.

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
fr: Quand créer des transitions entre les nombres pairs et impairs de parois. Une forme cunéiforme dont l'angle est supérieur à ce paramètre n'aura pas de transitions et aucune paroi ne sera imprimé au centre pour remplir l'espace restant. En réduisant ce paramètre, vous réduisez le nombre et la longueur de ces parois centrales, mais vous risquez de laisser des espaces vides ou de surextruder les parois

en: When to use Flow Rate Calibration
fr: Nécessité de la calibration du débit

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
fr: Lorsque vous passez d'un nombre différent de parois à un autre lorsque la pièce s'amincit, un certain espace est alloué pour séparer ou joindre les segments de la paroi. Exprimé en pourcentage par rapport au diamètre de la buse

en: When you need Max Volumetric Speed Calibration
fr: Nécessité de la calibration de la vitesse volumétrique maximale

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
fr: Lorsque vous réglez la température du caisson en dessous de 40℃, le contrôle de la température du caisson ne sera pas activé. Et la température cible du caisson sera automatiquement réglée sur 0℃.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel move. Using spiral line to lift z can prevent stringing
fr: Chaque fois que la rétraction est effectuée, la buse est légèrement soulevée pour créer un espace entre la buse et l'impression. Il empêche la buse de toucher l'impression lors du déplacement. L'utilisation d'une ligne en spirale pour soulever z peut empêcher l'enfilage

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
fr: Où trouver l'adresse IP et le code d'accès de votre imprimante ?

en: Whether or not wipe tower is being generated in the print.
fr: Indique si la tour d’essuyage est générée ou non dans l’impression.

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
fr: Si la machine prend en charge le mode silencieux dans lequel la machine utilise une accélération plus faible pour imprimer

en: Whether to apply fuzzy skin on the first layer
fr: Application ou non d’une surface irrégulière sur la première couche

en: While the object %1% itself fits the build volume, it exceeds the maximum build volume height because of material shrinkage compensation.
fr: Bien que l’objet %1% corresponde au volume de construction, il dépasse la hauteur maximale du volume de construction en raison de la compensation du rétrécissement du matériau.

en: While the object %1% itself fits the build volume, its last layer exceeds the maximum build volume height.
fr: Bien que l’objet %1% s’adapte lui-même au volume d’impression, sa dernière couche dépasse la hauteur maximale du volume de construction.

en: Width
fr: Largeur

en: Width of SVG.
fr: Largeur du SVG.

en: Width of prime tower
fr: Largeur de la tour de purge

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
fr: Largeur de la paroi qui remplacera les éléments fins (selon la taille minimale des éléments) du modèle. Si la largeur minimale de la paroi est inférieure à l'épaisseur de l'élément, la paroi deviendra aussi épaisse que l'élément lui-même. Elle est exprimée en pourcentage par rapport au diamètre de la buse

en: Width:
fr: Largeur:

en: Will only take into account the delay for the cooling of overhangs.
fr: Ne prend en compte que le délai de refroidissement des surplombs.

en: Windows Media Player is required for this task! Do you want to enable 'Windows Media Player' for your operation system?
fr: Windows Media Player est nécessaire pour cette tâche ! Voulez-vous activer ‘Windows Media Player’ pour votre système d’exploitation ?

en: Wipe
fr: Essuyage

en: Wipe Distance
fr: Distance d’essuyage

en: Wipe before external loop
fr: Essuyer avant la boucle externe

en: Wipe on loops
fr: Essuyer sur les boucles

en: Wipe options
fr: Options d’essuyage

en: Wipe speed
fr: Vitesse d’essuyage

en: Wipe tower
fr: Tour d’essuyage

en: Wipe tower parameters
fr: Paramètres de la tour d’essuyage

en: Wipe tower purge lines spacing
fr: Espacement des lignes de purge de la tour d’essuyage

en: Wipe tower rotation angle
fr: Angle de rotation de la tour d’essuyage

en: Wipe tower rotation angle with respect to x-axis.
fr: Angle de rotation de la tour d’essuyage par rapport à l’axe X.

en: Wipe while retracting
fr: Essuyer lors des rétractions

en: With increasing print speeds (and hence increasing volumetric flow through the nozzle) and increasing accelerations, it has been observed that the effective PA value typically decreases. This means that a single PA value is not always 100% optimal for all features and a compromise value is usually used that does not cause too much bulging on features with lower flow speed and accelerations while also not causing gaps on faster features.
    
    This feature aims to address this limitation by modeling the response of your printer's extrusion system depending on the volumetric flow speed and acceleration it is printing at. Internally, it generates a fitted model that can extrapolate the needed pressure advance for any given volumetric flow speed and acceleration, which is then emitted to the printer depending on the current print conditions.
    
    When enabled, the pressure advance value above is overridden. However, a reasonable default value above is strongly recommended to act as a fallback and for when tool changing.
fr: Avec l’augmentation des vitesses d’impression (et donc du débit volumétrique à travers la buse) et des accélérations, il a été observé que la valeur effective de PA diminue généralement. Cela signifie qu’une valeur PA unique n’est pas toujours optimale à 100% pour toutes les caractéristiques et qu’une valeur de compromis est généralement utilisée pour éviter de trop bomber les caractéristiques avec une vitesse d’écoulement et des accélérations plus faibles, tout en évitant de créer des lacunes sur les caractéristiques plus rapides.
    
    Cette fonction vise à remédier à cette limitation en modélisant la réponse du système d’extrusion de votre imprimante en fonction de la vitesse du flux volumétrique et de l’accélération de l’impression. En interne, elle génère un modèle ajusté qui peut extrapoler l’avance de pression nécessaire pour une vitesse de flux volumétrique et une accélération données, qui est ensuite transmise à l’imprimante en fonction des conditions d’impression actuelles.
    
    Lorsqu’elle est activée, la valeur de l’avance de pression ci-dessus est remplacée. Cependant, une valeur par défaut raisonnable est fortement recommandée pour servir de solution de secours et en cas de changement d’outil.

en: With this option enabled, you can send a task to multiple devices at the same time and manage multiple devices.
fr: Si cette option est activée, vous pouvez envoyer une tâche à plusieurs appareils en même temps et gérer plusieurs appareils.

en: World coordinates
fr: Coordonnées

en: Would you like to log in this printer with current account?
fr: Souhaitez-vous vous connecter à cette imprimante avec un compte courant ?

en: Would you like to log out the printer?
fr: Souhaitez-vous déconnecter l'imprimante ?

en: Wrong password
fr: Mot de passe erroné

en: X-Y contour compensation
fr: Compensation de contour X-Y

en: X-Y hole compensation
fr: Compensation de trou X-Y

en: XY separation between an object and its support
fr: Séparation XY entre un objet et ses supports

en: YOLO (Recommended)
fr: YOLO (Recommandé)

en: YOLO (perfectionist version)
fr: YOLO (version perfectionniste)

en: Year
fr: Année

en: Yes
fr: Oui

en: Yes to All
fr: Oui à Tout

en: You are going to delete %u file from printer. Are you sure to continue? | You are going to delete %u files from printer. Are you sure to continue?
fr[0]: Vous allez supprimer le fichier %u de l’imprimante. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?
fr[1]: Vous allez supprimer %u fichiers de l’imprimante. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
fr: Vous pouvez le trouver dans 
    « Paramètres > Réseau > Code de connexion » sur
     l'imprimante, comme illustré sur le schéma:

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
fr: Vous pouvez conserver les préréglages modifiés dans le nouveau projet ou les supprimer

en: You can keep the modified presets to the new project, discard or save changes as new presets.
fr: Vous pouvez conserver les préréglages modifiés dans le nouveau projet, annuler ou enregistrer les modifications en tant que nouveaux préréglages.

en: You can only transfer to current active profile because it has been modified.
fr: Le transfert vers le profil actif actuel n’est possible que s’il a été modifié.

en: You can put here your personal notes. This text will be added to the G-code header comments.
fr: Vous pouvez mettre ici vos notes personnelles. Ce texte sera ajouté aux commentaires d’en-tête du G-code.

en: You can put your notes regarding the filament here.
fr: Vous pouvez mettre vos notes concernant le filament ici.

en: You can put your notes regarding the printer here.
fr: Vous pouvez mettre vos notes concernant l’imprimante ici.

en: You can select up to 16 images.
fr: Vous pouvez sélectionner jusqu’à 16 images.

en: You can't change a type of the last solid part of the object.
fr: Vous ne pouvez pas modifier le type de la dernière partie pleine de l’objet.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
fr: Vous ne pouvez pas charger un projet SLA avec un objet en plusieurs parties sur le plateau

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
fr: Vous pouvez modifier le facteur de calibration dynamique du débit dans les paramètres du filament

en: You have changed some settings of preset "%1%".
fr: Vous avez modifié certains paramètres du réglage prédéfini « %1% ».

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
fr: Vous avez terminé l’impression du modèle,
    mais la synchronisation des informations de notation a échoué.

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
fr: Vous avez introduit une donnée illégale dans la section « zone imprimable » de la première page. Veuillez vérifier avant de la créer.

en: You have not selected a printer or preset yet. Please select at least one.
fr: Vous n’avez pas encore sélectionné d’imprimante ou de préréglage. Veuillez en sélectionner au moins un.

en: You have not selected the vendor and model or entered the custom vendor and model.
fr: Vous n’avez pas sélectionné le fournisseur et le modèle ou introduit le fournisseur et le modèle personnalisés.

en: You have not yet chosen which printer preset to create based on. Please choose the vendor and model of the printer
fr: Vous n’avez pas encore choisi le préréglage de l’imprimante sur lequel créer. Veuillez choisir le fournisseur et le modèle de l’imprimante

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
fr: Vous n’avez pas encore sélectionné l’imprimante pour remplacer la buse, veuillez choisir.

en: You have previously modified your settings.
fr: Vous avez déjà modifié vos réglages.

en: You might want to reduce the size of your model or change current print settings and retry.
fr: Vous devez réduire la taille de votre modèle ou modifier les paramètres d’impression actuels et réessayer.

en: You need to select at least one filament preset.
fr: Vous devez sélectionner au moins un préréglage de filament.

en: You need to select at least one process preset.
fr: Vous devez sélectionner au moins un préréglage de filament.

en: You need to select the material type and color first.
fr: Vous devez d'abord sélectionner le type de matériau et sa couleur.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
fr: Vous essayez de supprimer un objet qui fait partie d'un objet coupé.
    Cette action va rompre la correspondance entre les objets coupés.
    Après cela, la cohérence du modèle ne peut plus être garantie.

en: You'd better upgrade your software.
fr: Vous feriez mieux de mettre à jour votre logiciel.

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
fr: Le résultat de votre commentaire ne peut pas être téléchargé pour certaines raisons :
    
      code d’erreur :

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
fr: Votre modèle a besoin de supports ! Veuillez activer le matériau de support.

en: Your nozzle diameter in preset is not consistent with memorized nozzle diameter. Did you change your nozzle lately?
fr: Le diamètre de la buse dans le préréglage ne correspond pas au diamètre de la buse mémorisé. Avez-vous changé de buse récemment ?

en: Your nozzle diameter in sliced file is not consistent with memorized nozzle. If you changed your nozzle lately, please go to Device > Printer Parts to change settings.
fr: Le diamètre de votre buse dans le fichier découpé ne correspond pas à la buse mémorisée. Si vous avez changé de buse récemment, veuillez aller dans Périphérique > Pièces de l’imprimante pour modifier les paramètres.

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
fr: Votre objet semble trop grand. Voulez-vous le réduire pour l'adapter automatiquement au plateau d'impression ?

en: Your print is very close to the priming regions. Make sure there is no collision.
fr: Votre impression est très proche des régions d’amorçage. Assurez-vous qu’il n’y a pas de collision.

en: Your system is missing H.264 codecs for GStreamer, which are required to play video.  (Try installing the gstreamer1.0-plugins-bad or gstreamer1.0-libav packages, then restart Orca Slicer?)
fr: Il manque à votre système les codecs H.264 pour GStreamer, qui sont nécessaires pour lire la vidéo.  (Essayez d’installer les paquets gstreamer1.0-plugins-bad ou gstreamer1.0-libav, puis redémarrez Orca Slicer).

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
fr: Écart en Z entre l'objet et le radeau. Ignoré pour l'interface soluble

en: Z hop lower boundary
fr: Limite inférieure du saut de Z

en: Z hop type
fr: Type de décalage en Z

en: Z hop upper boundary
fr: Limite supérieure du saut de Z

en: Z hop will only come into effect when Z is above this value and is below the parameter: "Z hop upper boundary"
fr: Le saut de Z ne sera effectif que si Z est supérieur à cette valeur et inférieur au paramètre : « Limite supérieure du saut de Z »

en: Z offset
fr: Décalage Z

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
fr: Emplacement de la couture Z
    Saviez-vous que vous pouvez personnaliser l'emplacement de la couture Z, et même la peindre manuelle sur votre impression pour le placer dans un endroit moins visible ? Cela améliore l'aspect général de votre modèle. Jetez-y un coup d'œil !

en: Z-Hop
fr: Saut en Z

en: Z-hop height
fr: Hauteur du saut en Z

en: Z-hop type
fr: Type de saut en Z

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
fr: La hauteur de couche initiale nulle n'est pas valide. La hauteur de la première couche sera réinitialisée à 0,2.

en: Zero-based index of currently used extruder.
fr: Index à base zéro de l’extrudeur actuellement utilisé.

en: Zero-based index of the first extruder used in the print. Same as initial_extruder.
fr: Index basé sur zéro du premier extrudeur utilisé dans l’impression. Identique à initial_extruder.

en: Zero-based index of the first extruder used in the print. Same as initial_tool.
fr: Index basé sur zéro du premier extrudeur utilisé dans l’impression. Identique à initial_tool.

en: Zoom View
fr: Vue agrandie

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
fr: Zoomez sur la position du pointeur de la souris dans la vue 3D, plutôt que sur le centre de la fenêtre 2D.

en: Zoom of view
fr: Vue agrandie

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: Zoom to mouse position
fr: Zoom sur la position de la souris

en: [Delete Required]
fr: [Suppression requise]

en: [Global] Slicing State
fr: [Global] État de la découpe

en: above
fr: plus que

en: accel_to_decel
fr: ajuster l’accélération à la décélération

en: add bundle structure file fail
fr: échec de l’ajout d’un fichier de structure de paquet

en: add file fail
fr: échec de l’ajout d’un fichier

en: allocation failed
fr: échec de l'allocation

en: and
fr: et

en: archive too large
fr: archive trop volumineuse

en: arrange current plate
fr: organiser la plaque actuelle

en: auto rotate current plate
fr: rotation automatique de la plaque actuelle

en: buffer too small
fr: buffer trop petit

en: check whether current machine downward compatible with the machines in the list
fr: vérifier si la machine actuelle est compatible avec les machines de la liste

en: click here to see more info
fr: cliquez ici pour voir plus d'informations

en: compression failed
fr: échec de la compression

en: connecting...
fr: connexion…

en: create new preset failed.
fr: la création d’un nouveau préréglage a échoué.

en: current
fr: courant

en: debug
fr: déboguer

en: debug save button
fr: bouton d'enregistrement de débogage

en: decompression failed
fr: la décompression a échoué

en: default
fr: défaut

en: default SLA material profile
fr: profil de matériau SLA par défaut

en: default SLA print profile
fr: profil d’impression SLA par défaut

en: default filament profile
fr: profil de filament par défaut

en: default print profile
fr: profil d’impression par défaut

en: delete all objects on current plate
fr: supprimer tous les objets sur la plaque actuelle

en: does not contain valid gcode.
fr: ne contient pas de G-code valide.

en: downloading project ...
fr: téléchargement du projet...

en: downward machines check
fr: contrôle des machines descendantes

en: downward machines settings
fr: réglages des machines descendantes

en: e.g. Basic, Matte, Silk, Marble
fr: par exemple : Basic, Matte, Silk, Marble

en: error
fr: erreur

en: error message:
fr: message d’erreur :

en: every
fr: chaque

en: export 3mf with minimum size.
fr: exporter le fichier 3mf avec une taille minimale.

en: failed finding central directory
fr: impossible de trouver le répertoire central

en: fatal
fr: mortel

en: filament position
fr: position du filament

en: file close failed
fr: échec de la fermeture du fichier

en: file create failed
fr: échec de création du fichier

en: file not found
fr: fichier non trouvé

en: file open failed
fr: échec de l'ouverture du fichier

en: file read failed
fr: échec de lecture du fichier

en: file seek failed
fr: impossible de trouver le fichier

en: file stat failed
fr: impossible d'établir des statistiques pour ce fichier

en: file too large
fr: fichier trop volumineux

en: file write failed
fr: échec d'écriture du fichier

en: finalize fail
fr: échec de la finalisation

en: floating cantilever
fr: surplomb flottant

en: floating regions
fr: régions flottantes

en: flow ratio : %s
fr: ratio du débit : %s

en: from
fr: de

en: full profile name
fr: nom complet du profil

en: if enabled, check whether current machine downward compatible with the machines in the list
fr: si l’option est activée, vérifier si la machine actuelle est compatible avec les machines de la liste.

en: illegal characters:
fr: caractères illégaux :

en: illegal suffix:
fr: suffixe illégal :

en: in
fr: dans

en: initialize fail
fr: échec de l’initialisation

en: internal error
fr: erreur interne

en: invalid filename
fr: nom de fichier non valide

en: invalid header or corrupted
fr: en-tête invalide ou corrompu

en: invalid parameter
fr: paramètre non valide

en: invalid value
fr: valeur invalide

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
fr: clavier 1-9 : définir le filament pour l'objet/la pièce

en: large overhangs
fr: grands surplombs

en: layer
fr: couche

en: layers
fr: couches

en: load mtl in obj: failed to parse
fr: charger mtl dans obj : échec de l’analyse

en: load uptodate filament settings from the specified file when using uptodate
fr: charger les paramètres de filament actualisés à partir du fichier spécifié lors de l’utilisation de l’actualisation

en: load uptodate filament settings when using uptodate
fr: charger les réglages du filament actualisés lors de l’utilisation d’un filament actualisé

en: load uptodate process/machine settings from the specified file when using uptodate
fr: charger les paramètres actualisés du processus/de la machine à partir du fichier spécifié lors de l'utilisation de la mise à jour

en: load uptodate process/machine settings when using uptodate
fr: charger les paramètres actualisés du processus/de la machine lors de l'utilisation de la mise à jour automatique

en: load_obj: failed to parse
fr: load_obj : échec de l'analyse

en: loaded
fr: chargé

en: material with significant thermal shrinkage/expansion, such as...
fr: un matériau avec un retrait/dilatation thermique important, tel que…

en: materials with inaccurate filament diameter
fr: des matériaux avec un diamètre de filament imprécis

en: max slicing time per plate in seconds.
fr: temps de tranchage maximal par plaque en secondes.

en: max triangle count per plate for slicing.
fr: nombre maximal de triangles par plaque pour le tranchage.

en: metadata name list
fr: liste de noms de métadonnées

en: metadata name list added into 3mf
fr: liste de noms de métadonnées ajoutée dans le 3mf

en: metadata value list
fr: liste des valeurs des métadonnées

en: metadata value list added into 3mf
fr: liste des valeurs de métadonnées ajoutée au 3mf

en: minute each batch.(It depends on how long it takes to complete the heating.)
fr: minute par lot. (Cela dépend du temps nécessaire pour terminer le chauffage.)

en: mm or %
fr: mm ou %

en: mm/s or %
fr: mm/s ou %

en: money/h
fr: €/heure

en: money/kg
fr: argent/kg

en: multiple cells copy is not supported
fr: la copie de plusieurs cellules n'est pas prise en charge

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
fr: l’ouverture ou la création d'un fichier de projet n'est pas autorisée pendant le processus de découpe !

en: non-manifold edges be caused by cut tool, do you want to fix it now?
fr: les bords non pliables sont dus à l’outil de coupe, voulez-vous les corriger maintenant ?

en: not a ZIP archive
fr: n'est pas une archive ZIP

en: nozzle in preset: %s %s
fr: buse dans le préréglage : %s %s

en: nozzle memorized: %.1f %s
fr: buse mémorisée : %.1f %s

en: nozzle memorized: %.2f %s
fr: buse mémorisée : %.2f %s

en: obtaining instance_id failed
fr: échec de l’obtention de l’instance_id

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
fr: une cellule ne peut être copiée que dans une ou plusieurs cellules de la même colonne

en: open zip written fail
fr: échec de l’ouverture d’un zip écrit

en: parameter name
fr: nom du paramètre

en: prepare 3mf file...
fr: préparation du fichier 3mf...

en: printer model
fr: modèle d’imprimante

en: printers at the same time.(It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)
fr: imprimantes en même temps. (Cela dépend du nombre d’appareils qui peuvent être chauffés en même temps).

en: reload all from disk
fr: tout recharger à partir du disque

en: resume
fr: reprendre

en: return
fr: retour

en: save debug settings
fr: enregistrer les paramètres de débogage

en: seam_slope_start_height need to be smaller than layer_height.
    Reset to 0.
fr: seam_slope_start_height doit être inférieur à la hauteur de couche.
    Remise à 0.

en: select all objects on current plate
fr: sélectionner tous les objets sur la plaque actuelle

en: selected
fr: sélectionné

en: send completed
fr: envoi terminé

en: step:
fr: intervalle:

en: symbolic profile name
fr: nom symbolique du profil

en: syncing
fr: synchronisation

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
fr: le package de configuration est incompatible avec l'application actuelle.

en: the configuration package is incompatible with current application.
fr: le package de configuration est incompatible avec l'application actuelle.

en: the machine settings list need to do downward checking
fr: la liste des paramètres de la machine doit faire l’objet d’une vérification descendante

en: to
fr: à

en: too large line width
fr: largeur de ligne trop importante

en: too many files
fr: trop de fichiers

en: trace
fr: tracé

en: travel
fr: déplacement

en: undefined error
fr: erreur non définie

en: unexpected decompressed size
fr: volume de décompression inattendu

en: uniform scale
fr: échelle uniforme

en: unloaded
fr: déchargé

en: unsupported central directory size
fr: volume du répertoire central non supporté

en: unsupported encryption
fr: cryptage non supporté

en: unsupported feature
fr: fonction non supportée

en: unsupported method
fr: méthode non supportée

en: unsupported multidisk
fr: multidisque non pris en charge

en: up to
fr: jusqu’à

en: upward compatible machine
fr: machine à compatibilité ascendante

en: validation failed
fr: échec de la validation

en: vendor
fr: vendeur

en: version %s update information :
fr: informations de mise à jour de la version %s :

en: warning
fr: attention

en: warnings
fr: avertissements

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
fr: sera fermé avant de créer un nouveau modèle. Voulez-vous continuer ?

en: with OrcaSlicer so that Orca can open models from
fr: avec OrcaSlicer afin qu’Orca puisse ouvrir des modèles à partir de

en: write callback failed
fr: échec du rappel d'écriture

en: ⌘+Any arrow
fr: ⌘+Toute flèche

en: ⌘+Left mouse button
fr: ⌘+Bouton gauche de la souris

en: ⌘+Mouse wheel
fr: ⌘+Molette de la souris

en: ⌥+Left mouse button
fr: ⌥+Bouton gauche de la souris

en: ⌥+Mouse wheel
fr: ⌥+Molette de la souris
